WIJZE MANNEN KRITISCH OVER EG Samenwerking Amerika en PLO Ik ga niet weg" Rel rond BBC- documentaire over Noord-lerland Bezetters willen niet praten Protest in Verenigde Staten groeit Westduits voorstel Mevrouw Carter bezoekt vluchtelingen Jjl&r VRIJDAG 9 NOVEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 LONDEN (Reuter/DPA) - In Londen is een storm van poli tieke verontwaardiging los gebarsten naar aanleiding van een documentaire over Noord-lerland van de Britse staatsomroep, de BBC. Pre mier Thatcher heeft van haar minister van binnenlandse zaken, Whitelaw, een uitvoe rig verslag geëist van de wijze waarop de televisieploeg in Noord-lerland te werk is ge gaan. De documentaire laat onder meer zien hoe met machine geweren en handgranaten bewapende leden van het verboden Ierse republikeinse leger (IRA), het dorp Car- rickmore op ruim 25 kilome ter van de grens met de Ierse republiek innemen en gedu rende een middag 'bezet' hielden. De film bevat ook beelden van de reactie van de dorpelingen op de "bezet ting". De documentaire moest blijk baar de kracht van de IRA demonstreren. Het blijft ech ter een groot raadsel hoe het optreden van deze organisatie mogelijk was, zonder dat de Noordierse politie of het Brit se leger daarvan op de hoogte waren. Pas kort na de opna men arriveerde een eenheid Britse militairen in het dorp. Een Ierse verslaggever stuitte bij toeval op het gebeuren, dat zich waarschijnlijk op 17 ok tober heeft afgespeeld. De raad van beheer van de BBC heeft reeds een onderzoek gelast en uitzending van de geruchtmakende reportage verboden. Een protestantse afgevaardigde in het Britse parlement, James Moly- neaux, leider van de Noord ierse Unionistenpartij, ver klaarde dat het optreden van de televisieploeg "grenst aan verraad". Hij vroeg zich af wat er zou zijn gebeurd wanneer een leger- of politiepatrouille tijdens het filmen in Car- rickmore zou zijn aangeko men. "Zou zij dan het schie ten van de soldaten en de Noordierse politie hebben vastgelegd?", aldus de ver bolgen politicus. Thatcher zei dat het tijd is dat "de BBC in eigen huis orde op zaken stelt". Na uitbreiding tot twaalf landen één commissielid per land DEN HAAG (GPD) - De EG-ministerraad en de Europese Commissie functio- op het ogenblik niet zo dat zij voldoende kun nen bijdragen aan de oplossing van de grote economische, sociale en politieke problemen waarmee het Europa van de Negen heeft te kam pen. Dat is een van de hoofdconclusies uit het rapport dat drie wijze heeft samengesteld over de instellingen van de Europese Gemeenschap. De commissie, be staande uit de Brit Edmond Dell, de Fransman Robert Maijolin en de Ne derlander Barend Biesheuvel, had haar kritische rap port eind oktober al gereed. De Franse president Giscard d'Estaing heeft tot nu toe de publikatie ervan verhinderd, omdat hij en zijn re gering niet wilden dat het Europese Parlement er eerder over zou kunnen spreken dan de Eu ropese Raad van re geringsleiders, die eind november in Dublin bijeen komt. De kritiek van de drie „wijze mannen" geldt voornamelijk de Europese Com missie en haar staf van duizenden amb tenaren, van wie wordt gezegd dat zij erg veel werk ver richten, maar weinig concrete resultaten bereiken. Ook de raad van ministers, die in de EG over de meeste zaken de uit eindelijke beslissin gen neemt, krijgt echter een veeg uit de pan. De wijze mannen vinden dat de Raad veel te star vasthoudt aan de re gel dat over belang rijke zaken bij una nimiteit moet wor den beslist. Meer kwesties zouden moeten worden be slist bij meerderheid van stemmen of zelfs overgelaten aan de Europese Commissie. Aan de wijze i was in december 1978 opgedragen te rapporteren over de mogelijkheden de werkwijze van de Europese instellin gen te verbeteren, met het oog op de komende toetreding van Griekenland, Portugal en Spanje. Deze toetreding zal, zo wordt gevreesd, het moeizame func tioneren van Com missie en Raad nog verergeren. De wijze mannen heb ben in hun rapport de aanbevelingen overgenomen van een andere commis sie, die onder voor zitterschap stond van de Nederlandse oud-ambassadeur bij de EG, dr. Spie renburg. De voor naamste aanbeve ling van de commis sie-Spierenburg was, dat na de uit breiding van de EG tot twaalf leden, de huidige praktijk, dat de grote EG-landen twee leden van de Europese Commis sie mogen aanwijzen en de kleine landen één, moet worden gestaakt. Volgens Spierenburg en de wijze mannen zou den kleine zowel als grote landen in het volg elk slechts i lid i de c missie moeten mo gen aanwijzen, om te voorkomen dat het dagelijks bestuur van de Gemeen schap nog logger wordt dan het nu al is. Voor het overige geeft de commissie van wijze mannen nog een serie aanbeve lingen die alle tot doel hebben een ef ficiënter functione ren van de Europese instellingen. In Brussel wordt ge vreesd dat deze aan bevelingen, voor zover zij zouden lei den tot het vermin deren van de toepas sing van het veto recht van de indivi duele regeringen, op groot bezwaar zullen stuiten bij de rege ringen van Frank rijk en Groot-Brit- tanniè. DEN HAAG (GPD) - De bezetters van de Ameri kaanse ambassade in Teheran hebben gisteren geweigerd met een PLO-delegatie te onderhan delen over vrijlating van de ongeveer zestig Amerikanen die zij in gijzeling houden. In een door radio Teheran uitge zonden verklaring verontschul digen de studenten zich tegen over hun "Palestijnse broeders", "Wij wensen met niemand te pra ten zolang Washington de sjah niet aan Iran uitlevert", aldus de verklaring. In Teheran is inmid dels een arrestatiebevel tegen de sjah uitgevaardigd. In Washington verluidde gisteren dat Carters speciale afgezant, oud-minister van justitie Ramsey Clark, woensdag en gisteren in Istanboel met een PLO-verte- genwoordiger heeft gesproken. Het Amerikaanse consulaat in Is tanboel sprak dit bericht tegen, maar in Washington werd van re geringszijde verklaard dat Clark toestemming heeft PLO-leiders te ontmoeten wanneer dat bij draagt aan de vrijlating van de gijzelaars. Weigering Iran's sterke nu Ex-president Bolivia: 99 LA PAZ (UPI)- Ex-president Walter Guevara Arze van Bolivia, die vorige week bij een militaire staatsgreep ten val werd gebracht, heeft gisteren voor het congres verklaard dat hij zijn mandaat niet op wil geven ten gunste van een uit twee personen bestaande junta. De nieuwe mach thebber, kolonel Natusch, had voorgesteld - nadat hij op ongedacht zware tegenstand was gestuit in zijn poging de staatsgreep een wettig karakter te geven - dat hij samen met de leider van het congres (me vrouw Gueiler) Bolivia zou regeren tot in mei 1980algmene verkiezingen zouden leiden tot de terugkeer van een burgerbewind. „Op 6 augustus heb ik het mandaat gekregen door een resolutie van het congres en u hebt dat op 1 november bekrachtigd", zo zei Guevara tot het congres. De voormalige president verklaarde niet verrast te zijn door de staatsgreep van Natusch. Hij had tevoren het militaire kader van het land gewaar schuwd dat „een nieuwe militaire staatsgreep neer zou komen op zelf moord van het leger op een moment dat het Boliviaanse volk weer enig vertrouwen in het leger begon te krijgen na 15 jaar militair bewind". Het is onduidelijk of het congres in zal stemmen met de junta Natusch- Gueiler. Zegt het ja, dan komt er officieel een eind aan 83 dagen burger- bewind, het eerste bestuur krachtens een grondwet in Bolivia in 15 jaar tijd. De algemene staking van een week, uit protest tegen de afzetting van burgerpresident Walter Guevara Arze door middel van een militaire staatsgreep, is gisteren geëindigd. Daartoe was woensdagavond al besloten door de vakbonden om bloed vergieten te voorkomen, maar vakbondsleiders verklaarden nog steeds gekant te zijn tegen kolonel Alberto Natusch. Bij onlusten in de straten van La Paz zijn na de staatsgreep zeker 50 mensen omgekomen en ruim honderd gewond geraakt. meini, heeft zich tot dusver niet over een bemiddelingspoging van de PLO uitgesproken. Hij weigert nog steeds Ramsey Clark te ontvangen. Clark, die zich gis teravond nog in Istanboel be vond, mag van de ^jatollah wel naar Teheran komen. De PLO-delegatie onder leiding van de chef militaire operaties kolonel Saad Sayel, arriveerde gistermiddag in de Iraanse hoofdstad. Volgens diplomatieke bronnen in Algiers wordt de Pa lestijnse bemiddelingspoging gesteund door de Algerijnse re gering. Nadere informatie werd niet verstrekt, omdat "geheim houding noodzakelijk is om suc ces te kunnen boeken". Algerije en de PLO onderhouden beide zeer vriendschappelijke relaties met de moslim-leiders in Iran. Zowel van Amerikaanse als PLO- zijde is gisteren verklaard dat de Palestijnse poging op eigen ini tiatief van PLO-leider Jassir Ara fat is ondernomen. Amerika wei gert op grond van beloftes aan Is rael de PLO te erkennen. Enkele maanden geleden moest VN-am- bassadeur Andrew Young zijn ontslag nemen, nadat hij had ge sproken met de Palestijnse VN- vertegenwoordiger Terzi. Hoe wel van Palestijnse zijde nadruk kelijk wordt verklaard dat de de legatie naar Iran is afgereisd om "humanitaire redenen", ligt het voor de hand dat de PLO iets van Amerika terugverwacht. In Israël wordt dit in politieke kringen al thans aangenomen. Goede behandeling De studenten toonden gisteren één van de Amerikanen, een man van middelbare leeftijd, aan de de monstranten voor de hekken van de ambassade. De man werd geblinddoekt en geboeid door de ambassadetuin geleid. De bezet ters wilden daarmee aantonen dat de gegijzelden goed worden behandeld. Een arts van het Rode Kruis zou de Amerikanden giste ren hebben onderzocht. Voor de ingang stak een Perzische stu dent zich in brand om zijn protest tegen de Amerikaanse aanwezig heid in Iran te onderstrepen. Hij werd met ernstige brandwonden in een ziekenhuis opgenomen en zal zijn daad waarschijnlijk niet overleven. Hoewel steeds meer Amerikanen Iran verlaten uit angst voor mo- Brown presidents kandidaat WASHINGTON (UPI) - Ed mund G. Brown, de 41-jarige gouverneur van Californic, heeft zich gisteren officieel gemeld als gegadigde voor de democratische kandidatuur voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Hij gaf bij die gelegenheid in Was hington te kennen dat hij de leider is die Amerika kan hel pen het hoofd te bieden aan de veranderende wereld. Brown noemde Carter noch Kennedy, zijn grootste riva len in de democratische partij voor de presidentsverkiezin gen in 1980. Hij bekritiseerde wel "het collectieve falen (van het Amerikaanse volk) om greep te krijgen op het nieu we tijdperk dat we ingaan". Volgens de Californische gouverneur zijn de economi sche en politieke leerstellin gen die de VS zo succesvol maakten na de Tweede We reldoorlog niet meer geschikt voor de wereld van nu. Brown beseft dat hij in de race om de democratische nomi- natuur ten opzichte van Car ter en Kennedy de positie van underdog inneemt. Hij noemde zich dan ook een "David-tegen-Goliath-kandi- daat", die bijvoorbeeld niet over dezelfde financiële mid delen beschikt als zijn riva len. lestaties, overweegt het Ameri kaanse ministerie van justitie nog geen massale evacuatieplannen. In Washington verluidde dat in de huidige situatie het instellen van een luchtbrug om de enkele duizenden in Iran werkzame Amerikanen op te halen op wet tige wijze, dus met toestemming van de Iraanse autoriteiten, niet mogelijk is. Maandag riep het ministerie van buitenlandse za ken de Amerikanen op Iran te verlaten. In Amerika zelf komt het steeds openlijker tot spanningen tussen Iraanse en Amerikaanse studen ten. Op verscheidene universitei ten werd tegen de ambassade-be zetting geprotesteerd. Spandoe ken met de tekst „Iraanse studen- Dit jeugdige Iraneesje met een portret van Chomeini in de hand, schijnt zich wel te vermaken voor de ingang van de bezette Amerikaanse ambassade in Teheran. ten terug naar jullie fascistische dictator" waren te zien. In de VS wonen naar schatting 200.000 Perzen, van wie 50.000 student zijn. De Amerikaanse immigra tiedienst onderzoekt nu of Iraan se studenten vanwege politieke activiteiten van studie zijn uitge sloten en daarmee hun verblijfs vergunning hebben verloren. Zij zullen naar Iran worden terugge stuurd; het zou om in totaal 4.300 studenten gaan. Massamoord in Zaïre PARIJS (Reuter/AFP) - Een in Pa rijs zetelende internationale or ganisatie voor de rechten van de mens heeft gisteren verklaard dat in de Zaïrese provincie Kasai in juli tweehonderd jonge mensen door soldaten zijn vermoord. De organisatie verklaarde berichten tc hebben ontvangen dat de jon gelui, variërend in leeftijd van 17 tot 21 jaar, op 19 juli bij een dia- mantmijn zijn omgebracht. President Mobutu Sese Seko van Zaïre is om opheldering ge vraagd, aldus de verklaring. BONN-BRUSSEL (DPA/AFP) - West-Duitsland heeft gisteren aan de NAVO in Brussel een voorstel voorgelegd, dat ten doel heeft het overleg over wederzijd se, evenwichtige troepenver minderingen in Midden-Europa (MBFR) weer op gang te brengen. Het plan behelst een akkoord over troepenverminderingen van de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie in het betrokken gebied. In eerste aanleg zou Washington 12.500 en Moskou 30.000 militai ren moeten terugtrekken. De stap van de Westduitse regering die door de andere NAVO-leden gunstig zou worden beoordeeld, heeft de instemming van de christen-democratische opposi tie. De ontwapeningsdeskundige van de CDU/CSU, Alois Mertes, verklaarde in Bonn dat het initia tief ertoe kan bijdragen dat het MBFR-overleg in Wenen over het dode punt heen komt. Waarne mers in Bonn zijn van oordeel dat de bondsregering kennelijk de internationale discussie die nu geconcentreerd is op kernwa pens voor de middellange af stand, op een breder vlak wil brengen. Belangstelling voor Cambodjaans probleem niet zonder tegenstrijdigheden (Van onze correspondent) BANGKOK - Bangkok ontvangt dezer dagen een ongekend aantal hooggeplaatste bezoekers uit de Verenigde Staten, die niet alleen hulp komen toezeggen voor de Kampucheaanse vluchtelingen, maar Cambodjaanse steun aan Thailand, dat zich bedreigd voelt door de aanwezigheid van een grote Vietnamese troepenmacht aan zijn grenzen. Nadat foto- en filmcamera's de af gelopen weken het lot van de vluchtelingen onder de aandacht van de wereldopinie hebben ge bracht en de grote weekbladen er hun cover-story's aan hebben gewijd, is er plotseling grote be langstelling ontstaan voor dit probleem. Maar het feit dat die nu vooral komt uit een land dat in hoge mate heeft bijgedragen tot de escalatie van de conflicten en de vernietiging in Indo-China, is niet geheel zonder tegenstrijdig heden. Zo werd er gistermiddag in Bang kok een persconferentie gegeven door een particuliere Ameri kaanse pressiegroep die zei dat in de komende weken nog eens 500.000 Cambodjanen naar Thailand zouden kunnen» vluch ten, en dat een miljoen van de vier miljoen achterblijvers zouden kunnen sterven als er geen mas sale actie op gang komt. Men drong onder meer aan op vracht wagenkonvooien over land, schepen die de Mekong-rivier op zouden kunnen varen, en het af werpen van voorraden per para chute - daarbij voorbijgaand aan het feit dat de Verenigde Staten vermoedelijk wel het laatste land ter wereld zijn aan wie Vietnam op een dergelijke manier in zijn buurland de vrije hand zou willen geven. Wrang Navrant is ook, dat men het nodig heeft geoordeeld onder de leden van deze zogenoemde "Citizens Commission on Indochinese Re fugees" ook Henry Kissinger op te nemen, die destijds opdracht gaf tot de geheime bombarde menten die aan honderdduizen den het leven kostte. Soortgelijke bedenkingen zijn te uiten naar aanleiding van het bezoek van mevrouw Carter, dat werd aan gekondigd op dezelfde dag dat Kennedy zich kandidaat stelde tegen haar echtgenoot, na in de dagen daarvoor heftige kritiek te hebben geuit op de laksheid van de regering inzake de vluchtelin gen. Een wrange cartoon in de Bangkok Post toonde dan ook beide rivalen naast een verhon gerende familie, met het onder schrift: „Hulp is onderweg, de verkiezingscampagnes zijn im mers begonnen". De toezegging van 69 miljoen dollar en de bezoeken van hooggeplaat ste Amerikanen gaan dan ook gepaard met een media-circus dat niet nalaat hier en daar enige sketches en irritatie op te roepen. Toch voelt Thailand zich sterk door deze initiatieven gesteund. In zijn welkomstrede, gister avond op het vliegveld, vergeleek premier Kriangsak Cambodja met een boot vol mensen die vlak voor onze ogen dreigt weg te zin ken in een zee van onverschillig heid. „Thailand en gelijk gestemde lan den in deze regio", zo zei hij, „zijn vastbesloten niet langer te zijn als bamboeriet dat buigt voor de wind. We zullen duidelijk stelling nemen inzake de grondbeginse len, die niet alleen behoren te gelden voor de betrekkingen tus sen staten, maar ook tussen me demensen onderling. We zullen proberen de tendens terug te dringen waarbij men zijn toevlucht zoekt in geweld bij de oplossing van geschillen. We zullen de pogingen weerstaan om de grondrechten van de naties met voeten te treden, met inbe grip van hun recht op zelfbe schikking. We zullen ons niet neerleggen bij de volkerenmoord op een afzonderlijk en nobel mensenras". Marine In de loop van vandaag zou me vrouw Carter het kamp voor Cambodjaanse vluchtelingen bij Sa Kaeo bezweken, en dat voor Laotianen bij Ubol. Daarna zal zij besprekingen voeren met de ko ning, de premier en vertegen woordigers van internationale organisaties over een uitbreiding van de hulp. Nadat eerder al een drietal senato ren een bezoek aan de kampen heeft gebracht, komt nu op de zelfde dag ook een dozijn vrou welijke leden van het Ameri kaanse Congres aan om zich op de hoogte te stellen. Zij worden aangevoerd door afgevaardigde Elisabet Holtzmann, die eerder een bezoek bracht aan Vietnam en nu hoopt door te kunnen rei- S Eén ■DMA. honderduizenden uitgeteerde vluchtelingen die wachten op hulp. zen naar Cambodja zelf. Het staat echter nog geenszins vast dat zij daar welkom is. Ook al op dezelfde dag loopt in de Thaise havenstad en badplaats Pattaya een landingsvaartuig van de Amerikaanse marine binnen, dat behalve 540 mariniers ook 43 Vietnamese bootvluchtelingen aan boord heeft. Het is voor het eerst sinds de Indochinese om wentelingen van 1975 dat de Ver enigde Staten een zo grote be- langstelling voor steun aan Thailand aan de dag leggen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9