Winterse ellende weer in aantocht Middeltje helpt niet 4117*0 TIPS VOOR VEILIG RIJDEN 1979 jaar van het kind KINDEREN VROEGER Vroeger en tegenwoordig samengesteld door Koos Post BMWgaat uitbreiden Fabrikant twijfelt nog steeds Bijbelleren Rijke landen arme landen EIGENLIJK HETZELFDE Veel verschillen lUfcPPE1M>OÖ* ZATERDAG 10 NOVEMBER 1979 EXTRA FAGINA33 B m w m De barre winter van vorig jaar ligt nog vers in het geheugen. Misschien zal het de komende maanden wat minder erg zijn maar helemaal verschoond van de win terse ellende blijven we zeker niet. Mist, regen, ijzel, gladheid, sneeuw, we kunnen het allemaal weer verwachten. We zullen er rekening mee moeten houden. Veilig Verkeer Nederland, ANWB en politie geven al en kele jaren tips om tot veilig rijden in herfst en winter te komen. En al zijn we nog niet zo ver, het kan toch geen kwaad nu al te overwegen wat er nodig is om de koude kwaaltjes de baas te kunnen blijven. Wellicht moet er nog wat worden gedaan. Verlichting Bijvoorbeeld zorgen dat de au toverlichting goed staat afge steld. Of het kopen van een setje reservelampjes om bij breuk niet zonder te zitten. En denk erom: bij mist min stens dimlicht. Bij éeer dichte mist overdag (zichtafstand minder dan vijftig meter) groot licht. Alleen bij zeer dichte mist mag een mist- achterlicht worden gebruikt. Tegenwoordig ook binnen de bebouwde kom. Vergeet niet bij sneeuwval de lampen sneeuwvrij te maken. Rijgedrag Rijd met aangepaste snelheid. Rem beheerst. Verander ge leidelijk van rijstrook. Geef anderen de ruimte. En - hoogst belangrijk - neem vol doende afstand in acht. Raak bij het binnenrijden van een mistbank nooit in paniek, rem niet abrupt maar ver minder langzaam snelheid en let op het achteropkomend verkeer. Houd vooral in de ochtenduren altijd rekening met plotseling opkomende gladheid, vooral bij bruggen en viaducten. Ook rottende bladeren kun nen erg glad zijn. Conditie auto Doe alles om pech onderweg te voorkomen. Door controle van de anti-vries, zowel in het koelsysteem als in het water reservoir van de ruiten sproeier. Zorg voor goede rui tenwissers, denk aan een ijs- krabbertje. Rij nooit weg zonder de ruiten goed schoon te maken. Laat remmen, ban den en schokdempers tijdig controleren. Het contact tus sen wielen en wegdek moet optimaal zijn. Voor de banden wordt een profieldiepte van twee millimeter nog aan vaardbaar geacht, maar het is wel het alleruiterste. Toch gestrand? Desondanks kan het toch ge beuren: gestrand langs de weg. Hinder dan het overige verkeer niet. Zet de wagen zoveel mogelijk rechts aan de kant van de weg. Op een af stand van dertig meter een gevarendriehoek plaatsen. (Vergeet hem later niet). Meld via de praatpaal aan ANWB of politie waar men staat. Deze instanties waarschuwen zo nodig Wegenwacht of garage. Via de praatpaal kan men in dringende gevallen ook fami lie waarschuwen. Zorg ervoor warme kleding in de auto te hebben. Het kan al tijd voorkomen dat men lan gere tijd in de wagen moet doorbrengen. Het is verstan dig bij het achterlaten van de auto naam en adres duidelijk zichtbaar achter de ruit te plaatsen. Hallo allemaal! Van de Pacellischool uit Leiden ontvingen wij een heel groot pak werkstukken, gemaakt n.a.v. on ze oproep in de Klepperdoos over het jaar van het kind. Aan alles is te merken, dat iedereen erg zijn best heeft gedaan en dat de op dracht heel erg leuk was om te doen. Omdat de Klepperdoos niet al te veel ruimte heeft, kunnen wij jammergenoeg niet alle werk stukjes plaatsen. Ik hoop dat jul lie dat begrijpen! In ieder geval hartstikke bedankt dat jullie zo leuk hebben meegewerkt aan onze rubriek. Misschien zijn er nog meer scholen in Leiden of omge ving, die zoiets zouden willen doen. Stuur maar in!!!! Jullie mogen natuurlijk over elk on derwerp schrijven .'Groetjes, Henk en Anneloes In de rijke landen is het haast overal goed. Maar in de arme landen is het maar slecht. Haast overal zijn ze arm en hebben nauwelijks geld om goed eten te kopen. Ze leven in krotten. Alles wat bruik baar is nemen ze mee. Het verschil tussen rijk en arm is erg groot. De rijke mensen daar kunnen goed eten kopen omdat ze een goede baan hebben. Die blijven wel in le- gaan wel eens dood van de honger. Vaak krijgen de arme mensen te veel kinderen. Vroeger waren hier ook veel mensen die arm waren. Toen was het verschil ook groot tussen arm'en rijk. Elk kind probeert aan geld te komen door iets te verkopen of klus jes voor rijkere mensen te doen. We proberen het overal goed te maken. In Zuid-Afri- ka zijn er heel veel negers die onderdrukt worden doer de blanken. Ze krijgen weinig geld zodat ze nauwelijks eten kunnen kopen en vlees en ge zond eten hebben ze haast nooit gehad. Vooral de kinde ren moeten goed eten hebben want ze zijn nog niet stevig genoeg. In Iran hebben de kinderen ook geen goed eten omdat daar al een paar jaar oorlog is. Frank Bouhuis, Parelstraat 5, Leiden. Er zijn rijke, arme, vredes en oorlogslanden. Ierland en Vietnam zijn oorlogslanden. De mensen vroeger hadden minder geld maar toen koste alles minder, en nu verdienen de mensen meer maar nu kost alles duur der. De scholen en de meesters waren strenger. Er waren vroeger ook zusters. Er zat soms wel 50 kinderen in die klassen. Je kreeg ook wel straf maar anders. De gebouwen waren anders de ramen waren hoog. Je moest alles leren wat de meester zei. Vroeger moesten kinderen vanaf 6 jaar in de mijnen, nu gelukkig niet Michel Montfrooy, Diamantlaan 60, 10 jaar. Er is veel verschil tussen Vroeger en Tegenwoordig. De kinderen moesten toen 's morgens naar de kerk en als ze een keer niet geweest waren werd dat op je rapport vermeld. Er leven veel kinderen in oorlog bijvoorbeeld in Ierland. Ook leven er veel kinderen in nood zoals de vluchtelingen, soms komen ze aan land, maar meestal worden ze terug de zee op gestuurd. Ik ben zelf op een moderne school en wij kunnen het rekenen goed begrijpen want wij hebben de A.R.A. (Amsterdamse rekenaanpak) dat zijn taken waarin de uitleg er boven staat. Ook hebben wij speurwerk dat is een boekje waar je belangrijkste dingen van op moet schrijven en daar moetje een verhaal van maken: Kortom denk aan de kinderen! Astrid Bottenberg, Morslaan 57, 10 jaar BMW gaat uitbreiden. In het kapitale hoofdkwartier in München worden thans plannen gemaakt om een nieuwe fabriek neer te zetten waarin over twee of drie jaar 600 tot 800 personenauto's per dag kunnen worden gemaakt. Overwogen wordt of er weer in Beieren of ditmaal in Oosten rijk zal worden gebouwd. De beslissing in deze hangt af van de financiële tegemoet komingen die de plaatselijke autoriteiten bereid zijn te bieden. BMW kan een uitbreiding van de produktie best gebruiken. Dit jaar zal het merk op onge veer 350.000 stuks uitkomen. Dat is bijna dertigduizend au to's meer dan vorig jaar, toen een omzet van meer dan zes miljard mark werd bereikt en een winst van ruim 150 mil joen. Twee "satellieten" (met alle be dieningsknoppen) achter hét stuurwiel, andere elementen van de CX en de Visa in het dashboard, vijf deuren en een 1,3 liter motor. Dat alles vormt net nieuwe aan de Citroen GSA. De GS - al jaren populair - staat op de zesde plaats van de lijst met meest verkochte auto's in Ne derland. Het gemis aan een vijfde deur en de voor sommi gen wat onhandig zittende kofferbak is nu verleden tijd. De sterkere motor levert een vermogen van 65 pk bij 5500 toeren per minuut en dat scheelt natuurlijk een flink stuk in de acceleratie. Maar ondanks dat grotere vermo gen blijft de motor nog knap rumoerig. De basisprijs van de GSA is f 16.925. De wagen zal nog dit jaar in de showrooms van de Citroen-dealers worden ge zet. Naast de GS Spécial mo tor 1130 cc), die als berline en break blijft bestaan. De GS Club, Palles,X3 en break Club 1220 verdwijnen. De autohandel wist er kennelijk ook niet goed raad mee. De man aan onze benzinepomp althans niet. Voor hem op de toonbank stond een middeltje te koop dat men maar in de benzinetank be hoefde te gooien om zuiniger te kunnen rijden, hij kon het ken nelijk zelf nauwelijks geloven. Weer trof ons de vreemde combina tie: in de winkel waar benzine wordt verkocht een middeltje om benzine uit te sparen. Ons werd verzocht het eens te proberen. Of het nu werkelijk hielp. We heb ben het gedaan maar het ant woord moeten we schuldig blij ven. We kwamen niets gunstiger uit tijdens het leegrijden van de tank die naast de benzine ook de inhoud van het flesje van de toonbank bevatte. Maar lag dat aan ons? Aan onze rij stijl? Of de toevallige samenstel ling van de ritten die wij nu had den gemaakt? Of aan het middel tje zelf? We wisten het ook niet. En eigenlijk weten we het nu nog niet. Vorige week kregen we ineens het antwoord. Van TNO in Delft. "Het helpt geen zier", zeiden ze daar opgewekt. Integendeel zelfs, met het luidkeels aangekondigde extraatje XRG in de tank zou men zelfs méér brandstof ge bruiken. Het ging overigens over een ander merk dan wij hadden gebruikt. Maar voor de fabrikanten zit de klad in de handel. Of het XRG is of een ander middel, het wordt door het publiek op één hoop ge gooid. Daar is de fabrikant van XRG (Transol BV uit Ridderkerk) ui teraard verre van gelukkig mee. Daar stond men trouwens ver baasd over de haast die in Delft was gemaakt. "We dachten dat het onderzoek 5 november zou beginnen". Ver voor die datum werd het vernietigende vonnis al geveld. Daarom zaaien ze nu in Ridderkerk twijfel: "We vinden het voorbarig om nu al te stellen dat ons produkt niet goed zou zijn". Wij twijfelen ook aan het effect van dit middeltje! Vroeger moesten de kinderen harder werken dan nu. En veel leren en moesten veel dingen uit het hoofd leren bijvoorbeeld de bijbel en nog andere dingen. En de scholen waren heel an ders gebouw. Maar tegenwoor dig is alles moderner. We hoe ven nu haast niets uit ons hoofd te leren. En we hoeven niet zo veel te leren. En de scholen zijn heel anders gebouwd. En bij ons op school hebben we speu ren en niveau lezen en niveau rekenen. Yvonne Flippo, Agaatlaan 353, Leiden, 10 jaar Désireé Schoonderwoerd, 10 jaar, Voorschoterweg 87, Val kenburg Vroeger kreeg je geen 25 cent mee om een ijsje te kopen. Of je moest erg rijk zijn, Frank Kenpen. Topaaslaan 24, 10 jaar. Ik vind het eigenlijk hetzelfde blijven want vroeger waren de mensen veel armer en daarom kregen ze minder geld en was alles goedkoper en nu verdient* iedereen meer en is alles duur der maar er is wel verschil in de. scholen vroeger waren mees ters en juffropws veel strenger maar je leerde er wel veel meer want je kon niet naar buiten kijken en als je dat wel kon dan was je rapport slecht en dan ging je wel opletten en vroeger kreeg je wel een meester of een juffrouw les maar meer van een zuster of een non. Astrid van Dort, Smaragdlaan 34 Je moest erg veel werken. De kinderen vroeger kregen nooit leuk handar- beidlessen. En de kinderen vroeger kregen nooit kringgesprek. De kinde ren kregen geen niveau dat is modern rekenen en lezen. Lezen datje altijd een beurt krijgt. Lezen in groepjes. Thuis keken de kinderen nooit t.v. maar ze speelde gezelschapspelletjes. Nu kijken de kinderen t.v. Er zijn ook kinderzegelactie's. Marie-Louise Geradts, Koraalstraat 11, Leiden. Het verschil tussen rijk en arm is erg groot en er sterven ook veel mensen aan ziekten. In ar me landen sterven ook veel kinderen aan hongersdood. En ze worden ook heel erg ziek van buiten staan en werken. Daar om moeten ze huizen hebben. Rijke hebben geen hongers nood en sterven niet van de kou en worden niet zo gauw ziek. HET IS GEMEEN! Je zou er maar eens in zitten!!!! HELP ZE EEN HAND!/.' Ester Versantboort, Agaatlaan 229. Het kind heeft ook aandacht nodig, 't Jaar van de vrouw was 1978. Nu komt het kind aan de beurt. Er zijn veel verschillen tussen vroeger en nu, de school vroeger en de school nu. Vroe ger vertelde de meester alles. Geen kind die mocht tegen stribbelen. Maar nu mag je meer onderzoeken, zoals het speur werk. Dat doe je met z'n tweeën. Je zoekt een leuk onderwerp uit. En zoekt dat boekje op. Dan lees je het boekje over en gaat er in het klad een overzicht over schrijven. Dan schrijf je het in het net op als het nagekeken is. Dan kan je het aan de klas ver tellen. Als je iets niet fijn vond of stom kon je niets zeggen anders kon je anderhalf uur voor een kruisbeeld liggen bidden ook werd je wel eens in het kolen hok gestopt. Marienne van Dam, Topaaslaan 98, 10 jaar. Een gulden was vroeger een heel groot bedrag, terwijl we er nu mee goochelen. Martin Dusseldorp, Carneoolstraat 38, 11 jaar. Redactie: Anneloes Bronsgeest en Henk de Kat

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 33