Ongeluk blijkt aanslag West-Duitsland zet Palestijnen land uit Vele ministers in Kenia verliezen zetel TOEKOMSTIGE STAF-FUNCTIONARISSEN SPAANSE DODEN: STAATSEIGENDOM "Mijn bewust geplaatst voor Nederlanders' Bruins toch hij meer executies betrokken? DIGROS MULTIMARKTEN ZATERDAG 10 NOVEMBER 1979 BUITENLAND MADRID (ANP) - Sinds no vember het stoffelijk over schot van iedereen die in Spanje 'staatseigendom'. Al leen een voor het overlijden op schrift gestelde weigering kan daar wat aan veranderen. De deze week in de Spaanse staatscourant gepubliceerde maatregel heeft doel de be schikking te krijgen over or ganen voor transplantaties bij zieken en gewonden. Aangezien het besluit niets zegt over nationaliteit lijkt het voor de veertig miljoen bui tenlanders die jaarlijks Spanje bezoeken verstandig ervoor te zorgen dat zij een in de taal van het land gestelde verklaring bij zich hebben al zij er iets op tegen hebben dat er na hun overlijden organen of weefsels door de Spanjaar den worden verwijderd. De niewe wet op transplantaties is geboren uit een initiatief van de Socialistische Arbei derspartij (PSOE) en in sep tember met algemene stem men goedgekeurd. Een af gevaardigde van de Unie van het Democratisch Centrum, de regeringspartij van pre mier Suares, zette toen de puntjes op de i met de opmer king dat het enige recht dat de doden hebben is 'te worden begraven'. Alleen van de kant van uiters rechts werd toen tegen de nieuwe maatregel geprotes teerd. Het Rechtse blad 'El Alcazar' sprak toen van een 'gesocialiseerd sterven'. SAINT QUENTIN - Morgen wordt in tal van plaatsen in Eu ropa het einde van de eerste we reldoorlog herdacht. Het is dan 61 jaar geleden dat de wapen stilstand werd afgekondigd. Er zijn nog maar weinig mili tairen in leven die de oorlog van toen hebben meegemaakt. Eén van hen treft men hier aan: de 90-jange Leon Bouderliquedie in Saint Quentin zijn in 1914-1918 omgekomen kamera den zal herdenken. RAS AL BAYADAH (GPD) - De dood van de 22-jarige Nederlandse sergeant P.W. Koning uit Ridderkerk, gis terochtend vroeg in Zuid-Libanon, is niet voortgevloeid uit een ongeluk, zoals aanvankelijk werd aangenomen, maar uit wat men kan betitelen als een militaire actie. NAIROBI (Reuter/AFP) - De Ke- niase kiezers hebben bij de alge mene verkiezingen van donder dag de helft van de zittende par lementsleden niet herkozen, on der wie zeker tien ministers en enkele onderministers, en de voorzitter van de eenheidspartij KANU (Afrikaanse Nationale Unie van Kenia). President Moi, die vorig jaar de overleden presi dent Kenjatta opvolgde, had voor de verkiezingen al aangekondigd dat hij een ingrijpende kabinets wijziging zou uitvoeren. Politieke waarnemers zien in de uitslag in sommige districten een protest-stem tegen de uitsluiting van de vroegere ex-president Odinga en diens naaste mede standers. Odinga, die behoort tot de Luo-stam, richtte in de jaren zestig een oppositiepartij op en zat later geruime tijd in de gevan genis. De eenheidspartij KANU weigerde hem voor deze verkie zingen als kandidaat te aanvaar den, zodat hij niet aan de stem busstrijd kon deelnemen. KANO-voorzitter Okero heeft nu het onderspit gedolven tegen de schoonzoon van Odinga. Ook Kenjatta's rechterhand Koinan- ge, die door Moi al naar een min der belangrijke kabinetspost was verplaatst, verloor zijn zetel. Herkozen werden, na een zware verkiezingscampagne, de minis ter van buitenlandse zaken Waiyaki en minister van defensie Gichuru. Of ze ook hun minister post behouden is afhankelijk van de plannen van president Moi. Deze mag zelf nog twaalf parle mentsleden benoemen, uit wie ook ministers gerecruteerd kun nen worden. Voor het eerst sinds Kenia in 1964 onafhankelijk werd, hebben de kiezers een blanke in het parle ment gekozen: de 30-jarige Phi lip Leakey, zoon van het bekende antropologen-echtpaar, die zijn campagne in het Swahili (met Engels de officiële taal van Ke nia) heeft gfwoerd. Zoals gisteren al gemeld, reed de drietonner op een mijn, waardoor de onderofficier omkwam en de chauffeur, soldaat Damen, licht werd gewond. Men vermoedde dat de wagen op een vergeten mijn was gereden. Tijdens hun invasie (maart 1978) hebben de Israëli's duizenden mijnen ge legd, vooral in de sector bij Ras al Bayadah, waar nu de z.g. Charlie- compagnie van het Nederlandse VN-bataljon de "vrede" probeert te bewaren en tracht de opponen ten (de door Israël gesteunde christen-milities van majoor Haddad en Palestijnse guerrilla strijders) uit elkaar te houden. Maar de drietonner van soldaat Damen reed niet op een vergeten mijn, maar over een gewone pa pieren zak, waarin een mijn ver borgen zat. Twee van deze dodelijke zakken werden pas laat in de nacht van donderdag op vrijdag op de on verharde weg tussen Ras al Bayadah en de Nederlandse post 719 gelegd. De Nederlanders rij den minstens tien keer per dag over deze slechte weg, en zo'n papieren zak valt tussen de vele gaten en kuilen niet op. De zak ken lagen precies op dat gedeelte van de weg waar geen Libanees burgerverkeer meer voorkomt. Het lijkt er sterk op dat, juist om de Nederlanders te treffen, de mijnen werden geplaatst. Maar door wie? De militaire leiding van het Neder landse bataljon en officiële VN- woord voerders zeggen, waar schijnlijk om hun neutraliteit te onderstrepen en eventuele poli tieke implicaties te voorkomen, heel duidelijk dat de mijnen zo wel door de milities van Haddad, als door de Palestijnen geplaatst kunnen zijn. Het gebied bij Ras al Bayadah grenst namelijk aan de enclave van Haddad, en Pale stijnse infiltraties zijn er ook voor gekomen. Nederlandse militairen ter plekke zijn minder omzichtig in het aanwijzen van de daders. Bij post 719 beschouwt men het incident als "een regelrechte moordaan slag op de Nederlanders". Zon der daar bewijzen voor te hebben - dat geven ze eerlijk toe - achten deye Nederlandse soldaten de milities van Haddad verant woordelijk voor het leggen van de mijnen, of beter gezegd 'booby-traps'. "De milities van Haddad zijn kwaad omdat zij een sluiproute van hen met een van onze pantserwagens hebben af gesloten. De dreiging was de laat ste dagen merkbaar", aldus een van de militairen. Sergeant De Koning hoorde hele maal niet bij post 719. Hij liftte toevallig met de 3-tonner keu kenwagen van soldaat Damen mee. Over enkele dagen zou De Koning naar Nederland terugge keerd zijn. De stemming bij post 17-a, waar sergeant De Koning comman dant was en tevens 'tow' (anti- tankschutter), is gelaten. Alsof er een van de familie overleden is. Op het dak van de post staat de nieuwe sergeant door een kijker te turen. Legerpredikant Schout heeft het druk. Hij spreekt de mensen moed in. In een kleine kamer zitten De Konings 'maten' stil bijeen. "Dit was zijn bed", zegt een van hen. Op dé vraag wie verantwoordelijk was voor het leggen van de mijnen, zegt hij: "Als ik weet wie dat zijn, dan le ven ze niet lang meer". Zaïre ontkent... PARIJS (AFP)- De ambassade van Zaïre in Parijs heeft gisteren be richten tegengesproken waarin melding was gemaakt van een bloedbad in dit Afrikaanse land. Volgens de internationale federa tie voor de rechten van de mens waren in juli 215 jongelui in de Zaïrese provincie Kasai gedood. In een verklaring aan de pers zei de ambassade dat de berichten uit maken van een systematische campagne om het imago van Zaï re omlaag te halen. De gebeurtenissen in Kasai, waar over de regering van Zaïre reeds opheldering heeft gegeven, had den geen betrekking op .jonge lui" maar op „diamantsmokke laars", aldus de ambassade. Een woordvoerder van de bovenge noemde federatie heeft er zijn verbazing over uitgesproken dat "200 diamantsmokkelaars op de zelfde plaats waren aangetrof fen". Twee weken na onthulling MUNCHEN (Reuter) - West Duitsland heeft gisteren twee Palestijnse guerrillastrijders he land uitgezet, die in Straubing (Beieren) een gevangenisstra uitzaten. Dit hebben Beierse au toriteiten bekendgemaakt. Volgens het ministerie van nenlandse zaken van de West- duitse deelstaat hebben de twee het land per vliegtuig verlaten. Over de bestemming werd niets meegedeeld. De twee Palestijnen, die tot 2'/2 jaar waren veroordeeld wegens het bezit van explosieven, hadden nog maar vier maanden van hun straf uitgezeten. In een verklaring van de Beierse regering wordt gezegd, dat zij is Arrestatie kinderhandel bezweken voor de druk van de bondsregering. "Eén van de re denen", zo zei de premier van Beieren, Frans Josef Strauss, "is de angst voor gewelddaden in de Bondsrepubliek". Een van de Palestijnen zou, zo zeg gen Beierse veiligheidsautoritei ten, hebben geprobeerd brieven uit de gevangenis te smokkelen, waarin wordt opgeroepen tot ge welddadige acties. De vrijlating van de Palestijnen ge schiedde twee weken, nadat de bondsregering moest toegeven, dat een Israëlische veiligheidsa gent de twee in de gevangenis van Straubing had verhoord. De onthulling bracht de bondsrege ring in grote verlegenheid. ADVERTENTIE PEKING - De Chinese regering heeft de zeven miljoen werkloze jongeren ondergebracht in coöperaties, hetgeen inhoudt dat hun nu wordt toege staan kleine handeltjes op te zetten die vroeger verboden waren. Op de foto een jongeman die op de binnenplaats van het voormalige keizerlijke paleis kleine, zelf beschilderde schermpjes te koop aanbiedt. Wiskundewonder van tien GUATEMALE - Noe Armando Leon, een jongen van tien jaar uit Guatemala, mag studeren aan de faculteit voor hogere wiskunde van de nationale universiteit van Guatemala. Gisteren werd hij hiertoe gemachtigd door de staatssecretaris van oiiderwijs. Geen wiskunde-som is de tienjarige te machtig. Indonesië DJARKARTA (AFP) - In de Indo nesische hoofdstad zijn zeven vrouwen en een man gearres teerd wegens het verkopen van dertig zuigelingen, voornamelijk aan Nederlanders. Het is de tweede serie arrestaties in deze zaak binnen enkele weken. De kinderen werden voor 2.500 gulden per stuk aan Nederlan ders verkocht, zo verklaarde de politie van Djakarta. De acht verdachten zijn aangehou den in een villa in de hoofdstad. Daar vond de politie zeven ba by's, die blijkbaar voor de ver koop waren bestemd. De gearres teerden zijn de eigenaar van de villa, zijn zoon, twee vroedvrou wen en vier kinderverzorgsters. HAGEN (GPD) - Is de oud- SS'er Siert Bruins toch bij meer executies betrokken geweest dan hij tot nu toe heeft toegegeven? Het lijkt er veel op. Gistermorgen zei Bruins via zijn advocaat dat hij meegedaan heeft aan het ter dood brengen van Kees Enno de Haan in oktober 1944 op het kerkhof van Delfzijl. Eerder in het proces, dat op het ogenblik in Hagen tegen hem en August Neuhauser wordt gevoerd wegens de moord op 22 april 1945 op de joodse gebroeders Sleutel- berg, heeft Siert Bruins ge zegd bij de executie van Ba' tus Timmer lid van het vuur peloton te zijn geweest. Aan die eerdere verklaring herinnerd door rechtbank voorzitter Kremer, zei Bruins: „Aan de eerste executie heb ik meegedaan, aan de tweede niet, want het was niet toege staan kort na elkaar aan meerdere executies deel te nemen, omdat je dat een sol daat niet kon aandoen". Even eerder had Bruins gezegd dat er maar één executie op het kerkhof van Delfzijl was geweest. Voorzitter Kremer wees hem erop dat anderen hebben verklaard beide ke ren van de partij te zijn ge weest. Hoofdschuddend ging Bruins daarop weer zit- uit Hoogezand, die in oktober 1944 bij een razzia in Hooge- zand-Sappemeer door de SD gevangen is genomen. Twee van zijn medegevangenen, Jan Huitsing en Jan Sangers, zijr bij de openbare lagere school in Martenshoek stand- rechterlijk doodgeschoten. Overman en de andere leden van de ondergrondse ont sprongen de dans. Later werd een van hen, Kees Enno de Haan, alsnog in Delfzijl dood geschoten. „Het doet mij nu niets meer hier te moeten getuigen", aldus de heer Overman. „Het is 35 jaar geleden en ik heb er helemaal afstand van genomen. Ik ken ook geen wraakgevoelens meer. Maar in mijn familie zijn dan ook geen doden ge vallen. Ik getuig hier omdat ik ten. Er gisteren maar één getui ge komen opdagen: Johannes Christiaan Overman (70), ge pensioneerd houthandelaar toen bij ders om". Zonder hulp var de de heer Ov< overkomen wi s, nergens an- de tolk vertel- rman wat hem dat najaar van 1944. Zijn getuigenis draagt niets bij aan de zaak- Sleutelberg, maar geeft - al dus rechtbankvoorzitter Kremer - wel een kijk op de toenmalige omstandigheden en op alles wat er ten tijde van de moord op de Sleutelbergs in het bezette Noord-Neder land aan de hand was. Op 5 oktober 1944 is in Hooge zand een aantal leden van de ondergrondse gevangen ge nomen, onder wie Jan Huit sing, Jan Sangers en Kees Enno de Haan. Ook Overman was erbij. Hij werd door een SD'er opgevangen toen hij Sangers wilde waarschuwen. Die SD'er, zo hoorde Over man later, was Siert Bruins. Bij zijn aanhouding is Overman geslagen en geschopt. Met een machinepistool zijn hem vier tanden uit de mond ge slagen. In het huis van San gers is hij op een sofa gegooid en voelde hij de loop van een pistool op zijn hoofd. De ge vangenen werden later naar Martenshoek gebracht en daar werden Huitsing en Sangers doodgeschoten. Sangers vroeg als speciale gunst nog afscheid te mogen nemen van zijn vrouw, die elk ogenblik kon bevallen. Het werd hem niet toege staan. De gevangenen die de dans ont sprongen, werden op trans port gesteld naar Delfzijl. Na twee dagen werd uit hun midden Kees de Haan opge haald, door dezelfde Siert Bruins, aldus Overman, 's Avonds hoorden de over geblevenen dat De Haan was doodgeschoten. Van een SD'er hoorden ze toen dat ze niet bang hoefden te zijn; ze zouden niet worden doodge schoten. Na uitvoerige verho ren, waarbij hij alles ontken de, werd Overman met twee anderen, Willem van der Berg en Jan Koops, naar het eiland Borkum gebracht. Daar moesten ze tankvallen graven en bunkers bouwen. Door een initiatief van Over man kregen ze tegen het ein de van de oorlog van de Duit se autoriteiten gedaan dat ze met 50 man, allen Nederland se arbeiders, per schip naar Delfzijl werden gebracht. De mannen sliepen nog een nacht in door de Duitsers gevorderde huizen in Delfzijl en gingen toen ieder op eigen gelegenheid naar huis. Voor de heer Overman betekende dat een tocht langs de noord kant van het Eemskanaal - aan de zuidkant lagen al de Polen - tot aan Schildwolde, soms kilometers wadend over ondergelopen land. Met een geleende fiets kon Johannes Christiaan Overman ten slot te naar Hoogezand rijden. Voorzitter Kremer zei blij te zijn met het verhaal van Overman. „Want de beide andere be- roepsrechters hier zijn nog jong en hebben die tijd niet meegemaaktDr. Kremer probeerde ook Siert Bruins aan het praten te krijgen. „Al was het maar een woord van verontschuldiging, dat zou al mooi zijn". Bruins: „Ik kan het me niet te binnen bren gen. Het zit er niet in". Overman herkende Bruins ove rigens niet van de foto's die de president hem voorhield. Helemaal duidelijk werd ook niet hoe de heer Overman met zekerheid kon zeggen dat het Bruins was die hem geslagen had en die Kees de Haan naar zijn terechtstelling had ge bracht. Wel was hij heel perti nent: „Bruins was de brutaal ste, hij sloeg er meteen op, hij was erg fanatiek". De andere getuigen die vrijdag hadden moeten verschijnen, zullen waarschijnlijk op 21 november in Groningen door rechter-commissaris mr. Meijeringh worden gehoord. Zo'n snel groeiende onderneming als moet ook de groep doorlopend uitbreiden. Actieve, ondernemende jonge mensen, die mee willen bouwen aan de ontstuimige expansie, moeten niet nalaten om eens een vrijblijvend gesprek te komen voeren met de directie van Digros. Hierbij wordt gedacht aan functionarissen die zich in de toekomst gaan bezighouden met o.a.: opleiding/begeleiding cassiêres en verkoopsters. verkoopbegeleiding afdelings-chefs, o.a. A.G.F., zuivel en non food. begeleiding als mentor van toekomstige bedrijfsleiders van grote supermarkten. Voor dynamische jonge mensen is dit de gelegenheid om samen met Digros te onderzoeken of en hoe carrière gemaakt kan worden in een groot winkelbedrijf. Digros staat bekend om een actief verkoopbeleid, het experimenteren met nieuwe verkooptechnieken, het de ruimte geven voor eigen initiatieven en snelle uitbreiding. De multimarkten variëren van 850 m2 tot 3200 m2 en vallen stuk voor stuk opvallend in de smaak bij de consument. Kortom: Digros is een gezonde onderne ming waar positief ingestelde mensen volop de gelegenheid krijgen om zich te ontwikkelen tot staf-functionaris van formaat. Uitsluitend brieven richten aan de directie van DIGROS B.V., 2e Poellaan 10, postbus 187, 2160 AD Lisse.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9