■g. AUTÖ HERFST Fiat 127 maakte vier miljoen vol AUDI100 DIESEL: de nadelen worden steeds minder samengesteld door Koos Post EEN "PROBEERSELTJE" VAN FORD CAtiMe Rcr Het grote succesnummer van Fiat - de 127 - heeft kortgeleden de vier miljoen volgemaakt. Een aantal dat slechts een handvol automobielen heeft bereikt. Bij Fiat haalde in elk geval geen enkel model ooit zo'n produktie, zelfs niet veel verkochte wagentjes als de 500, de 600 en de 128. Dat de 127 een goede toekomst tegemoet ging kon zelfs in 1971 al worden voorspeld toen de eerste exemplaren van de band kwamen. Het wagentje had veel, erg veel om bij een groot publiek in de smaak te vallen. Niemand had er dan ook moeite mee toen een internationale jury van autojournalisten de Fiat 127 tot "auto van het jaar" bombardeerden. Deze uitverkiezingen hebben vaak veel kri tiek. Niet echter in 1971, toen iedereen moest beamen dat de 127 alles had om een zogenaamde "bestseller" te worden. Dat is het inderdaad geworden. Vanaf 1973 geldt de 127 als de meest gekochte auto in Europa. Een toch wel opmerkelijke prestatie, want inmiddels zijn nagenoeg alle grote autofabri kanten met een model in die klasse op de markt verschenen. Desondanks heeft Fiat de 127 aan de top kunnen handhaven. Voltreffers als de Renault 5 en de VW-Golf hebben hem niet van zijn plaats kunnen verjagen. Dit jaar lanceerde Fiat ter gelegenheid van het feit dat de 127 voor de zesde achtereenvolgende keer de meest gekochte auto in Europa was de z.g. 127 Top. Daar komen dan nog by een nieuwe 1050 cc motorenkele luxueuzere uitvoeringen en een nieuwe 127 Sport. Mede door deze grote variëteit zal het ande re autofabrikanten niet gemakkelijk vallen dit Fiat-succes te evenaren. De diesel is zuiniger dan de benzinemotor. In het algemeen althans. On danks het feit dat de aan- schaffingskosten hoger lig gen, dat de wegenbelasting meer bedraagt en dat men vaak diep in de beurs moet tasten als men met een diesel voor een reparatie naar de ga rage moet - wat overigens niet zo gauw gebeurt. En als men met de diesel in het buitenland rijdt is er van het voordeeltje in de brandstof prijs veelal niets te merken. In de meeste landen is diesel net zo duur als benzine. Maar overal blijft één voordeel on veranderd overeind: de diesel heeft een lager brandstofver bruik. V roeger moest je daar nogal wat voor inleveren: lawaai, stank en rook. Maar die scherpe kanten zijn er vooral de laat ste jaren danig afgevijld. De ontwerpers hebben de diesel inmiddels tot een lekker lo pende machine gemaakt. Met een aantal beperkingen na tuurlijk. Zo moet er bij alle diesels nog steeds wat pit worden ingewisseld. Voor het feit dat men aan de Neder landse pompen goedkopere brandstof mag innemen het scheelt nog altijd zo'n veertig cent per liter, in Frankrijk en kele maanden geleden zelfs twee kwartjes per liter... maar tussen die pompen door rijdt men wat moeizamer. Dat mag men niet al te letterlijk f beeld te geven: we hadden dezer dagen een vijf cilinder Audi 100 diesel van importeur Pon in Leusden voor een rij— impressie ter beschikking gekregen. We hadden al eer der in zo'n 100 gereden. In verscheidene versies zelfs. Stuk voor stuk ruime, ge makkelijke hanteerbare en prettige rijdend limousines. Maar de vijf cilinder uitvoering was duidelijk een uitschieter naar boven. Deze toch nog verrassende benzinemotor bleek zeldzaam soepel met kostelijke kracht en frappant, vermogen. En in vergelijking met die krachtbron is de die sel toch wel een sterke terug gang. Men heeft bijvoorbeeld meer dan elf seconden nodig om van stilstand op een snel heid van tachtig kilometer per uur te komen. De benzi- ne-uitvoering kan het binnen acht. En de top gaat niet bo ven de Ï50 kilometer uit, met benzine ver boven de 170! Nu klinkt dat zo allemaal wat harder dan het in werkelijk heid is. Gelukkig voelen niet zo veel automobilisten zich geroepen telkens weer alles uit de kast te halen bij het wegrijden. (Dan zou het ver keer nog rumoeriger zijn dan het nu al is). Voor de meesten onder ons is het acceleratie vermogen van deze Audi 100 diesel echt wel genoeg, al komt men nu en dan situaties tegen waarin men wat meer fut op prijs zou hebben ge steld. En een top van om en nabij de 150 kilometer per uur mag dan voor zo'n solide ogende wagen niet al te sprekend zijn, het is voor de heer en me vrouw Doorsnee dik vol doende. Bovendien, aan zul ke geringe beperkingen went men heel snel en dan is het echt erg aangenaam met een fikse kruissnelheid over de snelwegen te zoeven. Want juist op die snelwegen toont de moderne diesel zijn kracht een uiterst betrouw bare en regelmatig draaiende krachtbron, die in "onze" Audi met een minimum aan geluid zijn werk deed. Daar is er qua geluidsvolume nau welijks verschil te ontdekken met de benzinemotor. Hoe anders is dat als men 's och tends van huis vertrekt. Het duurt natuurlijk wat langer voor men weg kan. Eerst even voorgloeien. Maar dan slaat de motor onherroepelijk aan. En de hele buurt mag meege nieten. Want in het begin is hy uiterst rumoerig. Voor men sen die erg vroeg (of 's avonds erg laat) vertrekken is het bij na gênant. Het is niet de eerste keer dat we hier wijzen op de nadeeltjes die er nog aan de diesel kle ven. Maar ze worden steeds minder. En ondanks dat is de ze Audi 100 diesel een mach tige kar. Dat moet ook wel. Audi wordt niet voor niets als het "luxe" merk van het Volkswagen-Audi concern gepousseerd. Dat moet zo'n merk waarmaken. En we vonden het weer een plezier in die stijl- en smaakvolle Audi 100 te rijden. Aantrek kelijk om te zien, mede door de stuurbekrachtiging ge makkelijk te hanteren, goed van zit, enfin alles om zowel in de stad als op de lange afstand prettig bruikbaar te zijn. En de dieselmotor maakt hem dan nog "goedkoop" tussen aanhalingstekens. Want om de minste dieseluitvoering te krijgen moet men 31.459 gul den neertellen. De meest luxueuze kost bijna veertig mille. Dat is vele duizendjes meer dan een benzine-uit- voering kost. En dat moet men aan de pomp zien terug te verdienen. Dat kan, maar het duurt wel even. Want wij kwamen in onze testperiode op een ge middelde van één op elf. De fabriek zegt dat één op twaalf goed haalbaar is. Wij haalden dat niet al vonden we ons re sultaat voor zo'n auto lang niet onverdienstelijk. En dat met een voordeeltje van veer tig cent per liter. Men kan dan zelf uitrekenen of de Audi 100 diesel als vervoermiddel niet alleen aantrekkelijk maar ook nog voordelig is. B a_ag Het is niet waarschijnlijk dat we deze fraaie automobiel in deze uitvoering zo ooit op onze wegen zullen zien rijden. Het is slechts een "probeersel" van Ford: Probe I. Maar met dit lijntje moet het volgens de berekeningen mo gelijk zijn een brandstof-be zuiniging van niet minder dan dertig procent te berei ken. Dat beweerde althans Fords topman Robert Lutz kortgeleden in Frankfort. Op elektronisch gebied is deze Probe 1 volgestopt met snufjes. De wagen wordt bediend door m middel van een elektronische identiteits-veïligheidskaart als vervanger voor de nor male bos met sleutels. De kaart - met een eigen micro chip - kan deuren openen en de motor starten. De wagen (niet groter dan een Ford Taunus) heeft ook een televisiescherm voor iedere mede-inzittende, mede te ge bruiken voor video en tv-spe- len. Het is dan wel een experiment van Ford, maar wel een met het oog op de naaste toekomst. Daarom, iets wat op deze wa gen lijkt zou best eens de fa milieauto kunnen zijn waar in we over tien jaar rijden. Morgen zou de grote dag zijn in Bladerwoud. Want de Bladerko ningin zou die dag komen. Alles werd versierd de dag van te voren. Ja, het is een heel groot feest want de Bladerkoningin komt helemaal uit China! Eindelijk was het dan zo ver. De Bladerkoningin kwam 's mor gens om Half tien aanrijden met haar Bladerkoetsier. Hoi! Riepen allen mensen blij! Eindelijk, eindelijk is de Bladerko ningin er! We hebben al drie uur staan wachten. Zo, zo dacht de Bladerkoningin, zo vroeg al opgestaan^ Er kwamen grote op tochten langs, 's Middags kwam er een grote kermis, met draaimolens, reuzeraderen, gokautomaten en veel meer leuke dingen. De Bladerkoningin vindt het zo leuk dat ze nog een dagje blijft. Wat gezellig, ik wou dat het al ochtend was. Zo viel ze in slaap. De volgende morgen was er nog even groot feest. De Bladerko ningin werd met de burgemeester door de kermis geleid. De Bladerkoning Wint met bingo een grote beer. Leuk voor mijn kleindochter, zegt ze tegen een van de journalisten. Die avond ging de hele stad uit eten. Ja, want de burgemeester betaald. Eindlijk was het halfacht 's avonds. Iedereen ging uit eten. Het was erg stil in de straatjes waar geen eethuisjes staan. De volgende ochtend ging de bladerkoningin weer terug naar China. Iedereen in het stadje Bladerwoud vond het erg jammer. Nou ja overal moet een eind aan komen dus ook aan de herfst!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Karin Moene, Albatrosstraat 11 Leiderdorp Negen jaar. Redactie: Anrieloes Bronsgeest en Henk de Kat 3» Claudet van Kampen Schubertlaan 54 Leiden. 7 jaar. Miranda v.d. Wetering Dorus Rijkerstraat 33 Alphen aan den Rijn. 8 jaar.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31