Schurken van PSV het volk zal villen bar slecht Etieiuie haalt nit: 6-0 SCOREBORD DONDERDAG 8 NOVEMBER 1979 PAGINA 17 MALMÖ - Met het schaamrood op de kaken heeft Feyenoord zich gekwalificeerd bij de laatste 16 van het UEFA-Cuptoernooi. Na de uiterst armoedige partij bij Malmö FF (1-1) kon zelfs trainer Jezek niet om de constatering heen: „Het was zeer onder de maat Ook ik heb me af en toe aan ons spel zitten ergeren1', bromde de anders zo beminnelijke Tsjech. René Notten drukte het nog sterker uit. „Om het een wan prestatie te noemen, gaat me net iets te ver, maar het was wel bar slecht", bekende de middenvelder ronduit. „We kunnen alleen tevreden zijn met het feit dat we een ronde verder zijn, daarnaast moeten we ook constateren dat we met zijn allen zeer slecht heb ben gevoetbald". Oorzaken voor Feyenoords povere vertoning waren er voldoende. De woordvoer ders konden er uit de losse pols wel een paar noemen. Je zek: „Het wegvallen van Wim Jansen, die ik met een lichte knieblessure wilde sparen voor zaterdag en het keiharde spel van de tegenstander. Bij Malmö liepen voetballers die naar alles schopten wat be woog". Notten: „En vooral daardoor liepen we in het laatste half uur alleen nog maar aan die wedstrijd tegen AZ'67 te den ken. Trouwens, vooraf speel de die gedachte ook al in ons achterhoofd. Het elftal wilde met een 4-0-voorsprong liever geen pressie gaan voetballen, want dat is in de competitie' vaker verkeerd uitgepakt. Maar op het veld werd dat vertaald in een overdreven groot aantal terugspeelballen en een angst die helemaal niet nodig was" Zwak „Malmö was zo zwak, dat ik me voortdurend afvroeg hoe ze vorig seizoen in vredesnaam tot de Europa-Cupfinale zijn gekomen. Ook tijdens de wedstrijd heb ik dat een paar maal naar voren gebracht, maar we hebben geen klasse elftal dat dan van taktiek kan veranderen". Vandaar dat Feyenoord bijna de volle 90 minuten lang in Malmö doorhuppelde als een slaapwandelaar. Zonder in spiratie en zonder inspirator (Wim Jansen), zonder al te veel interesse en vrijwel zon der geïnteresseerden. Slechts 5700 man waren afgekomen op de return in het architec tonisch bijzondere, maar zeer kille stadion van Malmö. Niemand van de Zweden im mers geloofde nog in het mi rakel dat nodig was om de 4-0 van Rotterdam uit te wissen. Het bleek niet alleen uit de geringe belangstelling, maar ook uit het spel. Slechts een paar kansjes voor Nilsson, Jonsson, de ten slotte scoren de Matts Arvidsson en Tom my Hanson konden worden geschapen, voor het overige werd er lusteloos, onsamen hangend en vooral gebrekkig gevoetbald. Het zwaar gehandicapte Malmö (dat door blessures liefst zes A-internationals rfioest mis sen in de tweekamp met Feyenoord) was nog zwakker dan in Rotterdam. De ploeg haalde net het peil van een hoog spelende amateurfor matie, met een allegaartje van ouderen en veel jongeren. Vreemd Toch een vreemde zaak, omdat juist die jeugdige voetballers produkten zijn uit de eigen school, waarin sinds vier jaar een professionaliseringspro ces op gang is gebracht. Zon der de nog altijd minder trai nende amateurs van weleer (de geroutineerde Larsson, Staffan Tapper en de drie An- derssons) was Malmö echter geen schim meer van het elf tal dat vorig seizoen zo ver rassend door het Europa Cup I-toernooi heen liep. Met stug en hard spel, geheel geent op de landsaard, moest het ge brek aan kwaliteit worden gecamoufleerd. Des te beschamender was het voor Feyenoord dat die zwak te nog zo'n tijd kon worden verdoezeld. Dat lukte overi gens mede zo lang omdat de Rotterdammers niet zo nodig hoefden en meer dachten aan hun benen dan aan de aanval. Enerzijds een logisch uit vloeisel van het ontbreken van Wim Jansen (later werd Jan Peters nog gewisseld voor Van Til) waardoor naast de „verdedigers" Stafleu en Albertsen alleen Notten als aanvaller op het middenveld overbleef- anderzijds een ge volg van de verregaande desinteresse. Parool Met zo weinig mogelijk inspan ning, zo veel mogelijk rende ment halen, luidde het parool. Het werd het duidelijkst ge demonstreerd door de Rot terdamse poging het record terugspelen op de keeper scherper te stellen. Feye noord bleef eenvoudig weige ren de les van de Kuip in Malmö voort te zetten en het peil bewoog zich, met de temperatuur, ver onder nul. Pas verder in de tweede helft, waarin Ljungberg en Van de Korput geel zagen, vlamde er even iets op. Dankzij een per soonlijke klasse van Peturs- son, die negen minuten voor het einde zelf een aanval op zette, via Van Deinsen („Het leek wel flipperkastvoetbal") en de actie zelf afrondde. Het was een te grote beloning. Ook Matts Arvidsson leek zich dat te beseffen. Zes mi nuten later voorzag hij de povere gebeurtenis van de enig juiste uitslag, door vol komen vrij de 1-1 in te tikken. Veel te weinig uiteraard voor de in de competitie uitge speelde Zweden die gezien de zwakte terecht werden afge voerd van het Europese voet baltoneel. Meer dan genoeg voor Feyenoord dat op de val reep een blamerende neder laag nog ontliep toen Tommy Hansson op de lat vuurde, maar dat niettemin bij de laatste 16 zijn rol mag gaan spelen. Voorlopig met rode konen. PAUL DE TOMBE Europa Cup I e wedstrijd plus de naam van de voor de vol gende ronde geplaatste vereni- Europa Cup II FC Barcelona (SpaPAris Bonneweg 7-1 <4-1) Barcelona. i (CyppAjax (Ned) 4-0 (0-10) Ajax. RC Strassbourg (Fra)-Dukla Praag (Tsj) 2-0 na verlenging (0-1) Strassbourg. UEFA-Cup STETIENNE (GPD) - „PS V salaud, le peuple aura ta peau" brulden 40.000 supporters van St.-Etienne bij het beginsignaal van scheidsrechter Alberto Michelotti. Vijf minuten later was de opdracht vervuld. „Schurken van PSV, het volk zal je villen". Jean Francois Larios, Michel Platini en Jacques Santini hanteerden voor het volk de handbijl. 1-0, 2-0, 3-0, de lampjes op het scorebord flitsten aan toen de technicus achter de knoppen nog maar juist plaatsgenomen had Cintracht Frankfurt (Wdli-Dinar Boekarest Roe) 3-0 na verlengi (0-2) Einiracht. Diosgyöri Miskolc (Hon)-Dundee United (Sch) 3-1 (1-0) Diosgyóri Inter Milan (ItaE-Borussia Mon- chengladbach (Wdl) 2-3 na ver lenging (1-1) Borussia. Baye pswich Town (Gbr)-Grasshoppers Zurich (Zwi) 1-1 (0-0) Grasshop- (FraPPSV (Ned) 6-0 Het keurig gefileerde PSV bleef achter met bloedende wonden die niet meer te stelpen waren. 6-0 na zes kwartier voetballen, weg gespeeld door een voortreffelijk St.-Etienne, dat volgens de woorden van Johnny Rep na een dikke maand eindelijk weer eens kon terugzien op een uitstekende voetbalprestatie. 2-0 verlies, 6-0 winst op eigen bodem, een dui delijke uitschakeling A Het PSV-gezelschap zat verslagen onderuit in de kleedkamer. Een stel nomaden in de woestijn die hun kamelen aan de horizon zien verdwijnen. Een wereld stortte in. Eindelijk dacht Eindhoven verlost te zijn van het St.-Etien- necomplex. Na twee uitschake lingen volgde veertien dagen te rug een heerlijk voetbalavondje, ontsierd door schandalige over tredingen, opgefleurd door twee doelpunten van PSV. Het moest voldoende zijn. En dan... pats, pats, pats. Je moet sterk zijn om een dergelijke tik te kunnen op vangen. Eén doelpuntje, 3-1 en PSV zou weer aan de winnende hand zijn. Jan Poortvliet „Zo simpel lag dat inderdaad. Eén goaltje. We hadden de kracht niet. meer, we waren kapot, dit had niemand verwacht". PSV kon het niet meer opbrengen terug te komen. De makers van de persoonlijke fouten die ten grondslag lagen aan de drie tref fers in de eerste vijf minuten wa ren niet meer in staat de bal over enkele meters in de voeten van een medespeler te plaatsen. Wildschut bijvoorbeeld. Hij ver speelde na twee minuten de bal volkomen onnodig. Zegt hij: „Ik leverde hem zo in, het tweede doelpunt werd gemaakt door de man die ik moest bewaken en ook bij de derde goal stond ik vlakbij zonder iets te ondernemen. Eén gezellig voetbalavondje". Teleurstelling Een ander deel van de knock down geknuppelde PSV'ers zocht naar ongeoorloofde middelen om de teleurstelling te verwerken. Het broederpaar René en Willy van de Kerkhof trok op schandalige wij ze op oorlogspad. Ze werden be straft met geel, zoals dat ook ge beurde met de St.-Etienne-spe Iers Janvion en Platini en met een derde PSV'er Ernie Brandts. Re né en Willy, een paar apart, dat weer eens z'n onvolwassenheid bewees. „Moordenaars" brulden de 40.000, die eerder een geslaag de oproep tot het villen van PSV hadden gedaan. Een stemming die volgens Kees Rijvers aange wakkerd was door Johnny Rep. PSV's oefenmeester complimen teerde de Nederlander in Franse dienst na afloop maar moest daarbij toch wel opmerken dat zijn mening over Rep niet veran derd was. De voormalige Ajax-vedette, op nieuw sterk spelend: „Rijvers vindt me een vervelend man netje, zegt dat ik stemming ge kweekt heb. Maar wat hebben zijn mensen gedaan in Eindho ven? We zijn daar, en ik speciaal, onbeschoft hard aangepakt. Het publiek wilde revanche. Wij ook. Herbin en ook onze voorzitter hebben ons op het hart gedrukt dat het een sportieve wraakne ming diende te zijn". Herbin, de 40-jarige collega van Rijvers, heeft zijn mannen vooraf meegenomen in de prille voet balgeschiedenis. In 1969 verloor St.-Etienne tegen Bayern Mün- chen met 2-0, in eigen stadion volgde een 3-0 winst. In 1974 be leefden de Fransen een afgang in Split tegen Hajduk, de 4-1 werd in de thuishaven positief omgezet in 5-1. Ten slotte 1976. In het koude Kiev met 2-0 onderuit tegen Di- namo en toch het overstapje naar de volgende ronde via 3-0 voor ei gen publiek. Waarom zou dat te gen PSV niet kunnen" Sukkelt niet. PSV sukkelt met blessures maar dat is zeker niet het enige probleem. De wei nig professionele instelling, het meningsverschil tussen trainer en spelers over de manier waarop gevoetbald moet worden, conflicten met de technische en medische leiders van Oranje, transfergeruchten, zwakke pres taties in de competitie (1-1 tegen FC Den Haag, gelukkige winst tegen Sparta, puntendehng met Excelsior). Een combinatie van factoren, voeg aaarDij centratie, nervositeit en een oe fenmeester die zich te veel richt op de te bespelen tegenstander en een verklaring voor de afgang is gevonden. Rijvers heeft in Eindhoven kun nen zien dat Huub Stevens de ge vaarlijke Johnny Rep weliswaar na enkele aanslagen op de benen, aardig in bedwang hield. Waarom dan toch Brandts uit het centrum van de verdediging gehaald en op Rep geposteerd? De laatste: „Het verbaasde me dat Brandts op rechts stond, een linksbenige aan die kant. Ik dacht: even blijven staan. Misschien kan ik daarvan profiteren". Stevens werd nu ge koppeld aan Larios, normaal de schakel tussen aanval en verde diging. Nu in de top van de aan val. Stevens: „We hoorden kort voor de wedstrijd dat Larios in de spits stond. We veronderstelden dat hij zich terug zou laten zak ken, dat het een poging was om Ernie uit het centrum weg te trekken" Fout Misschien had Herbin de bedoe ling wel, maar voordat het tac tisch concept zich op die manier ontrold had stond het 3-0. PSV stapelde fout op fout, geregeld overleg met de bank kon daarin geen verandering brengen. Rij vers: „We moesten de zaken wij zigen. Dat zag ik onmiddellijk, maar in een stadion op kookpunt kun je dat de spelers niet in en kele minuten duidelijk maken. En toen de zaken op orde waren stonden we met 3-0 achter". Brandts werd voorstopper, Ste vens ging op Rep spelen, Wild schut die met oogkleppen voor over het veld holde en niet meer wist waar zijn plaats was werd linkerverdediger, Willy van de Kerkhof verhuisde naar het mid denveld. De soldaatjes stonden net in sla gorde, toen de generaal een nieuwe strategie uitdokterde. Adrie Koster kwam in het veld voor Huub Stevens. Waarom hij, de karakterjongen die de ploeg over een dood punt kan tillen, zie de interlands tegen de Polen. Rij vers over de wissel die in de cata comben ook door zijn huilende De stand i voor Jan va: 4-0 bij St.Etienne-PSV. Michel Platini heeft de bal zojuist op sublieme wijze Beveren onbereikbare hoek geschoten. Larios haalt dolgelukkig het leder clubmakker om de nek te vliegen vrouw bekritiseerd werd: moest een aanvaller in voor verdediger. Ik kon ook Willy de Kerkhof of Poortvliet r Ik heb laten vragen of ze pijn hadden. Dat hadden ze niet; toen heb ik Stevens gekozen'De in ternational verdween boos naar de kleedkamer. „Waarom ik", verzuchtte Stevens teleurge steld. Tegenslag Wildschut en Valke kwamen veel meer in aanmerking. De één vanwege zijn ongelukkige begin fase, de ander omdat hij zich niet over de grote tegenslag kon knokken. Maar wie kon dat giste ren bij PSV wel. Willy van der Kuylen (zijn vijftigste Europa- Cupwedstrijd werd een jubileum met een zwart randje) kon zich nog enigszins redelijk staande houden. De rest was uitgeteld. Poortvliet „Wat wil je. De jon gens van St.-Etienne konden plotseling alles. We moesten ons forceren en door de blessures ging dat niet. Ik kon het niet meer opbrengen. Ik zat helemaal door". Poortvliet en Willy van de Kerk hof hobbelden verder, Koster haakte al snel weer af. Posthuma kwam hem vervangen. De man die de schade voor PSV de afge lopen competitiewedstrijden met zijn doelpunten kon beperken, had het duel halverwege de tweede helft een andere wending kunnen geven. Uit een pass van Willy van der Kuylen mocht hij alleen op Curkovic af. De grens rechter die in eerste instantie niet het plan had zijn vlag op te ste ken, kwam op zijn beslissing te rug. Michelotti beantwoordde het signaal voor buitenspel. Definitief Voor het boze PSV aanleiding om een nieuwe serie overtredingen te plaatsen. Eén daarvan haalde een definitief kruis door het Eu- ropa-Cupgebeuren voor PSV. Willy van de Kerkhof hield de'ra- zendsnelle Zimako vast aan het shirt. Hij mocht blij zijn dat de Italiaanse arbiter het geel in zijn zak hield, want dat was rood ge worden omdat Willy zich al eer der vergaloppeerd had. Maar goed. Platini strafte voldoende, hij zond de bal naar de kruising, invaller Roussey maakte 5-0 en in de allerlaatste minuut maakte Michelotti het feest voor Rep compleet. Een uitgelokte over treding bracht de Nederlander tegenover Jan van Beveren: 6-0. Het eerste doelpunt van Rep in de Europa Cup voor St.-Etienne, zijn sportieve wraak op PSV dat in Eindhoven via drie overtre dingen in de openingsfase aan toonde hoe een voetbaloorlog kan zijn. Grove overtredingen die veertien dagen later doorwer ken. „PSV salaud le peuple aura ta peau - schurken van PSV, het volk zal je villen". Het gebeurde via de grootste tik die een Ne derlandse vertegenwoordiger in de geschiedenis van de Europa Cup te verwerken kreeg: 6-0. Rij vers tenslotte: „Uithuilen en kij ken wie overeind blijven. Zondag wacht Ajax, dan moeten we er weer zijn". NOERAJEF HEEFT JAHWERWK <3£M<E>T... MlETS VAM ZJM •SIS?L!JKHEIP ie> cA/ae.. NAAf? =EM JCIk APpie scootzr otize £Anane- BL/JB? QAN IS ce weD- •STR^JP BESLIST 1 V.ÓÓÖ' \tJëcur BJ5KI H/EK KÖMT EEBbT KlQS *3 6AUW LEK) VAW MJJK) eerAAMoe TZ&M/scmgj 77AT - ILOOS WC&P. JE MENé

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17