Mag burger ook op sportvelden? „Taptade" vol muziek en show Universiteit breidt complex uit Pensionhouder moet herstel zelf betalen Plaats fietspad in Merenwijk nog open Hjt""1""' ZATERDAG 3 NOVEMBER 1979 LEIDEN - Op het terrein aan de Plesmanlaan tegenover Holiday Inn en het bouwplan Boekhorst wordt op het ogenblik hard ge werkt aan de uitbreiding van het universitaire sportcomplex met een aantal sportvelden. Op het tot dusver braakliggende terrein komen twee voetbalvelden, een rugbyveld en een oefenterreintje. De velden zijn bedoeld als ver vanging voor het sportcomplex aan het Piet Paaltjenspad (achter het Academisch Ziekenhuis) dat zal moeten verdwijnen. Ver- -wacht wordt" dat de nieuwe sportvelden in september 1981 voor het eerst kunnen worden bespeeld. Overigens dreigen rond dit sport complex problemen te ontstaan omdat tussen de universiteit en de gemeente nog altijd duidelijke verschillen van opvatting be staan over de vraag op welk ge deelte van de Leeuwenhoek (waarbinnen het sportcomplex ligt) de gemeente aanspraak kan maken voor de woningbouw. Bovendien ligt er nog altijd de wens van de gemeente om ook de burgers van Leiden een moge lijkheid te geven om van de sportvoorzieningen gebruik te maken. In dat licht moet ook de brief wor den gezien die de gemeente Lei den onlangs heeft gestuurd aan het college van het bestuur van de universiteit met opmerking over de nieuwbouwplannen voor de komende jaren. In die brief wordt gezegd dat de gemeente niet eerder de nodige vergunnin gen zal verlenen vopr het sport complex dan nadat duidelijkheid is verkregen over de beide pun ten. Men verwijst daarbij naar een al in maart 1979 verstuurde brief waarop nog steeds geen antwoord is ontvangen. Het college heeft op dit punt niet helemaal voet bij stuk gehouden. In juli werd op verzoek van de universiteit toch een bouwver gunning verleend voor de uit breiding van het sportcomplex, hoewel nog steeds geen ant woord was ontvangen. Inmiddels is een nieuwe brief bij de ge meente binnengekomen van de universiteit met de vraag om ook toestemming te verlenen voor de civiele werken die in de uitbrei ding zijn opgenomen. De Leidse wethouder van sportza ken Tesselaar is niet van plan om de gevraagde vergunningen zo maar te verlenen. "Ik vind dat er eerst duidelijkheid moet bestaan over de mogelijkheden voor de Het terrein niet-universitaire sportwereld." Die voorwaarde wordt mede in gegeven door het feit dat volgens de wethouder destijds een gent- lemans agreement is gesloten bij universitaire sportvelden worden aangelegd. de aanleg van de tennisvelden in het sportcomplex. "Afgesproken is toen dat wij van onze kant geen problemen zouden maken, en dat er in een later stadium gepraat zou worden over de mogelijkheid om ook Leidse burgers het com plex te laten gebruiken. Daarvan is in de praktijk niets terecht ge komen. Voordat we nu weer zoiets krijgen vind ik dat er duidelijkheid moet komen. Te meer omdat het toch nogal eens voorkomt dat tennis banen niet bespeeld worden, terwijl er Leidse verenigingen zijn met grote wachtlijsten", al dus wethouder Tesselaar. Desgevraagd zegt de directeur/be heerder van het Studenten Sportcentrum, K.J. Nuis, dat de voorzieningen zijn gebouwd in het kader van het programma voor lichamelijke vorming van de student en dat de accommodatie dus primair voor de studenten bestemd is. "In de perioden dat de studenten er geen gebruik van maken wordt er ook verhuurd aan niet-studenten. Neem de sporthal, die wordt in de ochtenduren ook gebruik door scholieren en voor speciale gele genheden wordt er ook wel ver huurd aan de gemeentelijke sportstichting. In het weekeinde wordt er bovendien gebasket- beld en gebadmintond door niet- studenten. Voor de negen tennisbanen staan 2000 leden ingeschreven. Dat is driemaal zoveel als burgerver enigingen accepteren. De groot ste belangstelling ligt in het vooijaan dan is de zaak volledig bezet. In de andere perioden is het wat minder en verhuren we incidenteel ook aan andere be langstellenden. Alleen vaste af spraken maken we daarbij niet. We vervullen dan een bijzondere functie want met die grote wachtlijsten is het verder in Lei den - afgezien van Holiday Inn - niet mogelijk een tennisbaan te huren. Wat de nieuwe accommodatie be treft, die nu wordt aangelegd lig gen de zaken moeilijker. Gras velden lenen zich minder voor verhuur aan anderen. Het LSRG (Leids Studenten Rugby Ge nootschap) maakt bijvoorbeeld een erg intensief gebruik van zo'n veld. Ga maar een kijken aan het Piet Paaltjenspad. Dat veld is kort na het begin van het seizoen al kaalgetrapt. Bij de voetbalvel den zal de intensiteit wat minder zijn. Dat komt mede doordat wij de voetbalclub hebben verzocht geen al te nadrukkelijke propa ganda te maken. Te veel nieuwe leden kon de vereniging niet hebben omdat de beschikbaar heid van de velden uiterst be perkt was. Als de nieuwe velden klaar zijn, kunnen die beperkin gen misschien vervallen", aldus de heer Nuis. DEN HAAG/LEIDEN - Pension houder Amrani dient zelf de kos ten om het voormalige pension aan de Apothekersdijk 32 weer in de oude staat terug te brengen te betalen. Dat besliste de vice-pre sident van de Haagse rechtbank, mr. Portheijne, gisteren. Amrani had een kort geding tegen de ge meente aangespannen omdat zij op 31 augustus van dit jaar zijn pand hadden dichtgetimmerd. Daarbij waren ramen en deuren verwijderd en opgeslagen. Tijdens het geding bleek dat ge meente bij monde van advocaat mr. De Ruijter-de Wildt wel be reid te zijn de ramen en deuren weer terug te geven. Ze verklaar de echter geenzins van plan te zijn de kosten van het herstel (ongeveer 600 gulden) voor haar rekening te nemen. Volgens de vice-president hoeft de gemeente dat ingevolge artikel 210 van de gemeentewet ook niet te doen. Uit diezelfde wet bleek aldus de uitspraak dat de gemeente be voegd was om tot ontruiming over te gaan. Mr. Schaper, advocaat van de Ma rokkaanse pensionhouder, heeft inmiddels laten weten tegen de uitspraak in hoger beroep te gaan. Huiseigenaren Woensdag 7 november verkie zingen Hoogheemraadschap van Rijnland. Uw belangen worden behartigd door de kandidaten van de Leidse Bond van Huiseigenaren e.o. Vacature 1 J. MEERBURG Vacature 1a W. DOEVEN. Vacature 2 ir. J. H. DU PRIE Vacature 2a ir. J. A. VERBEEK. Vacature 1 L. G. J. ALKEMADE Vacature 1a J. DIJKSTRA. Denk erom, als u niet stemt wordt uw stem niet gehoord. (Van onze verslaggever) LEIDEN - De provincie is bereid na te gaan of in plaats van een fietspad langs de Holle Mare een route langs de spoorlijn in de Me renwijk kan worden aange legd. Gedeputeerde Diepenhorst (ver keer) deelde dit gisteren mee in de provinciale verkeerscommis- sie, als antwoord op vragen van het statenlid Van der Vlist (PvdA). Tegen het fietspad langs de Holle Mare, een verbinding Lezers schrijven Parkeerwacht die bij het Diaconessenzieken- huis geparkeerd staan te bekeu ren? Ze weten toch ook wel dat de parkeerruimte daar veel te krap is voor het nog steeds groeiende aantal auto's. Dit is zeker het ge val nu er een nieuwe vleugel wordt aangebouwd. Trouwens, de meeste auto's staan dan wel Zou het nu zo wezen dat deze auto's er de hele dag zouden blijven staan dan is het wel te begrijpen, maar voor dat half uurtje dat de meesten in het ziekenhuis op be zoek zijn is dit kwistig uitdelen van bekeuringen wel heel moei lijk te begrijpen. Je auto op je nek meenemen naar binnen, dat is mijns inziens wel een heel groot probleem. M. C. van Vliet Vliet N.Z. 59 Rijnsburg tussen Leiden en Warmond, zijn in de Merenwijk bezwaren gere zen. Het is volgens de protesten mogelijk een kortere route langs de spoorlijn te benutten. Het fietspad langs de Holle Mare komt voor op het provinciale plan voor vrijliggende fietspa den. De provincie was van plan aan dit pad volgend jaar ruim 400.000 gulden te besteden. Of de bezwaren daartegen worden gehonoreerd, is nog de vraag. Van ambteijke zijde werd er in de provinciale commissievergade ring op gewezen dat er langs de spoorlijn maar ruimte is voor een pad van anderhalve meter breed te. Ook moet worden nagegaan of het mogelijk is dat de benodigde grond kan worden aangekocht; terwijl de grond langs de Holle Mare gedeeltelijk al wel in het be zit van de gemeente is. „Maar we zullen het op korte termijn bekij ken", beloofde gedeputeerde Diepenhorst. Optreden Royal Regiment of Fusiliers hoogtepunt LEIDEN - Vijfendertig Engelse musici verenigd in de Royal Re giment of Fusiliers vormden gis teravond de apotheose van een avond vol muziek- en showwerk in de Leidse Groenoordhallen. De muzikaliteit die deze in Duitsland gelegerde band ten toonspreidde was zo indrukwek kend dat het wat oudere repertoi re en het geringere showwerk graag werden geaccepteerd door het ruim drieduizendkoppige publiek. Ander hoogtepunt van de vierde Leidse Taptade vormde het ge zamenlijke optreden van vier van de beste majorettenkorpsen van Nederland, onder het motto "Showtime in Broadway". Een paar honderd meisjes stonden tegelijk in de schijnwerpers en toonden hun vaardigheden op de Van het massale majorettenoptre- den maakte onder meer de Leid se Fourty Four Degrees deel uit. De meisjes revancheerden zich tijdens die show goed voor een minder gelukkige start eerder op de avond. Het Massada-nummer Aroembai mag aan een grote hit in ons land zijn, het tempo van het nummer ligt te laag om een majoretten- presentatie goed tot haar recht te laten komen. Zeker in een zo gro te ruimte als de Groenoordhal. Daar kwam nog bij dat miss-, majorette Anne van Egmond de spanning moeilijk de baas kon. Veel beter ging het toen de Kat- wijkse band DVS op het appèl verscheen en geeigender muziek ten gehore bracht. Voor de liefhebbers van bandmu- ziek en show was er gisteravond veel te genieten. Zonder chauvi nisme kan vastgesteld worden dat het junioren- en senioren korps van K en G nationaal ge zien nog altijd tot de beste bands behoren. Wat zij bijvoorbeeld van Rod Stewards-nummer "I'm sai ling" maakten dwong ieders res pect af. Muzikaal iets minder pretentieus maar zeker het aankijken waard was het optreden van de show en drumfanfare DVS uit Katwijk. De band verpakte een aantal puur-hollandse liedjes als "In het stille dal" en "Daar bij die molen" in een originele act. Dat gold ook voor de drumfanfare "Wilhelmus" uit Sliedrecht die een uitstekend getimede Russi sche show brachten met het nummer "Kalinka" als succes volle uitsmijter. De Sneker band "Advendo" werkte het optreden gisteren wat plichtmatig af. Mu zikaal zat het wel aardig in elkaar, maar het repertoire - onder ande re het platgewalste "Waarheen?"' - mag onderhand wel enige ver nieuwing ondergaan. Het programma na de pauze - in geluid met een enorme knal ver oorzaakt door een stuk antiek ge schut - bracht bandmuziek van niveau. Daarvoor zorgden onder meer het Trompetterkorps van de Artillerie uit Harderwijk en de bugle- en drumselection "Con- stantia" uit Etten Leur. De laatste viel muzikaal vooral op door de aanwezigheid van een groot aan tal schuiftrombones. En dan was er de feestelijke finale waar alle groepen zich nog een maal gezamenlijk presenteerden. Vanavond doen ze dat nog eens tijdens de tweede voorstelling. Dat zal gebeuren voor een uitver kochte Groenoordhal, want alle kaarten waren al dagen tevoren Wethouder Waal twijfelde jaren geleden al a de constructie. i de stevigheid van Hoogstraat Staan de kelders onder de druk ste straat van Leiden, de Hoogstraat, nu wel of niet op instorten? Ik weet eerlijk ge zegd niet meer wat ik ervan moet denken. Soms heb ik wel eens het vermoeden dat het in stortingsgevaar eenzelfde fe nomeen is als het monster van Loch Ness. Altijd twijfelen of het nu wel of niet bestaat. Het is al weer een jaar of vier, vijf geleden dat ik in gezel schap van het wethouders koppel Verboom-Waal en on der aanvoering van de direc teur Gemeentewerken ir. Vos, de spelonken door kroop. De aanwezigheid van ogen schijnlijk willekeurig ge plaatstesteunbalken en brede scheuren waar het water doorheen sijpelde sterkten me toen in de overtuiging dat er geen dag langer verkeer over de Hoogstraat zou mogen rij den. Bij alle sombere beschouwingen van de deskundigen had je de neiging op je tenen over de Hoogstraat te wandelen. Elke dag kon je verwachten dat de ijskraam of het palingtentje in een gapend gat zouden verdwijnen. Ik geloofde ir. Vos op zijn woord dat één strenge vorstperiode vol doende kon zijn om het hele zaakje in elkaar te laten stor ten. In die periode was het al verbo den om met auto's zwaarder dan een ton over de Hoog straat te rijden, een verbod dat op ruime schaal met brede vrachtwagenbanden werd getreden. De excursie door de gewelven was in elk geval aanleiding om de Hoogstraat in het vervolg maar af te slui ten met paaltjes. Alleen voor de bevoorrading van de win kels en in noodgevallen zou den ze verwijderd mogen worden. Ik was de dreigende woorden van ir. Vos al weer vergeten toen vorige week zijn college van Gemeentewerken ir. Ba- rendregt de Hoogstraat weer eens in het middelpunt van de belangstelling plaatste. In zo mogelijk nog zwartgalliger taal schetste hij de constructie van de middeleeuwse wal- muur. De zaak stond er vol gens hem nu zo slecht voor dat ook de bevoorrading niet lan ger toegestaan kon worden. Er moest een - wat genoemde wordt - "harde afsluiting" komen Deze week werd aan de nood kreet gevolg gegeven: er kan nu geen auto meer door. Als er nu over een paar jaar maar niet weer een ingenieur van Gemeentewerken komt aan zetten met de mededeling dat de zaak nu zo penibel is dat de Hoogstraat nu ook voor kin derwagens verboden moet worden. Want dat weiger ik dan nog te geloven. Hoogstraat (2) De middeleeuwse kelders en de voor Leiden unieke hoge ka demuur werken kennelijk nogal stimulerend op de in ventiviteit van stadsverbete- raars onder ons. Nog vaker dan de berichten over het in stortingsgevaar zijn er lieden opgestaan die dankzij een enorme vindingrijkheid een nieuwe bestemming hadden gevonden voor deze histori sche plek van de sleutelstad. De een kwam met het idee voor een waterterras, de ander wilde er een aanlegplaats maken voor rondvaartboten en weer een ander vond het een uitgelezen plek voor een paar boetiekjes. Het meeste recente pleidooi kwam deze week van de Adviesraad voor de binnenstad. In het kader van "Leiden Promotion" werd erop aangedrongen ter plaatse toch maar terrasjes te maken. Omdat er zo weinig zijn overgebleven. Helaas is bij alle ideeën en sug gesties nog geen plan ter tafel gekomen dat ook een reële melding maakt van de te ver wachten kosten en mogelijk heden. Het blijft bij wat zon nige bespiegelingen zonderde keiharde werkelijkheid van de guldentjes. Weten de plannenmakers bij voorbeeld dat de meeste kel ders onder de Hoogstraat te laag zijn om er rechtop in te staan. De voor de horeca ver eiste hoogte van 250 meter wordt niet gehaald. Verlagen van de keldervloeren? Tech- n isch is het allemaal mogelijk. Maar vraag niet wat het kost want in verband met de wa terstand moeten zeer dure voorzieningen worden getrof fen. Datzelfde geldt trouwens voor een plan om de hele gewelf constructie weer in goede staat te brengen. In 1975 wer den de kosten van deze opera tie op twee miljoen gulden ge schat. En de inflatie gaat hard want een plan uit 1961 werd toen geraamd op j 150.000.-.Om nog maarniet te spreken over de 1500 gulden die aannemer Verhoog in 1867 van de gemeente Leiden kreeg voor herstelwerk aan de kel ders onder de Hoogstraat. Gevaarlijk Hoe gevaarlijk beweringen soms kunnen zijn moet Mare- columniste Jacquelien Soe- tenhorst gisteren hebben be seft toen ze de dagbladen las. In het eveneens gisteren ver schenen universitaire weekblad besteedde ze aan dacht aan de publicaties over de halfbroer van de koningin, gevolgd op de verschijning van De Jongs nieuwe boekdeel over de Tweede Wereldoorlog. Jacquelien schrijft: "Er is nog wat nageprutteld en gesist maar omdat niemand zelf op onderzoek uitgaat en het hele incident in de internationale pers nauwelijks aandacht heeft gekregen,zal het daarbij wel blijven." Helaas voor de Mare-columnis- te ging er wel iemand op on derzoek uit. En daarom ston den gisteren de kranten vol met wat zij noemt "een ko lommetje of wat gnuivend proza geschikt voor de Ne derlander die zich achter zijn horretje verkneukelt over het slippertje van prins Hen drik." Huiswerk zouden al die raadsleden hun huisiverk, ruim een jaar na dat de taken werden ver strekt, nu ineens hebben ge maakt? Je zou het haast gaan denken wanneer je leest dat ze bijna allemaal op hun besluit van vorig jaar juni zijn te ruggekomen om de Welzijns- raad en de Leidse Jeugd Actie voorlopig niet samen te voe gen. Die ommezwaai, donderdag avond tijdens de commissie vergadering genomen, bete kent dat wethouder Tesselaar uiteindelijk toch z'n zin krijgt. Zelfs zijn eigen partij, de PvdA, liet hem vorig jaar vallen door niet mee te gaan met het voorstel om één onder steuningsinstituut voor de Leidse burgers en instellingen op te zetten. Natuurlijk haakte Tesselaar gretig in op de koerswijziging van de raadsleden en deed de toezegging snel met een uit- gewerkt voorstel te zullen ko men voor één instituut. Waar schijnlijk ligt er al zoiets klaar in zijn nachtkastje. Wat de motivering van de he ren en dames raadsleden is om nu ineens voor Tesselaars plan te kiezen is een duistere zaak. Wellicht hebben zeal die maanden toch nog nagedacht en de vele rapporten die over de moeilijke kwestie zijn ver schenen er nog eens?) op na geslagen. Wellicht is ook dit nieuive be sluit weer even ongemoti veerd en impulsief gekomen als dat van vorig jaar juni. De tijd zal het leren. Een aantal raadsleden is tijdens de be handeling van de reorganisa tieplannen al door de mand gevallen. Een flink aantal bleek slecht op de hoogte te zijn van allerlei zaken die een rol spelen. Misschien dat ze hun kop nu voor de tweede maal stoten. L GLIBBER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3