Evangelist Brouwer gaat ds. Toornvliet helpen ir H i t Kerk op haar hoede KERKDIENSTEN "Wij hebben zo'n man hard nodig" Tielman contra Snoei De stichter en leider van het "Pastoraal Centrum Radio gemeente" te Bloemendaal, dominee G. Toornvliet (71), krijgt assistentie. Het bestuur van de stichting "Radio gemeente" heeft de 29-jarige evangelist Jacobus Mari- nus Brouwer tot "pastoraal medewerker" benoemd. Hij zal zieken bezoeken, de jeugd instrueren en preken in het centrum van de Radiogemeente, Parkweg 18 Bloe mendaal. n l Ds. Toornvliet ..."Ik krijg zoveel SOS-telefoon- tjes" Brouwer, die gaat werken vanuit het centrum Haarlemmermeer, met standplaats Hoofddorp, is Texelaar van geboorte. Hij door liep de Bijbelschool in België, waar ds. Toornvliet toen les gaf in filosofie en pastorale zorg, en werkte daarna als evangelist in het Belgische Willebroek. Daar nam hij in september afscheid om naar een andere gemeente in België te gaan, maar dat ging op het laatste ogenblik niet door. Ds. Toornvliet kende Jacob Brou- 'Op de bijbelschool kwam ik al veel met hem in aanraking. Hij haalde me van de trein, bracht me naar de trein, was altijd actief en hulpvaardig. Ik was ook bij zijn afscheid in Willebroek. Diep on der de indruk kwam ik van het fijne getuigenis dat mensen daar over hem en zijn werk gaven. Als student heeft hij meermalen bij ons in Bloemendaal gepreekt. Onze mensen waardeerden dat zeer. Toen Brouwer opeens op dood spoor kwam te staan, dacht ik: wij hebben juist zo'n man hard nodig. Het aantal verzoeken om pastorale hulp groeit met de dag, ook al door het plotselinge heen gaan van onze medewerkster in Amsterdam, die, naar is geble ken, heel veel pastoraal werk heeft gedaan. Mensen die in een zaamheid leven, bejaarden, inva liden, niet-kerkelijken, zij vragen ons bezoek. Ik krijg zoveel SOS- telefoontjes. Mensen in nood be zoek ik, of ik nodig ze uit om bij mij thuis te komen. En dan volgt meestal een reeks van gesprek ken". De "radiopredikant" van Bloe mendaal, die voor de verbreiding van zijn boodschap gebruik maakt van de illegale zender "Ca roline", heeft alle vertrouwen in de jonge Brouwer. "Hij is iemand die wil leren. Hij is met me mee geweest naar een stervende, een crematie, een mens die in SOS om hulp riep. Een man met een warm hart voor ons werk en voor heel de Radio gemeente". Zelfstandig In Van Alphens Nieuw Kerkelijk Handboek staat ds. Toornvliet - kan hij doen omdat hij er zelf ook alles voor over heeft. Wat deze man, op zijn leeftijd allemaal nog doet is werkelijk ongelofelijk". De vereenzelviging van ds. Toornvliet met dit pastorale cen trum is zo sterk dat sommigen onder zijn medewerkers zich met reden afvragen of er na hem nog wel iemand kan opstaan die in staat is het werk op gelijke wijze voort te zetten en in stand te hou den. Dat lijkt een onmogelijke opgave. Zelf praat de vitale zeventiger daar liever niet over. Het geeft hem nog steeds diepe vreugde "dat zoveel mensen in de Radioge meente een thuis hebben gevon den en zich niet langer een zwer ver voelen. Velen die bij geen kerk of vereniging zijn aangeslo ten, die zich verdwaald voelen in deze wereld, beseffen opeens dat ze er toch bij horen". Vooral op de radio-uitzendingen krijgt Parkweg 18 tal van reacties. "Natuurlijk worden wij erdoor be moedigd en aangevuurd, maar de verantwoordelijkheid staat le vensgroot voor je", zegt ds. Toornvliet ervan. "Als je weet hoeveel er van de uitzendingen afhangt, hoe tijd en eeuwigheid ermee gemoeid zijn, het geluk van zoveel mensen, dan voel je een last op je drukken die je niet kunt dragen. Als je het fout doet. zijn de gevolgen zo groot. Ik schaam mij er niet voor openhar tig te biechten hoe zwaar die ver antwoordelijkheid is en hoe al leen de sprong van het geloof ons eruit redt". Binnenkort verschijnt een nieuwe serie van 45 preken, zo meldt het "Contact met onze luisteraars". Daar zijn ook "Leidse" preken bij, gehouden in de maandelijkse samenkomst in de Marekerk. Die kerk loopt zondagsavonds om half 8 nog steeds vol als ds. Toornvliet er preekt. Ze komen van heinde en ver, mensen uit al lerlei kerken en groepen, maar ook onkerkelijken. Duivenplaag Voor alle radiovrienden en andere belangstellenden is er op de za terdagen 10 november en 1 en 15 december in Bloemendaal open huis, van 10 tot 4 uur. Die villa, "Duinouwe" geheten, geeft ds. Toornvliet nog wel enige zorg. Niet alleen dat het schilderwerk nu niet langer kan worden uitge steld, maar er heerst ook een gro te duivenplaag. De duiven heb ben zich in de nok van het pand genesteld en zijn een ernstige be dreiging voor het houtwerk. Schilders en duivenliefhebbers worden op Parkweg 18 dan ook met open armen ontvangen. De reiskosten kunnen worden ver goed en de gastheer (of -vrouw) zorgt zo nodig voor een lunch. "Zie het maar als een dienst aan de Heer", zegt de onvermoeibare "radiopastor". "Want het gaat om zijn werk in dit huis". Dat dienst-motief gebruikt ds. Toornvliet ook als mensen hem erop aanvallen dat hij zich van een clandestiene zeezender be dient. Er is voor hem geen door slaggevende reden dit middel, dat zijn boodschap tot ver buiten de grenzen brengt, te versmaden. Hij heeft ook kritiek op het hui dige omroepbeleid. Dat laat, vol gens hem, de kleine groepen in ons volk nauwelijks of helemaal niet aan het woord. Zojuist kreeg hij te horen dat "Caroline" drie maal in de week een evangelische uitzending van een kwartier in het Engels wil gaan geven en wel op zondag, maandag en dinsdag 's avonds van kwart over 6 tot half 7. "Wij zijn als team en ook als techni sche dienst geweldig dankbaar dat God ons, zwakke mensen met kleine kracht, wil gebruiken in dit mateloze werk". S.J. de Groot indertijd gereformeerd studen tenpredikant in Leiden - geno teerd onder "zelfstandige ge meenten". Een van de vele in ons land die geen organisatorische Parkweg 18 Bloemendaal .centrum van de "Radiogemeente" band onderhouden met een offi cieel geregistreerde kerk. Hij is de motor en de spil van de in 1968 gestichte onafhankelijke Radio gemeente. Zoals een van zijn Leidse medewerkers ons deze week zei: "Hij is niet gemakke lijk. Hij verwacht van zijn men sen dat ze zich met alle inzet die in hen is aan hun taak geven. Dat (Van onze redactie geestelijk leven) Omdat de Bond tegen het Vloeken "anti-democratisch" is en de rechten van de mens "minacht", voert het Humanistisch Verbond op het ogenblik actie onder de gemeente- en provinciebesturen om de subsidies voor deze bond te schrappen. De voorzitter van het Verbond, Rob Tielman, is van oordeel dat do minee C. Snoei (Amersfoort), predikant-directeur van de Her vormde Bond voor Inwendige Zending op Gereformeerde Grondslag, op de jaarvergadering van de Bond tegen het Vloeken als gastspreker een rede heeft ge houden waarin hij op christelijke gronden de democratie afwees. Tielman noemt in het blad "Hu manist" de bond een "bizarre component van het christen dom". "Een instantie die de de mocratie maar een slechte zaak vindt, moet niet worden gesubsi dieerd". De provincie Drente heeft haar bij drage al ingetrokken. Een voor stel daartoe van een PvdA-sta- tenlid werd met de kleinst moge lijke meerderheid aangenomen. De Bond tegen het Vloeken heeft tegen dit besluit een bezwaar schrift ingediend bij de Raad van State, niet om alsnog een bijdrage te krijgen maar om de onjuistheid van de argumenten vast te stel len. Professor W. H. Velema (Apel doorn), voorzitter van de bond, acht het humanistische verwijt geheel in strijd met de feiten. Het dicht, volgens hem, de bond een standpunt toe dat deze niet heeft. De bond respecteert de democra tie maar roept tegelijk iedereen op Gods naam te eerbiedigen, ook mensen die zeggen niet in God te geloven. Velema meent dat alleen de naam van God een hechte basis is voor de democra tie. Elke andere mening heeft eveneens haar rechten, maar niet elke mening heeft dezelfde bete kenis. Voor Velema is het unieke van het christelijke geloof hier in het geding. Dat heeft met "on democratisch" niets te maken. Aansporing In een brief aan Velema's anti- vloekbond heeft ds. Snoei de ge dachte die het Humanistisch Verbond als anti-democratisch afschildert nog eens nader toege licht. "Een christelijke gemeen te", zo schrijft Snoei, "heeft een eigen aard en roeping. Mijn be zwaar is dat deze gemeente bin nen het democratische bestel van ons land zo weinig voor die roe ping opkomt. Dat was geen aan val op de democratie maar een aansporing om als christenen en christelijke gemeente duidelijker binnen de democratie te functio neren. Christenen dienen zich niet te laten meevoeren in de denktrant van het humanisme. Zij moeten voor hun eigen zaak staan. Het is toch niet verwerpe lijk als christenen uiting geven aan het verlangen dat andere mensen ook christen worden? Een humanist wil toch ook dat anderen zijn overtuiging delen? Het wordt voor mij bezwaarlijk als christenen anderen zouden dwingen. Zij moeten alleen de "ongevulde algemeenheid" niet bevorderen door al te gemakke lijk het neutraliteitsbeginsel te hanteren". Aldus ds. Snoei Voor ir. J. van der Graaf, secretaris van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk (een gelijk gerichte bond als de zendings- bond waarvan ds. Snoei predi kant-directeur is), zijn de huma nistische actie en de Drentse reactie daarop er een bewijs van dat wij meer en meer in een "na- christelijke" tijd leven. Zending. Morgen begint in de Hervormde Kerk de nzgaarszen- dingsweek. Dit jaar heeft de her vormde zending ruim tien mil joen gulden nodig om haar pro- gramma uit te voeren. Daarvan was half oktober iets meer dan de helft binnen. Meer dan in 1978 op hetzelfde tijdstip, maar de stij ging gaat toch te langzaam. Mocht het gevraagde bedrag er dit jaar niet komen, dan zou dat een slecht begin voor 1980 zijn, aldus de Raad voor de Zending. Daarom is de komende collecte extra belangrijk. Hervormde Kerk: aangenomen naar Aalst kandidaat P. van Trigt Papendrecht. Geref. Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Capelle aan de IJssel A. Kooij Enschede. Geref. Gemeenten: bedankt voor Vlissingen D. Hak kenberg Lisse. Geref. Gemeen ten in Nederland: bedankt voor Elspeet A. Wink Veenendaal. Huwelijk. In het rooms-katho- lieke aartsbisdom Baltimore (Ver. Staten) zal na 1 januari al leen nog een huwelijk worden in gezegend als de partners een wachttijd van een half jaar en een grondig onderricht achter de rug hebben. Het aantal ongelukkige huwelijken en echtscheidingen is te veel. LEIDEN - Luther had bij de kerkhervorming (1517) niet alleen met "Rome" te maken maar ook met nevenstromingen, zoals de doperse radikalen en de christelijke humanisten (Erasmus), die in het begin sterke medestanders leken te zijn. Hij heeft ze on derkend en terecht gewezen. Die nevenstromingen, links en rechts van de konink lijke weg, zijn er ook in deze tijd. Daarom moet de kerk nog steeds op haar hoede zijn. Dat zei de oud-geschiedenisleraar drs. C. Blenk, te genwoordig hervormd predikant in Oudewater, deze week op een bijeenkomst in "RehojDoth" (Rapen burg) ter gelegenheid van Hervormingsdag. De stichting "In de Rechte Straat" (Velp), die ex-pries ters en ex-kloosterlingen geestelijk, moreel en fi nancieel steunt, had de avond belegd. De "koninklijke weg" zoals ds. Blenk deze bedoelde, loopt via de vier uitgangspunten van de Reformatie: alleen door de Schrift, alleen door genade, alleen door het geloof, alleen door Christus. Twee neven stromingen noemde hij waarvoor de kerken van de Hervorming vandaag moeten oppassen: de oecume nische geest en de theologie van de revolutie. Vertroebeling De oecumenische geest, die ds. Blenk typeerde als een herleving van het Erasmiaanse denken, dekt de te genstellingen toe, laat die maar liever aan de theolo gen over, propageert verdraagzaamheid en vrede en een eenheid die ten koste van de waarheid gaat. Zo als Erasmus bleef steken in de moraal eni de mede menselijkheid en de duidelijkheid van de Schrift vertroebelde, zo trekken ook de oecumeruschen van nu zich terug als het over de wezenlijke dingen gaat. De theologie van de revolutie beschreef drs. Blenk als een stroming die, desnoods met geweld, wil vooruit grijpen op wat nog komt; ze wil het koninkrijk van God hiér en nu vestigen. Hij herkende daarin wel de hunkering naar volmaaktheid, maar moest deze theologie toch afwijzen, omdat ze, door gebrek aan zelfkennis, denkt die ideale toestand in eigen kracht te bereiken. "Wij leven in een boeiende maar chaotische tijd zei ds. Blenk. "De verwarring van de geesten is groot". Alleen de "koninklijke weg" brengt bij het doel. Die gaat, aldus Blenk, dwars door onze wegen heen. "Via dit rode koord ontkomen we aan de doolhof*. Een gemakkelijke weg is dat niet. Dat zou alleen maar een verburgerlijkt christendom opleveren. De predikant sprak van een "nauwe weg", waarop een mens alleen door de Geest kan gaan. De ex-priester dominee H. J. Hegger gaf deze avond een indringend getuigenis over de grondprincipes van de Reformatie. Alleen de Schrift daardoor wil God rechtstreeks tot ons spreken. Alleen genade: Hij treedt ons tegemoet met de open vaderarmen van de vergeving. Alleen het geloof: zelf ja zeggen tot Chris tus. En alleen Christus: Hij is de genadegave van God. LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 oee. studenten- dienst; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Kommers Zeist; Maranathakerk L. Morsweg 10 ds. Koolstra; Merenwijk (Regenboog) 9.30 pastor Van Well, 11.15 pastor Van Well en ds. Hortensius Bethlehemkerk Driftstr. 10 ds. Spelberg Utrecht; Bevrijdingskerk ZW 10.30 ds Meijering:, Voorschoten; Vredeskerk 10 dr. Lamping; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs Acad. Ziekenh. 10.15 ds. Bakker; Diac huis 10.30 ds. Van 't Hof; Endegeest 9.30; Petrakerk Sur.str. 10.30 hr. Van Veelen dovendienst; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Goede Herder, Oude Vest 13 10.30. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 ds Vrolijk Katwijk; Petrakerk 10 ds. Sijts- ma; Oude Vest 10 ds. v. Houten Aals meer, 7 ds. Koolstra; Maranathakerk (L.Morsweg) 10 ds. Koolstra; Bevrij dingskerk ZW 9 dr. Bakker, 5 ds. Sijts-- ma; Groenhoven 10 ds. Wolthaus Z.woude. Voor Merenwijk zie herv. Do lerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1): 9 hr. Oosting, 7 ds. v.d. Haagen. Chr. Geref. Kerk (Steen- schuur 9): 10en5ds.ToormanDenHaag. Geref. Gem. (N.Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerk- gracht): 10.15 ds. Happee. Re- monstr.-Doopsgez. Gem. (Pieterskerk- straat 1): 10.30 ds. Kuipers. Baptisten gemeente (O.Rijn 3): 11 agapè-maaltijd en viering avondmaal. Evang. Christen gemeenschap (Middelstegracht 3): 10 br. Dikkes. Volle-Evangeliegemeente Be thel 5 nam. in school De Twee Sleutels, hoek Rijnsburgersingel. Zendingswerk Middernachtsroep(Zoeterw.singel21): 5 nam. hr. v.d. Keur. Evangeliecentrum Zijlsingel t zond. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergemeente (O.Rijn 3): 3 hr. Ei kerbout. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apost.Kerk (H. Rijn dijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christian Scien ce (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steen- straat 6): 10.15. Zevendedagadventisten (Lokhorstkerk): elke zat. 9.45 bijbelstu die, 11 prediking. Oud Kath. Kerk (Zoe- terwoudes): 10. Rooms-Kath. kerkert Haagweg zat. 7, zond. 9 en 10.45; Heren singel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11; Rijn dijk zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Steen- schuur zat 7, zond. 8.30,10,11.30,6 en 7; Boshuizerlaan zat. 7. zond. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zond. 9,10.30 en 12; Haarl.straat zat. 7, zond. 9.30,10.45 en 12.15. Voor Hoge Rijndijk Zoeter- woude (Meerburg) zie onder Zoeter- woude. ABBENES - Herv. Gem.: 9.30 ds. v. Bruggen, Hillegom. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 mevr. ds. Westera, 7 ds. Hemmes. Geref. Kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Vree. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Brandsma te Ermelo. R.K. kerk zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adventskerk 10 ds. Stelwagen Boskoop; Kruiskerk 10 ds. Hemmes; Opst. ker 10 prof. Berkhof, 6.30 hr. Drij ver V.schoten; Nabij 10 ds. Boger, jeugdkapel;.Mar.kerk 6.30 hr. Goedhart, opendeurdienst; Goede H.-kerk 10 dr. v. Santen, 6.30 ds. Mulder; De Bron 9,10.30 en 6.30 ds. v.d. Ree; Ashram 9.30 ds. Mulder; gebouw Onderweg 10 oecum. dienst, pater Verhoeven en ds. Oort; Sionskerk 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Koudstaal. Geref. Kerk Mar. kerk 10 ds. Vree, 6.30 hr. Goedhart, opendeurdienst Salv. kerk 10 ds. Verwey Driebergen, 6.30 ds. Stolk. Zie verder herv. Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. De Jong te Driebergen. Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 4. di. 6 nov. 3 en 7.15 hr. v.d. Meer, dankdag. Baptistengemeente: 10 evang. Kits, 6.30 ds. Koekkoek. Noord (Sportl.) 10 hr. Bol. Volle Evang. Gem. (school Preludeweg): 10 hr. Buining. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur. Corn, de Vla- mingstr.: Pinkstergemeente Bethel (Rode-Kruisgebouw): 6 nam. Pinkster gemeente Alphen (Rode-Kruisgebouw): 10 voorm. R.K. kerken: Bon.kerk zat. 7, zond. 9.45,11.30; Piuskerkzat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 ds Van Eyk, Gouda. 6 ds. Exalto. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 2.30 ds. Honkoop R.dam. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Blenk Oudewater; Salvadorkerk 10 ds. Richter, 6.30 prof. dr. Graafland; Bethlehemkerk 10 ds. Klusener Ziest, 6.30 dr. Haitsma, Boskoop. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Werf te Voorhout, 6.30 ds. Bos, Nieuwegein. BOSKOOP - Herv. Gem.: Dorpskerk 9.30 ds. Heymans, 6.30 ds. Van Dijk Arn hem, jeugddienst; De Stek 9.30 ds. Dijk stra. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Omta. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. v. Langevelde. Geref. Gem.: 9.30 en 6. Opwekkingsge meente (Concordia): 9.30. Verg. v. Gelo vigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5. R.K ker ken: zat. 5.30 en 7, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Geertsema. Geref. Kerk 10 hr. Brouwer, Katwijk, 5 ds. Bosman, Noordwijk. R.K. kerk dorp zat. 7, zond. 8 en 10; Rijndijk zond .10; Anker zat 7, zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. Roth- fusz, oogstdienst, 5 ds. Bos Haarlem in geref. kerk; Parkwijk 7 ds. Rothfusz. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Wal, 5 ds. Bos, Haarlem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. R.K. kerk Mart.kerk zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat 7. zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 dr. v. Vliet. R.K. kerk zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem.: 10 ds. Kolk man. R.K. kerk zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Aarents, 6 ds. Gebraad; Gntm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Aarents. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Horst, 5 mevr. Jacobi L.dorp. Kapel ma rinevliegkamp: 10.30 gezinsdienst, ds. Scheepers. R.K. Kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: Nieuwe Kerk 10 ds. Visser Nieuwland, bevestiging ds. H. Visser. 6 intrede ds. H. Visser; Oude Kerk 10 ds. Vink, 5 ds. Van Roon, hervormingsdienst; Ichthuskerk 10 ds, Vroegindewey, geen avonddienst ivm intrede; Pniëlkerk 9.30 ds. Lager- wey Den Haag 5 ds. Boer; Groen van Pr. school 10 ds. De Jong; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk Triumfatorkerk 9 kand. Pater, 10.30 kand. Pater, 5 ds. v.d. Horst. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 en 3.30. Ned. Geref. Kerk 8.45 en 7. ds. Rouke- ma. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 leesdienst, wo. 7 nov. 3 en 7.45 ds. Slagboom, dank dag. Geref. Gem.: 10 en 5. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 ds. v.d. Linden, 7 ds. v. Hoegee. Geref. Kerk 10 en 7 dr. v. Oeveren. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Doesberg, 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstraat 10 ds. v. Loe- nen; Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. Geursen, 4 overdracht kerkorgel met vesper; Leythenrode 10 ds. Lutmers (mmv kerkkoor Rijnsburg); Elis.zieken- huis 11 ds. Mak. Baptistengemeente (Wijkcentrum Zijlkwartier): 10 dienst. R.K. kerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Ni- colai. Geref. Kerk 9.30 mr. Reugebrink te Leiderdorp, 7 ds. Koffrie, Zwijn- drecht. R.K. kerk zat. 7, 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. De Gelder, 7 jeugddienst; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft. Dorpskerk 10 ds. T Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, 7 ds. v. Santen, jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. De Wit Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 3 stud. Luiten. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 9 ds. Schuurman, 5 hr. Veldkamp. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. Ribbers. Ge ref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3. R.K. kerken: Aga tha zat. 7, zond. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7. zond. 8, 9.30 en 5.45. NIEUWKOOP-Herv. Gem.: 9.30 hr. v.d. Linden Capelle a.d. IJssel, 6.30 ds. Stoutjesdijk. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Diepersloot R.dam. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30. R.K. kerk zat 7, zond. 7.30,9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Molenaar. 6.30 dr. Bezemer, Schevenin- gen. Geref. Kerk 9.30 kand. v.d. Meulen, 5ds. Vree. R.K. kerk zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP-Herv. Gem.: 9.30 ds. Den Harder, 7 ds. Goverts. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Visser. R.K. kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Hak kenberg, Lopikerkapel, 7 ds. Zouten dijk. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 hr. Goedhart, Nieuwkoop, 7 hr. Christ, Leiden. R.K. kerk zat. 7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem.: Voorstraat 10 dr. Jansen, 7 ds. Warnink; Hoofdstraat 10 ds. Keuning; geref. kerk Hoofdstr. 5 ds. Elgersma; De Rank 10 kand. Schuurman, 5 ds. v. Eyk. Geref. Kerk Hoofdstr. 10 ds. Warnink, 5 ds. Elgers ma; Sole Mio 9 hr. v. Duin; Vinkerüaan 9.30 ds. Elgersma; v.d. Bergh-stichting 11 ds. Bouma. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Wagenvoorde (aula o.Zeeweg). R.K. kerken: Binnen zat 7. zond. 8, 10 en 11.30; Zee zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Bakker Badhoevedorp. R.K. kerk Jozefkerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Vik- torkerk zat. 7, zond. 9.30 en 11. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Groene Kerk 10 prof. dr. Faber te Maam; Pau luskerk 10 dr. Verdonk; Gem.centrum 10.30 ds. Sasse, 7 ds. Sasse; Gem.cen trum 10.30 ds. Heemskerk, jeugdkerk; Endegeest 9.30 pastor Boshouwers; Van Wyckerslooth 4.30 ds. Sasse. Geref. Kerk 10 ds. Vegter. Ned. Geref. Kerk (Gem. centr.): 8 45 br. v.d. Ven, 3 ds. Bouma, avondmaal. R.K. kerk: Will, kerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Bon.ka pel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle-Evan- geliegem. (gem.-centr.)4 hr. v.d. Brugge. OUD-ADE - R.K. kerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lalleman, gezins dienst, dankuur voor gewas en arbeid. Geref. Kerk 9.30 ds. Bezemer, 6.30 kand. Jaspers Focks. R.K. kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. Remonstr. Gemeente: 10 ds. Adriaanse, Den Haag. ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: M. Pres. zat 7, zond. 8. 9.30 en 11; P. Banden zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. De Kruijf, 7 ds. Klein Kranenburg. Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. RIJNSBURG - Herv. Gem.: Grote Kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Quak, Vianen; Be- thelkerk 9.30 ds. Van Roon, 5 ds. v. Niel, zangdienst Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Damsma, 5 hr. Stam; Imm.kerk 9 en 10.30 hr. Stam, 5 ds. Baayen; Mar.kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma. Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 brv.d. Brink, avondmaal. R.K. gemeenschap (aula tuinb. school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, oogstdienst, 7 ds. Wuister, Scheveningen. Geref. Kerk 10 ds. Ge- sink, 5 ds. Baas. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Dijken, Lisse. Ned. Prot Bond: 10.30 ds. Blaauw, A.dam. R.K. kerk zat. 7, zond. 9 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 10 ds. Boer, Katwijk, 6.30 ds. De Kruijf. Geref. Kerk 10 kand. Jaspers Focks, 6.30 ds. Beze mer. R.K. kerk Aardam zond. 9 en 12; Langeraar zat 7, zond. 8.30,10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 dr. Bezemer, Scheveningen, 6.30 ds. Van Doorn te Alphen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Bouma, 6.30 ds. De Raadt. Marinevlieg kamp: 10.30 gezinsdienst, ds. Schepers. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Van Santen. R.K. kerk zat 7, zond. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. Van Leus den; aula 9.30 ds. Meijering; Hulp en Heil 10 ds. Verheide; De Ark 10 jongeren- dienst. Geref. Kerk 10 en 5 ds. De Zeeuw. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5 ds. Blijdorp, Alblasserdam. R.K. kerken: Laur. kerk zat 7, zond. 10 en 11.30; M Godskerk zat 7, zond. 8.30 en 10.30; Aula Noord-Hofland 11. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Be- thelkerk 10.30 ds. Verwelius, 6.30 ds. Roetman, 9 ds. Verboom, 5 ds. Verwe lius; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 3 ds. Roetman, dienst met geestelijke gehan dicapten, 6.30 ds. Verboom; Imm.kerk 10 hr. Pronk Reeuwijk, 5 ds. Comelder R.dam. Geref. Kerk Kruiskerk 10 ds. Wentzel Den Haag, 5 ds. Modderaar; Ontmoetingskerk 10 ds. Modderaar, 5 ds. Bronswijk Eindhoven. Oud Geref. Gem.: 10 en 6.30. Chr. Afgeschr. Gem.: 9.30 en 5. Volle Evang. Gem. (Linden- gaarde 17a): 9.30. Remonstr. Gem.: 10 ds. Hoff, Vught. R.K. kerk Victorker 10; Ontmoetingskerk 8.30 en 11.45. WARMOND- Herv. Gem.: 10 ds. Blom. R.K. Kerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem.: Dorpskerk 9 ds. Exalto Benthuizen, 10.30 ds. Steen stra, gezinsdienst, 4.30 ds. Wieman Vlaardingen; Kievietkerk 10 prof. dr. Posthumus Meyjes O.geest; Messias- kerk 10 ds. v. Zanten. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. d. Méulen; Zuid 10 ds. V.d. Kamp. Ned. Prot. Bond.: 10.30 prof. dr. Spema Weiland. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 hr. Sierat te Leiden, 6.30 ds. v.d. Heiden, Al phen. Geref. kerk 9.30 en 6.30 hr. Kor- teweg Bunschoten. R.K. kerk zat 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vree. Geref. Kerk 9.30 hr. De Hoop IJsselstein, 7 ds. Femhout, Alphen. R.K. kerk zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 ds. Rietveld. R.K. kerken: Janskerk zond. 10.30; Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 9.15, Meerburgkerk Hoge Rijndijk zat. 7, zond. 10 hoogmis, 11.30 met orgel en volkszang. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 10 ds. Pettinga, Utrecht, 6.30 ds. Haakman. Ge ref. Kerk 10 hr. v. Leeuwen, Zevenho ven 4.45 kand. Jaspers Focks.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4