„Geen vergaarbak van illegale ligplaatsen..." Lezers schrijven Gemeente stoot huizen af in Leiden-noord PvdA-fraetie verbaasd Woonboten Vragen over toewijzing woning BUNDEL VOOR MINISTER VERVROEGDE VERKOOP VUURWERK Radio Oranje Leidens eerste lokale omroep Tekort aan personeel bij Welzijn Her A Hollantsdu'^t H//ys DONDERDAG 8 NOVEMBER 1979 LEIDEN' LEIDEN - "We moeten voorkomen dat in het woonboten- wereldje het bericht gaat circuleren dat je maar naar Lei den moet gaan wanneer je geen ligplaats hebt. Daar kun je dan twee tot drie jaar liggen, omdat ze toch niet eerder wegslepen dan nadat allerlei beroepsprocedures zijn af gehandeld". In de Boshuizerwatering liggen reeds geruime tijd twee woona- ken. Ze geven een aardig accent aan de omgeving. De bewoners twee jonge gezinnen, één met jonge kinderen, staan in vriend schappelijke verhouding met de buurt. Ze horen erbij. En zo zijn zij met hun aken bij het beeld van onze omgeving gaan horen. Het is dan ook niet verwonderlijk wat voor een verbazing en ontstelte nis het volgende gisteren te weegbracht bij de buurt. De gezinnen worden overrompeld door twaalf man politie. Even la ter komen twee sleepboten aan varen. De bewoners wordt te kennen gegeven dat ze a la minu te zullen worden weggesleept. De mensen staan er bleek en we zenloos bij te kijken. Als een gewichtig doende haven meester druk aan een fiets begint te sjorren, begint de moeder te snikken en valt naar hem uit, zo dat hij van schrik sukkelig zijn mond laat openvallen. Intussen staat de politie, in carré-opstel ling alsof een overval van de Rote Armee wordt verwacht, vrolijk te glimlachen. Ze dogt haar taak. Achter de schermen blijken bur- ADVERTENTIE Piano's,vleugels en --^klavecimbels. Stemmer^ koop, verkoop, ninóTtk*" C.C. Bender BV Muziek, Service en Techniek. Hogewoerd 90, Leiden. Tel071 -120097. LEIDEN - PvdA-raadslid me vrouw Koning zal het college van B en W schriftelijke vragen stel len over de woningtoewijzing door "De Eendracht" in De Kooi. Dit naar aanleiding van de publi catie in deze krant van gisteren waarin melding wordt gemaakt van toewijzing van een huis aan een familielid van een van de be stuursleden. Volgens mevrouw Koning die gis teravond in de fractievergadering van haar partij duidelijk blijk gaf van haar ontstemming over deze zaak, gaat het niet om een op zichzelf staande zaak. Haar boos heid richtte zich met name op het gemeentelijke Bureau Huisves ting omdat zij daar enkele weken geleden al had gewaarschuwd dat iets dergelijks zou kunnen passeren. Ze vond dat de leden van de wo ningbouwvereniging "De Een dracht" op hun rechten moeten worden gewezen om het zittende bestuur tot aftreden te dwingen. gemeester en wethouders het niet nodig gevonden te hebben beide gezinnen tevoren te verwit tigen. De hele actie was ruim te voren beraamd. Men tovert niet zomaar twee sleepboten tevoor schijn. Men vond het ook niet no dig uit te zoeken, waar de aken dan wel naar toe moesten. Begrijpelijk: men kan nergens naar toe, kennelijk wordt van de men sen verwacht dat ze rondjes blij- Men vond het ook niet nodig te wachten op een besluit van ho gerhand, terwijl de gezinnen in hoger beroep waren gegaan. In plaats daarvan plaatst men de mensen voor een voldongen feit, door palen voor de aanlegplek te heien, zodat men niet meer terug kan. Of is men soms van plan die er eventueel weer uit te trekken, zo als men ook van plan is de Rijn en Schiekade en de Mare weer open te graven? Wél was het nodig twaalf man politie in te zetten, tsja, de kindertjes mochten eens lastig zijn. Ik zou graag willen weten wie, daar aan zijn bureau, met losse pen, de verantwoordelijkheid denkt te kunnen dragen deze mensen zo'n leed aan te doen als hier het geval F.J. Bonte Johan Wagenaarlaan 10 Leiden. LEIDEN - Minister Van Trier van wetenschapsbeleid (links op de fotoheeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de Leidse universi teit. Hij deed dit op uitnodiging van de "Werkgroep voor de Ge schiedenis van de Europese Expan sie". De werkgroep beslaat vijj jaar. Tijdens de bijeenkomst in de Ge- Met deze woorden motiveerde wethouder Waal gisteravond tij dens een vergadering van de PvdA-gemeenteraadsfractie het besluit om (gisteren) onder poli- tiedwang woonboten die illegaal ligplaats hadden gekozen aan de Boshuizerwatering te verslepen. Voor de actie kreeg het college kri tiek te verduren van het PvdA- raadslid Van Dongen dat zich af vroeg waarom niet was gewacht totdat vrijdag uitspraak over de aanvraag voor een ligplaats is ge daan door de gemeentelijke commissie voor de beroepschrif ten. Wethouder Waal wees erop dat het een normale procedure is dat woonbooteigenaars eerst bij de gemeente een vergunning aan vragen en als die is verleend pas ergens ligplaats kiezen. In deze kwestie ging het om woonboten die gewoon illegaal een ligplaats hebben ingenomen in de Boshui zerwatering en pas nadat ze door de gemeente waren gemaand om te vertrekken een ligplaatsver- gunning hebben aangevraagd. Hij vond het onjuist nu met weg slepen te wachten totdat de aan vraag voor een ligplaats is be handeld. "Dat betekent datje ook moet wachten wanneer de eige naars in beroep gaan bij de Raad van State. En dat kan wel ander half, twee jaar duren", aldus Waal, die voorbeelden noemde waarin de gemeente op identieke wijze handelt. "Het zou te gek zijn welfkamer van het Academiege- boyw aan het Rapenburg werd de bewindsman het eerste exemplaar overhandigd van een nieuwe bun del van de werkgroep. Deze bundel geeft een overzicht van de wetenschapsbeoefening sinds 1945 op het vakgebied van de ge schiedenis van de Europese expan sie. wanneer iemand illegaal bouwt en we daartegen niet optreden omdat hij te elfder ure toch een bouwvergunning heeft aange vraagd." Raadslid mevrouw Van Dongen bleef echter bij haar standpunt dat het wegslepen met veel poli- tievertoon in de ogen van de buurtbewoners erg onsympa thiek overkomt, waarop wethou der Waal reageerde: "Wegslepen is altijd onsympathiek wanneer het ook gebeurt. Maar ik kan me ook heel goed voorstellen dat er mensen zijn die zich ergeren LEIDEN-De gemeente zal twintig goedkope woningen in de wijk Noorderkwartier gaan verko pen. De mogelijkheid wordt on derzocht om één van de panden De werkgroep, die de activiteiten van een twintigtal onderzoekers aan de Leidse universiteit bundelt, werkzaam vanuit verschillende disciplines, waaronder geschiede nis, economie, antropologie, indo logie en sinologie, stelt zich tot doel de historische betrekkingen te on derzoeken tussen Europa en de Derde Wereld. ■k Wethouder Waal wanneer de gemeente niets doet wanneer mensen zomaar de be staande wetten negeren." Wethouder Tesselaar wees gister avond op het grote probleem van de illegale woonboten. "Een van de boten komt uit Nieuwegein. Maar als we die boot daarnaar toe slepen blijft de sluis wel mooi dicht. Want die boot moeten ze daar niet. En de andere boot uit Amsterdam tufte in twee dagen weer terug naar Leiden. Als je daar niet tegen optreedt liggen binnenkort alle Leidse grachten vol met woonboten." geschikt te maken voor de huis vesting van buitenlandse werk- De twintig woningen zijn vorig jaar door de gemeente aangekocht met de bedoeling ze weer af te stoten onder voorwaarde dat de kopers de woningen zullen ver beteren. De nieuwe eigenaren moeten bijvoorbeeld een douche bouwen en de keuken opknap pen. Die verbeteringsplicht zal in het koopcontract worden vast gelegd. De huidige bewoners hebben hun woningen aan de gemeente verkocht omdat zy zullen verhuizen naar de in aan bouw zijnde woningen op 'het Spoortje'. De meeste van deze nieuwe woningen zijn in de eer ste plaats bestemd voor bewo ners uit Leiden-noord en De Kooi. Ook zij die al een eigen wo ning bezitten kwamen voor deze nieuwbouw in aanmerking. Volgens wethouder Verboom (volkshuisvesting) is het niet uit gesloten dat meer woningen uit het verspreid woningbezit van de gemeente zullen worden afgesto ten. "Het is nog niet duidelijk hoe dat precies zal gaan, daar moet de gemeenteraad nog over beslis sen", aldus de wethouder. Verboom, laat verder weten dat de mogelijkheid wordt onderzocht om één van de twintig woningen te verbouwen en geschikt te ma ken voor de huisvesting van een aantal buitenlandse werknemers die onlangs tegen hun zin naar het woonoord 'De Beuken schans' in Leiderdorp moesten verhuizen. De Leidse gemeente raad heeft in augustus van dit jaar geeist dat B en W met een nota zou komen waarin staat welke huizen voor de "gedwongen ver huizers" kunnen worden vrijge maakt. Nieuwe volkstuinen LEIDEN - Er moeten nieuwe volkstuinen in de Kleine Crone- steinspolder worden aangelegd. Dat schrijven burgemeester en wethouders van Leiden m de toelichting op de begroting voor het jaar 1980. De tarieven voorde huur van volkstuinen moeten volgens het college meer op éen lijn worden gebracht. LEIDEN - Binnen de Leidse PvdA-fractie spraken diverse raadsleden gisteravond er hun verbazing over uit dat het college van B en W dit jaar heeft toege staan dat er vuurwerk mag wor den verkocht vanaf de koop avond op donderdag 27 decem ber. PvdA-raadslid Van der Pluym vond dat de verkoop beperkt zou moeten blijven tot zaterdag 29 en maandag 31 december. Verrui ming van de verkoopperiode be tekent volgens hem dat het ver bod om vuurwerk af te steken - dat mag officieel alleen rond de jaarwisseling - nog vaker zal worden ontdoken dan nu al het geval is. "Wie de gevaren van vuurwerk kent weet dat B en W het risico op ongelukken daarmee vergroten. Wethouder Waal over wegslepen boten Boshuizerwetering Bovendien betekent het een ver zwaring van de politietaak omdat nu over een nog langere periode moet worden gecontroleerd", al dus Van der Pluym. Collega raadslid mevrouw Koning wees op de afspraak die vorig jaar in commissieverband is gemaakt om de verkoopperiode niet uit te breiden. Volgens wethouder Tesselaar heeft het college tot de uitbreiding be sloten omdat het tijdstip voor de verkoop dit jaar erg ongunstig valt. Bovendien zouden vuur werkverkopers in omliggende gemeenten met een vrijdagse koopavond in het voordeel zijn ten opzichte van de Leidse vuur- werkhandel. "In de omzet maakt het niet uit of ze één, twee of drie dagen mogen verkopen. Als de periode erg kort is slaat men el kaar bij de verkooppunten alleen wat meer de hersens in en de con trole wordt nog moeilijker door de grote drukte", merkte wet houder Tesselaar op. Volgens enige raadsleden is er geen sprake van discriminatie van de Leidse vuurwerkverkopers om dat de winkels volgens de slui- tingswet ook op vrijdgavond 28 december open mogen zijn. Waarop wethouder Tesselaar opmerkte dat daarmee bij het be sluit geen rekening was gehou den. Een meerderheid van de aanwezige PvdA-raadsleden (7 van de 11) vond dat het college een verkeerde belissing had ge nomen en besloot dat de kwestie opnieuw aan de orde zal worden gesteld in de gemeentelijke commissie voor economische aangelegenheden. SA Bernard Prins achter de knoppen van Radio Oranje: luisteraars bellen in de uitzen ding, er vallen zelfs prijzen te nard zich wel bewust. Ten zij de van de rellen bij Minerva belde hij als "verslaggever" de politie, vroeg om commen taar en zond dat vervolgens uit op de radio. Maar toen vertegenwoordigers van het Jongeren Advies Centrum JALaan de Langegracht er bij Bernard op aandrongen om nou ook eens een paar in terviews met "mishandelde slachtoffers" te maken, zag Bernard daar toch maar van af. "Toen heb ik nee gezegd. Dat durf ik niet aan". Niemand zal lang naar de uit zendingen van Radio Oranje hoeven te zoeken. Ze worden doodleuk aangekondigd in een Leidsadvertentieblad.Op zijn eigen FM-frequentie (953 Mhz) verzorgt Bernard te genwoordig twee vaste mid daguitzendingen, op woens dag en op zaterdagBegonnen wordt om drie uur, en de uit zendingen duren tot zes. Elke nacht, behalve op zondag,zijn er ook nachtuitzendingenDie duren meestal een uurtje, en beginnen om elf uur. Bang voor de mogelijkheid van een politie-mgrijpen is Ber nard door zijn jarenlange er varing al met meer. In 1975, toen hij voor het eerst een zen dertje wist te bemachtigen, was dat nog anders. Toen zat de angst dat er een politie-au- to voor de deur zou komen er nog flink in. "Nu doet het me helemaal niets meer. Ik geloof dat je dat ook nodig hebt". De sfeer in het kamertje wordt tijdens de uitzending hoe lan ger hoe gezelliger. Jacqueline. Bernards vriendin. blijkt rechten te studeren. Bernardmet wat zelfspot"Je moet me helpen i misgaat". LEIDEN - Er is een flink perso neelstekort op de afdeling wel zijn van de gemeente Leiden. Dat komt omdat de gemeente Leiden steeds meer zaken krijgt toege schoven die vroeger door het rijk werden opgeknapt. Dat wordt veroorzaakt door de nieuwe sub sidieregeling voor het sociaal- cultureel werk (de zogenaamde Rijksbijdrageregeling) die in houdt dat de gemeente zelfstan diger wordt bij het bepalen van de instellingen die geld uit de "welzijnspot" krijgen. Burgemeester en wethouders van Leiden schrijven dat in de toe lichting op de gemeentebegro ting voor het jaar 1980 Die begro ting zal binnenkort in de gemeen teraad worden behandeld. In de toelichting wordt gezegd dat eigenlijk personeel van het mi nisterie van CRM overgehe veld" zou moeten worden naar de gemeente. Artotheek De gemeente Leiden is nog steeds bezig met de mogelijkheid om Leiden een artotheek (kunstuit- leencentrum) van de grond te brengen. De financiële regelin gen daarvoor zijn nog steeds niet rond. Grote opbrengt bazaar LEIDEN - De bazaar van de evan- gelisch-lutherse gemeente heeft 12.000 opgebracht. "Misschien vinden ze dat ik een nuttige functie heb, en ben ik daarom nog niet gepakt. Kijk, ik begin ook niet aan reclame op de zender, dan is het ogenblikkelijk afgelopen. Ik heb trouwens gehoord dat mijn nachtprogramma's ook aanstaan in Pardoeza". Het laatste zegt wiskunde-stu- dent Bernard Prins (hij be dient zich om begrijpelijke redenen van een schuilnaam niet zonder trots. Al een paar maanden weet hij zijn illegale "lokale radio-zender" Radio Oranje in de lucht te houden. Hoewel hij al een paar jaar af en toe 's nachts uitzond, heeft Bernard zijn zender de laat ste maanden allure weten te geven. De Leidse agenda, de Leidse Top-Tien, talrijke kleine nieuwsberichtjes en zelfs heuse telefonische inter views over actuele Leidse za ken, het gaat allemaal via Radio Oranje de ether in. Bernards studio, gevestigd in een kamertje van twee bij vier meter, ziet er verbazend sim pel uit. Drie bandrecorders, twee kleine mengpaneeltjes en een zendertje. Een immense voorraad bandrecorderban den, jinglesen wat aante keningen doen de rest. Vlot kletst Bernard het geheel aan elkaar.Zijn ideaal,een lokale radio-zender die als dienst verlening voor de luisteraars fungeert, heeft een bijna pro fessionele vorm gekregen...in de illegaliteit. "Ja, als ze me hadden willen pakkendan was ik er al lang bij geweest. Ik noem gewoon mijn telefoonnummer voor de radio.er bellen luisteraars op er komen zelfs luisteraars over de vloer. Laatst had ik hier nog drie jochies die 's nachts langs kwamen. Op mijn bed zaten ze bedremmeld te kijken hoe dat nou allemaal in zijn werk ging". Inmiddels mag Radio Oranje (de uitzendingen beginnen met het Wilhelmuszich m een stijgende populariteit ver heugen. Diverse instellingen weten de weg naar Leidens eerste lokale zender al te fin- den. Zelf is Bernard zoals ge zegd ook actief op het nieuws- front. Hij schrikt er niet voor terug om als journalist van Radio Oranje het bureau huisves ting te bellen, vraaggesprek ken met ambtenaren te maken over het onderwerp woning nood (Bernard: "En hoe je als student aan een huis komt") te maken en die in verkorte vorm, door hemzelf aan el kaar gepraat, uit te zenden. Journalistieke aspiratiesDe speelruimte van Radio Oran je is door de getolereerde ille galiteit beperkt,en dat is Ber- Hoe staat 't met de verkoop van uw huis?

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3