Bert Jansen draagt jaren '80 ten grave NMB girosparen. Kamer: geen visie in beleid volksgezondheid De NMB denkt metu mee. „Ik mag blij zijn als ik er eentje van overhoud Komende tien jaar „zijn niet echt spannend meer SLAGWERK IN 'WAAG' Met gemak een heel procent meer rente op uw spaargeld. VRIJDAG 9 NOVEMBER 1979 VARIA PAGINA 23 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiekkunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. „In het vooijaar maar opnieuw beginnen. Er zit niks anders op." Na vier dagen is de treurnis van Alphenaar A. Vis over de afslachting van z'n negentig kippen grotendeels voorbij. „Je kunt wel gaan zit ten treuren. Maar dood is dood, je krijgt ze er niet mee terug." Het was anders een bittere pil die de heer Vis dinsdagoch tend op z'n nuchtere maag te slikken kreeg. De wrange na smaak daarvan is hij nog niet helemaal kwijt „De buur vrouw maakte ons wakker. In de twee rennen lagen de kip pen verspreid. Negentig Heimlijnskippen. Die fokte ik. M n grote hobby. En in een mum van tijd door een Duitse staander afgeslacht naar later bleek." „Dat wij daar niks van gemerkt hebben, is me nog steeds duister. We slapen nog wel aan de achterkant. Ze zeggen dat de wind verkeerd stond. Maar ja, die hond had een gat in het gaas gevreten en zich daar door heen gewrongen. Het zijn jachthonden, die staanders." „Veel kippen hebben zich doodgevlogen. Die staander heeft ze allemaal te grazen genomen, op vier na. Maar daar is er inmiddels ook al één van dood. Zenuwen. Eten en drinken doen ze ook bijna niet. Ik mag blij zijn als ik er eentje van overhoud. In april had ik ze in Voorthuizen ge haald. Maar die Heimlijns kippen zijn er niet eerder dan dit vooijaar." „Nog even geduld hebben dus. Ja, ik krijg ze vergoed en die hond is inmiddels afgemaakt. Dat wilde die baas. Die man zit er erg mee", aldus Vis. „Maar die rennen hebben we meteen schoongemaakt. We konden de ellende niet langer Bert Jansen lacht. In een opperbeste stemming is-ie. En dat terwijl hij al de hele week met z'n hoofd bij de uitvaart van zondag is. Bert heeft zich tot taak gesteld de uitvaart tot in de finesses te regelen. Want georganiseerd moet er wel het één en ander worden, zeker wanneer je zoals Bert Jansen de jaren '80 uitgeleide wil doen. De kist heeft Bert al klaar. Eersterangs hout, zelf in elkaar getimmerd en gisteren gelakt. Vandaag en morgen staat-ie kant en klaar opgebaard in z'n piepjonge koffiebar aan de Herengracht. Wie de jaren '80 een laatste groet ivil brengen, moet dus rap wezen. Zondag is het zover en Bert Jansen wacht niet. Publiek of geen publiek, die middag neemt Bert triomfantelijk het brandblusap- paraat ter hand om een seconde later de schuimende inhoud over de kist te spuiten. Oké, Bert weet ook wel dat men een lijkkist behoort te verbranden maar aangezien hij in zijn koffiebar geen fikkie mag steken, zal hij - teneinde toch nog op enigerlei wijze aan het ceremonieel tege moet te komen - de kist blussen. Ook al is er dus geen brand. Bert Jansen zal het een biet zijn. Het zal hem waarschijnlijk een even grote zorg zijn als al het andere. Hem kan het niks schelen dat hij in een oude fabriekshal een koffiebar is begonnen die naar zijn overtuiging economisch be zien volstrekt onverantwoord is. De koffiebar kent amper een omzet, is zelden geopend. Dat een boekhouder dan gaat zeuren, ach dat is van latere zorg. „Je moet nu leven", vindt de 25-jarige student geschiedenis. „Morgen is het te laat. De dood zitje immers op de hielen. We willen dan ook de jaren '80 overslaan." Hervaring „Gewoon bij '90 beginnen. Niet alleen om een voorsprong te krij gen maar zeer zeker ook omdat de jaren '80 niet meer spannend zijn. Vijfjarenplannen, Bestek '81, George Orwells boek '1984'.... Zie je, er is al zoveel uitgestippeld, 't Is geen echte toekomst meer. Van de jaren '80 zijn notabene al foto's gemaakt. Door futurolo gen. De loper is al uitgelegd. Ik noem die jaren altijd maar een hervaring. Een herhaald verleden. De grote vleesmassa op weg naar de jaren '90. Ik wou die tocht maar liever overslaan." Zomaar tien jaar van je leven overslaan, weggooien? „Voor mijn part", zegt Jansen onverschillig. „Die jaren '80 zijn toch maar flauw. Daarom wilde ik van de uitvaart geen al te groot spektakelstuk maken, 't Gewoon subtiel houden." Receptie Leidenaar Bert Jansen is het brein achter „Salon 'O", Leidens jongste groep op het gebied van de avant-garde. „Een jonge generatie van kunstenaars die met nieuwe vormen experimenteert", is de verklaring die Van Dale ervoor geeft. Salon 'O, gevestigd in koffiebar 'Odessa', is weliswaar een groep die qua ledenwerving nog slechts weinig activiteiten heeft ontplooid, toch lijkt ze veel in haar mars te hebben. Althans die indruk roept Bert Jansen hiernaast op. „Volgende week vrijdag wilde ik het niet zo sober houden. Dan houd ik in de koffiebar een receptie ter gelegenheid van de recep tie, als je begrijpt wat ik bedoel. Zaterdag en zondag vertoon ik dan van de receptie videobeelden voor degenen die verhinderd Bert Jansen bij de kist. "Je moet nu leven", vindt hij, "Morgen is het te laat. De dood zit immers op de hielen". DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft gisteren een poging gewaagd om door middel van 13 moties het volksgezondheidsbe leid van minister Ginjaar en staatssecretaris Veder-Smit aan te scherpen. Een meerderheid vindt namelijk dat het de be windslieden aan visie ontbreekt dan wel dat deze te weinig zicht baar is. Vooral van oppositiekant toonde men zich teleurgesteld over de antwoorden uit de eerste termijn. Mevrouw Muller (PvdA) sprak van "een beleid, druipend van overleg, mistig en regenachtig". De PvdA stelt dat de geplande om buigingsmaatregelen (waaronder de "eigen bijdragen") onduide lijk en onoverzichtelijk zijn. Ook vragen de socialisten te streven naar het afromen van te hoge in komens van medici en andere hulpverleners voor 1982. Mevrouw Wessel-Tuinstra sprak van "gebrek aan respect voor het parlement", omdat niet op con crete voorstellen is ingegaan. De strategie ontbreekt, de minister is bezig de gezondheidszorg te "de politiseren". Zij wil een vesti gingsbeleid voor artsen bewerk stelligen door met name het sys teem van goodwill-betalingen (bij overname van praktijken) af te schaffen. Ook de PPR bleek uiterst ontevre den. Mevrouw Beckers zag met name geen samenhang van' het volksgezondheidsstreven met de rest van het kabinetsbeleid. Zij wil opheldering over de vraag welke premie twee huwelijk spartners die ziekenfondsverze kerd zijn en deeltijdarbeid ver richten, in de toekomst moeten betalen. De PPR wil de eigen bij drage voor kraamzorg thuis af schaffen en meer geld voor uit breiding van de kraamzorg en de opleiding van leerlingen. Het CDA diende een motie in waarin staat dat er in ieder geval moet komen: een op de praktijk verkleining gericht vestigings beleid en een tarieven- en hono- rariabeleid; regeling van de goodwillbetalingen bij praktij koverdrachten, beheersing van functies in de ziekenhuizen, ver sterking van de poliklinische ac tiviteiten en aanstellingen van beroepsbeoefenaren in dienst verband. Deze motie lijkt wel te worden aanvaard, in tegenstel ling tot vele andere. Afronding van het volksgezond- heidsdebat zal waarschijnlijk in de loop van de volgende week ge schieden. LEIDEN - Sommigen zullen gis teravond tijdens het optreden van "Knock Out", samengesteld uit cursisten van de slagwerkcur sus van K&O o.l.v. Fred Cohen in het WAAG-gebouw wellicht tot de conclusie zijn gekomen, dat deze Leidse slag werkgroep on der de invloed heeft gestaan van formaties als Santana, Osibisa, Massada of Devadip Onesess Or chestra. Voorop gesteld tenmin ste, dat men in staat is de diverse muziekstijlen als zodanig te on derkennen. Feit is echter, dat de groep rond Cohen zo oorspron kelijk muziek maakt, dat het zich moeilijk in traditionele (Latijns- Amerikaanse Afrikaanse Zuidmolukse) muziektermen laat vertalen. De uit dertien leden bestaande slagwerkgroep zou de ontdekking van deze triënnale genoemd kunnen worden. Niet slechts het enthousiasme is hier debet aan, maar ook het collec tieve ritmegevoel, waardoor een uiterst swingend geluid ontstaat. Naast traditionele instrumenten als conga's (Mario Pareira/Van Boekei), grote trom (Cohen zelf) en timbales (Erk Willemsen) maakt de groep tevens gebruik van a-go-go-bells (Karei Keuls), maraca's (Robert Bloemhoff), koebellen (Bastiaan Pries/Gerard Wyenink) en talking drums (Ja- cobine Rol). Toch zij hier na drukkelijk vermeld, dat de groep slechts door grote onderlinge so lidariteit tot zo'n eenheid in ritme kan komen. De raffiastick van Siebe Blonk en de samballen/ rasp van Francis van Mol comple teren dat ritmische, swingende en zo typisch a-amateuristische geluid. BERT KOEKEBAKKER ADVERTENTIE Geen 4':% maar 5'rcnlc! Girosparen bij de NMB is misschien wel de makke lijkste manier om wat geld op zij te leggen. Het enige dat u nodig heeft is een bank- of girorekening. Bij de NMB of bij een andere instelling. Voor de bedragen die u wilt sparen, schrijft u dan ge woon een girootje uit. Doe het op de post en de rest gaat van zelf. Geld opnemen is al even simpel. Via een speciaal op nameformuliertje schrijft de NMB het door u gewenste be drag van uw girospaarreke- ning weer over op uw gewone bank- of girorekening. U kunt dus altijd vrij over uw geld be schikken, tot f 5.000,- per maand. Bovendien krijgt u 1% méér rente dan op een gewone spaarrekening. Geen 4zo- ais gebruikelijk, maar 5'/:%! Mooi meegenomen. Eén voorwaarde echter: de eerste inleg dient ten min ste tweehonderdvijfüggulden te bedragen. Coupon U krijgt alle gewenste informatie I over NMB girosparen wanneer u deze coupon in een gesloten en- j I velop zonder postzegel opstuurt t I naar de NMB, Antwoordnummer I 131,1000 PA Amsterdam. i I Stuur mij meer informatie over I girosparen bij de NMB DOpen voor mij een girospaar- rekening OAankruiscn wat gcwctist is. I Ik heb een betaalrekening ja/nee Rek.nr.:l 1 I I I I I i I I I Naam: Adres: I Postcode: I Woonplaats: I I I Handtekening: j lij minderjarigen moet ouder of voogd nude otukrukouii) q Datum: NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23