Werkgevers gaan akkoord met gesprek over korter werken Beurs Amsterdam Verbruik van energie nauwelijks toegenomen Hoge oliewinsten zijn meer dan ooit nodig Arbeidstijdverkorting voorop bij Industriebond In Europees verband Opnieuw kritiek op stelsel belastingen Markt berichten VRIJDAG 9 NOVEMBER 1979 DEN HAAG (ANP) - Het ener gieverbruik van de kleine verbruikers in ons land is sedert 1973 nauwelijks ge stegen. Tot deze conclusie zijn twee medewerkers van de Gasunie, drs. W. F. A. M. Naber en J. Hoenson, geko men in een studie, die deze week is gepubliceerd in Eco nomisch Statische Berich ten. Onder de kleine ver bruikers zijn te verstaan de gezinnen, kleinindustrie en ambacht, handel, dienstver lening. Het verbruik is hoofdzakelijk bestemd voor ruimteverwarming. Hoewel steeds meer woningen van centrale verwarming worden voorzien, steeg het energieverbruik in de sector van de kleine verbruikers van 1973 tot 1977 slechts met gemiddeld 1.2 procent per jaar. In de jaren voor 1973 bedroeg de groei van het verbruik in deze sector nog ongeveer negen procent per jaar (in de jaren 1970 tot 1973). De besparing door isolatie en het bewuster gebruik maken van energie heeft dus toch meer effect gehad dan in het algemeen wordt aangeno men, aldus de studie. Er is volgens de samenstellers van de studie dan ook geen enkele reden voor panie kreacties over de energie- problematiek, te meer om dat veel ontwikkelingen nog in de kinderschoenen staan. Zo is het nationaal isolatie programma nog maar net op gang gekomen. Als het vol ledig is uitgevoerd, zal het huidige energieverbruik met dertig tot veertig procent zijn verminderd. DEN HAAG (GPD) - Het tegen woordige stelsel van loon- en in komstenbelasting moet volgens het CDA-kamerlid Van Rooijen volledig op de helling. De oud staatssecretaris vindt dat vooral de belastingdruk hierbij dras tisch omlaag moeten gaan. Dat kan gebeuren door het bestaande belastingsysteem sterk te ver eenvoudigen. Dat leidt er ook toe dat belastingfraude en het ont gaan van belastingen wordt be moeilijkt. Van Rooijen is van mening dat een speciale commissie van hoogle raren op het gebied van belas tingwetgeving een diepgaande studie hieraan dient te wijden. De Leidse hoogleraar Giele uitte gis teren ook kritiek op het belas tingbeleid. Volgens het kamerlid leidt het tegenwoordige stelsel ertoe dat mensen met een mini muminkomen in werkelijkheid vrijwel net zoveel belasting be talen- als mensen met een inko men van 60.000 en wel ongeveer 50 procent. Als onderdeel van de studie van de hoogleraar moet volgens de oud staatssecretaris een nieuw oor deel worden gegeven over de inflatie-neutrale belastinghef fing, zoals die werd voorgesteld in het zgn. rapport-Hofstra. De oud-staatsecretaris van finan ciën schrijft een en ander in zijn bijdrage tot de jubileumbundel, die verschenen is ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Nederlandse Orde van Belas tingadviseurs. Binnen het parle ment zal hij deze zaak aan de orde stellen bij het komende debat over de belastingplannen van het kabinet-Van Agt. WEERRAPPORTEN 1 van hedenmorgen 7 uur Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tel-Aviv weerlicht 10 5 regenbui weerlicht hagelbui weerlicht regenbui licht bew. half bew. onbew. licht bew. half bew. geh. bew. onbew. mist half bew. regen half bew. onbew. (Van onze correspondent) BRUSSEL - De overkoepelende Europese werkgeversor ganisatie UNICE is bereid met het Europees Verbond van Vakverenigingen (EVV) te gaan praten over ar beidstijdverkorting. Daarbij zal worden uitgegaan van de vakbondseis dat de werktijd in vier jaar tijd met 10 procent moet worden verminderd. Dat is het belangrijkste resultaat van een ontmoeting tussen de voorzitters van beide organisa ties, de Belg Pol Provoost en FN V-voorzitter Wim Kok, die ook voorzitter van het EW is. Het overleg vond plaats op uit nodiging van Europees commis saris ir. Henk Vredeling (sociale zaken). Aan het gesprek namen ook voorzitter Roy Jenkins van het dagelijks EG-bestuur (Euro pese Commissie) en Vredehngs collega Ortoli (financien) deel. Topman van Koninklijke Olie: ?5> Vredeling hoopt dat het overleg tussen werkgevers en vakbonden op Europees niveau zal leiden tot afspraken, die als richtlijn kun nen dienen voor de werkgevers- en werknemers-organisaties in de afzonderlijke EG-landen. De Europese Commissie zou daarbij de helpende hand moeten bie den, zoals door het aandragen van onderwerpen, aldus de op vatting van Vredeling. De Europese Commissie wil daar over een uitspraak vragen van de ministers van sociale zaken van de EG-landen. De bewindslieden krijgen op 22 november een ont werpresolutie voorgelegd over dit Europees sociaal overleg en de rol van de commissie. Als de resolutie wordt aanvaard, zal de Europese Raad van regeringslei ders, die eind november in In juni wilden de werkgevers die in UNICE verenigd zijn niet con creet praten over verkorting van de arbeidstijd per jaar. De Euro pese vakbondsdelegatie brak toen het overleg af. Arbeidstijd verkorting stond ook centraal op de laatste zogenaamde driepar- tijenoverleg van werkgevers, vakbonden, Europese Commis sie en de regeringen van de negen EG-landen, die vorig jaar no vember plaats had. Ook toen bleek geen toenadering mogelijk tussen de ver uiteenliggende standpunten van werkgevers, vakbonden en regeringen. Medewerkers van ir. Vredeling zien een akkoord over beperking van overwerk als de onontbeerlijke eerste stap in de richting van een verder strekkend akkoord over alle vormen van arbeidstijdver korting. Maar juist op dit punt zijn werkgevers sterk afwijzend en de vakbonden onderling ver deeld. Vooral in Engeland vor men overuren een essentieel on derdeel van het inkomen van een groot aantal arbeiders. De Engel se vakbonden hebben zich op dit punt zeer terughoudend opge steld. 15 9 18 13 23 19 DORDRECHT (ANP/Reuter) - Ondanks de vele kritiek op de zo genaamde hoge winsten van de oliemaatschappijen, zal aan deze winsten in de komende jaren meer dan ooit behoefte bestaan, willen de maatschappijen hun rol kunnen blijven spelen bij de ontwikkeling van nieuwe ener giebronnen. In dit opzicht is de grootte van de winsten niet zo zeer van belang, maar veel meer wat ermee gebeurt. Dit zei ir. E.G.G. Werner, directeur van de Koninklijke Nederland- sche Petroleum Maatschappij in een lezing voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Dordrecht. Nadat het Amerikaanse ministerie van energie een groot aantal Autoproduktie in YS omlaag DETROIT (Reuter) - Ford in Ame rika heeft meegedeeld dat zij zes fabrieken van personenauto's en twee fabrieken van vrachtwa gens voor een a twee weken gaat sluiten om de voorraden te ver kleinen. Ongeveer 24.300 arbei ders zullen tijdelijk naar huis worden gestuurd. Een andere fa briek van Ford, die al een week geleden gesloten werd, blijft nog een week buiten gebruik. General Motors Corporation gaat de produktie bij vier van haar as semblagefabrieken verkleinen in verband met de vermindering van de vraag. In Oklahoma daar entegen is een extra ploegen dienst ingelast om de produktie van de Chevrolet Citation en de Pontiac Phoenix met 22 procent te vergroten. Chrysler corporation heeft meege deeld dat ongeveer 8000 van haar arbeiders in Windsor in Canada gistermiddag zijn gaan staken omdat er nog geen overeen stemming over Amerikaanse oliemaatschappij en ervan heeft beschuldigd te ho ge prijzen in rekening te hebben gebracht voor olieprodukten, heeft het nu vijf oliemaatschap pijen ten laste gelegd dat zij de> prijsvoorschriften voor ruwe olie hebben geschonden. In totaal heeft dat deze oliemaatschappij en 365 miljoen dollar teveel op geleverd. De beschuldigde maatschappijen - zijn Shell Oil Company (173,9 miljoen dollar), Sun Company (104,5 miljoen dollar), Conoco (61,9 miljoen dollar), Exxon (12,4 miljoen dollar) en Amerada Hess Corporation (12,3 miljoen dollar). De overtredingen kwamen aan het licht bij het accountantsonder zoek in de boeken van de olie maatschappijen naar de enorme exploitatiewinsten die zijn ge maakt. Shell heeft al verklaard dat de beschuldiging ongegrond KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: Andijvie per kg 0,36; Boeren kool kg 0,33-0,40; Groene kool kg 0,31-0,30; Bospeen II bos 1,19-1,25; Waspeen AI kist 5-12,50; All 3,20-9.90- BI 3,20-11,-; Bil 3,60; Cl 2,-5,90; CII 1,50-1,70; Breekpeen kist 4,80-7,90; Sel derij per bos 0,33-0,42; Krulpeterselie bos 0,59-0,61; Specificatie bloemkool: Sortering 6 p. bak I 1,60-1,97; 6 II 0.66-1,03; 81 1.26-1,50; 8II 0,37-0.45; 101 GEWICHTHEFFEN - De Russi sche gewichtheffer Joerik Var- danian heeft gisteren zijn titel in het halfzwaargewicht (tot 82,5 kilo) geprolongeerd. Hij bracht een totaal van 170 kilogram om hoog evenveel als nummer twee, de Bulgaar Blagoj Glagoev, die echter zilver verwierf door een Nog geen percentage vastgesteld voor looneis NUNSPEET (ANP) - De beleidsraad van de Industriebond FNV heeft gisteren in Nunspeet na lang beraad besloten zich niet uit te spreken over het percentage waarmee de lonen volgend jaar zullen moeten worden verhoogd om de koopkracht te handhaven. Voorzitter Groenevelt is gemachtigd, wat dit betreft, aanstaande maandag in te stemmen met de besluitvor ming binnen de federatieraad van de FNV, een besluit vorming die dan op de allerlaatste gegevens kan wor den gebaseerd. Een ruime meerderheid van de be- leidsraad van de industriebond FNV sprak zich uit voor een vast bedrag voor iedereen per procent compensatie voor de prijsstijgin gen en per procent loonsverho ging ter handhaving van de koopkracht. Dat bedrag moet zijn gebaseerd op het modale inko men, hetgeen wil zeggen dat het dit jaar 325 gulden zou hebben moeten zijn omdat het modale inkomen op het ogenblik op 32.500 ligt. Bij de cao-onderhandelingen zal de bond volgens Groenevelt niet op de "loontoer" gaan maar zullen het werk en de arbeidsomstan digheden centraal staan. De be- leidsraad wil langere termijnaf spraken over verschillende vor men van arbeidstijdverkorting zoals verkorting van de gemid delde werkweek, uitbreiding van de regelingen voor vervroegd pensioen van oudere werkne mers, verlening van de vakanties, uitbreiding van educatief verlof en dergelijke. Aan één bepaalde vorm van ar beidstijdverkorting wordt niet de voorkeur gegeven. Wel vindt de beleidsraad dat de gewenste ar beidstijdverkorting in 1983 moet zijn bereikt. Geen voorkeur In tegenstelling tot vorig jaar, toen de Industriebond FNV zich uit sprak voor een 35-urige werk week, wordt er nu geen voorkeur uitgesproken voor één bepaalde vorm van arbeidstijdverkorting. Voor 1980 zal per bedrijf of be drijfstak de keus moeten worden gemaakt, afhankelijk van de werkgelegenheidssituatie zowel als van de voorkeuren van de le den voor verschillende vormen van vrije-tijd. Groenevelt zei, dat volgend jaar in elk geval een verdere stap op de weg naar arbeidstijdverkorting moet worden gezet. De bond zal alleen meerjarenafspraken ma ken over werktijdverkorting als daarin per jaar de handhaving van de koopkracht wordt gega randeerd. Behalve maatregelen, gericht op de verbetering van de kwaliteit van de arbeid wil de beleidsraad ook een betere beloning voor vuil en zwaar werk. Groenevelt voorspelde ook voor het komende jaar moeizame cao onderhandelingen. "Sommige hebben zich al in de discussie gemengd op een manier die wij ronduit onbeschoft vinden zei hij. In dit verband noemde hij minister Albeda die heeft aange kondigd loonsverhogingen die de prijscompensatie met meer dan een half procent te boven gaan "via premies en belastingen te zullen terugpakken", en voor zitter Ter Hart van de metaal werkgevers die "heeft geram meld met de geldbuidel". 'Ter Hart wil hogere lonen voor mensen die hard willen werken, terwijl de ondernemers eerst zelf duizenden mensen op straat hebben geschopt en bedrijfsop leidingen hebben afgebroken", aldus Groenevelt. PARAMARIBO (ANP) - Alle 1600 werknemers van de suikeron derneming Marienburg in Pa ramaribo hebben gistermorgen het werk neergelegd nadat loononderhandelingen waren vastgelopen. Om uit de impasse te komen wordt er nu op rege ringsniveau verder onderhan deld. Professor Max Rood waarschuwt voor te veel inspraak van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De slagvaardigheid en de snelheid van de onder- j nemers wordt bedreigd als de j medezeggenschap van de werknemers in ons land te ver wordt doorgevoerd. Dit zegt professor mr. M. G. Rood, die vanmiddag in Leiden zijn be noeming als hoogleraar in I sociaal recht aan de Leidse u versiteit aanvaardde. De gevolgen van te ver doorge voerde inspraak kunnen pro duktie en dienstverlening zijn. En die kunnen op hun beurt weer leiden tot een bedreiging van de werkgelegenheid, aldus mr. Rood in zijn oratie getiteld: Bednjfsdemocratie: vlag of la ding? "Medezeggenschap is een eis van democratie en beantwoordt daarmee aan onze opvatting over rechtvaardigheid. Name lijk dat zij, die door besluiten in een onderneming worden ge troffen, bij de besluitvorming betrokken zijn. Diezelfde me dezeggenschap brengt een ver schuiving van macht binnen de onderneming mee, nu werk nemers rechten krijgen die ze eerder niet hadden. Die rechten leggen de macht van de onder nemers beperkingen op", aldus mr. Rood. Bij het onder het vergrootglas leggen van de belangrijkste medezeggenschapsregelingen (de wet op de ondernemingsra den, de wet op de structuur vennootschappen en het zoge- naamde enquêterecht) signa leert professor Rood éénrich- tingverkeer. "De medezeggenschap bete kent niet meer dan dat beslui ten van een ondernemer kun nen worden tegengehouden, maar niet dat deze vervangen worden door besluiten van de werknemers. De macht van de onderneming is in handen van de ondernemingsleiding geble ven en de bedrijfsdemocratie is dan ook niet te ver doorge voerd". In zijn rede ging prof. Rood nog speciaal in op de vraag of de wijze van benoeming van commissarissen in een ven nootschap moet worden veran derd. "Moeten wij toe naar een sys teem van rechtstreekse verkie zing van de helft van de leden J van de Raad van Commissaris sen door resp aandeelhouders en werknemers", zo vroeg hij zich af. Zijn antwoord is nee omdat daardoor mogelijk wel rechtsgelijkheid maar geen maatschappelijke gelijkheid wordt bereikt. Wel verdedigde Rood een ver sterking van de rechten van de werknemers bij het voorstellen van kandidaten voor de Raad van Commissarissen. "Nu be hoeft op zo'n voorstel niet eens te worden ingegaan". Hij is er voor dat een kandidaat van de ondernemingsraad, eventueel na toetsing door de Sociaal Economische Raad (SER), ook werkelijk benoemd dient te worden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31