Zatopek moet nu lop en voor gezondheid Algerijn gevecht Taf er klaar voor tegen Koopmans Genna Sosonko ondervindt sterkte Karpov Oud atleet als een held ingehaald in New York Johan Heins in stralende vorm ZATERDAG 3 NOVEMBER 1979 Dat roem niet altijd verganke lijk is werd bewezen bij de New York City Marathon af gelopen week. Eregast daar was de 57-jarige Tsjech Emil Zatopek. Hoewel de gloriepe riode van de voormalige offi cier in het Tsjechische leger al meer dan 25 jaar geleden is, -werd hij-in-New York als een held binnengehaald. Op ie dere party waar hij verscheen werd hij bestormd door een horde van bewonderaars. Velen van hen kennen de hel dendaden van Zatopek alleen maar van verhalen. Wisten ook nauwelijks dat hij de bij naam "locomotief' had. Dit vanwege zijn afschuwelijke stijl. Hij liep altijd met een verwrongen gezicht en als je niet beter wist, verwachtte je ieder ogenblik dat hij van el lende in elkaar zou storten. Dat was echter maar schijn. De Tsjech was de grootste loper Na van zijn tijd, zo niet de groot ste aller tijden. Hij verbeterde achttien keer een wereldre cord. Zijn grootste succes be haalde Emil Zatopek tijdens de Olympische Spelen van 1952 in Helsinki waar hij drie gouden medailles in de wacht sleepte. Eerst op de 10.000 meter (29.17 min.), toen op de 5000 meter (14.06,6 min) en daarna op de marathon (2 uur 23.03,2 min). Tot op heden heeft niemand een dergelijke unieke prestatie kunnen her halen. De Fin Lasse Viren was er in 1972 tijdens de Olympi sche Spelen van Munchen dichtbij toen hij de 5000 en de 10.000 meter won. vrij ernstige operatie in juli 1956 begonnen zijn pres taties terug te lopen. Niet fit ging hij toch naar de Spelen in Melbourne waar hij op de ma rathon (42 km en 195 meter) als zesde eindigde. Emil Zatopek, een toonbeeld van moed, hardheid en door zettingsvermogen, liep zijn laatste wedstrijd op 26 januari 1958 in het Spaanse San Se- bastiaan waar hij een sterk bezette internationale cross In 1946 begon de naam Zatopek buiten Tsechoslowakije be kendheid te krijgen. Hij ver beterde in dat jaar de natio nale records op de 5000 en 10.000 meter en werd in 1948 uitgezonden naar de Olympi sche Spelen van Londen waar hij z'n eerste gouden medaille won op de 10.000 meter. In de jaren daarna werd hij het idool van de Tsjechische jeugd, die hem "Onze Emil" noemden. Toen Zatopek in 1958 zijn besluit om te stop pen meedeelde aan de minis ter van Oorlog, Bohumil Lomsky, verklaarde deze dat Zatopek - hij was inmiddels luitenant-kolonel geworden - een verantwoordelijke positie zou krijgen in de afdeling sport en lichamelijke opvoe ding van het leger. Het leven zou voor Emil Zato pek echter totaal veranderen. In de slechte betekenis van het woord wel te verstaan. Dat gebeurde na de opstand van de Tsjechen tegen de Russen in 1963. Omdat Zato pek zich tegen de Russische overheersing had gekeerd werd hij wreed van zijn voet stuk gestoten. Het is nooit helemaal duidelijk geworden wat er met hem gebeurd is. Zatopek zelf durft daar na tuurlijk met geen woord over te praten. Hij is al lang blij dat hij een klein beetje in ere her steld is. Zij het dat hij in eigen land nog geheel doodgezwe gen wordt. Bij de Europese atletiekkarripioenschappen in Praag vorig jaar hingen overal in de stad grote posters van bekende Tsjechische sportlieden. Het portret van Emil Zatopek ontbrak echter. Momenteel leidt Emil Zatopek met zijn vrouw Dana - zij werd in 1952 Olympisch kampioene speerwerpen - een teruggetrokken leven in Praag. De Tsjechische rege ringsleiders hebben hem weggestopt in een biblio theek waar hij buitenlandse sportbladen moet doorlezen om te kijken of er iets bruik baars in staat voor de atletiek- sport in zijn land. Ondanks zijn grote verdiensten voor Tsjechoslowakije is hij niet meer betrokken bij de atle tiek. Zijn vrouw wel. Zij heeft een functie als trainster in Praag. NEW YORK (GPD) - Emil Zatopek leefde in New York helemaal op. Het leek wel of hij weer in z'n glorieperiode was. Hij genoot zichtbaar van de enorme belangstelling die er voor hem bestond. Hoewel hij van de ene party naar de andere werd gesleept, het ene interview na het andere moest toestaan, bestormd werd door handtekeningenjagers, bleef hij de vriendelijkheid zelve. Hij schudde glunderend handen van oude bekenden en had voor iedereen - of hij ze nu kende of niet - een vriendelijk woord over. Het kostte de grootste moeite hem uit het gedrang te plukken. Voor al omdat tijdens de bewuste party in het US Steakhouse de film werd gedraaid van de Olympi sche Spelen van 1952 in Helsinki waar Zatopek drie gouden plak ken behaalde. De film werd ein deloos gedraaid en iedere keer als Zatopek winnend over de eind streep kwam, ging er een luid ap plaus in de zaal op. Omdat Zatopek de Duitse taal beter beheerst dan de Engelse, ging het gesprek in het Duits. De sympa thieke Tsjech nam er alle tijd voor en ontpopte zich als een bijzon der vlot verteller. „Het is gewel dig om hier in Amerika te zijn. Ook vanwege de luxe die hier is. De Amerikanen hebben het heel slim gespeeld om me hier te ha len. Ze hebben mij niet persoon lijk uitgenodigd, maar alles ge speeld via de Tsjechische ambas sadeur in de Verenigde Staten. Ik heb in m'n leven veel gereisd, maar in Amerika was ik nog nooit". Zo begon Zatopek het ge sprek. Geen kinderen En hij vervolgde: „Ik weet dat ik de bijnaam 'locomotief had. ik vond dat best leuk. Nu ben ik echter een locomotief zonder dorp. Ik doe niets meer aan atletiek. Ik heb er geen zin meer in en dat komt natuurlijk omdat ik vroeger dag in dag uit trainde. Toen ik in 1958 stopte, ging er een geheel andere wereld voor me open. Ik was 36 jaar en ontdekte toen pas dat er veel meer te beleven viel dan alleen maar trainen. Ik vond het heerlijk om niet iedere dag meer te moeten hardlopen". „Want dat was zo. Mijn leven be stond uit trainen en nog eens trainen. Ik heb met oogkleppen gelopen. Tijd voor iets anders hadden mijn vrouw en ik niet. Vandaar dat we ook geen kinde ren hadden. Vroeger was het be langrijker om wereldrecords te hebben dan kinderen te bezitten. Nu is het zo dat ik geen enkel we reldrecord meer heb en ook geen kinderen". „Hoewel ik ook nu nog steeds geen zin heb om te gaan hardlopen, zal ik binnenkort wel weer moeten. Nu echter niet meer om presta ties te leveren, maar uit levens belang. Mijn gezondheid is na melijk helemaal niet zo best. Ik heb verschillende klachten, maar dat heeft ook met mijn leeftijd te Roodenburgers bij UEFA's Verslaafd maken. Een man maakt in z'n le ven verschillende periodes mee. Als hij 20 jaar is denkt hij alleen maar aan meisjes. Op z'n dertig ste is zijn maatschappelijke posi tie het belangrijkst. Is hij 40 jaar dan leeft hij slechts voor geld. Op z'n 50e begint hij aan allerlei ziek tes te denken. Hij voelt dan van alles en ik zit momenteel in die periode. Ook dat gaat echter voorbij en pas op z'n 60e - als hij dat tenminste haalt - is hij zonder zorgen en geniet dan met volle teugen van het leven". „Ik ben onlangs weer eens onder zocht en de dokter constateerde toen dat onder meer mijn bloed druk niet goed is. 'Je moet weer gaan lopen Emil', raadde hij me dringend aan. Ik heb het nog niet gedaan. Uit puur eigenbelang zal ik er echter binnenkort wel aan moeten geloven. Om te beginnen heb ik hier al een paar nieuwe hardloopschoenen gekregen. Het zou natuurlijk geen propaganda voor de atletiek zijn als ik op deze leeftijd kom te overlijden". „Het is inderdaad zo dat ik in het buitenland populairder ben dan in eigen land. Dat is nu eenmaal zo. Ik krijg nog wel elk jaar uitno digingen en vaak mag ik ook wel het land uit. Maar het moet na tuurlijk niet te gek worden. Van daar dat ik blij was dat de organi satoren van de New York City Marathon de uitnodiging via de Tsjechische ambassadeur ge speeld hebben. Ik hoefde nu geen toestemming te vragen om te mogen gaan. Ik vind het geweldig interessant hier. De levensstan daard van de Amerikanen is on gelooflijk. De New York City Ma rathon vond ik een geweldige belevenis. Echt waar. En ik heb toch al heel wat evenementen meegemaakt. In mijn tijd was een deelnemersveld van 14.000 lopers iets onmogelijks". „Maar vergeet niet dat mijn genera tie een afschuwelijke oorlog ach ter de rug had. Slechts weinigen hadden in die periode tijd om aan sport te doen. Dat is volgens mij de reden dat ik tot op heden de enige ben die drie gouden me- dalles op individuele nummers tijdens èèn Olympische Spelen gewonnen heb. Tegenwoordig zijn er op de hele wereld veel meer mensen die aan atletiek doen dan in mijn tijd. Zijn er dus ook veel meer favorieten dan toen. Bij de komende Olympi sche Spelen van Moskou volgend jaar zijn er op één nummer tien tallen lopers die een kans hebben een gouden plak te bemachtigen. De wetenschap bemoeit zich te genwoordig ook veel met de top sporters en daarvan was in mijn tijd nog geen sprake. Iedereen was nog aan het bijkomen van de oorlogsellende". Brno. Vanaf die tijd raakte ik ver slaafd aan hardlopen en wilde na tuurlijk iedere keer sneller. Je leeft dan in een soort roes en daaraan zijn ook de mensen om je heen schuldig. Je wordt helemaal gek gemaakt en aan een eigen le ven kom je niet meer toe. Pas na m'n 36ste ben ik een klein beetje tot rust gekomen. Heb ik ook een plekje gevonden waar ik me echt thuis voelde. Ik heb in Praag een stukje grond gekocht en met be hulp van vrienden heb ik een fijn huis gebouwd. Dana en ik genie ten van het huiselijke leven wat we nu leiden". Emil Zatopek met zijn vrouw Dana. TILBURG (ANP) - De maatregel van het organi satiecomité van het inter nationale schaaktoernooi in Tilburg voor winstpar tijen duizend gulden uit te keren lijkt de vechtlust te hebben bevorderd. In de eerste ronde die gisteren werd gespeeld, kwamen vier groot meesters tot volle winst wereld kampioen Karpov, Hübner, Ro- manishin en Larsen. De Hongaar Saz kan zich bij dit kwartet voegen. Hij brak zijn par tij tegen Jan Timman in bijzon der rooskleurige positie af. De voortzetting van dit duel is tot een nader te bepalen tijdstip uit gesteld omdat Timman voor gis teravond al verplichtingen had in verband met opnamen voor een televisieprogramma. Al met al was het een slecht begin voor de Nederlanders in dit derde inter nationale toernooi van Tilburg, dat ditmaal voor het eerst in Eu ropa FIDE-categorie 15 heeft ge kregen. Genna Sosonko moest ervaren dat Karpov niet voor niets wereldkampioen is. Het frustrerende voor Sosonko was dat hij verloor na een systeem, dat hij als geen ander beheerst. Al talloze malen eerder had hij zich bediend van de drakenvariant van het Siciliaans. Toch wist Karpov, een van de weinige we reldkampioenen die ook gere geld in toernooien uitkomt, lang zaam maar zeker voordeel te be reiken. Na een twintigtal zetten konden ook lange denkpauzes Sosonko geen oplossingen meer bieden. Na de 30ste zet van Kar pov, toen Sosonko overigens nog maar twee minuten bedenktijd ROTTERDAM (ANP) - Ho- cine Tafer, maandagavond in het sportpaleis 'Ahoy' in Rotterdam de tweede Franse uitdager in een half jaar van Rudi Koopmans, is optimistisch voor het Europese titelgevecht in het halfzwaargewicht. "Wanneer ik niet optimis tisch zou zijn, had ik beter in Grenoble kunnen blij ven", aldus de 24-jarige Algerijn. Manager Jacques Dufreney (47), die Tafer al zeventien jaar bege leidt en na zijn debuut als prof op 30 oktober 1976 ook zijn manager, is er heilig van overtuigd dat de Europese Titel in het halfzwaar gewicht dinsdagmorgen met zijn bokser Tafer mee naar Frankrijk gaat. "Wij hebben op 28 mei in Amsterdam Koopmans gezien tegen Robert Amory. Zijn boksen heeft dus geen geheimen meer voor ons. Hij is technisch uitste kend en heeft een sterke stoot op de lever. Ik heb mijn "Apollo van de ring" daar speciaal op voorbe reid. Koopmans moet niet ver wachten dat hij een typische Franse bokser met een hoog ge sloten dekking voor zich krijgt. Hocine Tafer bokst op Ameri kaanse wijze. Hij valt voortdu rend aan". Tafer, die zich in de bergen rond Grenoble op het duel met Koop mans heeft voorbereid, is als prof minder ervaren dan zijn tegen stander, die in 33 gevechten on geslagen is. Tafer heeft weliswaar ook nog nooit een partij als prof verloren maar daar staat tegen over dat hij als beroepsbokser pas negentien overwinningen in zijn startboekje heeft staan. De uitdager van Koopmans bokste als amateur tachtig partijen, waarvan hij er 77 winnend af sloot, meestal voordat de drie ronden waren verstreken. Hoe wel hij in 1977 het pre-Olympisch bokstoernooi in zijn klasse won, was het Olympisch toernooi geen succes. In zijn eerste partij ging hij al binnen drie minuten knock out. In 1977 maakte hij furore in toernooien in Bangkok, Frank rijk, Italië en Spanje door deze alle te winnen. Een jaar na de overstap naar de rij en van de profs werd Hocine Ta fer Frans kampioen in het half zwaargewicht. Hij veroverde die titel door Robert Amory in de ze vende ronde te verslaan op knock out. De revanche, die dat jaar in november werd gehouden, opgenomen LEIDEN - Drie spelers uit de Leid- se regio zijn gekozen in het Ne derlands (voetbal)elftal in de ca tegorie 14/15 jarigen. Opvallend is dat daarbij twee spelers van de tweedeklasser Roodenburg be horen: John van Berkel en Wim Pikaar. Arno Schouten, uitko mend voor het Roelofarends- veense DOSR completeert het drietal. „Door de oorlog ben ik ook vrij laat met atletiek begonnen, ik werkte toen in een laboratorium van een chemische fabriek. Voor atle tiekwedstrijden in Zlyn - dat is het huidige Gottwaldov - móest er een fabrieksploeg geformeerd worden. Ik kon wel aardig hard lopen - in mijn jeugd liepen we altijd wedstrijden om een blok huizen en ik won altijd - maar toch moesten vrienden me over halen mee te doen. Tot grote ver rassing van iedereen werd ik tweede". „Mijn eerste overwinning behaalde ik in 1941 op een 1500 meter in AMSTERDAM (ANP) - De 22e uit voering van Jumping Amster dam lijkt de show te worden van één paard en één ruiter: Argonaut en Johan Heins. De Europese kampioen 1977 boekte gisteren zijn tweede achtereenvolgende overwinning. Heins en Argonaut vormden in het progressief springconcours een perfecte combinatie. Het in Duitse han den volstrekt onhandelbare paard is in stal Zangersheide bij Heins een internationale topper geworden. Argonaut is pas acht jaar en kan Nederland in deze conditie in Moskou een Olympi sche medaille bezorgen. Sprongkracht gepaard aan snel heid, dat doet de combinatie nu al veel winnen. In de barrage zette Heins als tweede van de vijftien rijders meteen de toptijd neer. Voor Heins had allen de West duitser Paul Schockemoehle met El Paso foutloos rondgereden in 54,9 seconden. Heins was ruim drie seconden sneller. De Belg Eric Wauters kwam direct na hem wel dichtbij, 51.9, maar ook de overige kombinaties beten zich stuk op 51.7. Het nieuwe succes van Heins werd duurde vier ronden langer maar ook toen werd Amory uitgeteld. Robert Amory is de enige bokser tegen wie zowel Tafer als Koop mans in de ring is geweest. Voor Koopmans was het zijn eerste te genstander tegen wie hij de Eu ropese titel, die hij op 8 maart van dit jaar in het sportpaleis 'Ahoy' door opgeven in de zevende ron de op de Italiaan Aldo Traversaro veroverde, verdedigde. In de Amsterdamse Jaap Edenhal werd Amory in de tiende ronde door de Belgische scheidsrechter Robert Desgain uit de strijd ge nomen om hem een verdere af straffing te besparen. Het sterkste wapen van Tafer, die de afgelopen weken met de Fran se profs Nato en Lucien Rodri guez heeft getraind, is een rechte hoek die meestal wordt gevolgd door een linkse hoek of directe. Tafer vindt het nog steeds verve lend dat het duel met Koopmans op 1 oktober door een rugblessu re en een verkoudheid van de Eu ropese kampioen niet kon door gaan. "Ik was helemaal klaar voor die partij. Wanneer een gevecht dan niet doorgaat maak je toch een mentale inzinking door. Je moet dan weer helemaal opnieuw beginnen. Maar ik ben klaar voor Koopmans". ADVERTENTIE Stuur bloemen als Johan Heins flitst met zijn Argonaut hindernis. gecompleteerd door zijn stalge- noten Jan Broek en Willy van der Ham, die respectievelijk vijfde en tiende werden. Uitslag 1. Johan Heins met Argonaut 0 strafpunten, 51.7 seconden, 2. Eric Wauters met Highland mist 0/51.9, 3. Derek Ricketts met Hy- drophene Coldstream 0/53.8, 4. Paul Schockemoehle met El Pa so 0/54.9,5. Nelson Pessoa met Fil d'Argent 0/58.5, 6. Jan Broek met Faroek 0/59.9, 7. Stanny van Paesschen 0/73,4. Met vier strafpunten: 8. Caroline Bradley met Tigre 4/51.1, 9. Tho mas Fruehman met Weekend 4/52.0,10. Willy van der Ham met Leanca 4/52.6. had voor elf zetten, gaf de 36-jari- ge Nederlander op. Karpov boek te aldus de eerste winstpartij van het toernooi. Al veel eerder hadden Spasski en Portisch na 19 zetten tot remise besloten. In de laatste twintig minuten van de eerste zitting vielen de beslis singen ineens kort achter elkaar. Direct na Sosonko moest de eveneens met zwart spelende Smyslov zijn tegenstander, de Westduitser Hübner, feliciteren. De oud-wereldkampioen, met zijn 58 jaar de nestor van het toer nooi (dat bijna duizend toe schouwers lokte) kon de proble men niet meer de baas toen Hüb ner zijn d-pion op de zevende lijn wist te posteren. Larsen en Romanishin wisten met zwart te winnen. Larsen moest na afloop smakelijk lachen om het volgens hem bedroevende peil van zyn eigen partij. "Ik gaf een stuk weg en mijn tegenstander zag het niet eens", zo grijnsde hij. "Pas daarna besloot ik er een ech te partij van te maken". Kavalek dacht nog slim te zijn en bood remise aan. Daar ging Larsen niet op in. "Ik voelde me juist weer comfortabel", verklaarde hfj zijn weigering. De Deen had het goed gezien en hij dwong zijn Ameri kaanse tegenstander zo in het de fensief dat deze in tijdnood geen uitweg meer wist. Met nog één zet uit te voeren viel de vlag van Ka valek. De 27-jarige Romanishin zorgde voor een verrassing door Hort te verslaan. De partij werd aanvan kelijk nog wel afgebroken maar na enig piekeren zag Hort het nutteloze van verder spelen in. Hij kwam in een toreneindspel twee pionnen te kort. In de wandelgangen van het speel- gebouw werd nog heel wat gefluisterd over het voor Timman zo teleurstellend verlopen inter zonale toernooi. Explicateur Rob Hartoch stortte in zijn inleiding voor de demonstratieborden fi guurlijk nog heel wat bittere tra- Timman trof nu in Saz opnieuw een concurrent van Rio. Lange tijd leek het alsof Timman na een flankspelopening goede vooruit zichten had opnieuw van de Hongaar te winnen. Toen de tijd een forse rol ging meespelen, tastte Timman echter ernstig mis. De afgebroken stelling moet als verloren worden beschouwd. Vandaag speelt Timman met zwart tegen Romanishin en treedt Sosonko, eveneens met zwart, aan tegen Smyslov. De uitslagen zijn: Robert Hübner (Wdl)-Wasili Smyslov (Sow) 1-0; Lubomir Kavalek (Vst)-Bent Larsen (Den) 0-1; Boris Spasski <Sow>- Lajos Portisch (Hon) '/t-';»; Vlastimil Hort (Tsj)-01eg Romanishin (Sow) 0-1; Anatoli Karpov (Sow)-Gcnna Sosonko (Ned) 1-0; Jan Timman (Ned)-Gyula Sax (Hon) afgebroken. ADVERTENTIE Jl I Ir iemand de hond in de pot vindt Alle postcodes, van Aadorp tot en met Zijldijk, staan in het postcodeboek. Als u er één keer de postcodes in op zoekt van familie en vrienden en daar een complete adres lijst van maakt, bent u voor altijd klaar. Gebruik'm goed. pttpost De meeste fotog afen hebben meer belangstelling voor de wereldkam pioen schakenAnatoli Karpov, dan voor de Nederlander Genna Sosonko.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13