Personeelstekort bij krijgsmacht Binnen vijf jaar deel rijksweg 11 VARA Ministers: NAVO loopt achter Onzekerheden woningbouw in westen van Zuid-Holland Vooral bij marine en landmacht Haasbroek niet naar ZATERDAG 3 NOVEMBER 1979 VOORLOPIG GEEN VERBREDING RIJKSWEG 4 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Aanleg van Rijksweg 11 tussen Lei den en Alphen aan den Rijn; voorlopig geen ver breding van Rijksweg 4 tussen Leiden en Leid- schendam; verdubbeling van de spoorlijn tussen Leiden en Alphen en de bouw van een NS-station bij de Vink in Leiden. zijn enkele opvallende wapenfeiten van het Meerjarenplan Perso nenvervoer, dat minister Tuijn- man (verkeer en waterstaat) gis teren aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Het plan bevat de grotere verkeerswerken die in de periode 1980-1984 zullen worden uitgevoerd. Rijksweg 11, tussen Leiden en Al phen aan den Rijn, zal binnen vijf jaar, als een èènbaansweg (dus met twee rijstroken) worden aan gelegd. Op deze manier hoopt minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) te bereiken dat het gebruik van de trein tussen Lei den en Alphen zo weinig moge lijk zal verminderen. Een nadelig gevolg van deze voor lopig beperkte aanleg zal volgens de minister zijn dat de Hoge Rijndijk iets minder van au toverkeer wordt ontlast dan wanneer Rijksweg 11 onmiddelr lijk als een autosnelweg (twee- baans) zou worden aangelegd. Niettemin verwacht Tuijnman dat aanleg van het nieuwe weg- vak tussen Leiden en Alphen aan den Rijn een aanzienlijke verlich ting zal betekenen voor de vol gens hem „zeer zwaar belaste" Hoge Rijndijk door de kommen van Zoeterwoude-Rijndijk, Ha- zerswoude-Rijndijk en Alphen aan den Rijn. Vooral het vracht verkeer, vealal afkomstig uit de Bollenstreek, zal afnemen, even als het gebruik van sluiprou tes. Dat de minister nu kiest voor een gefaseerde aanleg van Rijksweg 11 tussen Leiden en Alphen, wil niet zeggen dat deze weg beperkt zal blijven tot een èènbaans. „De ontwikkelingen zullen nauwlet tend worden gevolgd teneinde tijdig een uitbouw tot autosnel weg te kunnen realiseren", aldus Tuijnman. Zeker is dus dat Rijksweg 11 de komende vijfjaar voor een deel zal worden aange legd, zoals wij gisteren reeds in een deel van onze edities meld den. Uit het meeijarenplan blijkt overi gens dat met de werkzaamheden waarschijnlijk pas op zijn vroegst in 1983 zal kunnen worden be gonnen. Verwacht wordt name lijk dat de voorbereidingen niet voor 1983 of 1984 zullen zijn afge rond. Mocht er de komende jaren genoeg geld beschikbaar zijn, dan is het mogelijk dat ook een ander deel van Rijksweg 11 wordt aange legd: het gedeelte ten zuiden van Leiden tussen Rijksweg 4 (Den Haag-Amsterdam door Leider dorp) en Rijksweg 44 (Den Haag- Amsterdam door Wassenaar). De voorbereidingen voor dit gedeel te zullen ook in 1983 of 1984 wor den afgerond. Dit gedeelte zal, aldus de minister, een deel van het verkeer dat nu door Wasse naar gaat, opvangen en het ste delijk wegennet van Leiden ont lasten. Het is nog niet bekend of de weg èènbaans of tweebaans zal worden aangelegd. Overigens geeft de minister duidelijk voor rang aan de aanleg van het stuk tussen Leiden en Alphen; over het gedeelte tussen Alphen en Bodegraven wordt in het meerja renplan in het geheel niet ge rept. Een andere weg die mogelijk de komende jaren wordt aangelegd, is Rijksweg 16 tussen Haarlem en Burgerveen (door de Haarlem mermeer Dat zal niet voor 1984 zijn, omdat de voorbereidingen in dat jaar nog niet zullen zijn af gerond. Deze weg dient ter ont lasting van de Bollenroute. Rijksweg 4 Verbreding van Rijksweg 4 tussen Leiden en Leidschendam komt de komende vijf jaar niet aan de orde. Wel zal met de voorberei ding van dit plan worden voort gegaan. Daar wordt met name in Leiderdorp, dat door deze rijks weg wordt doorsneden, huiverig tegen aangekeken. De verbre ding is volgens minister Tuijn man nodig omdat het autover keer op Rijksweg 4 zal toenemen als Rijksweg 11 ten zuiden van Leiden en Rijksweg 14-16 (Rot- terdam-Noord-Holland) zijn aan gelegd. Vooral het verkeer dat nu nog van Rijksweg 44 tussen Lei den en Den Haag gebruik maakt, zal dan Rijksweg 4 opzoeken. Maar volgens de minister zal de toeneming van het verkeer de komende jaren op deze weg nog niet zodanig zijn dat verbreding al op korte termijn urgent is. „Bovendien zal een verbreding van Rijksweg 4 ten opzichte van andere projecten een betrekke lijk geringe verbetering van de verkeersveili gheid tot gevolg hebben", zo wordt in het meerja renplan geconstateerd. Spoorlijn Het is de bedoeling om in de ko mende periode de spoorlijn tus sen Leiden en Alphen aan den Rijn te verdubbelen. Dit zal een verbetering betekenen van de treinverbinding tussen Den Haag en Alphen. Geschat wordt dat de reistijd in de spitsuren tussen Leiden en Utrecht als gevolg van de verdubbeling met zeven tot dertien minuten zal worden be kort. Bovendien wordt het tech nisch dan mogelijk om meer trei nen op dit traject te laten rij den. Op het programma voor de periode 1980-1984 staat de bouw van een aantal stations. Een daarvan is het station De Vink in Leiden. Dit zal vooral een functie hebber voor de bewoners van de Voor- schotense nieuwbouwwijk Noord-Hofland en de toekomsti ge bewoners van de Leidse Ste- venshofjespolder. Het is de bedoeling de komende ja ren een groot aantal zg. parkeer en reishaltes aan te leggen: spe ciale parkeerterreinen bij de sta tions. Op het programma staan o.m. het centraal station van Lei den en het station van Alphen aan den Rijn. DEN HAAG (GPD) - De diverse krijgsmacht-onderdelen kampen met een ernstig personeelstekort. Vooral bij marine en landmacht zal dat tekort in de komende jaren nijpend worden. Het gaat totaal om enkele duizenden arbeidsplaatsen. Dat schrijft minister Scholten aan de Tweede Kamer. Alleen bij de marine bestaat al een tekort van ruim 1400 man. Op 1 oktober wa ren er 415 vacatures bij het va rende personeel. Door minder gekwalificeerd personeel te plaatsen kon dit tekort tot 65 worden teruggebracht. Maar bij de walorganisatie is nog altijd een tekort van 1400 mensen. HILVERSUM (GPD) - Jan Haas broek wordt definitief geen di recteur van de VARA-televisie. Het hoofdbestuur van de omroep stelde zich gisteren in meerder heid achter het standpunt van dagelijks bestuurders Kloos, De Troye en Mulder. De onderne mingsraad van de VARA, die an derhalve week geleden nog liet weten zich bij de beslissing van het hoofdbestuur te zullen neer leggen, heeft voor volgende week donderdag een personeelsverga dering belegd om zich op de si tuatie te kunnen beraden. Het besluit van het hoofdbestuur viel, nadat aan het dagelijks be stuur gevraagd was wat de gevol gen van het binnenhalen van Haasbroek zouden zijn. Dat bleek het aftreden van Kloos (voorzit ter), De Troye (vertegenwoordi ger binnen het NOS-bestuur) en Mulder (secretaris-pennings- meester) te zijn. Alleen omroep- secretaris Van Wijk zou zijn blij ven zitten. Maar Van Wijk maakte ook deel uit van de selectiecom missie die Haasbroek in derde in stantie alsnog als enig geschikte kandidaat voor het televisiedi recteurschap voordroeg. Het hoofdbestuur besloot daarop het aanblijven van het dagelijks be stuur zwaarder te laten wegen dan het te verwachten conflict met de ondernemingsraad en het personeel van de televisie- dienst. ABVA: looneis twee procent DEN HAAG - Om de handhaving van de koopkracht voor ten min ste de modale ambtenaar, de trendvolgers en de trekkers van sociale uitkeringen voor 1980 veilig te stellen, is een minimale looneis van twee procent beslist noodzakelijk. Dit is voor de AB- VA-bondsraad unaniem de harde voorwaarde om te kunnen in stemmen met een gecoördineerd arbeidsvoorwaardenbele id van de FNV. Bovendien is de ABVA van mening dat het FNV-ar- beidsvoorwaardenbeleid 1980 een basispakket moet zijn, waar boven in sterke bedrijfstakken extra eisen kunnen worden ge steld, gericht op extra werkgele genheid. Dat heeft een ongewenste invloed op de wal-vaarverhouding, waar door ook het walpersoneel zwaar wordt belast. Door de werving te verhogen wordt getracht dit probleem op te lossen. Tevens zullen maatregelen worden ge nomen om te voorkomen dat de personeelstekorten een blijvend karakter krijgen. Vooral door de grote vraag in de burgermaatschappij naar tech nisch hoogwaardig personeel, worden veel arbeidskrachten bij de marine weggezogen. Daar kwam bij dat door de invoering van steeds gecompliceerder ma terieel de behoefte aan personeel bij de marine juist groter werd. Ook de verkorting van de con- tractduur leidde ertoe dat het aantal officieren afnam. Het te kort bij de marine zit vooral bij de officieren voor de zeedienst, als mede in de diverse sectoren van de wapentechnische dienst. Ook de landmacht kampt met een groot aantal onvervulde vacatu res. Daar bestaat een tekort aan ongeveer 500 beroepsmilitair en en 1100 burgerambtenaren. Tot 1982 zal dit tekort alleen nog maar toenemen. Men rekent erop dan een tekort aan 1900 beroepsmili tairen te hebbeh, waarvan 500 of ficieren, 800 onderofficieren en 600 technisch specialisten. Er worden allerlei maatregelen ge nomen om deze tekorten in te lo pen. De landmacht zit vooral te springen om hogere officieren, instruc teurs, verplegers, materieelbe- heerders, administrateurs, tech nici en apothekersassistenten. Ook de Koninklijke Luchtmacht zit met tekorten, al zijn die daar minder groot dan bij de andere krijgsmachtdelen. De lucht macht heeft vooral behoefte aan vliegers en kortverbanders met een hoge(re) opleiding. Defensie sluit niet uit dat het aan bod aan personeel in de komende jaren verder zal afnemen, als ge volg van de daling van het aantal schoolverlaters in de burger maatschappij. De generatie 20-ja- rigen wordt volgens cijfers van het CBS steeds kleiner. Maar tot 2000 zal het aantal schoolverla ters voldoende zijn om in de be hoeften van defensie te voor- Wij laten ons niet plukken AMSTERDAM - Personeel van het papierconcern Van Gelder hield gis teren een actie om de werkgelegenheid bij dit bedrijf te behouden. Dat gebeurde door middel van een optocht naar het hoofdkantoor van Van Gelder in Amsterdam. Eén der demonstranten toonde daar een kip en riep uit: Wij laten ons niet plukken als een kip." Geen evenwicht met Warschaupact bij kernwapens DEN HAAG (GPD) - Tussen de kernwapens voor de middellange afstand van de NAVO en het War- schau-pact bestaat geen kwalita tief evenwicht. Zowel wat aantal en kwaliteit betreft bestaat een duidelijke achterstand van dë NAVO op het Oostblok. De gege vens hierover die door het gezag hebbende Britse Internationale Instituut voor Strategische Stu dies (IISS) zijn verstrekt, zijn niet juist. De ministers Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) en Scholten (de fensie) zetten in een stuk aan de Tweede Kamer (ter voorberei ding op de defensiedebatten van volgende week) op tal van punten vraagtekens bij de conclusies van het Britse instituut. Het IISS had in haar jaarlijkse rapport over de militaire balans gesteld dat de NAVO weliswaar in aantallen kernwapens achter ligthop de Russen, maar dat mede op grond van kwaliteit van een evenwicht gesproken kan worden. Scholten en Van der Klaauw zeg gen kritiek te hebben op de sub jectieve beoordeling die het IISS heeft toegepast. Het Britse insti tuut is volgens de bewindslieden van andere veronderstellingen uitgegaan. Zo zijn ook de Franse (dus niet tot de NAVO behoren de) kernwapens voor een deel meegeteld, alsmede een aantal Amerikaanse vliegtuigen die niet direct onder het NAVO-com- mando vallen. Voorts is te veel waarde gehecht aan de kwaliteiten van de Britse Vulcan-bommenwerper, die juist door veroudering over enkele ja ren buiten dienst gesteld zal moe ten worden. Ook heeft het IISS volgens de bewindslieden te weinig rekening gehouden met het feit dat de lucht- en raket strijdkrachten van het Warschau pact slechts een kort bereik be hoeven te hebben om vrijwel elk doel in West-Europa te kunnen bereiken, terwijl de NAVO slechts over een gering aantal wapens beschikt met een bereik dat groot genoeg is om de Sowjet- Unie te kunnen treffen. Uit de bij de NAVO beschikbare cijfers blijkt volgens Scholten en Van der Klaauw dat het vermo gen van de Russen om doelen in Europa te treffen de laatste jaren stelselmatig toeneemt. Door ver betering van de luchtafweer groeit echter ook de capaciteit om NAVO-wapens vóórdat zij de Sowjet-Unie bereiken, uit te schakelen. Daarom is volgens de bewindslieden modernisering van de wapensystemen voor de middellange afstand (met een be reik van meer dan 1000 km) voor gesteld. De NAVO heeft van de Russische partijleider Brezjnjev nog steeds geen opheldering gekregen over diens toezeggingen om 20.000 soldaten en 1000 tanks uit Oost- Europa terug te trekken. De toe zeggingen worden als een posi tief gebaar beschouwd, maar la ten de grote onevenwichtigheid tussen de strijdkrachten van NAVO en Warschau-pact onaan getast. Volgens de ministers Scholten en Van der Klaauw zal het voorstel van Brezjnjev overigens geen in vloed hebben op de aanschaf van anti-tankwapens door de NAVO-leden. Die zijn veel meer afhankelijk van de wijze van ope reren van de tanks van het War schau-pact en het gebied dan van de aantallen tanks. In het kader van die tankbestrijding zullen de Amerikanen 1500 anti-tankheli- kopters aanschaffen. Scholten en Van der Klaauw delen mee dat het twee jaar geleden vastgestelde NAVO-defensie- programma voorde lange termijn door geldtekort niet volledig zal kunnen worden uitgevoerd. De plannen zullen daarom moeten worden aangepast. Dit betekent dat de totstandkoming van de doelstelling van het programma, verbetering van de conventionele kracht van de NAVO, vertraagd zal worden. De ministers zéggen dat er op dit moment geen aanwijzingen zijn dat de Russen hun strijdkrachten speciaal opbouwen om een aan val met een uiterst korte voorbe reidingstijd te kunnen uitvoeren. Overigens zal de waarschuwings tijd in geval van een Russische aanval voor de NAVO minimaal enkele dagen bedragen. ADVERTENTIE 2e oude kunst- en antiekbeurs KASTEEL OUD WASSENAAR te Wassenaar - Park Wassenaar 1 VR. 2 nov. 18-21ZA 3 nov. 11-19. ZO 4 nov. 11-18 u. 25 VOORAANSTAANDE ANTIQUAIRS w.o. leden van de orde v. han delaren in oude kunsten antiquiteiten brengen een GROTE COLLFCTIE zéér hoogwaardig antiek. VERKOOPEXPOSITIE ANTIEKE AUTOMOBIELEN Org.Antiek-Expo 070 - 63 10 57 Geslachtswijziging toegestaan"' 99 DEN HAAG (ANP) - Iedereen die bij de Nederlandse burgelijke stand staat ingeschreven, moet de rechtbank kunnen verzoeken zijn of haar geslacht in de geboor teakte te wijzigen. Dit coi raad. Het staat in het tweede inte rim-advies van de raad aan de minister en staatssecretaris van volksgezondheid inzake een wet telijke regeling tot wijziging van de geslachtsaanduiding in de ge boorteakte van transsexisten. In het voorgestelde wetsartikel worden waarborgden geschapen dat alleen diegene die ervan over tuigd is tot de andere sexe te be horen, voor inwilliging van het verzoek in aanmerking komen. Lichamelijke aanpassing wordt niet dwingend voorgeschreven. De bewindslieden van volkshuisi'esting en ruimtelijke ordening, rechts minister Beelaerts van Blokland en links staatssecretaris Brokx. LEIDEN/DEN HAAG - „Ik wil gewoon meer ijzers in het vuur hebben". „In Zuid-Holland is het met de planning meestal wel in orde. Maar het schort aan de uitvoering van de plannen". Twee uitspraken die minister Beelaerts van Blokland deze week in de Tweede Kamer deed tijdens het volkshuisvestingsdebat en waarmee hij andermaal duidelijk maakte dat op het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening zorgelijk wordt aangekeken tegen het trage tempo waarmee in het westelijk deel van Zuid-Holland woningbouwplannen worden gereali seerd. Als minister Beelaerts van Blokland zegt dat hij meer ijzers in het vuur wil hebben, dan verklaart hij daarmee waarom hij deze week aan Zoetermeer heeft verzocht om niet alleen de voorberei ding van een vijfde wijk in het zuidelijk gedeelte van deze groei kern „met voortvarendheid" ter hand te nemen, maar ook om de plannen voor een zesde wijk in Zoetermeer-Noord voort te zet ten. Dit laatste zeer tot verdriet van het provinciaal bestuur van Zuid- Holland. Gedeputeerde Staten waren er steeds tegen gekant dat Zoetermeer bezig was plannen te maken voor Noord: de brief die de minister deze week aan de gemeente schreef, ontkracht de protesten van het provinciebestuur volledig. In een eerste reactie hebben Gedeputeerde Staten voorzichtigjes laten weten „niet onverdeeld gelukkig" te zijn met de brief van Beelaerts van Blokland. Aldus geeft het provinciaal bestuur op zuinige wijze blijk van zijn irritatie. Dat die er is, is tegen het licht van de voorgeschiedenis begrijpelijk. De animo waarmee Zoetermeer plannen voor Noord heeft ontwikkeld, staat haaks op het streekplan Zuid-Holland West. Dat plan geldt in provinciale kringen als het absolute richtsnoer, als zijnde het democratisch vastgestelde handvest voor het ruimtelijk beleid. In dat streekplan staat grofweg gezegd dat Zoetermeer moet bouwen in Zuid en dat Noord misschien overeen aantal jaren nog wel eens aan bod komt. Misschien, want de vraag is of Zoetermeer de groeifunctie moet blijven houden die het nu heeft. De voorkeur van het provinciaal bestuur voor Zuid is te verklaren met de geografische ligging: in de buurt van Den Haag. Want daar komen de toekomstige bewoners vandaan. En hoe dichter ze bij Den Haag wonen, des te eenvoudiger kunnen ze blijven profite ren van de voorzieningen die daar worden geboden en aldus wordt de functie van het Haagse centrum niet verder ondermijnd dan al door de schrikbarende leegloop van deze stad is ge beurd. Ook minister Beelaerts van Blokland vindt dat Zoetermeer snel met plannen voor het zuidelijk gedeelte moet komen. Zijn brief gaf niet duidelijk aan waar wat hem betreft de prioriteit moet liggen: in Noord of in Zuid. Hetgeen prompt tot verschillen in de reacties van het provinciaal bestuur en het gemeentebestuur van Zoetermeer aanleiding gaf. Maar in een discussie met het Twee de-Kamerlid Salomons (PvdA) maakte de minister ten slotte duidelijk het streekplan nog wel zo belangrijk te vinden dat de ontwikkeling van Zuid voorrang moet krijgen. Waarom dan toch ook gekozen voor Noord? Het standpunt van de minister komt op een moment dat gedeputeerde Buvsert. de eerst verantwoordelijke provinciaal bestuurder op het gebied van ruimtelijke ordening, kort daarvoor een koude douche te verwerken had gekregen. Eenzaam (maar allerminst alleen) ver toefde Buysert deze week in het gemeentehuis van Leidschen dam. Om daar van de gemeenteraadsleden te vernemen dat Leid schendam er vooralsnog niets, maar dan ook niets voor voelt om als bouwplaats voor Den Haag te fungeren. Waarmee stevig gezaagd werd aan (naast de ontwikkeling van Zoe- termeer-Zuid) een van de belangrijkste peilers waarop het streekplan Zuid-Holland West rust. Uitgangspunt was dat het gebied Leidschendam-OöSt (grenzend aan Nootdorp) de wo ningbehoefte die het gevolg is van de stadsvernieuwing in Den Haag zou kunnen opvangen. Een onlangs verschenen rapport geeft aan dat er hier plaats is voor zeker 8500 woningen. Maar Leidschendam voelt niets voor opoffering van agrarische grond, zeker niet zolang er geen spijkerharde financiële garantie van het rijk komen. En die kon Buysert uiteraard niet geven. Een troost voor het provinciaal bestuur is dat ook Beelaerts deze week heeft laten weten dat naar zijn mening „de bouwlokatie Leidschendam-Nootdorp met voortvarendheid moet worden ontwikkeld". Maar dat er sprake zal zijn van een hoog tempo gelooft de minister eigenlijk zelf niet. Vandaar zijn verzoek aan Zoetermeer op te schieten met Zuid en door te gaan met Noord. Het zijn ontwikkelingen die voor het Tweede-Kamerlid Salomons aanleiding waren een motie in te dienen waarin wordt aange drongen om de aanwijzing van bouwplaatsen in Zuid-Holland West opnieuw ter discussie te stellen. Zij kwam met een oud stokpaardje van de PvdA op de proppen: Wateringen. De staten fractie van de PvdA was daar destijds (bij de vaststelling van het streekplan) ook een voorstander van, maar moest bakzeil halen tegel)een CDA-WD-mecrderheid, die niets voelde voor bouw in het kassengebied van Wateringen. Minister Beelaerts van Blok land wees de motie van Salomons deze week af; duidelijk is dat er geen kamermeerderheid voor te vinden zal zijn. De keuze van de bouwlokaties, de botsingen tussen de verschillen de bestuursorganen daarover, het zyn ontwikkelingen die voor de Leidse regio en de Bollenstreek niet zonder belang zijn. Be kend is de aarzeling die (sommige) Leidse stadsbestuurders aan de dag leggen als het gaat om bouwplannen te ontwikkelen voor de Stevenshofjespolder. Een houding die is ingegeven door de vrees dat deze aan Voorschoten grenzende polder een functie zal krijgen om de overloop uit Den Haag op te vangen. Naarmate de plannen in de Haagse agglomeratie verdere vertraging ondervin den, lijkt die vrees niet alleen uit koud water te bestaan. En wie kent niet de regelmatig opduikende onrust in Voorhout, ooit genoemd als mogelijke bouwplaats? Verzuchtte een hoge provinciale ambtenaar, het getob rond andere plannen moe, onlangs. „Ach, als we nu zeggen: we bouwen niet in Voorhout, betekent dat niet dat we dit over een paar jaar ook JOHN KROON

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7