Mink kadrist van wereldklasse L Wim van Hanegem: 'Wat heeft Ling nou gepresteerd'? Oranje deelnemer toernooi Uruguay Eerste lichtwedstrijd (in Sheffield) al in 1878 U.V.S.-R.V.C. Ajacied Ton Blanker voorlopig buitenspel L O/T0(//7B2 ZATERDAG 3 NOVEMBER 1979 SPORt PAGINA 11 Vijftig jaar geleden was het precies 50 jaar geleden dat Edison de gloeilamp uitvond. In Amster dam maakten ze daar toen een groter feest van dan dit jaar. Van 21-26 oktober 1929 werd de Edi- son-lichtweek georganiseerd, dat .igil..neggen yan maandag tot en met zaterdag, want het werd wat al te frivool geoordeeld om ook de zondag in het lichtfeestpro gramma te betrekken. Thomas Edison leefde toen nog, hij was 82 jaar, en kreeg van het gemeente bestuur het volgende telegram toegestuurd (maar dan in het En gels natuurlijk): .Amsterdam, badend in licht, groet de man die 't nachtelijk duister overwon". Vele gebouwen werden verlicht, waaronder de Westertoren, die in 1928, toen de Olympische Spelen in Amsterdam werden gehouden, nog geillumineerd was door middel van zo'n 5000 op prikka- bel gemonteerde gloeilampjes, maar die nu, in 1929, in vloedlicht was gezet. Beroemd en berucht was de verlichting van het Dam rak (maar daar zal ik het hier niet over hebben), maar met algeme ne instemming werd de verlich ting in het Olympisch Stadion begroet, waardoor op 23 oktober 1929 de eerste lichtwedstrijd in Nederland werd gehouden. Een Amsterdams elftal speelde daarin tegen de regerende kam pioen van Nederland, en door een wonderlijk bestierd toeval was dat... PSV, de Philips Sport Ver eniging uit Eindhoven, de stad in het zuiden des lands! Scheids rechter was Hans Boekman, PSV won met 2-3. Ik citeer nu even wat 'De Koppe ling', maandblad van het Ge meente Energiebedrijf Amster dam, over deze eerste lichtwed strijd schrijft Niet alleen bleek het hierdoor mogelijk voetbalwedstrijden bij avond te houden, maar er kon nu ook 's avonds geoefend worden, en dit was natuurlijk erg belang rijk in die tijd dat alle voetballers nog echte amateurs waren en dus pas 's avonds - na hun dagelijkse werk - konden trainen. Boven het terrein - dat een op pervlakte heeft van 110 bij 68 me ter-waren staaldraden gehangen met een onderlinge afstand van vijf meter. Deze draden waren aan de uiteinden van de tribu neoverkappingen bevestigd. Aan elke staaldraad waren vier diepstralers gemonteerd, die ie der waren voorzien van een lamp van 1500 watt. Deze lampen hin gen op een gemiddelde hoogte van twaalf meter boven het ter rein. Achter de breedtelijnen stonden nog twee masten opge steld, die elk van twee lampen waren voorzien. In totaal bestond de verlichting uit 72 armaturen met een geinstalleerde capaciteit van 107 kW. Met deze verlichting werd een ge middelde verlichtingssterkte van rond 40 lux verkregen; aan de buitenrand van het veld was de verlichtingssterkte slechts 12 lux, hetwelk direct verbeterde wanneer de sterke verlichting van de wielerbaan en van de tri bunes werd ontstoken. De wedstrijd wees uit dat het toch beter zou zijn om voor een ver lichting direct boven de omtrek van het veld te zorgen en de tri bunes donker te laten, „hetgeen het genot van de toeschouwer - zoals u uit de toneelpraktijk be kend is - uitermate ver hoogt". Ook bleek bij die wedstrijd dat een lamphoogte van 16 meter te ver kiezen is boven de toen gekozen hoogte van 12 meter. Weliswaar kwamen er tijdens die wedstrijd slechts tien ballen boven de lam phoogte uit, doch meerdere ma len verdween de bal boven de lichtkegels en werd daardoor voor enige ogenblikken onzicht baar". Het oordeel van de spelers bleek boven verwachting gunstig. Dr. Lulofs schreef indertijd na afloop van de match: „Na een korte poos van wennen in 't begin werd volkomen eerste- klasspel te zien gegeven, terwijl zeer veel op beide doelen gescho ten werd en het rustige en zekere ingrijpen van beide doelverdedi- gers duidelijk demonstreerde dat zij onder alleszins bevredigende omstandigheden hun taak kon den verrichten. De gehele wed strijd gaf een feeërieke aanblik. Tegen het door 't kunstlicht hel groen verlichte veld staken de kleurige figuren der spelers schitterend af, terwijl de omtrek van het felverlichte strijdperk in een geheimzinnig en voor de toe schouwer weldadig aandoend donker was gehuld". Nu, vijftig jaar later, beschikt het Olympisch Stadion over vier masten met elk 36 lampen. Elke lamp meet 2000 watt ofte wel 2 kilowatt, waarmee een lichtsterk te van ongeveer 1000 lux wordt verkregen. Of beter gezegd: werd verkregen; in de loop der jaren zijn de lampen in kracht iets te ruggevallen, waardoor momen teel een lichtsterkte van 850 tot 900 lux wordt bereikt. Nog altijd meer dan de 40 tot 12 lux van het 'felverlichte strijdperk' van een halve eeuw geleden, en ook ruim voldoende voor kleurenuitzen- din gen van de tv, die tegenwoor dig al bij ongeveer 500 lux kun nen plaatsvinden. Als een lamp vernieuwd moet worden, kost da* om en nabij de 500 gulden. Het zijn duidelijke slowstarters; het gebeurt wel dat een lamp bij het aansteken van de masten niet gaat branden, maar na een half uurtje toch opeens blijkt te zijn gaan branden. Ik schreef in het begin wel dat Edi son de gloeilamp heeft uitgevon den, maar dat is feitelijk onjuist, hij heeft hem alleen bruikbaar gemaakt. In 1879. Toch moeten er ook al voor die tijd bruikbare elektrische lampen zijn geweest, want de eerste lichtwedstrijd in Engeland werd al op 14 oktober 1878 gehouden, in Sheffield. Elektrisch licht was toen nog een nieuwigheidje in de provincie (geen wonder, Edison zou de lamp het jaar daarop pas uitvin den, nietwaar!?), en er was daar om veel volk komen opdagen. Er waren 12.000 betalende bezoe kers, maar er werd indertijd ge schat dat nog 7000 bezoekers zonder betaling aanwezig waren. Bij elkaar bijna 20.000 mensen, dat was bijzonder veel, als u in aanmerking neemt dat de Cup Final in datzelfde jaar maar 5000 bezoekers trok! Achter ieder doel stond een generator die door dy namo's van Siemens werden aangedreven. Bij elke hoek van het veld stond een houten toren var 10 meter hoog, waarop èèn lamp van 8000 kaars (als ik de woordenboeken en encyclope dieën goed geinterpreteerd heb, is dat de lichtsterkte van een hui dige halve autokoplamp) was aangebracht Twee weken later, op 28 oktober 1878, speelde Birmingham tegen Nottingham Forest (2-1), onder het licht van 12 elektrische lam pen die rond het veld stonden opgesteld. Het regende en woei behoorlijk, waardoor nogal wat lampen uitvielen en de wedstrijd enkele keren moest worden stopgezet tot er nieuwe lampen waren bevestigd. Ook een wed strijd in Londen op 4 november 1878 was als lichtwedstrijd geen al te groot succes: „Daglicht is goed genoeg en ook lang genoeg voor een voetbalwedstrijd", schreef Illustrated Sporting and Dramatic News van november 1878 zuinigjes. Nee, het werd echt de hoogste tijd dat Edison het jaar daarop het elektrische licht zou uitvinden! NICO SCHEEPMAKER MIDDELBURG (GPD) - De kadertop in de schaduw van Hans Vultink liep zich gisteren toch weer muurvast op de welhaast onaantastbare positie van de Groenlose titel- grossier. Getalenteerde jongens als Christ van der Smis sen en Jos Bongers moesten het na de derde speelronde van het nationaal kampioenschap ankerkader 47-1 in Middelburg wel erkennen. Vultink is en blijft voorlopig een kadrist van wereldklasse. Het onvoorstelbaar gave optreden in de middagronde van de tweede toernooidag accentueerde dat duidelijker dan ooit. Na de de monstratiepartij tegen Haver- mans in twee beurten torende Vultink al ver boven zijn tegen strevers uit. Vooral op moyenne, maar na de verrassende nederla gen van Van der missen en Bon gers ook in matchpunten. Het moet op de slotdagen welis waar nog blijken of Vultink men taal is opgewassen tegen de onge twijfeld massale aanslag op zijn riante leiderspositie. Maar Vul tink voelt in Middelburg wel aan dat de aanstormende jeugd liefst zo snel mogelijk zijn gezag in de kaderdisciplines wil ondermij nen. Die gezonde rivaliteit onder de topspelers heeft in elk geval het prestatieniveau in dit titelge vecht opgezweept naar een on gekende hoogte. Vorig jaar werd Christ van der Smissen in het Brabantse Nieuwkuyk nationaal kampioen met een gemiddelde van 31,34. Het was na twee dagen in Mid delburg al duidelijk dat de kam pioen in dit toernooi veel beter zal moeten presteren. Voor het ingaan van de finaleron des heeft Hans Vultink evenwel een belangrijke voorsprong ge nomen op zijn achtervolgers. In volgorde van opkomst werden gisteren Bongers en Van der Smissen uit de leidersgroep ge mikt door Arnouts en Steures. Vultink bleef wel overeind in de slijtageslag. En in dit ritme lijkt hij al verzekerd van een klasse ring die recht geeft op plaatsing voor het Europees kampioen schap, dat over enkele weken in Terneuzen wordt verspeeld. Met het moyenne uit zijn fraaie openingsreeks (69.23 na drie par tijen) is de Gelderlander in Mid delburg op weg naar een eindre sultaat van een onwaarschijnlijk formaat. Daarbij verbleekt zelfs het Europese record (44.72), dat hij sinds februari 1977 nog altijd stevig in bezit heeft. Met name Christ van der Smissen besefte dat het vorstelijke moyenne van zijn rivaal na giste ren onbereikbaar was. Hij moet nu gaan gokken op de matchpun ten, maar ook dat is een zware opgave door zijn verliespartij te gen Steures. „Het is een vreemd spel", concludeerde de Braban der na afloop van zijn schamele produktie tegen Steures. „Giste ren kon ik nog alles. Steures mag normaal geen partij zijn, maar ik was nergens. Alles liep scheef en ik kreeg niet eens de kans om te herstellen". Steures revancheer de zich inderdaad knap voor zijn zwakke opening. Na twee mis sers ging hij uit in vijf beurten. Van der Smissen bleef achter met een totaal van 76. Afstraffing Eerder in de middagronde was ook Jos Bongers al tegen een fikse af- straiïin.it opgelopen. Jan Arnouts aasde op de aansluiting met de toppers in dat duel van de jonge ren. Zijn ogelukkige nederlaag tegen Sundquest had de Bra bantse debutant kennelijk nau welijks gedeprimeerd. Dat moest de wispelturige Bongers al vrij snel ervaren. Zoals in zijn eerste partijen scoorde de Nijmegenaar pas laat een hoge reeks, dit keer van 154. Met evenwichtige series had Ar nouts toen echter al in vijf beur ten de finish bereikt (300-182). Hij bleef vervolgens ook kansrijk voor een hoge klassering in zijn avondpartij tegen Havermans, al ging het in dat duel krampachti ger. Arnouts moest tegen de zwakste speler van dit kam pioenschap eerst een forse ach terstand wegwerken, maar spurt te tenslotte toch ternauwernood naar de winst (300-258 in elf beur ten). Vlotter ging het bij Piet Vet, die met een razendsnel eindschot (153) tegen Steures zijn tweede winstpartij liet noteren. Ogenschijnlijk beleefde Hans Vul tink de aftocht van zijn belagers ijskoud. Terwijl Van der Smissen op de andere tafel wanhopig te gen een fatale inzinking liep te vechten, glipte de Groenlose ve teraan kalm en zelfverzekerd langs Louis Havermans. Twee beurten na de afstoot kon Vultink de buit opstrijken. Met een won derlijk mooie slotserie van 222 etaleerde hij op de lange kader- lijn zijn verfijnde techniek in de rappelstoten. ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a s. aanvang 14.00 uur Deze advertentie is aangeboden door Dames- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden (CSPflASf Met&WIE T AMEEgS l—\P*TOLJEKJ Q UTRECHT (gpd) - Wim van Hanegem is deze week de meest geinterviewde sportman van Nederland. Een leger van journalisten is op Galgenwaard neergestreken om de 35-jarige FC Utrecht-speler oorlogszuchtige kreten te ontlokken over de confrontatie met zijn vroegere team genoten van AZ. Vergeefse moeite. Geduldig legt Van Hanegem de gretig opgekomen persmensen uit dat het morgenmiddag niet om hem draait. „Het gaat om die twee punten. Die zijn belangrijk voor ons. En of we die nu tegen Haarlem, AZ of Willem II halen, dat maakt me niet uit. En dat ik toevallig bij AZ gevoetbald heb, is niet meer dan een bijkomstig heid". Willem ligt niet wakker van al die publiciteit. „Nee, waarom zou ik? Het komt allemaal ten goede aan FC Utrecht. Ik hoop dat er vrij veel mensen naar Galgenwaard komen, dat we de toeschouwers niet teleurstellen. En als we tegen AZ een goede wedstrijd spelen, zonder ons over de kop te voet ballen, dan ben ik tevreden. Hoe vaak zie je niet dat ploegen er te gen koplopers als een gek tegen aan gaan, maar een week later de rekening gepresenteerd krijgen. Ik maakte dat bij Feyenoord zo vaak mee. Tegen ons gingen laaggeklasseerde tegenstanders er idioot in om een puntje te pak ken, maar een week later - als het er op aankomt - waren ze ner gens. FC Utrecht moet zondag zichzelf blijven, zijn eigen spel proberen te spelen. Daar kom je echt het verste mee". ADVERTENTIE A.s. zondag 14.00 uur A.S.C.- Foreholte Terrein De Kempenaerstraat. Van Hanegem wil toch nog wel iets over AZ vertellen. „Als het draait bij die klanten, hebben ze de bes te ploeg van Nederland. Maar als het niet loopt, is het elftal mentaal kwetsbaar. Je kunt het misschien wel vergelijken met al die toe standen rond Ling. Ik erger me nogal aan die opgeklopte verha len. Natuurlijk kan die jongen vrij aardig voetballen, want dat heeft-ie gepresteerd als het er wekelijks op aankwam. Binnen kort worden de velden weer slechter, modderig, dan kan-ie z'n broekje niet meer schoon houden. Dan wil ik wel eens zien wat er van de wereldvoetballer Ling overblijft". „Karakterspelers herken ik voor al als het elftal niet draait, als het bikkelen wordt. Tegen jongens uit Cyprus kan ik ook de trucen doos nog wel opendoen. Of thuis tegen PEC Zwolle. Maar waar was Ling toen Ajax hem in de sleutelwedstrijd tegen Feye noord broodnodig had? Toevallig heb ik die wedstrijd gezien en vergeefs heb ik toen uitgekeken naar zijn beslissende acties. Ik bedoel maar. je bent een topspe- ler als je opstaat wanneer de si tuatie dat vereist. En je bent een topploeg wanneer je de situatie naar je hand zet in extreem moei lijke omstandigheden". „Bij AZ kon het gebeuren dat de beslissende duels verloren gin gen. Dan verdien je het kam pioenschap niet. Zo simpel ligt dat. En verder heb ik geen enkele revanchegevoelens of zo. Dat zijn leuke verhaaltjes van de journa listen". Onlangs heeft Van Hanegem nog een bemiddelende rol gespeeld toen er binnen de AZ-ploeg spanningen zichtbaar werden. „Je kon het zien aan de tv-beel- den van Vitesse-AZ. Jongens die elkaar normaliter goed lagen, scholden elkaar nu uit voor rotte vis. Dat is bij mij thuis uitgepraat, ik wil er verder liever niet over praten. Jammer dat zo'n gesprek in de publiciteit komt". „Nu wordt er ook al aan me ge vraagd of ik volgend jaar weer te rugga naar Amerika. Ook een vraag die ik nu nog niet kan beantwoorden. De stand van FC Utrecht op de ranglijst zal daarbij meetellen. Vooral hoe ik mezelf voel. Tot nu toe ben ik heus nog niet zo tevreden over m'n presta ties. Conditioneel gaat het wat beter, maar eigenlijk begint de vorm nu pas een beetje te komen. Daarom begrijp ik niet dat al die supporters naar mij wijzen als FC Utrecht een paar wedstrijden wint. Die mensen beseffen niet wat voor werk hier achter de schermen wordt verricht". ,FC Utrecht is als ploeg op de goe de weg en als hechte eenheid moeten we morgen proberen AZ te pakken. Alleen met een opti male instelling van iedereen kunnen we een goed resultaat af dwingen. FC Utrecht-AZ is dus niet de wedstrijd van Van Hane- Wim van Hanegem: "Karakterspelers herken ik pas als het elftal niet gem, onzin". draait." ZEIST (ANP- Het Nederlands voetbalelftal zal rond de jaar wisseling 80/81 deelnemen aan het toernooi om de mini- wereldbeker in Montevideo. Het sectiebestuur betaald voetbal heeft positief gerea geerd op de uitnodiging van Uruguay dat alle wereldkam pioenen wilde verenigen in een toernooi ter herdenking van het eerste wereldkam pioenschap, dat ook in Mon tevideo plaatsvond en dat door Uruguay werd gewon- Argentinie, Brazilië, Italië en West-Duitsland zegden hun deelneming toe, Engeland bedankte voor de uitnodiging omdat een dergelijke wed strijdreeks niet past in het programma van de Engelse clubs, die rond kerst en nieuwjaar traditioneel veel competitiewedstrijd spelen. Na de afwijzing van Engeland richtte Uruguay zich tot Ne derland, finalist bij de laatste twee toernooien. Bondsvoor zitter Wim Meuleman was zeer geporteerd voor Neder landse deelneming, het sec tiebestuur betaald voetbal sloot zich daarbij aan onder de gedachte dat Nederland bij een dergelijk top-toernooi niet mag ontbreken. Aangezien er nog veertien maanden van voorbereiding zijn, lijkt het toernooi in Uru guay geer probleem te zullen opleveren voor het competi tieprogramma, temeer omdat de speeldata vallen in de pe riode van de winterstop, die in de laatste seizoen gebrui kelijk is. Boering Dick Boering, die zijn bestuurs functie bij Ajax met onmid dellijke ingang ter beschik king heeft gesteld zal als „werkend lid" aan de Am sterdamse club verbonden blijven. Boering, is meer dan 25 jaar lid van Ajax en de laat ste vijf jaar als bestuurslid werkzaam geweest. Volgens Boering, die commis saris algemene zaken was, is een interview met Harmsen in het weekblad Vrij Neder land de druppel geweest die de emmer heeft doen overlo pen: „In dat interview heeft Harmsen opmerkingen over het functioneren van mij in het bestuur gemaakt die misleidend of helemaal niet waar zijn. Ik vind dat je van mening moet kunnen ver schillen, maar waarom moet ik kritiek om mijn persoon ergens lezen. Waarom is Harmsen niet zelf naar mij toegekomen? Ik zou een een ling zijn geweest in het be stuur en sommige zaken, zo als de kwestie-Svilar, zelf hebben behandeld. Maar die pretentie heb ik helemaal niet en ook niet gehad. Omdat Harmsen aghter de opmer king is blijven staan, zoals die in dat interview zijn afge drukt, heb ik mijn conclusies getrokken, ook al omdat er sprake was van twee partijen in het bestuur. Ik en pen ningmeester Brandsteder te genover de rest". AMSTERDAM (GPD)-SpitsTom Blanker van Ajax zal zowel de competi tiewedstrijd van zaterdagavond tegen NEC in Nijmegen als de Europa Cup-wedstrijd woensdagavond tegen Omonia Nicosia op Cyprus moe ten missen. De 19-jarige Amsterdammer liep afgelopen zondag een bles sure op in het duel tegen PEC en kreeg van dokter Rolink en de aan het Sint Lucas-ziekenhuis in Amsterdam verbonden arts Groot het advies voorlopig van voetballen af te zien. Hulptrainer Bobbie Haarms: „Zondag heeft Blanker een tik tegen het achterhoofd gekregen waardoor het gezichtsvermogen aan de rechter kant wegviel. Maandag is daar door allerlei medicijnen verbetering in gekomen maar op dit moment klaagt hij nog over hoofdpijn zodat hem is afgeraden te spelen. Wie zijn plaats inneemt is op dit moment nog niet bekend". IAT&J (J& KJA -HET -HWIZSvi- HOO&OI/02- SCHOT SAMMV te SHOOTOUT UX» WAT Her/? t ©o BSrocew- tXJE.L IK) I-IET VÖ3EQ32Ê VöÓ?l\J£?S7EXl .£U<óA/VJ WE eVEKl-TECUS NAAR te BEKEXI JOOP VA>J PCooC 0/MOetlAU SToof V IE VAM lOSDEEZil OSS &ELEDI&IM6£M JOK/X6GMC £W Ar//ArSAkV)*J VIA Ui/ue EV

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11