Chomeini weigert bemiddeling Britse regering: zaak Rhodesië bijna geregeld Kennedy stelt zich kandidaat Revolutionaire raad heeft veel macht in Iran Natusch roept op tot opbouw van democratie President Carter stuurt gezant naar Teheran „Situatie op Timor is onvergelijkbaar WNF: geschokt door jacht op neushoorns DONDERDAG 8 NOVEMBER 1979 TEHERAN (AFP) - De "Revolutionaire raad" die sedert dinsdag na het aftre den van premier Mehdi Bazargan in Iran regeert, is sedert zijn oprichting in januari 1979 in Neauphle-le-Chateau (bij Parijs) een geheime instantie die zonder beroep de bevelen van Chomei- ni bekrachtigt. Die bevelen krijgen daardoor - bij het ontbreken van enig wetgevend orgaan - kracht van wet. De raad bestaat uit 17 personen die on voorwaardelijk de Islamitische lijn van de revolutie steunen. Hij wordt in meerderheid gevormd door geestelij ken van wie niemand in de religieuze hiërarchie een lagere functie dan hod- jatolesam of ajatollah bekleedt. Zo zouden er 11 religieuze hoogwaardig heidsbekleders in de raad zitten die al len revolutionaire tendenties verte genwoordigen - van orthodoxe-rechts (ajatollah Sadegh Rouhani, die zich laatstelijk manifesteerde door het op roepen tot de bevrijding van Bahrein) tot de ajatollah Hossein Ali Montazeri (voorzitter van de kamer van deskun digen, "iir vrijdag") gieus). Andere belangrijke religieuze leden van de raad zijn de vice-voorzitter van de assemblée van deskundigen, de ajatol lah Mohammed Hossein Behechti, en de "chef van de "Chomeini-comités", de ajatollah Madavi Kani. Er zouden zes burgers in de raad zitten, onder wie Abol Hassan Banusadr, een door Chomeini zeer gewaardeerd eco nomisch adviseur die een islamitisch (Van onze correspondent) TEHERAN - De situatie rond de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran heeft zich verder verhard door de weigering van ajatollah Chomeini een Amerikaanse bemiddelingsdele gatie te ontvangen. socialiserend beleid voorstaat. Voorts de directeur van radio en televisie, Sa degh Gobzadeh, en Ibrahim Jadzi, mi nister van buitenlandse zaken. De samenstelling van de raad kon tot de moord op de ajatollah Morteza Motta- gari op 1 mei jl. geheim worden gehou den. Na de moord werden enkele namen onthuld. De Revolutionaire raad kwam tot dins dag enkele keren per week in Teheran bijeen om alle voorstellen te bestude ren die de regering hem voorlegde en Premier Bazargan had destijds veel kri tiek geleverd op het grote aantal be voegdheden van de raad dat verlam mend werkte op het functioneren van de regering. Hij had daarop in juli van Chomeini gedaan gekregen dat er nau were samenwerking zou plaatsvinden tussen de regering en samenwerking zou worden gevestigd tussen de rege ring en de Revolutionaire raad. De Revolutionaire raad van mos limleiders, die na het aftreden van het kabinet-Bazargan ook feitelijk de macht heeft overge nomen, heeft overigens geen de finitief nee laten horen tegen pre sident Carters persoonlijke afge zant, oud-minister van justitie Ramsey Clark. „Thans zullen wij hem niet ontvangen", liet Cho meini weten. Een zware PLO-delegatie is inmid dels naar Iran afgereisd, zo wordt gemeld vanuit Beiroet en het VN- hoofdkwartier in New York, om te trachten een einde aan de be zetting te maken zonder dat dit tot al teveel gezichtsverlies voor Chomeini hoeft te leiden. In de Iraanse hoofdstad wordt echter met klem tegensproken dat van Palestijnse zijde zal worden be middeld. De revolutionaire raad, die zijn ge zag door middel van een volks stemming wil versterken, heeft verklaard dat van een olie-em bargo tegen de VS geen sprake is. Chomeini heeft Washington wel gewaarschuwd dat militair in grijpen om de gijzelaars in de ambassade te bevrijden, ernstige gevolgen zal hebben. Uit Was hington is gisteravond nog eens bevestigd dat zo'n ingrijpen niet wordt overwogen. Onze correspondent in Beiroet, Rienko Wilton, meldt dat offi ciële woordvoerders van de PLO erg geheimzinnig doen over de Palestijnse bemiddelingspoging. Maar doorgaans betrouwbare bronnen in de Libanese hoofd stad melden dat het PLO-kantoor in Teheran reeds instructies heeft gekregen om te helpen bij het vrij krijgen van de Amerikaanse gij zelaars, en om voorbereidingen te treffen om de komst van de spe ciale Palestijnse delegatie uit Beiroet te vergemakkelijken. Volgens dezelfde bronnen zou de PLO-delegatie, teneinde ontdek king door de pers te voorkomen, per auto van Beiroet naar de Syri sche hoofdstad Damascus ge reisd zijn, en vandaar verder per vliegtuig naar Teheran. Verenigde Staten de sjahdie Amerika wordt verpleegd, uitleveren. Het hoofdkantoor van de PLO in Beiroet laat doorschemeren dat geen officiële verklaringen zullen worden afgelegd totdat de-goede afloop van de Palestijnse missie een feit is. Achter de Palestijnse schermen toont men zich nogal opgewonden over de jongste ontwikkelingen, en politieke waarnemers hier krijgen de in druk dat er iets bijzonders aan de Speculaties Ondanks de gijzelingsactie in de Amerikaanse ambassade gaan de dagelijkse godsdienstoefeningen gewoon door. Op de achtergrond zijn op het gebouw van de ambassade anti-Amerikaanse leuzen zichtbaar. leerd: er wordt zelfs gesugge reerd dat de PLO-delegatie op Amerikaans verzoek naar Tehe ran werd gehaald. In dit verband wordt erop gewezen dat tijdens de Libanese burgeroorlog de PLO openlijk heeft meegewerkt aan de evacuatie van Amerikaan se burgers uit Beiroet. De PLO staat bekend om haar uit stekende relaties met het Cho- meini-regime. Tegelijkertijd met de Palestijnse delegatie is echter ook de Amerikaanse bemidde- lingsdelegatie in de Iraanse hoofdstad. Carters afgezant Ramsey Clark was drie maanden geleden - als privé-persqon - op bezoek in de Libanese hoofdstad Beiroet, waar hij toen besprekin gen heeft gevoerd met PLO-lei- der Jasser Arafat. Clark heeft daarna de Amerikaanse regering opgeroepen zonder voorwaarden vooraf direct onderhandelingen te openen met de PLO. Boven dien heeft Clark de Israëlische bombardementen op Palestijnse vluchtelingenkampen in Zuid- Libanon destijds omschreven als „een dagelijkse schending van de Conventie van Genéve en een in breuk op het Amerikaans-Israëli sche wapenleverantie-akkoord van 1954. Clark's stellingname is hem door de PLO in bijzondere dank afgeno men. Gegeven Clark's goede con tacten met de Palestijnen, is het duidelijk dat de oud-procureur- generaal in Teheran oude beken den zal ontmoeten. 9? NEW YORK (AP) - Terwijl het oog van de wereld voornamelijk is ge richt op de hongersnood in Cam bodja, is een aantal internationale hulporganisaties een rustige maar uiterst noodzakelijke cam pagne begonnen voor het in schepen van voedsel, kleding en medicamenten naar oost-Timor waar de hongersnood niet min der groot lijkt te zijn. Volgens onafhankelijke waarne mers zijn op de oostelijke helft van het Indonesische eiland, een voormalige Portugese kolonie, de laatste tijd ten minste 100.000 mensen om het leven gekomen als gevolg van uithongering en ziekten. Het regenseizoen dat normaal ge sproken in november begint, zal naar verwachting van nadelige invloed zijn op de levering van hulpgoederen wanneer de wegen in modderpoelen veranderen. "De graad van de hongersnood is daar hoger dan in Cambodja", al dus Robert Charlebois, die ook hulpacties in Cambodja en elders heeft geleid. Volgens hem had den de Timorezen zelfs nog min der te eten dan de Cambodjanen. "Er bestaat niets ter wereld dat als vergelijkingsmateriaal kan die nen voor de situatie op oost-Ti- mor", zo zei hij. Charlebois bezocht vorige maand het eiland om mee te helpen aan het opzetten van een Katholiek hulpprogramma waarvan de or ganisatie in New York is geves tigd. Er leven naar schatting 600.000 mensen op oost-Timor van wie een derde tot een vierde onmid dellijke hulp nodig heeft, aldus Charlebois en andere bezoekers van het eiland. DEN HAAG (ANP)- Het is mogelijk bij het in Amsterdam gevestigde reisbureau Chassorbis safanrei- zen te bespreken waarbij onder meer op neushoorns kan worden geschoten. Dit is bij het Wereld Natuur Fonds in het verkeerde keelgat geschoten. Zaterdag startte deze organisatie een in ternationale actie, gericht op de redding van deze met uitsterven bedreigde diersoort. In het blad 'De Nederlandse Jager van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging bood Chassor bis per advertentie jachtreizen over de hele wereld aan. Bij na vraag bleek dat een van die rei zen een arrangement voor een sa fari in Zambia behelsde, waarbij indien gewenst, ook het schieten van neushoorns was inbegrepen Voor enkele tienduizenden gul dens verzorgt Chassorbis de af schotvergunningen, de begelei- ding door gidsen en reis en ver blijf. Niet inbegrepen zijn de transportkosten i >an eventueel mee terug te nemen trofeeënHet is overigens verboden 'produkten' van beschermde dieren in Ne derland in te voeren. Ook een Westduitse firma verzorgt dergelijke safanreizen. Het WNF in Genéve verzond een protest aan de Zambiaanse regering, die de afschotvergunningen afgeeft Het land krijgt van het WNF fi nanciële hulp i>oor het versterken van de anti-stroperij brigade. Volgens het WNF maakt de Zam biaanse regering zich nu schuldig aan 'legale' stroperij. Het WNF heeft gedreigd met inhouding van alle financiële hulp als uitbrei ding en versterking van de anti stroperij-eenheden in Tanzania en Zambia. ,f)ie georganiseerde en legale stroperij doorkruist on ze actie volkomen", aldus het na- tuurfonds. De jacht op de neus hoorn is -voor stropers zo aantrek kelijk, omdat de hoorn van het dier op de zwarte markt in Afrika en Azië minstens drieduizend gulden per kilo opbrengt. De hoorn wordt beschouwd als een potentieverhogend middel. Kritiek op Carter BOSTON (Reuter) - Senator Ed ward Kennedy heeft zich gisteren in een verklaring officieel kandi daat gesteld voor het president schap van de Verenigde Staten. De 47-jarige Kennedy, die daarmee in het voetspoor wil stappen van zijn twee vermoorde broers, pre sident John Kennedy en senator Robert Kennedy, zei naar het presidentschap te streven "zon der zich illusies te maken". LONDEN (Reuter/UPI) - De Britse regering heeft gisteren bekend gemaakt dat het conflict over de onafhankelijkheid van Rhodesië vrijwel is geregeld. Zij deed dit bij het indienen van een wets voorstel, dat het haar mogelijk moet maken nu reeds voorlopige regelingen te treffen, zoals het van kracht verklaren van bepaal de delen van de grondwet voor het betrokken gebied, het uit schrijven van verkiezingen en het benoemen van een gouverneur met volledige bevoegdheden in Salisbury. Sir Ian Gilmour, de grootzegelbe waarder en woordvoerder van het kabinet in het Lagerhuis, en de minister van buitenlandse za ken lord Carrington verklaarden in resp. het Lagerhuis en het Ho gerhuis dat de conferentie inzake Rhodesië (die nu negen weken te Londen aan de gang is) ten einde loopt en dat de regering in staat moet zijn onverwijld te handelen ter uitvoering van het naderend slotakkoord. "Elke vertraging bij de tenuitvoerlegging van een re geling kan verdere mensenlevens kosten en de regeling zelf in ge vaar brengen", aldus de gelijk luidende verklaringen in de twee huizen van het parlement. Vol gens de ministers heeft de dele gatie van de regering in Salisbury de Britse voorstellen als basis voor een regeling aanvaard, ter wijl het Patriottisch Front, de guerrillabeweging die vanuit het buitenland het uit zwarten en blanken bestaande bewind onder bisschop Abel Muzorewa be strijdt, ook met de beginselen van een Brits gouverneur en nieuwe verkiezingen heeft ingestemd. "Wij zijn bijgevolg zeer dicht bij een regeling die voldoet aan het communiqué van de bijeen komst van regeringsleiders van het Gemenebest in Lusaka", al dus de regeringsverklaring. Daaraan werd toegevoegd dat de Zambiaanse president Kenneth Kaunda, een van de voornaamste steunpilaren van het Patriottisch Front, vandaag in Londen werd verwacht om te helpen de laat- sten hindernissen uit de weg uit te dat zij een deel van de sancties die na de eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring door de toenma lige premier Ian Smith in 1965 te gen Rhodesië werden afgekon digd, niet zal verlengen. Het gaat om nog geen tiende deel van de bestaande boycot. Dit deel zou volgende week moeten worden verlengd. De rest, die is vastge legd in andere wetten, zal worden opgeheven zodra er in Salisbury een Brits gouverneur zetelt en de opstandige kolonie weer een le gale positie heeft. De verklaring van de Britse rege ring lokte boze reacties uit bij de oppositie. Volgens haar probeert het conservatieve kabinet onder premier Margaret Thatcher het-' wetsvoorstel nog voor het ko mende weekeinde door het par lement aanvaard te krijgen. La- bourleider James Callaghan zei in zijn protest dat er meer tijd no dig is om de ingewikkelde kwes tie te bestuderen. In Bolivia LA PAZ (AFP/UPI) - Kolonel Al berto Natusch Busch, de nieuwe machthebber van Bolivia, heeft gisteren het standrecht opgehe ven, een eind gemaakt aan de perscensuur en zijn landgenoten opgeroepen mee te werken aan de opbouw van de democratie. In een radiotoespraak kondigde hij verkiezingen aan voor mei 1980. Spoedig zal de staat van beleg worden opgeneven, aldus Na tusch, die verder zei dat het Con gres zijn normale functie terug krijgt en dat de Boliviaanse vak centrale zich weer kan ontplooi en. Hij nodigde de voorzitter van het Congres, mevrouw Lidia Geiler, uit toe te treden tot de burgerlijk-militaire regering en wel als oprecht vertegenwoordi ger van de wetgevende macht. Natusch gaf toe dat de nieuwe Bo liviaanse regering nationaal en internationaal vertrouwen ont beert, maar sprak de hoop uit eens duidelijk te kunnen maken wat hem tot zijn handelen (het uitrangeren van de burger presi dent) heeft bewogen. Het Boliviaanse vakverbond heeft gisteren besloten het stakingspa rool in te trekken. Al een week lag het sociaal en economisch leven in het Zuidamerikaanse land stil, omdat de arbeiders op die r wilden protesteren tegen de staatsgreep van kolonel Natusch. Het besluit van het vakverbond kwam enkele minuten nadat Na tusch voor de televisie had ver klaard dat de democratische vrij heden in het land zouden worden hersteld. In de Boliviaanse hoofdstad La Paz zijn gisteren acht militairen ge dood. Zij zaten in twee tanks die door enige honderden demon stranten werden aangevallen. Dit is van betrouwbare zijde uit La Paz vernomen. In de week volgend op de staats greep zijn bij straatgevechten ze ker 73 mensen om het leven ge komen. Edward Kennedy tijdens de bekendmaking i de democratische partij voor hel presidentschap van de Verenigde Staten Op de achtergrond een buste van John Adams.de tweede president van d Verenigde Staten In een verklaring in Boston lan ceerde Kennedy scherpe aan vallen op zijn concurrent voor de democratische kandidatuur voor de Amerikaanse presidentsver kiezingen in 1980, de huidige pre sident Carter. Kennedy poogt, wat vóór hem in deze eeuw niemand is gelukt, een zittende president van de eigen partij volgen. Hij verweet zijn ri vaal Carter "volledig te zijn mis lukt" als president van de VS. Onder zijn regering zijn de VS m een crisis weggezonken. Wij ho ren geen duidelijke signalen uit het centrum van de macht. Er worden geen doelen gesteld, de middelen om ze te bereiken wor den verwaarloosd. Conflicten over de richting verwarren onze beslissingen. De regering sta melt. De vrees verbreidt zich, dat onze leiders zich op de terugtocht hebben begeven. De inflatie neemt toe en een energiepolitiek ontbreekt. Ik heb daarentegen een andere kijk, namelijk op een krachtig en effectief president schap", zo zei Kennedy. Het land heeft een president nodig, die het volk inspireert de problemen on der ogen te zien. Kennedy verklaarde gisteren dat in juni een kleine kankeraandoe ning in zijn borst was verwijderd en dat bij een recent medisch on derzoek was komen vast te staan dat zijn algemene gezondheids toestand volkomen normaal was. Uit de uitslag van dit onderzoek van vorige week donderdag blijkt dat de senator een behandeling met zalven heeft gehad voor door de zon veroorzaakte aandoenin gen van de opperhuid op bepaal de delen van zijn handen, gezicht m bont Op 22 juni werd ven stukje door huidkanker aange taste huid van 1 centimeter van zijn borst weggenomen. Dit ge beurde door middel van een rou tine-ingreep en de huidkanker was volgens het rapport van een van de gewoonste typen, die voornamelijk wordt veroorzaakt door inwerking van de zon. Bij een zware loopoefening was voorts gebleken dat de senator "in een uitstekende fysieke con ditie verkeert en geen afwijkin gen aan hart of bloed vaten heeft"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9