Vërvangenvan een biezen zitting Wolverven met kleuren uit de natuur W ""ïtJT Amerikanendrinkenmeer wijn FOTOROUTES IN NEDERLAND VRIJDAG 9 NOVEMBER 1979 lijp Een stoel met een langzamerhand versleten bie zen zitting komt vaak in een schuurtje te staan of in een donkere hoek op zolder. Kunt u de stoel eigenlijk niet missen, dan kan een op maat ge zaagde plank voorlopig uitkomst bieden, maar een fraai gezicht is dit niet. Het is veel beter, die nostalgische „biezen" stoel weer in zijn oude glorie te herstellen. Voordat u aan het werk gaat, moet u kiezen tussen het toepassen van glasfiber of biezen. Men raadt be ginners vaak aan, eerst met glas fiber te experimenteren omdat het veel gemakkelijker werkt. Maar biezen, gedraaide bladeren van de familie der cyperaceeën, geven een stoel (en zeker een ou de) meer allure dan de kunstma tige glasfiber. Een ander mate riaal om een zitting te vlechten is koord (touw). Het is echter niet zo sterk als beide andere materia len. Wilt u een gewone stoel met fiber bekleden, dan hebt u aan een kilo genoeg. Koopt u een „bos" bie zen, dan kunt u hiermee 3 a 4 stoelen bekleden. Hoe u met bie zen moet omspringen, zullen we hieronder uit de doeken doen. Voorbereiding Biezen kunnen niet zomaar toege past worden. U moet ze eerst we ken om ze buigzaam te maken. Hiervoor legt u ze 15 minuten in koud water, lang plat onder een zware doek droogt. Ondertussen haalt u de oude biezen van de zitting af. Wanneer er latjes langs de randen van het zitframe zitten, moet u deze eerst voorzichtig verwijde- Techniek U neemt de maat op tussen de po ten van de voor- en achterlat van het zitframe. U berekent het ver schil en deelt dit door twee. Als voorbeeld hebben we een stoel gekozen, waarbij het verschil 6 cm is. De helft hiervan, 3 cm, zet u op de voorlat bij de voorpoten met potlood af (fig. A). Nu neemt u het begin van een bies en zet deze met een spijker of pu naise vast aan de binnenkant van de linker zijlat, achter de voor poot. U wikkelt de bies, terwijl u hem met de vingers stevig rechtsom draait, om de voorlat en vervolgens over zichzelf en de linker zijlat heen. Dan trekt u de bies strak zonder te draaien over de rechter zijlat, vervolgens er- 11 i )i HI Hl I I' onderdoor en ten slotte over zich- zelf en de voorlat. Nu zet u hem vast aan de binnenkant van de rechter zijlat en knipt u hem af (zie tekening B). Op de rechte stukken draait u de bies niet kloksgewijs. Bij de afwikkeling om de latten wèl. U doet dit net zo vaak tot de beide stukken aan de voorkant tot de potloodstreepjes zijn opgevuld en wel zo dat u bij de tweede bies en alle volgende al het biezenma- teriaal dat al op zijn plaats zit, als een deel van de latten moet be schouwen. U moet de nieuwe bies er dan ook omheen slaan. De biezen moeten goed tegen elkaar aan komen te liggen. Rechthoek Ten slotte houdt u een rechthoek over (fig. C.). Voor de opvulling hiervan maakt u een nieuwe bies vast aan de linker zijlat. Sla hem om de voorlat, om de linker en de rechter zijlat en vervolgens weer om de voorlat. Nu gaat u door en u slaat de bies over de achterlat (kloksgewijs draaiend), over zichzelf en over de rechter zijlat heen. U trekt hem strak naar de linker zijlat (niet draaien), gaat eromheen en opnieuw over zich zelf en de achterlat, en u trekt de bies weer strak naar de voorlat (fig. D). Wanneer u aan een nieuwe bies toe bent, bindt u met een platte knoop de eindjes aan elkaar. De knopen moeten wel aan de on derkant van de zitting komen te zitten. Is een bies tamelijk dun, dan kunt u twee biezen in elkaar draaien. Voor een mooi resultaat is het werken met biezen van ge lijke lengte zeker gewenst. Als de voor- en achterkant van de zitting langer zijn dan de zijkan ten, zullen de zijkanten eerder bemat zijn. Er blijft dan een mid denstuk over. Om dit op te vullen, maakt u met de bies bewegingen in de vorm van een acht om de voor- en achterlat heen, telkens tussen de middelste rijen biezen naar beneden gaand en omhoog komend (tekening E). Door de dikte van het zittingframe zal er een ruimte ontstaan tussen de bovenste en onderste laag bie zen. Wanneer deze ruimte groot genoeg is, moet u die opvullen met resten van biezen. U drukt met een stukje hout de restjes biezen stevig tussen beide lagen. Dit kunt u niet meer doen na het „bematten". Het moet tijdens het werk gebeuren. Het voorkomt het verzakken of losraken van de zitting en houdt de stoel langer mooi en bruikbaar. De laatste jaren is de belangstelling voor het zelf-spinnen van scha pewol enorm toegenomen. Het zelfde geldt voor de verwerking ervan. Naast het traditionele breien zijn steeds meer mensen zelf gaan weven. De fase die er tussen zit, het verven van de wol, wordt echter weinig thuis ge daan. Misschien omdat het alle maal wat ingewikkeld lijkt. Toch valt dat wel mee. Natuurlijk is er kennis en vaardigheid voor no dig, maar na enig experimente ren heeft u al gauw leuke resulta ten. Natuurlijke stoffen Het verven van ruwe of gesponnen schapewol kunt u met chemische of natuurlijke verfstoffen doen. De laatste manier is niet alleen milieuvriendelijk, u beleeft er ook het meeste plezier aan. Denk bijvoorbeeld maar eens aan het verzamelen van de grondstoffen. Heerlijk een dag de vrije natuur in en daarna aan de slag. In vrij wel elk jaargetijde is voldoende materiaal te vinden. Herfstbladeren zijn erg goed te ge bruiken. Het noteblad geeft een geelgroene tot lichtbruine kleur, kastanjeblad geel of groen, den- neappels een warme kleur bruin en van notebolsters (dit zijn de buitenste schillen) krijgt de wol een diepe, donkerbruine tint. Afrikaantjes geven een goudgele kleur en dahliabloemen maken de wol oranjegeel Ook met snoeihout zijn prachtige kleuren te krijgen. Principe Diepvriesalarm Hebt u ook weieens een diepvries- kast vol sneeuw gehad omdat u de deur niet goed gesloten had? Een hoogst vervelend karweitje om de hele zaak weer vlie gensvlug schoon te maken. Bo vendien loopt u het risico, als u het te laat bemerkt, dat de hele kostbare inhoud ontdooit is. En zoals u weet mag eenmaal ont dooit voedsel niet opnieuw inge vroren worden. Een inventieve firma heeft er iets op gevonden en brengt een handig apparaatje op de markt dat automatisch een alarmsignaal geeft als de tempe ratuur in de diepvrieskast stijgt. Om welke reden dan ook. Een zuignapje met een snoer wordt in de diepvries geplaatst; het alarm zelf kan verder waar u maar wilt worden gemonteerd. Figuur A: met twee potloodstrepen geeft U op de voorlat de helft van het verschil in lengte tussen voor- en achterlat aan. Figuur B: een rechthoek blijft over. Figuur E: Wanneer de zijkanten eerder bemat zijn, blijft allen het middenstuk nog over. De Amerikanen hebben schijnbaar de smaak te pakken gekregen van een goed glas wijn. Vo rig jaar dronken zij er tenminste gezamenlijk zo'n 130 miljoen liter van. Een naar ver wacht, zal het wijn ver bruik er tot 1990 nog met 9% per jaar toene men. Waar de Verenig de Staten de grootste markt ter wereld vor men, haassttten de Eu ropese producenten zich om er hun deel op Maarde Amerikaan se inkopers legden geenszins de rode loper uit. De Fransen die al tijd wat superieur glimlachten als het ging om Californische wijn, voelden hun glimlach verstarren. Van de to tale wijnconsumptie in de VS wordt namelijk ruim 85% in het land zelf geproduceerd. Niet alleen hebben de wijn boeren van de Ameri kaanse westkust de kwaliteit van hun wij nen belangriik weten te verbeteren, zij hebben die ook aangepast aan de smaak van de Ame rikanen, die een goed, gestandaardiseerd product verlangt van constante kwaliteit. Zij hebben bovendien een marketing en distri butieorganisatie opge zet waar de Fransen nog wat van kunnen le ren. Het is een ware in dustrie geworden. De Californische firma Gallo bijvoorbeeld produceert en verkoopt evenveel als de volledi- De grootste wijnimpor- teur in de VS is Italië, dan komt Frankrijk op de voet gevolgd door Duitsland, Spanje en Portugal. De Amerika nen hebben momenteel nog een uitgesproken voorkeur voor witte wijn (57%), maar des kundigen voorspellen dat de toekomstige markt die van een niet te dure rode tafel wijn zal zijn. Het oude waxinelichtje heeft een nieuw glaasje gekregen. Een ge zellig bol buikje dat het wat aar zelende waxinelicht twinkelend weerkaatst, op een voetje waar de waxine precies in past. Royal Leerdam brengt een set van 4 glaasjes met 4 lichtjes erbij onder de naam "Twinklestars". En twinkelen doen ze inderdaad. Veiliger dan veel gewone kaar sen, mede doordat de vlam laag in het glas ligt en de vorm van het glaasje omvallen vrijwel voor komt. Verkrijgbaar bij de waren huizen en de vakhandel voor glas, porcelein en aardewerk. In het kort gaat het ven en als volgt. Het verfbad krijgt u door de bij elkaar verzamelde bloemen, blaadjes, stengels, zaaddoosjes e.d. (bij voorkeur geen wortels, want dan doen we de natuur ge weld aan) fijn te hakken en in het water te zetten. De wol wordt nu eerst in zout water gewassen en vérvolgens met natuurlijke of on schuldige chemische middelen „gebeitst". Hierdoor gaan de schubben van de wol openstaan en kan de verf er helemaal in dringen. Dit is belangrijk i.v.m de was- en kleurechtheid. Als de wol uit het beits bad komt en af gekoeld is, gaat hij in het verfbad, dat daarna tot 90 graden verhit wordt. Het verven duurt mini maal een uur. De kleur wordt donkerder naarmate de wol lan ger in het verfbad blijft. Tenslotte worden de strengen in (regenwa ter uitgespoeld en uit de zon te drogen gehangen. Natuurlijk kunnen we in zo'n kort bestek niet tot in de details ver tellen hoe het verven precies in z'n werk gaat en wat de kneepjes van het vak zijn. Op verschillende plaatsen in Nederland zijn daar voor speciale wolverf-cursussen. U kunt eens informeren bij de plaatselijke volksuniversiteit of creativiteitscentra. Er zijn op dit gebied ook diverse boekjes ver krijgbaar. Het boekje Schapewol in Kleur van Ad Hopstaken (uitgeverij Kos mos, prijs f 17,50) is een goede en duidelijk geschreven handlei ding voor het plantaardig verven. Het is bedoeld voor zowel de be ginnende als de gevorderde ama teur. De techniek van het wassen, drogen, beitsen en ven-en van de wol wordt uitvoerig behandeld en er staan vele praktische tips in. In het tweede deel van het boekje staan ruim 40 verfrecepten en een lijst van verfplanten die u zelf kunt kweken I De klimop of Hedera, zoals dit ge slacht eigenlijk heet, is in de eer ste plaats bekend als een van de weinige groenblijvende en zelf- hechtende klimplanten voor bui ten. Maar behalve als klimplant kunnen we diezelfde soort ook als bodembedekker gebruiken en de familie der Hedera's omvat ook wintergroene struikjes. Bo vendien kan de plant behalve on ze winterse kou ook het klimaat in onze centraal verwarmde ka mers doorstaan. Kortom: een plant met vele mogelijkheden, vele voor- én enkele nadelen. In de tuin De meest bekende soort is de Hede ra helix of gewone klimop. Deze plant is ideaal als gevel bedek king; ze hecht zichzelf met kleine hechtworteltjes stevig vast aan de muur, groeit zelfs in diepe schaduw en blijft ook 's winters groen. Behalve een fraaie „gevel bedekking" is het ook een ideale plant om een lelijk geworden schutting te bedekken en als mooie groene achtergrond voor de border en als dichte afschei ding te fungeren. Het is echter wel zaak om tijdig in te grijpen als de klimop een object nadert waar ti hem liever niet in wilt hebben. U doet er verstandig aan de kli mop niet bij uw dakgoten en re genpijpen te laten komen; die kunnen erdoor worden vernield. Als de plant zijn hoogste punt be reikt heeft, vormt hij automatisch geen hechtwortels meer, maar zogenaamde bloeischeuten. De bloeischeuten krijgen bovendien een anders gevormd blad en hier aan komen ook de geelgroene bloemen. De klimop is echter ook heel goed te gebruiken als bo niet klimt en gestekt is uit de bloeischeuten. Ook hier is weer een variant met anders gevormd blad, de „Dentata". Dit blad is groter, zachter groen en onre gelmatig getand. Huiskamer r De klimop maakt inkortetijd dembedekker, zeker op scha duwrijke plaatsen waar geen gras meer groeien wil of in de diepe schaduw onder bomen en strui ken. De bontbladige soorten willen wel graag een plaatsje in de halfscha duw en daarvan moet u groen- wordende twijgen steeds weg halen om te voorkomen dat deze het bonte blad gaan overwoeke- winter)kijk-en winddichte afscheiding ren. Er zijn enkele vaneteiten verkrijgbaar met een andere bladvorm zoals de „Hibernica" met grote, minder diep ingesne den bladeren, de „Sagittaefolia" met pijlvormig blad en de „Ar- genteo Variegata" met wit gevlekt blad. Hedera helix „Arborescens" is een struikvorm die wel bloeit en bes sen draagt. Deze soort ontstaat door een stek te nemen van een bloeischeut. Andere struikvor- men zijn de laagblijvende „Conglomerata" en het ongeveer 50 cm hoog wordende struikje „Erecta" met rechtopgaande scheuten. Minder bekend is de Hedera colchica, afkomstig uit de Kaukasus. Deze heeft een dik leerachtig blad dat 15 tot 20 cm grot wordt. Deze soort heeft ook een cultivar „Arborescens", die Ook voor de huiskamer is de kli mop een makkelijke plant, die in vele soorten verkrijgbaar is. De verschillen zitten in de bladvorm en in de kleur van het blad; ook hier weer groene zowel als bonte exemplaren. De groene soorten kunnen in een volkomen zonloze kamer nog best gedijen, hoewel ze een beetje licht toch wel op prijs stellen. In een al te donker hoekje zal de plant minder mooi worden. Het is ook heel verstandig een plant die zich eenmaal aan de muur heeft vastgehecht niet meer los te ha len. Dit heeft altijd vrij veel blad- verlies tot gevolg. De enige soort die geen hechtwor- tel vormt, is de Hedera helix ca- nariensis „Gloire de Marengo"; deze moeten we een beetje hel pen bij het klimmen. De bonte soorten moeten echt op een lichte plaats staan, maar verdragen (evenals de groene soorten) be slist geen direct zonlicht. Houd in de zomer de potgrond v vochtig, maar zorg ervoor dat de plant niet in het water blijft staan, 's Winters wil de klimop het liefst rij koele ruimte staan. ef dar linde -vater mest. Stekken gaat heel eenvoi dig door toppen of zijscheuten i het water te laten wortelen. /oor amateurfotografen met „oog" voor landschapsschoon heeft de Stichting Amateurfotografie in samenwerking met ANWB en VVV's elf fotoroutes samenge steld, die zowel leuke fiets ol au toroutes zijn als dankbare objec ten voor de camera. Deze met overleg samengestelde trajecten bieden handen vol foto genieke objecten. De elf fotorou tes zijn: Friesland, Drente, Hoge Veluwe, Tussen de rivieren (Gel derland. Zuid-Holland en Utrecht). Hollands Glorie (West- Friesland, NH). Zuid Holland •derlands scho Stichting Amsterdam. VVV kanton (per stuk) te i 41 We Ze i Brabant e ind) vindt u in al du

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17