Miljoenenopdracht voor RSV-concern "Er wordt wat gerotzooid met scharreleieren Martinair wil meer naar de VS Alternatieve "kippenboer" Heimen Brons s um VLUCHTEN OP PARIJS NOG ONREGELMATIG Waarom u voor een woningkrediet beter naar eenbank zoals deNMB kunt gaan. MAANDAG 12 NOVEMBER 1979 ECONOMIE PAGINA 23 BARNEVELD (GPD) - "Van mij mogen ze vandaag nog alle leg batterijen op de schroothoop gooien. Dan komen we tenminste eens van die overproduktie af, waarmee we onze eierprijzen verpesten". Dat is de reactie van één van de grote pluimveehou ders in de Gelderse Vallei op het besluit van de Raad van Land bouwministers van de EG om op termijn legbatterijen te verbie den. Heimen Brons uit Terschuur - een dorpje in de gemeente Barne- veld, het grootste pluimveecen trum van ons land - zegt "Als we de overproduktie drukken, ko men er minder eieren op de markt. Bij een lager aanbod en een gelijke vraag zullen de prij zen stijgen. Kunnen we tenmin ste de kostprijs weer eens halen en niet langer met afbraakprijzen onze naam in de andere EG-lan- den verliezen". Brons betoogt dat het pad van de eierboeren - en je vindt er nogal wat op de Veluwe en in de Gel- In kringen van de Nederlandse pluimveehouders - voorna melijk geconcentreerd op de zandgebieden in Gelderland, Brabant en Limburg en in de "hoeken" van de drie noor delijke provincies - is onge rustheid ontstaan. Een onbehaaglijk gevoel be kruipt de eierproducenten nu de landbouwministers van de EG, onder zware druk van dierenbeschermers en bio-industriebestrijders, willen komen tot een verbod van legbatterijen in alle EG- landen. De grootste eierproducenten in de EG zijn Nederland en West-Duitsland, die beide ongeveer voor 85 procent hun produktie van de legbat terijen halen. De hele eier- wereld studeert thans op een alternatieve methode: meer levensruimte voor de kip pen, maar toch dezelfde pro duktie, zonder dat het meer kost. Zie er maar eens uit te komen! Veel pluimveehou ders hebben tonnen geïnves teerd in het systeem van leg- In ons land werken 125.000 mensen in de pluimveehou derij. Er wordt hard gewerkt en weinig verdiend. Als er over winsten wordt gepraat, wordt er gerekend met slechts tienden van centen. De kip met de gouden eieren bestaat niet meer. Waarom dan die ongerustheid over een legbatterijen-verbod? "Alternatieve kippenboer" Heimen Brons begrijpt dat niet en hij vertelt "Al anderhalf jaar zitten de eier producenten in de puree. De kostprijs wordt niet meer ge haald. Met onze dumpprijzen verpesten we de markt. En waar voor? De pluimveehouders wer ken van morgens vroeg tot 's avonds laat. Zeven dagen in de week. Ze stevenen recht op een faillisement af. Wie boven een bepaalde grens zit, zegt de NOP (Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders -red.), valt af en wie er onder zit, heeft een kans om het te halen" "Wat krijg je daardoor? Dat die grens steeds verder naar beneden wordt gedrukt. De kostprijs blijft hetzelfde, maar de opbrengsten minder. We moeten toe naar minder hard werken. Dat bete kent aan de ene kant minder pro duktie, maar tegelijkertijd hoge re prijzen. Twee vliegen in één klap". "Veel pluimveehouders voelen hun verliezen nog niet zo omdat ze op contract werken. Dan zijn - net als in de varkenshouderij - contrac ten met voederfabrikanten. De boeren verplichten zich bij de fa brikant een bepaalde hoeveel heid voer af te nemen en de fabri kant zorgt voor de afzet van de eieren tegen een bepaalde prijs. Maar als straks die contracten verlengd worden, wordt alles an ders en gevoeliger voor de kip penboer. Dan zal hij het wel mer ken". Heimen Brons zelf houdt zijn kip pen niet op legbatterijen. Hij is één van de grootste producenten van scharreleieren van ons land. Zijn leghennen scharrelen rond in grote hokken. Hij heeft daarin 12.000 scharrelkippen. "Als ik op dezelfde ruimte met legbatterijen zou gaan werken, zou ik 70.000 kippen kunnen houden, maar dan had ik geen deel van leven meer". Brons voelt veel voor afschaffing van de legbatterijen, maar is te gelijkertijd wel "in" voor auto matische voerkettingen en ge mechaniseerde mest-afvoersys- temen, "om wat minder werk te hebben". Op de lange duur ziet hij het echter ook in die scharre leieren niet zitten. Een modever schijnsel, dat verlies voor de pro- dukten oplevert. "Voor onze scharreleieren krijgen we slechts drie kwartjes per hon derd stuks meer dan voor "gewo ne" eieren van de legbatterijen. 'Wie er aan verdient, is de handel. Die strijkt in feite de winst van de scharreleieren op, want hun mar ge is veel hoger". "Wie er nog meer aan verdienen? Dat zijn zij die de boel belazeren. Want er wordt in de scharreleie- renhandel heel wat afgerotzooid. Op grote schaal worden partijen kneusjes en vuilschalige eieren - allemaal van de legbatterijen - opgekocht om ze, omdat ze er niet zo brandschoon uitzien, als eie ren van scharrelkippen te verko pen". "Wil het nog iets met de eierpro- duktie worden, dan zal de con sument op den duur bereid moe ten zijn voor een ei twee kwartjes te betalen. Maar wat maakt dat nou uit op die paar eieren die men per week eet? Maar de voeding komt in onze maatschappij te genwoordig op de tweede plaats. Ze hebben liever een nieuwe au to, een kleurentelevisie, een boot of nieuwe meubeltjes. Want dat hebben de buren ook". Brons weet de, situatie haarfijn te analyseren en steekt daarbij ook de hand in eigen boezem. "Veel boeren weten best dat ze hun produktie moeten inkrimpen, maar ze zeggen: "Laat die ander het maar eerst doen, dan kan ik nog wat opvoeren". "Er is geen eenheid bij de boer. Dat wordt ook in de hand gewerkt door de landbouworganisaties, die met hun voorlichting op de zelfde golflengte zitten als de overheid. Ze preken grootscha ligheid. Nou, we hebben geweten wat daarvan komt overproduk tie en lagere prijzen DICK HORST renkool 49-66. Rode kool 13-15, Gele kool 25, Prei 71-1.29, Spruiten A 91-95, Spruiten B 84-90, Spruiten C 59, Sprui ten D 1.15, Uien 20-41, Witlof 3.15, Me loenen 95, Bloemkool 1 x 6 1.70-1.77, Bloemkool 8 st 1.42, Bloemkool 10 st 1.18, Knolselderij 29-56, Sla zwaar 37-48 licht 30-36, Bleekselderij 50-71, Peter selie 26-30, Selderie 20-22. Bericht van de veemarkt Leiden. Aangevoerd werden vanmorgen, 12 november 1979, 1976 dieren, gespecificeerd als volgt: 1250 slachtrunderen, 3 graskalveren en 723 schapen/lammeren. Prijsnoteringen: stieren eerste kwaliteit van 7.25 tot 7.95 per ROTTERDAM - Het Rijn-Schelde-Verolme concern (RSV) heeft de definitieve opdracht binnen voor de bouw van een booreiland ter waarde van ongeveer 100 miljoen gulden. Het eiland is bestemd voor een in Libe ria gevestigde werkmaatschappij van de Deense reder A.P. Moller. Enkele weken geleden liet het con cern al weten goede kans te ma ken deze order in de wacht te sle pen. De bouw van het booreiland betekent werk voor ruim 700 manjaren. Dat betekent dat 700 man hier gedurende één jaar aan kunnen werken, 350 man twee jaar enz. Het zal worden gebouwd door de nog op de richten Rotterdam Off kilogram geslacht gewicht; stie ren tweede kwaliteit van 6.80 tot 7.15 per kilogram geslacht ge wicht. Shore en Scheepsbouwcombina- tie (ROS) op de VDSM-werf in Rozenburg. Volgens RSV gaat het om een drie hoekig zelfverheffend boorei land, het grootste in zijn soort dat ooit is gebouwd. Het is speciaal ontworpen om te kunnen werken onder de zware weersomstan digheden die op de Noordzee kunnen heersen. Het 9000 ton zware driehoekige ei land wordt aan elke kant 75 meter lang. Het staat op drie palen van ruim 100 meter. Langs deze palen kan het eiland door middel van een speciaal ontworpen kiimsys- teem boven het zeeoppervlak worden gebracht, zodat het tij dens het boren geen hinder wordt ondervonden van golven, stroom of wind. Het booreiland werd ontworpen door RSV-Gusto Engineering. Hierin zijn de ontwerp- en te kenkamers van de vorig jaar ge sloten Gusto werf in Schiedam ondergebracht. RSV-Gusto zal als werkmaatschappij in de ROS worden opgenomen. RSV Gusto Engineering heeft al ervaring opgedaan met het door haar ontworpen klimsysteem. Eerdere toepassingen vonden plaats bij een bij RDM voor reke ning van de Chinese Volksre publiek gebouwd zelfheffend werkplatform. Daarnaast wordt momenteel op een Franse Werf de laatste hand gelegd aan een booreiland, waarvoor Gusto het ontwerp alsook d,e klimsystemen leverde. WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 uur Ec Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vüssingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tunis regen regen regen regen regen zwaar bew onbew. onbew. licht bew. onbew. licht bew. aar bew. 3-0 0 onbew. 13-3 0 onbew. 18 6 0 onbew. 15 1 0 onbew. 2 -5 02 onbew. 16 5 0 onbew. 5 -5 licht bew. 19 8 licht bew. 21 19 onbew. 26 16 regenbui - 8 SCHIPHOL (GPD) - Martinair gaat vanaf 19 mei vol gend jaar opnieuw chartervluchten uitvoeren op de Verenigde Staten. „Nu de tarievenslag van 1978 op de Noordatlantische route gestreden is en de tarie ven weer op een aanvaardbaar niveau gekomen zijn, gaan we opnieuw proberen op dit traject een boter ham te verdienen", aldus Martinair, „omdat de vraag naar vervoer naar de VS nog steeds toeneemt". In oktober vorig jaar had Martinair, na vele jaren op de VS en Canada te hebben gevlogen, zich uit deze sec tor teruggetrokken omdat het bedrijf na het vrijlaten van de prijzen in het luchtverkeer met en in de VS in maart vorig jaar te duur geworden was tegenover de nieuwe Amerikaanse concurrenten. Het gevolg van de tariefsverlagingen was enerzijds dat het verschil tussen charter- en lijnverkeer zo sterk vervaagde dat de meeste passagiers de voorkeur ga ven aan een lijntoestel, maar anderzijds dat het per centage Nederlanders dat naar de VS vloog, tot 70 procent steeg van alle passagiers in dit verkeer. Sinds 1977 was het aandeel van de chartermaatschap pijen, voornamelijk Martinair, in het verkeer met de VS met 40 procent teruggelopen, en dat van de lijn- maatschappijen zoals KLM en National Airlines met 55 procent gestegen. In opdracht van een Belgische en een Amerikaanse touroperator gaat Martinair vanaf 19 mei met een DC-10 driemaal per week naar New York en eenmaal per week naar Los Angeles. De diensten zullen in elk geval tot september of oktober worden uitgevoerd. Op welk niveau de tarieven komen te liggen, staat op dit moment nog niet vast. „Het is nu nog te vroeg om daarvoor goedkeuring te vragen bij de rijkslucht vaartdienst", aldus Martinair. Goedkeuring zal tevens in de VS verkregen moeten worden omdat het charterverkeer vanuit Nederland naar de VS, in tegenstelling tot dat vanuit de VS en het lijnverkeer vanuit beide landen, niet vrij is. NOORDKAAP (ANP) - Ploegen van het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit-Tak zijn in de laatste voorbe reidingsfase om het Russische "superdok" weg te sle pen bij de NoordkaapMorgen of woensdag beginnen de zeeslepers "Smit Rotterdam" en "Smit London" aan een sleepreis, die de directie van Smit Interna tionale omschrijft als "een grote gok" Het is eigenlijk waanzin om het dok door de herfststor men naar Zuid-N oorwegen te slepen", vindt onderdi recteur Klaas Reinigert van Smit-Tak. Smit heeft echter weinig keus: Het dok, dat op 4 oktober strand de bij Moermansk, is vrijdag weggesleept naar de Varanger Fjord in het hoge noorden maar de kans is kleiii dat het gevaarte (waarde 150 miljoen gulden de noordelijke winter zal overleven. Bergmgsploegen zijn nu vijf weken bezig om het be schadigde dok op te lappen. Het dok geldt als het grootste ter wereld en de schade door de stranding is evenredig. Technisch is de operatie best haalbaar, voorspelt Smit, maar alles hangt af van het weer. De route naar het zuiden loopt in een grote boog om Noorwegen heenDe sleepbootkapiteins en de mannen op het dok willen zoveel mogelijk speelruimte hebben om niet bij de eerste beste storm naar de kust gedreven te worden. Het dok is in grootte vergelijkbaar met het Feyenoord stadion in Rotterdam. De hoogte is gelijk aan een flatgebouw van veertien verdiepingen. De ongeveer vijftig mannen, die het gevaarte oplappen, werken twaalf uur per dag onder hoogspanning om de ko mende reis mogelijk te maken De reis die twee tot drie weken zal du ren, gaat over 1500 mijl. Einddoel is de Stordfjord bij Stavanger. Als het weer meezit, is Smit straks de beste sleper ter wereld", zegt Klaas Reinigert, "maar als we het dok weer verspelen gaat buiten onze schuld een flink stuk van onze reputatie naar de diepte" SCHIPHOL (ANP) - De Parijse luchtverkeersleiders hebben aan gekondigd ook de komende week nog met hun acties te zullen doorgaan. Dit heeft een woordvoerder van de KLM zaterdagmid dag meegedeeld. Tussen bepaalde uren zullen de Parijse luchtverkeersleiders, die vorige week dinsdag met hun acties begonnen geen uitgaand luchtverkeer vanaf de Parijse vliegvelden toestaan. Evenals de afgelopen dagen variëren de uren waarbinnen geen vliegtuigen mogen vertrekken tussen 09.00 uur en 17.30 uur Nederlandse tijd. Zaterdag werd door de Parijse luchtverkeersleiders actie gevoerd tussen 13.00 en 17.30 uur. De KLM heeft een vlucht naar Parijs vervroegd en een retourvlucht vertraagd uitgevoerd. Bij een ac tiedag van 09.00 uur tot 1730 uur zal de KLM net als de vooraf gaande dagen twee retourvluchten die binnen deze uren zouden moeten worden uitgevoerd, annuleren en een retourvlucht ver traagd uitvoeren met indien noodzakelijk groter materieel. ADVERTENTIE Geld lenen lijkt zo gemakkelijk. Toch is het beslist geen een voudige zaak. Bij een bank zoals de NMB denken de mensen daad werkelijk met u mee. Bijvoorbeeld wanneer u geld nodig heeft voor verbouwing, verbetering of onder houd van uw woning. De aanschaf van een nieuwe keuken of bad kamer, centrale verwarming, isola tie: u weet dat het om grote be dragen gaat. En als het even kan, dan moeten uw maandelijkse lasten er niet al te zeer door worden ver zwaard. Met een NMB woningkrediet weet u zeker dat u een lening heeft die past binnen uw financiële moge lijkheden. Door de lange looptijd (bijvoorbeeld 96 maanden) zijn de aflossingen zo laag mogelijk.'Zodat uw vakantie er straks niet bi j in hoeft te schieten. Folders bij elk NMB kantoor. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. 365.00 366.00 232,50 234,50 175,00 174,00 175,00 174.00 320.00 320.00 1070,00 1090.00 4.00e 136.00c 93,00 25.10 48,00 69.30 36,00 75.00e 340,00 63,50 32.00 2130,00 2130,0 GOUD EN ZILVER Per 317,00 314.00 50.00 50,00 265.50 265.00e BELEGGINGS INSTITUTEN Air KundM-nli 9550 Alvamy 25.10 14.50 340,00 240,00 57J0 240,00 75,00 58,00 715,00 700,00 AMSTERDAM - Een rustig Dam rak heeft bij het begin van de nieuwe beurs week weer geen onvriendelijk beeld te zien gege ven. Met name de internationals, die de komende tijd met hun kwartaalcijfers komen, en de fi nanciële fondsen lagen vandaag bij hervatting van de handel goed in de markt. De staatsfondsen- markt begon met noteringen die ongeveer 40 cent hoger lagen dan die van vrijdag. Van de internationale waarden ging Kon. Olie voorop met een avance van 1.80 op I 145,10. Unilever was 90 cent beter op 115,20, Philips 40 cent op 21.90 en Hoogovens 30 cent op 24.90. Akzo ging 20 cent omhoog naar 26,40. Nationale Nederlanden deed het erg goed met een winst van 2,10 op 115,40 ABN was ƒ3,50 beter op 337,50, terwijl AMRO bank 1,30 duurder werd op 68,80.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23