„Als er maar eten is voor het volk" Besluit tot produktie van Fokker F29 nadert 4000+2000m P invia/79 Gouverneur Oost-Timor: poggenpohl Keukens van klasse. keukens, badkamers, zitkomfort onder één dak VRIJDAG 9 NOVEMBER 1979 VARIA PAGINA 15 vakbeurs voor transport, opslag en distributie Dag. 10 00 -18.00 uur a i JAARBEURS-UTRECHT L (Van onze speciale verslaggever Bob Mantiri) DILI, OOST-TIMOR - Het geeft niet welk systeem er re geert, als het volk maar eten heeft. Dat is het credo van Francisco Xavier Lopez da Cruz, de waarnemend gou verneur van Oost-Timor. Lopez da Cruz, een tengere, zacht sprekende man. behoorde tot de top van de Democratische Unie van Oost-Timor (UDT), die op 11 augustus 1975 een greep deed naar de macht, in een periode waarin de Portugezen zich voor bereidden op de terugtrekking uit de koloniën. Een daad die de inleiding vormde tot een bloedi ge burgeroorlog en de invasie van het Indonesische leger. Het Fretilin, aangevoerd door de jonge elite van Oost-Timor zoals Ramos Horta, de gebroeders Lo- bata, Mario Alkatiri, Octavio de Araujo, verklaarde UDT en Apo- deti een pro-Indonesische bewe ging, de oorlog en proclameerde op 28 november de onafhankelijk heid van de democratische volks republiek Oost-Timor, die niet door Portugal werd erkend, maar wel door twaalf andere staten waaronder de Chinese Volksre publiek. Indonesië, bevreesd voor een communistisch bewind vlak voor de deur, besloot na eerst de VS en Australië te hebben gepolst, tot een invasie. Op 7 december 1975 brak de hel los in Dili. De hoofd stad werd vanuit zee beschoten en vliegtuigen bombardeerden de stad. De straten van Dili lagen in de ochtend van de 8e december vol doden. Op 17 juli 1976 werd Oost-Timor ingelijfd by Indone sië. Lopez da Cruz behoorde tot de pro- Indonesië-gezinde leiders en diende op het hoogtepunt van de oorlog als propagandist voor de regering in Jakarta. Het was dan ook geen verrassing, dat Jakarta hem beloonde met de post van waarnemend gouverneur naast Guilherme Maria Goncalves. "Geen interesse" „Het zou weinig voor het volk heb ben uitgemaakt wie er aan de macht zijn gekomen. Als het het Fretilin is geweest, dan was het volk ook tevreden geweest. Als wij, de UDT, het zijn geworden, dan waren de mensen ook tevre den geweest. Dat komt doordat men zich hier niet voor de poli tiek interesseert. Het gaat er al leen om dat zij eten hebben, een gevulde buik hebben. Ik vraag me wel af of al de mensen zich er wel van bewust zijn dat Oost-Ti mor intussen een Indonesische provincie is geworden", aldus Lopez da Cruz. Daarmee heeft Lopez dat Cruz min of meer aangegeven voor welke gigantische taak de Indonesische regering staat en welke verant woordelijkheid het op zich heeft genomen met de inlijving van Oost-Timor. De mate van politieke geïnteres seerdheid hangt af van het peil van het onderwijs. En dat is op Oost-Timor droevig laag. De Por tugese koloniale administratie heeft daar bitter weinig aan ge daan. Slechts drie procent kan le zen en schrijven. De rest is anal fabeet. Alleen de kinderen van de zogenaamde 'geassimileerde' klasse kregen onder het Portuge se bewind de kans op de rege- ringsscholen te studeren en in Portugal door te leren. Dat is maar een klein groepje geweest. En wellicht zijn ze met de uit tocht voorafgaand aan de bur geroorlog uit het land verdwe nen, of zijn omgekomen in de oorlog. Zeker is dat door de oor log er geen politiek bewust kader meer is: Waar de Portugezen zich alleen mee bezig hielden, was de koffie, waarvan de opbrengst niet eens ten goede kwam van het volk maar aan de regering in Lis sabon. Toen de Portugezen eind 1974 hun kolonie, waar zij 350jaar de knoet hebben gehanteerd, verlieten, lieten zij een volk achter dat dom was gehouden, achterlijk en hul peloos was: de mensen waren voor een groot deel even primitief als toen zij eeuwen terug door de Portugezen en Hollanders wer den aangetroffen. Verandering Lopez da Cruz hoopt dat onder het Indonesische bestuur daar verandering in komt. Er is nu al enige vooruitgang te bespeuren. Veel aandacht wordt gegeven aan het onderwijs. Er zijn nu meer scholen, onderwijzers die gere- cruteerd worden uit Java, Suma tra en Celebes. Men heeft nu meer kansen dan tijdens de Portugese tijd. Degenen die niet werkschuw zijn, kunnen nu zelfs in over heidsdienst treden, hetgeen on der de Portugese tijd onmogelijk was. Nu vind je op alle bestuurs niveaus Oosttimorezen", zegt hij. Overigens niet eens zon vreemde zaak. Want voor de Indonesiërs is Oost-Timor een volkomen ander land, met andere zeden en ge woonten. De mensen spreken een taal die zij niet begrijpen. Er zijn in totaal 35 dialecten, waar van 'Tetung', een mengeling van Portugees en streektaal, het meest wordt gesproken. Het zal voorde Indonesiërs nog wel jaren duren voordat zij helemaal zijn ingeburgerd in deze voormalige Portugese kolonie. Het proces van 'integrasi' of lie ver gezegd de 'verindonesisering* van de voormalige Portugese kolonie wordt intussen wel met enige argwaan gevolgd door de rooms-katholieke kerk op Oost- Timor. Was de katholieke kerk in de Portugese tijd, evenals in de andere voormalige koloniën, le gaal en politiek het verlengstuk van de staat, onder het nieuwe bewind vreest men niet alleen een beknotting van haar invloed, maar ook islamisatie van het ge bied. Een rooms-katholieke geestelij ke, die liever onbekend wilde blijven, verklaarde weinig ge lukkig te zijn met invoering van islamitische Javaanse onderwij zers op de scholen die volgens hem eropuit zijn om zieltjes te winnen. Het gaat ons niet om het winnen van zieltjes, zo legt hij uit. Maar om de gevolgen ervan. Dat brengt namelijk tweespalt in een katholiek gezin, zo kweek je ver deeldheid onder het volk en dat kan aanleiding worden tot gods dienstige twisten in de toe komst", zo meent hij. Op Oost- Timor is 25 procent katholiek, vijf procent islamiet en protestant: 75 procent is animist. Problemen De integratie stuit niet alleen op re ligieuze bezwaren, maar voor de inwoners van Dili ook op prakti sche problemen. Vele straten hebben Indonesische namen ge kregen en de postbode schijnt er zelf moeite mee te hebben. Be zoekers uit Jakarta die naar de naam van een intussen in een In donesische held vernoemde straat vraagt, wordt vreemd aan gekeken. Maar Lopez da Cruz kan daar alleen om lachen. Dat lost de tijd wel op, meent hij. De Portugezen hebben bitter weinig gedaan aan onder wijs. Maar dat niet alleen, ook buiten de grote steden hebben ze maar weinig moeite gedaan het bestaansniveau van de mensen te verbeteren. De mensen wonen nog in kleine hutjes, gemaakt van palmtakken en rietgras: ze leiden nog een primitief bestaan. Het verzamelen van en jagen op in het wild levende planten en dieren is nog altijd een gebruik, evenals het zogenaamde 'wisselen van akkers'. Met dit primitieve sys teem van akkerbouw verbruikt men weinig energie: wat men al leen nodig heeft is een kapmes en lucifers. Een uitverkoren stuk land wordt in brand gestoken, waarna met een pootstok maïs of andere gewassen in de grond worden geplant. De hellingen van de bergketen die over de hele lengte van Oost-Ti- mor loopt, worden ontsierd door zwartgeblakerde bomen en kale plekken. De roofbouw heeft hier verschrikkelijk toegeslagen. De Indonesische regering probeert de mensen die hier wonen deze primitieve wijze van akkerbouw te verbieden. Maar zonder enig resultaat, omdat ze ook geen al ternatieven wordt gegeven. Men valt terug in een gewoonte die al duizenden jaren oud is. Dit systeem gaat alleen op in een situatie waarin de mens-land- verhouding zo laag is dat men het zich kan veroorloven grote delen van de beschikbare grond in brand te steken. Het ziet er wel naar uit dat dat voorlopig geen probleem is. De bloedige oorlog heeft het toch al dunbevolkte land nog meer ruimte gege- Het is niet precies bekend, hoeveel mensen er in de burgeroorlog en de daarop volgende militaire operaties van het Indonesische leger zijn omgekomen. Cijfers Lopez da Cruz gelooft in elk geval niet dat de helft van de bevolking is omgekomen, zoals het rapport van de voorzitter van de Australi sche raad voor de mensenrech ten, James Dunn, beweert. „Dat zou betekenen dat er een kern oorlog is geweest op dit eiland zegt hij. Volgens de voormalige Australische consul waren er tij dens de Portugese tijd in 1974 688.000 mensen op Oost-Timor, in 1978 waren er nog maar 329.000 mensen, dat zou volgens Dunn een bevolkingstelling van het ministerie van defensie in Jakar ta hebben uitgewezen. Ook kerkelijke organisaties en ver tegenwoordigers van hulporga nisaties in Dili geloven de cijfers van Dunn met. Frank Carlin van de katholieke hulporganisatie Catholic Relieve Service vindt het 'onjuist en volkomen ver keerd'. Op grond van zijn waar nemingen uit de lucht en getoetst aan de informaties van de veld werkers van de CRS, komt hij uit op een cijfer van rond de 500.000. Kijk, zegt hij, er zijn naar schat ting 150 nieuwe dorpen waar de vluchtelingen uit de bergen zich hebben gevestigd. Het gemid delde inwonertal in zo'n dorp is ongeveer 2000. Dat betekent dat er in die nieuwe woongemeen schappen pakweg 300.000 men sen wonen, voeg daarbij de onge veer 200.000 mensen die in de grote steden als Dili, Baucau en Viqueque wonen, dan kom je op ruim 500.000 mensen". Zijn schatting benadert de telling van de afdeling bevolking van het bureau van de gouverneur die uitkomt op 522.433. Volgens de waarnemend gouverneur gaat eens in de maand een ambtenaar alle dorpen langs om de lijsten op te halen waarop de binnenko mende en vertrekkende inwo ners worden bijgehouden. Het verschil met een telling in 1974 die een cijfer aangeeft van 653.211 mensen is 130.778. Waar zijn die mensen gebleven? Volgens Lo pez da Cruz zijn nog duizenden mensen in de bergen waarheen zij zijn gevlucht voor de oorlog en de militaire acties tegen het Fre tilin en duizenden zijn ook of naar Australië of via dat land naar Por tugal gegaan. Ziekte en honger Maar uit de gesprekken met kerke lijke functionarissen zouden als gevolg van de oorlog tussen de zestig en zeventig duizend men sen zijn omgekomen. Niemand kan dat echter bevestigen. En de levens van 300.000 staan op het spel, mensen die in de dorpen zijn teruggekeerd, maar geen voedsel Laat de Indonesische regering deze mensen expres in deze situatie in het kader van uithongerings- strategie? meer hebben, vooral in het westelijke deel van heteiland zijn veel door ziekte en honger geteis terde mensen geconcen treerd. De vraag is gesteld of de Indonesi sche regering deze mensen, die al jaren in deze omstandigheden verkeren, niet expres in deze si tuatie laat in het kader van een uithongcringsstrategie. Frank Carlin, die de hulp van de katholieke organisatie CRS coördineert en ook het comité van het internationale Rode Kruis, geloven dat niet. Carlin zegt dat de Indonesische re gering zestien miljoen Ameri kaanse dollars heeft, uitgetrok ken voor de opbouw van Oost- Timor. Er zijn nieuwe wegen aangelegd, nieuwe gebouwen opgezet in de grote steden maar de vraag blijft onbeantwoord waarom geen hulp wordt gege ven aan de 300.000 in kommer volle omstandigheden levende Oosttimorezen. Over het karökter van het Oostti- morese volk zegt Lopez da Cruz nog: wij lopen niet met onze ge voelens te koop. Wij kroppen al les op, wij observeren. Als het een vriend blijkt dan doen wij alles voor hem, als het een vijand is dan merkt hij dat later als het volk geen eten heeft; dan maakt het wel uit welk systeem er re geert". Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extrè's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b v Gebr. Rolff s Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel. 070 - 85 13 08 Boeing-737. Het is dan ook op grond daarvan dat Fokker met Boeing een overeenkomst geslo ten heeft voor de levering van 737-rompdelen, indien de F-29 in produktie genomen wordt. Fokkers grootste De F-29 zal het grootste vliegtuig worden dat Fokker in zijn 60-jari- ge bestaan ontworpen heeft. De vleugels krijgen een spanwijdte van bijna 34 meter en de romp wordt ruim 38 meter lang. Af hankelijk van de beenruimte die de kopers willen, kunnen 132 tot 150 passagiers worden vervoerd. De F-29 krijgt een maximaal be reik van 2800 km. Het brandstofverbruik wordt on geveer 25 procent lager dan van de huidige generatie civiele vlieg tuigen voor 100 tot 120 passa giers, zoals de Fokker F-28. Dit wordt veroorzaakt door toepas sing van de nieuwste aërodyna mica bij het vleugelontwerp, de verwerking van nieuwe lichtge wicht composietmaterialen en de montage van brandstofzuiniger motoren. Hiervoor wil Fokker twee motoren aanbieden: een type dat afgeleid is van de in ontwikkeling zijnde Rolls-Royce RB-432, en de CFM- 56, een motor die als gezamenlij ke onderneming van de Franse Snecma en de Amerikaanse Ge neral Electric is ontwikkeld ter vervanging van die op toestellen als de DC-8, de Caravelle en de B-52 bommenwerper. Voor deze laatste kunnen zes CFM-56-mo- toren in de plaats komen van de huidige acht. Ondanks de uitbesteding van een groot aantal onderdelen van de F- 29, wil Fokker onder alle om standigheden zelf de verant woordelijkheid voor het project blijven dragen. Dat wil. aldus Swarttouw, zeggen dat Fokker op zijn minst verantwoordelijk wil blijven voor het ontwerp en de verkoop van het toestel. Wel zou Fokker bereid zijn het F-29- project onder te brengen in een Europees consortium, maar ook dan met behoud van zijn verant woordelijkheid. Een belangrijke voorwaarde voor dit alles is de bereidheid van de Nederlandse staat om de ontwik kelingskosten voor te schieten. Op dit moment worden die reeds geraamd op 1,3 miljard gulden. r Een tekening van de F-29 met de motoren onder de vleugels gemonteerd. Het besluit om de F-29 in produktie te emen zal niet lang meer op zich laten wachten. Die voorde F-27 Friendship heeft de staat er ruim drie keer uitge kregen, maar toen ging het om een bedrag van 200 miljoen gul dens (in 1955). Een concurrent voor de F-29 heeft zich tot dit moment nog niet aan gediendF okker vi ndt dat, gezien de markt voor dit type toestel, circa 1500 stuks tot 1995, één con current erbij niet kwaad zou zijn, maar twee (of meer) wel. Airbus Met Airbus heeft Fokker een over eenkomst gesloten voor de pro duktie van een aantal bewegende vleugeldelen van de A310, het breedrompvliegtuig waarvan de KLM er tien heeft besteld met een optie op nog eens tien. Fok kers aandeel in de A310 wordt een risicodragende deelname van 1,25 procent. Dit aandeel is opzettelijk zo klein gehouden, aldus Swarttouw, omdat een zeer groot aantal van deze toestellen moet zijn ver kocht alvorens Airbus op de A310 zal verdienen. De Nederlandse staat is bereid eventuele verlie zen te compenseren, omdat Fok kers belang deel te nemen in de A310 voornamelijk van Europees politiek belang is. Fokker F-28 Twee Amerikaanse maatschappij en hebben samen vijf F-28 Fel lowships gekocht; de eerste keer dat de F-28 in de VS aan de markt gekomen is. Kopers zijn maat schappijen die als gevolg van Carters geliberaliseerde lucht- vaartpolitiek zo veel meer ver voer te verwerken gekregen heb ben. dat zij met hun bestaande kleine vliegtuigen niet meer uit de voeten konden. Fokker is vanzelfsprekend niet on tevreden met deze verkoop, maar gelooft toch niet dat de Carters liberalisering tot een explosieve vraag naar toestellen van het type F-27 of F-28 z^l leiden. In de meeste gevallen hebben de maat schappijen daarvoor te weinig fi nanciële armslag. Van de F-28 zullen dit jaar 15 a 16 toestellen verkocht zijn, zo schatte Krook. In totaal produceert Fokker op het ogenblik 26 civiele vliegtuigen per jaar. Swarttouw vindt dat dat spoedig moet worden opgevoerd tot (een verkocht aantal van) 40 per jaar in 1981, zodat Fokkers produktiecapaciteit beter kan worden benut. In een later sta dium zou dat zelfs tot 60 k 70 moe ten worden opgevoerd. Van de F-27 zijn tot dusver 697 toe stellen verkocht. Een aantal dat, zoals Swarttouw al eerder had gezegd, ruimschoots over de dui zend moet kunnen komen. Ge zien het zuinige brandstofge- bruik - èn de hoge brandstofkos ten -, alsmede de groei van het vervoer over afstanden waarvoor nu juist de F-27 erg gesc hikt is, „er is een nog betere markt in zicht", aldus Swarttouw. en lig gen de kansen voor de F-27 nog steeds uitstekend. frif /H t SCHIPHOL (GPD) - Fokker heeft voor zijn toekomsti ge passagiersvliegtuig, de tweemotorige F-29, een le veringsovereenkomst ge sloten met Boeing en voert vergevorderde besprekin gen met de Japanse vlieg tuigindustrie. Wanneer het toestel wordt ge bouwd, zal het geleverd kunnen worden met motoren van Rolls- Royce of met de Frans-Ameri kaanse CFM-56. Uiterlijk en in richting van de F-29 staan thans vast, na overleg met ruim 25 luchtvaartmaatschappijen, maar een definitief besluit om de F-29 in produktie te nemen is - mede doordat de staat zich nog niet ga rant heeft gesteld voor de ont wikkelingskosten - nog niet ge- "Toch is het alsnog mogelijk dat de F-29 niet van start gaat", aldus Frans Swarttouw, Fokkers voor zitter van de raad van bestuur, tijdens een uiteenzetting yan Fokkers stand van zaken, die van de F-27, F-28 en Airbus A310 daarbij inbegrepen. De besprekingen met de lucht vaartmaatschappijen die als po tentiële klanten worden gezien, hebben tevens geleid tot een op vallende uiterlijke verandering van het vliegtuig. De motoren zullen volgens het jongste ont werp niet achteraan de romp, maar onder de vleugels worden opgehangen. „Alvorens de F-29 te lanceren, zal het vliegtuig, zowel technisch als wat zijn verkoopkansen betreft, moeten voldoen aan een reeks ei sen die wij onszelf hebben ge steld", aldus Swarttouw. „Een daarvan is ook de keuze van part ners. Wij voeren uitgebreide be sprekingen met Europese en Amerikaanse industrieën, en als één van de eersten in de wereld ook met Japan. Voor de Japan ners zijn wij aantrekkelijk, omdat de Japanners, die weliswaar door de overheid centraal worden ge stimuleerd, maar geen politieke faktor vormen, in dat laatste een overeenkomst zien met Fok ker." Wanneer het met de Japanse vlieg tuigindustrie, voornamelijk Mit subishi, tot een overeenkomst komt, zal Japan ten minste de vleugels bouwen. Verkoopdirek- teur Daan Krook, vroeger in de zelfde funktie bij Airbus, wijst dat, anders dan bij Airbus, het contact tussen Fokker en de.Ja panse industrie niet tegen de machtspositie van de VS is ge richt, waaraan Swarttouw toe voegt „We zijn tegen helemaal niemand. We zijn er alleen voor, onszelf in stand te houden, en dat begint aardig te lukken". In de nieuwe indeling krijgt de F-29 een rompbreedtc die zes passa giers aan weerszijden van het gangpad toelaat, evenals bij

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15