„Vrouwenstudies" nog onontgonnen terrein actief in I vrije tijd Gastkolom „Beveiliging vermindert misdaad wél" Eerste 'prinsenbal' in Merenwijk Onderzoek binnen Leidse universiteit PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 9 NOVEMBER 1979 bezoekers - één van de beste voorstellingen die ik heb ge zien -en ik zie wat! - nog eens: 41 bezoekers en toch een ge weldige avond - waarom schrijft het Leidsch Dagblad steeds veel meer achteraf dan vooraf? - elke theatervoor stelling heeft toch nieuws waarde? - de gemeente inves teert toch steeds weer een ka pitaal in elke voorstelling - de gemeente bent u dus, belas tingbetaler - neem maar geen abonnement op een andere krant - want elke krant oor deelt achteraf dmv zijn Ber- ten Koekebakkers - ik doe dat vooraf - rekening houdend met uw geld en dat van de ge meente - voorbeeld - "Het Laatste Avondmaal" - of "De Kruisiging" - in originele be zetting - met subsidie van de Hoogste Overheid - dus de toegangsprijzen vallen wei- mee - met Pasen of Kerstmis - vijf regels in "Podiumblik" - want ik kon geen originele fo to leveren - dat kon niet in die tijd - en het persbericht was al geschreven - alleen de plaats en de toegangsprijs ontbrak - ik gok op 100 bezoekers - dus voor het LAK-theater-en niet 96 want dat is "Imperium" - en amateurisme kan je deze bezetting niet verwijten - en dan krijgt de voorstelling nog een slechte recensie ook - u vond het misschien ook niet goed - zonde van het geld - er gebeuren erg fijne dingen in de schouwburg - en in het LAK-th.eater - en in het Rijn lands Lyceum - maar dat mag niet meer - dat is in Oegstgeest - op naar Leiden dus - ik zeg dit ook niet voor m'n eigen broodwinning - al tien jaar houdt u me in stand- door uw belastingen - harte lijk dank, mede ook namens de medewerkers - ze maken langere dagen danu- voor u - kom dan eens een kee r-het zal u vast niet tegenvallen - be halve wanneer u een slechte plaats hebt - zo is deze schouwburg nu eenmaal ge bouwd - er zijn echt hele fijne avonden voor u - voor weinig geld - en dan zit u goed - in dubbel opzicht - weet u wat ook zo leuk is aan deze schouwburg? - nee? - dan komt u hier ook vast niet zo vaak - wanneer er ergens in de wereld een theater wordt gerestaureerdkomt de ar- chietect hier kijken - zo uniek is het gebouw - er zijn Au straliërs geweest - en Russen - en Canadezen - en mensen uit andere vreemde landen -enu dan? - al was het alleen maar om het gebouw - uniek, hoor - en dan het repertoire - want alles komt er - behalve als het decor te groot is-enu zit niet in zo n grote zaal - u zit bij de kunstenaars op hun lip - of op hun schoot-wat u maar wilt- hoe u het maar wilt - daarom is het ook een ietsiepietsie duurder dan in het Congres gebouw, Carré of in het Cir custheater - maar wel veel leuker - en vindt u de schouw burg te "bourgeois"? - ga dan eens naar het LAK-theater - daar is het nog minder for meel dan in de schouwburg - daar mag u ook aantrekken wat u wilt - net als bij "Impe rium" - dat zijn onze buren - ook erg leuk - en informeel - 't zijn Leidenaars - en ama teurs - dus mensen zoals u en ik - ga daar ook eens heen - verlaat die buis eens - en dat verfje kan ook wel wachten - weet u nog van het "tientjes plan?"- betaal een tientje-en als u de voorstelling niet goed vond, kreeg u dat terug - u kwam niet - was de garderobe te duur? - nee, u vraagt alleen naar de televisiehelden - u durft niet een fijne avond te beleven aan ietsdat u niet kent - publiek, ik veracht u - publiek, ik houd van u. Dit is naar voren gekomen uit een vanmiddag gepubliceerd onder zoek van drie Leidse studenten: Marlies Coomans, Gonny Oos terling en Marjolein Cancrinus. Zij stellen dat de jongste feminis tische golf, gericht op de emanci patie van de vrouw, gevolgen heeft voor zowel de hele opbouw van de maatschappij als op de mentaliteit van de mensen. Die veranderingen vragen om onder zoek, verklaringen en steun van wetenschappelijke kant. De Leidse universiteit is daar vrijwel nog niet aan toegekomen. Bij be paalde studierichtingen in Lei den (geschiedenis, medicijnen, psychologie) krijgen studenten bij dergelijke "vrouwenstudies" ook weinig medewerking van de wetenschappelijke leiding, aldus het drietal. Enquete Zij zijn nu nagegaan hoe dat ligt voor hun eigen studievlak: peda gogie (opvoedkunde) en andra- gogie (vorming van volwasse nen). Deze richtingen trekken van oudsher veel vrouwelijke studenten (thans 76 procent, te gen 26 procent vrouwen onder het wetenschappelijk personeel van dit vakgebied....). Tot voor kort echter speelden ook in deze studietak de emancipatie-ideeën nauwelijks een rol bij de keuze van onderzoeken en bij de lessen aan studenten. De jongste gene ratie wil daar verandering in brengen. Vandaar de vraag van de onderzoekers: hoe kijkt het wetenschappelijk personeel hier tegenaan. Voor deze enquete hebben de drie studenten interviews van een half uur gehad met 67 van de 72 wetenschappers van de afdelin gen pedagogie en andragogie. Dat er wat schort aan de man vrouw verhoudingen werd door de meeste ondervraagden er kend. Zij noemden daarvan zelf als voorbeelden: relatieproble men (seksualiteit, economische afhankelijkheid van de huis vrouw), onderwijsachterstand (veel minder vrouwen dan man nen in hogere beroepen), geen gelijke kansen op werk, ongelijke lonen, geen politieke macht, mishandeling, anders worden opgevoed (rol-verwachting) enz. Op de wetenschap in het algemeen is de afgelopen tijd nogal wat kri tiek gekomen van feministische Volksdansinstuif Zaterdag 10 november wordt in het Leids Vrijetijdscentrum, B reestraat 66 weer de maan delijkse volksdansinstuif ge houden. Het programma be staat uit volksdansen die on der meer afkomstig zijn uit Roemenië, Joegoslavië. Grie kenland en Rusland. De in stuif begint om 20 uur en de toegangsprijs is 2.50 Augustinus De groep Stress uit Utrecht treedt zaterdagavond op in het gebouw van de jongeren vereniging "Augustinus" aan het Rapenburg 24. De groep speelt jazz, rock en funk met Spaanse en Arabische invloe den. Aanvang rond negen Buurthuis De Stichting Professoren-. Bur gemeesters- en Rijndijkwijk gaat zaterdag 10 november het nieuwe buurthuis aan de Du Rieustraat officieel ope nen. Dat gebeurt om twee uur 's middags. Een uur later be gint het "open huis" waar voor alle buurtbewoners wor den uitgenodigd. Fancy Fair De H. Hart-kleuter- en lagere school aan de Lusthoflaan 2 houdt op zaterdag 10 novem ber een fancy fair. Naast acti viteiten voor kinderen zoals ballen gooien en touwtje trek ken, is er ook een rommel markt alsmede een aparte hoek met oude schoolkaarten, oude schoolbankjes en oude leesboekjes. De fancy fair duurt van 10 uur s ochtends tot 2 uur 's middags en het geld wordt besteed aan nieu we leermaterialen. Rommelmarkt De Leidse chr. toneelvereniging Imperiumhoudt zaterdag een rommelmarkt in het nieuwe theater aan de Oude Vest 35. De toneelvereniging beschikte tot vorig jaar over een ruimte in de Vestestraat, maar daar moest de toneel vereniging weg omdat het ge bouw moest worden gesloopt. Omdat verhuizen naar een nieuwe ruimte geld kost or ganiseert "Imperium" de rommelmarkt, die duurt van 10 tot 17 uur. Open dag Op zaterdag 10 november houdt het Tuinstadstaalwijk een open dag in het gebouwtje aan de Herenstraat 64 (de voormalige Juliana-kleuter- school). Alle mensen uit de buurt kunnen die dag tussen 10 en 17 uur kennismaken met het werk dat door het comité wordt verricht. Dat is onder meer kinder- en volwasse- nenwerk. Bovendien is er aantal kermisachtige attrac ties zoals blikgooien, spijkers slaan, koekkappen en henge len. Natuurwandeling De afdeling van het Instituut voor Natuurbeschermingse ducatie (IVN) organiseert op zondag 11 november een na tuurwandeling door "Oud Poelgeest". De wandeling duurt ongeveer anderhalf uur en staat onder leiding van er varen natuurgidsen. Er wordt om twee uur 's middags begonnen bij de Laan van Oud Poelgeest in Oegstgeest. Deelneming aan de wande ling is gratis. Strandloop 'De Zijl-LGB' organiseert zon dag 11 november een strand loop aan de Langevelderslag in Noordwijkerhout. Gelopen zal worden over de volgende afstanden: 4, 8 en 12 kilome ter. De start is om twaalf uur en de inschrijvingskosten be dragen f2,50 voor personen tot en met 14 jaar en f3,- voor ouderen. De Ratel De Leidse werkgemeenschap "De Ratel" organiseert zon dagochtend een bijeenkomst in de grote zaal van het Leidse Volkshuis. Drs. J.P.GH. Kien zal die ochtend iets vertellen over het leven van Wolfgang Amadeus Mozart en zijn tijd genoten. De bijeenkomst be gint om half elf precies en de entreeprijs bedraagt 1,75. Weer valse girokaarten in Leiden LEIDEN - Een derde Leidse juwe lier heeft ontdekt dat hij vorige week is opgelicht met valse gi rokaarten. Ook nu weer ging het om kaarten waarop de naam Doeve staat. Een man en vrouw kochten vorige week dinsdag een briljanten ring van 440 gul den bij de juwelier op de Nieuwe Rijn. Ze betaalden met twee (valse) girokaarten en veertig gulden. LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag gedurende enkele uren alle toegangswegen van Leiden in de gaten gehouden in verband met een mobilofoon melding van de politie in Capel- le aan de IJssel dat een auto waarin een zevenjarig meisje zou worden ontvoerd op weg was naar Leiden. De Leidse poli tie heeft de auto, een gele Alfa Sud met mogelijk een Israëlisch kenteken, echter niet kunnen ontdekken. Door Hans van Dam directeur Leidse Schouwburg hartelijk dank voor alle felicita ties - de schouwburg was tien jaar in gemeentehanden - uw schouwburgdirecteur dus ook - en dat allemaal vorige week - heeft u er iets van gemerkt? - ik wel - zelfs Bert Koekebak- ker vindt het de laatste tijd leuk in de schouwburg - en dat wil wat zeggen - daar heeft hij ook tien jaar over ge daan - kunnen de recensies u wat schelen? - mij niet - moet er nu al in "gastkolom" naar elkaar worden uitgehaald? - dat vind ik niet - het gemeen telijk museum biedt toch wei nig nieuws? - ze hebben alleen maar meer personeel - lekker püh - dan doe ik ook niet ver velend - maar dat die schouwburg goedkoop is - nee - dat vindt het gemeentebe stuur ook niet - en het college van Burgemeester en Wet houders ook niet - en dat zijn mijn bazen - maar wat dan? - wilt u meer belasting betalen? - ik niet - die schouwburg kost dus een hoop geld - gewoon omdat diederis - en het ge meentebestuur heeft mij dus ook aangenomen - met alle medewerkers - en die doen heel erg hun best - in de avonduren - en we zijn met te weinig - toch kost dat veel geld - bovendien is theater een arbeidsintensief bedrijf - dus de trendmatige verhogingen werken sterker door - er is nog geen machine uitgevonden die een akteur kan vervangen - zou u dat trouwens leuk vin den? - u bezoekt toch wel eens de schouwburg? - of niet? - nee? - ik ken u niet - waarom niet? - te duur? - lamcniela- che! - er zijn heel goede voor stellingen - die een hele fijne avond geven - ook aan u - ja, echt - en die kosten een schijn tje - wat kost uw stroomver bruik van de t.v.? - en dan komt er bijna niemand - triest hoor - dat vind ik klote - wat een rotuitdrukking - komt uit het "Machtig reservoir" -41 Leidse hoogleraar Buikhuisen over onderzoek Groningse criminologen: LEIDEN - Meer beveiligingen tegen bijvoorbeeld inbraak verminderen de criminaliteit wel degelijk, vindt de Leid se hoogleraar in de criminologie en penologie dr. W. Buikhuisen. Hij zegt dit in antwoord op een onderzoek van de Groningse criminologen dr. Dijksterhuis en drs. Janssen. Dit duo beweert dat meer beveiliging meer ge weld in de hand werkt. De Leidse hoogleraar plaatst in een publicatie een aantal kantteke ningen bij de bezwaren van het Groningse duo tegen zogenaam de zoals „technopreventie" bij voorbeeld het beveiligen van huis en haard met allerlei techni sche snufjes. De bezwaren van de twee crimino logen uit het noorden berusten op drie punten. Ten eerste: pre ventie bestrijdt wel de sympto men,, maar niet de kwaal. Ten tweede: technopreventie is niet effectief. Het antwoord op meer beveiliging kan een andere cri minele tactiek zijn. Tenslotte: het middel kan erger zijn dan de kwaal. Aan de hand van een aantal voor beelden legt Buikhuisen uit dat volgens hem technopreventieve maatregelen zeer effectief kun nen zijn, ook als het om andere zaken gaat dan bankovervallen en dergelijke. "Sinds het verplicht is in auto's een stuurslot te hebben, is in Ameri ka het aantal autodiefstallen aanmerkelijk verminderd. Een ander Amerikaans onderzoek wees uit dat in wijken waar op basis van nieuwe gemeentever ordeningen het hang- en sluit- Prof. Buikhuisen (archieffoto): "Beveiliging maakt stelen voor be ginners moeilijker". werk aan bepaalde eisen moest voldoen, minder werd ingebro ken. Sinds de inrichting van grammo- foonplatenzaken drastisch is ver anderd, is het aantal platendief- stallen vrijwel tot nul geredu ceerd. Sinds men verplicht is bij het bromfietsen een helm te dra gen is het aantal bromfietsdief stallen in Nederland aanzienlijk gedaald". Heeft dit soort maatregelen nu tot een andere tactiek van de daders geleid, vraagt professor Buikhui sen zich af? "Voor bepaalde de linquenten zal dit zeker wel het geval zijn. De vraag waar het om gaat is echter of het netto-resul taat van dit soort maatregelen po sitief is" Alarminstallaties en stevige sloten kunnen inderdaad reacties op roepen van potentiele daders. "Maar waarom zou dit altijd moe ten leiden tot het zoeken naar an dere wegen om het "geplande" delict te plegen? Waarom zou het ook niet zo kunnen zijn dat wan neer het met name voor begin ners, moeilijker wordt om langs illegale weg het doel te bereiken, men alsnog zijn toevlucht gaat nemen tot legale middelen. De aantrekkingskracht van het af maken van een dagopleiding, het volgen van avondcursussen, het zoeken van bijverdiensten, het sparen en dergelijke wordt "im mers mede bepaald door het ge mak waarmee men langs illegale weg zijn doel kan bereiken" LEIDEN Binnen de Leidse universiteit wordt nog nau welijks wat gedaan aan "vrouwenstudies". De meeste we tenschappers zijn ook niet erg op de hoogte van feministi sche kritiek op hun huidige manier van onderzoek en les geven. Toch zijn de meesten van hen wel bereid om steun te verlenen bij het opzetten van "vrouwenstudies". Over de vraag hóe dat zou moeten, lopen de meningen echter uiteen. zijde. Die kritiek betreft onder meen wetenschap wordt vaak vanuit mannelijke gezichtspun ten bedreven; de vrouw komt er bekaaid af: zowel wat de kennis aangaat van mannen over vrou wenzaken, als het aantal vroi nvpn in de wetenschappelijke leiding. Opvallend hierbij is, zo tekenen de drie studenten zijdelings aan, dat verhoudingsgewijs op de on derafdeling "onderwijs" van de Leidse universiteit weinig weet blijkt te bestaan van deze vrou wenkritiek op de wetenschap. Zij noemen dat verwonderlijk, om dat juist het schoolsysteem, de gebruikte leermiddelen en bij voorbeeld ook het seksistisch taalgebruik in schoolboeken nogal op de korrel is genomen. Van de 67 ondervraagde weten schappers gaven er 53 te kennen op enige manier bereid te zijn via hun werk aan de Leidse universi teit wat te doen aan de problemen van vrouwen, waarvan men zich "redelijk bewust" is dat die er in- De pas opgerichte carnavals vereniging "De Merepin- ters", zal zich zaterdag op haar eerste prinsenbal aan het publiek presenteren. De zaal, de aula van de Chr. school aan het Valkenpad vijf in de Merenwijk, gaat om half acht open. Om half negen treedt de raad van elf voor het eerst aan en om elf minuten over elf zal prins Pieter de eerste worden geïnstalleerd. derdaad zijn. Zulke 'V: studies" zijn nu echter nog voor de meesten onbekend terrein, zo hebben Coomans, Oosterling en Cancrinus ervaren. De weten schappelijke staf van hun studie richting is beperkt in ervaring, kennis en inzicht wat betreft vrouwenzaken (mede door de meerderheid aan mannen binnen de leiding). Een antwoord op de vraag hoe nu "vrouwenstudies" in het vat moeten worden gegoten, komt niet goed uit de verf bij de geën quêteerde wetenschappers. De drie studenten doen daarom aan het slot van hun onderzoek een paar aanbevelingen om de dis cussie verder aan te zwengelen door o.m. literatuur-verspreiding over "vrouwenstudies" binnen hun universiteitsafdelingen en door het oprichten van een ad viesgroep van wetenschappelijk personeel én studenten die dan met voorstellen moet komen. Coomans, Oosterling en Cancrinus tenslotte: "Veel medewerkers gaven te kennen dat zij blij waren met de vragen en het goed te vin den hun eigen gedachten over deze zaken te (moeten) formule ren. Enkelen zeiden dat het hen dwong dóór te denken over al lerlei "vanzelfsprekendheden". En dat geeft de burger moed." VVV krijgt meer geld van KvK Rijnland LEIDEN - De Leidse VW krijgt in de toekomst meer subsidie van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. De subsidie is bedoeld voor een voorlichtingsblad, waarin de re gionale functie van de VW wordt uitgedragen. Het zal wel betekenen dat de subsidies aan de andere plaatselijke VW-af- delingen in het gebied van de Kamer van koophandel nader zullen worden bekeken. Dit zei de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer A. Ko ningsveld gisteren tijdens de na jaarsvergadering. De VW zal nu met een zakelijk voorstel ter be steding van de subsidie komen. In dezelfde vergadering werd drs A. Berkhout benoemd tot secretaris van de Kamer. Hij volgt de heer Branderhorst op die om gezond heidsredenen zijn functie moest neerleggen. De heer Berkhout werkt al ruim vier jaar bij de Ka mer van Koophandel waarvan de laatste twee als plaatsvervangend secretaris. Hij is 33 jaar. Voorzitter Koningsveld van de Kamer van Koophandel (links) feliciteert drs. A. Berkhout met zijn benoeming tot secretaris van de Kamer.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4