scherp afgekeurd militairen Revolutie bedrog en Hongersnood in Oost-Timor GEVRAAGD TE KOOP OF TE HUUR OVERDEKTE RUIMTE VAN PLM. 500 M2 Cambodjaans regime Bolivia aan VNhulp welkom Daders aanval in Soweto spoorloos Twee regeringen in Voorstel moet leiden tot onafhankelijkheid ZATERDAG 3 NOVEMBER 1979 PAGINA 9 Aftreden Iraanse minister: TEHERAN (ANP) - De Iraanse re volutie is tot dusver niets anders dan bedrog en teleurstelling ge weest. Dit is de bittere conclusie van de radicale minister van ge zondheid Kazem Sami, die deze week is afgetreden. „Acht maanden na de revolutionai re victorie zien de mensen dat hun wensen en idealen niet ver wezenlijkt worden. Er heeft geen wezenlijke verandering plaats gevonden", schrijft de gedesillu sioneerde Sami in zijn ontslag brief aan premier Nehdi Bazar- ganV'De regèring die hij verlaat beschrijft hij al een die wordt ver teerd door naar macht strevende stromingen en die wordt belem merd door haar gebrek aan kracht en leiding. Het zijn niet alleen uit de boot stap pende bewindslieden die zich zo ontgoocheld voelen. Vorige maand verscheen op een massa bijeenkomst een resolutie van de regerende geestelijkheid waarin onder meer stond: „Wij zijn zeer verontrust over het gebrek aan besluitvaardigheid en de conser vatieve aanpak van de regering. Wij eisen een revolutionair en een resoluut optreden bij de hervor ming en de zuivering van het be stuur". De revolutionaire leider van Iran, de ajatollah Ruhollah Chomeini, tracht de beweging van de revo lutie bij zijn omvangrijke aan hang gaande te houden. Maar, evenals zijn volgelingen, zegt hij bijna dagelijks dat de verande ring niet snel genoeg komt. Spectrum Aan het andere eind van het poli tieke spectrum probeert ultra links, dat kort na de val van de Sjah uit de hoofdstroom van het revolutionaire proces werd ver drongen, door steun te geven aan studentenonrust en regionaal verzet het huidige bewind aan het wankelen te brengen omdat het dat reactionair vindt. Prominente geestelijken en politici klagen over wanorde en partij zucht, daarbij het risico lopend ervan beschuldigd te worden dat zij contrarevolutionairen zijn. Een commentator in een Engelsta lige kracht in Iran stelt het aldus: „Wat het officiële beleid aangaat is iedere ontevredenheid in het land automatisch het werk van Zionisten, imperialisten, de Sa- vak (de geheime politie van de Sjah) en de contra-revolutionaire vergaarbak waarin elk individu of groep past die het waagt kri tiek te leveren op de daden van door deze revolutie uitgebraakte politieke parvenu's". ,Een steeds groter wordend ge deelte van het land", zo gaat commentator Touraj Milani ver der, „is misnoegd over een of meer van de volgende zaken: of ficieel gesancitoneerde rechte loosheid, willekeurige inbeslag neming van eigendommen, wil lekeurige arrestaties, de onhan digheid van onervaren en opvlie- gerige pasdars (revolutionaire gardisten), de hardheid van een barbaarse jusititie tegenover mensen met maatschappelijke afwijkingen, de sinistere hans- worsterij van onze bloedeigen rechters die al doodvonnissen uitsprekend rondreizen". Frustraties Het commentaar van Touraj is een uiting van de frustraties bij de in tellectuele minderheid die, met ultra links en de in het centrum staande politici, door de hoofd stroming van de heersende geestelijkheid zijn gebrandmerkt als werktuigen van het Westen. Uit de ontslagbrief van Sami blijkt dat over de toekomst van de re volutie toch ook twijfel heerst bij de islamitische beweging. Zijn partij, de beweging van het Mos limvolk van Iran (JAMA), heeft een verklaring uitgegeven waarin staat dat, ondanks het revolutio naire leiderschap van de ajatollah Chomeini, de revolutie er tot dusver niet in is geslaagd de so ciale en economische verande ringen tot stand te brengen waar om het volk had gevraagd. „Zij die het bevel over het gestrande schip van Iran namen en die de dappere en militante bemanning aan land moesten brengen slaag den er niet in tot chorente en ho mogene standpunten te komen op sociaal, economisch, politiek en cultureel gebied. In deze groep stonden naamlozen technocra ten, anderen die geen benul had den van economische onafhan kelijkheid of die geen ervaring hadden met het (vorige) rege ringsstelsel, zij aan zij met dege nen die radicaal en revolutionair wilden zijn en die geloofden in revolutionaire programs en het volk". Bij het bericht over minister Sami's ontslag merkt het in Teheran ver schijnende blad Bamdad op: „Talrijk waren degenen die, in de eerste dagen van de revolutie, van de regering Bazargan ver wachtten dat die een belangrijke historische rol zou vervullen, namelijk die van de vorming van een na-revolutionaire maat schappij. Deze hoge verwachtin gen staan nu echter op het punt door grote teleurtellingen te worden vervangen". Het blad concludeert dat de revolu tie de kracht heeft getoond om de monarchie ten val te brengen, maar dat zij een plan mist voor een maatschappij na de revolutie. in Leiden Pand moet goed bereikbaar zijn en toegankelijk voor vrachtwagens. Bij huur is huurder bereid een langlopend kontrakt af te sluiten. Brieven onder nr. 23851 bureau v.d. blad. De militaire autoriteiten op het ei land ontkennen dit echter en menen dat de berichtgeving van de twee journalisten niet juist is. Dr. Mochter verklaarde dat Indone sië alles in het werk stelt om de be volking van Oost-Timor te helpen en daarvoor ook steun uit het bui tenland zal accepteren. Volgens de twee journalisten, die de door In donesië ingelijfde voormalige Por tugese kolonie onlangs bezochten, dreigen 300.000 eilandbewoners om te komen van de honger. Zij baseren dit cijfer op gesprekken met verte genwoordigers van het internatio nale Rode Kruis, van het Indonesi sche Rode Kruis en van de katholie ke hulporganisatie CRS. Deie hulpverleners noemen de voedselsi tuatie op het eiland „even drama tisch als toen in Biafra en nu in Cambodja". Duizenden mensen zijn gedoemd te sterven wanneer niet voor het in vallen van de regentijd, in decem ber, hulpzendingen zijn gearri veerd in Dili, de hoofdstad van Oost-Timoraldus de hulpverleners. Volgens dr. Mochtar is het trans portprobleem de voornaamste oor- Volgens hulpverleners zouden 300.000 eilandbewoners omkomen van de honger. zaak voor het traag verlopen van hulp aan de bevolkingDe Indone sische minister schoof de schuld voor de onhoudbare voedselsituatie in de schoenen van de onafhanke lijkheidsbeweging Fretilin, die - hoewel gedecimeerd - volgens de bevindingen van de journalisten nog steeds actief is op Oost-Timor. Met ons dc schuld geven bereikt men niets, aldus Mochtar. want Indone sië doet alles om de bevolking van Oost-Timor te helpen. Intussen heeft Kopkamtib, de bin nenlandse veiligheidsdienst van Indonesië, geprobeerd te voorko men dat foto's van de hongerenden op Oost-Timor werden overgeseind naar Australië. De Australische journalist van de Sydney Morning Herald kreeg de foto's toch in zijn krant door ze met een vliegtuig naar Australië te sturen. De Mor ning Herald publiceerde ze met het bijschrift ,X>e foto's die Indonesië u niet wil laten zien". Mits geen inmenging interne zaken (Van onze correspondent) LIMA - De militairen die donderdag de macht grepen in Bolivia zijn in een volledig isolement geraakt. Vrijwel de gehele Boliviaanse bevolking (be halve dan de militairen) heeft protest aangetekend tegen de staatsgreep, evenals de meeste Amerikaanse regeringen, inclusief die van de Verenig de Staten. Kolonel Alberto Natusch Busch heeft zichzelf inmiddels tot pre sident benoemd en een regering gevormd, vier ministers zijn af komstig uit het leger, negen uit de burgerbevolking. Deze rege ring heeft de noodtoestand afge kondigd en het parlement ont bonden dat donderdagavond de staatsgreep in een resolutie af keurde. De afgezette president Guevara Ar- ze is met zijn ministers onderge doken en vaardigt vanuit zijn ballingschap decreten uit. In het eerste riep Guevara op tot steun aan de 48-uurs staking die de overkoepelende vakorganisatie COB heeft afgekondigd uit pro test tegen de staatsgreep. In een tweede decreet sommeerde Gue vara de burgerbevolking in hun huizen te blijven en "instructies van de constitutionele regering" af te wachten. In vrijwel de gehele wereld heeft de staatsgreep tot grote bezorgdheid geleid. Washington gaf donder dag te kennen dat de ontwikke lingen in Bolivia "nauwkeurig worden gevolgd" en schrapte vrijdag alle economische en mili taire hulpprogramma's. In di plomatieke kringen wordt ver ondersteld dat Washington op deze manier wil proberen druk uit te oefenen op de nieuwe Boli viaanse regering om de beloofde verkiezingen van mei 1980 te la ten doorgaan. De intenties van de kersverse pre sident Natusch zijn nog ondui delijk. Zelf omschrijft hij zijn denkbeelden als "links", maar vrijwel alle linkse bewegingen in Bolivia zijn overtuigd van zijn rechtse ideeën en wijzen op het feit dat Natusch enkele jaren mi nister is geweest onder de voor malige dictator Hugo Banzer. In zijn eerste verklaringen beweer de Natusch de coup te hebben gepleegd om de democratie te redden, maar de eerste maatre gelen van zijn regering (het af kondigen van de noodtoestand en het ontbinden van het Con gres) wijzen op het tegendeel. Diplomaten geloven dat Natusch had gerekend op de steun van de twee belangrijkste politieke par tijen, de Moviemiento Nacional Revolucionaria (MNR) van Paz Estenzorro en de Unidad Demo- cratica y Popular (UDP) van Siles Zuazo. Dat lijkt ook de verklaring voor het feit dat hij het Congres donderdagavond toestond om de staatsgreep te bespreken. De re solutie die het Congres met grote meerderheid van stemmen aan nam veroordeelde echter de actie van Natusch. Het Congres werd daarop ontbonden en twee voor aanstaande mensen van de MNR en de UDP die door Natusch tot minister waren benoemd, wer den door hun partijen geroyeerd. De afgezette president Guevara Arze weet zich nu plotseling ge steund door de MNR en de UDP die beide hebben verklaard tot het einde te zullen vechten. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Sinds gis termorgen vroeg wordt de zwarte woonwijk Soweto bij Johannes burg door de Zuidafrikaanse po litie doorzocht om sporen te vin den van de vermoedelijk zeven guerrillastrijders, die kort na middernacht een politiebureau aanvielen. De Zuidafrikaanse minister van politie, Louis le Grange, en de bevelhebber van de politie, generaal-majoor Mike Geldenhuijs, bezochten het aan gevallen bureau en gaven de ver zekering dat alles gedaan zal worden om politiebureaus beter te beschermen. (Door onze verslaggever Bob Mantiri) JAKARTA - De Indonesische au toriteiten zullen een onderzoek in stellen naar de onthullingen van GPD-corre^jondent Bob Mantiri en een Australische collega over de hongersnood op Oost-Timor. Dat is gisteren aangekondigd door de In donesische minister van sociale za ken. Zijn collega van buitenlandse zaken, dr. Mochtar Kusumaatmad- ja, heeft inmiddels toegegeven dat op Oost-Timor hongersnood heerst. Wel wordt in het document gezegd dat bisschop Muzorewa en zijn NEW YORK (AP) - Het Cambod jaanse regime van Héng Samrin heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Wald- heim, ervan op de hoogte gesteld dat alle hulp welkom is, zolang deze niet de strijdkrachten van Pol Pot bereikt. Kopieen van een boodschap met deze strekking werden gisteren door de Vietna mese missie bij de Verenigde Na ties op het VN-hoofdkwartier in Hua Guofeng naar Italië (Van onze correspondent) ROME - Na Parijs, Bonn en Lon den zal de Chinese president Hua Guofeng als laatste etappe van zijn Europese reis ook Rome aandoen. Na zijn aankomst van morgen zal hij een ontmoeting hebben met premier Francesco Cossiga. Verder zal hij tijdens de vier dagen van zijn verblijf wor den ontvangen door president Sandro Pertini en aanzitten aan een diner, waaraan ook wordt deelgenomen door de leiders van de voornaamste Italiaanse partij en, onder wie ook de communist Enrico Berlinguer. Politiek kan zijn bezoek aan Italië weinig of niets toevoegen aan wat hij al in de drie andere hoofdste den heeft verkondigd. Zijn voor Europese oren ietwat ongenuan ceerde aanvallen op „het hege- monisme" (van de Sowjet-Unie, die hij nooit bij name noemt) zullen in Rome op even scepti sche bodem vallen als in Bonn en Parijs, waar de Europese ont spanning van te groot belang wordt geacht om verstoord te worden door Russisch-Chinese wrijvingen aan de andere kant van de wereld. Overlevende achtling uit ziekenhuis NAPELS - Silvana Chianese die met haar zusje Anna de enige overlevende is van een achtling, heeft gisteren het ziekenhuis verlaten. De 29-jarige mevrouw Chianese kreeg in 1976 een zesling, maar alle zes kinderen stierven. Op 16 augustus schonk ze het'leven van een achtling. Het is de eerste keer dat van een achtling kinderen bleven leven. Anna mag binnen kort ook het ziekenhuis verlaten. Een te benoemen Britse gouver neur in Zimbabwe-Rhodesië zou moeten worden bijgestaan door een eveneens Britse luitenant- gouverneur en Britse adviseurs voor militaire aangelegenheden, de politiemacht, juridische en politieke zaken. Het Patriottische Front had grote bezwaren tegen dit Britse voorstel. Volgens con ferentievoorzitter Carrington kan alleen op deze basis overeen stemming worden bereikt. Niet temin zal de gouverneur gedu rende deze periode gebruik ma ken van het bestaande regerings apparaat in Salisbury. Onderzoek autoriteiten LONDEN (AP) - In een recht bank in Londen is gisteren na maanden van rechtelijke discus sies definitief de scheiding uitge sproken tussen Rolling Stone Mick Jagger en zijn in Nicaragua geboren vrouw Bianca. Over de financiële afwikkeling van deze echtscheiding, waartoe de aanzet was gegeven door Bianca wegens overspel van haar man, zijn geen bijzonderheden bekend gemaakt. TER INTRODUCTIE New York verspreid. De bood schap was afkomstig van de Cambodjaanse minister van bui tenlandse zaken Hun Sen en ge richt aan Waldheim persoonlijk. Hun Sen schreef dat zijn regering voorbereidingen trof om een ver tegenwoordiger te zenden naar de VN-conferentie over hulp verlening aan de Cambodjaanse bevolking, die maandag wordt geopend op het VN-hoofdkwar tier, hoewel het regime Heng Samrin niet door de Verenigde Naties wordt erkend. Een VN-woordvoerder verklaarde eerder dat de conferentie was belegd voor landen die hulpver lenen, niet voor het land dat het ontvangt. Hun Sen deelde Waldheim mee dat alle goed bedoelde hulp zou wor den aanvaard, maar dat elke po ging om de hulp te benutten voor inmenging in de interne aangele genheden van Kampoetsjea zou worden afgewezen. De minister verklaarde tevens dat erkenning van het regiem-Heng Samrin geen voorwaarde is voor de medewerking van dit regime aan het hulpprogramma. Alle hulp dient evenwel te worden verleend door middel van het re gime in Phnom Penh. Iedere po ging om de hulp te gebruiken ten voordele van de Pol Pot-troepen, of dat regime weer aan de macht te helpen, zou worden be schouwd als een misdaad. Rhodesië-conferentie (Van onze correspondent) LONDEN - De Britse regering heeft op de Rhodesië-conferentie in een document de details uit de doeken gedaan van haar plannen voor de overgangsperiode die moet leiden tot de wettige onaf hankelijkheid en die vooraf zou moeten gaan aan nieuw te hou den verkiezingen. Dit voorstel zou moeten leiden tot een even wichtiger vertegenwoordiging van zowel de regering-Muzorewa als het Patriottisch Front. ministers dan geen ministeriële functies meer zullen waarnemen en dat de hoofden van de ministe ries verantwoording schuldig zullen zijn aan de gouverneur. Het Patriottisch Front is op dit punt echter allerminst gerustge steld omdat, zeggen zij, Muzore wa en zijn regering door het volk nog steeds beschouwd zullen worden als prominente figuren een status die de politieke kandi daten van het Patriottisch Front niet hebben. PLO-leider Jasser Arafat is gis teren heel officieel door president Eanes, eerste-minister Pintasilgo en de minister van buitenlandse zaken Freitas Cruz in Portugal ontvangen. Ook al zal de PLO nog geen officiële ambassade in Lissa bon krijgen, de Portugese regering heeft gisteren de Palestijnse orga nisatie feitelijk wel erkend. De Portugese politieke partijen hebben ter gelegenheid van de We reld Solidariteits Conferentie met het Arabische volk en Palestina - waarvoor PLO-leider Jasser Ara fat gisteren in Lissabon arriveerde - hun onderlinge twisten heel even opzij gezet. Zowel de socialisten, communisten als de conservatieve sociaal-democraten nemen aan de conferentie in Lissabon deel.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9