Moeizaam verloop van proces 99 Zolang er klanten zijn zullen er ook prostituees zijn Lezers schrijven Drinkt u met'n gerusthart koffie? Koffie Haa, probleemloos lekker! Want Hag is échte koffie, gezuiverd van schadelijke stoffen zoals coffeïne. Ja, zo'n kopje Hag doetje goed... écht goed! Tegen Siert Bruins Be Beurs Eigenhandig is zó! DONDERDAG 8 NOVEMBER 1979 ROTTERDAM - „Wanneer klanten van prostituées ook strafbaar worden gesteld is het niet onmo gelijk dat er een nieuwe vorm van klassejustitie ontstaat. Of je wordt opgepakt zal waarschijn lijk afhangen van de vraag of je welgesteld bent of niet. Heb je genoeg geld, dan kun je terecht in luxe gelegenheden die immers vaak op besloten terrein liggen. Maar wat moeten gastarbeiders die met zijn zessen op een kamer zitten en die voor zo'n dure gele genheid geen geld hebben?" Zo reageert de Rotterdamse lector strafrecht mr. Cor Gutter op het voorstel van het Rotterdamse PvdA-raadslid Frouke Stoeckart- Van Dijk om de politie niet alleen tegen prostituées maar ook tegen hun klanten te laten optreden. Op zich lijkt het hem wel mogelijk om een juridisch verbod om naar een hoer te gaan te formuleren en op te nemen in een Algemene Politie Verordening. Ook de praktische naleving zou nog wel te doen zijn, wanneer er tenmin ste voldoende politiemannen voor worden vrijgemaakt. „Maar je komt dan wel in erg ge vaarlijke situaties terecht. Ik ben zelf ook wel eens naar een prosti- tuée geweest. Tenslotte is dat een van de manieren van mensen om contacten te maken. Veronder stel nu eens dat ik op een bankje in de stad met een meisje zit te praten. Is dat dan iets waar een politieman op moet gaan loeren? Tenslotte zou het meisje een prostituée kunnen zijn en ik de klant die voor het contact betalen wil. Alles bij elkaar gaat dat echt tot rare situaties leiden. Wat voor omgang krijg je tussen mensen wanneer ze elk ogenblik het risi co lopen dat een agent hen naar hun naam vraagt en hen zelfs eventueel meeneemt naar het bu reau voor een verhoor? Dan wordt de stad een soort klooster waar niemand meer een oog mag werpen op een ander" Dat er nauwelijks tegenspel komt tegen een voorstel zoals nu in de Rotterdamse raad is gedaan - en daar zelfs met geiuich is binnen gehaald ook door WD en CDA - vindt mr. Gutter niet verwonder lijk. „Wie durft er iets tegen zo'n voorstel te zeggen? Doordat je er bezwaren tegen maakt geef je te kennen datje zo iemand bent die ook tot die verboden groep men sen behoort. Dat is een stempel dat veel mensen liever niet opge drukt krijgen." Juridisch gezien is het best moge lijk om een bepaling op te nemen in een Algemene Politie Veror dening waarin het leggen van contacten met prostituées straf baar wordt gesteld. In principe kan een gemeente dergelijke be palingen in haar verordening op nemen zolang deze niet in strijd zijn met bestaande wetten of de grondwet. Dat lijkt in dit geval geen problemen voor de gemeen te te hoeven opleveren. Het Ver drag van Rome tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden erkent weliswaar het recht op eerbiedi ging van iemands privé-leven, maar biedt de mogelijkheid voor de overheid om daarin in te grij pen in het belang van de goede zeden, mits het met wettige mid delen gebeurt. Het op papier zetten van een bepa ling op zich zegt echter nog niets. Daarnaast zou ook de overwe ging gemaakt moeten worden of het wel wenselijk is om de politie op te zadelen met de ongetwijfeld forse brok werk die voortvloeit uit het bekeuren van klanten van prostituées. Die vraag wordt ech ter zelden gesteld. Meestal is de politieke overweging om een strafrechtelijke bepaling als wa pen te gebuiken in de strijd tegen een als onwenselijk gezien ver schijnsel doorslaggevend. Pas de laatste jaren wordt wat meer aan dacht gegeven aan de vraag of de politie wel alle strafbare feiten die er in allerlei wetten en bepa lingen staan moet en kan afdwin gen. „Je gaat dan echter wel voort op een heilloze weg waar men al heel lang mee bezig is. Sommigen denken dat je met steeds meer strafbepalingen onwenselijke toestanden kunt bestrijden. Dat is het echter niet. Daarnaast zit ten aan die houding allerlei na delen. Zo wordt daardoor de vraag vermeden of je de politie niet béter kunt gebruiken", aldus mr. Gutter. De vraag of je prostitutie moet be strijden door ook de klant aan te pakken is bepaald niet nieuw. Al in 1963 bepleitte de Amsterdam se officier van Justitie mr. H. Bouma in het toenmalige christelijke weekblad de Spiegel voor aanvulling van onze straf wet met een bepaling die het sa menwonen met een prostituée strafbaar stelt. Daarnaast zou ook de bezoeker strafbaar gesteld moeten worden. Het nadeel dat hierdoor de prostitutie onder gronds gedreven zou worden woog voor hem niet zo zwaar. Toch is dat punt niet uit te vlak ken. Prostitutie is namelijk een verschijnsel dat niet zozeer onder de strafwet te vangen is, maar juist veel meer gezien zal moeten worden als een sociaal-maat schappelijk verschijnsel. Mr. Gutter „Wil je prostitutie echt ef fectief bestrijden, dan zul je moe ten gaan werken aan meer open heid waar het gaat om seksuali teit. Dan kun je het aanbod van klanten verminderen". Ook de commissie-Melai, die en kele jaren geleden een lijvig rap port uitbracht over prostitutie en bestrijding ervan, voelde niets voor wijziging van de strafwet. „De huidige overheidsaanpak die erop gericht is de ontoelaatbare vormen van het prostitutiebedrijf en ongewenste bijverschijnselen tegen te gaan past het meest bij onze maatschappij." Daar ligt de kern van de kritiek op het Rotterdamse raadsvoorstel. Prostitutie kun je nu eenmaal niet uitroeien met steeds nieuwe strafbepalingen. De Amsterdam se hoogleraar prof. dr. Herman Bianchi constateerde ooit dat een hele stad prostitutievrij maken onmogelijk is. „Er zal als men dat niet wil toch ten minste een wijk aangewezen moeten worden waar de prostitutie geconcen treerd wordt. Het is roeren in een probleem dat al vierduizend jaar oud is. Zolang er klanten zijn zullen er prostituées zijn, en niet omgekeerd." Toch blijft men - niet alleen in Ne derland maar ook in veel andere landen - proberen om de prosti tutie de kop in te drukken. Zo wist men in New York een paar lumineuze ideeën om klanten van prostituées te pakken. Onder meer werden agentes als lokaas in bepaalde wijken gedropt die niet van „echte" hoeren te onder scheiden waren. Hun „klanten" waren meteen binnen, in het poli tiebureau dan wel te verstaan. Een ander idee van New Yorks burgemeester Edward Koch was het publiek maken van namen van bezoekers van prostituées als extra straf boven de boete die op de aanhouding volgt. Toch blij ven het maar lapmiddelen, die ongetwijfeld door weer nieuwe maatregelen gevolgd zullen wor den. ROEL SCHUT Het plaatsen van brieven van| ven mening onderschrijft, lezers betekent niet dat del Brieven kunnen van redac- redactie de daarin weergege-1 tiewege worden ïngekort^^ Zondagvoetbal Met belangstelling eerst, met ver bazing en ergernis later, nam ik kennis van de uitspraak van scheidsrechter Dick Siera dat het zondagvoetbal ziek is. Mijn be langstelling ging uit naar de wijze waarop Siera zijn stelling zou bewijzen. Daarom sloeg ik aan het lezen. Tijdens het lezen maak te mijn belangstelling plaats voor verbazing. Wat bleek? In zijn ge hele verhaal kwam duidelijk naar voren dat Siera's uiteenzetting geënt was op zijn hobby, t.w. het zaterdagvoetbal, voor hem alleen zaligmakend, maar elke vorm van bewijsvoering ontbreekt. Of toch niet? Maar daar kom ik later op terug. Daarna de kop: "Eco nomie vraagt er om op zaterdag te voetballen". Wederom was mijn belangstelling gewekt. Weer doorgaan met lezen. Niet ont kend kan worden dat in het arti kel, ondertekend door Herman Poos, waarheden staan. Maar of de economie zo gebrand is op za terdag-voetbal? Ik betwijfel het. Gemakshalve wordt voorbijge gaan aan de middenstand, de ruggegraat van de economie. Het op zaterdag winkelen geldt niet alleen voor de moeders. Veel va ders doen daaraan mee. Het ver huizen naar de zaterdag van de zondagclubs zou een averechtse uitwerking kunnen hebben op de economie. Bovendien blijft de vraag of daardoor de publieke belangstelling zou toenemen. Mogelijk wanneer het voetbalge- beuren zich op zaterdagavond zou afspelen, maar ook daarover heb ik mijn twijfels omdat de za terdagavond m.i. toch een avond bij uitstek is om deel te nemen aan het intensieve familieleven, het leggen en onderhouden van sociale contacten en de daaruit voortvloeiende verplichtingen, zoals het vieren van verjaardagen etc. Zo voortlezende, kwam wederom de verbazing om de hoek kijken. Aan de hand van de diverse uit spraken werden verschillende bestuursleden van andere ver enigingen gevraagd hun mening te geven. Een volkomen terechte zaak. Maar dan lees ik een uit spraak van vriend Van Straaten van Lugdunum, waarin hij de naam Roodenburg noemt. Het verbaast mij dat de verslaggever niet even de moeite neemt om contact op de nemen met Roo denburg. Dan zou hij wellicht wat beter geïnformeerd geweest zijn. Iedereen die wat meer bij Roo denburg betrokken is, weet dat Roodenburg bruist van de activi teiten. Die weet ook dat het toe schouwersaantal bij Roodenburg steeds meer stijgt. Juist door de ontplooide activiteiten. En nu mijn ergernis. Mijn ergernis is gebaseerd op het feit dat Roo denburg weer eens, zonder in formatie, in de hoek wordt gezet en dat een dubieuze foto moet dienen als bewijs voor de stelling van Dick Siera en een tenden tieus onderschrift bij de foto, be paalde uitspraken moet "hard" maken. Wat is n.l. het geval? De geplaatste foto is niet die van een wedstrijd op zondag gespeeld door het le elftal. Jan Werter, voorzitter Roodenburg Oppenheimstraat 41 Leiden. Naschrift red: Navraag bij de foto graaf leert dat de foto een kwar tier voor de wedstrijd Rooden- burg-Oranjeplein is gemaakt. Aardgas Gedurende één jaar is ons van rege ringszijde voorgehouden zuinig te zyn met onze bodemschat. aardgas, daar wij anders het jaar 2000 niet zouden halen. Eerst schuchter, maar toen wij be merkten dat het ook in het huis houdboekje scheelde gingen we steeds spontaner bezuinigen, zelfs zo dat we ons voor de a.s. winter prepareerden met een dikke trui en de benen omwik keld met een deken kjjkend naar het nieuws op het scherm en met de verwarming op een laag pitje. Nu is de regering echter tot de conclusie gekomen dat door het verlaagde verbruik de schatkist een dreun krijgt. Geen nood, we maken het aardgas duurder, zo blijven de inkomsten gelijk. Dat is de dank van de regering voor onze zuinigheid. Maar als klap "op het hoofd van Jut" gaat de regering tegen weggeefpnjzen twaalf procent aardgas meer ex porteren in de afgelopen negen maanden. Als iedere Nederland se verbruiker dacht dat zijn zui nigheid zou leiden tot wat meer reserve, dan is dat een droom beeld geweest. Hoe lang laten we ons nog zand in de ogen strooien? J.Tierolf Botermarkt 19a Leiden Uitbreiding Met verwijzing naar de artikelen in de regionale pers over de uitbrei ding naar het noorden van de gemeente Bodegraven het vol gende: de wethouder van open bare werken zegt dat "de huidige plannen tot uitbreiding naar het noorden automatisch het gevolg zijn van een eerder raadsbesluit waarbij toen voldoende inspraak is gehouden". Inspraak die nega tief uitviel waar het ging om uit breiding naar het noorden. Maar toch doorgaan met plannen ma ken, dat noem ik "geweld doen aan een democratische in spraak". Verder zegt dezelfde wethouder dat de partijen die voorstanders zijn van de uitbreiding naar het noor den (CDA, WD en SGP) een zeer ruime overwinning behaalden bij de laatste gemeenteraadsverkie zingen. Dit houdt zeker niet in dat alle kie zers voorstanders zijn van de uit breiding naar noord. Voor één van de vele punten in een verkie zingsprogramma laat je toch geen hele partij schieten9 De voorzit ster van de CDA-fractie meent dat de actiegroep tegen de uit breiding in noordelijke richting aan verlakkerij doet, omdat het raadslid van D'66 (Stoutjesdijk) genoemd wordt in de krant. De actie was echter reeds op gang gebracht door particulier initia tief, toen het raadslid als vraag baak diende voor gemeentepoli tieke kwesties. De actie is en blijft een particuliere aangelegenheid en geen voor een "politiek kar retje gespannen" groep mensen. Verder zegt de fractievoorzitster van hél CDA dat de uitbreiding naar het noorden van algemeen belang is. Ze zegt "In het belang van toekomstig Bodegraven waar we zo graag een gezellig woonbaar geheel van maken". Sinds wanneer wordt een dorp ge zellig door een uitbreiding? Zou den daarom de mensen uit een stad vertrekken, omdat die zo ge zellig groot is? Luister maar eens goed naar de plaats van Wim Sonneveld: "Het dorp". G J RODENBURG JR. KONINGINNEWEG 111 BODEGRAVEN 10 t/m 18 november Ahoy'Rotterdam Premier India wil Ghandi gevangen zetten NIEUW DELHI (AFP) - Premier Charan Singh van India heeft gis teren verklaard dat mevrouw In dira Gandhi zo spoedig mogelijk naar de gevangenis moet wegens de 'misdaden' die ze heeft begaan toen ze premier was, zo meldt het Indiase persbureau PTI. Volgens Singh verspreidt Gandhi dagelijks leugens in haar openba re toespraken. Ze heeft premier en regering beschuldigd van sa menspanning met Pakistan met het doel de verkiezingen uit te stellen onder het voorwendsel van incidenten aan de Indiaas- Pakistaanse grens. I redesinstituut: „Beëindig kernproeven STOCKHOLM (DPA) - Het inter nationale instituut voor vredes vraagstukken in Stockholm (SI- PRI) heeft gepleit voor stopzet ting van alle proeven met kern wapens. Bij de presentatie van het rapport "Kernenergie en ver spreiding van kernwapens" ver klaarde een woordvoerder van het instituut, dat de landen, die in het bezit zijn van kernwapens, hun arsenaal van strategische en tactische wapens aanzienlek moeten verminderen. Het vre- desinstituut streeft ernaar het ge zag van het internationale bureau voor atoomenergie in Wenen te versterken en veiligheidsmaat regelen te ontwerpen om ver spreiding van kernwapens tegen te gaan. HAGEN (GPD) - „Ik ben een oude man. In alle kranten staat dat de anderen aan geheugenverlies lijden. Maar wat ik nu verteld heb, daar zweer ik op". Bezwerend steekt Aaron Alexander van Dam (71) uit Delfzijl, zwager van Meier en Lazarus Sleutelberg en samen met vrouw en dochter de enige overlevenden van een familie van 250' personen, twee vingers omhoog. Hij is als getuige opgeroepen in een proces tegen Siert Bruins en August Neuhauser, aan wie de moord op de beide Sleu- telbergs op 25 april 1945 ten laste is gelegd. Even vergeet Arie van Dam in zittingszaal 201 van het Hagener Landgericht zijn rol als getüige, wan neer hij zich tot Bruins en Neuhauser wendt: „Ik vraag aan allebei mij de plek te wijzen, waar mijn zwagers begraven liggen". Begrijpelijk, zo'n vraag, Meier en Lazarus Sleutelberg zouden, indien hun overblijfselen gevonden zouden worden, nog een begrafenis kunnen krijgen. Het proces tegen de beide oorlogsmisdadigers sleept zich wat moeizaam voort. De eerste getuige die gisterochtend had moeten verschijnen, de oud-SD'er Eise Hendrik Broekema uit Assen, liet verstek gaan. Van een paar getuigen die voor morgen zijn opgeroepen, wordt hetzelfde ver wacht. Rechtbankvoorzitter Klaus Peter Kremer opperde de mogelijk heid- omdatde getuigen uit Nederland niet gedwongen kunnen worden - de zitting te verleggen naar een Landgericht ergens aan de grens. Daarmee zou de getuigen een al te lange reis bespaard blijven. Ook is het mogelijk getuigen in Nederland te (laten) horen. Er wordt al rekening mee gehouden dat de zaak kan uitlopen en dat het vonnis niet zoals bedoeld op 23 november kan worden uitgesproken. Van Dam, getooid met de joodse hoofdbedekking, het keppeltje, schilder de de rechtbank hoe het hem en zijn vrouw in de oorlog is vergaan. Zoals vermeld, is hij met vrouw en dochter en met de broers Sleutelberg in 1942 aan deportatie ontkomen. Zij vonden een onderduikadres in de buurt van Delfzijl. Daar werden Meier en Lazarus Sleutelberg vlak voor de bevrijding van Delfzijl, terwijl de bevrijders al vlakbij waren, door Duitse soldaten bij toeval ontdekten aan de SD in Delfzijl overgegeven. Van Dam en zijn vrouw en dochtertje zijn op een oude fiets naar Wagen borgen ontkomen en vandaar naar Siddeburen gegaan. Daar hoorde Arie van Dam later van een paar Delfzijlsters, wat er intussen met zijn zwagers was gebeurd. Een van de Delfzijlsters leeft nog en zal mogelijk nog gehoord worden. Van deze mensen hoorde Van Dam dat Siert Bruins bij de moord op de broers betrokken was geweest. Na de bevrijding van Delfzijl is Van Dam terug gegaan naar de havenstad en is daar bij de Binnenlandse Strijdkrachten terechtgekomen. Hij is daar bij de arrestatie van Eise Broekema tegenwoordig geweest en heeft met de Delfzijlse politiechef Van der Werf Broekema later in de cel bezocht. Bij die gelegenheid zou Broekema op de knieën gezworen hebben dat hij met de moord niets van doen had gehad. Hij, Broekema, zou van Siert Bruins hebben gehoord, dat deze samen met Neuhauser de broers had omgebracht. In eerdere verklaringen heeft Van Dam andere lezingen van dit feit gegeven, reden voor de officier van justitie en de president er nog eens op door te vragen. Maar Van Dam bleef erbij: „Zoals ik het nu verteld heb, zo is het. Dat heeft Siert Bruins zo aan Broekema verteld". Verder veel over doe-het-zelf materialen en-gereedschapp en woningverbe terin g. woningonderhoud, energiebesparing binnen-en buitentuinen handwerken, handenarbeid, modelbouw, hobbies. Grote sanitairpresentatie! Trein toegangsbewijzen op vele stations. De beurs is open van 1l.00-17.00u en 19.00-22.30u. Zat. en zon. II.00-17.00 u. ROTTERDAM - Een zwaargewonde man wordt, ondersteund door Rot terdamse brandweerlieden, weggevoerd van de woonboot die gistermid dag in de Rotterdamse Pelsterhaven ontplofte. Als gevolg van de explosie kwam de 48-jarige eigenaar van het woonschip, om het leven. Twee ande ren, een man van 23 en een man van 35 jaar, raakten zwaargewond. Volgens de Rotterdamse politie is de ontploffing ontstaan als gevolg van een lek in de gasleidingBij het aan boord gaan van het schip had het drietal wel gas geroken en enkele ramen opengezet. Een brandende.geijser veroorzaakte desondanks de hevige explosie. Door de ontploffing werden - ■i 28 in de buurt liggende woonarken de ruiten vernield. Verder liepen 5 i 2 auto's die in de buurt stonden schade op. Dom Helder Camara. Voor een kort verblijf hier zette gistermid dag de bekende Braziliaanse bis schop Dom Helder Camara voet op Nederlandse bodem. Hij zal een ontmoeting hebben met do minee Buskes en proffessor Ver heul, rector van de Vrije Univer siteit. Van deze universiteit is de bisschop eredoctor. Hij bezoekt ook het Helder Camara-college in Haarlem. Op Schiphol gaf Camara als zijn mening dat de Latijnseameri- kaanse bisschoppenconferentie in Puebla van grote betekenis is geweest. "Puebla was een beves tiging van Medillin" (waar tien jaar geleden ook een bisschop penconferentie werd gehouden). "In Puebla hebben alle bis schoppen drie stappen vooruit gezet, in Medillin trachtte een kleine groep er tien vooruit te doen". Voor het werk van Camara is bij ds. Buskes bijna 65.000 binnenge komen. Toen Buskes in septem ber 80 werd, stelde hij zijn girore kening hiervoor open. De Braziliaanse bisschop is in ons land op doorreis. In Florence heeft hij een eredoctoraat in ont vangst genomen. Kerk en Vrede. De vereniging "Kerk en Vrede" vraagt in een brief de leden van de Tweede Kamer dringend, op dit moment geen principebesluit te nemen tot invoering van nieuwe kernwa pens. "Het laatste woord schijnt te zijn aan de technologische ontwikkeling. De bewapening gaat steeds meer een zelfstandig leven leiden". Het stelt "Kerk en Vrede" teleur dat signalen uit het Oostblok om tot wagen- en troe penvermindering te komen in het Westen nauwelijks worden op gevangen. Hervormde Kerk: beroepen te Harkstede (Gr.) B. Ronner Gro ningen. Geref. Kerken Vrijge maakt: beroepen te Middelburg H.A. Strating te Langerak; be dankt voor Hoogeveen P. Groe- nenberg Stadskanaal. Chr. Geref. Kerken: beroepen te Zaamslag P. Roos Harderwijk, te Bussum H. Klomp Zwaagwesteinde. Geref. Gemeenten: beroepen te Bent huizen C. van de Poel Yerseke.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13