In Harrisburg 'onzichtbare' schade enorm «rniMM De bijna- ramp in Harris burg ZATERDAG 3 NOVEMBER 1979 PAGINA 19 HARRISBURG- Op 28 maart 1979 veranderde de wereld in Harrisburg, Pennsylvania. Een paar maanden eerder was de kerncentrale op Three Mile Island, twintig kilometer van het centrum van de stad, in gebruik genomen. Nog net in 1978, op tijd, zodat Metropolitan Edison, de maat schappij die de centrale beheert, een forse tegemoetko ming in de belasting kon krijgen. De Nuclear Regulatory Commission, het onafhankelijke orgaan dat na mens de federale regering in Washington vergunningen verleent voor het bouwen en in werking stellen van nucleaire installaties, was zo aardig geweest MetEd nog juist op tijd de gevraagde vergunning te geven. Milieugroepen hadden geprotesteerd. Ze vonden dat de NRC wel erg snel te werk ging, maar ja, milieugroepen protesteren nu eenmaal altijd. Kernenergie is een noodzaak in de verenigde Staten. Elf procent van de elektriciteit in dit land komt uit kerncentrales. Wat wil men eigenlijk, dat het licht uit gaat? Op 28 maart ging er iets mis op Three Mile Island. De pompen die koelwa ter leiden naar de warmtewisselaar, waarin dat water in contact komt met buizen waardoor het koelwater van de kernreactor zelf stroomt (dat water is zeer heet en staat onder zeer grote druk) sloegen af. Dat betekent dat de stoomturbines, die door het „secundaire" koelsysteem worden aangedreven, niet meer werkten, maar dat betekende ook dat het pri maire koelsysteem, van de reactor zelf, zijn warmte niet meer kwijt kon aan het secundaire systeem. "Trip" Zo een „trip" van een reactor komt regelmatig voor. Het ding slaat dan automatisch af, de kernreactie wordt afgeremd. Intussen begon echter de druk in het primaire koelsysteem op te lopen - er werd nog wel warmte geproduceerd, maar die werd niet afgevoerd. Waarom? Omdat het noodkoelsysteem, dat de taak zou moeten overnemen van het nor male secundaire koelsysteem, waarmee de reactor stoom en uiteindelijk electriciteit hoort te produceren, niet werkte. Waarom werkte dat noodkoelsysteem niet? Omdat iemand, na een onder houdsbeurt, een ventiel dicht had laten zitten. Ook dat is nog een situatie waarmee de reactor raad zou moeten weten, bij goede bediening. De temperatuur, en dus de druk, in het primaire koelsysteem liepen op, zodat automatisch een ventiel opensprong is de z.g. pressurizer, het „expansievat" waarin de druk op het systeem op peü wordt gehou den. Dat leidde ertoe dat radioactief water uit de pressurizer werd geblazen, weliswaar niet rechtstreeks in de buitenlucht, maar wel in het gebouw van de reactor. Later zag men zich gedwongen een deel van de in dat gebouw verzamelde radioactieve gassen te laten ontsnappen. Intussen had een van de operators in de controlekamer ontdekt dat de klep van het noodkoelsysteem dicht zat acht minuten na het begin van de moeilijkheden werkte het noodkoelsysteem, dat dient ter afkoeling van het primaire koelsysteem, al weer. Maar tegelijk bleef het ventiel van de pressurizer openstaan. Dat had vanzelf weer moeten dichtspringen zodra de druk in het vat voldoende was gedaald, maar dat gebeurde niet. HARRISBURG - CHAT TANOOGA - De trein naar Harrisburg, hoofdstad van de Amerikaanse staat Pennsylvania, rijdt lang zaam langs de Susquehan- na-rivier, stroomopwaarts. In de coupé zit een dikke zwarte vrouw met haar ba by. Ze kijkt ongerust door het coupéraam naar buiten, waar de betonnen torens van de kerncentrale van Three Mile Island in zicht komen. „Is dat hem?", vraagt zij aan de man die tegenover haar in de trein zit. De man knikt: dit is Three Mile Island. Met een eeuwenoud gebaar buigt de vrouw zich over haar kind heen, wil het beschermen tegen de boze stralen uit de verdoemde kernreactor. Kilometers verder, ter hoogte van de morsige fa brieken van Bethlehem Steel, in het stadje Steel- ton(!) komt de vrouw weer overeind. De dreiging is voorbij, althans uit het ge zichtsveld verdwenen. Ruim een half jaar na de bijna-ramp op Three Mile Island trekken de schok golven nog steeds door de samenleving in dit oudste deel van de Verenigde Sta ten. Niemand weet precies hoeveel mensen destijds zijn gevlucht, de schattin gen lopen uiteen van 150.000 tot 250.000. De men sen die op advies van de gouverneur zijn vertrok ken (zwangere vrouwen en kleine kinderen) krijgen een vergoeding voor de ge leden schade, zo wordt mij verteld in het State Capitol in Harrisburg. „Nee, de mensen die uit eigen bewe ging zijn gevlucht krijgen niets". De rabbijn van een van de joodse kerkgemeen schappen in Harrisburg is sinds die laatste week van maart 1979 een om streden figuur. Toen op zaterdagmorgen 31 maart religieuze en gelegen heids-religieuze joden zich vervoegden bij de synagoge, bleken de deu ren gesloten. De rabbijn was gevlucht. „Mijn eer ste verantwoordelijkheid is voor mijn vrouw en kinderen," zo verklaarde hij achteraf. Hij wordt nog steeds met een scheef oog aangekeken. De kerncentrale Three Mile Island. Het gebouwtje links op de foto herbergt de kapotte reactor. Louise Fleck, 55 jaar oud, die vluchtte omdat ze bang was van de radioac tieve wolk, en bij thuis komst, na een paar dagen, hoorde dat ze haar baan kwijt was, die enkele we ken later haar huis ook kwijt was, omdat ze im mers de huur niet kon be talen, krijgt ook niets. Ze was toch niet zwanger... Zij heeft, via een actie groep, een advocaat in de arm genomen. Van som mige andere ex-inwoners van Harrisburg en omge ving is nooit meer iets vernomen, behalve een brief aan een makelaar, met de opdracht hun huis te verkopen. „De stad is niet verwoest, er zijn geen doden gevallen, maar de onzichtbare schade aan onze gemeenschap is enorm", zegt Saul Kohier, hoofdredacteur van de plaatselijke krant, de Patriot News. „De mensen bekijken elkaar en weten van elkaar: die is gevlucht, die is gebleven. De meesten van ons zullen deze gebeur tenis altijd blijven meedragen". ,JEn laat niemand de schuld geven aan de pers, die paniek zou hebben gezaaid. Wij hebben niet geschreven over het feit dat op een gegeven moment het geld opraakte in de banken, dat de Fede ral Reserve Bank een vrachtauto met bankbiljetten uit een andere staat moest laten komen. Wij hebben niet geschreven dat de zie kenhuizen in Harrisburg leegliepen, omdat de artsen, die kunnen weten wat de gevaren zijn, de eersten waren die vluchtten". Natuurlijk is er de afgelopen maanden heel wat inkt gevloeid over Three Mile Island. Tenslotte was het de eerste bijna-romp die de nucleaire industrie heeft meegemaakt.Misschien hadden we het ergens expres een keer moeten laten gebeuren"zei een kerntech nicus mij. ,flet vervelende is dat niemand weet wat er precies gebeurt, als een reactorkern blijvend droog komt te staan". In het regeringsgebouw van de staat Pennsylvania, in Harrisburg wordt nog steeds druk geëvalueerd. Wat losse kreten: weet u dat in omliggende staten voor andbouwprodukten werd geadverteerd met: gegarandeerd niét afkomstig uit Pennsylvania. Uit een en- quete is gebleken dat 60 procent van de mensen in Harrisburg en omgeving gelooft dat de streek blijvende schade heeft opgelo pen. De discussies hebben er in elk geval toe geleid dat er nu een grondig voorbereid plan be staat waarmee de regering van Pennsylvania hoopt het hoofd te kunnen bieden aan welke noodsituatie dan ook. De vraag is wel of TMI ooit nog eens voor een noodsituatie zal kunnen zorgen. „Als die centrale ooit weer in wer king wordt gesteld, dan zal het de veiligste zijn die er in dit land bestaat, daar ben ik heus niet bang voor", zegt Saul Kohier. „Maar die din gen zijn nu eenmaal nooit echt veilig. Het ding produ ceert nog steeds hitte. Een apparaat dat je niet af kunt zetten, kan niet veilig zijn". De grote vraag is op het ogenblik of en op welke ma nier de miljoenen liters licht radioactief water en de vele duizenden liters zwaar radioactief water, die in tanks in en bij de reactor lig gen, moeten worden geloosd. MetEd, de beklagenswaar dige firma die zich nog steeds eigenaar mag noemen van de kreupele kerncentra le op Three Mile Island, wil liefst het licht radioactieve water - heel voorzichtig na tuurlijk - lozen in de Sus- quehanna-rivier, na wat chemische bewerkingen die de ergste verontreinigingen eruit zouden moeten halen. Daartoe heeft men een appa raat laten komen, dat de naam „Klokhuis I" draagt. Verdriet Tot verdriet van Herman Dieckamp, president-direc teur van MetEd, die graag zou zien dat zijn centrale toch op een gegeven moment weer electriciteit gaat pro duceren, blijft het klokhuis voorlopig buiten dienst. De gemeente Lancaster, stroomafwaarts aan de Sus- quehanna-rivier, heeft trouwens een rechterlijk be vel verkregen, dat elke lo zing van radioactief water in de rivier verbiedt. Een be grijpelijke zorg, want Lan caster betrekt zijn drinkwa ter uit de Susquehanna. Dieckamp was toevallig in Harrisburg toen de bijna- ramp van Three Mile Island zich voltrok. Dat geeft hem in de geteisterde gemeen schap van bijna-slachtoffers van TMI een speciale status. Hij is „de vijand", maar hij hoort er toch bij. Hij zet uit een dat er eigenlijk niets, nou ja, vrijwel niets, is ge beurd: „Iemand die die vier dagen in maart, al die tijd, voor het hek bij de kerncen trale zou hebben gestaan, die zou zijn getroffen door even veel readioactiviteit als ie mand die èèn keer wordt doorgelicht. De radioactivi teit die in de atmosfeer is te rechtgekomen zou bij de be volking, in de omgeving, van twee miljoen, statistisch ge zien hebben kunnen leiden tot welgeteld èèn extra geval van kanker, op de 250.000 die er toch al zouden voorval len". Nog een sterke tekst: „We zou den elk jaar een ongeluk kunnen hebben zoals dat van maart op Three Mile Island en dan nog zou iemand die aan de poort van de kerncen trale woont door minder radioactiviteit worden ge troffen dan iemand die woont in Denver, in de staat Colorado, op 1800 meter hoogte". Dieckamp wordt schamper oe- luisterd door zijn gehoor van een twintigtal Harrisburgse journalisten. Hij is eigenlijk vooral gekomen om duide lijk te maken dat nu alle be lemmeringen moeten wor den weggenomen om de cen trale van Three Mile Island, in elk geval het onbescha digde deel ervan, zo spoedig mogelijk weer in gebruik te nemen. Want anders zullen toch echt de electriciteitsta- rieven omhoog moeten. Wil de bevolking van Harris burg liever dat de hele cen trale wordt afgebroken? Dat kan hij zich best voorstellen. Maar dan moet men zich wel realiseren dat de schade die MetEd daardoor lijdt zal worden verhaald op de be lastingbetalers hier. Radioactief afval? Kom kom, over vijfhonderd jaar is de straling die hoogradioac- tief afval uitzendt even sterk als de straling van natuur lijk uranium, zoals dat in New Mexico wordt gevon den. En zo kan Herman Diec kamp nog uren door gaan. Intussen heeft MetEd een flin ke klap in het gezicht gekre gen van de presidentiele commissie die het TMI-onge- luk heeft onderzocht, de Khemeny-commissie. De operators in de controleka mer, maar ook MetEd als maatschappij, worden on bekwaam geacht voor het leiden van een ingewikkeld bedrijf als een kerncentra le. Uniek In de staat Tennessee en ge deeltelijk ook in naburige staten, wordt de electriciteit geleverd door de Tennessee Valley Authority. Dat is een - voor de Verenigde Staten - uniek overheidsbedrijf, in de 30'er jaren door Roosevelt opgericht als wapen tegen de schrijnende armoede in het zuidoosten van het land. Aanvankelijk putte de TVA electriciteit alleen uit wa terkracht - de Tennessee-ri- vier - later ook uit kolen- en oliegestookte centrales. En nu ook uit kerncentrales. „De TVA is misschien wel de enige elektriciteitsmaat schappij in het land die de institutionele kracht heeft om kerncentrales te exploi teren", had een assistent van de republikeinse senator Howard Baker (inderdaad, van Tennessee) mij in Was hington al verteld. Inder daad maakt de TVA de in druk de zaken serieus aan te pakken. Bij Chattanooga, op het ter rein waar binnenkort de kerncentrale Sequoyah I zal worden opgestart (met reac torvaten van VDSM in Rot terdam) staat ook de oplei dingsschool van de TVA, voor operators voor kern centrales. Een serie contro lekamers, waar men onder meer precies kan aanwijzen welk lampje ging branden in Three Mile Island, wat er mis 6«ng. De mensen van TVA willen niet gezegd hebben, dat een vergissing zoals die werd gemaakt door de operators van MetEd onmogelijk zou zijn bij operators die zijn op geleid in het centrum van TVA. Maar in hun oplei dingscentrum worden, door middel van een computer, al le mogelijke schrikbarende kernongelukken gesimu leerd. Een leerling-operator die een fout maakt in deze controlekamer, zal hem niet meer maken in werkelijk heid. In het opleidingscentrum is ook een controlekamer te zien die is ingericht mede aan de hand van onderzoek naar de menselijke moge lijkheden, die rekening houdt met wat een mens kan verwerken. In plaats van honderden metertjes en lichtjes kan de operator op tv-schermen zien hoe de koelvloeistof door de syste men loopt, welke kleppen, ventielen en kranen open en dicht zijn. „Een dergelijke controlekamer krijgen we in de nieuwe centrale, in Yel low Creek", vertelt een van de TVA-opleiders. „Ja, in derdaad, dit maakt het werk voor de operators veel over zichtelijker". Wordt over wogen ook bestaande, of zelfs in aanbouw zijnde cen trales met deze (misschien veiliger) controlekamers uit te rusten? Nee, dat zou veel te duur worden. Boven Harrisburg hangen donkergrijze, sneeuwzwan gere wolken. De koeltorens van Three Mile Island staan nog steeds, meer dan een half jaar nadat de centrale een mislukte noodstop maakte, te stomen. Ventiel De operators in de controlekamer konden niet zien dat het ventiel nog openstond. Een controlelamp gaf aan dat electronisch het commando was gegeven: ventiel dicht, maar of het ook werkelijk dicht was gegaan, konden zij niet zien. Dat gebrek is ijlings verholpen in de controleka mers van andere reactoren die door dezelfde firma (Babcock and Wil cox) zijn geleverd. De normale handelwijze van operators in dergelijke omstandigheden placht te zijn: kijken of het waterniveau in de pressurizer weer normaal is. Zij waren erop getraind vooral tegen te gaan dat er in de pressurizer geen stoom meer zou voorkomen, alleen nog heet water. Die situatie, die bekend staat als „going solid" zou beschadiging aan het primaire koel systeem kunnen veroorzaken. In hun ijver dit „going solid" te voorkomen letten de operators alleen op het niveau van het water, niet op de druk. Zij zetten de automatische watertoevoer naar het primaire koelsysteem, die was aangeslagen door dat de druk was verminderd, af toen het niveau van het water in het drukvat leek aan te geven dat er voldoende water in zat. Maar door de vermindering van de druk waren er stoombellen ontstaan in het primaire koelsysteem, dat dus helemaal niet vol water zat, zoals het niveau in de pressurizer leek aan te geven. De pompen van dat systeem bleken daar niet goed tegen te kunnen. Die begonnen te schudden en te trillen, zodat de operators niets anders konden doen dan ze afzetten. Intussen bleef hoog radioactief koelwater ontsnappen. De reactorkern, met de brandstofstaven, kwam droog te liggen. De gevreesde „melt down" dreigde. Door de hitte deed zich een chemische reactie voor van de bekleding van de brandstofstaven, (zirconium) met het water, waarbij zich de beruchte „waterstofbei" vormde. Forse deuk Dat was in feite de voornaamste schade aan de reactor. De brandstofstaven gingen kapot, zwaar radioactief water stroomde over de vloer van het reactorgebouw, omdat het overloopvat van de pressurizer vol raakte, men slaagde er niet in de „bel" te laten verdwijnen en aanvankelijk durfden de deskundigen, wier zelfvertrouwen door de gebeurtenissen toch al een forse deuk had gekregen, niet hardop te zeggen dat er geen gevaar bestond voor een explosie van het waterstofgas met zuurstof uit de lucht. Intussen begon geleidelijk aan de buitenwereld op de hoogte te raken van het feit dat er iets mis was op Three Mile Island. Pas bijna drie uur nadat er voor het eerst iets mis ging begrepen de operators dat ze te maken hadden met een probleem waar misschien ook de buitenwereld iets mee de maken zou kunnen krijgen. Op dat moment waren er nog geen radioactieve gassen ontsnapt, maar men begon door te krijgen dat zoiets wel zou kunnen gaan gebeuren. De instanties van de staat Pennsylvania, van het gewest (Dauphin County) en van de Nuclear Regulatory Com mission werden ingelicht (het was op dat moment vier minuten over zeven in de ochtend) en vanaf dat moment barstte de verwarring pas goed los. Om zes minuten voor half acht ontsnapte voor het eerst een wolk radioac tief gas, binnen het reactorgebouw. De hele verdere dag werd er driftig gediscussieerd tussen alle betrokkenen. Iedereen, de voorzitter van de NRC, Harold Denton, de electriciteitsmaatschappij MetEd, het bureau van gouverneur Thornburgh van Pennsylvania, gaf verklaringen uit. Kolonel Oran Henderson, hoofd van de civiele verdediging in Pennsylva nia en verder met name bekend als de vroegere commandant van luite nant William Calley (My Lai), was de eerste die in het openbaar uitriep dat de bevolking in de buurt van Three Mile Island maar het beste kon worden geëvacueerd. Later volgde vanuit het kantoor van de gouver neur een tegenspraak. Nog later, op vrijdagmorgen 30 maart, verklaarde de gouverneur dat alle zwangere vrouwen die woonden binnen 5 mijl (ruim negen kilometer) van de centrale, maar het beste konden vertrekken, kleine kinderen eveneens, en scholen moesten worden gesloten. In een straal van tien mijl, ruim 18 kilometer, moesten de mensen maar liever binnen blijven, en de ramen gesloten houden. De gouverneur vertelde later, dat hij een volledige evacuatie van de streek rond Three Mile Island wel degelijk heeft overwogen, maar dat een dergelijke evacuatie, zo leert de ervaring, ook altijd leidt tot ongelukken, terwijl niet duidelijk was of de radioactieve wolk, die vrijdagsmorgens was ontsnapt, wel zo gevaarlijk was.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19