Foreholte tegen Swift onderuit: 13-12 Forescate kan ondanks 3 niet overtuigen STRIJD OM LEIDS DAMKAMPIOENSCHAP VAN START GEGAAN Winst op Zaandam geen reden tot juichen voor Yan Cleef Slingerland wint veldrit inDeZilk HVS mindere van Loreal KNAU wil Koppelaar terug als trainer MAANDAG 12 NOVEMBER 1979 PAGINA 19 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT fl SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT VOORSCHOTEN - De 3-0 overwinning van Forescate op Rijswijk was welis waar verdiend, maar toch teleurstel lend omdat het klasseverschil tussen beide ploegen er onvoldoende in tot ui ting komt. Het scoren ging de Voor- schotense hockeyers, die twee van de drie doelpunten in de vorm van straf- ballen op een presenteerblaadje kre gen aangereikt, moeilijk af. Aanvankelijk zag het er naar uit dat deze wedstrijd op een half velcf gespeeld zou kunnen worden. Op doelman Van Ke- kem na voerden alle Voorschotenaren een vrij langdurig 'openingsoffensief uit en het duurde tot de 25ste minuut voordat de eerste 'grensoverschrijdin gen' van Rijswijk geconstateerd kon den worden. Juist in die aanvallende periode bleek de zwakte van Forescate, dat nagenoeg uitsluitend op de lin kerflank opereerde. Acties die alle kans van slagen leken te hebben liepen vaak al voordat de Rijswijkse cirkel was bereikt, dood. Het probleem tekende zich duidelijk af: aan de ene kant beschikt Forescate over spelers als Siersema en Sinke, die bij tijd en wijle briljante acties uitvoe ren, maar vaak genoeg té balverliefd zijn. Aan de andere kant is Forescate in de voorhoede te weinig beweeglijk om van een goede aanspeelbaarheid te kunnen spreken. Er was dan ook wei nig hoogstaand tegenspel van Rijswijk vereist om het gevaar telkenmale tijdig te keren. Zo goed als het deze ploeg verdedigend af ging, zo zwak was de Rijswijkse for matie voorin. Met een wat stumperige tactiek, die in het kort neerkomt op 'fris van de lever, en recht vooruit', viel zelfs de onzeker operende Voorscho- tense achterhoede niet te verschalken. De treffer viel aan de andere kant: de Rijswijkse doelman zag alleen door buiten zijn boekje te gaan kans om zijn hok schoon te houden, wat hem op een strafbal kwam te staan. Siersema in casseerde: 1-0. Na de hervatting toonde Rijswijk een wat breder inzicht in het hockey, maar Fo rescate wist op het beslissende mo ment het moreel van zijn tegenstander met een doelpunt te breken. In de fraaie act van Sjoerd Zwanenburg ontwaardde de scheidsrechter iets on geoorloofds, en hij kende Forescate zijn tweede strafbal toe. Siersema in casseerde andermaal: 2-0. Een voor sprong met een wrange smaak, daar Forescate ondanks zijn overwicht nog niets 'op eigen krachten' had gespres- teerd. Het doelpunt van Hans Strader maakte echter veel goed. In de re bound van een korte corner plaatste hij de bal hoog in de rechterhoek: 3-0. LMHC - SCHC: 0-1. Leiden heeft onge twijfeld spijt dat ze het aanbod hebben gedaan om, wegens het afkeuren van de Leidse velden, naar Utrecht te gaan. Een onverdiend verlies had de ploeg bespaard kunnen blijven. Een in de eerste helft overheersend Stichtse kwam verdiend op 1-0 voorsprong. Met drie tegentreffers in de tweede helft had Leiden daar een op het oog uitstekend antwoord op, dat door de arbiter echter tot drie keer toe fout werd gerekend. Twee strafcorners vonden weliswaar de Utrechtse plank maar waren door Van Marwijk-Kooy onzuiver met de hand gestopt. Een derde korte corner, voor de verande ring maar met de stick gestopt, lag eveneens niet zó stil zoals het spelre gelboekje voorschrijft, en ook dat doelpunt telde niet mee. Leiden kreeg hierdoor een 1-0 verlies, en dus minder dan het verdiende, mee naar huis. Groen Geel - Roomburg: 1-1. De vorige week gestaakte ontmoeting tussen Groen Geel en Roomburg leverde een puntendeling op waar Roomburg, dat ten tijde van het staken achterstond, niet ongelukkig mee is. Nadat Groen Geel eerst een strafbal had gemist, kwam de ploeg even later alsnog op 1-0. Jurriaan van Aken tekende voor de gelijkmaker. Be Fair - LMHC: 2-2. Na vijf minuten stond Leiden reeds met 1-0 achter, maar Machteld van Vloten bracht daar al even gauw weer verandering in: 1-1. Andrea van Driel profiteerde van een fout in de Hilversumse achterhoede en bracht haar ploeg op 2-1. Toch moest Leiden tegen staartploeg Be Fair nog een gelijk spel toestóan: 2-2. Forescate - Kraayenhout: 2-1. Forescate had slechts twee minuten nodig om op 1-0 te komen (Evelyn Kimman). Karin Wassink bouwde de stand tot 2-0 uit en nog voor de rust was de eer van Kraayenhout gered: 2-1. ROLPH PAGANO SASSENHEIM - Foreholte en HVS, de twee eerste divi- sieploegen uit de Leidse regio, werden gisteren op eigen terrein (respectievelijk de sporthallen in Sassenheim en Leidschendam) met verlies geconfronteerd. HVS zal van de nederlaag niet lang wakker liggen. De Stompwijkse formatie kan op een goede wed strijd terugzien. Tegenstander Loreal uit Venlo is, naar de me ning van trainer/coach Mackaa.v van HVS, een kampioenspreten dent. Het werd 14-11 voor Loreal. Dat HVS het tegen Loreal erg moeilijk zou krijgen stond bij voorbaat vast. Loreal nam snel een 2-0 voorsprong op HVS, maar ervoer dat de Stompwijkse handbalsters zich niet wilde laten afslachten. Ank van der Bosch zorgde voor 2-2, waarna de strijd verder gelijk opging, zy het dat Loreal telkens een doelpunt vóór kwam. Ook in de tweede helft viel een gelijkopgaande strijd te zien. Tot 10-10, toen gaf de routine van de Venlose ploeg de doorslag: 10-13, en tenslotte 11-14. Foreholte zal, in tegenstelling tot HVS, de slaap gisteren aanzien lijk moeilijker hebben gevat. Met nog vijf minuten te spelen leek de zege voor de pupillen van Wim Geerlings onaantastbaar (12-9), maar het werd toch 13-12 voor Swift/Arnhem, door een treffer in de laatste seconde. Foreholte en Swift hielden elkaar tot de rust in evenwicht, maar al scoorde Swift na de hervatting het eerst, door Nel Geerlings werd het via een afstandschot en een strafworp 7-7 en 8-7. Via Maijan Mens (break-out), Nel Geerlings, Mar- greet van Velzen en Mariette Sie- ra (een schitterend sprongschot) kwam Foreholte op 12-9. Zelfs de wat knullige wijze waarop de bal toen in de, tot dan toe goed draai ende, Voorhoutse formatie werd verspeeld, had geen nederlaag mogen inleiden. Maar in de slot fase (12-10) stapelde Foreholte fout op fout en Swift profiteerde even dankbaar als bekwaam. De koude douche ging voor Forehol te helemaal open bij de treffer in de laatste minuut 12-13! In de derde divisie wonnen de da mes van MMO dankzij een straf worp in de laatste minuut. Lydy Vink bracht daarmee de 5-4 winst op het verbeten verdedi gende Hollandiaan. Oase had met het zeer zwak spelende Oliveo uit Pijnacker geen enkele moeite, ondanks het feit dat de ploeg erg stroef draaide: 12-5. In de afdelings eerste klasse gaat de herenploeg van Saturnus verder op de weg die wellicht naar de derde divisie voert. In de Vijf Meihal konden de reserves van AHC '28 geen verweer bieden aan de roodwitte stormlopen, waarin Hans Blansjaar met zeven doel punten een zeer opvallende rol vertolkte: 25-8 voor Saturnus. De dames van Northa stonden te gen Hercules-2 in Rijswijk bin nen 10 minuten met 5-1 voon maar hielden bij de rust maar een marge van één treffer over: 6-7. In de tweede helft kwam het onno dige verlies: via 9-7 tot 11-7 Bijna handgemeen De heren van Northa verloren in de afdelings tweede klasse met 15-19 van MSV. Bestreden arbi trage leidde in de tweede helft bijna tot een handgemeen. MMO klopte de reserves van War- munda, na met rust tegen een 6-9 achterstand aangekeken te heb ben. Door de 18-13 overwinning lijken de pupillen van Carel Ca- ron een goede kans te maken op het kampioenschap. Gerard Els- geest was met 10 treffers weer de onbetwiste topscorer bij MMO. In de vierde klasse bleef Rijnsoever de reserves van Westlandia met 21-17 de baas, en boekte Forehol te de eerste zege: 23-9 tegen Steeds Voorwaarts-2. Bij de dames is HW '70 een duide lijke kandidaat voor het kam pioenschap in de derde klasse. Hercules-4 werd resoluut met 10-5 geklopt. Saturnus verloor met 5-11 van de reserves van Oa se. In de vierde klasse moest Rijnsover zich met 5-8 gewonnen geven aan de reserves van DSQ na eerst een 3-4 achterstand bij rust nog in een 5-4 voorsprong te hebben omgewerkt. MSV won royaal van SOS-3: 17-8. FRANK BONTE HDC heeft beste kansen op competitietitel LEIDEN - HDC lijkt de kampioenstitel in de Leidse districts hoofdklasse niet meer te kunnen ontgaan. De reserves van KDC werden mei een 13-3 verlies bepaald niet tekort gedaan door de meedogenloze Alphenaren. Winst was er voor van der Starren, Baerveldt, van Muiswinkel, H. Brunt en van Eg- mond. Ook Lisse, uitkomend in dezelfde klasse, boekte winst. Kijk Uit—1 werd met 7-9 geklopt. De laatste partij, gespeeld op het derde bord, moest de uitkomst bren gen, van deze gelijkopgaande strijd. Lissenaar J. van Hal, net als zijn tegenstander Oskam danig in tijd nood, won. Andere winnaars van Lisse waren: Van Noort en P. van Hall. De tweede Alphense vereni ging, ADC, versloeg Samen Sterk met dezelfde cij fers: 9-7. LDG 2 won, via overwinningen van Heemskerk, Jan- sens, de Greef en van der Ven, met 9-7 van Samen Sterk. Voor Samen Sterk wpnnen Jan en Ron Fase en Martin Out. In de Zuidhollandse hoofdklasse boekte WDG een voorlopige winst op Rijsoord dat met 10-8 werd af gehouden. Deze stand werd bereikt door winstpar tijen van Noordoven, L. de Koning, De Kievit en Wegen, en via de remises van Binnenkade en Knol. Als Vermin zijn afgebroken partij tegen Vlach niet uit handen geeft, zal WDG zich definitief de sterkste van beide clubs mogen noemen. Enigszins teleurstellend was het gelyke spel van KDC tegen Gorkum. Na twee remises en vier overwinnin gen (van Zwetsloot, van Beelen, van der Wiel en van Duin) was de stand 10-8 in het voordeel van Katwijk. Schoneveld voldeed echter niet aan de aan hem ge stelde verwachtingen, waardoor Rijsoord nog langs zij wist te komen: 10-10. LEIDEN - Winst, maar niettemin toch kritiek oogstte Nijssen Trot ters in en tegen BV Zaandam. De eerstedivisionist nam met de 94 - 96 zege een sportieve revanche op het verlies van vorige week tegen koploper SOV Bernisse, maar verzuimde volgens hun coach, Ben van Cleef, om door te druk ken naar een verschil van mini maal twintig punten. "Uitblin kers? Uitgezonderd twee spelers speelde het gros verder onder hun nivéau. Ik had hoofdzakelijk maar mensen die in negatief op zicht uitblonken. De inzet was misschien 50 tot 60%", oordeelde de voormalige assistent-coach van Hennie Blom. Een vreemde zaak overigens, want de Leidse basketballers stonden tegenover de kampioen van vorig jaar, die na de verliezen in de openingsouverture tegen de Trotters en daarna tegen de Jum pers en SOVB vijf duels ongesla gen waren gebleven. Een ploeg in de winning mood derhalve en waar tegen je niet in het veld kan staan met een houding, zoals Van Cleef het uitdrukt, van "met een beetje minder gaat het ook wel". Een opvatting die in het duel tegen de Zaandammers wel opging, want uitgezonderd in de ope ningsfase toen de titelhouder de weelde van een 24-15 voor sprong mocht dragen, was de stand in het voordeel van de Trot ters. Nog voor de pauze kon die achterstand worden vereffend, omdat dp Trotters toen weinig balverlies leden en redelijk goed verdedigde: 38 - 44. Alleen Peter Kop kende een moeilijke avond. Hij stond andermaal tegenover Titelstrijd Zaterdag is in het clublokaal van LDG het kampioen schap van de LDDB voor senioren van start gegaan. Er worden in drie poules gestreden, die elk een fina list zullen opleveren die met de huidige kampioen Joop Burgerhout de eindstrijd zullen spelen. De uit slagen in de eerste poule: Huisman won eenvoudig van Dielband-Hoesing, De Franeker won in verloren positie op de klok van Van der Zwan en Van Duiven- bode verloor van Passchier. In poule twee won Van Beelen opvallend gemakkelijk van clubgenoot De Jong. Weinig interessant was de ontmoeting Van Egmond - Noordoven. Noordoven won omdat Van Egmond in verloren stelling door zijn vlag ging. In poule drie remisseerden Jan Fase en Spierenburg. Klinkenberg won van Zwetsloot en Piet van Eg mond kreeg de punten van Leiwakabessy die niet op kwam dagen. een vooral onder de basket sterk spelende Amerikaan. McKon, topscorer met 29 punten, had bo vendien het geluk dat zijn directe tegenstander nogal eens ten on rechte een persoonlijke fout kreeg. Kop moest daardoor vroegtijdig met vijf P's plaats nemen op de bank. Hoewel de pupillen van Van Cleef een benauwde laatste minuut doormaakten, bij een 79 - 86 stand werql tweemaal balverlies geleden, werd de winst niet meer uit handen gegeven (84-86). Pe- ter-Paul Maassen (18), Peter Kop (16), Peter Paulides (15) en Eric- Jan Berendsen (14) waren de tóp scorers. Het duel tussen Parker Leiden en Werkendam in de eerste divisie beschouwden de Leidse dames als een soort veredelde training. Tegen het onderstaande Wer kendam werd dan ook een zeer royale 100 - 49 overwinning ge boekt. Met de rust stond het al 45 - 19. Na de basketwisseling gaf coach Rob de Vries zijn dames opdracht om de tegenstander met een zonepress te bestrijden. Hoewel dat aardig lukte, scha kelden zijn pupillen later over op een man-to-man, zodat de Wer- kendamse meisjes toch nog tot 49 tegenpunten kon komen. Top- scoorsters: Ria de Wit (22), Ineke van der Laken (20), Marian van Schaik (15), Rosalien van der Laan (13) en Mieke Zandbergen (12). Rayoneersteklasser Luba leek lan ge tijd op een verrassing aan te sturen tegen de nog ongeslagen ranglijstaanvoerder Goba. Onder aanvoering van de sterk spelende LEIDEN - Nico Slingerland uit Noordwijkerhout heeft gisteren een veldrit, die verreden werd in De Zilk, gewonnen. Slingerland zette een tijd van 50 minuten en 10 seconden over een afstand van 15 kilometer. Jan van Dijk uit Lisse werd tweede. Hillegommer Reth van Trigt eindigde op de derde plaats. Jaap de Waard gelukten het de pupillen van Jan van Bemmelen om met agressief spel en een goed uitgevoerde zóne Goba tot aan de rust onder zich te houden: 42 - 46. In de tweede periode konden de Gorinchemmers met oud-Rowic Dordrecht speler David Jones in de gelederen zich herstellen, om dat aan de Leidse zijde enkele lay ups werden gemist Met een man-to-man en een pressing probeerde Luba tevergeefs terug te komen. Het kwaliteitsverschil gaf uiteindelijk de doorslag. Top scorers: Jan de Waard (19), Lo- dewijk Defilee (18), Ton Kallen berg (17) en Geert van Zandwijk (16). Afgelopen week hebben er in Woerden besprekingen plaats gevonden tussen de KNWU en vertegenwoordigers van de sponsors omtrent de voorberei ding en trainingsopzet van de wielrenners, die volgend jaar zullen deelnemen aan de Olym pische zomerspelen in Moskou. Van de KNWU was aanwezig bondscoach Rini Wagtmans, die tevens een voorlopige selectie bekend maakte. Voor de 100 km ploegentijdrit be staat de groep uit: Jan Broers, Guus Bierings, Adri van der Poel, Gerard Ammerlaan, Theo Ho- gervorst. Egbert Koersen en Henk Mutsaars. Voor de individuele wegwedstrijd zijn in de voorlopige selectie op genomen: Ad Wijnands, Sjaak Hanegraaf. Jan Peters, Hans Plu- gers, Frank Moons, Ad van der Poel en Sjaak van Meer. UTRECHT (GPD) - Met de bood schap vanuit de Unieraad - het KNAU-parlement, dat zaterdag in Utrecht bijeen was - dat alles in het werk gesteld moet worden om Kees Koppelaar te behouden als bondstrainer, gaat de voorzit- ter van KNAU's sectie wedstrijd sport, John Derks, donderdag middag praten met de midden- en lange afstandtrainer uit Aker sloot. De kans dat Koppelaar, die vorige week zijn functie neerleg de, op zijn besluit terugkomt lijkt door deze ontwikkeling vergroot. Vooral ook omdat zaterdag, tij dens de door Haico Scharn op Papendal geleide centrale trai ning, bleek dat Koppelaars atle ten, onder wie een aantal Olym pische kandidaten, er niets voor voelen te breken met de Noord hollander. Door deze recente ontwikkelingen wachten de KNAU spannende dagen. Zelfs moet niet uitgeslo ten geacht worden dat er een vroegtijdig einde komt aan de pe riode waarin Bob Boverman, met wie Kees Koppelaar in de clinch ligt, als part-time trainingscoor- dinator optreedt. Bob Boverman voelt zich verraden door Koppelaar, die hem gepas seerd zou hebben met zijn klach tenlijst. Deze was voor Koppelaar aanleiding om ontslag te nemen. Een klachtenlijst waarop ook Boverman voorkomt, die te auto ritair zou zijn en te veel als een controleur zou optreden. De klachtenlijst is echter duidelijk veel omvattender, het binnen de KNAU ontbreken van beslis- singskracht door het bestaan van maar liefst 30 commissies; de on duidelijke rol van de commissie opleidingen; de behandeling van de sollicitaties van kandidaat- vakgroeptrainers; de te grote hoeveelheid taken die een vak groeptrainer moet vervullen; het slecht functioneren van het bondsbureau, enzovoorts. Voor „onderhandelaar" John Derks, die door Kees Koppelaar overigens beschuldigd wordt van het met Boverman vormen van een twee-eenheid die alles zelf regelt, is de brief van Koppelaar aanleiding om op te merken: „Ik proef daar boven alles bezorgd heid in en niet zozeer rancune. Die brief was meer een noodsig naal". Of John Derks donderdag de im passe kan doorbreken, is nog on duidelijk. Hoogst twijfelachtig is het in de huidige situatie of bin nen de KNAU de zaak weer he lemaal naar de oude situatie te ruggedraaid zal worden met Boverman als coordinator en Koppelaar weer als vakgroep- trainer. In het beslist niet denkbeeldige ge val dat straks Boverman zal afha ken, moet het KNAU-bestuur echter zeker de hand ook in eigen boezem steken. De overbelaste Boverman, die al geruime tijd een full-time functie wordt voorge houden, kreeg dit jaar nauwelijks voldoende ruggesteun. Een voorbeeld: wanneer iemand de KNAU moet vertegenwoordigen tijdens het jaarlijks internatio nale kalendercongres, dan is dat de trainingscoordinator. Eerst na weken vergaderen en discussië ren werd besloten de Amster dammer „mee te nemen" naar dat congres. X der Bosch scoort voor HVS. Het mocht niet baten

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19