Regering kiest voorlopig voor de CDA-lijn Geen moord op gemeenten Produktieverbod van schadelijke artikelen nodig Voor wurging 8 en 6 jaar geëist Fonkelnieuwe boortoren in Drente neergestort Geert kameruitspraak over kernwapens Déze wasmachine voor déze prijs NATIONALE BLÖEMENVAX TENTOONSTELLINO 1973 in het gebouw van de V.B.A., Legmeerdijk 313, Aalsmeer Haarscheurtjes in DC-9's VRIJDAG 9 NOVEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 DALEN - Een boortoren van de Nederlandse aardoliemaatschap pij is gisteravond in de Drentse plaats Dalen neergestort. Nie mand werd gewond. De materiële schade bedraagt vele miljoe nen guldens. Het betreft een vijftig meter hoge, fonkelnieuwe toren die pas in gebruik was genomen en waarmee de eerste boring werd uitgevoerd. De boorwerkzaamheden waren zojuist beëindigd en de toren zou worden verplaatst naar elders. Op het moment dat men de de mast wilde neerhalen begaf één van de stalen kabels het en stortte de toren met een grote dreun naar beneden. De toren die de NAM dit voorjaar voor twaalf miljoen gulden had aangekocht werd volledig vernield. Op de locatie werd een grote ravage aangericht. Behalve de materiële schade is de indirecte schade volgens de NAM erg groot. De boorplan- ning' komt volledig in gevaar. De mijninspectie zou vandaag een onderzoek instellen. Op de foto een beeld van de ravage. Ambtstermijn nodig voor secretaris generaal van de NAVO DEN HAAG (ANP) - De Neder landse regering meent dat als oud-minister Joseph Luns is afgetreden als secre taris-generaal van de NAVO, voor zijn opvolger een ambtstermijn moet worden vastgesteld. Minister Van der Klaauw ver klaarde gisteren in de Twee de Kamer het eens te zijn met de motie van oud-minister Bram Stemerdink (PvdA), die de regering vraagt in de NAVO voor te stellen de se cretaris-generaal te benoe men voor een periode van vijf jaar met ten hoogste één herbenoeming voor dezelfde periode. Tot nu toe zijn de secretarissen-generaal voor onbepaalde tijd benoemd. Stemerdink wilde ook dat niet de secretaris-generaal, maar een minister het standpunt van de ministerraad naar buiten brengt. Hij meende dat mr. Luns zich te weinig als "dienaar van de politici" opstelt. De secretaris-generaal, aldus de minister, bekleedt "een eigen positie", heeft "een ei gen politieke inbreng en verantwoordelijkheid". Als officieel woordvoerder wordt hij geacht de opvat tingen van de raad te weer spiegelen, maar "binnen ze kere grenzen" kan hij zijn persoonlijke mening geven over kwesties die de veilig heid van de NAVO-landen raken. "Er is geen aanleiding om aanmerkingen te maken op mr. 'Luns", aldus minister Van der Klaauw, maar het is "een goede zaak", als, na zijn aftreden, duidelijke beslui ten worden genomen over de ambtstermijn. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft gisteren geen concrete uitspraak gedaan over de modernisering van de kernbewapening. Wel is duidelijk dat een meerderheid vindt dat de NAVO in december geen besluit tot plaatsing van nieuwe kernwapens in Europa mag nemen. Maar na de toezegging van minister Scholten (defensie) dat hij zich in het NAVO-overleg over deze zaak zal inzetten voor het CD A-stand punt, hadden de christen-demo craten weinig behoefte meer om de regering in een motie op dat standpunt vast te leggen. Het CDA gaat akkoord met een NAVO-besluit tot een beperkte produktie van nieuwe kernwa pens, maar wijst het plan om in december ook een principe-be sluit over de plaatsing van die wapens in Europa te nemen af. De PvdA wil helemaal geen be slissing en de WD wil juist wèl beide beslissingen. Minister Scholten (CDA) zegde gis teren toe zich in het NAVO-over leg voor het CDA-standpunt te zullen inzetten. Levert dat geen resultaat op - en Scholten liet blijken niet erg optimistisch te zijn - dan zal het kabinet zich op nieuw moeten beraden, zo zei hij. Daarbij zal het standpunt van de VVD, die wel een plaatsingsbe- sluit wil, dan alsnog nauw wor den betrokken. CDA-leider Lub bers liet daarna duidelijk merken zich van dit gebaar in de richting van de WD, die dus lijnrecht te genover het CDA staat, niet zo veel aan te trekken. Daarom zei hij dat het standpunt van zijn fractie ook in dat geval niet gauw zal veranderen. "De hardnekkigheid waarmee wij ons vertrekpunt hebben verdedigd, betekent ook iets voor die situa tie", zei hij. Met andere woorden: wanneer minister Scholten in de cember na een "nee" van de NA- VO-partners, toch naar de WD- opvattingen overzwaait, dan ris keert hij een conflict met het CDA. Maar PvdA-leider Den Uyl nam met de opmerkingen van minis ter Scholten geen genoegen. Hij vond dat een "ondoorzichtige mist" is gecreëerd, omdat Schol ten zegt het CDA-standpunt te zullen verdedigen, maar niet wil uitsluiten dat hij op het WD- standpunt uitkomt. Meerderheid De oppositieleider constateerde aan het einde van het debat dat er wel degelijk een meerderheid in de Kamer is die zich nu tegen een besluit tot stationeren van kern wapens verzet. Hij vroeg de rege ring daar dan ook terdege reke ning mee te houden. Een motie over deze zaak diende hij echter niet in, toen hem achter de schermen al duidelijk was ge worden dat het CDA die niet zou steunen. Uiteindelijk werd een motie van de socialist Stemerdink tegen enig moderniseringsbesluit in de cember verworpen. De Kamer aanvaardde wel een vo'orstel van Stemerdink dat uitstel van be handeling, verandering of ver werping door de Amerikaanse Senaat van het SALT-2 akkoord over beperking van de strategi sche bewapening een blokkering noemt voor verdergaande ont wapeningsbesprekingen met de Russen. Verworpen werden ook een motie van D'66 om de Russen te vragen hangende onderhandelingen de produktie van hun SS-20 stop te zetten. Een PPR-motie om hele maal - nu en in de toekomst - van modernisering af te zien kreeg slechts de steun van PSP, CPN, dertien PvdA'ers en de CDA'ers Hans de Boer en Borgman. Deze worden gerekend tot de zoge naamde "atoompacifisten". Brinkhorst (D'66) hield een motie aan die stelt dat de regering even tuele besluiten in de NAVO slechts mag nemen onder het voorgehoud van goedkeuring door het parlement. Minister Van der Klaauw, die zei zelf niet afwij zend tegenover dit voorstel te staan, wil echter eerst door zijn juridische adviseurs laten uit zoeken of dat wel kan. Voorstel PvdA: DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil een halt toeroepen aan schadelijke en energie-verslindende consumptie. Omdat de consument vaak zelf niet in staat is het voor en tegen van schadelijke consumptie-artikelen af te wegen, stelt de PvdA een „rigoureuze" ingreep voor in de consumptie vrijheid. De PvdA wil een zestal maatregelen om de consumptievrijheid aan ban den te leggen. 1. Een produktieverbod van schadelijke artikelen. 2. Informatie van de consument over alternatieven. 3. Culturele vorming van de consument om een verantwoorde keuze te kunnen maken. 4. Versterking door de overheid van de macht van de consument. 5. Bevordering van onafhankelijke marktonderzoeken. 6. Handhaving koopkracht modale werknemer om de inkomensver schillen niet te groot te maken. Dit staat in één van de vier discussienota's die het PvdA-bestuur giste ren heeft gepubliceerd als eerste stap ter voorbereiding van het ver kiezingsprogramma voor 1981. Behalve over economie gaan de dis cussienota's over vrede en veiligheid, emancipatie en maatschappe lijke strategie. Met het oog op uitspraken van het partijcongres dit voorjaar zullen de PvdA-afdelingen de komende maanden zich over de discussienota's gaan buigen. Als in februari de reacties van de afdelingen binnen zijn, zal aan de universiteit van Groningen een analyse van de suggesties worden gemaakt, aan de hand waarvan het verkiezingsprogramma voor de kamerverkiezingen van 1981 zal worden samengesteld. PvdA-voorzitter Max van den Berg zei gisteren in een toelichting dat in de nota's niet is geprobeerd een keuze op te dwingen. In de nota over emancipatie worden ingrijpende maatregelen voorge steld tot herverdeling van de arbeid. Dit komt erop neer dat de man nen een deel van hun werk moeten afstaan en de verantwoordelijk heid voor een deel van het huishouden moeten overnemen van de vrouw. Zoals het congres dit voorjaar besliste, maakt invoering van de vijf-urige werkdag daarvan onderdeel uit. Doorstroming van vrouwen naar hogere functies behoort eveneens tot de verlangens van de Rode Vrouwen-afdeling in de PvdA. Enkele vragen die ter beslissing aan de PvdA-leden worden voorgelegd, betreffen de financiële positie van de (werkende) vrouw. Moeten vrouwen niet individueel behandeld worden voor de belastingen, de sociale zekerheid en de pensioenen? Dit kan betekenen dat de mannen een deel van hun inkomen moeten opgeven, ofwel dat voor vrouwen meer plichten ontstaan. In elk geval wil de PvdA de afhankelijkheid van de vrouw op een aantal terreinen drastisch verminderen, zo blijkt uit de nota. In de nota Vrede en Veiligheid wordt, in tegenstelling tot vroeger, de Noord-Zuidverhouding (d.w.z. de verhouding tussen het rijke Westen en de ontwikkelingslanden) voorop gesteld. In het verleden lag meer de nadruk op de Oost-West-verhouding en de rol van de NAVO. Het PvdA-bestuur legt de leden onder meer de vraag voor of zij bereid zijn er in koopkracht op achteruit te gaan als daarmee de arme landen kunnen worden geholpen. Ook wil men weten of er arbeidsplaatsen in de ontwikkelingslanden geschapen moeten worden, ook w ten koste gaat van de arbeidsplaatsen in het eigen land. Ex-directeur weer vrij EINDHOVEN/DEN BOSCH (ANP) - De voormalig directeur- geneesheer van het Eindhovense Catharina-ziekenhuis, dr. W. van der S. is gistermiddag door de rechtbank in Den Bosch op vrije voeten gesteld. Dr. Van der S. was afgelopen maandag in voorarrest genomen. Tegen hem loopt een onderzoek wegens manipulaties met zie- kenhuisgelden. Omdat Van der S. van plan was naar Cambodja te gaan om hulp te verlenen aan de vluchtelingen, besloot de hoofd officier van justitie in Den Bosch, mr. A. Pfeil, hem in te laten slui ten in het huis van bewaring. Het onderzoek zou kunnen worden vertroebeld door het buitenland se verblijf van dr. Van der S. al dus mr. Pfeil eerder deze week. De raadsman van dr. Van der S. heeft tegen deze beslissing on middellijk bij de rechtbank pro test aangetekend. Volgens hem was met de hulporganisatie waardoor Van der S. zou worden uitgezonden de afspraak ge maakt dat hij te allen tijde naar Nederland zou kunnen terugke ren als het onderzoek dat nood zakelijk maakte. Aan de vrijlating is wel de voor waarde verbonden dat Van der S. Nederland niet zal verlaten. ADVERTENTIE Gloedniei Uitgebreide programma-ke Zankeris liet merk,dat het voor jarenlang wassen zone Voor uitgebreide folder: Zanker Nederland B.V., Johan de Wittlaan 11..Ï445 AG Woerden, tel.03480-16711. Plannen minister Wiegel afgewezen n problem ZANKER DEN HAAG (GPD) - "Laat de klei ne gemeenten voortbestaan en pleeg geen gemeentemoord". Dat was de strekking van vrijwel alle betogen van burgemeesters, wethouders en raadsleden op het demonstratieve congres van de Vereniging Nederlandse Ge meenten in Den Haag tegen de plannen van minister Wiegel met onze bestuurlijke organisatie. "Wie meent dat de kleinere ge meenten als groep hun taken niet vervullem, moet dat bewijzen", aldus VNG-voorzitter drs. J. A. F.Roelen. Volgens hem is duidelijk gebleken dat het wetsontwerp over dë be stuurlijke reorganisatie zoals dat er nu ligt voor de gemeenten on aanvaardbaar is. "De gemeenten willen geen nieuwe en voort- AMSTERDAM (ANP) - Duizend gulden aow en een gouden ring. Mede om die schamele bezittin gen werd op 24 juni de 77-jarige weduwe Marie Scheurleer ge wurgd in haar woninkje aan de 2e Jan Steenstraat in Amsterdam. De hulpbehoevende vrouw stierf in een oude kapotte leunstoel, waaraan zij al jaren dag en nacht gekluisterd was. Gisteren moesten de 29-jarige Henk van der W. en de 33-jarige Wil S. zich voor dit misdrijf ver antwoorden bij de rechtbank in Amsterdam. De officier van justi tie, mr. L. van den Berge eiste te gen Wil zes jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering. Tegen Henk, die tevens terechtstond wegens brandstich ting, (hij stak op 19 maart in Am stelveen de flat in brand van zijn homofiele vriend, omdat deze hem had verstoten) vorderde de officier 8 jaar. De verdachten hadden elkaar ont moet bij hulp voor onbehuisden. Ze waren daar beiden beland na een mislukt er: eenzaam bestaan, dat zich grotendeels had afge speeld in kindertehuizen, crisis centra, psychiatrische inrichtin gen en ontwenningsklinieken. Op de bewuste dag troonde Henk zijn nieuwe kennis mee naar Ma rie, die vroeger zijn buurvrouw was geweest en met wie hij altijd contact had gehouden. "Ik hield van Marie", zei hij op de zitting. "Ze was als een tweede moeder voor me". Volgens hem was er ruzie ontstaan nadat Wil gepro beerd had het handtasje van de oude vrouw te stelen. "Marie werd woedend en sloeg me in m'n gezicht", aldus Henk. "Toen heb ik haar bij de keel gegrepen en in haar stoel door elkaar geram meld. Haar kunstgebit viel uit haar mond. Pas toen ze blauw aanliep en bewusteloos raakte, kwam ik tot mezelf. Ik heb nooit de bedoeling gehad haar te do den". Toen even later bleek dat het slachtoffer nog leefde, had Wil haar nogmaals gewurgd, naar zijn zeggen op aandringen van Henk. Daarop verlieten de twee het pand met medeneming van dui zend gulden en de ring. Het lijk werd eerst besprenkeld met par fum 'om te voorkomen dat het zou gaan stinken'. Henk werd dezelfde avond nog gearresteerd in een Amsterdams café. Wil meldde zich een dag la ter zelf bij de politie. Beiden er kenden op de zitting grif thera peutische hulp nodig te hebben. Uitspraak 22 november. gaande centralisatie", aldus de VNG-voorzitter. De vertegen woordigers van de laagste be stuurslaag in ons land willen wel dat de provincies versterkt moe ten worden, maar vinden dat dit niet ten koste van het takenpak ket van de gemeenten mag gaan. Ze willen middelen en beleids ruimte voor het handhaven van een krachtig lokaal bestuur. Ook moet er voldoende ruimte komen voor gemeentelijke samenwer king, in nauwe samenspraak met de gemeenten. Gemeentelijke herindeling is vol gens VNG-voorzitter drs. Roeien alleen zinvol als deze belooft bij te dragen aan verbetering van de lokale bestuurszorg. Hij pleitte voor het voortbestaan van kleine gemeenten, die dan echter wel voldoende middelen moeten hebben om hun wensen te reali seren. "De burgers verlangen een lokaal bestuur, dat in staat is hen de hulp te bieden die zij nodig hebben, en willen op dit bestuur ook invloed hebben" De Groningse burgemeester H. G. Buiter riep de congresgangers op hun politieke vrienden bestuur ders te mobiliseren om provin- cialisering van het beheer over de politie en brandweer te voorko men, "Het ziet ernaar uit dat de VNG zich hierbij als een wat agressievere actiegroep zal moe ten gedragen, dan wij gezien onze bestuurlijke achtergrond ge wend zijn. Op een moment dat het gaat om de inhoud, ja zelfs om de toekomst van de lokale demo cratie, mag dat. Wat er nu op het vuur staat, moet eraf'. De Groningse burgemeester sprak zich verder uit tegen invoering van een provinciale politie, zoals de regering dat wil. Hij denkt eerder aan de vorming van dertig tot veertig goed uitgeruste korp sen, die hun speciale krachten ter beschikking stellen aan omrin gende gemeenten voor bijzonde re politiediensten. Anjers, Chrysanten, Cyclamen, Freesla's, Gerbera's, Rozen, An- thurlum en vele andere soorten snijbloemen en potplanten In meesterlijke arrangementen. Zaterdag 10 november 1979 van 9.00-22.00 uur Zondag 11 november 1979 van 11.00 -18.00 uur Toegangsprijs: f. 6,- p.persoon kinderen en 65+ f. 4,50 Man (40 sterft na vechtpartij GRONINGEN (ANP) - Een 40-jari- ge man uit Groningen is gister avond op weg naar het acade misch ziekenhuis in Groningen bezweken aan verwondingen die hij even eerder bij een vechtpartij had opgelopen. De vechtpartij vond plaats om streeks vijf uur aan de Noorder- spoorsingel. Er was een man of bij betrokken. De politie kwa r hiji' naar het bureau. Onder hen was de 40-jarige man die verwondin gen aan zijn hoofd had. Hij had tijdens de vechtpartij onder meer zijn neusbeen gebroken. Op het politiebureau wilde hij nadat hij onwel was geworden nog even naar het toilet, waar hij in elkaar zakte. De inmiddels gealarmeer de GG en GD bracht de man di rect per ambulance naar het aca demisch ziekenhuis, maar aankomst bleek hij reeds te overleden. De andere drie rr nen zijn ingesloten. Wat de zaak van de vechtpartij is weest is nog niet bekend. b.j SCHIPHOL (GPD) - In de staart- kegels van drie DC-9's van de KLM zijn haarscheurtjes ont dekt. Dit is gebleken bij een in spectie van zijn hele, 18 toestellen grote DC-9-vloot die de KLM heeft uitgevoerd in opdracht van de RLD-luchtvaartinspectie, na dat in september bij een landing van een Canadese DC-9 als ge volg van haarscheurtjes een hele kegel van het vliegtuig was ge vallen. Deze kegels kunnen van binnenuit van het vliegtuig geworpen wor den wanneer de passagiers uit het vliegtuig moeten worden geeva- cueerd. Direct nadat de oor/aak van het voorval met de machine van Air Canada aan het licht ge komen was, gaf de fabriek, McDonnell-Douglas, de gebrui kers van DC-9's met meer dan 15.000 vlieguren opdracht binnen een halfjaar de staartkcgels te in specteren van die toestellen, die achteraan de romp geen passa- gierstrap hebben.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7