Wetsontwerp Albeda: korting op sociale uitkeringen 'Eerlijker verdeling van woonkosten nodig' "Zwangerschap is geen ziekte Veel kritiek PvdA en vakbeweging Lage verdiensten en lange arbeidstijden Prijzen flink gestegen; kooplust publiek bedaart ZATERDAG 10 NOVEMBER 1979 Pleidooi voor thuis bevallen AMERSFOORT (GPD) - „Op elke plaats van Nederland waar een verloskundige (vroedvrouw) haar praktijk uitoefent, moet de thuisbevalling mogelijk blijven". Dit standpunt werd gisteren met algemene stemmen ingenomen op de jaarvergadering van de Ne derlandse Organisatie van Ver loskundigen (NOV). „Uit onder zoek blijkt dat vroedvrouwen zeer zorgvuldig vaststellen wan neer om medische redenen een bevalling in het ziekenhuis te verkiezen is. Slechts 4 procent van de vrouwen die in overleg met de vroedvrouw voor thuis bevalling kiezen, moet om niet te voorziene complicaties in het ziekenhuis worden opgenomen", luidde de toelichting op het inge nomen standpunt. Drs. J. J. Klinkert, gedragsweten schapper bij de medische facul teit van de Vrije Universiteit in Amsterdam, constateerde dat het aantal vroedvrouwen tussen 1970 en 1977 met 5 procent was ge daald, en het aantal gynaecolo gen met 42 procent was gestegen. In diezelfde periode steeg het aantal ziekenhuisbevallingen verhoudingsgewijs met 47 pro cent. Terwijl in 1970 nog maar 20 procent van de bevallingen om medische redenen in het zieken huis plaats vond, was dit in 1977 40 procent. In totaal vond in 1977 al 62 procent van de geboorten in ziekenhuizen plaats. De heer Klinkert deed een beroep op de aanwezige verloskundigen een halt toe te roepen aan deze ont wikkeling. Nederland neemt met zijn groot aantal thuisbevallingen een bij zondere plaats in. Volgens de heer Klinkert wordt een vrouw in de VS die thuis wil bevallen, al gauw een onverantwoordelijke dwaas genoemd. Een bevalling wordt daar als een operatie be handeld; als de echtgenoot al toegelaten wordt, dan is hij on herkenbaar vermomd in een ste riele jas, met masker voor en een muts op. De heer Klinkert meent dat in Ne derland de thuisbevalling zo ge liefd is, omdat hij ruimte geeft aan de opvatting dat een beval ling een natuurlijke zaak is. Hij constateerde bij de toename van ziekenhuisbevallingen tegelij kertijd een toename van het aan tal bevallingen „in kantooruren". Ook in de weekeinden vinden steeds minder bevallingen plaats. Hij noemde het „medische ver- f vreemding" dat steeds meer be vallingen geforceerd op een be paald tijdstip plaatsvinden. „Zwangerschap en bevalling worden steeds meer als ziekte gedefinieerd", aldus drs. Klin kert. Hij wees er verder op dat meer zie kenhuisbevallingen niet automa tisch meer veiligheid met zich meebrengen. Dat hangt volgens Klinkert volledig af van de zorg vuldigheid waarmee vrouwen voor ziekenhuisbevallingen ge selecteerd worden. Fieke Bernts van de Nijmeegse werkgroep Vrouw en Arts pleitte voor meer aandacht van de arts voor de zwangere vrouw. „Een zwangere vrouw wordt vooral ge zien als een zwangere buik; voor de gevoelens, de twijfels en de angsten van een vrouw in ver wachting hebben de meeste art sen te weinig belangstelling", al dus Fieke Bernts. Punctie kan leiden tot miskraam WAGENINGEN (ANP) - De kans op een onvoorziene miskraam als gevolg van een zogenoemde punctie voor vruchtwateronderzoek bij zwangere vrouwen is één tot twee procent. Door vrucht wateronderzoek, dat behalve in Amsterdam ook in Rotter dam en Groningen plaats vindt, kan een aantal aange boren afwijkingen bij het nog ongeboren kind worden vast gesteld. Het percentage afwijkingen dat voorkomt is overigens vrijwel gelijk aan het risica van een miskraan Dr. E.W. Loender- sloot, gynaecoloog van het Wageningse Pieter Pauwzie kenhuis maakte deze gege vens gistermiddag bekend naar aanleiding van een sym posium, dat vanmorgen in dat ziekenhuis werd gehouden. DEN HAAG (ANP) (GPD) - Bij het aanbrengen van kortin gen op de sociale uitkeringen boven het minimum per 1 januari zal een onderscheid worden gemaakt tussen be staande uitkeringen en nieuwe gevallen. Bij de bestaande uitkeringen worden (om de koopkracht op peil te houden) de kortingen gedeeltelijk gecompenseerd via een toeslag. De nieuwe gevallen komen netto lager uit. Zij krijgen die toeslag niet omdat voor hen geen sprake is van inkomen sachteruitgang, anders dan bijvoorbeeld voor iemand die 65 jaar wordt. Dit blijkt uit het wetsontwerp over de korting op de sociale uitkerin- gen van minister Albeda van so ciale zaken en zijn staatssecreta ris De Graaf, dat gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend. De kortingen zijn volgens de be windslieden noodzakelijk, om een aantal fouten uit het sociale zekerheidssysteem te halen. Toeslagen In geld uitgedrukt betekenen de kortingsmaatregelen onder meer dat een aow-uitkering volgend jaar per maand zes gulden lager uitkomt dan zonder die maatre gelen. Om de inkomensachter uitgang tot dat bedrag beperkt te houden is een toeslag van even eens zes gulden nodig. Voor de modale wao-er is de feitelijke achteruitgang vijf gulden bij een toeslag van 63 gulden en voor het wao-maximum negen gulden (toeslag 120 gulden). De regering gaat er van uit dat per 1 juli 1980 ongeveer dezelfde kor tingen worden aangebracht. In dat geval zal de koopkracht in 1980 worden gehandhaafd, aldus de bewindslieden. Volgens het wetsontwerp gaan de minimum uitkeringen er volgend jaar 0,3 procent op vooruit, en handhaaft de modale wao-er zijn koop kracht precies. Iemand met een maximum-wao-uitkering (circa 49.900 gulden per jaar) moet 1,1 procent inleveren. W erkgelegenheid Bij de minimumuitkeringen wordt geen onderscheid gemaakt tus sen oude en nieuwe uitkeringen. De netto-minimumuitkeringen blijven volgens het voorstel ge koppeld aan het minimumloon. Daarnaast gaat er voor de uitkerin gen een kleinere belastingaftrek gelden. Die komt nu op 150 gul den te liggen (was evenals voor werknemers 1000 gulden). Minister Albeda zei gisteren in een toelichting op het wetsontwerp dat het duidelijk is dat de kor- tingsvoorstellen hier en daar pijn zullen doen. „Maar", zo zei hij, „het gaat om het behoud en de versterking van de werkgelegen heid en de instandhouding van het systeem van social zekerheid. Reactie PvdA "Met dit wetsontwerp breekt het kabinet-Van Agt de meermalen gedane belofte dat in elk geval de sociale minima zouden worden ontzien". Dit zegt de PvdA in een eerste reactie op het wetsont werp-aanpassing uitkeringsme chanismen. De PvdA wijst erop dat alle ont vangers van sociale uitkeringen de komende jaren f 20 tot f 60 per maand zullen moeten inleverin gen in vergelijking met de loon ontwikkeling van de actieven. Met deze "omgekeerde" solidari teit volgt het kabinet een sugges tie van de CDA-Tweede-Kamer- fractie en een verlangen van de werkgevers, aldus de PvdA. Zij heeft fundamentele bezwaren tegen deze aantasting van de so ciale uitkeringen. "Te gek om los te lopen", noemt de PvdA het voorstel van het kabinet om de mensen die na 1 januari 1980 on der de sociale verzekeringswet ten zullen vallen, direct het volle dige kortingsbedrag in rekening te brengen. Daarmee voert het kabinet voor een reeks van jaren twee soorten uitkeringsniveaus voor volstrekt gelijke gevallen. Waardering Het CDA heeft daarentegen waar dering voor het vele werk dat door het kabinet - en vooral door de bewindslieden van sociale za ken - is verzet. Het CDA vindt dat het wetsontwerp tegemoet komt aan de wensen van die partij en dat hiermee het herstel van een evenwichtige ontwikkeling van minimumloon en sociale uitke ringen kan worden bereikt, aldus een eerste commentaar. De CDA-fractie in de Tweede Ka mer constateert met genoegen dat ook binnen de sociale uitke ringen de zwaarste las top de sterkste schouders is gelegd. Wellicht, zo meent deze partij, moet dat nog sterker het geval zijn. Tot slot merkt het CDA op dat in het wetsvoorstel onbe doelde en ongerechtvaardigde voorsprongen èn achterstanden worden weggenomen. Ook de VVD is tevreden over het wetsontwerp. De partij vindt dat het kabinet zeer zorgvuldig te werk is gegaan. Teleurstelling De Federatie Nederlandse Vakbe weging en het Christelijk Natio naal Vakverbond blijven het wetsontwerp afwijzen. De FNV rept van een "rigoreuze vermin dering in wettelijke rechten". Beide vakverenigingen zijn te leurgesteld dat het wetsontwerp toch in deze vorm is ingediend en zij zullen zich op korte termijn beraden over eventueel te onder nemen stappen. Ook de werkgeversorganisaties VNO en NCW hebben haar te leurstelling over het wetsont werp uitgesproken. Beide orga nisaties zijn van mening dat het niet ver genoeg gaat. De door de regering gekozen oplossing zet te weinig zoden aan de dijk, aldus VNO en NCW. Kritiek Van Agt Premier Van Agt handhaaft de scherpe kritiek die hij vorige week uitte aan het adres van de FNV, die in de Vakbondskrant een weergave gaf van de Kor- tingswet, zoals het kabinet die van plan zou zijn in te dienen. Van Agt zei toen dat het artikel van het FNV "onzin" was en feitelijk onjuist. Volgens Van Agt heeft de FNV vorige week geen melding gemaakt van de compenfsatiere- geling die het kabinet in petto had. Die compensatieregeling zat toen ook al in de plannen begre pen, die is niet pas de afgelopen week toegevoegd, aldus Van Agt. AMSTERDAM (ANP) - Tweehonderd Amsterdamse brandweerlieden hebben gistermiddag in de hoofdstad gedemonstreerd voor betere werkomstandigheden. De demonstranten trokken van de Dam naar het stadhuis aan de Oudezijds Voorburgwal. Daar werd burgemeester Polak een brief overhandigd, waarin de grieven van de sphitgasten zijn opgesomd. De Amsterdamse brandweer kampt met een zo groot personeelstekort, dat een optimale bescherming van stad en burgerij niet langer mogelijk is, zo liet de brandweer donderdag weten. De demonstranten willen dat daar iets aan wordt gedaan. Daarnaast eisen zij vermindering van het aantal uren dat het personeel van de uitrukdienst paraat moet zijn. Verder willen zij 26 vrije weekeinden per jaar en reële mogelijkheden om verlofdagen op te Gastarbeiders op booreilanden: DEN HELDER (GPD) - Geen rech ten, lange arbeidstijden, geen so ciale zekerheid, lage verdiensten, weinig vrije tijd, ontslag als het de werkgever uitkomt, uitge scholden worden door meerde ren. Zomaar een greep uit de reeks problemen en wantoestan den waarmee arbeiders uit La- tijns-Amerika op de booreilan den op het Nederlandse conti nentaal plat hebben te maken. De Steungroep Latijns-Amerika nen in Den Helder presenteerde dezer dagen het zwartboek „Tus sen wal en schip", een publikatie met talloze voorbeelden van on menselijke situaties die zich op de booreilanden voordoen. De steungroep schrijft zelfs over een geval van zelfmoord en een bui tenlandse werknemer die moest worden opgenomen in een psy chiatrisch ziekenhuis, omdat hij niet meer bestand was tegen de wantoestanden. Door het zwartboek en steun op parlementair niveau wil de Hel- derse groep dat buitenlandse werknemers op booreilanden op het Nederlandse continentaal plat een betere arbeidssituatie krijgen en een zelfde rechtsposi tie als arbeiders op het vaste land. Op het Nederlands deel van het continentaal plat staan ongeveer twintig booreilanden, waar vanaf 1977 zo'n 140 arbeiders uit La- tijns-Amerika werkten. Momen teel zijn dat er nog z'n vijftig. Be langrijkste exploratie- en exploi tatiemaatschappijen op het con tinentaal plat zijn de Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM), Penzoil, Petroland en Placid. De ze maatschappijen hebben bijna al het werk uitbesteed aan andere bedrijven. Een daarvan is de Universal Servi ce Goken BV, een Nederlandse dochter van de Amerikaanse multinational Universal Service Inc. (USI). Universal Service Go- ken BV verrichtte schoonmaak- en keukenwerkzaamheden op de booreilanden met tachtig bui tenlandse werknemers, onder wie velen uit Latijns-Amerika. De werknemers bij USI staan onder contract, maar dat kan per veertien dagen worden opge zegd. Al naar gelang het de werk gever uitkomt, worden de men sen zonder behoud van loon stand-by gehouden en in slappe tijden worden ze om het minste geringste ontslagen. DEN HAAG (ANP) - Evenals in de voorafgaande maand, is de prijs stijging van midden september tot midden oktober wat aan de hoge kant geweest. Zij bedroeg volgens het cbs 0.7 procent. Niettemin blijft er nog ruimte om binnen de door het Centraal Plan Bureau voor het jaar 1979 voor spelde prijsstijging van 4.5 a 5 procent te blijven, aldus een woordvoerder van het ministerie van economische zaken. Het ziet er nog steeds niet naar uit, dat de prijsstijging dit jaar boven deze raming zal uitkomen. De kooplust van het Nederlandse publiek is dit jaar aan het beda ren. De grote groei in de omzetten van de detailhandel is er uit. Vol gens de cijfers van het CBS was de groei van de totale omzet va«. de detailhandel in de eerste acht maanden van dit jaar nog maar drie procent, tegen acht in de zelfde periode van het vorige jaar. In augustus bedroeg de omzet groei vier procent tegen zeven procent in augustus 1978. De zaken die gespecialiseerd zijn in voedings- en genotmiddelen za gen de groei van hun omzet in de eerste acht maanden van dit jaar teruglopen tot twee procent. Verleden jaar was hun omzet groei nog zes procent. In de bran ches, gespecialiseerd in de ver koop van duurzame en overige consumptiegoederen buiten de levensmiddelensector liep de stijging van de omzetten terug van acht procent naar drie pro cent. Man was te veeleisend: hormonen in de koffie UTRECHT (ANP) - In de ru briek "Praktijkperikelen" van het artsenblad Medisch Contact verhaalt deze week een chirurg van zijn lotgeval len met een 60-jarige patiënt uit een apotheekhoudende plattelandspraktijk. Hij moest de man onderzoeken voor een afwijking in de oksel en bij dat onderzoek viel het hem op dat er bij de patiënt duidelijk sprake was van borstvorming. "Op de vraag of patiënt medi cijnen gebruikt, antwoordt de patient ontkennend. De bor sten zou hij zeker al tien jaar hebben, een verklaring heeft hij er ook niet voor. Zijn echt genote, die bij het onderzoek aanwezig is, neemt ons even later terzijde en fluistert ons toe dat de patiënt niet weet dat zij op advies van de huis arts het een en ander in zijn koffie doet omdat hij seksueel nogal veeleisend zou zijn. Bij navraag weet de huisarts van niets. Hij zal eens infor meren bij zijn voorganger, wiens praktijk hij nog niet zo lang geleden heeft overge nomen. Dan blijkt dat deze inderdaad twaalf jaar geleden de echtgenote van de patiënt oestrogenen (vrouwelijke hormonen) heeft verstrekt, toen deze kwam klagen over het feit dat haar man vaker seksuele omgang wilde dan haar lief was. "Doe dit maar in zijn koffie, dan houdt het wel op", had hij haar toever trouwd. En als de tabletjes op waren hoefde het lege potje maar in het bekende kastje te worden gezet, waar het trouw werd gevuld, twaalf jaar DEN HAAG (ANP) - De recht bank in Den Haag heeft de 56-ja- rige Haagse koopman W.J.L. ver oordeeld tot het betalen van vijf tienduizend gulden boete voor het verkopen en te koop aanbie den van vervalste schilderijen. De officier van justitie had een boete geëist van twintigduizend gulden. DEN HAAG - Er is bijna geen woningwetwoning meer betaalbaar voor iemand met een modaal inkomen. En dan te bedenken dat die woningwethuizen juist voor de lagere inkomensgroepen be stemd zijn. Omdat de woonlasten zo schrikbarend zijn opgelopen en omdat de huidige economische situatie het niet toelaat om die lasten met een extra financiële overheidsinject ie te drukken, moeten andere wegen worden gezocht om één van de belangrijk ste levensbehoeften, het wonen, betaalbaar te houden. Het CDA lanceerde tijdens de afgelopen begrotingsbehandeling het begrip bewonerssolidariteit in de strijd tegen de steeds duur der wordende volkshuisvesting. De mensen die, gezien hun in komen in een te goedkoop huurhuis wonen, zouden extra moe ten worden belast. Met die extra gelden zouden de hoge huren in de nieuwbouw enigszins kunnen worden gedrukt. De discussie rond de invoering van een vorm van woonbelasting is niet nieuw, maar nog niet eerder maakte het CDA zich zo sterk voor deze zaak. Een nader gesprek met CDA-woord voerder Stef Dijkman, die het idee van bewonerssolidariteit in het parlement uitgebreid aan de orde stelde, leert dat die solidariteit, voor wat het CDA betreft, voorlopig alleen wordt gevraagd van huurders van woningen die met overheidssteun zijn gebouwd. Van de mensen met koophui zen wordt die solidariteit nog niet verlangd, zodat in die sector een onrechtvaardige woonlastenverdeling kan blijven be staan. Maar ook in de huursector gaat het CDA voorlopig niet ver Het CDA wil alleen de mensen met hoge inkomens aanpakken, die gezien de kwaliteit van hun woning te weinig huur betalen. Dat betekent dat bijvoorbeeld iemand die een ton verdient en in een huurhuis zit van 500 gulden per maand, ongemoeid wordt gelaten wanneer die huur past bij het wooncomfort. Op het verwijt van met name de PvdA, dat het CDA alleen de huursector betrekt bij de bewonerssolidariteit, reageert Dijkman met: „Alles heeft in de politiek een datum. Ik heb nu een eerste stap gezet". Het is duidelijk dat het CDA ogenblikkelijk in conflict komt met de VVD wanneer ook eigenaar-bewoners een solidariteitsbijdrage wordt opgelegd. De beperking van de rente-aftrek voor hoge hypotheken, volgens Dijkman ook een vorm van bewonerssoli dariteit is voor de liberalen volstrekt onbespreekbaar. De uilvoe ring van de plannen van Dijkman lijken alleen met de PvdA realiseerbaar. Voor Stef Dijkman is de tijd aangebroken dat meer dan ooit wordt gekeken of overheidsubsidies wel terecht komen bij de mensen die het het hardst nodig hebben. Nieuwe woningen, vooral in groeikernen en stadsvernieuwingsgebieden, worden onbetaal baar voor mensen met lage inkomens. Ook de één- tweeper soonshuishoudens raken in de knel. En dat alles ondanks alle subsidies die de overheid geeft. Ruim een kwart van het gehele begrotingsbedrag van tien miljard gaat op aan subsidies. ..En het resultaat is dat iedere dag bewonersorganisaties bij je op de stoep staan met de mededeling: „zo gaat het niet langer". „Omdat in deze tijd de extra financiële middelen niet voor het oprapen liggen, ben je genoodzaakt, het in eerlijke verdeling van lasten te zoeken. Daarbij moeten vooral de woonlasten aan het inkomen worden gekoppeld. De bewonerssolidariteit waar ik op aandring, kan er voor zorgen dat de starters op de woningmarkt, de mensen die voor het "berst een woning betrekken, niet met waanzinig hoge kosten worden geconfronteerd." „Het is toch te gek dat iemand die 18.000 gulden verdient, 18 pro cent van dat inkomen aan huur kwijt is. Dat mag hooguit 11 of 12 procent zijn. Mensen die nu veel meer huur kunneji betalen, moeten dan maar iets bijdragen om het wonen voor de lagere inkomensgroepen goedkoper te maken". Dijkman wijst er nadrukkelijk op dat zijn voorstel tot bewonersso lidariteit niet als een woonbelasting moet worden gezien, maar meer als een poging om een verfijning aan te brengen in het subsidiesysteem, waardoor ten onrechte genoten subsidies kun nen worden doorgeschoven naar mensen die het harder nodig hebben. Het doorlichten van het gehele huur- en subsidiebeleid is geen eenvoudige zaak. Dijkman zegt dat die materie zeer gevoelig ligt. Niemand durft het aan. Ik vind echter dat het nu de tijd is om tol een eventuele herziening van het huur- en subsidiestelsel te ko- „De hele woonlastenverdeling leeft erg in de samenleving. Terecht wordt opgemerkt dat het met eerlijk is dat mensen met hoge inkomens een goedkope, door de overheid gesubsidieerde huurwoning hebben, terwijl jonge mensen met een bescheiden salaris voor enorm hoge huren komen te staan". Dijkman wil dat bij een eventuele herverdeling van woonlasten de mensen tot modaal buiten schot blijven. „Die verplichting ten opzichte van de kiezers hebben wij onszelf in het regeerakkoord opge legd". Zonder extra middelen aan te hoeven boren, kunnen de lasten van een groot aantal huurders ook verlicht worden, door het huidige systeem van objectsubsidies te wijzigen. Het rijk geeft die object subsidies op woningen om de-huur op een aanvaardbaar niveau te brengen. Veel mensen zouden genoegen willen nemen met een woning van iets mindere kwaliteit. Door die subsidie dan toch gelijk te houden, kunnen bepaalde woningen goedkoper worden, met gevolg dat de huren ook iets lager uitvallen. Dijkman: „En die kwaliteitsvermindering betekent echt niet datje ineens heel sobere woningen krijgt". Deze verandering in de objectsubsidies sluit geheel aan bij de visie van de PvdA. De socialist Van Dam diende hierover /ells een motie in tijdens de begrotingsbehandeling. Het CDA stemde te gen. „Ik wilde die zaak nog niet in een motie vastleggen omdat Brokx zowel aan PvdA als aan het CDA notities over deze materie heeft toegezegd. Daar willen we eerst op wachten". De bewindsman van volkshuisvesting heeft zich zeer vaag uitgela ten over Dijkman's gedachte over bewonerssolidariteit. Brokx zei hierover bij de begrotingsbehandeling: „Ik vind dat de vraag aan de orde komt, in hoeverre de bewoners die, gegeven hun inkomen, in zo n goedkope woning wonen, wel in de gelegenheid zijn om een woning te betrekken meteen hogere woonlast Het CDA heeft een eerste stap gezet op weg naar een eerlijke verde ling van de woonkosten. Maar gezien de vele slagen die het CDA om de arm houdt, is het de vraag of de uitspraken van Dijkman tot concrete resultaten zullen leiden. FRED KLAVER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7