Meer adem voor Chinese christenen Armoede kerk in Derde Wereld schadelijk voor ontwikkelingshulp Schillebeeckx precies zo rooms als de paus Op Taiwan krijgen de Verontruste kerken het moeilijker katholieken luchten hart Honderdvijftig Nederk ise rooms-katholieken hebben de paus en de Nederlandse bis schoppen een brief geschreven waarin zij lucht geven aan hun verontrusting over wat zij noe men "het snelle en omvangrijke verval van het katholieke geloof in ons land dat zich onder de titel van vernieuwing heeft voltrok ken". Zij vragen paus en bis schoppen op de bisschoppensy node in januari met name aan dacht te schenken aan de katho liciteit, de liturgie, de catechese en de priesteropleiding in Ne derland. De katholieken, aldus de brief schrijvers, zijn ongemerkt ge wend geraakt aan een geloof dat niet meer vraagt wat de Heilige Schrift zegt en wat de kerk leert maar wat zij er zelf van vinden, wat voor de mensen aannemelijk is en wat de theologen zeggen. De kerk wordt, volgens de honderd vijftig, steeds minder als norm erkend. "Katholieke media, au teurs, catecheten, liturgisten en soms ook leiders gingen daarin De "vrije veelvormigheid" heeft vaak geen band meer met de ka tholieke geloofsnorm. Veel pries ters zien de officiële teksten voor de liturgie slechts als een vrijblij vende handreiking. Het gods dienstonderwijs op de scholen noemen de verontrusten "schrij nend". De geestelijke vorming van studenten aan theologische hogescholen en faculteiten stelt meestal weinig voor. De briefis een initiatief van prof. dr. jhr. F. Alting van Geusau, hoogle raar aan de katholieke hoge school in Tilburg, en van de heer C. de Quay, bankier in Den Bosch. ling van deze godsdienst wordt zeer positief beoordeeld. Van de kerken staat de protestantse in een goed blaadje omdat zij vast houdt aan bepaalde nationalisti sche principes. China wil daar mee ook vertrouwen wekken bij het - overwegend protestantse - Amerika, waarvan het immers in belangrijke mate afhankelijk is voor zijn technologische kennis. De houding tegenover de Rooms-Katholieke Kerk lijkt iets minder toeschietelijk te zijn. Het Vaticaan is nogal anti-commu nistisch en heeft ook nationalis tisch China (Taiwan) erkend. Er is echter een verbetering in de verhouding tot de kerk van Rome merkbaar. Die is met name het gevolg van het optreden van de huidige paus. Taal Terwijl christenen in de volksre publiek China een beetje vrijer kunnen ademhalen, krijgen ze het op Taiwan moeilijker, zo meldt het gereformeerd-her vormde zendingsblad 'Vandaar" deze week in de rubriek "Heel de wereld". De regering daar wil een wet aan nemen die de godsdienstvrijheid ernstig zal beperken. Volgens het wetsontwerp, dat op het ogenblik in bespreking is, kan een kerk die ingaat tegen de politiek van de regering verboden worden. Bo vendien kan de voorzitter van een synode of een bisschop die de wet overtreedt op last van de regering worden afgezet en vervangen. Het ingrijpendst is wel het artikel waarin wordt geëist dat alle godsdienstige organisaties in hun diensten gebruik maken van het Chinees. Vooral voor de Presbyteriaanse Kerk levert dat grote moeilijkheden op omdat de meeste diensten worden gehou den in de oorspronkelijke taal van Formosa. Nog altijd spreekt 85 procent van de bevolking van Taiwan - dat vroeger Formosa heette - een eigen taal en geen Chinees. Het Chinees is pas inge voerd toen Tsjang Kai Tsjek zich op dit eiland terugtrok en er de republiek China stichtte. De Wereldraad van Kerken heeft bij de regering van Taiwan gepro testeerd tegen dit wetsontwerp. Zelf kwam de Presbyteriaanse Kerk uiteraard ook in het geweer. Zij organiseerde een petitie om de nieuwe wet tegen te houden. (Van onze redactie geestelijk leven) Vijfhonderd Jezuïeten van verschillende nationaliteiten hebben de wens te kennen gegeven als missionaris in de volksrepubliek China te gaan werken. Hun indruk is, dat de godsdienstvrijheid in dit land langza merhand in ere wordt hersteld. Uit de vijfhonderd kandidaten zijn er vijftig gekozen. Zij krijgen nu op hun mogelijke verblijf in China een "passende voorbereiding". Het missiebureau in Madrid meldde dat erop dit ogenblik in China niet meer dan 140 Jezuieten zijn. Over hun lot is niets bekend. De laatste tijd komen uit China steeds vaker berichten over her opening van tempels, moskeeën en kerken. China-reizigers wij zen erop dat die gebouwen in de regel in verregaande staat van verval zijn geraakt en dat de res tauratie nog niet op gang is ge komen, maar zij verwachten dat de Chinese partijleiding de ko mende maanden haar politiek ten aanzien van geloof en religie een stuk zal versoepelen. Bisschop K. H. Ting, directeur van het religieuze studie-instituut van de universiteit van Nanking, vertelde aan Heyward Wong, se cretaris van het Bijbelgenoot schap in Hong Kong, dat volgend jaar voor het eerst na vele jaren een Nieuw Testament in China zal worden gedrukt. De oude ver taling van 1919 wordt herzien en aangepast aan de schrijftaal van vandaag. De Chinese regering heeft papier beschikbaar gesteld voor het drukken van een luxe paperback-uitgave. De aanzet tot een nieuwe politiek tegenover de godsdienst werd verleden jaar februari gegeven toen president Hua in een rede tot het nationale volkscongres zei dat het geloof in principe weer openlijk mocht worden beleden "omdat godsdiensten tot het his torische erfgoed van China beho ren en tegelijk van groot belang zijn voor de betrekkingen tussen de volkeren". Toch zijn de godsdiensten de Chi nese communisten eigenlijk een doorn in het oog. Zij verwijten het confucianisme (genoemd naar de Chinese wijsgeer Confu cius, die leefde vóór Christus) dat het de echte modernisering heeft verhinderd. Het boeddhisme werkt volgens hen verlammend door zijn politieke passiviteit. De islam is de godsdienst van natio nale minderheden, die vaak nei gingen tot afscheiding vertonen. En het christendom is besmet door zijn historische relaties met het westerse imperialisme. Verscheidene theologische institu ten zijn de laatste tijd heropend. Eerst in Peking en Nanking. An dere staan op de nominatie. De autoriteiten kunnen nu een bete re greep krijgen op de religieuze ontwikkelingen. De weten schappelijke medewerkers van Chinezen die aan de Muur van de Democratie in Peking kranten lezen met aanklachten tegen de "Bende van Vier". deze instituten, die aan buiten landse congressen mogen deel nemen, houden de internationale contacten van de geloofsge meenschappen nauwlettend in de gaten. Godsdienst in China wordt tegelijk gekritiseerd en toegestaan. De Chinese marxistische theorie gaat uit van het bekende principe dat godsdiensten weliswaar ge doemd zijn tot uitsterven maar nog blijven bestaan zolang er een historische voedingsbodem voor is. Het is te verwachten dat, naarmate de regering meer res pect toont voor de godsdiensten, steeds meer Chinezen zich kun nen verenigen met de na-maoï stische ontwikkelingen. De islam is tot nu toe het best be handeld. De anti-Sovjet-instel- Oecumene. Het "Beraad van Kerken" in Nieuwkoop houdt zondagmorgen om half 11 in de gereformeerde kerk aan de Ach terweg aldaar de eerste oecume nische dienst. Drie pastores (rooms-katholiek, gereformeerd en remonstrants) verlenen hier aan hun medewerking. Het is de bedoeling van het beraad, voor lopig twee keer per jaar zo'n mor gendienst te beleggen, een aan het eind van het kerkelijke jaar, zoals nu, en een in de paastijd. Jeugdsamenkomst. Zondag middag om 5 uur is er in de Mara- nathakerk aan de Lage Morsweg in Leiden een jeugdsamenkomst met als thema: "Het spel van ju nior en senior". Spreker is de heer M. C. Malipaard. "Rising Hope" en de organiste Marja Goudswaard zorgen voor de mu ziek. Na de samenkomst kan over dit onderwerp nog worden nage praat. Waarheen op weg? In de lezin gencyclus "Waarheen zijn wij op weg?" spreekt vanavond, vrijdag, om 8 uur in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat te Leiden de heer J. Ph. Fijnvandraat uit Sneek over "Wat is de wereld voor een christen?" O Speelfilm. Morgenavond, zater dag, om half 9 vertoont de tv- werkgroep van de Leidse studen- tenekklesia op Rapenburg 100-102 de speelfilm "Faustrecht der Freiheit" van Rainer Werner Fassbinder. De hoofdpersoon, een jonge arbei der, die op de kermis werkt, speelt wekelijks in de lotto. Als hij op een keer een half miljoen mark wint maakt hij snel vrien den. Hij komt terecht in een groep van homofiele intellectue len. Langzamerhand verdwijnt zijn vermogen. Na de filmvertoning is er nog een pollepelmaaltijd. Sekten Hulp. De vereniging Samenwer kende Ouders Sekteleden (SOS) vraagt in een brief aan de leiding gevende functionarissen van de Nederlandse kerken en aan de studentenpastores steun bij de opvang en begeleiding van jonge uittredende sekteleden. Ge noemd worden de sekten Divine Light Mission, Unified Family (of Verenigingskerk)l Children of God, Scientology Church en Ha re Krishna. De ouders van jeugdige sekteleden hebben de indruk, zo staat in de brief, dat er nauwelijks enig be grip bestaat voor de problemen waarvoor zij worden gesteld als hun kind tot een sekte toetreedt of als het zich juist uit zo'n sekte wil terugtrekken. "Als zij bij hun geestelijke leiders om hulp vra gen, blijkt dat aan kerkelijke zij de veel onwetendheid heerst over het bestaan en de werkwijze van de sekten". Jonge sekteleden komen meestal studentenkringen en uit de mid denklasse. Ze zijn in de regel van rooms-katholieke, protestantse of joodse afkomst. De sekten ha ken in op het verlangen van de jongeren naar liefde en houvast. Vaak worden de leden gehersen spoeld waardoor zij zich, aldus de verontruste ouders, totaal afhankelijk maken van de sekte. Soms worden jongeren overge bracht naar het buitenland. "Door het vaak langdurig medi teren zijn veel leden niet meer in staat om te werken. Ze zijn dan aangewezen op sociale uitke ringen. Zijn ze nog wel in staat een inkomen te verwerven, dan gaat dat grotendeels of geheel naar de goeroe van de sekte. Knappen leden af, dan worden ze uitgestoten. Ze zijn dan totaal berooid en gedesoriënteerd. In sommige gevallen kunnen ze zelfs opdracht tot zelfmoord krijgen". De vereniging van ouders wil bij zonder graag samenwerken met kerkelijke instanties. Ze roept te vens ouders die met dezelfde problemen zitten op zich bij haar aan te sluiten. Ds. Aron (Kameroen): „Vergeet de kerken niet" In een gesprek met enkele bestuursleden van de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen (Utrecht) heeft de Kameroense pre dikant Aron Tolen onlangs een dringend beroep ge daan op de kerken om bij de bestemming van ont wikkelingsgelden de ker ken niet te vergeten. "Wij waarderen dat jullie met dit geld en met jullie deskundigen proberen ons land uit de put te halen. Maar jullie hebben het daar kennelijk zo druk mee datje niet meer naar óns luistert. En wij zeggen: vergeet onze kerken niet. De kerken die nota bene de ka nalen zijn voor jullie ontwikke lingswerk". Er worden miljoenen gespendeerd aan projekten. "Maar", zegt Aron Tolen, de kerken verpauperen. Predikanten moeten kinderen van school halen wegens hun la ge traktementen. Emeritus-pre dikanten hebben geen inkomen en onderdak. Het kerkelijke werk kwijnt weg door gebrek aan mid delen. Enerzijds worden we over stroomd door miljoenen, waar voor de kerken ontwikkelings- projekten moeten vinden, ander zijds leven de kerken zelf in grote armoede en'kunnen zij zichzelf amper staande houden. De ker kelijke gemeenten in Kameroen begrijpen dat niet. Er ontstaat daarover irritatie die tot spannin- Verzakelijkt Tolen wees erop dat het rijke Wes ten veel meer is "verwereldlijkt" (geseculariseerd) dan de samen levingen in ontwikkelingslan den. "In onze landen is gods dienst altijd nog een belangrijker aspect dan de zo gewenste mate riële vooruitgang. Ook niet- christelijke godsdiensten denken er zo over. Het godsdienstige le- spiratie en welbevinden. Onze bevolking kan dat verzakelijkte westerse denken, dat zo gericht is op snelle, omvangrijke resulta ten, nauwelijks begrijpen. Maar er wordt intussen wèl van haar verwacht dat zij zich daarbij ge motiveerd inzet". Er is in de ontwikkelingswereld een sterke behoefte aan veel klei nere bijdragen. Bedragen bij voorbeeld van enkele duizenden guldens, die ter plaatse besteed kunnen worden aan kleine pro jekten, passend in het patroon van de samenleving. Projekten die het voorstellingsvermogen van de meeste mensen niet te bo ven gaan. Met deze hartekreet vraagt Aron Tolen - en met hem anderen - de kerken, de onderlinge, interker kelijke hulpverlening niet achter te stellen bij de ontwikkelings hulp. Het een kan niet zonder het ander. "Laten de kerken in Ne derland tonen dat ze voor het welzijn van onze gemeenten aandacht hebben als r de materiële ontwikkeling de armsten onder ons". Barsten Het commentaar van de Stichting Oecumenische Hulp (SOH) hier op: "Kerken kunnen barsten. Als de armen maar geholpen worden. Dat lijkt de leidende gedachte te zijn bij de verdeling van de ton nen voor ontwikkelingshulp. Maar het zijn wel dezelfde kerken die zowel de mentaliteit en de middelen als vaak de mankracht voor dat helpen leveren. De ker ken laten zitten is niet alleen het kind met het badwater weggooi en maar zelfs de badkuip erbij wegsmijten". De SOH zelf zal dan ook haar oe cumenische hulp aan kerken in de Derde Wereld blijven waar maken. Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Blauwkapel-Groenekan G. S. A. de Knegt Barneveld, te Stedum (Gr.) kandidaat W. Wagter Wes- terlee, te Alphen aan den Rijn- Oudshoorn-Ridderveld (nieuwe predikantsplaats) L. Oosthoek Hardenberg, te Oudewater (nieuwe predikantsplaats) kan didaat B. M. van Linden Rotter dam; aangenomen naar Aalten J. H. van Hunnik Bergentheim. Ge reformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Wagenin- gen P. Lok Kampen. Dankbaar. Ds. Elgersma (gere formeerd Noordwijk) in de Leid se Kerkbode: "Dankbare mensen zijn levensgevaarlijk als zij dank baar zijn vanwege wat zij niét zijn: geen Turken, geen nege-s, geen communisten, niet gericht op het eigen geslacht". Protestantse theoloog Hasselaar: Er is een groep verontrusten die in het duel Rome-Schille- beeckx de zijde van Rome heeft gekozen. Maar voor de rest staat de natie achter de Nijmeegse theoloog, die door de Congregatie voor de Geloofsleer in het Vaticaan voor een heuse ketter wordt gehouden. Zelfs protestantse hoogleraren in de theologie namen het dezer dagen voor Schillebeeckx op. Zij schreven een boze brief aan het Vaticaan, dat het uit moest zijn met dat stiekeme onder zoek. Een van de ondertekenaars was de Utrechtse theoloog prof. dr. Hasselaar. (Van een medewerker) UTRECHT - ,Jn theologisch opzicht ben ik helemaal niet zo'n be wonderaar van Schillebeeckx, daar gaat het niet om. Maar de behandeling die hem nu ten deel valt, daar begrijp ik niets van. Wat is er nu op die man aan te merken? Kijk naar de manier waarop hij leeft, hij is toch door en door katholiek? Schillebeeckx is precies even rooms als de paus". De Utrechtse hervormde hoogleraar in de theologie prof. dr. J. M. Hasselaar straalt telkens opnieuw enige verbijstering uit als hij pro beert de achtergronden van de affaire-Schillebeeckx on der woorden te brengen. Die verbijstering spreekt ook uit de door acht protestantse theologie-hoogleraren onder tekende protestbrief aan het Vaticaan, inzake Schille beeckx. Ook Hasselaars naam staat onder die brief. In die brief is sprake van onge rustheid. De protestantse hoogleraren theologie vrezen dat het geheime proces tegen de Nijmeegse katholieke godgeleerde de sfeer zal be derven waarin de vertegen woordigers van verschillende religies proberen met elkaar in gesprek te blijven. Prof. Hasselaar, toelichtend: „Ro me moet goed begrijpen dat zoiets diep ingrijpt in de ver houding tussen de protes tantse en katholieke theolo gen. Wij willen weten waar we aan toe zijn. Hebben we te makèn met een collega die niet onder druk staat, of is het er een die steeds als een bood schappenjongere naar Rome moet om te vragen of het wel goed is wat hij doet?". „De paus heeft laatst ergens ge zegd dat hij prijs stelt op goe de contacten met vertegen woordigers van andere reli- gies. Welnu, dan moet Rome niet 'op deze manier de rela ties met de protestanten on derhouden. Want dan zit je voordatje het weet een halve eeuw terug". Worstelen Prof. Hasselaar zegt als betrek kelijke buitenstaander niet veel te begrijpen van wat er in de Rooms-Katholieke Kerk precies aan de hand is. „Ik krijg de indruk dat deze kerk worstelt met haar eigen struc tuur. Het is een kerk die in •hoge mate met zichzelf in het onreine is. De vraag is volgens mij: hoe verhoudt zich de plaatselijke bisschop met het centrale gezag in Rome? Heeft die bisschop wat te zeg gen? Dat is het hete hangijzer van dit moment. Dat merkje ook heel sterk in ethische kwesties. In de zaak-Schille- beeckx gaat het er dus om: in hoeverre kan bisschop Bluyssen, onder wie Schille beeckx ressorteert, buiten spel gezet worden?" En hij vervolgt „Zoals het nu gaat, kan het volgens mij niet. Als er iets te regelen valt. of te klagen, of voor mijn part te censureren, dan moet de plaatselijke bisschop dat kunnen doen. Het is de enige gezonde weg bij de katholie ken. Ze beginnen altijd over die wereldkerk, maar van een wereldkerk kun je niet leven. Neem nou Zuid-Amerika? Wat hebben ze daar nou met onze problemen te maken? Daar ligt alles toch heel an ders?" Armslag Dat de protestantse hooglera ren zich zo duidelijk solidair met Schillebeeckx hebben verklaard en zich zo betrok ken voelen bij de procedure die hij te ondergaan heeft, kent nog een andere oorzaak: de armslag van de theoloog. Heeft de godgeleerde in zijn wetenschappelijke werk eni ge vrijheid of is het de kerk die voorschrijft wat hij publi ceren mag? Prof. Hasselaar daarover „Er zitten twee kan ten aan die zaak. Enerzijds moet de theoloog niet geheel afhankelijk van de kerk zijn, maar aan de andere kant is het een wetenschap die de kerk dient, die in discipline van de kerk werkt. Hier is aan de or de: in hoeverre mag de theo logie in dienst van de kerk zelf kritiek op die kerk en die kerktraditie hebben?". De hei-vormde kerk kent in dit opzicht vrijwel geen leer- tucht. Als kerkelijk hoogle raar is prof. Hasselaar zelf be noemd door de synode, die wel zeer voorzichtig is voor dat ze een hoogleraar aan spreekt op wat hij doceert. Prof. Hasselaar „Als ik op slag het boeddhisme zou gaan prediken tijdens mijn colle ges zou de synode wel ingrij pen, denk ik, daarvoor be staat de mogelijkheid „ultima ratio" (uiterste maatre gel). Maar verder is het gebruikelijk een zeg maar democratisch gesprek te hebben. Er is bij ons geen hiërarchie, dat is het verschil". Lotgevallen Wat er nu met Schillebeeckx gebeurt vertoont, volgens prof. Hasselaar, grote over eenkomsten met de lotgeval len van de vertegenwoordi gers van de „nouvelle theolo gie". Deze Franse school uit de jaren veertig en vijftig die vooral in Lyon zetelde, werd door Rome, zoals Hasselaar het uitdrukt, „afgekapt, de ziel uitgesneden, ingeker- kerd". Hij zegt: „Het waren geweldige kerels, enorm goe de theologen, de beste van de 20e eeuw. Het drama dat zich rond de nouvelle théologie heeft voltrokken, dat moet zich nu niet herhalen, dat moet niet gebeuren". Toch lijkt het erop dat Rome nog steeds dezelfde methode hanteert. De Franse theoloog Jacques Pohier (zijn boek verschijnt volgende maand in Nederlandse vertaling) kreeg onlangs een publicatiever bod, het boek van Schille beeckx lijkt ook op weg naar de Roomse brandstapel. Over dat boek wil prof. Hasselaar nog wel iets kwijt. Het is geti teld „Jezus, het verhaal van een levende". Prof. Hasselaar zegt glimlachend dat NRC- Handelsblad onlangs op de voorpagina een curieuze zet fout had: „Jezus, het verhaal van een legende". Prof. Hasselaar „Het is haast niet te geloven, maar die ene letter verschil is volgens mij nu precies het verschil tussen Schillebeeckx en Rome: de t Jezus als e onder ons, en de ander als e legende, een afgesloten, niet meer veranderend verhaal. Mooi hè". Verdediger Waarop prof. Hasselaar nog eens laat weten dat hij beslist niet gezien wil worden als een verdediger van het werk van Schillebeeckx. Hij voelt zich dan eerder aangetrokken tot het werk van de Zwitserse theoloog dr. Hans Kung, die enige jaren geleden ook onder Romeinse verdenking kwam te staan. Prof. Hasselaar „Tja, maar Küng zei toen: heren, ik heb het veel te druk, ik heb geen tijd om naar Rome te gaan. Als de heren me wat te melden hebben dan komen ze maar naar me toe, dan zal ik ze wel ontvangen. Schille beeckx zegt zoiets niet, hij is veel gehoorzamer, hij gaat wel en hg trekt het zich vre selijk aan".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13