Post in Leiden van slag Veel gemeenten discrimineren vrouw als woningzoekende Doucheruimte aan Morssingel ItaSp"" Experiment met inspraak op scholen van start Door ziektes en invoering nieuw bestelsysteem ZATERDAG 10 NOVEMBER 1979 Leidse rechtswinkel: LEIDEN - In de meeste gemeenten rond Leiden worden vrouwen als zij zich willen laten inschrijven als woningzoekende gediscrimi neerd ten opzichte van mannen. Eigenlijk wordt er op dit gebied alleen in Leiden zelf niet gedis crimineerd. Dat constateren drie medewerkers van de Leidse rechtswinkel nadat ze de woon ruimteverordeningen van zeven tien Zuid-Hollandse gemeenten hebben bekeken. Liesbeth van Buitenen, Yvonne Jacobs en Rinus van Kan zijn dit onderzoek begonnen naar aan leiding van een geval waarmee ze eind vorig jaar in aanraking kwamen en dat zich afspeelt in Valkenburg. Een 24-jarige al leenstaande vrouw wordt in schrijving als woningzoekende geweigerd omdat "de geldende woonruimteverordening in de mogelijkheid tot inschrijving van vrouwelijke inwoonsters niet voorziet". Later blijkt dat vrou wen boven de 27 jaar wel worden ingeschreven. De rechtswinkel diende een be zwaarschrift in en ging toen dat werd afgewezen in beroep bij de Raad van State. Daarin is nog geen uitspraak, wel is de voorlo pige voorziening getroffen dat de vrouw wordt ingeschreven tot dat de Raad van State uitspraak doet. De motivering hiervoor was dat de afwijzing door B en W van LEIDEN-Vlak voor de traditionele drukke decembermaand is aangebroken stijgt de stroom brieven tante Pos al tot aan haar lip pen. Samen met het grote ziekteverzuim en de invoering van de postcode is het één van de oorzaken voor vertragingen van de postbestellingen in de Sleutelstad. Het is de laatste maanden overi gens bar en boos met de postbe stellingen in'Leiden. Kranten die er vier dagen over doen om de abonnee te bereiken. Expresse- brieven die als normale post worden besteld. Brieven en kaar ten die er dagen over doen om op de plaats van bestemming te ko men. Post die op het verkeerde adres wordt bezorgd, of zoals op de maandagen al gebruikelijk is, pas laat in de middag arriveert, zijn een paar voorbeelden. Niet alleen verkeerde bezorging, maar ook de vaak veel te late be stelling van belangrijke stukken roepen ergernis op. "Ik zit al bijna een maand op mijn kinderbijslag te wachten" en: "weekbladen die anders voor het weekeinde in de bus komen worden pas halver wege de volgende week bezorgd" zijn klachten die meer regel dan uitzondering zijn. "Van de 214 bestellers zijn er mo menteel 35 ziek", geeft PTT-di- recteur A.H. Vos als oorzaak van de gebrekkige bezorging op. Het semi-overheidsbedrijf probeert nu via het Arbeidsbureau en middels verschillende uitzend bureaus in Leiden en omgeving aan tijdelijke krachten te komen. Dit helpt wel iets, "maar we hebben LEIDEN - Het badhuis-tijdperk in Leiden is voorlopig nog niet afge sloten. Leidenaars die geen bad- of douchegelegenheid hebben kunnen voorlopig tot 1 januari 1982 terecht in de sportzaal aan de Morssingel. Dat is het resultaat van enerzijds de actie van zo'n 200 gedupeerde (ex)baders baders van het Bad huis aan de Lindestraat, dat 1 april van dit jaar voorgoed de deuren sloot en anderzijds de po gingen van de gemeente vervan gende douchegelegenheid te vinden. Na ettelijke pogingen om in zwembaden, sporthallen of Valkenburg in strijd is met min stens twee internationale verdra gen die discriminatie, ondermeer op grond van het geslacht, ver bieden. Yvonne Jacobs van de rechtswin kel: "Het is natuurlijk wel leuk zo'n zaak te winnen, maar we realiseerden ons dat vooral kleine gemeenten vaak niet de moge lijkheid hebben om die interna tionale verdragen te kennen. Het blijkt overal wel mis te zitten, hoewel in Valkenburg nog wel het ergst". Dwars Ze proberen nu zoveel mogelijk woonruimteverordeningen te pakken te krijgen. Daarbij liggen gemeenten nogal eens dwars. Yvonne: "Ze worden betrapt, niemand heeft hun er nog ooit naar gevraagd. Ook het ministe rie wordt betrapt, want de ge meenten zijn verplicht hun woonruimteverordening naar het ministerie te sturen, maar ze hebben er een heleboel niet. We mochten ze daar ook niet inzien". In de verordeningen die ze wel kre gen kwamen ze de nodige dis criminerende bepalingen tegen. 'Zoals in die van Warmond: "Als woningzoekenden kunnen wor den ingeschreven degenen die nog steeds niet genoeg", zegt di recteur Vos. Volgens hem ziet het personeelsbestand "op papier" er goed uit, maar is de werkelijk heid anders. Bij de afdeling post bestelling heeft men gemiddeld al te kampen met een ziektever zuim van tien procent, maar dat percentage is inmiddels als bijna gestegen tot vijftien. Tot grote verwondering van direc teur Vos neemt het aantal post- bejaardentehuizen die ruimte te vinden stuitte men onlangs op de douches in de sportzaal aan de Morssingel. Sportstichting-di recteur Duivesteijn wist nog en kele vrije uren te vinden in het drukbezette programma van de sportzaal. Gisteren verklaarden woordvoerders van de gedu peerde baders, de heren Montag- ne en De Knegt, zich na bezichti ging van de ruimte akkoord met het B en W-voorstel. Hun aah- vankelijke protest dat de ope ningstijden te kort waren om alle baders de gelegenheid te geven tweemaal per week een douche te willen gaan huwen of gehuwd zijn, waarvan de mannelijke partner ingezetene dezer ge meente is en één der partners de leeftijd van achttien jaar heeft be reikt". De medewerkers van de rechts winkel schreven de gemeente Warmond aan dat die de verorde ning binnen een bepaalde tijd in overeenstemming diende te brengen met het recht en dat an ders een spontane vernietiging zou volgen. Dat kan namelijk als een regeling in strijd is met een hogere regeling. Het lukte echter niet dit voorbeeld te stellen, want dat was de bedoeling, omdat Warmond berichtte juist bezig te zijn met een nieuwe woonruim teverordening. Doorslag Liesbeth van Buitenen: "De man moet in de plaats wonen, dat moet nog steeds de doorslag ge ven. Het samenwonen is ook he stukken ook nog steeds toe, on danks het stijgende telefoonge bruik. En dan is er intern bij de posterijen een grootscheepse reorganisatie aan de gang, die medeschuldig is aan de slechte bezorging van de laatste maan den. Zo werd de stad Leiden tot voor kort ingedeeld in (genummerde) wijken. Nu een toenemend aantal particulieren en bedrijven de nemen lieten ze na het zien van de ruimte varen. Voorlopig zal de sportzaal alleen 's zaterdags zijn geopend voor ba ders. Zodra wat verbeteringen zijn aangebracht kunnen vrou wen op zaterdag van twaalf uur tot kwart voor twee aan de Mors singel terecht. Voor mannelijke baders is de sportzaal op die dag van kwart over twee tot vier uur beschikbaar. Het is de bedoeling dat met ingang van 5 februari die openingstijden worden verruimd met enkele uren op de dinsdag; van half zes tot kwart voor zeven (mannen) en lemaal nog niet erkend en je kunt in die gevallen met succes in be roep gaan bij de Raad van State. We willen dit van die discrimina tie van vrouwen als voorbeeld geven dat er iets gedaan moet worden aan de verordeningen. Het moet een aanzet zijn tot een soort modelverordening zodat de overheid het beleid van de ge meenten beter in de hand krijgt". 'Er is bijvoorbeeld ook ontzettend veel onduidelijkheid over het be grip economische gebondenheid. Je hebt mensen, in de vrije be roepen, die nergens in aanmer king komen", vervolgt Liesbeth. "Zo zijn er ook in de woonruim teverordening van Leiden wel verbeteringen aan te brengen. De positie van een vrouw na een echtscheiding zou moeten wor den verbeterd bijvoorbeeld. En die van iemand die alleenstaand is en op kamers woont, die kan pas na vijf jaar worden inge schreven als woningzoekende. Terwijl iemand die in een huis woont waarvoor een woonver- postcode hanteert moet een wij ziging in het bestelgebruik wor den aangebracht. Met deze dienstregeling werd het einde van de vorige maand een begin gemaakt. Het probleem is dat de nieuwe wij ken (volgens het postcode-sys teem) een andere geografische omvang hebben dan de oude. Ook bij de landelijke expeditie- punten -er zijn er twaalf in Ne- van zeven uur tot kwart over acht s' avonds (vrouwen). Dat kan nu nog niet omdat contracten met verschillende verenigingen het openstellen van de doucheruimte op dinsdag verhinderen. Een douchebeurt zal één gulden vijftig gaan kosten. Dat is een gulden meer dan destijds in de Lindestraat. Het Badhuis moest worden gesloten vanwege het grote exploitatietekort dat het de gemeente opleverde. Een voor stel om het Badhuis tot 1 januari 1980 open te houden ketste af omdat de uitvoering daarvan de gemeente zo'n 75.000 gulden zou gaan kosten. Yvonne Jacobs, Rinus van Kan en Liesbeth van Buitenen (v.r.n.l.) van de Leidse rechtswinkel: "Vrouwen die niet worden inge schreven in een situatie waarin mannen wel worden ingeschreven, raden we ten sterkste aan in beroep te gaan. Zo'n beroep is in feite bij voorbaat gewonnen" gunning is afgegeven al na twee jaar kan worden ingeschreven". De mensen van de rechtswinkel willen zoveel gegevens over dis criminerende bepalingen in woonruimteverordeningen in Zuid-Holland verzamelen dat ze bij de minister beslagen ten ijs komen als ze willen praten over een modelverordening. Ze zou den daarom graag zien dat ieder een die hiermee ervaringen heeft contact met hen opneemt. "We hebben proefkonijnen nodig", zeggen ze. derland- moet worden gereorga niseerd. Vaak lukt het daardoor niet de postzakken tijdig op de trein te zetten. Zakken gaan "zwerven" en komen te laat op het eigenlijke ontvangstkantoor. Intussen is men bij de Leidse pos terijen met man en macht bezig het euvel onder de knie te krij gen. Naast de hulpkrachten waar mee wordt gewerkt, is een beroep gedaan op het personeel om over te werken of eerder te beginnen. Zo werd afgelopen donderdag nacht doorgewerkt. Ook van nacht en vanmorgen werd met extra mankracht geprobeerd de achterstand weg te werken. PTT- directeur Vos hoopt door deze maatregelen de postbezorging in de loop van de volgende week weer onder controle te hebben. LEIDEN - De Leidse wethouder van onderwijs, D. Tesselaar, zal op donderdagavond 15 novem ber de "bestuurscommissie" voor de lagere school "De Duc- dalf' en de kleuterschool "De Loopplank" beide Merenwijk) installeren. In de commissie zit ten ouders, personeel, ambtena ren en een raadslid, die bij wijze van éxperiment drie jaar lang mogen gaan uitmaken hoe het onderwijs op deze openbare scholen gegeven wordt, en welke kleuterleidsters en onderwijzers er worden benoemd. De ouders zijn in een gezamenlijke vergadering van ouders van de twee scholen gekozen. Met de in stallatie van de commissie wordt een periode van enkele jaren pra ten in de gemeenteraad voorlopig afgesloten. Schoolhoofd Bart Schwarz van de "Ducdalfzal geen zitting nemen in de commissie die zijn school en de direct aangrenzende kleuter school gaat besturen. Hij heeft dat - zoals hij zegt - opzettelijk gedaan om afstand te nemen van het werk van de commissie. Hij zal de vergaderingen wel bijwo nen, als adviseur. Behalve de genoemde bevoegdhe den krijgt de bestuurscommissie ook nog het recht om drie jaar lang zelf de lokalen te verhuren. Daar mag de commissie ook ta rieven voor vaststellen. Boven dien mag men opdracht geven voor kleine onderhoudsklussen aan het gebouw. Over drie jaar wordt besloten of het experiment wordt voortgezet. De manier waarop het moet worden beslist of het experiment mislukt dan wel geslaagd is, is in de ge meenteraad nog onderwerp van discussie. Het voorstel om 7500 gulden uit te trekken voor de zo genoemde "evaluatie" van het project is bij diverse raadsleden minder goed gevallen. Coebel (1) Met stijgende verbazing heb ik deze week de opmerkingen van het CDA-raadslid Ham gelezen over de nieuwe moge lijkheden voor woningbouw in de Coebel, het laatste groe ne gebied in Zuid-West dat wordt omsloten door Korte Vlietkanaal, HaagwegJac ques Urlusplantsoen en de BoshuizerwateringDe oud wethouder vond dat het Leid se college de kans om op deze plek woningen te bouwen met beide handen zou moeten aangrijpen. Natuurlijk kun je woningbouw in de Coebel bepleiten, maar je gaat er dan mee akkoord dat gemeenschapsgelden (een lokatie-subsidie van het rijk) worden gebruikt om grove winsten die door diverse grondspeculateurs zijn ge maakt, te dekken. Want wat is er precies aan de hand met het gebied de Coebel? Het verhaal begint met een plan om in dit gebied het nieuwe St. Elisabethziekenhuis te bou wen. Gronden, die tot dusver in gebruik waren bij tuinders, worden opgekocht. Maar uit eindelijk blijkt het toch te duur te zijn en men wijkt uit naar Leiderdorp. De Stich ting Leidse Studentenhuis vesting. met de Sterflat in de buurt, koopt de grond. Aan vankelijk voor toekomstige nieuwbouwplannenmaar om onduidelijke redenen wordt het verkocht aan een projectontwikkelaar. Korte tijd later gaat de grond opnieuw in andere handen over. Eigenaar is een Amstel- veense projectontwikkelaar die er 2.8 miljoen gulden voor betaalt: al bijna het driedub bele van het bedrag waarvoor het ziekenhuis het kocht. Hij slaagt er in om vlak voor de neus van de gemeente ook nog het resterende deel van de Coebel te kopen voor ruim 22 miljoen gulden. Om de indruk te vestigen dat het niet louter om grondspecula- tie gaat komt er zelfs een glo baal plan voor de bouw van 400 woningen op tafel. Maar veel verder dan een paar te keningen komt het plan niet. Dan is er opeens weer een nieuwe eigenaar: de LTS. Het is een bouwonderneming, die Eurowoningen opdracht geeft een plan te maken voor wo ningbouw. Dat plan komt er ook inder daad: 665 woningen meren deels in de vrije sector. Peper dure woningen dus, waaraan in Leiden nu juist geen be hoefte bestaat. Bij het bouw plan werd in 1977 al uitge gaan van een grondprijs van acht miljoen en inmiddels zal dat bedrag wel weer gestegen zijn. Coebel (2) Wethouder Waal liet toendertijd al doorschemeren niet zo erg enthousiast over het plan te zijn. In de eerste plaats door de enorme speculatiewinsten d ie erachter schu il gaan. In de tweede plaats omdat de grondkosten nu zo hoog zijn dat er nauwelijks meer in re delijke aantallen woningen te bouwen zijn voor de Leidse woningzoekenden. En in de derde plaats omdat Eu rowoningen in die tijd nooit contact heeft opgenomen met de gemeente, maar ineens met een kant-en-klaarplan op de proppen kwam. Wat de Coebel betreft verkeert de gemeente nog in de geluk kige omstandigheid dat het gebied een agrarische be stemming heeft. Een uitzon dering geldt slechts voor het gebied waar de nieuwe Rem- brandt-scholengemeenschap wordt neergezet. Het betekent dat plannen die worden inge diend eerst de goedkeuring van de gemeente moeten heb ben omdat anders de bestem ming niet wordt gewij zigd Ha de presentatie van het bouwplan door Eurowo ningen is het stil geworden rond de Coebel. Totdat bekend werd dat onlangs overleg is geweest tussen de eigenaar, gemeente, provincie en rijk. Uit dat overleg bleek dat het rijk in principe bereid is om een subsidie te geven - een zo- daar snel woningbouw mo gelijk te maken. Het feit dat de geplande bouw- produktie op geen stukken na wordt gehaald dit jaar is klaarblijkelijk aanleiding voor het rijk om het speculeren met gronden te honoreren. Immers, door de voortduren de doorverkopen is de grond prijs in de Coebel zo hoog ge worden dat het halen van re delijke prijzen niet mogelijk is. En wat is het rijk van plan Om er een flink bedrag in te stoppen zodat er toch maar snel gebouwd kan worden. CDA-er Ham - daarin ge steund door zijn fractiegenote mevrouw Kokxhoom - vindt dat een juiste weg, want vol gens hem mag er geen ogenblik geaarzeld worden. Dat laatste begrijp ik volstrekt niet. De gemeente heeft juist alle redenen om te aarzelen. Zij heeft - dacht ik - zelfs de plicht om te proberen Euro woningen te bewegen ook een flink deel van de schade" van deze speculatie voor eigen rekening te nemen en daar voor niet volledig de gemeen schap te laten opdraaien. En mocht er ooit in de Coebel worden gebouwd dan zullen er duidelijke afspraken moe ten worden gemaakt dat de prijzen tijdens de bouw toch niet de pan uitrijzen. Erva ringen elders in Leiden moe ten toch een duidelijke aan wijzing zijn dat zoiets kan gebeuren. Een gewaarschuw de stad telt voor twee. Eendracht maakt macht Het deze week gesignaleerde „gesjoemel" met de toewijzing van een woning is niet het eer ste incident in het turbulente bestaan van woningbouw vereniging ,X>e Eendracht". Twee jaar geleden kwam deze woningbouwvereniging ook al in het nieuws, toen voorzit ter Mittelme ij er met zijn gezin van vier personen in een zes kamerwoning wilde trekken. Een poging, die destijds door het college van burgemeester en wethouders werd verij deld. Ook dit jaar was ,JDe Eendracht" tweemaal be trokken bij incidenten rond de renovatie in de Kooi. Bestuurswisselingen, verande ringen in de Raad van Com missarissen, leden die recht zaken tegen elkaar aanspan nen, schorsingen, royementen en een voortdurende sfeer van wantrouwen en roddel. Dat is het beeld dat ,JDe Eendracht" in de jaren zeventig heeft op geroepen. Een triest beeld als je bedenkt met wat voor be langrijke zaken een woning bouwvereniging omgaat.Niet alleen gaan er miljoenen om, ook de goede behartiging van belangrijke zaken als wo ningbouw, renovatie en de verdeling van woningen is voor een belangrijk deel af hankelijk van de werklust en bekwaamheid van de be stuurders van deze vereni gingen. Een taak die veel op offering, vrije tijd en een flin ke dosis integriteit vergt. Wethouder Verboom zei deze week, naar aanleiding van het meest recente incident: ,Ken bestuur dat zijn taak niet goed vervult moet door de leden van de woningbouw vereniging naar huis worden gestuurd". Daarin heeft de wethouder gelijk. Maar er ts meer aan de hand: zoals ge zegd, een woningbouwver eniging behartigt belangrijke zaken. Als de handelswijze van het bestuur het algemeen belang schaadt lijkt de vraag gerechtvaardigd of de ge meente daar niet duidelijker stelling tegen moet nemen. Duidelijk is dat het gesjoemel rond de toewijzing van een woning aan een familielid of kennis niet alleen voeding geeft aan praatjes als zou je een kruiwagen nodig hebben om in aanmerking te komen voor een goede woning. De handelswijze van het .Ken- dracht"-bestuur trekt ook een zware wissel op de discussie over de manier waarop wo ningen in de toekomst ver deeld moeten worden: en door genaamde lokatiesubsie - veïSpeeinBBHI ^etidracn T 11 lw- I 1 t Te grote woni,,,. ',,„,1 voor voorzitter •enigmg ,£>e Eendracht": ook in 1975 en 1976 t t Drukte bij de Leidse posterijen, zoals hier bij het hoofdpostkantoor aan de Gerestraat.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3