Wijkraad eist vertrek bestuur De Eendracht IS SNEL IN OPKOMST Xieuw pjan woningen LBF-terrein vaU beter m gemeenteraad Henk Buys: Leiden loopt over van muzikaal talent VRIJDAG 9 NOVEMBER 1979 LEIDEN Woningbouwvereniging gaat eigen gang Opkomst van vijf procent voor bestuurs verkiezing „Rijnland" LEIDEN - Bij de verkiezingen voor het algemeen bestuur van hoogheemraadschap Rijnland afgelopen woensdag heeft gemiddeld vijf procent van de stemgerechtigden een stem uitgebracht. In de ver schillende districten varieer de het opkomstpercentage van nog geen vier tot ruim zes procent. Dat is nog minder dan twee jaar geleden toen de opkomst 6,4 procent bedroeg. Stemgerechtigd zijn de inwo ners van de regio Leiden die hetzij een stukje grond, hetzij een huis bezitten. Dat zijn 88.000 personen. Zij konden voor het uitbrengen van hun stem terecht op 48 stembu- LEIDEN - "Wat wij willen is dat het bestuur van woning bouwvereniging "De Eendracht" zo snel mogelijk op stapt. Het huidige bestuur gaat helemaal zijn eigen gan getje. Verantwoordelijkheden worden niet nagekomen en bij de toewijzing van woningen worden de belangen van de huurders niet nagekomen. De beste woningen worden toegewezen aan kennissen en familieleden van de heren bestuursleden en dat is natuurlijk een kwalijke zaak". Aan het woord is de heer H. Heet- veld, tweede voorzitter van de Wijkadviesraad van de Kooi. Met deze krachtige woorden reageert hij op het artikel over de toewij zing van een eengezinswoning aan de familie Van der Waals in deze krant van afgelopen woens dag. Uit dit artikel bleek dat „De Eendracht" de woning die de fa milie Van der Waals was beloofd op het laatste moment aan een familielid van een van de be stuursleden toewees. Het college van B en W en Bureau Huisves ting hebben de handelswijze van de "Eendracht" afgekeurd. De heer Heetveld: "Zulke geintjes worden meer uitgehaald. Zo is een woning aan de Sumatrastraat onlangs aan een kennis van een van een de bestuursleden toege wezen". De heer Elzenaar, ook lid van de wijkadviesraad, vult aan: "Het bestuur wordt gevormd door "gehaaide jongens" die zich overal uit weten te praten. Ze schuiven verantwoordelijkheden van zich af maar niemand slaagt erin om daar wat tegen te doen. We zijn al tijden bezig om achter de statuten van „De Eendracht" te komen. Die behoren toch openbaar te zijn. Maar niemand kan ze te pakken krijgen". Heetveld: "We zullen pogingen in het werk blijven stellen om aan deze onhoudbare situatie iets in positieve zin te veranderen. We hebben van de gemeente de toe zegging gekregen dat de wijkad viesraad zitting in de herhuisves- tingscommissie krijgt. Wanneer dat gebeurt kunnen we mis schien enige grip krijgen op het gesjoemel van „De Eendracht". Dat het in Leiden en omgeving wemelt van de talentvolle popgroepjes die geen kans krijgen om zich te bewijzen heeft men onlangs nog in deze rubriek kunnen lezen. Don Hansen en Eric Guns toonden zich bereid om zich voor deze muzikanten in te zetten met de bedoeling' er voor te zorgen dat hun goede bedoelingen niet bij voorbaat in schoon heid zullen sterven. Maar zie. Zij zijn niet de enigen die de talentvolle, over het al gemeen jeugdige. muzikanten een eerlijke kans wiVen geven. Het verhaal over dit tweetal heeft nauwelijks in de krant gestaan om een volgende "muzikale weldoener" hangt aan de lijn. Henk Buys is de naam. 23 jaar en volledig afgeknapt op het wereldje van de professionele boekingskantoren. "Daar druipt de commercie vanaf', vindt Henk Buys. "Die gasten zien alleen maar geld. Die zijn werkelijk in staat om een ar me pianist nog de laatste cen ten uit zijn zak te kloppen. Zelf heb ik een tijdlang voor zo'n boekingskantoor ge werkt. Ik werkte me de kolere maar geld, ho maar. Eens maar nooit weer". Sinds enkele weken is Henk z'n eigen boekingskantoor be gonnen. Bureau 2000". Henk: "Een tijdje terug zat ik de Pijpenla en kwam ik in contact met iemand van de "Dummies", een Leids band je. Van die knaap hoorde ik een heleboel ellende. Toen is het idee voor dat boekings kantoor geboren "Inmiddels loopt het aardig. Behalve de "Dummies", een punkgroeppie dat binnenkort bij de Vara op de televisie ver •k "Run Mascara", een Leidse punkgroep die met behulp van Henk Buys wil proberen uit de anonimi- schijnt, probeer ik optredens te regelen voor de "Suspen- ders". "Run Mascara", ook een Leidse punkgroep, de "Neo Neurotic's". "Funk Fails" en het kindertheater "Jin". Door mijn relaties kan ik veel voor die groepen doen Ik heb optredens geregeld van Leiden tot in Amsterdam en Rotterdam toe". Ook Henk Buys is de mening toegedaan dat er inde Leidse regio lentvolle bandjes is. "Neem nu het KWJ-gebouw aan het Noordeinde. Alleen al in dit gebouw repeteren geregeld vier bandjes. Talent, daar loopt Leiden van over. Er moet alleen even flink aan die handel worden getrokken. De zaak moet op de keien getrok ken worden. Bij professionele kantoren zullen ze daar nooit aan beg innen. Daar heeft men geen oog voor talent". "Geld? Ik ben blij als ik de tele foonkosten eruit krijg. Ik ben tevreden als een groep me na afloop van een concert een geeltje geeft. Maar als ze al leen maar "Dank je wel" zeg gen vind ik het ook goed. Wer kelijk, dal meen ik. Ik hoef geen geld aan beginnende muzikanten te verdienen. Die lui hebben het geld veel te hard zelf nodig. Bovendien hoef ik het niet voor het geld te doen. Ik heb een uitkering weet je wel". "Wat anders wordt het natuur lijk als straks meer gevestigde groepen van mijn diensten gebruik willen maken, of als één van die beginnende band jes echt doorbreekt. Als ik iets voor een groep regel die flink gaat vangen dan wil ook een graantje meepikken. Maar rijk hoef ik er echt niet van te worden .Ik staar me niet zoals die professionele rakkers, blind op het geld. Kijk, brood met paling eten en wijn met kaviaar op tafel is natuurlijk wel aardig maar met zalig makend. Rijk worden ten kos- goedwillende eslatói DELFT - Aan de Technische hoge school in Delft zijn geslaagd voor het doctoraalexamen werktuig kundig ingenieur B.W.A. Starink uit Leiden en T.L. Yap uit Lei derdorp. Doctoraalexamen vlieg tuigbouwkundig ingenieur C.P.G. van Dam, Noordwijker- hout en J.G.H.W. Knijff, Voor schoten. Aan de universiteit van Utrecht is voor het doctoraalexamen fysi sche geografie geslaagd J.C.A. Lemkes uit Alphen aan den Rijn. UTRECHT - Aan de universiteit van Utrecht is geslaagd voor het doctoraalexamen Nederlands recht mevrouw A. C. J. Blok uit Wassenaar. LEIDEN - Babyzwemmen is snel in opkomst, eerst vooral bij onze oosterburen, de laatste tijd ook in Nederland. Op diverse plaatsen in het land gaan volwassenen, veelal de moeders, met een zeke re regelmaat met een baby naar het zwembad. Ook in de Leidse zwembaden is een toename van het fenomeen baby- zwemmen te bespeuren. Bij het Vijf-Meibad in Zuid-West is de drukte nog niet overstelpend, maar in zwembad De Zijl in De Kooi zijn de ontwikkelingen welhaast spectaculair te noemen. Het aantal van drie tot vier baby's die vorig jaar met hun moeder kwamen poedelen, is inmiddels uitgegroeid tot ruim twintig. De leeftijd van de jeugdige "zwem- mertjes" varieert van drie tot zes maanden. Rond het babyzwemmen doemen echter nogal wat vragen op. Is het aanbevelenswaardig? Heeft het een gunstige invloed op het kind? Zijn er gevaren? Wat gebeurt er eigenlijk bij dit babyzwemmen? Welke eisen mag men aan de voorzieningen stellen? Hoeveel kinderen worden zwemvaardig en op welke leeftijd? Is er een mi nimum leeftijd en hoe lang en hoe vaak moetje met de zuigelingen gaan zwemmen? "Zoals meestal wanneer er een nieuwe gewoonte in snelle op komst is, zijn onze kennis en er varing nog beperkt terwijl bui tenlandse ervaringen hier niet zomaar toepasbaar zijn", zegt de Leidse kinderarts dr. G. A. de Jonge, die is verbonden aan het Nederlands Instituut voor Prae- ventieve Gezondheidszorg in Leiden. In het blad Jongeren Gezondheids Zorg (JGZ) schrijft de kinderarts onder andere dat "het samen in het water bezig zijn kan voor moeder en kind een zéér plezieri ge gemeenschappelijke ervaring zijn, met intensieve onderlinge betrokkenheid. Tegelijkertijd kan het een uitnemende ont spanning zijn voor de dikwijls door vele taken overbelaste moe der. Voor de natuurlijke groei van een fijne relatie kan daarom het ba byzwemmen van grote waarde zijn. Ten tweede brengt het water een mens tot lichamelijke activi teit". Bij het babyzwemmen moet men volgens dr. De Jonge met een aantal punten rekening houden. Zo moet de moeder de eerste keer maar heel even met de baby in het water gaan. Later kan dit uit groeien tot een half uurtje. "De verblijfsduur wordt mede be paald door het gedrag en de reac ties van het kind: hoe groter en actiever het kind is des te eerder zal het een half uur in het water kunnen blijven". Het zwemmen is te ontraden als het kind een infectie heeft of een an dere ziekte. Bij chronische aan doeningen. belangrijke aangebo ren afwijkingen is overleg met de huisarts nodig. Dit zijn volgens dr. De Jonge slechts voorlopige opmerkingen. "Wij zouden het op prijs stellen van de lezers informatie te krijgen over het babyzwemmen in hun omgeving: hoeveel kinderen doen er aan mee? Toezicht en in structie? Kleedruimte? Onge vallen bekend? En andere op merkingen". Van één moeder is al bekend dat het babyzwemmen eigenlijk met twee volwassenen moet gebeu ren omdat als de moeder zich aankleedt er iemand op de baby kan passen. Met de ontvangen reacties zal in samenwerking met de betrokken instanties bekeken moeten wor den om tot meer definitieve aan bevelingen te komen en tot voorwaarden waaraan de voor zieningen dienen te voldoen. Reacties naar NIPG-TNO, Post bus 124, 2300 AC Leiden. LEIDEN - Er is een geheel nieuw plan gemaakt voor de bouw van 52 woningen op het terrein van de vroegere Leidse Broodfabriek op de hoek van de Korte Mare en de Rijnsburgersingel. Het bouwplan, dat gisteravond werd gepresenteerd in een ver gadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening is door de meeste raadsfracties goed ontvangen. Wel is er stevige kri tiek op het voornemen om de woningen in de duurdere prijs klasse te bouwen. Een eerder plan dat in mei van dit jaar in de commissie werd behandeld werd door raadsleden van bijna alle fracties afgekraakt. De eigenaar van de grond, projectontwikke laar Kavel BV, heeft naar aanlei ding van die kritiek opnieuw een plan laten ontwerpen dat gister avond aan de verschillende raadsleden werd voorgelegd. Het plan omvat de bouw van 52 woningen, waarvan 14 tweeka merwoningen. De overige wo ningen bestaan uit drie of meer kamers. Volgens een woordvoer der van Kavel, de heer Nuysink, past de vormgeving van het nieuwe bouwplan beter in de Leidse binnenstad. De gevel- wand aan de Rijnsburgersingel is zeer gevarieerd terwijl ook de bouwhoogte verspringt. Langs de singel komt een kade met bo men die niet toegankelijk is voor auto's. De woningen worden ge bouwd rond «een binnenterrein waar kan worden geparkeerd. Alle huizen hebben een ingang aan de kant van de Rijnsburger singel. De benedenwoningen krijgen aan de achterzijde een privétuin en de bovenwoningen een balkon. Het ontwerp voor de nieuwbouw is gemaakt door Treffers en Polgar, het architectenbureau dat ook een belangrijk deel van de wo ningen in het Herengracht/Zijl- singelgebiod ontwierp. De opzet van Kavel BV is om de woningen in de vrije (duurdere) sector te bouwen. Volgens de heer Nuy sink is het onmogelijk om te vol doen aan de eis van de gemeente om 90% van van woningen te bouwen in de gesubsidieerde sector (premie-koop). De meeste raadsleden waren van mening dat het nieuwe plan een aanzienlijke verbetering is ten aanzien van vorige bouwplan nen. Volgens mevrouw Koning (PvdA) moet de gemeente echter vasthouden aan de eis dat 90% in de gesubsieerde sector moet worden gebouwd. Haar partijge noot Ranner zei te vrezen dat dat de prijs anders dermate hoog zal zijn dat de woningen niet voor Leidse ingezetenen betaalbaar zullen zijn. De raadsleden Hoe ven (CPN) en Ponsen (PSP) drongen aan op woningwetbouw. Wethouder Waal (ruimtelijke orde ning) liet weten dat alleen de ge meente woningwetwoningen kan bouwen en dat de eisen ten aanzien van premiekoop of wo ningwetbouw tot ellenlange pro cedures (onteigening) zou leiden. De wethouder liet blijken dat het college van B en W nader zal be zien of ontheffing kan worden verleend van de eis dat 90% van de woningen in de gesubsidieer de sector gebouwd moet worden. Het bouwplan zal in één van de eerstvolgende vergaderingen van de commissie ruimtelijke orde ning nog eens aan de orde komen. De raadscommissie hield zich gis teravond voornamelijk bezig met het bestemmingsplan voor de wijk Noord vest (het gebied dat wordt omsloten door de Rijns burgersingel, Maresingel, Oude Herengracht, Oude Vest en Nieuwe Beestenmarkt). Tegen dit bestemmingsplan zijn 20 be zwaarschriften ingediend waar van een aantal gisteravond werd toegelicht. De leden van de ver schillende raadsfracties spraken zich naar aanleiding van de be zwaren uit voor meer openbaar groen langs de singels en rondom molen De Valk. Een belangrijk deel van de com missieleden wil de mogelijkheid in het bestemmingsplan opge nomen zien dat, naast de bouw van een nieuw politiebureau, woningbouw mogelijk is op het terrein van het voormalige Krantzcomplex. Het PvdA- raadslid Bordewijk vroeg zich af of in verband met de komst van een Digros-koopcentrum aan de Langegracht, nog wel een par keergarage op deze plaats moet worden gebouwd Y.m tl.- kunt van Digros werd aangedrongen op overleg met de gemeente in het belang van kleine midden standers die worden betrokken bij exploitatie van het koopcen trum. De socialist Bordewijk vond echter dat de gemeente zich niet moest laten chanteren met de belangen van mensen die bij de totstandkoming van het koop centrum zijn betrokken. Zijn fractie wijst elk overleg met Di gros van de hand. Ook het CDA-raadslid Van Zijp noemde het een slechte zaak dat de op/et van het koopcentrum wordt doorgezet. Vanuit het buurtcomité kwam wel steun voor het voorstel van Digros om met de gemeente om de tafel te gaan zitten om een oplossing te zoeken voor de problemen met laden en lqssen en het parkeren.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3