Eerste nieuwe woningen in Koppelstein gereed DROEVIG BEELD LEIDSE-BAANPROJECT [Le/flfse agenda Plan voor houw van sporthal bijna gereed «Uinu i' 11'I'h GROOTSCHEEPSE ACTIE TEGEN VERKEERSOVERLAST STEVIG SWINGEND CONCERT FISCHER-Z J Nieuwe commissaris van politie in Wassenaar ZATERDAG 3 NOVEMBER 1979 LEIDEN - Staatsssecretaris Brokx, van volkshuisvesting heeft gisteren de eerste sleutel uitgereikt aan de bewoners van de eerst gereedgekomen woning in het nieuwbouw- gebied Koppelstein (Morskwartier). Vier andere Leidse gezinnen kre gen gisterenmiddag ook de sleu tel waarmee zij hun nieuwe wo ning konden betrekken. Wet houder Verboom wees tijdens de feestelijke aangelegenheid op de grote betekenis van dit project ondermeer voor de doorstro ming. Hij drong er bij de staats- scretaris op aan dat in de komen de jaren meer betaalbare wonin gen zullen worden gebouwd en sprak zijn verontrusting uit over de prijsvorming in de nieuw bouw. "Er moeten betaalbare woningen worden gebouwd en het is de vraag of deze regering dat kan", aldus Verboom. De woningen in Koppelstein, waarvan 75 procent in de laag bouw en 25 procent in gestapelde bouw, zijn gebouwd in opdracht van de stichting 'Onder eigen dak'. Deze stichting maakt geen winst en ook de (toekomstige) bewoners zijn gebonden aan een anti-speculatiebeding dat gezien moet worden als een boete op de winst (speculatie) die wordt ge maakt bij de eventuele verkoop van de woning. Bovendien legt een zogenaamd kettingbeding vast dat de woning bij verkoop moet worden aangeboden aan iemand die bij de gemeente Lei den staat ingeschreven als wo ningzoekende. De grond voor de woningen is door de gemeente Leiden in erfpacht uitgegven. Staatssecretaris Brokx zei te be grijpen dat in gemeenten waar woningnood heerst verkoop-re gulerende bepalingen worden gehanteerd. De staatssecretaris gaf niet duidelijk blijk van zijn opvatting daarover maar wel van een advies dat hem dezer dagen bereikte van de Raad voor de Volkshuisvesting (het hoogste adviesorgaan van de minister) waarin men zich uitspreekt tegen dit soort regelingen omdat geen beweging meer mogelijk zou zijn in de woningvoorraad. Brokx waarschuwde verder dat de stij ging van de bouwkosten niet kan doorgaan en dat de regering de financiële ontwikkelingen nauwlettend volgt. Volgens de staatssecretaris moeten vooral grenzen worden gesteld aan de kwaliteit van de woningen omdat "het betere anders de vijand wordt van het goede". HAARLEMMERMEER Blokkades, spandoeken en duizenden stickers maken deel uit van een groot scheepse actie, onder het motto "De Ringdijk moet veiliger", die morgen offi cieel van start gaat. Deze ac tie, die ongeveer een week in beslag gaat nemen, is geor ganiseerd door de verkeers- groep "Ringdijk Haarlem mermeer", waarin alle 17 dijkdorpen van deze polder zijn vertegenwoordigd. De strijd met de gemeente Haarlemmermeer voor een verkeersveilige Ringdijk, die tot op heden steeds van achter het bureau werd ge voerd, is hiermee verlegd naar de dijk zelf. De ver- keersgroep meent dat nü een oplossing moet worden ge vonden voor de levensge vaarlijke situatie zoals die voor de Ringdijk geldt. "Na meer dan een jaar van over leg zijn de dijkbewoners het beu. In bijna elk gezin is wel iemand bij een ongeval op de dijk betrokken geweest. Daar moet nu maar eens een eind aan komen", zo luidt de verklaring van de verkeers- groep. Het grote struikelblok rond het zoeken naar een oplos- sing voor de gevaarlijke verkeerssituatie op de dijk is nog altijd de vraag wie nu eigenlijk verantwoordelijk is voor de veiligheid: de ge meente of het polderbestuur. Hierover is binnenkort een nota van het gemeentebe stuur van de Haarlemmer meer te verwachten. De be woners van de 17 dorpsker nen aan de Ringdijk willen hier echter niet op wachten, mede omdat zij vrezen dat de nota uiteindelijk toch geen uitkomst zal bieden. Vandaag vinden alle bewoners van de Ringdijk onder meer twee briefkaarten in de bus, die zij ondertekend kunnen opsturen aan de wethouder van verkeerszaken van de Haarlemmermeer M. Kam per en de dijkgraaf van het waterschap Groot-Haar lemmermeer W. F. de Vreeze. Door de kaarten te onderte ken en op te sturen geven zij te kennen "te protesteren te gen het uitblijven van maat regelen voor een veilige Ringdijk". De Schipholloop (een hard loopwedstrijd over de bijna 70 kilometer lange Ring dijk), die morgen plaats vindt, wordt aangegrepen om de actie een extra in de belangstelling te brengen. Elk dorp zal de loop op een "bijzondere manier" ont vangen. De actievoerders la ten wel weten dat de wed strijd als zodanig geen hin der zal ondervinden van de actie en dat "vanzelfspre kend" wordt gelet op de ver keersveiligheid gedurende de hele actie. Mick Jagger is de grote man binnen The Stones: Eric Burdon vroeger binnen The Animals; Ray Davies binnen 'The Kinks', Paul NcCartney was dat binnen 'The Beatles' en Eric Clapton binnen 'The Yardbirds'. Het is sympto matisch voor de huidige hard rock formaties, dat zich steeds minder individuele muzikanten c.q. zangers als 'eersten onder huns gelijken' opwerpen. Steeds meer wordt popmuziek het resul taat van een gezamenlijke inzet op basis van gelijkwaardigheid. Een treffend voorbeeld daarvan was het stevig swingende concert van 'Fischer-Z' gisteravond in een compleet dolgedraaide Stadsgehoorzaal. We moeten wat Leiden betreft meer dan vijftien jaar terug gaan (concert van Adamo in diezelfde Stadsge hoorzaal), willen we op een con cert stuiten, waarbij het publiek eveneens zo ver het podium op kwam. Helemaal waanzinnig van Vlot en zeer afwisselend programma van R'stad-spelers LEIDEN - Op uitbundige wijze vierden de 'Randstadspelers' gis teravond in een werkelijk overvol Antonius Clubhuis hun koperen- jarig jubileum. Een bijna overladen programma met evergreens, musical- en ope rette melodieën, dat bijna vier uur duurde. De 'Randstadspelers' vormen een zang- en muziekver eniging van amateurs, die optre den voor onder meer personeels- verengingen, en bejaardencentra verzorgen. In de loop van hun 121/ 2 jarig bestaan hebben de 'Rand stadspelers' een zekere mate van toneelervaring op kunnen doen. Deze ervaring bleek gisteravond uit een vlot en afwisselend pro gramma, waarin heel wat over bekende muziek ten gehore werd gebracht. Voor en na de pauze brachten koor en orkest o.l.v. dirigent/arran geur/zanger Bram Lambooy nummers als "Happy Days are here again", 'Reiche mir zum Ab- scheid noch einmal die Hande', 'Close to you', 'Als ik toch eens rijk was' enz. met solistisch op treden van o.a. Chris van Schie, Mary Schaap, Frans de Jong en Albert de Best. Vooral Lucia (met drie zelfgeschreven en zelfge componeerde liedjes), Marina van Schie (I don't know how to love him) en organiste/zangeres Angely den Haan (met haar zeer acceptabele versie van 'My Way') brachten opvallende solo's. De presentatie van dit showgebeu- ren verliep nagenoeg vlekkeloos: zo is in dit verband de sfeerbepa lende kleding bij de verschillen de soorten muziek te noemen, die zeer goed was verzorgd; men had zelfs bij het Hawaii-nummer na de pauze aan de beroemde danse ressen gedacht. Terecht had men ook aan de geluidsinstallatie en geluidsmixage veel aandacht be steed, hetgeen de voorstelling zeer zeker ten goede kwam. WIJNAND ZEILSTRA enthousiasme was het publiek gisteravond door de opvallend makkelijk in het gehoor liggende sound van John Watts (guitar lead vicals), Steve Skolnik (Key- bard vocals), Steve Liddie (drums percussion) en David Graham (bass). Tussen ingedeuk te bierblikjes dreef het swingen de geluid de op drift geraakte menigte steeds dichter tegen het podiun aan. Meisjes op de rug van vriendjes en zelfs éénmaal een meisje op de rug van haar vriend, die zelf ook weer op de rug van een andere vriend zat. Roadies van 'Fischer- Z', die na de eerste'break'het op dringende publiek in de zaal te- rugsmeten, een jongen die de mi crofoon van John Watts pakte en voorts luid boe-geroep, toen Fi- scher-Z, na in de reprise voor de tweede maal 'The Worker' te hebben gebracht, niet bereid bleek tot een extra-toegift. 'Spi ders', 'The French Let Her', 'Wax Dolls' en 'Headlines' gierde gis teravond door een zwetende zaal, dat buiten zichzelf raakte van on verwerkte emoties. Fischer-Z bezocht Leiden. We hebben 't geweten. BERT KOEKEBAKKER. Romantische mis in Staatssecretaris Brokx bij het overhandigen van de eerste sleutel aan de familie Bergman. WASSENAAR - De heer A.G.L. Rijken is gisteren in Wassenaar geïnstalleerd als commissaris van politie in deze gemeente. Hij volgt daarmee de heerG.J. Boven op die functioneel leeftijdsonslag gekregen heeft. Rijken werd in 1938 geboren in Dinxperlo (Gel derland). Vanaf 1959 bezocht hij het opleidingsinstituut voor ho gere politieambtenaren in Hil versum, de voorloper van de Ne derlandse Politie Academie, welke nu in Apeldoorn gevestigd tot het gemeentepolitiekorps van Den Haag. Twee jaar later werd hij daar adjunct inspecteur en la ter inspecteur. In '66 kwam hij bij de Wassenaarse gemeentepolitie terecht waar hij vijfjaar later tot hoofdinspecteur ambtenaar tweede klasse pro moveerde. In '77 werd hij ambte naar le klasse het laatste opstapje naar het commissariaat waarvoor hij gisteren geïnstalleerd is door de Wassenaarse burgemeester. Gistermiddag was in het gemeen tehuis nog een receptie voor de pas benoemde commissaris. VOORSCHOTEN - Het beleid van burgemeester en wethouders van Voorschoten zal volgend jaar vooral zijn gericht op het welzijn van de inwoners van Voorscho ten. Dit blijkt uit het beleidsplan van B en W voor 1980. In Voorschoten is een gebrek aan sportvelden. Het streven zal in 1980 gericht zijn op de verplaat sing van het volkstuinencom plex. Het oude tuinencomplex zal worden ingericht als sport veld. Er komt 1 hockeyveld en twee andere sportvelden. Omdat voor de realisering van het volks tuinencomplex nog particuliere grond verworven moet worden verwachten B en W voorlopig nog een flinke wachtlijst bij de volks- tuindersvereniging. Er zijn verder vergevorderde plan nen voor de bouw van een sport hal in het gebied Bijdorp. Die sporthal moet worden neergezet door een beleggingsmaatschap pij. B en W willen nog niet de naam van de bouwer bekendma ken. Het plan voor de sporthal is al wel bijna gereed. De aanleg van ruiterpaden zal in het regionaal overleg worden besproken. Momenteel zijn onderhandelingen gaande om te komen tot een goe de huisvesting voor de groep Voorschoten van de rijkspolitie. De openbare orde en veiligheid is volgens B en W van Voorschoten, gebaat met een definitieve goede huisvesting voor de politie. Het korps in Voorschoten is thans 24 man en vrouw sterk maar zou fei telijk uit 29 man/vrouw moeten bestaan. De plaats voor de bouw van een nieuwe politiehuisves- ting is opgenomen in het plan Bijdorp. In dit plan is ook een ge zinsvervangend tehuis opgeno men voor gehandicapten. De gemeentelijke voorlichting zal in handen blijven van de gemeen tesecretaris onder verantwoor delijkheid van wethouder Mar selis. Vorig jaar meende het col lege van B en W dat een voorlich tingsambtenaar noodzakelijk zou zijn maar hier heeft men om fi nanciële redenen vanaf gezien. In samenwerking met Leiderdorp en Zoeterwoude heeft Voorscho ten een functionaris aangetrok ken die het oog moet gaan hou den op het eventuele misbruik maken van de sociale verzerkin- gen. De drie wethouders verze kerden, gisteren tijdens een pers conferentie, dat geen heksen jacht zal worden gehouden. De bouw in Ter Wadfingerhoek wordt niet eerder verwacht dan in april 1981. In dat wijkje worden woningen gebouwd speciaal voor ambtenaren van de gemeente. De voorbereidingen vergen nogal veel tijd. Het college van B en W zegt de noodzakelijke ingreep in de boerderij 'Wie kan keeren' te be treuren. Er zal worden gepro beerd om een zodanige begelei ding te geven dat het aantal hon den en katten in de boerderij be perkt kan blijven. Voorlopig wordt nog niet gedacht aan de oprichting van een dierenasiel. Scheppingskerk LEIDERDORP - De Scheppings kerk herbergde twee koren van twee dirigenten en na de pauze bovendien de Rijnlandse Orkest Vereniging om de alom geliefde Messe Solennelle van Gounod meer gestalte te geven. "Begelei den" zou een incorrect woord zijn, omdat het orkest op allerlei plekken zelfstandig functioneel meedoet. Gounod wil in de eerste plaats kleur en warmte, breed or kestraal met de charmes erbij van een harp en de pikant hoge uit stoot van een piccolo. Dit is wel de meest romantische mis in het bestand van de Nederlandse koorrepërtoires. Het nauwelijks hanteren van het contrapunt geeft al van koren, die niet aan de spits staan, de hoge bevrediging zo'n imposante mis meester te worden. Gounod raakt het po pulaire, maar waakt ervoor dat de devotie op de liturgisch gevoelige plekken niet ontbreekt. Deze Mis stond o.l.v. Peter Siere- veld, die het orkest en zijn mid delgroot (Alphens) N.H. Kerk koor aanvoerde met in de voor hoede opgesteld het Leiderdorp- se Kamerkoor. Alle garanties wa ren aanwezig voor een boeiend, gaaf stromend verloop. Een ware tegenstelling de andere prestatie, die een studieuse afwe ging moet hebben betekent: drie delen uit het Baclb-motet (BWV 225) Singt dem Herrn ein neues Lied, waarin elk van de twee ko ren een eigen partij stelde en één gezamenlijk. Hier is alles contro- pent. Ik vond één plek, waar heel hoog de sopranen even niet gelij kelijk de kern van de toon troffen. Verder kon het onkritisch luiste ren blijven. Hier had Wim van Meeuwen de leiding. Met zijn Leiderdorps Kamerkoor alleen gaf hij Mendelssohn's Kantate Austiefer Not. Het programma vermeldde nog werk van Schulz (indrukwek kend, homofoon), Perti (Kamer koor a capella), Herbeck (een pas torale waarin de koorsopraan Els van Onselen zich loffelijk als solo onderscheiden kon). De orgelin- vallingen werden door de Al- phense organist Simon Stelling gegeven. KEES VERHOEF VEER DUURDER VALKENBURG/OEGST- GEEST - De tarieven van het veer tussen Valkenburg en Oegstgeest (over de Oude Rijn) gaan omhoog. Dit blijkt uit een voorstel van Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land aan Provinciale Staten. Voetgangers moeten voor een overtocht 35 cent gaan beta len in plaats van 30 en (brom) fietsers 45 cent in plaats van 40. Een knipkaart voor voet gangers wordt verhoogd van 2.40 naar 2.80 en voor (brom) fietsers van 3.20 naar 3.60. Een weekkaart komt voor voetgangers op 2 gulden (was 1.50) en voor (brom) fietsers 2.80 (was 2.10). DEN HAAG - „Een droevig beeld". Zo schetste het provinciale Sta tenlid Van der Vlist (PvdA) giste ren de resultaten van het experi menteerproject Leidse Baan. „Het valt bitter tegen", zo vulde CDA-statenlid De Koning hem aan. En gedeputeerde Diepen horst, eerst verantwoordelijke provinciaal bestuurder voor Ver keerszaken, gaf toe: „Het gaat ontzettend langzaam". Eerder had E. Meelis van de Leidse Werkgroep Milieubeheer aan de statenleden die de provinciale verkeerscommissie blijk gegeven van zijn teleurstel ling over wat er tot nu toe met het experimenteerproject ter verbe tering van het openbaar vervoer is bereikt. De Werkgroep Milieu beheer heeft destijds een belang rijke bijdrage geleverd aan de ac ties die er ten slotte toe leidden dat Provinciale Staten besloten omdézgn. Leidse Baan (een pro vinciale weg tussen Leiden cn Den Haag) niet aan te leggen. In plaats daarvan werd het zgn. ex perimenteerproject Leidse Baan opgezet, waarbij het openbaar vervoer tussen Leiden en Den Haag zoveel mogelijk zou worden verbeterd. Het Rijk stelde er een speciaal financieel potje voor be schikbaar. Zeven jaar is een speciale commis sie nu bezig met plannen te ma ken en veel meer dan tot een ver betering, o.m. door de aanleg van vrije busbanen, van het openbaar vervoer tussen Leiden en Kat wijk heeft dat niet geleid. „De kern, de relatie tussen Leiden en Den Haag, daar is in feite niets mee gebeurd", constateerde PvdA-statenlid Van der Vlist gis teren. Gedeputeerde Diepen horst schetste de positie van de provincie als een tamelijk mach teloze. De provincie praat mee over de plannen, maar heeft geen enkele bevoegdheid tot het ne men van beslissingen. „Het beste zou zijn om degenen die geroe pen zijn om beslissingen te ne men wat meer openbaar-ver- voerminded te maken", riep Diepenhorst uit. Uit zijn woorden viel op te maken dat het overleg tussen de diverse betrokken wegbeheerders (ge meentebesturen, rijkswaterstaat) niet altijd even soepel verloopt. Zo stuit verbetering van het openbaar vervoer tussen Leiden en Den Haag vooral op proble men in en met de gemeente Was senaar. „Wassenaar doet moei lijk, maar aan de andere kant moet ik toegeven: de situatie op de Rijksstraatweg geeft ook bij zondere problemen", aldus Diepenhorst. Van der Vlist drong erop aan om de diverse voorstellen die er voor het traject Leiden-Den Haag be staan, openbaar te maken. „Nu kan iedereen zich achter een an der verschuilen". Diepenhorst zei daar wel voor te voelen, voeg de de daad nog niet bij het woord, maar beloofde in ieder geval te proberen om het overleg tussen de diverse betrokkenen te verbe teren. Hij beloofde, op aandrin gen van Meelis van de Werkgroep Milieubeheer en Statenlid De Koning (CDA), verder te zullen nagaan of het gebied waarover het experimenteerproject zich uitstrekt, uit te breiden met Zoe- termeer en Delft. Het eerste plan dat de komende ja ren zal worden uitgevoerd is de verbetering van het openbaar vervoer tussen Leiden en Lei derdorp, met name op de Hoge Rijndijk. Het Meerjarenplan Per sonenvervoer, dat gisteren door minister Tuijnman aan de Twee de Kamer is aangeboden, maakt daar melding van. Zaterdag Groenoordhallen - Instructiedag ^lajo- de. 9- 15 u 119 - 23 uur Tapta- Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, 21 uur Hot House, het Rob Agerbeek- kwartet. Augustinus - Rapenburg 21, 20.15 uur, Open Huis m.m.v. "Het Volks Theater" en de popgroepen "Delrose" en "Vlechtwerk" plus Films. Schouwburg - We mogen niet klagen, solo-cabaretprogramma van Dolf de Vries. 20.15 uur. Stadsgehoorzaal - Breestraat, van 12-16.30 uur en 19-22.30 uur, Concours tussen harmonieorkesten, fanfares en Zondag Jazz op zondag - Hans Menkenrest. Boshuizerlaan, 14.30 uur. Middelweg 19c- - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, Femke, ontmoetingscentrum voor vrouwen, 13 - 16 uur. LAK-theater - Levendaal 150, kinder voorstelling kindertheater "Plok", "Ko ning Hoep en de magiese erwtensoep", 15.00 uur. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uut vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad), H. Aelbers, Noordeindsplein 2a, telefoon 122268. Wyk 2 (Kooi en Merenwyk), R. van Leeuwen. Hooigracht 48a, telefoon 133834. Wijk 3 (De Waard, Professoren- wijk, Tuinstadwijk en zuid-binnenstad), A. van Luyk, Wasstraat 2a, telefoon 122522. Wijk 4 (Zuid-West, Haagweg- kwartier), Witte Singel 69, telefoon 123089. Leiderdorp - Za 3 nov. H. van Wijk, Van der Valk Bouwman weg 198, telefoon 890529. Zo. 4 nov. F. Kemme, Grotius- laan 12, telefoon 893139. Oegstgeest - E. Roelants, Fr. Halslaan 10, telefoon 153747. Voorschoten - Za. 3 nov. A. Tromp, Leidseweg 328, telefoon 071-762159. Zo. 4 nov. C. Meijer, Roucooppark telefoon 2493. Warmond - A. de Gijzel, O. Nassaulaan 10, Warmond, telefoon 01711-10834. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 2-9 nov. door apo theek Tot hulp der Menschheid, Ros- Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tele foon ten noorden van de Rijn 134604, ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp Zoeterwoude - Gezond- Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tele foon 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, telefoon 4641. Warmond - Zr. G. van der Meer-Stor- horst. Wilgenlaan 28, telefoon 02521-10929. Dierenartsen Weekendregeling dierenartsen Muur- ling/Roest/Helder, G. Roest, Haaghuis- hof 5, Leiderdorp, telefoon 890405. Weekenddienstregeling dierenartsen Krol/van Gool/Vestjcns Y. Krol, Kenne dy laan 160, Oegstgeest. Telefoon 153266. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2