en conrector Rector Ashram wacht aangezegd Scharensliep Joustra stopt na 39 jaar Betere afwikkeling nodig van verkeer tussen Leiden - Haarlem Openbaar/katholieke school in Hoofddorp volslagen mislukking DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 27 1 HOOFDDORP - De acht jaar gele den door de toenmalige minister van onderwijs Van Kemenade geopende samenwerkingsschool voor het openbaar en katholiek onderwijs "Graan en Visch" in Hoofddorp is op een volledige mislukking uitgelopen. De stich ting katholiek onderwijs Hoofd dorp heeft zich teruggetrokken uit het samenwerkingsverband. Deze samenwerkingsschool was destijds de eerste in ons land. Volgens het bestuur van de stich ting katholiek onderwijs is het vooral de bestuurlijke vorm, met de wethouder van onderwijs van de Haarlemmermeer J. Lichter als voorzitter, waartegen bezwa ren bestonden. De stichting vond de katholieke inbreng te gering. "De gemeentelijke en politieke invloeden zijn te groot geble ken", aldus een woordvoerder van de stichting. Wethouder Lichter liet weten dat hij graag zijn voorzittersfunctie zou willen neerleggen voor een andere bestuursvorm als dat een oplossing zou zijn. Hij zei het voorts te betreuren dat men niet heeft getracht met de gemeente tot een gesprek te komen en zo de "scholenstrijd" op te heffen. Overigens bleek uit een enquête dat 90 procent van de ouders de school op de huidige basis wil voortzetten, wat neerkomt op 216 van de 313 gezinnen. Van het to taal aantal leerlingen is ongeveer 30 procent afkomstig van katho lieke huize. De protestanten de den acht jaar geleden al niet mpp, omdat zij moeilijkheden vrees den. Na de vergadering van gisteravond is het streven erop gericht dat de school uiteindelijk zal worden bestuurd door een groep, be staande uit een raadslid, vier ou ders (waarvan twee van katholie ke huize) en twee leerkrachten, (één voor het lager onderwijs en één van het kleuteronderwijs). Eerst dan wil het bestuur van de stichting katholiek onderwijs zich eventueel weer met de school bemoeien. Verzet tegen komst van manege aan Mar. Poststraat VALKENBURG - Het ziet er naar uit dat het verzoek van de ruiter- vereniging De Castellumruiters om een "buitenbak" (een plaats waar jonge ruiters de beginselen van het paardrijden worden bijgebracht) geen kans zal maken bij de Valkenburgse gemeente raad. Die buitenbak zou moeten komen op de plaats van de speeltuin achter de flats aan de Marinus Poststraat. Mevrouw A. van der Broek (PvdA) trok gisteravond in de commis sie welzijnszaken fel van leer tegen het verzoek van de ruiterver- eniging: "Jaren lang is er gepraat over verbetering van de speel tuin. Dat was nooit mogelijk. En nu zou de speeltuin plaats moe ten maken vooreen buitenbak, dat kan natuurlijk niet. De kinde ren mogen van een dergelijk voorstel niet de dupe worden" Commissielid Mizee was van mening dat de beide ruiterverenigin- gen in Valkenburg eerst maar eens rond de tafel moesten gaan zitten. "Misschien dat zij daarna een voorstel voor een gezamen lijk project kunnen presenteren", aldus Mizee. "Ik heb nooit op school gezeten, maar theorie en praktijk gelijk geleerd' BODEGRAVEN!ALPHEN AAN DEN RIJN - "Waarom ik er mee ophou? Omdat ik de sloot naast mijn huis al helemaal heb gedempt met briefjes van duizend." Ondanks de regen en de wind die hem, staand op een ladder bij het zijraam van zijn huis, teisterentovert hij een ver ontschuldigende grijns op zijn bebrilde gelaat. Om uit te drukken dat dat maar een grapje is, blijkbaar. Moeilijk is dat overigens niet te raden Het zijn, zo blijkt even later, de voor de deur staande win ter ("hij heeft zo onderhand wel kou genoeg geleden", vindt zijn vrouw) en zijn on langs gevierde 65ste verjaar dag die hem. na 39 jaar slijp werk in Alphen aan den Rijn deden besluiten met scha- renslijpen te stoppen. Veel trek. in een interview heeft Joustra niet. "Ik verdien er toch niets mee?", merkt hij een paar keer half vragend, half constaterend op, en hij gaat rustig door het zijn werk. Hij is ondanks het gure herfst weer bezig een raamwerk te maken voor een kozijn waar op hij plastic gaat spannen. Direkt aan de Oude Rijn gele gen heeft zijn huis veel last van opwaaiend water met bijbehorende kou, verklaart hij welwillend zijn bezigheid. Ondertussen praat hijzij het sputterend, door. Als hij toch even druk aan het vertellen is, lijkt hij zich te bedenken dat hij er niets mee verdient. Hij trekt zijn gezicht weer en een grijnslach, en zegt: "Zo, nou had je me toch even aan het praten, hè?". Waarna stilte Prinses Beatrix Hij vindt dat hij onderhand wel genoeg in de kranten heeft ge staan, vertelt hij. Zelfs aan een bezoek van prinses Bea trix en prins Claus wilde hij in eerste instantie geen me dewerking verlenen. Na aan dringen van zijn vrouw ("Ik zei tegen hem doe het maar, het is in elk geval leuk voor de kinderen" ging hij echter overstag. En zo kon het prinselijk paar hem op de Aarbrug toch nog in ac tie zien. "Daar heb ik nog een paar van zulke foto's van" zegt hij, met zijn handen in de richting van posterafmetin gen zwevend. Ook op de buis is hij al eens te zien geweest. Te- leac strikte hem voor een pro gramma over werkwijzen van vroeger en heden ten da ge). Bij hem was Teleac, voor wat betreft de vroegere werkwijze, aan het goede adres. Zijn slijpwagen is al 140 jaar oud en hijzelf zit al vanaf zijn 6e jaar in het vak. Toen al trok Joustra met zijn vader mee om het slijpen te slijten in de streek. "Ik heb nooit op school gezeten, maar om zo te zeggen theorie en praktijk tegelijker tijd geleerd", zegt hij. De (zo als de naam al doet vermoe den) van origine Friezen lie pen heel wat af in die dagen Met de benenwagen als motor verscheen de slijpwagen zo wel in Gouda als in Alphen aan den Rijn. In 1940 trok hij met zijn vader en familie naar Bodegraven om daar in een klein huisje onder te duiken. Dat lukte uit stekend, en zodoende werd hij in de jaren daarna de derde generatie Joustra die, nog immer met diezelfde wagen de boer op ging met de slijpste nen. Enthousiasme Het regent gestadig door. Maar evenzo gestadig werkt Jou stra. slechts beschermd door het veelkleurig maar kalend uiterlijk van een kastanje boom door. Zijn vrouw komt buiten eens een kijkje nemen en blijkt heel wat spraakza mer dan haar man. Die is in middels naar het achtererf verdwenen om doorzichtig plastic op het raamwerk te spannen. Even later wordt zijn vrouw ter assistentie naar achteren geroepen. Daar aangekomen vertelt Jou stra plotseling uitgebreid over de techniek van het slij pen en er klinkt zelfs een zweem van enthousiasme in zijn stem door als hij betoogt dat het "nat" slijpen onzin is. Hij vertelt dat hij zichzelf heeft aangeleerd hoe je messen moet kartelen. Zijn vrouw valt hem bij: "Het is geweldig knap hoe hij dat doet. Als mensen een mes bij hem heb ben laten kartelen, kunnen ze daar weer zeven of acht jaar mee vooruit". Joustra begint bijna te glimmen bij het compliment van zijn eega en gaat voort de fijne kneepjes van het vak, opge daan in 59 slijpjaren, uit te leggen. Het trotse 140 jaar oude erfstuk van de familie,de slijpwagen, is niet in Bodegraven. Die staat nog ergens in Alphen, waar Joustra regelmatig zijn ronde maakte. Dankzij de hulp van een bereidwillige buurman komt die echter binnenkort naar Bodegraven. Een speciale plaats is er op het achtererf al voor ingeruimd: een houten hok met een glazen voorwand. Daar zal hij echter nog wel eens uitkomen, vertelt Joustra. De wagen gaat, net als hijzelf, ook na het respec tievelijk 140ste en 65ste le vensjaar, nog niet helemaal met pensioen. Scharensliep Joustra met een van lucifers gemaakt model van zijn slijpwagen, gemaakt door zijn schoonzoon. grond van hun ideeèn over een zo groot mogelijk democratisering binnen de scholengemeenschap Het gevolg van de houding van Chamuleau en Van.Casteren was dat het bestuur disciplinaire maatregelen tegen hen in het vooruitzicht stelde Advies De al eerder genoemde begelei dingscommissie van vrijwilligers onder leiding van P. Brandhorst kwam vervolgens met het advies om full-time beroepsadviseurs in te schakelen om tot een oplossing te komen. Een advies dat ook werd opgevolgd: in augustus dit jaar, direct bij de aanvang van het nieuwe schooljaar gingen de he ren W. Moleman en A. Hordijk, verbonden aan het Leusdense adviesbureau Hasper-en Van der Torn op de school aan het werk. Op 21 september jl. kregen zij het vertrouwen van zowel het voltal lige personeel als van het be stuur. Vorige week brachten de beide adviseurs hun advies uit. Dat luidde als volgt: er moet een overgangs bevoegd orgaan ko men (dat volgens de wet beslui ten kan nemen) bestaande uit drie bestuursleden, drie ouders, drie leerkrachten en een onaf hankelijk voorzitter. Voorwaarde was overigens wel dat de ont slagprocedure die tegen Cha muleau en Van Casteren was in gezet, stopgezet zou worden. Dat was van zo'n wezenlijk belang voor het welslagen van het plan, dat de betrokken adviseurs ook duidelijk te kennen gaven hun handen van de zaak af te zullen trekken, als aan die voorwaarde niet werd voldaan. Het personeel stemde vrijwel una niem in met het plan van de beide adviseurs in. Hoe het bestuur er over dacht is niet bekend, maai intussen is, tegen het advies van de beide deskundigen in, toch een (voorwaardelijke) ontslag- en schorsingsprocedure in gang ge zet Adviseur W. Moleman wilde gisteren niet vertellen, wat vooi hem en zijn collega betreft, de ge volgen daarvan zijn". Gevolgen Die gevolgen zijn feitelijk vooi niemand erg duidelijk. Wel dui delijk is dut het conflict, dat dc sfeer op de school behoorlijk ver troebelt. het onderwijs geen goec doet. Temeer daar de 1 eerkrach ten. o«>k /onder de bestuurlijk* complicaties, hun handen meei dan vol hebben aan de voorbe reidingen op de eerste midden schoolklassen, die in augustus '8( hun intrede doen ALPHEN AAN DEN RIJN - Rector Wim Chamu leau en conrector Harry van Casteren van het Ashram college zullen voorwaardelijk ontsla gen, respectievelijk voorwaardelijk worden geschorst. Dat is dinsdag besloten in een ver gadering van het vijf leden tellende bestuur van deze grote Alphense scholengemeenschap. Overigens was gisteravond nog geen bevestiging te krijgen op de vraag of de brieven waarin het voorwaardelijke ontslag c.q. de voorwaardelijke schorsing wordt aange zegd, inmiddels zijn aangekomen bij de twee leerkrach ten. Ashram-rector Chamuleau ...voorwaardelijk ontslagen- op een rij zetten, met de bedoe ling dit in een gezamenlijke ver gadering van alle 110 leerkrach ten aan de orde te stellen. Die gang van zaken viel echter slecht bij het schoolbestuur van het van origine rooms-kathblieke Ash ram. Het bestuur, dat stelde dat de directie allereerst aan hem verantwoording schuldig is. ver bood de leden van de schoollei ding deze taken-discussie te voe ren in zo'n voltallige leraren-ver gadering. Een poging van de ge zamenlijke leraren om het be stuur tot andere gedachten te brengen, haalde niets uit. Uiteindelijk volgden drie van de vijl leden van d<- schooldirectie de opdracht van het bestuur op. Dc twee weigeraars waren rector Wim Chamuleau en conrector Harry van Casteren. die vonden dat zij wél verantwoording schuldig zijn aan de gezamenlijke leerkrachten van het Ashram, op k De nieuwe brug over de Hille gommerbeek moet het centrum van Hillegom ontlasten. In maart zal de brug in gebruik worden genomen De betrokken partijen zwijgen in alle talen over het conflict, dat aan deze bestuursmaatregel ten grondslag ligt. Voorzitter drs. P Maas weigert tot dusverre elk commentaar. Het bestuur heeft de leerkrachten en de directie min of meer een spreekverbod opgelegd. Ook de ouders is ge vraagd geen mededelingen naar buiten te doen. Vernieuwing HILLEGOM - "Waar twee provincies het momenteel niet eens kunnen worden, zou de hogere overheid moeten ingrijpen". Dat vinden burgemeester en wet houders van de gemeente Hille gom. Met deze opmerking doelt het gemeentebestuur op de problemen die al lange tijd be staan over de doortrekking van de weg Katwijk-De Zilk (SWIop Noordhollands grondgebied. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling die weg te laten aansluiten op de randweg om Haarlem, maar tegen die plannen bestaan uit landschappelijk oogpunt veel bezwaren. Een tweede mogelijkheid de weg door te trekken onder Benne- broek door over Hillegoms grondgebied naar de nieuwe rijksweg (A 21) die in de Haar lemmermeer zal worden aange legd, stuit op bezwaren van de gemeente Hillegom. Een studie van rijkswaterstaat heeft overigens uitgewezen dat deze oplossing niet het probleem van het doorgajnd verkeer op de klassieke route Haarlem-Leiden oplost. Er zal veel verkeer via die oude route blijven rijden. Burgemeester en wethouders zien liever dat de secundaire weg 20 (de route Leimuiden, Ringvaart, Katwijkse r.k. scholen helpen bootvluchtelingen KATWIJK - De katholieke lagere scholen van Katwijk gaan zich actief inzetten voor de Vietname se bootvluchtelingen die door Nederland zijn opgenomen. In het kader van 'Het jaar van het Kind' heeft de Stichting Katho lieke scholen een aantal activitei ten opgezet, waarvan de op brengst geheel voor deze Viet namese kinderen is bestemd. Morgenavond wordt in de Mgr. Bekkersschool, Van Lierestraat 6 een klaveijas-concours en brid ge-drive gehouden. Zaterdag vindt een grote fancy-fair plaats in de St. Jozefschool in Kót wijk aan de Rijn. De organisatie van beide evene menten is in handen van de ou derverenigingen en leerkrachten van de Katwijkse katholieke scholen. Leidsevaart) wordt aangelegd. Dat heeft weliswaar gevolgen voor het verkeer in Hillegom, ze ker als de weg niet wordt aange sloten op de rijksweg 20 in de Haarlemmermeer. Onderzoek Hillegom wil de ontwikkeling van het wegenstelsel rondom de ge meente nauwlettend in het oog houden. Burgemeester en wet houders willen zelf een onder zoek laten verrichten naar moge lijke oplossingen. Daarbij speelt mee dat het verkeer in de richting noord-zuid (Haarlem-Leiden en omgekeerd) zo langzamerhand onaanvaardbaar druk is gewor den. Een ander motief voor de gemeente Hillegom zelf oplossingen aan te dragen is, dat het gemeentebe- stuur liever niet ziet dat de beslis singen op hoger bestuursniveau worden genomen die Hillegom niet ziet zitten. Geluidshinder Een belangrijk deel van het Hille- gomse centrum wordt straks ontlast als de brug over de Hille- gommerbeek in gebruik wordt genomen. Als die route volgend jaar in gebruik wordt genomen, zal het college van burgemeester en wethouders de geluidshinder in de woonwijken nauwlettend in het oog houden. De bewegwijze ring zal zodanig worden aange past dat het doorgaande verkeer om het centrum van Hillegom wordt geleid. Om het verkeer nog beter in goede banen te geleiden wil het ge meentebestuur, zo staat te lezen in de toelichting op het overzicht van inkomsten en uitgaven van de gemeente Hillegom in 1980 (de begroting) een plan maken. Dat zal de afwikkeling van het ver keer regelen in de gehele ge meente. Steeds vaker komen er bij het gemeentebestuur verzoe ken binnen om in woonwijken verkeersdrempels aan te leggen. Het gemeentebestuur wil niet in cidenteel een verkeersdrempel aanleggen, maar de problemen in de gehele gemeente op een rijtje zetten. LEIDERDORP - Het kamer- kringverband Leiden van het CDA houdt vanavond zijn jaar lijkse vergadering. Dc heer C L. J. van Lent, staatssecretaris van de fensie. zal een politieke inleiding geven. De vergadering is vanaf 20.00 uur in het gebouw Heelblaadjespad I in Leiderdorp. eilijkheden binnen het Ash ram college in Alphen (ruim 110 leerkrachten en 1400 leerlingen) zijn in de loop van vorig school jaar begonnen en na de zomer vakantie nog verder verscherpt. De moeilijkheden spruiten voort uit het feit dat er binnen de schooldirectie nogal verschillend wordt gedacht over de aanpak van de onderwijsvernieuwing. Die schooldirectie bestaat uit: rector M. Chamuleau, de conrec toren H. van Casteren, P. Kraak man, J. van Leeuwen en direc teur J. Macco van de bij het Ash ram behorende lts. (de laatste heeft overigens per 1 december een functie elders aanvaard). ichillen van inzicht binnen de schooldirectie leidden er in september 1978 al toe dat een be geleidingscommissie werd inge- steld om de problemen binnen de schoolleiding op te lossen. In de ze commissie, onder leiding van P. Brandhorst, kwamen mensen van buitenaf te zitten. De verschillen van inzicht blijken echter nog te bestaan. Zoals be kend gaat er in 1980 bij wijze van experiment een middenschool van start op het Ashram. Van de voortrekkersrol die van de direc tie mag worden verwacht is nog weinig terecht gekomen: de uit eenlopende visies binnen de di rectie bleken verlammend te werken in de hele school. De Verbod

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27