Dirk Manus en de duinaardappeltjes L ar sen te gretig m partij tegen Rus Karpov „Ze waren om te znigen" Zaalvoetbalteam Oegstgeest verrast in Sassenheim >Zo lekker heb ik ze nooit meer gegeten Koppelaar wil weg bij KNAU DONDERDAG 8 NOVEMBER 1979 Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215 Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. „Die duinaardappeltjes"zegt Dirk Manus van Rhijn watertandend, „die waren o77i te zuigenDemonstreert vervolgens het cirkeltje dat hij met zijn duim en wijsvinger heeft gemaakt en verklaart: „Zo krijg je ze nooit nergens meer, je vrat er je vingers bij op. De eerstelingen waren zelfs zo fijn dat ze met de schuit naar Amsterdam ging en, naar de hotelletjes. Maar ach", mompelt hij ietwat beteuterd, ,$inds het allemaal waterwingebied is geworden, ben' ze d'r niet meer." Aan een ieder die het horen wil, lepelt Dirk van Rhijn (71), Katwijker in hart en nieren en kleinzoon van Manus, op smeuïge wijze z'n verhalen op ever vroeger. Over hoe hij als helmplanter zijn brood in de duinen placht te verdienen, over z'n voorgeslacht en de schelpenvisserij. Maar vooral over de duinaardappeltjes. Dirks vader was, evenals zijn voorouders, schelpenvisser en een kleine keuterboer, die wat stukjes land in het duin van de Do meinen pachtte en er aardappels verbouw de. „Ik was nog een snotjongen toen ik met vader het duin in mos om rooie starren en eigenheimertjes te poten. In het voorjaar gingen we paardemest strooien. En dan met de Valkenburgse markt, 12 september, wa ren ze rijp en gingen we ze met z'n allen Armoedig „Van klein tot groot gingen we te voet het duin in. Om een uur of twaalf kwam moeder dan met een pan met warm eten en gingen we een prakkie doen. Wel armoedig hoor maar oh zo gezellig, 't Was immers erg druk in het duin. Hele gezinnen waren in de be zigheid er mee." „Het kon er soms bar armoedig aan toe gaan", herinnert Dirk Manus zich. „Vooral als het haringseizoen slecht was en er ook nog een droge zomer was geweest. Aiai...dan kwam er van de oogst niet veel terecht. Tegen woordig speelt dat geen rol meer. Met die moderne methoden en zo. Het bouwland is beter en de bemesting is er ook op vooruit gegaan." Mest „Vroeger waren we volledig afhankelijk van het hemelwater. Hadden we die paarde mest. Natuurlijk stonk dat, maar daar wen de je wel aan. Mest mot rot wezen, dan is het op z'n krachtst, zit er meer voeding in. Nee, die stank was lang zo erg niet-als dat lende- werk, dat bukken." „Maar in mijn tijd mosje wel. Je mos meehel pen. Al bracht je maar twee dubbeltjes thuis, dan was dat al heel wat. Daar kon je weer een brood van kopen, redeneerde m'n vader." Vandaar dus dat Dirk Manus als ukkie al op de aardappelveldjes te vinden was. „We hadden per slot 500 roe land. En één roeëtje was toch altijd goed voor zo'n 30 pond aard appeltjes. Een half kinnetje zeg maar." Pet „Al die kinnetjes legden we thuis in het schuurtje. En als die aardappels gingen spruiten, legden we ze om. Of we groeven een pet, zo'n kuiltje beneden het maaiveld. Deden er een laag stro over en zo kwamen ze behouden de winter door. Zo ging dat toen. Tegenwoordig heb je spuitbussen om die spruiten dood te houden." „Wij hadden 's winters dus altijd aardappels. Meestentijds stampte moeder ze en met een snippertje spekvet er over waren wij de ko ning te rijk. 'Als je te eten hebt, ben je schat rijk', zei m'n grootvader altijd." „Maar waar waren we ook weer? Juist, wat ik al zei: zo fijn als die duinaardappeltjes wa ren, zo vind je nooit nergens meer. Ik ben er in opgegroeid. Poten en rooien. En mossen, dat is het groen van de helling klauwen. Maar lendewerk hoor. Ruggewerk zoge zegd. Ook later met dat helmplanten: ste ken, opbinden en planten. Altijd gebukt." Vleetloggers „Je had vroeger ook nog die vleetloggers in de duinen. Die vissers die met meer dan 100 netten de zee op gaan. Als zij", mijmert Dirk Manus, „als die vleetloggers in november of december behouden teelt hadden en daar door niks te doen hadden, gingen ze de dui nen in. Spitten. En vervolgens poten." „Zodoende hadden hun vrouwen later, als zij weer op zee waren, toch nog aardappeltjes te eten. Reken maar dat die duinaardappel tjes toentertijd een hele uitkomst waren" stelt Dirk Manus. „Helaas", voegt hij er sip aan toe, „ben ik sedert die jaren nimmer zulk een lekker aardappeltje tegengeko- .Wij hadden 's winters dus altijd aardappels. Meestentijds stampte moeder snippertje spekvet er over waren wij de koning te rijk Alles draaide gisteren in de Tilburgse schaakdomein om het treffen tussen Anatoli Karpov en Bent Larsen. Laatst genoemde mocht zichzelf namelijk met een gewonnen stelling tegen Timman in de achterhand de ware koploper noemen. De Deen, die na de klap tegen Fi scher (een 6-0-nederlaag in de toenmalige kandidatenmatches) nooit helemaal meer de oude is geworden, heeft zich met een enorme strijdlust in dit toptoer nooi geworpen. Wellicht wil hij goedmaken wat hij in de vorige editie van het internationale schaaktoernooi door noeste ar beid aan een boek over de match Karpov-Kortsjnoi naliet vech ten. Op imponerende wijze bouwde Larsen gisteravond zijn strate gisch voordeeltje op Timman in tweede zitting uit. Jan deed zijn best, maar gaf na afloop van de vijfde ronde toch op. De instel ling van Larsen was in deze vijfde ronde dan ook uitstekend. Kar pov pakte de Caro-Kann met 5. Pg3 wat ongebruikelijk aan, iets wat Larsen met 5. g6 trachtte uit te buiten. Op de lange baan wen ste hij het witte paard buitenspel te zetten. De zwarte aanpak leek succes te hebben totdat de we reldkampioen op de 16e zet het verrassende kwalititeitsoffer TxPe6 lanceerde. Karpov had de positie goed door grond. Immers, ondanks secuur verdedigingswerk van zijn oppo nent wist hij. in de vorm van posi tioneel voordeel, flinke compen satie te verkrijgen. De degelijk heid zegevierde uiteindelijk over de ongetemde strijdlust, want in de slotfase wilde Larsen te veel. Met de breukzet b5 op de 35e zet gaf de Deen te kennen op winst te spelen. Karpov kreeg prompt matdreigingen, die op zich wel overkomelijk waren, maar waar op Larsen op zet 39 met axb3?7 antwoordde. Een verschrikkelij ke blunder, want de Rus gaf par does mat in één zet. Met 39. Db6 was de stelling vermoedelijk wel houdbaar voor de onfortuinlijke Deen geweest. Gevolg van dit alles was dat Larsen nu met een score van 3 en een half uit 5 Karpov en Sax naast zich gekregen heeft. Gyula Sax moest tegen Oleg Romanishin genoe gen nemen met een remise. Non theoreticus Romanishin week al spoedig van de theorie af, waarna de witspeler een licht initiatief kon nemen. Het kostte de 27-jan- ge Rus de nodige tijd om een verloren gegane pion terug te winnen, doch hierna speelde hij zeer gedegen zodat de vrede ten slotte toch getekend werd. Timman en Hübner knokten hard voor de punten. Beide spelers kwamen uiteindelijk remise trten RUUD DOBBELAAR Partijverloop Karpov-Larsen Wit; A. Karpov (Sowjet-Unie) zwart: B. Larsen (Denemarken). 1. e2-e3 c7-c6, 2. d2-d4 d7-d5, 3. Pbl-d2 d5xe4, 4. Pd2xe4 Pg8-f6, 5. Pe4-g3 g7- g6. 6 Pgl-13 Lf8-g7, 7. Lfl-e2 0-0, 8 0-0 Dd8-b6, 9. b2-b3 Lc8-gr4, 10. Lcl-b2 a7-a5, 11. a2-a4 Pb8-d7, 12. h2-h3 Lg4xf3, 13 Le2x(3 Ta8-d8, 14. Ddl-e2 Tf8-e8, 15. Tfl-el Pd7-f8, 16. De2-c4 Pf8-e6,17.Telxe617xe6,18. Dc4xe6(s) Kg8-h8, 19. Tal-el Db6-bb, 20. h3-h4 Db4-d6, 21. De6-h3 e7-e6, 22. h4-h5 g6xh5, 23. Tel-e5 Te8-e7, 24. Dh3-h4 Td8-f8, 25. Pg3xh5 Pf6xh5, 26. Te5xh5 Lg7-f6, 27. Dh4-e4 TtB-d8, 28 Th5xa5 Lf6xd4, 29. Lb2-cl Te7-f7, 30. Ta5-h5 Ld4-f6, 31. Lcl-e3 Lf6-d4, 32. Le3-g5 Inter-regionale zaal voetbalcompeti tie. De Rozet-VI 2-2. De Bron-Rotterdamse Studenten 3-2, Huug van Es-Glasber gen 2-7, Chess Z'75-FC Snoekie 2-5, Concordia-Koosjardin 2-9. Stand VI 10-18 De Engel 10-14 Rozet 10-16 De Bron 10-12 Koosj. 10-15 Huug v. E. 10-11 Hoofdklasse EKL Boys-Van Duuren 4-5, Van Rooyen-Vd Plas 6-4, De Taverne-Van Gerven 1-0, Roodenburg-MJBS 1-5, Landwer-Oegstgeest 5-6. Landwer 3-4 Van Gerven 3-3 Oegstgeest 3^1 MJBS 3-3 Taverne 3-4 EKL 3-2 Van Duuren 3-4 VD Plas 3-2 Van Rooyen 3-4 Roodenburg 3-0 Sosonko (NedPPortisch (Hon) uitge steld. Sax <Hon>-Romanisjin .Sow),- 'lt. Uitslag afgebroken partij 4e ronde: Larsen (Den)-Timman (Ned) 1-0. De stand: 1 3. Karpov, Sax en Larsen 3'ii, Komanisjin 3 en 1 afg 5 Spasski 3. 6 Hubner 2'i, Kavalek2.8. Portisch l'/« en 1 uitg II 11 Hort Timman en Smyslov 1 'lt, 12. Sosonko 1 en 1 afg en 1 uitg. DEN HAAG (ANP) - Kees Koppelaar, de trainer/coach van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie voor midden en lange afstand, heeft per 1 december onthef fing uit zijn functie gevraagd. Koppelaar, die van de Olym pische' selectie en mogelijk Olympische kandidaten Ge rard Tebroke, Evert Hoving, Arno Körmeling, Klaas Lok en Joost Borm onder zijn hoede heeft, vindt dat hij on der trainingscoördinator Bob Boverman niet behoorlijk kan functioneren. "Als het bestuur van de KNAU vindt dat ik een opzegtermijn van drie maanden in acht moet nemen, doe ik dat uiter aard", aldus Koppelaar. "Ik laat mijn atleten niet in de Kees Koppelaar steek. Als het dienstverband met de KNAU beëindigd is blijf ik mijn atleten normaal begeleiden. Ook al krijg ik daar dan geen salaris voor" In de brief aan het bestuur van de KNAU heeft Kees Koppe laar een aantal bez-waren te gen de huidige gang van za ken uiteen gezet. Koppelaar stoort zich o.a. het functione ren van Boverman als trai ningscoördinator en de twij felachtige rol, die de commis sie opleidingen in de beleids groep training speelt. LEIDEN - In de inter-regionale zaalvoetbalcompetitie blijft Koosjardin het uitstekend doen. Gisteravond won de Leidse kampioen in Den Haag met 2-9 van Concordia. In de Leidse hoofdklasse boekte Oegstgeest een verrassende 5-6 overwinning op Landwer. Concordia - Koosjardin 2-9 Ger Nagtegeller en Cees de Roode hadden gisteravond met respec tievelijk vier en drie treffers een belangrijk bandeel in de zege van de Leidse kampioen, die koplo per VI nu totop twee punten is genaderd. Via doelpunten van Ger Nagtegeller (2x) en Cees de Roode stonden de Leidenaars met de rust al op een riante 1-3 voorsprong. Na de pauze liet de Leidse ploeg geen spaander heel van de Hagenaars. Koos Bekooy knalde 1-4 in. Ge Dubbeldeman zorgde voor 1-5, Cees de Roode maakte er hierna 1-6 van. Waarna de thuisclub iets terug kon doen: 2-6. Opnieuw twee treffers van Ger Nagtegeller en een van Cees de Roode bepaalden de eind stand op 2-9. De Engel - Benco 3-1 Een ietwat tegenvallend resultaat van de Lissenaren tegen het laag geklasseerde Benco. Zeker ge zien het 2-2 spel tegen koploper VI van vorige week. Theo Godyla zette de thuisclub in de 21e mi nuut op 1-0, welke stand tot aan de rust onaangeroerd bleef. In het tweede spelpart bracht Joop Al- phenaar de Goudse ploeg in de negende minuut op gelijke hoog te: 1-1. Drie minuten later maakte wederom Theo Godyla er 2-1 van, voor de niet bepaald soepel draaiende Lisser formatie. Johan Baak breidde de stand, vlak voor tijd, uit tot 3-1. LEIDSE HOOFDKLASSE Landwer - Oegstgeest 5-6 Na een spannend duel waren het tenslotte toch de Oegstgeestena- ren die aan het langste eind trok ken tegen koploper Landwer. In de eerste rondgang scoorden Piet Hoogervorst en Ted Wiering voor de Sassenheimers. Voor Oegst geest waren het Ron van der Kolk en Dick van der Meij die het vij andelijke net wisten te vinden: 2-2. Ook na de pauze was er het zelfde wisselende spelbeeld te zien. Toch was het de Oegstgees- ter ploeg die via treffers van Peter Wieman en Peter Hogewoning uitliepen tot 2-5. Piet Hooger vorst en Henny Zoet brachten de thuisclub hierna weer in de race terug: 3-5 en 4-5. Toen Peter Wieman de marge weer verruim de tot 4-6 leek Landwer een ge slagen ploeg. Opnieuw Piet Hoo gervorst echter scoorde hierna 5-6. In een uiterst spannende slotfase wist Oegstgeest het hoofd tenslotte toch boven water te houden: 5-6. Roodenburg - MJBS 1-5 Dat nieuwkomer Roodenburg het dit jaar in de hoogste afdeling erg moeilijk gaat krijgen, kan na de derde nederlaag op rij met zeker heid worden vastgesteld. Dit maal bleek MJBS duidelijk te sterk voor de Leidenaars. Voor de Sassenheimers scoorden: Jan Willem Bogen (2x), Barry Lu moindong (2x) en Jos Witteman. Voor Roodenburg wist alleen Pe ter Kuun het Sassenheimse net te vinden. De Taverne - Van (ierven 1-0 Het doelpunt dat Hans Braat na vijftien minuten in de eerste helft maakte bleek na afloop goud waard voor de Leidenaars Geen van beide ploegen wist in dit ma tige duel namelijk meer tot sco ren te komen. Van Rooyen - Vd Plas &-4 De thuisclub toonde zich gister avond niet bepaald schotvaardig, gezien de vele kansen. Daarom raakten de Leidenaars in de tweede helft zelfs nog in moei lijkheden. Uitblinker Huug Aan- dewiel opende voor de Katwij- kers de score: 0-1 Koos van Eg- mond maakte in de 15e minuut gelijk 11. Waarna Jan an der Reyden er 2 1 van maakte Tref Iers van Leo Hoek en Martin van der Plas bogen de stand hierna om in 2-3. Een eigen doelpunt van keeper Jaap Guyt en een be nutte penalty van Frans Sjardijn brachten een 4-3 ruststand op het scorebord. Diverse scoringskan sen dienden zich in het begin van de tweede helft voor Leidse ploeg aan. Bennie de Roo, Johnny Jan sen en Jan van der Reyden had den hun vizier evenwel niet op scherp staan Een fraaie treffer van Martin van der Plas bracht de beide ploegen weer in evenwicht 4 4. Piet Gubler en Jan van der Reyden brachten de zege hiei na definitief in Leiii handen 6 4 FRED SEGAAR

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21