Katwijk,s gezin is bniten-toilet ben Fietspad langs Rijn gaat miljoen kosten Skatebaan-plannen door geldgebrek in „ijskast" P en C wil naar Alphen „Slachtoffer steeds meer in verge Ambtenaren-problemen: 55 procent weg in Woubrugge Katwijkse wethouder: Duurder aardgas brengt velen in financiële zorgen Katwijks vrouwenkoor blijkt een aanwinst VRIJDAG 9 NOVEMBER 1979 LEIDEN/REGIO rug hoefde te komen. Hij zei: Dat heeft geen zin, maar ik wil het vuurtje warm houden. De burge meester heeft gezegd dat hij de zaak in behandeling heeft. Ik heb hem uitgenodigd eens langs te komen". Garage KATWIJK - "Ik wil hier liever van daag weg dan morgen". Deze noodkreet komt uit de mond van Martien Varkevisser. Samen met vrouw en twee jonge kinderen woont hij in een bouwval aan de Wethouder Meerburgkade in Katwijk aan Zee. Voor hen is het wonen in het kustdorp anno 1979 geen genoegen. Geen wc Varkevisser, gemeenteambtenaar in Wassenaar, vertelt waarom niet: "De kinderen zijn vaak ziek. Dat komt volgens mij door het vochtige huis. Afgelopen winter hebben we zes weken zonder wc gezeten. Toen poepten we in een krant. De leidingen van de wc waren bevroren. Het bijzondere van de woning (voorzover je daar nog van kan spreken) is, dat er geen wc in zit. Ooit is er een toilet gemaakt in een hokje, dat op een steenworp afstand van het huis aan twee schuurtjes grenst. Als de familie een kleine of een grote boodschap moet doen moet zij eerst naar buiten. "Kijk dit is on ze wc", zegt Varkevisser. "Je kunt je er aan de spijkers ophangen". Waarmee hij aangeeft hoe gam mel zijn buitentoilet in elkaar zit. Met veel vrees ziet hij de komende winterperiode tegemoet. De el lende, die de familie Varkevisser de afgelopen winter heeft meege maakt ligt nog vers in het geheu gen. "Ik was met een föhn bezig om de leidingen te ontdooien". Kamperen In een opwelling zegt Varkevisser dat hij de komende winter in het gemeentehuis gaat kamperen, als hij voor die tijd geen ander huis heeft. "Ik vraag niet veel. Laten ze ons maar een flatje geven. Ik wil beslist niet in Wassenaar wonen. Trouwens, daar is ook geen huis te krijgen". Varkevisser is al bij wethouder Van Oosten en burgemeester Bos ge weest om aandacht te vragen voor de situatie waarin zijn gezin moet wonen. "Tegen Van Oosten heb ik gezegd: tot de volgende keer, maar die zei dat ik niet te- Het gezin Varkevisser woonde eerst in een garage aan de Prinses Ma- rijkelaan. Bijna zes jaar geleden betrokken zij de woning aan de Meerburgkade. Die wordt ge sloopt, maar wanneer dat ge beurt is niet bekend. Uit informa tie die Varkevisser heeft gekregen is hem duidelijk geworden dat dat nog wel vijf jaar kan duren. Zo lang wil hij niet wachten. Hij herhaalt: "Ik wil hier liever van daag weg dan morgen". Wethouder Van Oosten zei vanmor gen desgevraagd: "Als meneer een flat wil, komt hij vanzelf aan de beurt. Het heeft wel zin, nog eens op het spreekuur te komen". Dat hij destijds gezegd zou heb ben dat het geen zin heeft komt volgens Van Oosten waarschijn lijk omdat Varkevisser aanvan kelijk een eengezinswoning vroeg. Aan die wens van Varke visser kunnen wij niet voldoen". Omdat de heer Van Oosten de no tities van het gesprek niet bij zich had (we belden hem thuis, red.) kon hij zich niet precies herinne ren wat er is besproken. WOUBRUGGE - Onder de ambtenaren van het gemeentehuis in Woubrugge blijken levensgro te onderlinge problemen te bestaan. Over die zaak ligt een geheim rapport van burgemeester en wethouders. WD-woordvoerder H.R. van Woerden onthulde daar gisteravond uit dat de afgelopen 16 maanden liefst 55 procent van de Woubrugse raadhuis-ambtenaren is vertrokken vanwege de persoonlijke verhoudingen op de secretarie. Dat kwam naar voren tijdens een bijeenkomst gis teren van de Woubrugse gemeenteraad. Zowel de PvdA als de WD wilden een extra zitting van de gemeenteraad gewijd zien aan de problemen. Van Woerden vroeg nu al om de aanstelling van een extra ambtenaar: een loco-secretaris, die een soort managementrol zou moeten vervullen gedurende enkele jaren. Andere eventuele be slissingen van burgemeester en wethouders wilde Van Woerden wel eerst besproken zien in de gemeenteraad. Dat verlangde ook PvdA-er L. Vos, die zei met verbijstering te hebben gecon stateerd, dat burgemeester en wethouders bij de presentatie van de begroting voor 1980 zo wei nig aandacht besteedden aan de personeels kwestie. Vos vond het veel te ver gaan dat burgemeester en wethouders binnenkort willen beginnen met maatregelen die in het geheime rapport worden aangekondigd. "Hoe komen B en W er eigenlijk toe om met de uitvoering te beginnen zonder dat de raad in de gelegenheid was zich hierover uit te spreken? Ik ben in het afgelopen jaar zo wel het één en ander gewend van dit college, maar dit slaat toch wel alles", aldus een verontwaar digde Vos, die een raadsvergadering over de kwestie op korte termijn eiste. Bedrijf zoekt pand in centrum Een stukje jaagpad langs de Oude Rijn tussen Alphen en Zwam- merdam.Over anderhalf jaar moet hier een nieuw fietspad liggen. Alphen-Zwammerdam ZWAMMERDAM/ALPHEN AAN DEN RIJN - Het nieuwe fiets pad tussen Alphen aan den Rijn en Zwammerdam zal in het voorjaar van 1981 gereed zijn. Een gedeelte van het fietspad, dat over een breedte van twee meter op het jaagpad langs de Rijn wordt aangelegd, is al aangelegd. Eind volgend jaar zal de Grondmij aan de resterende 3,5 kilome ter beginnen. Als het fietspad, waarop bromfietsers niet zullen mogen rijden, klaar is, zal het karwei byna één miljoen gulden hebben gekost. KATWIJK - Wethouder Bergman van Katwyk is gisteravond nogal uitgevallen naar de regering, vanwege de toestemming voor de verhoging van de aardgas-prijs. Die maatregel betekent volgens Bergman dat een doorsnee gezin dat jaarlijks 3500 kubieke meter gas verstookt, in 1980 zo n 206 méér zal moeten betalen. Bij een strenge winter kan de gasreke- ning zelfs 500 hoger uitvallen, voorzag de wethouder. De prijs van aardgas gaat voor de verbruikers op 1 januari 1980 met vier cent omhoog. Op 1 juli 1980 komt er nog eens 3 cent bij voor elke kubieke meter. Bergman: "We zien nu al problemen met het betalen van rekeningen. De zwakke broeders en zusters on der ons kunnen dergelijke be dragen straks nauwelijks op brengen". Volgens hem kunnen de stookkos ten alleen worden gedrukt door betere isolatie van woningen. Met prijsverhogingen bereikt men geen energiebesparing. "De mensen rijden toch niet minder in hun auto en als het koud is zal de verwarming toch hoger wor den gezet", redeneerde Bergman gisteren in de commissie voor gemeentebedrijven. De raadscommissie adviseerde burgemeester en wethouders de tarieven voor de levering van wa ter en electriciteit te verhogen. Met ingang van 1 januari 1980 gaat men 83 ct voor een kubieke meter water betalen (was 65 ct). Voor kleinverbruikers van elek triciteit is de prijsverhoging nog geen cent per kWh. Ook de vast rechttarieven gaan iets omhoog. KATWIJK - Het Katwijks Vrou wenkoor, 65 vrouwen sterk en nu 2,5 jaar bestaand, gaf gisteravond afgewisseld in combinatie met anderen een uitvoering i: heid van de totaalklank voortdu rend op de loer. Het viel erg mee bij deze vocalisten. In alle geval len klonk de zang aangenaam en zelfs welluidend. dat gebeuren volgelopen Trium- Nu hebben deze dames vóór dat ze ALPHEN AAN DEN RIJN - Het modemagazijn Peek Cloppen- burg wil zich in Alphen gaan ves tigen. De afgelopen tijd heeft het bedrijf daartoe een groot aantal gesprekken gevoerd, maar tot nog toe heeft dat geen vruchten afgeworpen. "We zijn nog niet in zo'n onderhan delingssfeer dat te verwachten is dat we ons hier binnenkort zullen vestigen", aldus woordvoerder Van der Pluim van P C. Het gerucht dat P C zich zou wil len vestigen in de Van Manders- loostraat ontkent hij niet. "Maar elk bedrijf is in eerste instantie in de Van Mandersloostraat geïnte resseerd. Momenteel hebben we in elk geval daar nog geen ge schikt pand gevonden, of al thans: dat is nog niet aangebo den". Op welke termijn er een vestiging komt, kan hij niet zeggen. "Je moet gewoon tegen een geschikt pand aan lopen. Dat kan morgen zijn, maar dat kan ook nog een jaar duren", aldus Van der Pluim. Fontein moet zuiniger zijn RIJNSBURG - De fontein aan de Splitsing in Rijnsburg gaat wel licht nog minder spuiten dan nu het geval is. Burgemeester en wethouders van het bloemen- dorp zijn geschrokken over de onverwacht hoge energiekosten die het laten spuiten van de fon tein met zich meebrengt 14.000 gulden. Die kosten moeten naar beneden, vinden B en W. De eer ste maatregel is inmiddels geno men: De fontein werkt nu alleen nog in de periode van 1 april tot 1 oktober. "Wellicht is het mogelijk om het aantal draaiuren nog ver der in te perken", zo antwoordt het college. fatorkerk. Die schare bleek niet te vergeefs gekomen: men be leefde een aangename avond. Het vrouwenkoor mag zonder aarze len een aanwinst voor het Kat wijkse amateur-muziekleven worden genoemd. Een vrouwenkoor is moeilijker tot een rondom bevredigend resul- taat te voeren dan een mannen- ensemble. Dit heeft hoegenaamd niets met de sekse te maken zo veel te meer echter met de veel hogere trillingsgetallen van de tonen. Door de ruime keuzemo gelijkheid kunnen allerlei ver schillen ontstaan en ligt schril- ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense jeugd zal het voorlopig nog zonder ska- tebaan moeten doen. Het plan om in vier Alphense speeltuinen (allen in oud- Alphen) een skatebaan te plaatsen, is door burge meester en wethouders "in de ijskast" gezet. De reden: er is geen geld. i de. hoorn en Kindervreugd zou bij elkaar 22.500 gaan kosten. In een wat later stadium zou dan ook in de vierde Alphense speel tuin, Vreugde-Oord, een skate baan komen. De aanleg daarvan had men willen combineren met het opknappen van de totale speeltuin. "Gewoon jammer" luidt de korte maar bondige reactie van Bloemhof-voorzitter Jaap van Dam op de berichten dat het plan voorlopig van de baan is. Bij zijn collega, Vreugde-Oord voorzitter Arie Goedhart, zijn de reacties wat lauwer. Het enthou siasme over het skatebaanplan is sinds juni (toen de speeltuinbe- sturen voor het eerst naar hun mening over het plan werd ge vraagd) al behoorlijk bekoeld. "Toen we een twee keer bij elkaar kwamen (met openbare werken, red.) bleek al dat het plan be hoorlijk kostbaar was en dat we zelf de kosten van beveiliging voor onze rekening moesten ne men. De derde keer hoorden we al dat er geen geld was. Toen was er sprake van dat er misschien in één speeltuin een skatebaan zou kunnen komen. Dat zou dan mis schien in onze speeltuin zijn, om dat die toch moet worden opge knapt. Maar ik weet niet hoe ons bestuur daar over denkt. Je loopt nauurlijk wel de kans dat je jon gens van elders aantrekt Ja, je kan wel stellen dat de zaak helemaal is verwaterd". Teleurstelling bij jeugdraadsvoor zitter Wim Froling. Bij de jeug draad vond men het oorspronke lijke plan, een baan in elke Al phense speeltuin, zelfs niet vol doende. Ridderveld zou dan ver stoken blijven van een eigen baan. Vandaar dat er vanuit de jeugdraad een schriftelijk ver zoek ging naar B en W om ook de Alphense nieuwbouw (met zijn vele jeugd) van een baan te voor- Jeugdraad voorzitter Fröling over de huidige ontwikkelingen: "Wij dachten eigenlijk dat de kosten van dit stuk amusement, waar toch veel jongeren gebruik van maken, in verhouding tot andere kosten, vrij laag waren. Het be drag op zich lijkt mij niet te hoog, maar ik kan natuurlijk niet in de huishoudportemonnee van de gemeente kijken. Als men zegt dat er geen geld is, moet ik dat accepteren". "Wel is het een duidelijke zaak dat erg veel jongeren enthousiast zijn voor deze vorm van vrye-tijdsbe- steding. Zonder banen is het een levensgevaarlijke zaak, dus is het letterlijk en figuurlijk zaak om het skaten in goeie banen te lei den". Fröling kan zich eventuele bezwa ren van speeltuinbesturen tegen maar één baan in Alphen leven dig indenken. "Een speeltuin is buurtgebonden". Tenslotte: "Ik kan alleen maar hopen dat het verblijf in de koelkast van korte duur zal zijn". JUBILERENDE ADJUDANT DOLMAN: RIJNSBURG - Geschenken en vooral veel lovende woorden wa ren er gistermiddag voor de groepscommandant van de rijkspolitie van Rijnsburg en Valkenburg, adjudant B. Dol man. De commandant was giste ren precies 40 jaar werkzaam in overheidsdienst. In de hal van het Rijnsburgse raadhuis werd de heer Dolman ter gelegenheid van dat jubileum in het zonnetje ge zet. Burgemeester W. K. de Roos van Rijnsburg opende de lange rij van sprekers, onder wie districts commandant kolonel Paul, op perwachtmeester Van der Gies- sen en G. Leeuwenburg die na mens het corsocomité sprak. Adjudant Dolman is van de veertig jaar dat hij in overheidsdienst is, vierendertig jaar rijkspolitieman. Hij begon zijn loopbaan in 1939 bij het Rijksbureau Voedselvoor ziening in Beekbergen. Tijdens zijn diensttijd (van december '39 tot 31 mei '40) was hij onder meer gestationeerd bij de Grebbeberg. Hij keerde terug bij het bureau voor de voedselvoorziening, werd in '43 overgeplaatst naar Den Haag en later naar Velp, dichter bij zijn geboorteplaats Hoenderlo. In augustus '45 werd Dolman hulpmarechaussee. Na een opleiding van drie maanden in Nijmegen, werd hij geplaatst in de groep Gorssel. Dolman bleef daar tot 1958. Via Terwolde en Molenaarsgraaf (in de Alblasserwaard) belandde hij in 1967 in Vianen als waarne mend groepscommandant. Het werk daar heeft een stempel ge drukt op het leven van de adju dant. Vooral omdat hij daar veel te maken kreeg met ongelukken die op de drukke rijksweg ge beurden, vele met dodelijke af loop. Actief Op 1 oktober 1975 werd adjudant Dolman benoemd tot groeps commandant in Rijnsburg. In het bloemendorp heeft Dolman het naar zijn zin: "Ik wil hier niet meer weg", zegt hij. "Volgend jaar ga ik met pensioen, maar ik blijf in Rijnsburg wonen". De commandant houdt zich in Rijnsburg niet alleen met politie zaken bezig. Dolman is ook bui ten zijn werkterrein actief. Zo or ganiseerde hij de plaatselijke middenstandsactie en is hij voor zitter van de Rijnsburgse EHBO. "De Rijnsburgse mentaliteit ligt me wel", zegt Dolman. "Ik kom zelf ook uit een dorp; ik ken dus de dorpsmentaliteit. De Rijnsburger is makkelijk, geeft gemakkelijk zijn geld uit en werkt hard. Voor al op dat 'makkelijke' moetje in spelen. Als politieman moetje la ten merken dat je er bent, als er problemen zijn, kom je met goed overleg en praten een heel eind". De adjudant houdt zich diepgaand bezig met de problemen die het politiewerk met zich meebren gen. Over een van die problemen, het gebrek aan aandacht dat er vaak is voor het slachtoffer van bepaalde gebeurtenissen, wil hij wel iets kwijt "Het is tegen woordig zo, dat de verdachte op alle mogelijke manieren wordt beschermd en op zijn rechten door een muziekkenner, Rob v Efferink, worden geleid. Hij is weliswaar een orgelspecialist, maar tevens een musicus die de regels en de stijlen kent. Boven dien laat hij zich geen ogenblik door allerlei gevoelens vervoe ren, maar werkt zeer correct vol gens de melodische lijnen. In dit stadium maakte deze toch alleszins verantwoorde manier- van-doen, met name in het eerste deel van het concert, de voor dracht nogal droog. Zo werd "Nobody knows" nog geen spiri tual en Telemanns "Ich will den Herrn loben" nog geen enthou siast loflied. Maar de duidelijk heid van het lijnenspel deed mij deugd en voorspelde het goede voor de toekomst. Zo was er nog veel meer veelbelo vends te horen: "Ik bid u aan" (Bortniansky), Mozarts "Ave verum corpus", "Lord, the Glo ry" (op de negende van Beetho ven). De uitspraak was duidelijk, de afwerking verzorgd. Het was wel onvermijdelijk dat drie componenten in een concert een bont programma opleveren. Het bezwaar was echter niet hinder lijk, omdat de brassband "Het Leidsch Politie Muziek Gezel schap", de organist Herman van Vliet en de hoboïst Han Kapaan zo bekwaam mooie muziek maakten. Het was een genot naar de prachti ge hobo-toon (in een Handel-con- cert, de Sonate in g van Loeillet) te luisteren. De organist bege leidde hier en ook wel de zang met veel begrip, feeze flair toonde hij ook in Guil- mants "Grand Choeur" (op de manier van Handel). De politie bleek een plaats op het hoogste amateur-niveau waard. Vooral in de werken met (voor treffelijk geblazen) soli op eu phonium, alt-hoorn en trombone was de klank doorzichtig en aan de (akoestisch niet gemakkelijke) kerkruimte wel besteed. Cees Brugman leidde de muzikale po litiemannen enthousiast en ze- JOHAN VAN WOLFSWINKEL Grote partij vuurwerk bij Kat gestolen (Van één verslaggevers) Burgemeester WK. de Roos rijkspolitie B. Dolman een set pennen wordt gewezen. Het slachtoffer daarentegen raakt steeds meer in het vergeetboek. Wie ontfermt zich bijvoorbeeld over vrouwen die verkracht zijn of over de be nadeelden bij diefstal? Die men sen worden vaak in de steek gela ten. Er zijn weliswaar vezekerin- gen die soms de schade dekken, maar er wordt ook schade aange richt die niet door een verzeke ring kan worden verzacht. Het zou bijvoorbeeld geen kwaad kunnen de verdachte het gesto- lene te laten terugbetalen!" LEIDEN - De verkoop van vuur werk begint sommigen, ondanks de verlenging van de tijd waann die is toegestaan, blijkbaar niet vroeg genoeg. Van het fabriek sterrein van vuurwerkproducent Kat aan de Stadspolderweg werd gisteravond namelijk een grote hoeveelheid vuurwerk gestolen. De dieven forceerden een toe gangshek en haalden hun buit uit een zogenaamde nissenhut. Ze verdwenen waarschijnlijk in een bestelauto die op het terrein stond, want ook die is verdwe nen. Hot is een Mercedesbusje, type 307 D, kenteken 55-GB-02 en gebroken wit van kleur. Hoe veel vuurwerk is gestolen kon vanochtend nog niet worden ge zegd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27