"Wel volgens wet, maar niet fatsoenlijk" 'Monumentaal" pand staat plannen van Dusoswa in de weg eidse agenda 102 jaar K en O vokaal: Stevige betonmuziek FACT: OMZIEN MET BEWONDERING Prettig sfeertje bij Mar jol Flore PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 10 NOVEMBER 1979 Advocaat bewoners over verslepen woonboten: LEIDEN - Waarom is het besluit van burge meester en wethouders dat de woonschepen uit de Boshuizerwatering zouden worden weggesleept, op dertig oktober genomen, pas op zes november aan de betrokkenen mee gedeeld. En waarom is geen rekening gehou den met het advies van de commissie voor beroepschriften aan B en W in dit geval te wachten tot de zaak van de ligplaatsvergun ningen zou zijn afgehandeld. Die vragen stonden gistermiddag centraal in de verga dering van die commissie. De heer Sjenitzer, advocaat van de woonboot bewoners: "Het was wel volgens de wet, maar niet erg fatsoenlijk. U hebt het besluit een week lang zonder enige noodzaak ge heim gehouden. Als het eerder was meege deeld was deze sleepactie volstrekt overbo dig geweest. Dan hadden de mensen zelf kunnen vertrekken of had ik schorsing kun nen aanvragen. Het zit me erg hoog dat het op deze manier moest gebeuren, kennelijk ai- leen maar om te laten zien: kijk eens hoe hard wij kunnen optreden". Commissielid Langerak (WD): "Ik voel me genomen en overweeg mijn plaats in de commissie ter beschikking te stellen". Aan de heer De Raat de in dit gezelschap ondank bare taak het beleid van B en W te verdedi gen. Hij zei dat de zaak voor B en W zo spoe deisend was geworden vanwege de komst van een derde boot, het motorschip Gyak, naar de Boshuizerwatering. De Raat "Op negentien oktober hebben we de Gyak zonder aanschrijving versleept, tien dagen later constateerden we dat het schip weer'terug was. Toen hebben B en W gezegd: we zijn nu op het moment dat we moeten ingrijpen. Ze hebben toen het besluit geno men dat ook hard tegen de andere boten moest aankomen. Want ze dachten: als dit schip zo hardnekkig terugkomt, wie weet wat er dan morgen gebeurt". Commissievoorzitter de heer Olivier merkte op dat de Gyak na kennisname van dat besluit zelf is vertrokken en dat er daarna zes dagen voorbij zijn gegaan zonder dat de rust ver stoord is. De Raat: "Er was een heleboel or ganisatie nodig. Sleepboten, politie, je kunt er wel de draak mee steken, maar het is toch allemaal nodig. Het was daarbij een verras sing dat de Gyak toch weer verdween, maar het besluit was duidelijk: alle schepen weg slepen uit de Boshuizerwatering". Waarom dat dan niet eerder kon worden be kendgemaakt. De Raat "We hebben slechte ervaringen met het noemen van tijdstippen in dergelijke zaken". De commissie kwam gisteren eigenlijk bijeen om de beroepschriften van de beide woon bootbewoners tegen het weigeren van een ligplaatsvergunning te behandelen. Duide lijk werd dat in geen geval, ook niet als ze die correct hadden aangevraagd voordat ze Lei den binnenkwamen, aan deze mensen een vergunning zou zijn uitgereikt. "Wij willen niet worden opgescheept met schepen van elders", aldus De Raat. Het mag bekend zijn dat B en W zeggen een beleid te voeren dat erop gericht is de 211 woonschepen die legaal in Leiden liggen te bewaken. Die 211 moet echter niet zo abso luut worden gezien bleek gisteren uit woor den van de heer De Raat. Hij zei dat het een richtgetal is maar dat er door overmacht plaatsen verloren kunnen gaan. Zoals door de komst van een brug bij de Haagse Schouw bijvoorbeeld, wat vier ligplaatsen kost. De heer Van Overmeire, directeur van de dienst voor havens, enz. verwachtte dat er 200 plaat sen zullen overblijven. De heer Sjenitzer bestreed de bewering dat er geen enkele plaats meer is voor woonboten in Leiden en ook dat Leiden te vrezen zou heb ben van boten die in grote getale door andere gemeenten geloosd zouden worden. "Het is gewoon niet waar. De angstpsychose ten aanzien van woonboten en woonbootbewo ners die wordt opgestuwd, die berust ner gens op. Het probleem is er niet, het probleem wordt gemaakt", aldus de advo caat. OEGSTGEEST - In het verpleeg tehuis Wijckerslooth in Oegstgeest heeft mevrouw De Bruin-Aveling gisteren een opmerkelijke verjaar dag gevierd, zij werd 102 jaar! Daarmee is de oorspronkelijk uit Indonesië afkomstige mevrouw De Bruin duidelijk de oudste inwoon ster van deze gemeente. Zij woont sinds 1953 in Oegstgeest. LEIDEN - Fietsenhandelaar Dusoswa wil op de hoek van de Turfmarkt en de Oude Vest een nieuwe winkel met daarboven appartementen laten bouwen, maar ziet zich in die mogelijkheid beperkt doordat het hoekpand sinds 1967 op de lijst van beschermde monumenten staat. Dusoswa wil dat dit hoekpand - Turfmarkt 1 - van de monumen tenlijst wordt afgevoerd, zodat het kan worden afgebroken. Daarom is hij tegen het besluit van de minister van CRM om het pand wel op de lijst te plaatsen, in beroep gegaan bij de Kroon. Na advies van de Raad van State - die de zaak gisteren in Den Haag behandelde - zal de Kroon de knoop moeten doorhakken. Het hoekpand Turfmarkt-Oilde Vest Vest ligt op een opvallende plek in de Leidse binnenstad: „Op de hoek van twee bijzondere grachten", zoals de Monumen- tenraad heeft geconstateerd. De ze ligging is voor de Monumen ten raad een argument om ervoor te pleiten dat het hoekpand op de monumentenlijst blijft staan (en sloop dus vrijwel zeker niet mo gelijk is). Het pand is zo'n 275 jaar oud en geeft een idee van de be bouwing, zoals deze in Leiden in de zeventiende en achttiende eeuw voorkwam, aldus de Mo- numentenraad. Staatssecretaris Wallis dé Vries heeft zich voorlo pig aan het standpunt van de Mo- numentenraad geconfor meerd. Vertegenwoordigers van het minis terie van CRM wezen er gisteren in de zitting van de Raad van Sta te op „dat een dergelijke woning, zo op een hoek gelegen, op de monumentenlijst in Leiden niet meer te vinden is". Dit zei, na mens het ministerie, Leidenaar Kuijper. Waar een opmerking van mr. De Vroom, raadsman van Dusoswa, tegenover stond: „Er zijn in Leiden zoveel van derge lijke panden". Volgens hem valt het hoekpand te midden van de omliggende bebouwing uit de toon en maakt het een „rommeli ge indruk". Het pand is achteruitgegaan als ge volg van de werkzaamheden die de afgelopen jaren voor de bouw van de nieuwe Turfmarktsbrug zijn verricht. Volgens De Vroom is herstel „praktisch ondoenlijk". Dusoswa heeft inmiddels ver goeding geclaimd bij de gemeen te Leiden voor de schade die zijn panden (Oude Vest 1 en Turf markt 1,2 en 3) bij de bouwwerk zaamheden hebben opgelopen. De hoogte van de schade moet nog worden vastgesteld; wel is de claim door de verzekeraar van de gemeente doorgestuurd naar zijn collega van het aannnemersbe- drijf dat de brug heeft ge bouwd. Inschakeling van een makelaar en een architect heeft uitgewezen, zo liet mr. De Vroom weten, dat restauratie van alleen het hoek pand 240.000 gulden zou kosten; nieuwbouw in gelijke staat 190.000 gulden. „Het is zeer de vraag of dat voor de firma Du soswa economisch haalbaar is", aldus de raadsman. Een zoon van Het hoekpand aan de Turfmarkt, dat sinds 1967 op de monumentenlijst de Sassenheimse eigenaar deelde mee dat het in de bedoeling ligt om alle vier panden af te breken, een nieuwe winkel neer te zetten en daarbovenop appartementen. Mocht het hoekpand niet ge sloopt worden - terwijl het door Dusoswa met dit doel voor ogen destijds is aangekocht - dan valt dat plan in duigen. LEIDEN - Het gelukkige besluit van K. en O., dit jaar weer een vokale serie te openen, werd gis teravond in de kapelzaal gereali seerd met het eerste concert, ver zorgd door de mezzo-sopraan Margreet van Gunsteren en de bariton Wout Oosterkamp, met Rudolf Jansen aan de vleugel. Beiden hadden een bijzondere pro gramma-keuze, met Moussorgski als gemeenschappelijke compo nist, van wie zij ieder (in het Rus sisch) een cyclus zongen. Mar greet van Gunsteren "De kinder kamer" en Wout Oosterkamp "Zonder zon". Er zijn welhaast geen liederen denkbaar die moeilijker zijn te realiseren dan die van Mous sorgski. De westers gecultiveer de stemmen, het klinkt vreemd, hebben hun cultuur tegen. De melancholie van liederen als "Zonder zon" zijn gedacht en ook geschreven voor de diepe, ruig getimbreerde Russische stem. Wout Oosterkamp heeft dit uitste kend begrepen. Hij zocht de aan passing, vond ook de diepte van sfeer, ofschoon hij niet tot het laatst de troosteloze melancholie kon vasthouden. Maar zijn inter pretatie was zo knap, dat wij hem ademloos hebben gevolgd. Dit zelfde geldt ook voor zijn vertol king van de "Trois ballades de Francois Villon" van Debussy, die hij naar tekstinhoud een felle kleur gaf. Heel juist gezien! Zo er nog een lichte opmerking mocht zijn op het gebied van de specifiek Franse sfeer, die er naar mijn gevoel nog niet helemaal was, dan moet deze worden ge zocht in dat subtiele dat "taalbar rière" heet. Margreet van Gunsteren was im ponerend door haar prachtig taalgebruik, haar articulatie en haar zeer doordachte stemtech- niek, waarmee zij vooral de "Tien LEIDEN - 'Trail' doet op geen en kele wijze onder voor 'Turbo', al ontdekten we tijdens het beton- harde optreden van de laatste groep wel enige leden van de eerstgenoemde groep onder de swingende toeschouwers. Dat was inmiddels geen overbodige luxe, want de belangstelling was, bijvoorbeeld in vergelijking met Fischer-Z en Harry Sacksioni (om wat dat laatste betreft in de K&O-sfeer te blijven) uitermate teleurstellend. Een voor een groot gedeelte leeg gebleven Stadsgehoorzaal waar gewoon tegetrouw weer stevig werd ge kankerd op de frustrerende acoustiek, kon dan ook nauwe lijks sfeer brengen. De beide groepen deden er inmid dels alles aan om de swingende, klappende, stampende, schreeuwende en gillende (voor namelijk zeer jeugdige) bezoe kers een prima avond te bezor gen. 'Trail' probeerde dat in eer ste instantie met 'City to City', 'Queen of the Road', 'Rock and Roll', 'Competition' en 'Half a Man', waarbij men de menigts tot groot enthousiasme wist aan te sporen en 'Turbo' deed dat ver volgens nog eens over met 'Road Groover', '300 Second Romance', 'Sadie Slider', 'Domino' en 'Pret ty Eveline'. Gevaarlijk is het door leadsinger/ gitarist Leen Barbier (ex-SpIin- terfunk; ex-Speedtwins), later ondersteund door Jos Jaspers (ex-Long Tall Ernie) en Charles Diefstal huiden VOORSCHOTEN - Uit een meu belfabriek aan de Veurseweg zijn in de nacht van donderdag op vrijdag 104 runderhuiden met een waarde van 50.000 gulden ge stolen. De dieven hoerden maar twee ruitjes in te slaan om hun gang te kunnen gaan. Met behulp van een kruiwagen hebben ze de huiden in waar schijnlijk twee auto's geladen. De politie van Voorschoten heeft ze nog niet kunnen achterhalen. Schutters (ex-Mirakel) vrijwel a capella gezongen lied over de ru zie in een kroeg. Tegen het einde van het optreden vielen vooral 'Motorride Song' en 'I sure come back' op. Apart vermelden we hier de zeer oorspronkelijke in terpretatie van de Jimi Hendrix- compositie 'Stone Free', die veel Turbo-fans haast in extase bracht. Leen Barbier had tegen het einde van het optreden moeilijkheden met een nieuwe schouderband van een doorzichtige gitaar, waardoor de instrumentenwis seling, zoals was gepland, geen doorgang kon vinden. Ondanks dit minuscule incident wisten zowel 'Turbo' als 'Trail' de avond instrumentaal en vocaal stevig overeind te houden. De 'Turbo elpee' en de 'Paradiso-ervaring' van respectievelijk 'Turbo' en 'Trail' stonden borg voor een avond stevige "betonmuziek". Geluiden in de kleedkamer van 'Turbo' vóór en na het optreden wekten de indruk, dat Jos Jas pers, Charles Schutters, Leen Barbier en drummer Eugène Arts nu langzamerhand wel eens van dat etiket afwillen. Zo lang ze zo professioneel "betonmuziek" blijven spelen zal de groep steeds als zodanig herkend worden. Een vicieuze circel, die blijkbaar ook in de popmuziek bestaat. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - Vrouwen hebben vannacht bij de Rex-bioscoop op de Haarlemmerstraat en bij de sexshop aan Morsstraat en Lammermarkt hun afkeer tegen porno duidelijk gemaakt door muurkranten te plakken en op straat "porno is de theorie, ver krachting de praktijk" te schil deren. In het hele land heeft een groot aantal vrouwen zich vannacht op deze wijze geuit. Ze vinden namelijk dat porno sexueel ge weld tegen vrouwen is. "Wij vrouwen zijn de vrouwenverne- derende porno spuugzat. Porno misbruikt vrouwen, het wekt de schijn dat het de diepste wens van vrouwen is om vernederd en verkracht te worden", aldus "Vrouwen tegen porno Leiden". O LEIDERDORP - "Onze oud-voorzitter Meerburg is een mens zoals er niet veel zijn. Hij heeft eenfije neus voor politieke zaken, laat mensen in hun waarde en weet te luisteren.". Dit zei de nieuwe voorzitter van de Algemene Woningbouwvereniging de heer Van Duivenvoorde gistermiddag op de receptie ter gelegenheid van het afscheid van Meerburg. De receptie had plaats in "De Menswording" waar familie, burgemeester en wethouders en alle andere betrokkenen bij de AWL de jubilaris bedankten voor zijn inzet. Onder de vele cadeaus die Meerburg kreeg was er een lederen fauteuil die hij namens de woningbouwvereniging kreeg aangeboden. Op de foto de heer en mevrouw Meerburg naast de nieuwe voorzitter Van Duivenvoorde (rechts). LEIDEN - 'Zo ben ik' is de titel die artieste Marjol Flore heeft gegeven aan haar nieuwste program ma waarmee zij gis teravond in de Leid se Schouwburg voor het voetlicht trad. Eigenlijk een wat overbodige titel want hoe Maijol Flo re is en wat ze op het podium kan is de af gelopen jaren al ge noegzaam duidelijk geworden. Met haar vrolijke uitstraling, haar aantrekkelijke stem en haar brui sende vitaliteit staat ze zonder meer borg voor een genoeglijk verblijf in het thea ter. Het programma dat zij gisteravond met pianist Henk de Jonge bracht was een mengeling van muzikaal cabaret en chansonachtig re pertoire. Voor de pauze kwam 'het feestje' dat Marjol Flore met het publiek wilde bou wen overigens wat moeizaam op gang. Bepaald niet alle in hoog tempo afge werkte nummers konden boeien al bleef de totaal-in druk, onder meer dankzij nummers als 'Ik overleer, 'Jean Francois en Piet van Dijk' en 'Something cool' Na de pauze sloeg de vonk pas echt over. Een zeer ontspan nen en grapjes ma kende Marjol Flore creëerde een prettig sfeertje met een medley van Gersh win en een aanste kelijk vertolkt 'Er heisst Waldemar'. Jammer dat het pro gramma na de pauze zo kort duurde (hooguit 40 minu ten) want het feestje was net goed op gang gekomen. BERT PAAUW LEIDEN - Jimmy Porter (Hans Hoes, een prachtige hoofdrol) wordt wel de meest complete re bel in de literatuur sinds Shakes peare's "Hamlet" genoemd. En niet ten onrechte, omdat aan bei der dramatisch handelen een gro te besluiteloosheid ten grondslag ligt. "Fact" stond gisteravond in een volstrekt ten onrechte symbo lisch bezet LAK-theater met John Osborne's "Look Back In Anger" en leverde daar een artis tieke prestatie van niveau. Niet slechts de eerder genoemde Hans Hoes, die eerder met Theu Boer- mans schitterde in datzelfde LAK-theater in "De Neef van Rameau", maar ook en vooral Mieke Visscher (Allison/Alice) en Joop Wittermans (Cliff/Wim, ex- Noordercompagnie). Daarnaast wordt een sterk gepro fileerde rol gespeeld door Bea trijs Sluyter (Helena/Heleen), die zich eerst in een ongekende ver bale agressie, opgeroepen door de striemende monologen van Jimmy, tegen de vriend van haar vriendin afzet om vervolgens, wanneer zij de inmiddels van Jimmy zwanger geraakte vrien din (Allison) naar haar ouders heeft gepraat, met Jimmy de kof fer in te duiken. Met deze nauwelijks omkeerbare situatie wordt Allison/Alice ge confronteerd, wanneer zij na een miskraam naar Jimmy terug keert. Natuurlijk dienen we ons sterk te realiseren, dat "Look Back In Anger" sinds z'n premiè re op 8 mei 1956 (meer dan twintig jaar geleden!) veel van z'n nor men verguisende kracht heeft verloren. De anti-autoritaire houding van de jeugd, leunend tegen agressie en anarchie, voor diè tijd een reden om de pastoor in wanhoop door z'n op drift ge raakte parochie te jagen, is in middels zo ingeburgerd en bij delen der bevolking geaccep teerd, dat het veel van z'n identi ficerend karakter heeft verloren. De dingen, die Jimmy zegt kwetsen nog wel en doen nog wel pijn, maar de wonden zijn in de loop Japanse impressies" van Henk Bijvanck heel muzikaal vertolk te. Maar wat betreft "De kinder kamer" van Moussorgski had ik mij toch een wat fellere benade ring voorgesteld in de emoties van het kind Misjenka in de dia logen met ouderen, in het bijzon der zijn kindeijuffrouw. Vooral de contrasten had ik mij sterker gedacht. Heel interessant was dat Margreet van Gunsteren de oorspronkelij ke uitgave, dus van Moussorgski, gebruikte, die naar volgorde en muziek aanmerkelijk verschilt van de doorgaans gezongen Rimsky-Korsakow-bewerking. Rudolf Jansen mag niet zonder meer worden voorbijgegaan als de grote begeleider. Zijn aandeel was, vooral in de sfeertekening, van doorslaggevende aard. Het enorme succes van deze avond geldt hun drieën. BEP RIJNDERS der jaren meer gaan stinken dan ooit tevoren en de zachte heel meesters verdringen zich om de maatschappelijke chaos com pleet te maken. Binnen die deso riëntatie leveren vooral Hans Hoes en Beatrijs Sluyter een ac teerprestatie van formaat. De sprekende pop-scène van Hoes Wittermans is van een ongekende klasse. "Omzien met bewonde ring" naar "Woede om gisteren". BERT KOEKEBAKKER Protest van Ashram-leerlingen ALPHEN AAN DEN RIJN - Ruim achthonderd leerlingen van het Ashram-college willen dat het voorwaardelijk ontslag en de voorwaardelijke schorsing van rector Wim Chamuleau en con rector Harry van Casteren on gedaan wordt gemaakt. Ze eisen dat het schoolbestuur, dat maandagavond vergadert, de maatregelen tegen de twee schooldirecteuren intrekt. Ver der moet er een zogeheten "overgangsbevoegd orgaan" komen, waarin drie leerkrach ten, drie ouders en drie be stuursleden zitting nemen, on der een onafhankelijk voorzit ter. Beide eisen zijn vastgelegd in een brief aan het schoolbestuur, die gistermiddag, tijdens een mani festatie op school, door meer dan 800 leerlingen is onderte kend. Het initiatief voor de drie kwar tier durende manifestatie was afkomstig van oud-leerlingen en werd georganiseerd met steun van de huidige leerlingenraad. Oud-leerlingen en leerlingen- raad wilden op deze manier kenbaar maken dat ze het niet langer nemen dat de bestuurs maatregelen nog niet zijn inge trokken. Ook waren ze veront waardigd over het feit dat de be sprekingen over het conflict nog niet tot een oplossing hebben ge leid. ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm tot zondag 24 uur waargenomen door de volgende artsen: Wijk 1 (Morskwartier/ Noord-binnenstad), za E. Nieuwehuis - Smalbraak, Bevrijdingsplein 60,tel: 60, tel.: b.g.g. 767185, zo: A. Ravenstein-We- ber. Bevrijdingsplein 60, tel 768918, b.g.g. 01717-7050. Wijk 2 (Kooi en Me- renwijk), Y. Groeneveld. Brikkenwal 19, tel: 133834. Wijk 3 (De Waard, Professo- renwijk, Tuinstadwijk en zuid-binnen stad), Mevr. E. Vogelberg, De Sitterlaan 18, tel: 132877. Wijk 4 (Zuid-West en Haagwegkwartier), tot zo 8 uur vm.: B. Roos, Zocherstraat 1, tel: 766123. Zo vanaf 8 uur vm. A. Boer, Kennedylaan 46. tel: 310420. Leiderdorp - O. Du Ruy van Beest Holle/ M. Hennink, Vlaskamp 16, tel: 891100. Oegstgeest - D.« Held, Marelaan 36, tel: 152255. Voorschoten - Za.: B. van Beusekom, Beresteynlaan, tel: 2520. Zo.: W. van Dam, Palestrinalaan 29, tel: 3960. Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aalber- selaan 2, Voorhout, tel: 02522-11393. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 9-16 nov., door Doe- za apotheek, Doezastraat 31, tel: 121313. Apotheek Beest Smallenburg, Loeve- stein 6, tel: 899211, Leiderdorp. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer moge lijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek té komen, kan men uitsluitend voor spoedgevallen van een taxi, tel: 122444, gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn, 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur, ma t/m do van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, tel: 02522-11463. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2