LEIDSCH DAGBLAD Regering: geen uitstel besluit over kernwapens Belasting te moeilijk vandaag \llcMeld Twee regionale omroepen in Zuid-Holland Botsing beëindigt wilde achtervolging Leidse hoogleraar: „Niemand snapt er bal van' WEDUWE DE GAULLE OVERLEDEN Twee zwanen op beestachtige wijze afgemaakt Palestijn naar Iran Ontslagen bij El Al DONDERDAG 8 NOVEMBER 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 36008 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - VOORSCHOTEN - Na een wilde achtervolging door Leiden, waarbij soms snelheden werden behaald van ruim 150 kilometer per uur, is een 17-jarige jongen uit Hoofddorp van morgen vroeg in Voorschoten met zijn auto op een busje van de Rijkspolitie geknald. Beide auto's werden totaal vernield. De knaap raakte licht gewond en werd naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden vervoerd. De Leidse politie signaleerde vanmorgen tegen half vijf op de Boommarkt de jeugdige Hoofddorper. Waarom is niet meer te achterhalen, maar de agenten wilden de auto van de jongen aan houden. De bestuurder, die uiteraard nog geen rijbewijs bezit, stopte niet, maar reed met hoge snelheid weg. Op de Lammen- schansweg waarschuwden de Leidse agenten middels hun mo bilofoon collega's in de omgeving. Een op de Leidseweg rijdende rijkspolitiewagen ving de melding op. Met behulp van een stopbord achter op het busje wilde men de Hoofddorper tot stoppen dwingen. De jeugdige bestuurder reageerde echter niet en met een vaart van ruim 130 kilometer reed hij op het politiebusje in. (Van e r verslaggevers) WOERDEN - "De belastingen moeten veel eenvoudiger, want de mensen snappen er geen bal meer van". Dit zei de Leidse hoogleraar belastingrecht pro fessor mr. J.E.M. Giele vanmid dag in Woerden tijdens een bij eenkomst van belastingambte naren, verenigd in de Vereniging van Commiezen van 's Rijksbe lastingen in de Aanslagregeling en Controle. Volgens Giele zijn de belastingen moeilijk omdat zij niet aansluiten op eenvoudige situaties. De in komstenbelasting is zo moeilijk geworden dat wie er mee moet werken handboeken nodig heeft", zei Giele. De meeste Nederlandse belas tingbetalers richten elk voorjaar de ogen weer smekend in opper ste vertwijfeling omhoog. "Hoe kan dat ook anders als zij worden geconfronteerd met wettelijke systemen die zelfs aan studenten nauwelijks zijn uit te leggen. Hoe kunnen zij vertrouwen hebben in de belastingdienst als deze dienst algemeen wordt gezien als een verlengstuk van de abracadabra- bepalingen die door de overheid zijn vastgesteld", aldus Giele. Om de gaten in de belastingwetge ving te dichten moet volgens Giele de meeste aandacht wor den geschonken aan de "modale' knoeier. Voorop moet staan dat de belastingwetgeving eenvou dig blijft. Giele: "Laat de uit gangspunten duidelijk en over zichtelijk zijn. Construeeer daar bij een wetgeving waarin voor iemand die wat extra's doet zon der meer duidelijk is wat de fis cale gevolgen daarvan zijn". De huidige regelingen om belastin- tingontduiking tegen te gaan heb ben volgens professor Giele het karakter van een loterij. "Deze regelingen treffen uiterst weinig belastingplichtigen en dan nog niet eens de ergsten", aldus de Leidse hoogleraar tegenover de belastingambtenaren. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wijst de gedachte om in december geen besluit te nemen over de modernisering van de kernbewapening af. PARIJS (AP) - Mevrouw Yvonne de Gaulle, de weduwe van de Franse leider Charles de Gaulle, is vanmorgen op 79-jarige leeftijd in Parijs overleden, aldus een bekendmaking van het instituut Charles de Gaulle in Parijs. Kamsteeg biedt gewoon meer. Zoals een goed advies: bin- 11 nenkort wordt de bijzon- Rij dere verbruiksbelasting op Pyj auto's sterk verhoogd. Kom dus snel eens praten over de aanschaf van een nieuwe Volkswagen of Audi: Dat scheelt bon- B-B derden guldens! Alle mo- O dellen nog uit voorraad leverbaar. Rij OeRstgeost, Leiderdorp, Voorschoten en Katwijk gSfrffl Wil de NAVO met de Sowjet-Unie kunnen onderhandelen over be perking van de kernwapens voor de middellange afstand, dan moet er een besluit tot modernisering zijn. Zonder zo'n besluit hebben onder handelingen geen zin. Dat zei minister dr. C. van der Klaauw (buitenlandse zaken) van daag in de Tweede Kamer tijdens het kernwapendebat. Het is voor de eerste keer dat de regering in het openbaar uitspreekt dat een mo derniseringsbeslissing in decem ber vereist is. Tot nog toe hield de regering zich daarover nog op de vlakte. Minister Van der Klaauw ontraad de met de meeste klem de motie van ex-defensieminister Bram Stemerdink (PvdA) waarin om uit stel van enige moderniseringsbe slissing wordt gevraagd. Van der Klaauw benadrukte overigens dat de regering nog geen standpunt heeft ingenomen over hoe die mo dernisering in zijn werk moet gaan, en zich ook nog nergens aan heeft gebonden. Wel stelde hij dat Nederland - in dien het in december tot een besluit komt - zal moeten meedoen, „an ders zal onze stem aan gewicht ver liezen vooral op die terreinen als de terugdringing van de rol van de kernwapens en de wapenbeheer sing De minister wilde niet ingaan op vragen om hoeveel nieuwe raketten het zal moeten gaan. De NAVO heeft de produktie van 572 nieuwe Pershing II en kruisraketten aan bevolen. Hij zei alleen dat in geval van produktie van nieuwe wapens een gelijk aantal oude zal moeten worden teruggetrokken. Het streven in het wapenbeheer- singsbeleid moet volgens Van der Klaauw de zogenaamde „weder zijdse nuloptie" zijn, waarbij alle wapensystemen voor de middel lange afstand op den duur verdwij nen. Daarover zal met de Russen onderhandeld moeten worden. VUREN SCHROOTJES voor wand en plafond 69 cent per meter tóch e 7 kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags geopend. (Van r verslaggevers) NOORDWIJK - Ot en Sien, twee zwarte zwanen van de Noordwijkse familie Admi raal, zijn vannacht op beest achtige wijze vermoord. De kop en de hals werden de die ren letterlijk van het lijf ge rukt. Mevrouw Admiraal is er zeer gebrand op dat de daders worden gepakt. Ze heeft een beloning van duizend gulden in het vooruitzicht gesteld voor degene die met een gou dentip komt. Met tranen in haar ogen zegt ze: "Zulke mensen moeten worden ge straft. Als er geld op het spel staat, gaat er misschien wel iemand praten. Daarom die beloning." Omstreeks etenstijd maakte mevrouw Admiraal vanmor gen haar dagelijkserondje. Haar eerste gang was naar Ot en Sien. Dat was zo de ge woonte. Maar hoe ze hen ook aanspoorde naar haar toe te komende zwanen bleven on beweeglijk op hun plek liggen. Een ongewoon tafereel,omdat de dieren haar elke ochtend begroetten als 'de baas' met eten kwam. Toen mevrouw Admiraal dichterbij kwam en ontdekte wat er aan de hand was, kon ze haar ogen niet geloven. Eerst dacht ze dat honden de zwanen te pakken hadden genomen. Maar toen haar zoon op onderzoek uit ging, kwam hij tot de conclu sie dat de kop en de nek van de romp waren gerukt. "Dit is toch verschrikkelijk", snikt mevrouw Admiraal. "Waarom hebben ze die die ren niet gewoon gestolen. Dan waren ze nu nog in leven ge weest. Dit is barbaars!" Een buurmari is vannacht wel even zijn bed uitgekomen toen zijn honden aansloegen. Langs de weg zag hij een auto staan. Maar heeft hier verder geen aandacht aan besteed. Drie jaar geleden kocht me vrouw Admiraal de zwarte zwanen. De dieren waren toen net een paar maanden oud. Een halfjaar moest ze wach ten voor ze de twee vrij zeld zame watervogels uit Nieuw Zeeland kreeg. Vierhonderd gulden moest mevrouw Ad miraal er destijds voor neer tellen. De zoon des huizes was net bezig met het timmeren van een huisje waar Ot en Sien de ko mende koude winternachten zouden kunnen doorbrengen. "Hij was bijna klaar met schilderen. Maar daar hoeft hij nu geen haast meer mee te maken DEN HAAG - Het was vanmorgen constant 'spitsuur' bij de interruptie microfoon in de Tweede Kamer tijdens het kernwapendebat. De regering gaf antwoord op eerder door kamerleden gestelde vragen maar kennelijk hadden veel parlementariërs behoefte aan nadere uitleg. V.l.n.r. Brink horst (D'66), Stemerdink, van den Berg en Ter Beek (alle drie PvdA). Wisselvallig Vannacht regen, overdag wisselend bewolkt met enkele buien, mogelijk met hagel of onweer. Minimumtemperaturen van circa 7 graden aan zee tot ongeveer 3 graden in Groningen. Middagtcmperaturcn rond negen graden. Matige tot vrij krachtige wind, morgen draaiend naar noord west en toenemend tot krachtig en aan de kust mogelijk tot stormachtig. (Opgemaakt om 11.15 uur) 9 november Zon op: 7.48 uur; onder: 16.59 uur Maan op: 21.43 uur; onder: 12.39 uur. Hoogwater te Katwijk om 6.20 en 18.39 uur, laagwatcr om 2.09 en 14.25 uur. KOEWEIT, TEHERAN (AFP/Reu- ter/UPI) - Kolonel Saad Sayel (alias Abu Walid), chef operaties van de Palestijnse strijdkrachten, is vandaag naar Teheran vertrok ken met een boodschap van Ara fat voor de revolutionaire leider van Iran, de ajatollah Chomeini. Hij zei niet te zullen bemiddelen om vrijlating te krijgen van de gegij zelde Amerikanen als Washing ton daar niet officieel om vraagt. il zich op de hoogte De kolonel stellen worden "de het i waarbij ook de belangen van de Iraanse revolutie moeten zijn ge diend. Ook Chomeini zou moeten in stemmen met een eventuele be middelingspoging. Verscheidene duizenden hebben vanmorgen bij de bezette Ameri kaanse ambassade in Teheran gedemonstreerd. Zij betuigden hun instemming met het besluit van Chomeini niet met de Ame rikanen te onderhandelen ov^r de vrijlating van de meer dan zes tig Amerikaanse gijzelaars. 1000 m2 geloogde boeren meubelen uit Ierland. Buffet kastjes, dressoirs, commodes en brood kasten etc. Hein Chrispijn Iloge Rijndijk 260 - Leiden Telefoon 071 -410608 Geopend: dinsdag t/m vrijdag 10.00 - 18.00 uur, donderdag koopavond, zaterdag 10.00 - 17.00 uur DEN HAAG - In Zuid-Holland is plaats voor twee regionale radio- omroepen: één voor het noorde lijk gedeelte van de provincie, met Den Haag als centrum, en één voor het zuidelijk deel, met Rotterdam als middelpunt. Dit blijkt uit een nota die minister Gardeniers (CRM) aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen. Zuid-Holland is de enige provin cie waar niet één, maar twee re gionale omroepen kunnen ko men. Het grote aantal inwoners van deze provincie en de .verste delijking worden door de minis ter als argument gebruikt om voor Zuid-Holland een uitzonde ring te maken. In de nota van de minister wordt er rekening mee gehouden dat de „Rotterdamse" omroep in 1981 van de grond kan komen en de „Haagse" regionale radio in 1982. Zuid-Holland kan als enige pro vincie aanspraak maken op dubbele financiële bijdrage van het rijk: 2,6 miljoen gulden, tegen 1,3 voor de overige provincies. Het gaat hier om éénmalige bij dragen. De minister gaat ervan uit dat het initiatief tot oprichting van een regionale omroep en de inrich ting daarvan bij de regio moet be- De Nederlandse socialist Piet Dankert heeft gisteren in het Europees Parlement een succes behaald. Het par lement stemde onder meer in met zijn voorstel om van de landbouwbegroting 750 mil joen gulden te schrappen. Daarmee gaf het parlement te kennen dat er snel wat moet gebeuren aan de land bouwoverschotten zoals de Europese melkplas en bo terberg. PAGINA 27 Ellen Foley geniet van haar successen. PAGINA 5 Edward Kennedy stelt zich officieel kandidaat PAGINA 9 Een zwarte dag voor de Ne derlandse deelnemers aan de Europa Cup. Alleen Feye- noord behaalde een moei zaam gelijkspel. PSV kreeg een afstraffing bij St. Etien- ne (6—0), terwijl Ajax zelfs op Cyprus tegen een pak slaag opliep (0-4) PAGINA'S 17, 19 en 21 Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16 00-18.00 uur. Geopend! Antiquariaat IJ. A. MEURS Nieuwsteeg 35. (Van één onzer verslaggevers) rusten. Zij is wel bereid een vaste bijdrage te verstrekken in de ex ploitatielasten. Maar verder blijft de minister van mening dat de regio's zelf hun eigen omroep moeten betalen; een opvatting die afwijkt van het standpunt dat de Omroepraad en de provincies hebben ingenomen. De zendtijd van de regionale om roepen moet volgens de minister voorlopig beperkt blijven tot twee uur per dag. TEL AVIV (AFP) - Een kwart van het personeel van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al wordt ontslagen om de financiële toestand van de onderneming ge zond te maken. Er is het laatste jaar bijna 30 miljoen gulden ver lies geleden, onder meer door voortdurende stakingen. De di rectie had het personeel gewaar schuwd dat het bezig was "de kip met de gouden eieren te slach ten". Biezen tegels ja natuurlijk

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1