't Is er weer. BESCHAMEND WANGEDRAG IN DE ALKMAAKDERHOUT Tahamata: van kruier tot hoofdrolspeler AZ en Feyenoord in bikkelharde partij niet verder dan 0-0 Ajacied ongrijpbaar voor PSY: 4-1 ondanks problemen optimistisch HeinekenBokbier. SPORT SPORT PAGINA 13 SPORT ALKMAAR - Het leek wel oorlog", "de messen waren scherp geslepen" Die kreten vielen op te tekenen uit de monden van AZ- en Feye- noord-voetballers, die zich in het grimmige gevecht om de tweede plaats van de eredivisie te buiten waren gegaan aan aanslagen op eikaars ledematen. Geen techni sche hoogstandjes in de Alk- maarderhout, waar het verlangen naar een optimaal resultaat zo zeer werd vertaald in bescha mend wangedrag, dat de heren voetballers aan het hoofdstuk doelpunten niet toekwamen: 0-0 Scheidsrechter Bep Thomas vol stond met het geven van drie gele kaarten. Hij bekeurde achtereen volgens de AZ-speler Kurt Welzl en de Feyenoorders Nielsen en Notten. Voor het overige bedekte Thomas de wandaden met de mantel der liefde, verzuimde hij na rust André Stafleu een rode kaart te geven, toen die de AZ- speler Weysters in het gezicht schopte. "Ik heb niets geconsta teerd", verklaarde de Amster damse arbiter naderhand. Hij ze' een pittige wedstrijd te hebben gefloten, er was geen sprake van een schoppartij, kortom hij had een heerlijke avond gehad. Ook zijn grensrechter Klinkers zei de wandaad van Stafleu niet te heb ben waargenomen. Op het mo ment dat de Rotterdammer bezig was "plastische chirurgie" bij Weysters toe te passen, bevond hij zich weliswaar op 5 meter af stand, "maar", zo liet de vlagge- nist weten, "volgens mij was er niets aan de hand". Dat er, daar aan die zijlijn, wel de gelijk 'iets' was gebeurd, bewe zen later de televisiebeelden- Trouwens ook boosdoener Stafleu gaf later ruiterlijk toe dat hij een 'fout' had gemaakt "Maar", liet de middenvelder we ten, "het was allemaal geen opzet Ik raakte hem maar half en heb bovendien direct mijn excuses aan die speler aangeboden" Gevoetbald werd er tussen de be drijven door ook nog. Zij het, dat de voetballers er geen moment in slaagden de ranglijstpositie in het veid te rechtvaardigen. Niette min slaagde AZ, dat net iets min der slecht speelde, Feyenoord meermalen aan het wankelen te brengen. Vooral in de tweede helft kwamen de Alkmaarders enkele malen dichtbij een treffer, maar de afwerking bleek ook bij AZ van minimaal niveau. Al vanaf het begin werd duidelijk dat AZ en Feyenoord de beuk erin zouden gooien. Het regende aan weerskanten overtredingen. »■,>..-»*'* ES .J Kees Kist buitenspel stond. Van de Korput had er allang weet van, hij is klaar <4-* René Notten zag al spoedig geel en Wim Jansen werd het eerste slachtoffer van al het geweld. Hij moest zich na een half uur ver vangen door Sjaak Troost, die op de rechterflank belandde. Nadat Feyenoorder Gerard v.d. Lem uit vrije positie had overge schoten, trok AZ allengs het ini tiatief naar zich toe. De Alkmaar ders creëerden tegen het einde van de eerste helft goede sco- ringsmogelijkheden. Kees Kist vond evenwel Ton van Engelen op zijn weg, terwijl Arntz even eens de doortocht naar het succes zag versperd door de Feyenoord- sluitpost. Een minuut na rust moest Van En gelen evenwel al zijn keepersge- luk aanwenden, toen de sterk- spelende Hovenkamp Kist in stelling bracht. Tot zijn genoegen constateerde de Brabantse doel man, dat de Europese topscorer zijn vizier foutief had afgesteld, zodat de ronde kogel tegen de reclameborden vloog. Feyenoord pakte die meevaller dankbaar op om het zelfvertrou wen wat op te poetsen. De Rot terdammers verlegden het spel enigszins en kregen zowaar te- genmogelijkheden. Zoals Petur Petursson bijvoorbeeld, die na een fraaie aanval in een voor hem ideale scoringspositie werd ge manoeuvreerd. De immer zo koelbloedige IJslander faalde ditmaal echter hopeloos. Met Jaan de Graaf voor de zwakke Welzl bloeide AZ vervolgens duidelijk op. Ronald Weysters slaagde er zelfs in het net te vin den, maar zijn treffer werd te recht wegens buitenspel afge keurd. Zodat de als topper aan gekondigde schoppartij eindigde in de enig logische uitslag: 0-0. Een resultaat dat beide ploegen eigenlijk een minpunt had moe ten opleveren. AMSTERDAM (GPD) - Woensdagavond moest hij als wis selspeler voor en na de wedstrijd tegen Omonia Nicosia nog de koffers van zijn medespelers sjouwen. Gistermid dag vertolkte hij de hoofdrol in het duel tegen PSV en werd hij na afloop omhelsd door zijn trainer Leo Been hakker, die opmerkte: „Ik doe dit niet vaak, maar hij heeft dan ook erg goed gespeeld". Lof voor Simon Tahamata. die zich in drie dagen opwerkte van kruier tot stervoet baller door met twee doelpunten en een winstgevende voorzet de basis te leggen voor de overwinning van 4-1 van Ajax. Nog nadrukkelijker dan vorig sei zoen, toen Ajax PSV met 2-0 ach ter zich liet, won de 23-jarige Zuidmolukker dan ook het per soonlijk klassement; een zege waarvoor in feite op Cyprus al de basis was gelegd. „De eerste helft moest ik toen aan de kant blijven. Beenhakker zei dat ik dat niet verkeerd moest opvatten, dat me gewoon rust werd gegund. Eerst voel je je belangrijk. Later voel je je toch rot, omdat je zoiets wel degelijk als een straf beschouwt. Ik werd geïrriteerd en ging me lopen afreageren door te schel den. Daarom was ik er zo op ge brand me tegen PSV extra waar te maken". Met Tahamata waren vrijwel alle Ajacieden op zoek naar revanche. De spelers waren geprikkeld door de afgang in Nicosia (4-0), de vliegreis die een uur langer duur de dan gepland, de zware training die 's middags bij aankomst in Amsterdam werd gegeven en tenslotte de boete van 500 gulden. In dezelfde positie bevond PSV zich na het échec tegen St. Etien- ne. Maar terwijl Ajax zijn frustra ties over boord zette door met veel wilskracht en lef te voetbal len, bleek dit duel als uitlaatklep nauwelijks of niet aan de Eind- hovenaren besteed. De angst be lette PSV, met uitzondering van een kwartier na rust, zichzelf te worden. Tegenover het directe, avontuurlij ke spel van Ajax stond besluite loos breedtevoetbal van PSV. De aanvallers in de Brabantse ploeg leken met een heel andere wed strijd bezig dan hun collega's op het middenveld en in de achter hoede, die het gezelschap van hun doelman Jan van Beveren prefereerden hoven het contact met hun voorhoede. Driftig Bij Ajax werd daarentegen driftig gestoord en sloten de linies goed op elkaar aan. Bovendien had PSV alleen maar oog voor de bal en werden vrijlopende Ajacieden nogal eens volkomen genegeerd Op die manier kon Wim Meutste- ge zich eindelijk eens aandienen als een verdienstelijk opbouw werker. Volgens afspraak zou zo veel mogelijk via de vleugels worden aangevallen. In de eerste 45 minuten gebeurde dat voornamelijk via rechtsach ter Meutstege, zoals in de 22ste minuut, toen bijna de gehele ver dediging van Ajax betrokken was bij het openingsdoelpunt. Aan voerder Ruud Krol speelde de opgelopen, maar door PSV over het hoofd geziene Meutstege aan, die op zijn beurt voorstopper Dick Schoenaker koppend voor 1-0 liet zorgen. Meutstege: „Ik had het idee dat ik als opkomen de vleugelverdediger niet hele maal serieus werd genomen. Mijn directe tegenstander, René van de Kerkhof, liet me wel erg ge makkelijk gaan en als ik in balbe zit was, had ik alle ruimte omdat bijvoorbeeld Brandts zich op Ling concentreerde en conse quent met hem meetrok naar binnen" Tegenzet Meutstege kreeg daardoor meerde re malen vrij entree in de Eind- hovense achterhoede. Hij kon het zich ook permitteren er op uit te trekken, omdat PSV lange tijd geen tegenzet wist te bedenken en Ling zonodig bereid bleek het werk van Meutstege over te ne men. Ajax-trainer Leo Beenhak ker: „Deze taak was iets geheel ir Ling, maar ik vind man van Ajax gisteren, Simon Tahamatakan weer juichen tegen PSV tweemaal en was voor de ogen van Jan Zwartkruis e uitblinker. dat dat opofferend spelen hem goed is afgegaan". Het verschil in aanpak leidde tot een duidelijk overwicht voor Ajax. Omdat alleen de sterk spe lende Schoenaker voor rust tot scoren wist te komen en Tahama ta pas vijf minuten na de pauze voor 2-0 tekende, kon PSV-oe- fenmeester Kees Rijvers achteraf echter vaststellen dat zijn ploeg bepaald niet onder de voet was gelopen: „Gezien de omstandig heden, spelen zonder Koster, Willy van de Kerkhof en Poortvliet en met een paar jon gens die zeker niet 100 procent fit waren, vind ik dat we het niet slecht hebben gedaan. We heb ben zelfs nog kans gehad om op 2-2 te komen" Uitzicht Dat uitzicht had PSV tussen de 55ste en 71ste minuut, toen van ontzag even geen sprake was en eerst Postuma scoorde en ver volgens Lubse met het nodige geluk slechts door de voet van doelman Schrijvers van de ge lijkmaker kon worden afgehou den. Rijvers: „Opdatmomentzag het er nog erg hoopvol voor ons uit. Het was alleen jammer dat Ajax Tahamata op links had staan". De mini-voetballer haalde zijn ploeg persoonlijk uit de proble men en deed dat ten koste van o.a. zijn directe tegenstander Willy Scheepers. De 18-jarige verdediger, die zijn tweede volle dige wedstrijd in PSV-1 speelde, kreeg pas 20 minuten voor de start te horen dat hij met Tahama ta te maken zou krijgen. PSV had zich namelijk ingesteld op Bon- sink als linksbuiten, zoals Taha mata erop had gerekend dat hij Stevens tegenover zich zou vin den: „Ik ben blij dat het Schee pers is geworden. Ik heb me na melijk zelden zo vrij gevoeld als vanmiddag". Scheepers, die moest toestaan dat Tahamata twee keer scoorde (vlak voor tijd wipte hij de bal in de uiterste hoek, nadat hij ruim een kwartier daarvoor al Arnesen op weg had geholpen naar 3-1 maakte overigens in zijn nabe schouwing bepaald geen gedes illusioneerde indruk: „Tahamata is moeilijk te bespelen. Hij is 90 minuten gevaarlijk. Misschien WIELRENNEN - Herman Snoeij- ink heeft gisteren een in Den Haag verreden veldrit over 24 kilometer gewonnen. WIELRENNEN - Leidenaar Piet Overdevest is gisteren vijfde ge worden bij een veldrit over 14 kilometer. Winnaar van deze in Rotterdam verreden rit werd Han van Straten. PAARDENSPORT - Speedy Voli- ta is gisteren met pikeur Gerard Gommans derde geworden in de draverij om de Grote Prijs van Gelsenkirchen. Winnaar werd Hadol du Vivier uit Frankrijk met pikeur Marcel Gougeon. HANDBAL - Jo Maas heeft zijn taak als oefenmeester van de na tionale A-ploeg neergelegd. Vol gens Bondsvoorzitter Stitzinger heeft Maas dit besluit genomen op grond van privé omstandig heden. VOLLEYBAL - In het toernooi om de Europa Cup voor bekerwin naars heeft het Deense Brödny in Kopenhagen gewonnen van het Zwitserse Chenois. zou je wat meer kans tegen zo ie mand hebben als je hem kort zou dekken, maar dat ben ik nou ee- maal niet gewend" Rijvers spuide dan ook geen kritiek in de richting van Scheepers. Hij zag juist alleen maar winstpun ten: „Gezien het verloop van deze wedstrijd zie ik het wel weer zit ten. We krijgen nu een week rust. Over twee weken zal ik waar schijnlijk weer wat jongens tot mijn beschikking hebben. Be langrijk daarbij is dat de spelers elkaar niet afvallen, terwijl ze toch de nodige optaters hebben gehad" JAN PREENEN VOETBAL - De vroeger Engelse bondscoach Don Revie heeft een aanbod gekregen om terug te ke ren bij Leeds United. Revie, die door de Engelse Bond geschorst is omdat hij in 1977 plotseling voor veel geld naar de Verenigde Arabische Emeritaten was ver trokken, heeft nu bij de recht bank een zaak aanhangig, waarin hij opheffing van zijn straf eist. (Van onze sportredaktie) AMSTERDAM (GPD) - De problemen stapelen zich op voor bondscoach Jan Zwartkruis, die het Neder lands elftal volgende week woensdag ten koste van Oost-Duitsland moet zien te plaatsen voor de eindronde om het Europees kampioen schap voetbal in Italië. Na dat eerder al Neeskens, Poortvliet, Willy van de Kerkhof en Koster waren af gevallen, liet John Rep het afgelopen weekeinde weten evenmin beschikbaar te zijn voor het beslissende duel in Leipzig. De werknemer van St. Etienne geeft de voorkeur aan een competitiewedstrijd van de Franse ploeg tegen Nimes. Bovendien heeft Wim Jansen zaterdagavond een blessure opgelopen in het duel tegen AZ'67. De Feyenoorder kreeg een trap tegen de knie en moest zich na 32 minuten la ten vervangen. Zwartkruis: „Pas woensdag krijg ik te horen of ik op Jan sen kan rekenen of niet". On danks al deze tegenvallers maakte Zwartkruis na af loop van de ontmoeting Ajax-PSV bepaald geen pes simistische indruk: „Ik heb het afgelopen weekeinde twee uitstekende wedstrij den gezien, zodat ik nog wel wat alternatieven achter de hand heb". Namen wilde Zwartkruis niet noemen, maar het ziet ernaar uit dat naast de spelers die al zeker zijn van hun plaats o.a. ook Dick Schoenaker van Ajax zal worden opgeroepen. Zwartkruis: „Donderdag of vrijdag zal ik de selectie be kendmaken. Ik wil de spelers dan vrijdag eventueel naar Zeist halen. In het weekein de kunnen ze dan naar huis en maandag komen ze weer terug. Er is echter een probleem. Aanstaande vrij dag heeft Ajax zijn jaarlijkse visdag en ik weet niet of de spelers dan vrij zal worden gegeven". Niet alleen Zwartkruis heeft overigens zorgen. Ook zijn Oostduitse collega Georg Buschner is geconfronteerd met een uitgebreide zieken boeg. Op dit moment zijn zes spelers geblesseerd: Pom- merenke, Hï.fmann, Linde- mann, Weise, Weber en Rie- diger. ADVERTENTIE EREDIVISIE Go Ahead Eagles-Pec/Zwolle 0-0, Spar- ta-FC Den Haag 2-2, Ajax-PSV 4-1, FC Utrecht-Willem II2-2, AZ'67-Feyenoord 0-0, Vitesse-FC Twente 1-3, Haarlem- Roda JC 1-3, Excelsior-MVV 0-0 en NAC-NEC 1-0. Ajax (1) 12 9 2 1 20 28-14 Feyenoord (2) 12 6 6 0 18 23-9 AZ '67 (3) 13 8 2 3 18 26-13 PSV (4) 13 6 4 3 16 26-17 Utrecht (5) 13 5 6 2 16 21-13 Twente (7) 12 6 2 4 14 18-19 Roda JC (10) 13 6 2 5 14 20-20 Den Haag (6) 13 4 6 3 14 15-17 G A Eagles (8) 13 5 3 5 13 20-16 Excelsior (9) 13 4 5 4 13 21-21 PEC/Zwolle(ll) 13 4 3 6 11 14-16 MVV (12) 13 2 6 5 10 15-18 Sparta (13) 13 4 2 7 10 16-19 Willem II (16) 13 2 6 5 10 13-22 Haarlem (14) 13 3 3 7 9 15-25 Vitesse (15) 13 3 3 7 9 17-28 NEC (17) IJ 4 0 9 8 15-24 NAC (18) 12 2 3 7 7 8-20 EERSTE DIVISIE FC Den Bosch-Veendam 4-1, Fortuna- Amersfoort 1-2, Eindhoven-De Graaf- Graafschap (6) 13 7 3 3 17 Volendam (2) 12 7 2 3 16 4 KjTOrWyiriYWB VVV (3) 12 7 2 3 16 5 Den Bosch (8) 11 6 3 2 15 Fortuna S (5) 12 6 3 3 15 Wageningen (7) 12 5 2 15 13 DS'79 (10) 13 5 5 3 15 schap 0-2, Helmond Sport-SVV 2-2, FC Telstar (11) 12 5 4 3 14 9 VVV-FC Amsterdam 2-3, Heracles-Wa- Eindhoven (9) 12 5 3 4 13 jjeningen 2-2, FC Vlaardingcn-Telstar Amsterdam (13) 12 3 5 11 23 2-4, DS'79-Volendam 1-0 en FC Gronin- Vl'dingen (12) 13 4 3 6 11 0 9 gen-Heerenveen 5-0. Heracles (16) 12 3 7 7 Groningen (4) 13 6 6 1 18 21-3 Heerenveen (14) 12 3 7 7 2 Cambuur (1) 11 8 1 2 17 29-9 Veendam (15) 13 5 7 7 6 SW (17) 13 2 3 8 7 14-30 Helm Sp (18) 12 1 4 7 6 8-27 Amersfoort (19) 12 M 3 8 5 14-36 1. Petursson (Feyenoord) 13, 2. Kist (AZ'67) 11, 3. Vermeulen (Roda JC) 9, 4. Van Kooten (GA Eagles) Nanninga (Ro da JC) 7, 6. Janssen (NEC), Waslander (Excelsior), Schapendonk (MVV), Bleyenberg en Gerdsen (beiden Vitesse) 0, 11. Jensen (Ajax), Arnesen (Ajax), Schouwenaar (AZ'67), Koster en Lubse (PSV), Bockling (Haarlem), Stevens (Sparta), Rietveld (Utrecht). Postuma (PSV) 5.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13