Champignon-kweek goed mogelijk in bollen-koelcellen Soper-ei van ruim één ons in kippenhok Nieuw Vennep Alphen wil weer g YEILINGHAL WEER VOL BLOEMEN Wellicht vestiging in Alphen van nieuwe bibliotheekcentrale DONDERDAG 8 NOVEMBER 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 NIEUW VENNEP - Ei, ei moet de Nieuwvennepse mevrouw Kors hebben gedacht toen zij op een ochtend het kippenhok opendeed en er een ei vond dat tweemaal zo groot was als een nor maal exemplaar. Het super-ei woog meer dan een ons, het gewicht van twee normale eieren. "Ja", reageert mev,ouw Kors, "dan sta je toch wel even vreemd te kijken. Al eerder vond ik eieren die negentig gram wogen, maar toen ik dit Mevrouw Kors houdt er voor zag wist ik gelijk dat het nog haar plezier vijf kippen op zwaarder was." na. Een half jaar geleden schafte ze het pluimvee aan. Daarom ook stak ze eerst bij een kippenboer haar licht eens op over het grote ei. Maar die was al even verbaasd als zijzelf. Hij had nog niet eerder meegemaakt dat een witte leghorn zo'n groot exemplaar had geproduceerd. Uitschieter Mevrouw Kors weet niet of het steeds dezelfde kip is geweest die de grote eieren heeft ge legd. "Ik denk het haast wel. Als ze een paar dagen niets heeft gelegd komt er ineens een uitschieter." Aanvankelijk was het haar be doeling het ei aan een zuster te schenken. Maar nu overweegt ze toch het uit te blazen en de schil te bewaren. Dat het inderdaad om een 'flink ei' gaat bevestigde de heer Buurman van het consulent schap voor de Pluimveehou derij in Zeist. Hij vertelde dat witte hennen eieren kunnen produceren van zo'n zeventig tot tachtig gram. "Maar een ons is inderdaad wel erg groot", stelt hij. "Zoiets krij gen we niet elke dag te ho- Volgens Buurman kunnen er verschillende oorzaken zijn: de kip kan een te grote hoe veelheid eiwit produceren of de schil kan aan de dikke kant zijn. Dit kan het gewicht, al dus de consulent, doen toene- ALPHEN AAN DEN RIJN - In januari zullen op een dertigtal plaatsen in Alphen blijvend glascontai ners worden geplaatst. Het is de bedoeling dat daarin lege flessen en potten worden gedeponeerd. De voordelen daarvan zijn 30.000 per jaar bij een huur- tweeërlei: prijs van circa 1200 per jaar het ingezamelde glas kan op- Per container. Als echter ook Een foto van 5 jaar terug toen probeerde Alphen het ook met glasbakken. Die stonden er echter maar een paar keer per week. Mede daardoor mislukte de proef. Nu komen er wègwerp-containers die permanent zullen komen te staan op 30 plaatsen in Alphen. worden gebruikt Alphen hoeft minder huisvuil te (laten) verbranden. Op dit moment hebben Alphen en de omliggende gemeenten een contract met de Afval verwerking Rijnmond. Vol gens dat contract kan er in Rijnmond jaarlijks 120.000 ton huisvuil worden ver brand. Zo langzamerhand wordt die limiet al aardig be naderd. Komen Alphen en omliggende dorpen boven die 120.000 ton, dan zal een nieuw contract moeten worden af gesloten met het (dik in de ro de cijfers zittende vuilver- brandingsbrdrijf. Volgens wethouder D. van Leeuwen van openbare werken en mi lieuzaken zal dan rekening moeten worden gehouden met een verdubbeling van het huidige tarief dat de gemeen te aan het vuilverbrandings- bedrijf moeh betalen. Het huishoudglas apart inza- melem scheelt een flinke slok op de borrel: 12.5 procent van het huishoudafval is glas. Dat belandt nu in de vuilniszak. Een flink deel daarvan zal overigens, verwacht men, straks nog steeds in de vuil niszak belanden. Veertig pro cent echter komt, hoopt men, in de glascontainer terecht. Daarvan uitgaande, scheelt dat per jaar 22.000 aan ver bindingskosten. De kosten van het plaatsen van glascontainers bedragen de streekdorpen de glascon tainers gaan invoeren, kan die prijs zakken naar rond de 500 huur per jaar per contai ner. In dat geval zou Alphen niet 8000 op het glasinza- melen hoeven bijpassen (zo als de zaken er nu voor staan), maar er zelfs een 4000 mee Ondanks het feit dat de finan ciële gevolgen van het plaat sen van glascontainers nog niet precies bekend zijn, wil wethouder Van Leeuwen toch deze maand al met een voorstel tot het plaatsen van containers, in de gemeente raad komen. Per 1 januari moeten de containers er dan staan. Vijf jaar geleden heeft Alphen s een poging on- om het huis- te zamelen. Toen n Alphen, Aarlan- Zwammerdam in containers ge plaatst. Die stonden er in Al phen maar drie woensdagen per maand. Deze proef mis lukte. Er werd veel minder glas ingeleverd dan verwacht en er moest dik geld bij. Dit keer verwacht men betere resultaten, met name omdat de containers er altijd staan en er nu vijf keer zoveel zijn als in 1974. Het is de bedoe ling dat er in Aarlanderveen één en in Zwammerdam twee permanente containers ko- dernomen houdglas in werden er i derveen en totaal zes BOLLENSTREEK - Overeen half jaar kunnen bloembol lenkwekers die dat wensen in hun leegstaande cellen beginnen met het kweken van champignons. De firma Schulte en Lestraden in Sassenheim is thans zover gevorderd met haar experiment, dat het 'rijp' is om in de praktijk te worden gebracht. De bollenkwekers, zo vertelt de heer Lestraden, hebben wel be langstelling maar volgen de ont wikkeling nog met enige arg waan. "Dat heb je natuurlijk al tijd met iets nieuws. Ze komen er straks wel achter dat dit helemaal niet nodig is. We kunnen nu op een simpele manier aantonen dat in de bollencellen champignons kunnen worden gekweekt. Bo vendien hoeven de kwekers be trekkelijk weinig te investeren. Ze beschikken over de gebou wen. Alleen inwendig moet er wat worden aangepast. Maar dat zijn de kosten niet", denkt Le straden. Zeven maanden De kv/ekers benutten hun cellen ongeveer vijf maanden van het jaar voor het opslaan van bloem bollen. De rest van de tijd, zeven maanden, worden deze ruimten uitsluitend gebruikt om er wat huis-tuin-en-keuken spullen in op te bergen. Voor die periode wil Lestraden de kwekers warm zien te krijgen om champignons te gaan kweken, Kennis is volgens hem nauweljks nodig. Er is een compost in de handel dat zo kan worden 'uitge spreid' en waarop de champig nons tot ontwikkeling kunnen worden gebracht. Slechts zes weken zijn er nodig om de eerste oogst binnen te halen. Voor de kwekers ziet Lestraden al leen maar voordelen. Vooral op financieel terrein. De bollenboe- ren beschikken al over de ac commodatie die anderen nog moeten laten bouwen als zij champignons willen gaan kwe ken. "Het is uitstekend te combi neren met het bollenvak. Als de kweker er nog een paar cellen zou laten bijbouwen, kan hij het hele jaar door champignons op de markt brengen", aldus Lestra den. Kleinere bedrijven Lestraden richt zich niet zozeer op de grotere bollenbedrijven. Vol gens hem is het kweken van champignons bijzonder geschikt voor kleinere familiebedrijven. "Die groten", zegt Lestraden, "hebben al genoeg zorgen aan hun hoofd. Die hoeven er niet zonodig wat bij te hebben. Spe ciaal bewerken zullen we hen niet doen. Ze krijgen wel materiaal van ons waarin ze uitvoerig wor den ingelicht. Risico's lopen ze nauwelijks. In elk geval een stuk minder dan met het kweken van bollen. Daarop moetje maanden wachten voor je wat zekerheid hebt. Bij de champignons weetje na een paar weken al of je wel of niet goed boert." Hoeveel kwekers er tot nu toe inte resse hebben getoond kon Le straden niet zeggen. "Ik wacht gewoon af en laat de hele zaak wel op me afkomen. Er zijn inder daad nu al bollenkwekers die hebben gezegd: ik ga dit doen. Als er één schaap over de dam is, volgen er wel meer." De verwachting van de initiatief nemer is dat als de zaak eenmaal goed draait, dit wel eens tot ge volg zou kunnen hebben dat de champignons goedkoper zullen worden en dus ook betaalbaar voor de 'gewone' man. Lestraden denkt niet dat de markt zal wor den overvoed als er meer cham pignonkwekers zullen komen. Niet wenselijk Het proefstation voor champig noncultuur in Limburg laat we ten dat het niet zo wenselijk is dat er meer kwekers bijkomen. Het areaal dat er nu is, is volgens het proefstation voldoende. Boven dien voeren Formosa en China beperkt champignons in. Het produktschap voor Siergewas sen zegt het een 'slim plan' te vin den. "Die cellen staan inderdaad een groot gedeelte van het jaar leeg. Dan wordt er helemaal niets mee gedaan", aldus Rotteveel van het schap. "Het telen van champignons vereist, dacht ik, wel wat kennis. Maar die kun je kopen. Ik geloof niet dat deze ontwikkeling ook maar van enige invloed zal kunnen zijn op het bloembollenvak. Het gaat alleen maar om onrendabele capaciteit te benutten. En dat is een goede zaak. Nee, het wil er bij mij niet in dat het bollenvak daar in de toe komst onder zou lijden. Dit vak is niet uit te roeien. Het is al door zoveel stormen gegaan en altijd is het weer goed gekomen." 2 Champignons kweken in cellen lijkheden. V JÈLJ .Vil jr- bloembollenkwekers: dit behoort binnenkort op grote schaal lot de moge- DEN HAAG/ALPHEN - In het noordelijk gedeelte van Zuid- Holland moet in de toekomst een bibliotheekcentrale worden ge vestigd. In provinciale kringen wordt gedacht aan Alphen aan den Rijn of Gouda als mogelijke vestigingsplaats voor deze cen trale. Dit blijkt uit een ambtelijke notitie, die door het bestuur van de pro vincie (zo stellen Gedeputeerde Staten aan Provinciale Staten voor) als uitgangspunt zal wor den gehanteerd in het beleid op het gebied van bibliotheken. In de huidige situatie bestaan er in Zuid-Holland twee bibliotheek centrales: de Stichting Verenigde Provinciale Bibliotheekcentrales (VPBC), die gevestigd is in Schiedam, en de Stichting Open bare Christelijke Centrale Plat telandsbibliotheek (CPBC), ge vestigd te Papendrecht. Gemeen ten met minder dan dertigdui zend inwoners zijn het werkter rein van deze centrales. In plaat sen met meer dan 5000 inwoners hebben zij een aantal filialen; de kleinere gemeenten worden veelal door bibliobussen bezocht. Beide centrales kampen met ruim tegebrek. Het is de bedoeling dat ze op korte termijn een fusie aan gaan. Op voorwaarde dat deze fu sie uiterlijk 1 januari 1981 tot stand komt, hebben verschillen de commissies van Provinciale- Statenleden zich al bereid ge toond de VPBC toe te staan de centrale in Schiedam met 3000 vierkante meter uit te breiden. Is de voorgenomen fusie aan de ene kant een gegeven, aan de andere kant is het provinciaal beleid er ook op gericht vooruit te lopen op de te verwachten tweedeling van Zuid-Holland in een noordelijk gedeelte en een zuidelijk gedeelte (een al dan niet vergroot Rijn mond). In de toekomst zal in bei de provincies-nieuwe-stijl een bibliotheekcentrale moeten gaan opereren. Voor Zuid-Holland Zuid kan daar de bestaande en uit te breiden vestiging van de VPBC in Schie dam voor worden gebruikt. In de ambtelijke notitie wordt opge merkt dat in Zuid-Holland Noord nu al gezocht moet worden naar een plek vooreen nieuw gebouw, waarmee in de periode 1983-1985 rekening kan worden gehouden. Die centrale zou dan in Alphen of Gouda moeten komen. De ver wachting is dat een gebouw van ongeveer 5000 vierkante meter voorlopig groot genoeg is. Zweed opent vaktentoonstelling in Aalsmeer AALSMEER - "Hoewel Zweden nog amper mee doet bij de inter nationale bloementeelt, kan het best met het buitenland concur- Dit zei Owe Olsson, voorzitter van de Zweedse tuinbouworganisa tie, bij de opening van de natio nale bloemen-vaktentoonstel- ling in de veilinghallen van Aalsmeer. De heer Olsson zei er van overtuigd te zijn dat Neder land een harde, maar eerlijke te genstander zal zijn. Hij vond het een eer de tentoon stelling, die tot en met zondag duurt en voor iedereen toegan kelijk is, te mogen openen en prees de kasculturen nut snijbloemen en potplanten waar van de tentoonstelling een beeld geeft. Ook vele kwekers uit deze regio /iji i hier an de partij. Na de openingswoorden kwam "een grote wagen volgeladen" met kinderen de hal binnengere den. Onder leiding van Rob van Dijk (broer van de bekende pia nist Louis van Dijk) zongen zij twee liedjes Een gebaseerd op het Jaar van het kind (de organi satoren van de bloemententoon stelling schonken een fiks bedrag Unicef) en één speciaal voor deze vaktentoonstelling geschreven lied. De bloemen vaktenloonstelling. waar traditiegetrouw fraaie bloemen en plantenarrange- menten zijn te bewonderen, is tot en met zondag voor het pubhek geopend. Men kan er zowel ove. - reeht. Op de laatste dag i do bloemenshow geopend van 11 tot 18 uur.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23