Tanzaniaans expeditieleger leeft van pure bedelarij Oeganda na Amin (deel 2) r ZATERDAG 10 NOVEMBER 1979 KAMPALA - Vorige week verdwenen de laatste por tretten van Idi Amin Dada uit het openbare leven van Oeganda: de nationale bank heeft nieuwe bank biljetten gedrukt waar niemands gezicht op staat. Of dat nu voorzichtigheid is omdat men nog niet voor honderd procent ze ker is van Godfrey Binaisa als blijvertje dan wel een algemene huiver voor de beperkte geldigheidsduur van een Afrikaanse presi dent, vaststaat dat mo menteel schoon schip wordt gemaakt in de totaal verziekte geldhandel in het land. Men maakt meteen van de gelegenheid gebruik de shilling iets op te waarde ren. Die was sedert de oorlog, die een eind maak te aan Amins barbaren-re gime, zo diep gekelderd dat de vodjes bankpapier met de glimmende tronie van Amin erop een enor me zwarte handel („ma- gendo") veroorzaakten. Kenia vraagt brutaalweg 10 Oeganda-shilling voor één Kenia-shilling, terwijl de officiële koers één op één is. Maar wat wil je, als je in Oeganda helemaal niets meer kunt kopen en datgene wat er nog wel te krijgen is kapitalen kost (één sigaret deed vorige week op de markt van Mbale 7 shilling - ongeveer 1,75 - en voor een staaf keukenzeep tel je 15 neer) en de winkels in Kenia, die wel goed gevuld zijn, het waardeloze Oegandese geld weigeren. De vrije markt nietwaar, de vraag bepaalt de prijs. En Oeganda betaalt hem. Bankdirecteur en financieel adviseur van de president, Sam Mubale: .De hele operatie van het vervangen van het geld dient natuurlijk niet alleen maar om Amins gezicht uit de circulatie te halen. Als ik u was nam ik trouwens een paar van die oude bankbiljetten mee, ze krijgen museum- waarde. Wat we vooral willen, is het vele zwarte geld boven water krij gen. Daarom krijgt iemand die niet kan aantonen hoe hij zijn miljoenen bijeengeschraapt heeft, iemand dus die geen winkel, bedrijf of geregi streerde handel heeft, maximaal 5000 nieuwe shillings ineens. Dat kan hij een paar weken herhalen en dan is het uit. De rest kan hij als behang gebruiken". ,f)eze mafutamingi's (letterlijk: „teveel olie"figuurlijk: de winstmakers, veelal protégés van Amin en in elk geval profiteurs van diens ruïneuze manier van zakendoen) hebben voor de i>al van de dictator de bui al zien hangen en hebben enorme kapitalen naar buitenlandse banken gesluisd. Maar die proberemwe nu ook te pakken". Dit is het tweede deel van de serie artikelen over het Oeganda-na-Amin, die Reinier van de Loo samenstelde uit de vele gegevens en indrukken die hij kreeg tijdens een twee weken durende rondreis door het schitterende land aan de evenaar waar acht jaar Amin-terreur, een be vrijdingsoorlog en de chaos daarna een ware puinhoop hebben nagelaten. Het eerste deel van deze indrukken na een „Safari,door een verloren paradijs" publiceerden wij jl. zaterdag in de weekeindbijlage. Twee Oegandese steden (Mbarara en Masaka) zijn in de oorlog totaal verwoest. Maar ook de hoofdstad Kampala (foto) kreeg een forse portie sapa-sapa (artillerie) te verduren. Kapitaalvlucht wordt verbodenDeviezenimport eveneens. Daartoe heeft Oeganda op 20 oktober z'oor 9 dagen de grens met Kenia gesloten, uiter aard gevolgd door luidkeelse protesten uit Nairobiwaar men het lucra tieve grensverkeer met Oeganda in gevaar ziet komen. „Met de geldzuivering (zoals bij ons na de oorlog onder Lieftinck) en een beperking op de goudhandel proberen we de chaos zo snel en zo goed mogelijk te stoppen", al dus Mubale. „Er zit voor miljar den onder de mensen. Pure infla tie, want Amin liet de staatsper- sen dag en nacht geld drukken, terwijl intussen de waarde voort durend verminderde". Bankroet Hij heeft zelf honderden miljoenen gestolen (en een deel daarvan in buitenlandse valuta mee het land uitgenomen), de hele koffievoor- raad verkwanseld, en de staats kas geplunderd voor de opbouw van zijn hypermoderne leger, dat het evengoed tegen de lopende junglevechters van Tanzania moest afleggen. De vernietiging van Amins leger betekende met een een staatsbankroet. „Vergeet bovendien niet dat we Tanzania nog enorme bedragen schuldig zijn voor hun militaire inspanning om ons van de gesel te bevrijden. Het is toch diep tra gisch dat Tanzania, dat veel ar mer is dan wij, nu met een gat van ruim één miljard gulden zit door de Oegandese expeditie, en nu in eigen land benzine en levens middelen moet gaan rantsoene ren. Tot nu toe bestond onze te rugbetaling uit het zenden van folkloristische dansgroepen. Zo laat je in elk geval zien dat je dankbaar bent". Tanzanianen Intussen zijn de mannen van het Tanzaniaanse expeditieleger er in Oeganda niet best aan toe. Sol dij hebben ze al in maanden niet gehad. Ze leven van giften en pu re bedelarij. Je komt geen roadblock (militaire wegversper ring, waarvan er nog honderden zijn in Oeganda om illegaal ver keer van verdachte personen, wapens en gestolen uniformen tegen te gaan) voorbij zonder de militairen een paar sigaretten toe te spelen. Gekscheerde een Europese arts: „Met sigaretten en tetracycline kun je elk Afrikaans leger aan". Tetracycline is een medicijn te gen gonorrhoe, de geslachtsziek te waarmee volgens medische in siders langzamerhand half Oe ganda is besmet wegens het zeer losse man-vrouwverkeer en de traditioneel toegestane veelwij verij. Amin had vijf vrouwen plus wekelijks wel een handvol bed- gezellinnen waarvan hij de echt genoten uit de weg liet ruimen door zijn gehate State Research Bureau. In Kumin, Teso, ont moette ik Sam Opuno, opzichter in een 900-koeienfarm, die een speciaal feestje gaf ter gelegen heid van het bezoek van zijn- vier schoonmoeders. De Tanzanianen krijgen te eten van de plaatselijke bevolking (de of ficieren bezetten de schaarse ho telkamers die Oeganda nog rijk is en krijgen redelijke maaltijden). Oeganda's wegen liggen bezaaid met uitgeschakelde Russische pantserwagens waarmee de Amin-horden probeerden te ontkomen. Bananen, cassave, millet, mais en suikerriet is namelijk het enige waaraan Oeganda geen gebrek heeft. Het ideale tropische kli maat en de vochtigheid van het nabije Victoriameer garanderen het land het hele jaar door een uitbundig groene vegetatie en een levendige landbouw. Verveling De grootste vijand van de Tanza nianen in Oeganda is intussen niet meer het door de bush strui nende restant van het Amin-le- ger, maar de verveling. De mees ten zijn al bijna een jaar van huis, zonder verlof, zonder post. Ze hebben van het begin van de veldtocht, eind vorig jaar, tot aan de victorie (april in Kampala, mei in het noordoosten) vele honder den kilometers te voet afgelegd. Het spektakel is voorbij, wat rest is pure bewakingsdienst. Wachtlopen. Ze doen lusteloos hun werk bij de roadblocks - twee oliedrums en een boomstam en waag het niet er voorbij te rijden want de mitrail leurs hangen weliswaar noncha lant aan de boomtakken, maar worden vlot gebruikt als het no dig is. Het griezelige is datje nooit weet wie of wat bepaalt óf het no dig is. Vaak zijn ze dronken. Neem 't ze eens kwalijk. In een unieke ontmoeting met een Tanzaniaanse majoor in Kampala - uniek omdat de Tanzanianen elk contact met de burgerij mij den, nooit gefotografeerd willen worden en uiterst spaarzaam zijn met mededelingen over hun mili taire doen en laten - kreeg ik een opmerkelijk antwoord op de vraag wie er de laatste weken verantwoordelijk is voor de vele schietpartijen in en om de hoofd stad. De Kenianen wisten het na tuurlijk meteen: voormalige Amin-kornuiten. Koudmaken De majoor van de „Jeshi la Wanan- chi Tanzania bara na Zanzibar" (zeg maar de Volksstrijdkrachten van Tanzania en Zanzibar), die natuurlijk geen reden heeft zijn eigen mensen ten onrechte te be zoedelen: „Ach meneer, onze jongens hebben niet veel meer te doen, zijn straatarm en zeggen helaas vlotja" als een rijke Oe- gandees ze een transistorradio of een polshorloge aanbiedt in ruil voor het opknappen van een smerig karweitje. Doorgaans is dat het koudmaken van een geha te buurman. Veel doden in Kam pala hebben Tanzaniaanse Ka- lasjnikov-kogels in hun don der". - Wanneer gaat-ie terug naar huis? Wanneer vertrekt het Tanza- leger uit Oeganda? De besnorde kleine beroepsvecht jas: „Naar huis? Ik ben al acht jaar van huis". - Maar de Oegandese veldtocht be gon toch pas een maand of tien geleden? „Om de duvel niet, het socialisti sche Tanzania heeft verplichtin gen". „Er zijn geheimen die niet geschikt zijn voor het publiek". - Mozambique kan ik zo wel be denken, Angola ook nog wel, is het derde Rhodesië? ,,Ik zeg geen ja en ik zeg geen Cuba, Libië en de DDR zijn dus niet de enige „Fremdkörper" die aan Afrikaanse fronten staan, Nyere- re doet dus óók mee, dat was niet zo'n bekend gegeven in het Wes ten Sapa-sapa Ik ben nog niet klaar met de loslip pige majoor. Heel Oeganda doet aan mythevorming over de be roemde „Sapa-sapa", de lange- afstandsartillerie waarmee de Tanzanianen in de oorlog tegen Amin verbijsterende successen hebben geboekt. In Kampala zijn van grote afstand huizen van Amin-vriendjes haarscherp ge troffen, terwijl de belendende percelen ongedeerd bleven. In Lango liggen wrakken van uitge brande bussen en pantservoer tuigen langs de weg die eveneens van forse afstand met raketten zijn getroffen. Alle inzittenden verkoold. Spelden in een hooi berg dus. - Waren dal warmtezoekende SAM- raketten? En wie zat er aan de trekker, dat moeten hoogge schoolde specialisten zijn ge weest, waarover jullie - met alle respect - niet zelf beschik ken? niet - Men fluistert hier dat het Chinese of zelfs Israëlische experts waren (de Israëli's hadden nog wel wat papaja's met Amin te schillen, zoals bekend). Pieter Schreuder, de Nederlandse geneesheer-directeur van het lepra ziekenhuis in Kumi (Oost-Oeganda) bij een van 'zijn'(in dit geval polio-) patiënten. "Alle patiënten verdwenen, kreupel of niet, dagenlang in de bush als Amins soldaten in aantocht waren". „Geen commentaar". Lesje „Weet je hoe we Amin eigenlijk hebben verslagen? Ons voetvolk verplaatste zich door de jungle terwijl Amin en zijn gemotori seerde troepen alleen maar over de weg konden. Ze kregen ons zo nooit te pakken. Wij hen wel. De Mwalimu (Nyerere's bijnaam be tekent „leermeester") heeft de veldmaarschalk een gevoelig lesje gelezen". De oorlog was intussen voor het door Amin toch al leeggezogen land de genadeklap. Niet zozeer door de verwoesting, als wel door de chaos die in het kielzog van de oprukkende bevrijdingstroepen ontstond. Amins voorbeeld, acht jaar lang moorden en martelen om je zin te krijgen, deed volgen. Ik ben bang dat veel Oegandezen in al die jaren zijn afgestompt en een stuk normbesef hebben ver loren ten aanzien van zulke zaken als leven en dood, andermans be zit. Dat gold zowel voor Amins vluchtende soldaten die als bees ten tekeer zijn gegaan als voor het schorem dat plots uit zijn holen kwam en op rooftocht ging. In Tororo bij de Keniase grens vermoordden ze zeker 1000 men sen. vervolgens ontpopte een Amin-regiment zich ineens als vrijheidsstrijders en schoot op hun beurt een paar honder mede militairen overhoop. Er liggen bij Tororo honderden verse heuvel tjes langs de wegen. Afrikanen begraven hun doden onder zulke heuveltjes. Nederlanders In het door Nederlanders geleide lepra-ziekenhuis in Kumi, Teso, Oost-Oeganda, zetten ze genees heer-directeur Pieter Sch reuder, dokter Lize Colpa en een paar Afrikaanse stafleden de pistool mitrailleur op het hoofd en eisten benzine en geld. „Op zo'n moment moet je niet pro beren de held uit te hangen om bezit te verdedigen", zegt Schreuder nu. „Ze vroegen wie mijn president was (Luie was Amin intussen in Kampala al op gevolgd); ik zei: dezelfde als die van u. maar ze waren ook niet van gisteren; hoe heet die dan? Nou, moet je dan Luie zeggen en een kogel door je kop krijgen en daarna 50 jaar lepra-werk laten ineenstorten omdat het hele zie kenhuis dan de vernieling was ingegaan? De Nederlandse ambassadeur in Nairobi sprak al vol bewondering over de Nederlanders in Kumi die niet waren gevlucht. „Al onze zieken, kreupele poliolijders en leprapatiënten op stompjes voet vluchtten dagenlang de bush in als er weer een legertruck in aan tocht was. Het is hier wel een rot- zenuwentoestand geweest, en je had de uitzinnige vreugde moe ten meemaken toen de bevrijders hier eindelijk aankwamen", zegt Schreuder. Speer Managing-consultant Bram Bus stra (ex-gemeenteraadslid voor de PPR in Haarlem) en zijn vrouw Marlon herinneren zich dat ze zelfs een speer in huis had den om zich allerlei duister ge spuis van het lijf te houden. We kenlang verkeerden hun ouders en familieleden in Nederland in het ongewisse over hun lot „In Mbale. zestig kilometer verder op, dachten ze dat we allemaal dood waren, want het heette dat Amins Mercedes in het naburige Ongino was gezien. Dat zou met de Sapa-sapa worden platge bombardeerd en dan zouden wij ook wel het nodige op ons dak krijgen. Later bleek dat Amin er helemaal niet was. Die stuurde als-ie ergens heen ging altijd een stuk of vijf Mercedessen uit zijn omvangrijke praal wagen-vloot naar verschillende plaatsen om een rookgordijn te leggen. Een panische fietstocht van onze nar cotiseur Steve Luvunia naar 'Mbale voorkwam het bombar dement", zegt Busstra. Een andere Nederlander, pater Guus van Eeden in Soroti, 50 ki lometer noordwaarts, kwam er slechter vanaf. Ze hebben hem in elkaar geslagen, in de gevangenis gegooid, halfdood geknuppeld en bijna vermoord. Slechts een officier met nog een greintje ge zond verstand voorkwam de exe cutie. Pater Van Eeden is drie maanden naar Nederland geweest voor een opknapbeurt. En keerde toch te- Niets Er moet in Oeganda nog vee! meer terugkeren. Veiligheid, be stuursorganisatie, transport, tal van dagelijkse levensbehoeften zoals zout, suiker, zeep, lucifers, die soms wekenlang niet te krij gen zijn, medicijnen (en medisch personeel), een betrouwbare wa terleiding, technici die de stroomvoorziening en de tele foon intact kunnen houden. Het io moeilijk voorstelbaar, maar toen ik in Kampala bij het hoofd kantoor van Uganda Airlines een vliegreis wilde boeken naar Nai robi, verwees men mij naar het vliegveld: „Probeer daar maar op een wachtlijst te komen" Maar kunt u dan niet even met Entebbe (de beroemde luchthaven waar Israëlische commando's een paar jaar geleden hun stunt uithaalden ter bevrijding van honderd ge kidnapte luchtreizigers) bellen? „Nee, geen telefoon". En dat tus sen Oeganda's belangrijkste ste den. 40 kilometer van elkaar ver wijderd. Er zit tenslotte niets anders op dan per Landrover naar de Keniase grens te crossen, daar gepakt en gezakt te voet het niemandsland door te strompelen en vervolgens met een overvolle Matatu (voor passagiersvervoer verbouwde bestelwagens waar je soms met zestien man op elkaar geklit zit met kakelende kippen onder je voeten) en tenslotte een tien uur durende busreis de Keniase hoofdstad te bereiken. In Oeganda zelf is het openbaar vervoer vrijwel nul. Bussen zijn gestolen door vluchtende Amin- troepen. Wat er nog rijdt, is met ijzerdraad bijeengehouden plaatwerk op wielen, trei nen rijden er buiten Kam pala's omgeving al sinds april niet meer en vrachtauto's zijn een luxe. Alleen met steekpenningen kun ie vervoer versieren. Dan sta je wel even paf als je in Kampala hoort dat het brave Ne derland in het kader van de inter nationale noodhulp-program ma's voor Oeganda als onderdeel van een miljoenenbedrag een stuk of dertien vrachtwagens wil schenken. Maar - vestzak-broek zak nietwaar, ontwikkelingshulp is vooral zo aardig als je d'r zelf ook beter van wordt - het moeten wel DAF's zijn. Laat er nou in heel Oeganda geen DAF rond rijden en dus ook geen onder- houdsdealers te bekennen zijn. Dus zijn er voorlopig geen Hol landse trucs op weg naar Oegan da. dat om transportmiddelen schreeuwt. Na twee weken cross-country door dit schitterende, maar zo ontzag gelijk kapotgeslagen land, blijf je opgezadeld met blocnotes vol ellende, een gevoel dat Europa en Amerika zeer snel met zeer veel geld en andere hulp voor de draad moeten komen, en begrip r Godfrey. Binaisa, de president die de vuile was mag doen, met de bedelstaf de wereld rondgaat en onlangs in d<- Verenigde Naties uitriep „Waar waren jullie toen Amin Oeganda acht jaar lang onder drukte en uitmoordde De we reld kan zijn laksheid nu nog goedmaken: Help ons!"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23