Gemanipuleer met spelers kan niet door de beugel Zoeken naar 'leuk' begin Rijsbergen hulpjeugdtrainer DS'79 Vrij spel zeker Derby interessant Wil Groenendijk teleurgesteld over trainer Wijnands Sosonko: kleurloze remise L.F.C.- L.D.W.S. ZATERDAG 10 NOVEMBER 1979 LEIDEN - De deze week in Neder land teruggekeerde Wim Rijs- bergen voelt er veel voor als hulp jeugdtrainer te gaan fungeren bij de eerste-divisieclub DS'79. De voetballer van New York Cos- mos, dat hem eerder geen toe stemming verleende te gaan spelen voor de Dordtse vereni ging, heeft daarover in Amerika al een gesprek gehad met geld schieter Nico de Vries en zal vol gende week opnieuw contact op nemen met de club. Rijsbergen, die tot volgend jaar fe bruari vrij is: „Bij Frans de Munck, die de jeugdafdeling on der zijn hoede heeft, wil ik graag wat ervaring opdoen voor later, want als ik uitgespeeld ben, wil ik eventueel voetbaljeugd gaan op leiden in Amerika. Dat is de toe komst daar. Als je dan wat rond kunt kijken bij De Munck, kun je toch het een en ander leren en misschien vind ik in Nederland ook nog jonge talenten voor Cosmos. Dat wil niet meer alleen voetballers met grote namen aan trekken, maar wil in eerste in stantie jonge Amerikanen oplei den en jeugdige buitenlanders aantrekken voor een langere termiin". Rijsbergen zelf heeft nog een con tract voor twee jaar lopen in de VS. De voorstopper (pas in New York geopereerd aan zijn linker pols) hoeft echter pas over drie maanden terug te keren naar de States. Tot het tijdstip van zijn vertrek wil hij zijn conditie op peil houden bij DS'79. „Daarna gaan we met Cosmos in trai ningskamp; maken we nog een drie weken durende trip door Zuid-Amerika en dan begint de competitie weer. Volgend jaar september kom ik terug. Met Cosmos, dat in die tijd zes weken door Europa gaat toeren, waarbij waarschijnlijk ook Nederland zal worden aangedaan". - RIJNSBURG - Moed kan Herman Wijnands niet worden ontzegd. Enige tijd geleden durfde de oefenmeester van Rijnsburgse Boys het aan om een jarenlange steunpilaar als Anne Ouwersloot uit de A-selectie te kegelen, simpel omdat de kleine flankverdediger niet naar behoren in de geel-zwarte brigade functioneerde. Wijnands nam Anne Ouwersloot inmiddels weer in zijn hoofdmacht op maar wees wederom een gevestigde reputatie naar de reserves: Wil Groenendijk. de hoofdmacht v LFC-LDWS volledig open Een gedurfde beslissing van de Alkmaarder, die daarmee wel de woede van menig RBB-suppor- ter op de hals haalde. De resulta ten van de nieuwbakken eer steklasser verschuiven de problemen echter naar de ach tergrond. Wijnands motiveert de terugzetting de vrije verdediger als volgt: "Wil Groenendijk is geen verdediger, hij is een typi sche aanvaller. Bij balbezit func tioneerde hij uitstekend. Wan neer de tegenstander het leder in bezit had, was dat bepaald niet het geval". Wil Groenendijk heeft echter een geheel andere visie dan de oe fenmeester, die de ex-UVS'er als "arrogant" bestempeld. "Ik vind het eerlijk gezegd een beetje ty pisch dat ik uit de selectie ben De stelling gezet. Wijnands heeft altijd tegen mij gezegd dat ik moest aanval len. Inschuiven in het midden veld noemde hij dat. Nou, dat deed ik altijd braaf. Nu gaat hij mij verwijten dat ik te weinig rugdekking zou geven. Als de ploeg aanvallend speelt loop je toch risico's. Een verkeerde pass en je staat voor joker. In de wed strijden tegen Volendam en Zwaluwen gebeurde dat nogal vaak en Wijnands neemt i geloof ik kwalijk". In die wedstrijden speelde Rijns burgse, Boys zéér aanvallend maar werd in beide partijen met zéér gevoelige (4-1, 3-0) nederla gen geconfronteerd. "Ik heb Wij nands toen gezegd dat die ver- liespartijen een gevolg waren van een verkeerde taktiek. Tegen Volendam bijvoorbeeld speelden we té aanvallend, we hadden ge woon een gelijkspel als uitgangs punt moeten nemen. Die kritiek heeft hij me blijkbaar kwalijk ge nomen. Wijnands zegt dat ik be neden m'n niveau speel maar dat is natuurlijk waanzin. In de eerste zes wedstrijden hebben we slechts vier doelpunten tegen ge kregen. Dat zegt toch alles". Aanvoerder Groenendijk wordt gesterkt door het feit dat Wij nands de oud-Leidenaar bij aan vang van het seizoen tot aanvoer der van het elftal bombardeerde. "Daar heb je weer zoiets", briest Groenendijk. "Eerst geeft hij je vertrouwen door je aanvoerder te maken. Vervolgens speel ik vol gens opdracht veelal aanvallend en de behaalde punten waren toch een bewijs van de uitste kende vorm van de ploeg", dat Herman Wijnands was echter een geheel andere mening toegedaan. Na een paar wedstrijden verdwe nen Anne Ouwersloot en Lijs van Egmond naar de B-selectie en werd elke wedstrijd wel met een verschillende opstelling begon nen. Wijnands daarover: "Ik heb een selectie van vijftien gelijk waardige spelers. Aangezien ik vind dat het elftal nog niet geheel naar mijn wensen opereerd, wis sel ik zo nu en dan. Met zoveel behaalde punten kan ik mij dat gemakkelijk permitteren. Dat Wil Groenendijk nu teleurgesteld is, kan ik mij voorstellen. In het tweede elftal mag hij het op het middenveld gaan proberen. Mo menteel zijn Anne Ouwersloot en Lijs van Egmond lectie opgenomen krijgen van mij e< Dat betekent eer die jongens reëele kans. vedstrijd of Afwezigheid LEIDEN - Nog maar enkele jaren geleden zou de derby tussen LFC en LDWS zonder veel omhaal tot 'topper' zijn gebombardeerd. Immers de clubs uit Zuid West, die des tijds trouwens nogaleens van spelers wisselden, maakten toen de dienst uit en een confrontatie tussen de twee trok dan ook steevast veel volk. Die tijd is helaas voorbij. Het topduel van nu Lugd.unum-Roodenburg) wordt aan de andere kant van de stad gespeeld sinds LDWS en LFC in de tweede klasse met een mindere rol genoegen moeten nemen. Ondanks dat staan er morgen op de Boshuizerka- de toch wel degelijk belangen op het spel. Kwalitatief zal het duel wellicht op een wat lager peil staan, interessant kan het allemaal best worden. De strijd, tussen de nummers acht en negen staat in het teken van aan- dan wel afhaken. Vier (LDWS) respectievelijk drie (LFC) punten scheiden de ploegen van de num mer laatst op de ranglijst, het Haagse Texas IDHB. Dat er sa men met debutant SC Lisse niet best voorstaat, maar juist daar om met nog meer inzet zal strijden voor de punten. Kortom, zowel LDWS als LFC heeft een overwin ning nodig om niet in de gevaren zone verzeild te raken. Daarin te recht komen betekent een ander soort voetbal moeten gaan spelen en met name LFC lijkt verdedi gen en spelen op de counter nou niet bepaald op het lijf geschre ven. LDWS is wat dat aangaat wat meer gewend, maar uiter aard wil men aan de Vliet nu on derhand wel eens af van dat de gradatievoetbal. Twee achtereenvolgende jaren heeft LDWS, na eerst met reuzespron- gen van de afdeling naar de tweede klasse te zijn opgeklom men, tegen het degradatiespook moeten vechten. Een uitgedunde selectie en nauwelijks aanslui ting van het tweede en de junio ren waren daar debet aan. Maar trainer Leo de Jong, die inmid dels bij Floreant werkt, wist het stuk steeds te redden, zij het dan met veel moeite. Dit jaar onder nieuwe trainer Jan Bekkering leek er een kentering te komen. Onnodige nederlagen tegen Lug- dunum (2-1) en Lens (5-1) deden de veelbelovende seizoenstart ech ter deels weer teniet en LDWS moet nu winnen om straks weer niet in de narigheid te geraken. Scoren is een probleem al zou dat met spelers als de gebroeders Cees en Ger de Roode, Wally Gallen en Bart van der Weijden eigenlijk niet zo moeten zijn. Voor LFC lijkt het maken van de doelpunten niet zoveel moeilijk heden op te leveren. De Boshui- zerkadeclub maakte er tot nu toe eens zoveel als LDWS, maar, en dat is hét zwakke punt, kreeg er ook behoorlijk wat om de oren. Verdedigend is LFC gewoon niet sterk en bovendien speelt men nogal wisselvallig. Desalniette min is en blijft het team van trai ner Jan Zoetemelk voor elke te genstander een gevaarlijk ploeg- je, want als de heren er zin in heb ben is LFC tot behoorlijk preste ren in staat. Mag het ook met technisch begaafde mensen als Bles Zuma, John Verschoor, Ger Nagtegeller en Piet Gubler. Belangrijke factor zal morgen, wanneer de broederstrijd ont brandt, de conditie van het veld zijn. Een zwaar veld lijkt in het voordeel van LDWS dat, gewend als de ploeg ook is aan de hobbels en het zand van de Vliet, condi tioneel sterk is. LFC heeft meer belang bij een soepel verende en droge mat waarop de dribbels en ééntweetjes meer tot hun recht komen. En om er maar eens een oud doch toepasselijk cliché te genaan te gooien: hoe dan ook, de strijd is volledig open AD VAN KAAM Okker/Fibak: ronde verder STOCKHOLM (AFP) - Tom Okker heeft met zijn Poolse partner Wojtek Fibak tijdens het interna tionale tennistoernooi van Stockholm de derde ronde be reikt. Okker en Fibak versloegen in twee sets de Engelse gebroe ders John en Tony Lloyd. De set standen waren 6-3, 6-4. Ook de Amerikanen John McEnroe en Peter Fleming, de favorieten voor de dubbelspeltitel, drongen door tot de derde ronde door winst op de Zweedse combinatie Bengtsson/Eriksson: 7-6, 7-6. Andres Gomez uit Ecuador is uit de rijen der tennisnaamlozen opge staan. Hij zorgde gisteren in Qui to voor een suprise door Vitas Gerulaitis in twee sets te ver slaan: 6-4, 7-6. TILBURG (ANP) - De uitgestelde partij uit de vijfde ronde van het schaaktoernooi in Tilburg, tus sen Sosonko en Portisch, is na 37 tamelijk kleurloze zetten in remi se geëindigd. Er werden veel stukken geruild en ten slotte werd afgewikkeld naar een eindspel van torens en onge lijke lopers, dat geheel gelijk stond. Zwart Portisch (Hon). I.d2-d4 pg8-f6 2.c2-c4 e7-e6 3,pgl-f3 b7- b6 4.g2-g3 lc8-ao 5.b2-b3 d7-d5 6.1fl-g2 If8-b4 (schaak) 7.1cl-d2 Ib4-e7 8.0-0 0-0 9.c4xd5 pf6xd5 10.pbl-c3 pb8-d7 11 tfl- el c7-c5 12.tal-cl Ia6-b7 13.pc3xd5 Ib7xd5 14. Id2-f4 pd7-f6 15.ddl-d3 Id5-e4 16.dd3-d2 pf6-d5 17.tel-dl ta8-c8 18.d4xc5 Ie7xc5 19.tcl-c4 pd5xf4 2Ü.tc4xe4 dd8xd2 21,tdlxd2 pf4-d5 22.pf3-e5 Ic5-d6 23.pe5-d3 tf8-d8 24.te4- d4 pd5-c3 25.a2-a4 Id6-e7 26. td4xd8 (sch) tc8-d8 27.1g2-f3 f7-f5 28.td2-c2 Ie7-f6 29.kgl-g2 kg8-f7 30.pd3-b4 a7-a5 31.pb4- c6 td8-d6 32.pc6-a7 td6-dl 33.pa7-b5 pc3xb5 34.a4xb5 tdl-bl 35.tc2-c7 (sch) If6-e7 36.tc7 b7 tblxb3 37.tb7xb6 remise. De stand is nu: 1. Romanisjin (Sov) 4 1 afgebr.; 2/3 Karpov (Sow) en Sax (Hon) 4; 4/5. Spasski (Sov) en Larsen (Den) 3'/a; 6. Hübner (Wdl)3; 7. Sosonko (Ned) 2'h 1 afgebr.; 8/9. Kavalek (Vst) en Portisch (Hon) 2Va; 10/11. Timman (Ned)/Hort (Tsj) 2; 12.Smyslov (Sow) l'/a. Voor Wil Groenendijk betekent dat, mede door dein het verschiet liggende afgelastingen voorlopig een afwezigheid van zo'n zeven a acht weken uit de A-selectie van de Rijnsburgse eersteklasser. "En die periode duurt me veel te lang", meldt Groenendijk opge wonden. "In het tweede krijg je meteen een optater. Daar lopen maar een paar aardige voetballers en om in dat elftal te gaan voet ballen lijkt me niets". Over Wijnands tenslotte: "Hij draait overal maar een beetje om heen, hè. Hij zegt niet waar het op staat. Ik vind hem een goede trai ner, maar dat gemanipuleer met spelers kan niet door de beugel. Ik heb hem gezegd dat ik het slachtoffer ben geworden van zijn aanvallende taktiek. Hij ont kent dat maar tegen Ijmuiden speelt de ploeg plotseling wèl verdedigend. Zegt ie dat die speelwijze een gevolg was van het inpassen van nieuwe jongens. Dat is toch inconsequent. Als de trainer mij de opdracht geeft ach ter te blijven, doe ik dat. Maar te gen Wijnands mag je niets zeg gen. Zijn wil is wet. Vandaar dat mijn kritiek op hem zeker heeft meegespeeld in de beslissing om mij uit het elftal te zetten. Wan neer Rijnsburgse Boys een paar wedstrijden achter elkaar ver liest, krijgt Wijnands wel de kous z'n kop. Daar hoop ik nu maar op". De oud-Ajax oefenmeester is ech ter in het geheel niet bang voor eventuele acties van bestuur of supporters. "Voorlopig spreken de resultaten boekdelen. Mijn vi sie is dus de juiste en ach, elke spelerswisseling roept bij menig een weerstanden op. Dat gebeurt niet alleen bij Rijnsburgse Boys". ROB ONDERWATER TENNIS - Marc Albert heeft giste ren in het racketcentrum te Leid- schendam de halve finales van het satelliettoernooi bereikt. Al- bert versloeg de Amerikaan Ro bert Delier in twee sets: 6-3, 6-4. SCHAKEN - Cathy van der Mije heeft gisteren in het interzonale schaaktoernooi voor dames te Alicante haar afgebroken partij tegen Lifinskaja uit de Sowjet- Unie verloren. ADVERTENTIE Zondag a.s. 14.00 uur Terrein Boshuizerkade. Simon Carmiggelt begint zijn „Kronkels" altijd met een mededeling over de plaats waar zijn verhaaltje zich af speelt, en over een persoon die zich daar bevindt hijzelf, een ober of een derde. Zo be gint „Een vriend" in „Brood voor de vogeltjes" aldus: „Op het terrasje waar ik 's och tends koffie dronk, zat een man in De Telegraaf te lezen hoe boos het Nederlandse volk is over iets dat Joop den Uyl schijnt te hebben gezegd over het uitsteken van de vlag". Ikzelf prefereer doorgaans een begin waarmee je met de deur in huis valt, eventueel via een citaat tussen aanhalingste kens, al was het maar omdat ik mij daarmee duidelijk on derscheid van Carmiggelt, die zijn Kronkels vanwege de sierletter waarmee die altoos beginnen, nooit met een ci taat of uitspraak tussen aan halingstekens kan beginnen. Een handicap, die hij in de loop der jaren kundig heeft weten te overwinnen. Al tij dens het kijken naar het tv- verslag van St. Etienne-PSV zat ik te bedenken hoe ik mijn rubriek zou beginnen. Een keertje op de manier van Carmiggelt? „Op de perstribune waar ik 's avond naar voetbal keek, zat een man die in De Telegraaf geschreven had hoe boos het Nederlandse volk is over iets dat Johnny Rep schijnt te hebben gezegd over het uit steken van een been". Te laat Maar ik zat niet op de perstri bune en gemeenlijk huldig ik het beginsel dat de dingen die je schrijft een kern van waar heid moeten bevatten. Daar om kwam ook dit begin niet in aanmerking: „Omdat ik dacht dat de wed strijd wel om kwart over acht zou beginnen, zette ik om vijf over acht bijtijds de televisie aan, om tot mijn verbijstering te ontdekken dat er blijkbaar net was afgetrapt. Ik merkte alras, dat PSV weliswaar wat schutterig stond te verdedi gen, zodra de Fransen op het doel van Jan van Beveren af kwamen, maar aan de andere kant zag ik tot mijn genoegen dat PSV zich niet massaal in de verdediging had terugge trokken om de 2-0-voor- sprong te verdedigen, terwijl de Fransen minder onstuimig aandrongen dan ik verwacht had". Leuke manier Misschien kon ik beter met die uitspraak van Theo Reitsma beginnen, die nog voor de af trap zei: „Zo beginnen we dus alweer op een leuke manier aan deze wedstrijd". Dat sloeg op enkele losgelaten kippen, en een paar gaten in het net van Van Beverens doel, die op last van scheids rechter Michelotti eerst gere pareerd moesten worden. De commentator kon toen moei lijk bevroeden dat hij dezelf de woorden ook vijf minuten na de aftrap had kunnen uit spreken, maar dan op wran gere toon!". Drie gaten Of Pif, Pif, Pif Maar waren het wel zes kippen - de Franse tv was niet zo attent om de diertjes in beeld te brengen? Ik zou mijn stuk nog dynamischer kunnen be ginnen met het „citaat" van een van de reclameborden aan de kant van het doel waarin Jan van Beveren de zorgelijkste vijf minuten van zijn carrière beleefde: „Pif. Pif. Pif'. Zo luidde de voorspelling op een reclame bord langszij het veld, aan de kant van het doel dat binnen vijf minuten drie maal door boord werd: „Pif!, pif!, pif!". Wij zouden zeggen: „Pief, Paf, Poef!". Het deed wat raadsel achtig aan dat de Eindhove- naren, ondanks deze duide lijke waarschuwing, zich zo gemakkelijk en lijdzaam de bal lieten afpakken...". Feiten Of zou ik meteen met de feiten op de proppen komen, zoals ik ze na afloop nog even met behulp van de videorecorder gereconstrueerd heb? „De eerste zware overtreding werd door een Fransman be gaan tegen Piet Wildschut. Dat gebeurde 1 minuut en 10 seconden na de aftrap. Had Wildschut er nog last van, toen hij kort daarop door ge treuzel de bal verloor aan La- rios, die doorliep en scoorde na precies 2 min. 31 sec.?" Er werd afgetrapt. Nog geen mi nuut later verloor Adri van Kraay de bal, een warrige si tuatie voor het PSV-doel en uiteindelijk scoorde Platini na precies 3 min. 45 sec. speel tijd. Opnieuw werd er afge trapt. Valke raakte nu de bal kwijt aan Larios, de bal kwam uiteindelijk bij Santini die 54 s kei hard inkogelde: 3-0. Drie doelpunten binnen 5 minu ten, inclusief het tijdverlies van twee keer gedesillusio neerd middenuit nemen. Je kan ook zeggen dat St. Etien- ne driemaal scoorde tussen 2 31 54 s dus tussen de 151e en de 294e seconde. St. Etienne had 2 min. 23 seconden nodig om de 2-0-achterstand om te buigen in een 3-2-voorsprong!". Honend Of ik honend begin- ik beginnen met die tri vialiteiten, om daar een meta fysisch tintje aan te ge ven: Drie gaten zaten er, al voor de aftrap, in Jan van Beverens doelnet, en zes kippen waren door een St. Etienne-suppor- ter op het veld losgelaten. Wie kon toen al bevroeden dat die drie gaten model stonden voor de drie doelpunten die Jan van Beveren in de eerste vijf minuten al om de oren zouden vliegen, en dat die zes kippen de uiteindelijke 6-0- uitslag voorspelden!". „PSV, de Provinciale Snert Voetballers, waren binnen 5 minuten op een 3-0-achter- stand gezet. Het rekengrage Franse publiek begon meteen „Cinquante-quatre! Cinquan- te-quatre!" te roepen, een beetje optimistisch mis schien, maar toch niet zonder grond, want wie zegt dat een ploeg die 3 keer scoort in de eerste 5 minuten, niet zoveel vleugels krijgt tegenover een volstrekt gedemoraliseerde ploeg, dat er inderdaad met een gemiddelde van 3 doel punten per 5 minuten in to taal 54 doelpunten gescoord kunnen worden?". Autopedje Ik zou ook zo kunnen begin- „Wat is eigenlijk het Franse woord voor „Angstgegner"? Het Nederlandse woord ken nen we nu: „Sint Stefanus". Of is dat te ingewikkeld? Dan zou ik het eenvoudig kunnen houden: „Toen Keesje Rij vers nog bij St. Etienne speelde, gaf het publiek hem de koosnaam „autopedje". Nu, een kwart eeuw later, leek het alsof alle PSV'ers op hun autopedje voorbijgesneld werden door de spelers van Herbin op hun opgevoerde brommers...!" Slechts 5-0 Ik zou in mijn eerste alinea ook een wijze les aan Peter Ste- phan, de manager van Feye- noord, kunnen verwerken, die de wedstrijd NAC-Feye- noord bij de stand 1-1 wilde laten hervatten, omdat de scheidsrechter de wedstrijd gestaakt had na het toeken nen van het tweede doelpunt van NAC, maar vóórdat er door Feyenoord afgetrapt werd. Een doelpunt is pas geldig als er afgetrapt is, zei Stephan, en ik heb het geen enkele krant zien tegenspre ken. Johnny Rep tekende het zesde doelpunt van St. Etien ne aan uit een strafschop. Mi chelotti liet niet meer aftrap pen, de uitslag is dus 5-0, als je Peter Stephan mag gelo ven... Snelle goal Of '.ou ik dat hele PSV maar vergeten en mijn stuk ge woon beginnen over Ajax, dat, als ik een krantekop mag geloven, op Cyprus op jacht ging naar de recordscore van 21-0 in twee wedstrijden"' Ik zou zogenaamd Beenhakker kunnen citeren: Wij hebben in Nicosia het voordeel dat zij moeten ko men. Dan krijgen wij meer ruimte voor tegenaanvallen. Ik hoop op een snelle goal van ons, dan zitten we veilig, want ken zij De Cyprioten kwamen maar twee thuiswedstrijden te kort om dat ideaal te verwezenly- NICO SCHEEPMAKER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11