Peter Duisterhof, lange tijd Glimmerveens paradepaardje Z©@lfi)8 M@®(al®ff! 'Kind hoe kom jeer in hemels naam toe?' {OSES hele maal een 'Mis schien punt achter' ZATERDAG 10 NOVEMBER 1979 PAGINA 21 LEIDEN - Aan de universiteit in Utrecht heeft in het afgelopen jaar een kleine groep doctoraal-studenten culturele antropologie zich verdiept in de structuur van bestaande ultra-rechtse groeperingen in ons land. Onder meer zijn doorgelicht de Nederlandse Volks-Unie en het de laatste weken zo in opspraak gekomen Nationaal Jeugd Front. Het onderzoek, waarbij de studenten vrijelijk in de ultra rechtse gelederen hebben kunnen "infiltreren", staat onder leiding van de antropoloog dr. Frank Bovenkerk, tevens voorzitter van de Vereniging ter bestrijding van Rasdiscriminatie. Herman van Amsterdam "Op zo'n manier", zegt ze, "ver gooit 'ie toch zijn leven. Was hij maar wat minder intelli gent. Inbreker voor mijn part. Ik zie hem nog liever in het gevang zitten dan dat hij hier mee doorgaat. Want een stelletje snotjongens zijn het. Ze weten totaal niet waar ze mee bezig zijn. Ze zijn al die heisa niet waard". Bezinnen "Ik heb een half jaartje nodig om mij te bezinnen", zegt hij. "Want ik ben enorm ge schrokken van al die felle reacties. Niet alleen ben ik telefonisch bedreigd maar ook mijn familie en kennis sen. Ik heb de schrik te pak ken. De kans is zelfs groot dat ik er helemaal een punt achter zet. Want ik moet ook aan mijn toekomst denken". Duisterhof zegt "gefascineerd te zijn door de krijgsmacht". Zat zelf niet in dienst omdat hij werd uitgeloot. "Aan de ene kant jammer maar ik had mij toch niet thuisgevoeid tussen een bende ongeorga niseerde mensen". Hij wil zich gaan specialiseren in de militaire geschiedenis. Zou het liefst na zijn studie een baan bij Defensie beginnen. En dan ook in de politiek gaan. 'Maar als ik zo doorga als hu, zie ik ook wel in dat ze mij niet moeten. Ik merk het op de universiteit. Toen ik pas in Leiden begon maakten mede studenten nog wel eens een praatje met me. Liepen zo nu en dan bij mij binnen. Maar na Soest hangt er een ijzig sfeer tje rond me. Ik voel me plot seling een eenling. En dat terwijl ik op de universiteit nooit met mijn mening te koop heb gelopen". Ballotage Geen voorzitter meer, maar wel "actief meedenkend lid". Het Nationaal Jeugd Front telt er nu 45. Jongens en meisjes in de leeftijd tussen zestien en drieëntwintig jaar. Eenderde van die 45 komt uit probleemgezinnen. Geschei den ouders of veel geruzie in huis. Wie opgenomen wil worden in het Jeugd Front moet eerst door een ballotage. Die bestaat onder meer uit het invullen van een lange vra genlijst, waarvan de ant woorden een duidelijk inzicht geven in opleiding, interesses! en politieke opvattingen. Zijn die naar de mening van de uit drie man bestaande ballota gecommissie te magertjes dan staat de "sollicitant" voor de keuze: of hij laat zich ge willig bijspijkeren of hij ver trekt maar weer. Wie eenmaal is toegetreden wordt regelmatig beoordeeld. Van ieder van de leden is een conduitestaat aangelegd waarop voldoendes en onvol doendes worden genoteerd. Na negatieve beoordelingen volgen represailles. Duister hof treedt op als beoorde laar Geheim adres Het Nationaal Jeugd Front ver gadert eens in de drie weken op een geheim adres in Am sterdam. Een huurflat die volledig is gemeubileerd en waar ook steeds voldoende proviand aanwezig is. De flat fungeert ook als opvang en verblijf voor leden die "uit huis zijn getrapt". Wie toe treedt legt een eed af. Zweert trouw aan de leiding, niets te zullen doen in het nadeel van de afdeling en de vergader plaats geheim te houden. Overtreders krijgen "een de legatie op bezoek", een af straffing. Het tenue is geen voorschrift, wel sterk aanbevolen. Een spijkerbroek met daar onder zwarte schoenen of half hoge laarzen. Een blauwe marine trui met versterkte schouder stukken, een lichtblauw overhemd. Een belangrijk onderdeel van de bijeenkomsten vormen de (verplichte) spreekbeurten die ten doel hebben de spreekvaardigheid op te schroeven. De spreekbeurten moeten wel aan bepaalde kwaliteitseisen voldoen. Duis terhof: "Ze zijn pas goed als ze te gepeperd zijn. Als ik zelf bijvoorbeeld het woord voer over Irene Vorrink dan heb ik het graag over "dat ploertig onderkruipsel" of "een laf stuk socialistisch uitschot". Iets te sterk uitgedrukt na tuurlijk maar als je de jeugd toespreekt moeten de vlam men uit je toespraak slaan. De tekst dient opzwepend te zijn". Vergaderingen worden besloten met het clublied "Schoon klaart de dag". Vechtsport Er wordt niet alleen vergaderd. De 45 doen veel aan (vecht) sport. Houden bovendien prestatiekampen in de Ar dennen, waar dan meestal ook Vlaamse geestverwanten van de partij zijn. Het Natio naal Jeugd Front ("de enige politieke partij in Nederland die ons enigszins aanspreekt is DS'70") volhardt stug in het ontkennen van enige binding of overeenkomst met de Ne derlandse Volksunie. Maar men kan moeilijk om de sim pele feiten heen. Het onder zoek van de Utrechtse stu denten wijst uit dat er nog wel degelijk bindingen bestaan. Ook de doelstellingen laten geen ruimte voor twijfel. Her eniging met Vlaanderen (Groot-Nederlandse-gedach te), strijd tegen het commu nisme en het sociale klimaat, de raszuiverheid en de repa triëring van etnische minder heden. "Men probeert stempels op ons te drukken", zegt Duisterhof, "die in feite niet op ons van toepassing zijn. Wij neo-na- zi's? Kom nou. Het nazisme is voor vijftig procent gestoeld op haat tegen de joden. Wie kan aantonen dat wij wat te gen de joden hebben? Er zijn inderdaad pamfletten met an- ti-semitische leuzen ver spreid. Maar die zijn niet van ons afkomstig". "Ik heb sterk het vermoeden dat Glimmerveen hier achter zit. Hij is jaloers op ons suc ces. Met die 45 leden zijn we in één klap de grootste jeugd beweging met rechtspolitieke ideeën van na de Tweede We reldoorlog. De Volksunie is nooit verder gekomen dan tien. En die fungeerden meer als knokploeg dan als serieu ze aanhang. Bij ons is het juist andersom. Als de nood aan de man is kunnen we van ons af slaan, maar voorop staat het uitdragen van onze doelstel lingen". Padvinders "Laat mensen ons maar uitma ken voor politiek geïnspi reerde padvinders. Dat doet ons niets. Er zit zelfs een kern van waarheid in. Want hoe raar het ook klinkt, de kamp- vuurromantiek spreekt ons erg aan. Weg van die verste delijking en het materialisme. Disco-cultuur? Afkeurens waardig, van weinig geeste lijke inhoud". "Wij worden als een gevaar be schouwd. Net alsof onze standpunten zo extreem zijn. Maar als we in een Amster damse volksbuurt komen en we ventileren een paar van onze ideeën dan is de kans groot dat men er positief op reageert". "Wat wil men nu eigenlijk? Ac tie tegen ons ondernemen? Ons verbieden, vervolgen? Ik zou niet weten hoe. We staan nergens ingeschreven, we hebben geen statuien we hebben helemaal niks. Offi cieel bestaan we niet eens". Volgens de Leidse hoogieraar in het strafrecht prof. Melai is het wel degelijk mogelijk het Nationaal Jeugd Front te vervolgen naar aanleiding van wat zich in Soest heeft af gespeeld. "Of iemand van ra cisme kan worden beschul digd heeft niets te maken met de vraag of hij wel of niet aan een vereniging is verbonden. Het gaat om het feitelijke ge geven dat er laakbare uit spraken zijn gedaan. Daar kan een rechter wel degelijk een uitspraak aan verbin den" Onderzoek Of er een vervolging zal worden ingesteld tegen het Nationaal Jeugd Front c.q. de aanwezi ge sprekers hangt nauw sa men met de uitkomst van het nog lopende onderzoek naar de gang van zaken in Soest. Deze maand zullen de studenten hun eerste onderzoeksresultaten aan de openbaarheid prijsgeven om later dit jaar hun eindrapport te publiceren. "De vraag kan gesteld worden of een dergelijk onderzoek wel zo nodig en nuttig is", zegt Jaap van Donselaar, een van de doctoraal-studenten. "Per slot van rekening gaat het hier niet om groeperingen die duizenden en nog eens duizenden aanhangers tellen. Geef je ze niet teveel eer met zo'n onderzoek? Dat hebben we ons terdege gerealiseerd. Maar aan de andere kant is het zo, als je problemen wilt aanpakken er eerst toch een gedegen omschrijving van moet zijn. Over ultra-rechtse groepe ringen vóór '45 is veel bekend, maar over wat daarna is gekomen nauwelijks iets. Dat gat proberen we met deze studie te dichten. We hopen dat het een bijdrage zal leveren aan het op werkelijke waarde schatten van de rechtse folklore in ons land". Afronding De afronding van de studie valt in een periode dat veel Nederlan ders de schrik nog te pakken hebben van de manifestatie zoals die kortgeleden door het Nationaal Jeugd Front is gehouden in de bossen van Soest. De nauwelijks 20-jarige voorzitter, Hage naar Peter Duisterhof, sprak bij die gelegenheid onder meer over "gele, bruine en zwarte schooiers", daarmee zijn oordeel uitspre kend over de in ons land aanwezige etnische minderheden. De als zuiver fascistisch-racistisch ervaren uitspraken, als meae ae manier waarop de leden van het Jeugd Front zich in Soest pre senteerden en de toespraak daar van oud-NSB'er Heringa, mis- ten hun uitwerking niet. Minister De Ruiter van Justitie gelastte een onderzoek, in de Kamer zijn vragen gesteld, er is een tegen- demonstratie gehouden, de media spendeerden er hun kolom men en zendtijd aan. Doodzwijgen of signaleren, was de vraag. Harde kern De uit de hand gelopen manifestatie werd gehouden ter gelegen heid van het 1-jarig bestaan van het Nationaal Jeugd Front, waar van de harde kern, drie man, voortkomt uit de gelederen van de Nederlandse Volksunie. Een huisschilder, een magazijnbediende en een student geschie denis. Deze laatste, Peter Duisterhof, was lange tijd het parade paardje van Volksunie-voorzitter Glimmerveen. Uitverkoren als jeugdleider van het Nederlands Volksnationalistisch Jeugdver- bond. Sedert een jaar studeert hij in Leiden. Amper twintig jaar, bijna twee meter. Een lang smal gezicht. Fletse ogen. Op zijn qui-vive. Het interview vindt niet bij hem thuis plaats. Want daar is de spanning te snijden. "Mijn moeder begrijpt mij niet", zegt hij. "Ze heeft geen verstand van politiek. Ze reageert gevoelsma tig". Zijn moeder heeft de bericht geving in de kranten gevolgd en gekeken naar het tv-inter- view. Haar stem klinkt verre van opgewekt. "Met zo'n zoon", zegt ze, "hou je geen enkele vriend meer over. Op straat word ik met de nek aangekeken. Want ze denken: zó zoon, zó moeder. Ik wou dat ze wisten hoeveel keer ik die jongen al niet tot andere gedachten heb proberen te brengen. Op mijn knieën heb ik gelegen. Alsjeblieft, stop er mee. Maar hij gaat stug door"» Doodeng "Peter is geen rotjong, in feite is hij goudeerlijk. Maar hij loopt met ideeën rond die voor 99% verkeerd zijn. Ik heb 'm voor tv gezien. Doodeng vond ik het. Ik werd er koud van. Ik dacht kind, hoe kun je in godsnaam dergelijke uit spraken doen? Waar haal je het vandaan?" Hij zit er zelfverzekerd bij. Dit wordt zijn laatste interview, zegt hij. Want in de pers en voor tv proberen ze je toch maar zwart te maken. Het is om nog een andere reden zijn laatste interview. Hij kapt er mee als voorzitter van het Na tionaal Jeugd Front. Deze week zal hij de twee andere bestuursleden op de hoogte brengen van zijn beslissing. Peter Duisterhof, voorzitter van het Nationaal Jeugd Front. Zoals bekend hebben de bij de manifestatie aanwezige politiefunctionarissen (in uniform) ontkend dat er sprake was van racistisch taalgebruik. Althans, men was te ver van de sprekers verwijderd om hun toespraak te kunnen volgen. Volgens Duisterhof echter bevonden zich tussen het vlak bij de sprekers staande publiek vijf rechercheurs in burger. De Soester politie heeft hem daar een paar dagen voor de mani festatie over ingelicht Het Nationaal Jeugd Front. Een club warhoofdige padvinders die op hun manier aan poli tiek doen maar voor de rest geen kwaad kunnen? "Men zet ons nog teveel op éen lijn met de Volksunie", zegt Duisterhof, "terwijl wij een stuk gematigder zijn. Niet de botte bijl hanteren". "We zijn wel consequent. Neem de Surinamers. Die moeten het land uit. Maar daarmee bedoelen we niet vandaag of morgen. Wat ons betreft mag de eerstkomende generatie Surinamers nog best de kans krijgen hier een goede oplei ding te volgen. Die ere-schuld kwestie, daar staan we achter. Maar na die studie moeten ze wel vertrekken. Mee gaan werken aan de opbouw van hun eigen land. Soepeler kan het toch niet?" Het Nationaal Jeugd Front. Het sop de kool niet waard? De voorzitter van de Anne Frank stichting heeft er voor ge waarschuwd elk verschijnsel' van neo-nazisme, fascisme of anti-semitisme voor serieus te nemen. Er niet luchtig over heen te stappen omdat "het gevaar schuilt in ontkenning van het gevaar". De Leidse criminoloog prof. mr. I Nagel is van mening dat wat I zich in Soest heeft voorge- I daan niet gezien moet worden als herlevend fascisme. Die zwaarte wil hij er niet aan ge ven. Hij meent eerder dat er sprake is van het samenklit- ten van een groep jongeren die sterk de drang hebben zich te manifesteren in agres sief gedrag. Daarbij speelt volgens hem het politieke element een ondergeschikte rol, de vlag om de (agressieve) lading mee te dekken. De Utrechtse doctoraal-studen ten zijn aan hun onderzoek begonnen op voorstel van do cent Frank Bovenkerk. Deze heeft zelf nog niet zo lang ge leden een onderzoek afge rond naar patronen van ras discriminatie in Nederland. Hij heeft zich daarbij de vraag gesteld of het Nederlandse volk anno zeventiger jaren inderdaad zo tolerant en ver draagzaam is tegenover etni sche minderheden als alge meen wordt aangenomen. Conclusie Hij komt tot een negatieve conclusie, waarbij hij aan geeft waarom de tolerantie en verdraagzaamheid te lijden heeft. De werkloosheid, de onzekere status van nieuwe etnische minderheden, een weinig ontspannen politieke sfeer en de gevallen van terro risme met name de acties van de Molukkers. Volgens Bo venkerk zijn deze factoren de voedingsbodem voor uitbar stingen van xenofobie, vreemdelingenhaat. Als voorbeelden noemt hij on der meer de steeds terugke rende ongeregeldheden in de Haagse Schilderswijk, de ras- senrel (1973) in de Rotter damse Afrikaanderbuurt, de anti-Turken actie in Schie dam (1976) en het laten ver drinken van een Turk in de Amsterdamse Jordaan (1977). De uit de hand gelopen mani festatie in Soest kan volgens Bovenkerk ook in het rijtje worden opgenomen. "Ras- iscriminatie en rasvoordeel, is zijn conclusie, zijn in Ne derland tot de dagelijkse fei ten van het leven gaan beho ren. Toch merk ik maar zel den dat men van de ernst er van doordrongen is en er con sequenties uit trekt"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21