f.i-. 1 f lil» Safari dooreen verloren paradijs SDüE^B ff Oeganda na Idi Amin (deel 1 ZATERDAG 3 NOVEMBER 1979 PAGINA 2 1 LIRA (LANGO, NOORD- OEGANDA) - „Nyerere ndjoe, Amin ndjini!", zin gen ze. „Lang leve Nyere re, weg met Amin!" Uhu- ru-dag in Lira, 9 oktober, herdenking van de onaf hankelijkheid, de bevrij ding van het Britse kolo nialisme in 1962. Zestig brede grijnzen op de ge zichten van de zingende dansers. Parelwitte tan den flitsen in het sche merduister onder de reus achtige mango-boom. Bezwete, zwartglimmende lijven, trillend in het aardschokkende stampritme van de inheemse dans. Wraak en blijdschap in zes tig paar vuurschietende ogen. Het is hun eerste feestdag, hun eerste dans, hun eerste lied sedert acht jaar diepe duisternis. Want dit is Lango, Amins martelkamer bij uitstek. We zitten midden in de bush, een godverlaten eenzaamheid, veer tig kilometer weg van het dichtstbijzijnde plaatsje. Slechts een vijftal hutten, een gastvrije Langi-familie, die zelfs een koe voor haar gast slacht, de dansers uit omliggende hutten-gemeen schappen, de blitzkrieg van dui zenden muskieten en verder al leen de diepzwarte stilte van de Afrikaanse nacht, een paar gra den boven de evenaar, waar alles anders is voor een Europeaan, zelfs de halve maan die hier niet verticaal maar horizontaal door midden is „gesneden". Lango Lango. Het meest geteisterde dis trict van Oeganda onder Amins barbaarse regime. Niet één fami lie hier die niet minstens één keer door de moordenaars van de ver ziekte tiran is bezocht. Acht jaar lang hebben de Langi elke mi nuut van de dag en de nacht in de doodsangst gesidderd. Elk nade rend motorgeronk betekende onheil en weer een overhaaste vlucht diep het hoge gras in, hut ten en bezittingen achterlatend. De wrede Nubiërs, Soedanezen en Kakwa van Amins huurlin- genleger moordden hier blinde lings, zonder enig onderscheid, roofden alles wat ze voor de vin gers kregen. Pure terreur en alleen maar omdat de mensen hier Langi zijn. Amin zelf is een Kakwa uit het Nijl-dis- trict in Oeganda's uiterste noordwesten. En de Kakwa ha ten de Langi (niet in het minst omdat Amins voorganger, ex- president Milton Obote, een Lan gi is). En dus was elke Langi vo gelvrij. Letterlijk. Je kunt er in Afrika nooit omheen: die voor iedere weldenkende Afrikaan pijnlijke traditie van de diep ingekankerde haat tussen verschillende stammen, tegen stellingen die het hele politieke en sociale leven nog volledig be heersen. Zeker ook in Oeganda, dat, hoewel maar zes keer zo groot als Nederland, ruim twintig hoofdstammen kent. Radio- Kampala geeft het nieuws dage lijks in tien inheemse talen plus Kiswahili en Engels. Van het half miljoen doden dat Amin volgens de huidige presi dent, Godfrey Binaisa, op zijn geweten heeft, vielen er alleen in Lango ruim honderddui zend. Wraak Maar Obote kreeg zijn wraak. In Tanzania bundelde hij de hele Oegandese oppositie in balling schap en kreeg tenslotte de on misbare militaire hulp van presi dent Julius Nyerere om het mon ster te verdrijven. Ik heb nooit zo'n uitgelaten blijd schap gezien als daar onder die mango-boom in Lira, Lango. Was Uhuru tot nu toe een soort onaf- hankelijkheidsfeest zonder veel emotionele herinneringen, dit keer was het een echte bevrij dingsdag. Ik ben niet oud genoeg om me mei 1945 duidelijk te her inneren, maar dat feest moet erg hebben geleken op deze Uhuru- dag in Lango. Voor het eerst lopen er weer Langi op straat. Onder Amin was het hele district spookachtig leeg, niemand waagde zich buiten. Voor het eerst wordt er weer ge danst. Gezongen. Snel en geestig aan de nieuwe politieke toestand aangepaste teksten. Puur poli tiek cabaret. Liederen over de dappere Tanzanianen, „Nyerere ndjoe!", „Obote ndjoe!", „UNLF (het Oegandese bevrijdingsfront dat nu regeert)'ndjoe!". En Binai sa, vraag ik voorzichtig. Enige aarzeling - dan: „Ndjoe!" Tropenhelm Eerder op die dag zat ik op de ere tribune van het stadionnetje van Lira. Ongevraagd, maar je huidskleur betekent automatisch dat je een bezoeker van ver bent en dus word je gastvrij onthaald. Vlakbij de provincie-gouverneur krijg je een klapstoel. De man draagt een buitenmodel-uniform met oer-Britse tropenhelm. Zó lang is Uhuru immers ook nog niet geleden. Het feest is schitterend. In dit leeg geroofde land, waar vrijwel niets meer te krijgen is behalve op de zwarte markt, waar honderden mensen uren in de zinderende zon in de rij staan voor een winkel waar rantsoenen zout worden verkocht, waar restaurants niets meer te bieden hebben dan een glaasje water, wat prik, per dag - - Av-A: y, De bevrijders uit Tanzania zingen op Uhuru-her denking een loflied op hvnpresident Nyerere die Amin verjoeg. De militairen zijn al bijna een jaar van huis en niemand weet hoelang ze in Oeganda nog nodig zijn. een paar pijpjes bier en als „bor- relhap" hooguit wat gestampte matoke (bananen), daar is gast vrijheid nog steeds een heilige wet: de hele eretribune en aan palende opstandjes wordt zo maar getracteerd op een glaasje water (een godsgave bij 40 graden zonder zon-afscherming), dan ook nog een fles bier en tenslotte hele brokken warm koeievlees. Ideetje voor de Nederlandse clubbesturen die steeds maar klagen over het matige bezoek in onze voetbalstadions. Parade De opening is een parade. Als de reden niet zo ernstig was, zou je glimlachen om het soort mensen dat erin meemarcheert een handvol politieagenten, een paar honderd verpleegsters en schoolkinderen. Eigenlijk prach tig, zo vriendelijk, zo weinig sol datesk. Maar Oeganda hééft ge woon geen leger meer om te pa raderen. De hele huurlingenhor- de is in april en mei met de staart tussen de benen rovend en moordend door het noorden de grenzen met Soedan en Zaire overgevlucht, op hol voor de op rukkende Tanzanianen en Oe gandese ballingen-vrijheidsstrij ders. Jammer voor de Kenianen, die da gelijks anders lezen in hun kran ten, maar d'r zit nu vrijwel geen enkele bewapende Amin-soldaat meer in Oeganda's noorden. En als ze er al zitten, uniformen en wapens diep in de bush verstopt, is hun terreur toch zo goed als af gelopen. Veedieven The Nation op 2 oktober in Nairobi: „Muitende Amin-troepen rukken in Karamoja op naar de stad Mo- roto, zeker 1500 man sterk, en ze moorden erop los". Reizigers uit dat afgelegen noordoostelijke deel van Oeganda later. „Dat was gewoon een stel veedieven op strooptocht. De Karamojong doen al generaties lang niet an ders. Traditie. En het gestolen vee drijven ze niet zelden de grens over naar... Kenia, dat lie derlijk profiteert van de zwarte handel - magendo - omdat de of ficiële koers van de Oegandese shilling precies gelijk is aan die van Kenia maar onder de tafel moet je er tien neertellen om één Keniase te pakken te krijgen. Kun je nagaan hoe die Kenianen winst maken. Een koe kost 2000 shilling. Maar voor hun 2000 shil ling krijgen ze er gemakkelijk 20.000, zodat ze niet met één koe maar met 10 vertrekken. Slang En een paar weken geleden be richtte de Keniase pers dat er er gens in het district Basoga een fmoordaanslag op president Bi naisa was gepleegd. Er was in een plaatselijk stadion op hem ge schoten. Met andere woorden: het gaat niet best met het nieuwe bewind. Er is op die dag inder daad geschoten in dat stadion. Door politiemannen die een slang doodden die tussen het publiek was doorgedrongen. Je vraagt je af wat voor nieuws bronnen dat zijn in Nairobi. Trouwens, in heel Oost-Oeganda werkt bijna geen enkele tele foonverbinding, hoe zouden al die verhalen dan in hemelsnaam op waarheid kunnen worden ge test. En zelf gaan Kenianen niet naar Oeganda. Teveel boter op het hoofd omdat het sterk op het Westen gerichte, oer-kapitalis- tisch ingestelde Kenia Amin al tijd heeft ondersteund. Toen Amin in de laatste wan- hoopsdagen van zijn oorlog tegen de Tanzanianen hulp kreeg van een bataljon Libiërs, mochten die heren doodleuk op een Keniaas vliegveld landen, terwijl de hele wereld toch juichte over het na derende einde van het Oegandese beest. Koffie Het gerucht wil zelfs dat Kenia's president Arap Moi hoogst per soonlijk met Amin een aÏÏersme- rigst handeltje heeft gesloten. Toen Amin al was verjaagd uit Kampala en in Jinja zijn laatste bolwerk optrok, liet hij alle nog in Kampala voorradige koffie bij- eenroven en naar de Keniase grens brengen. Voor een kwart van de wereldhandelsprijs ver kwanselde hij honderden tonnen van Oeganda's beste exportarti kel aan Moi's mannen. Daarmee kon Amin vervolgens de invoer rechten op wapens en munitie betalen die vanuit de Sowjet- Unie en de DDR naar de Keniase havenstad Mombasa waren ver voerd, bestemming Amin. Moi zou persoonlijk het transport door Kenia hebben geregeld en toen de douane aan de Keniaas- Oegandese grens het wapen transport wilde tegenhouden, kwam er weer een rechtstreeks telefoontje van Kenyatta Avenue in Nairobi, waar het presidentiële kantoor staat. De koffie is tenslot te in Keniase verpakking met viervoudige winst verkocht door een import-export-ondememing waarvan Moi hoofdaandeelhou der heet te zijn. Kenia vaart zeer wel bij de ellende van Oeganda. Het vroeger- bloeiende toerisme naar het schitterende Zwitserland van Afrika met zijn beroemde wild parken is sinds Amins staats greep in 1971 totaal verdwenen. De toeristendollars en -marken vloeien nu allemaal naar Kenia. En Kenia's ziekenhuizen draaien voor een aanzienlijk deel op dui zenden gevluchte Oegandese art sen, terwijl in Oeganda tal van hospitalen zonder verplegend personeel, doktoren en medicij nen zitten. Moeraswater Ik bezocht het staatsziekenhuis van Atutur in de provincie Teso: één arts (2400 shilling per maand; een biertje kost 70 shilling, ongeveer f 17,50, waarom zou je Kenia dan verlaten, nietwaar?), vier ver pleegsters, al twee maanden geen water, dat wordt met grote teilen op handkarretjes door 17 inder haast ingehuurde waterdragers uit een naburig moeras gehaald. Een cilinderkop van de motor voor de waterpomp is kapot. In heel Oeganda is er geen nieuwe te vinden. De elektriciteit valt er ook herhaaldelijk uit en de tele foon is morsdood. Bloed, medi camenten, couveuses, bed de- goed is er evenmin. Wél 103 pa tiënten. Behalve het economische profijt van de Kenianen speelt ook nog mee dat ze Tanzania haten en speciaal Nyerere's Afrikaanse socialisme. De grens tussen beide landen zit potdicht. Diezelfde Tanzanianen hebben Oeganda bevrijd en zitten er nu nog, 30.000 man sterk ter handhaving van de uiterst labiele orde en rust. Nyerere en Binaisa bestuderen momenteel de mogelijkheid om Kenia helemaal links (rechts) te laten liggen en een spoorlijn aan te leggen van het Victoriameer naar de Tanzaniaanse havenstad Tanga. Parallel aan de lijn door Kenia! Stammenstrijd op hoger niveau. Vroeger zaten de drie landen samen in de Oostafri- kaanse federatie, het mislukte Britse bedenksel voor de na-ko loniale tijd. Prelaten Terug naar de Uhuru-parade in Li ra. Je krijgt in zo'n Afrikaans sta dion een hele serie nationale problemen en gegevens in een notedop op een presen teerblaadje. Eerst wordt de zegen over het feest, over Oeganda, de UNLF, Tanzania, Binaisa en Nyerere afgesmeekt. Door ach tereenvolgens een katholieke bisschop, een Anglicaanse colle ga, een islamitische priester (on danks de vurige bemoeienissen van de selfmade „hadzji" Amin, schiet de islam niet al te vrucht baar wortel in Oeganda: in Lira en Kampala staan onafgebouwde moskeeën, protserige prestige objecten van Amin) en tenslotte zelfs een orthodoxe prelaat. Ook nog scherpe religieuze scheidslijnen. Oeganda had nog niet genoeg verdeeldheid: noord zuid, ofwel Hamieten en Niloten contra de hoger ontwikkelde Bantoe-volkeren. Twintig pro vincies met evenzovele talen of dialecten, want Oeganda kent het Kiswahili, een soort Oostafri kaans esperanto, niet zoals Kenia en Tanzania als algemene voer taal. Obote Politieke tegenstellingen ook: Amins inmiddels verjaagde op volger Luie geniet in het zuiden nog steeds grote aanhang (bij Jinja verwoestten onbekenden honderden hectare suikerriet uit protest tegen Lule's opvolger Bi naisa, die teveel vriendjes van de vroegere president Obote be noemt) en Obote zou vandaag nog uit Tanzaniaanse balling schap mogen terugkeren als de Noordoegandezen het voor het zeggen hadden. Maar dat hebben ze niet want de invloed van Oeganda's begaafd ste, rijkste, grootste en machtig ste volk, de rondom Kampala woonachtige Baganda, kunnen Obote's bloed nog steeds drin ken, omdat hy in de zestiger jaren de koning van Buganda, de ka- baka Moetesa, als staatshoofd wipte. Obote kan hoogstens op de ruggen van het Tanzaniaanse leger naar de macht worden gedragen. Via vrije verkiezingen haalt hij het nooit. Binaisa doet het momen teel veel beter dan de pessimisten aanvankelijk dachten. Men zag hem tot voor kort slechts als wegbereider, stoelverwarmer, stroman van Obote. Maar als er morgen presidentsverkiezingen zouden worden gehouden, zou Binaisa een zeer sterke kandidaat zijn, niet in het minst omdat hij het voordeel heeft dat zijn moe der een Noord oegandese is en zijn vader een Moeganda (in de meeste Bantoe-talen wordt ge werkt met voorvoegsels bij een hoofdwoord: Moe betekent één. Ba- is veel. dus één Moeganda, maar het volk van de Baganda, ze wonen in Boeganda en spreken Loeganda; vergelijk één Moe- ntoe en het volk der Ba-ntoe, of één Moezoengoe - blanke - en de Bazoengoe). Trouwens, behalve Binaisa staan nog wel een paar krachtfiguren uit het huidige UNLF-kabinet te trappelen om staatshoofd te wor den: minister van binnenlandse zaken Moewanga, minister van financiën Ssentongo, minister van transport Êojok, de chef-staf Ojwok en de voorzitter van de Nationale Raadgevende Verga dering (parlement), Rugu- mayo. Socialisme Geen van hen is voorstander van Oboto's socialisme en niemand gelooft in Kampala dat Tanza nia's president Nyerere na de al gemeen toegejuichte militaire ac tie ook politieke bemoeienis (via Obote) zou willen claimen. De Keniase roddels over Tanza niaanse plannen om heel Oegan da in te lijven, zijn helemaal on zinnig. Socialisme in Oeganda kan nauwelijks, daarvoor staat het pnve-ondernemerschap te sterk in de schoenen. Bovendien zijn de herinneringen aan de Oosteuropese steun voor Amin nog te sterk. Het hele Amin-leger, het best uitgeruste van heel zwart-Afrika, was van Oosteuropese makelij, de talloze tankwrakken langs Oeganda's wegen spreken nog boekdelen. Maar ook de technische en ont wikkelingshulp van Russen en Oostduitsers was nogal baat zuchtig: een Russische arts kreeg niet alleen een fors Oegandees staatssalaris, maar de Sowbank in Moskou streek ook nog eens een maandelijkse premie voor hem op. Benoemd Wat wel dreigt, is de één-partijstaat, overigens in Afrika niets onge woons en momenteel te verkie zen boven nog meer verdeeld heid zaaiende partijpolitieke ver snippering. De UNLF moet al leen oppassen voor een te eenzij dige samenstelling van kabinet en parlement. Heftige kritiek is er al geuit op het feit dat het voorlo pige ballingen-parlement on langs met zo'n tachtig leden is uitgebreid. Dat betrof mensen die al die jaren in het land zijn gebleven. Ze zijn nooit door het volk gekozen, maar domweg door districtsraden benoemd. En die raden zijn op hun beurt weer aangewezen door de UNLF-mi- nisterraad. Kritische kranten zoals de Citizen en de Economy betwijfelen openlijk of het ooit tot vrije ver kiezingen komt, zoals beloofd in het politieke UNLF-manifest. De Citizen en de Economy hangt in tussen censuur en zelfs een ver schijningsverbod boven het hoofd, zodat je je bezorgd af vraagt hoe lang het tere plantje van de nieuwe democratie nog bloeien blijft. Ik sprak met de journalist Kakooza in Kampala. De volgende dag werd hij gearresteerd. Het UNLF heeft in de Uganda Times een makkelijke spreekbuis. Hoofd redacteur Ben Bella Ilakut ver anderde ijlings de naam die on der Amin nog de Voice of Uganda luidde, maar His Masters' Voice is het ook nu weer. Gift Nog één keer terug naar het stadion van Lira. Na de viervoudig afge smeekte zegen maakt de gouver neur bekend dat het district Lira 100.000 shilling bijeen heeft ge collecteerd voor de weduwen en nabestaanden van gesneuvelde Tanzaniaanse soldaten. Pal daar op een uniek nummertje politiek cabaret van de bevrijders zelf: een peloton zwaarbewapende Tanzanianen, junglepak. Kalasj- nikows van Chinese makelij, geeft drie krijgsliederen ten bes te. Je mag ze in Oeganda beslist niet fotograferen, maar het is Uhuru-dag en ik krijg zomaar toestemming dit vredig staaltje verbroedering midden in het sta dion te vereeuwigen. De soldaten van Nyerere zijn al by- na een jaar van huis, hebben heel Oeganda te voet doorkruist en zullen nog wel maanden moeten blijven: Oeganda zelf kan nog niet op eigen benen staan. En de boze droom van een onverhoedse terugkeer van Amin blijft rond waren. Waar de massamoorde naar nu zit, weet of zegt niemand. Een beter gerucht dan dat hy in Libië asiel kreeg, is in Oeganda niet te vinden. In een volgende aflevering meer over de nooit tot het Westen doorgedrongen drama's van de laatste oorlogsweken, het myste rie van Tanzania's militaire kracht en de erbarmelijke eco nomische toestand waarin Oe ganda is terecht gekomen: Amin roofde het leeg, de oorlog legde het in puin en de internationale geldschieters zijn nog te bang om te investeren. Oeganda, eens rijk en welvarend, is voorjaren tot de bedelstaf veroordeeld. ,Ik hoop dat u in het noorden en in de hoofdstad erg voor zichtig bent en dat u terug komt en ons uw indrukken wilt geven", zei de bezorgde Nederlandse ambassadeur in Nairobi nog op de dag dat ik per Landrover richting Oeganda vertrok, zonder ook maar een greintje helden dom, maar gedreven door nieuwsgierigheid. Je wilt, als een van de eerste wester se journalisten in Oeganda, dan toch wel eens met eigen ogen zien wat vooral de Ke nianen allemaal beweren over het rampzalige Oegan- da-na-Amin. Door Reinier v.d. Loo Je hoeft namelijk geen politiek expert te zijn om een hand vol goede redenen te beden ken waarom Kenia Oeganda nog zwarter maakt dan het is. Ik ben in het noorden ge weest, heb volkomen weer loos in een Lango-hut gesla pen, mijlenver van de be woonde stadswereld midden in de bossen, en ik heb de dof fe misère van Kampala ge zien. Me echt bedreigd ge voeld? Nee. Hoop gekregen op een snel herstel van het arme Oeganda? Neë. Ge schokt? Ja - door de onbe- ontelbare wapens verbor gen; in Kampala worden mensen als vliegen doodge- mept, ze hebben er niet voor niets een avondlijk uit gaansverbod; de nieuwe po litie is onervaren en hulpe loos en die Tanzaniaanse mi litairen zijn, zeker als ze in hun verveling dronken ra ken, onberekenbaar, vooral tegenover Europese potten kijkers". De kranten in Ke nia schilderen een allesbe halve aantrekkelijk beeld van het buurland dat onder Idi Amins monsterlijke schrikbewind en tijdens de verwoestende oorlog die daar een eind aan maakte, in een trieste, grauwe duister nis van ellende, armoede, stuurloosheid en politieke verwarring is weggegle den. Voor het eerst na 8 jaar Amin-terreur kan de gedecimeerde bevolking van het district Lango, de martelkamer bij uitstek van de dictator, weer zingen, dansen, ja zelfs weer onbevangen op straat. ffouwbaarheid van de be richtgeving vanuit Kenia. Helaas worden daar ook de internationale persbureaus geringeloord, die niet in Kampala zitten, maar slechts van een afstand af gaan op wat er uit de propa- ganda-koker van Kenia komt. Hieronder het eerste deel van mijn indrukken na een twee weken lange safari door een verloren para dijs.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21