VAN OER WIEL Nieuw verdrag van Lomé ondertekend Medianota VVD bepleit regionale etherreclame m NAAST HET NIEUWS "Alleen de beste kwaliteit is goed genoeg CDA enVVD verdeeld over de kinderbijslag zomiar goede bril zou hij nooit een doelpunt toekennen Van Gelder morgen plat een goede bril maakt ajle verschil! In hoger beroep voor moord zestien jaar DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 VARIA PAGINA 15 DEN HAAG (GPD) - Als het aan de WD ligt, krijgt Nederland niet elf of twaalf regionale omroepen maar 20. Zelfs per regio zouden er twee omroepen kunnen functio neren. Al die regionale omroepen moeten dan betaald worden uit de regionale etherreclame. Dat is de kern van een „Liberale me dianota" die door Wim Keja, WD-Tweede-Kamerlid, is opge steld als discussiestuk in de WD. Keja gelooft niet dat de regionale dagbladen schade zullen onder vinden van de regionale reclame. Voor dat toch aantoonbaar ge beurt, zou er compensatie moe ten worden gezocht in een „Cen traal Regionaal Sterfonds", dat de inkomsten uit de regionale ra dio-reclame krijgt en later weer verdeelt. De WD is het met minister Garde niers eens dat de regio verant woordelijkheid moet hebben voor zijn omroep en dus ook moet zorgen voor financiering. Maar er ontstond „terecht" het probleem dat de regionale omroepen als zij zich financieel van de regio af hankelijk weten, de redactionele „Daar komt nog bij dat de landelij ke overheid enerzijds stelde geen bemoeienis te willen hebben met de financiering van deze om- roepvorm, maar anderzijds wel de introductie van regionale etherreclame verbood. Dit laatste geschiedde uit vrees dat bij in voering van regionale ether reclame de advertentieomzet van de regionale pers zou kunnen af nemen. Als voorbeeld werd aan gehaald dat een dergelijk effect ook was waargenomen bij de in voering van de landelijke ether reclame", aldus de toelichting in de media-nota van de WD. Dit is een niet te handhaven stand punt, aldus de WD. „Ons land wordt steeds meer overspoeld door gratis huis aan huis bladen die - voornamelijk gerund door de grote perscombinaties - zich bedienen van de reclamebehoef tes in de regio. Daarbij is niet gebleken dat de regionale pers hier ernstige schade van onder vond", aldus Keja in zijn nota. „Anderzijds is het ook een onjuist en conservatief standpunt dat door een eenmaal gegroeide si tuatie nieuwe ontwikkelingen kunnen en moeten worden te gengehouden. Bovendien blijkt men in de reclamewereld vooral gebruik te maken van de vorm: etherreclame met ondersteuning van gedrukte reclame". De WD wil daarom de regionale omroepen uit het Centraal Re gionaal Sterfonds. De opbreng sten uit de regionale etherrecla me komen in dat centrale fonds terecht en worden daarna vol gens een zodanige regeling over de regionale omroepen verdeeld, dat die regio's die dun bevolkt en of uitgestrekt zijn, niet te veel na delen ondervinden van de lagere reclame-opbrengsten binnen hun regio. „Heeft er in een be paalde regio tegen de vërwach- ting in toch een regionaal dagblad aantoonbare schade ge leden van de daar gevoerde etherreclame dan kan dat dagblad een beroep doen op schadevergoeding uit het Cen- traal Regionaal Sterfonds". Het zendgebied van een regionale omroep kan niet altijd ophouden aan de provinciegrenzen. In Ne derland zou behoefte bestaan aan 20 regionale zenders. Er is voor die omroepen een gezamenlijke regeling nodig voor wat betreft personeel, apparatuur, studios e.d. De NOS kan een functie blij ven vervullen. Landelijke omroepen kunnen ge bruik maken van faciliteiten van de regionale omroepen voor zover dat niet tot problemen leidt met de eigen uitzendingen. Keja denkt aan landelijke program ma's in de vorm van schakelpro gramma's, het meer betrekken van het publiek, het snel reageren bij plaatselijke gebeurtenissen die van landelijk belang zijn etc. Gezien de monopoliepositie op amusements-serie en filmgebied van de grote internationale satel lieten in de toekomst zullen Ne derlandse televisiestations zich meer en meer moeten gaan be zighouden met lokale berichtge ving en regionale uitzendingen. „Regionale omroepen hebben de toekomst", aldus de WD-me- dianota tot slot EG vraagt investeringsbescherming DEN HELDER - De onderzeebootjagers Friesland en Zeeland liggen in Den Helder aan de kade. Op acht november zullen de beide oorlogs. schepen bij inschrijving door de inspectie der domeinen worden verkocht DEN HAAG (GPd) - Tussen de re geringspartners CDA en WD dreigt een conflict ovej de be vriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind. De WD heeft enkele weken geleden tij dens de algemene beschouwin gen dit voorstel gedaan om aan extra bezuinigingen te komen. Het CDA wil de opbrengst van de bevriezing echter opnieuw be steed zien om knelpunten in de kinderbijslag-sector op te los- De CDA-fractie heeft gisteren in een verklaring laten weten met belangstelling kennis te hebben genomen van het besluit van staatssecretaris De Graaf om de kinderbijslag voor het eerste kind bevroren te laten tot 1982. Dit zou de schatkist 140 miljoen opleveren. Tegelijk zegt het CDA dat het geen misverstand wil la ten bestaan over de besteding van deze 140 miljoen. Dit bedrag dient allereerst te worden aan gewend om de kinderbijslag te koppelen of gekoppeld te houden aan de loonindex en voorts voor de oplossing van andere knel punten in de kinderbijslag. Het CDA denkt dan met name aan een verruiming van de kinderbij slagregeling voor zelfstandigen. „Het CDA zal zich voor een reali sering van deze niet van elkaar te scheiden zaken blijven inzetten" aldus de verklaring van de frac tie. (Door onze speciale verslag gever Jan Gerritsen) LOMÉ (TOGO) - Opgeluis terd door vrolijk muzikaal spektakel is de tweede conventie van Lomé giste ren ondertekend door de afgevaardigden van de Europese Gemeenschap en van 57 ontwikkelings landen in Afrika, het Ca- raïbisch Zeegebied en de Stille Oceaan (ACP-lan- den). De conventie regelt de ontwikkelingssamen werking tussen deze lan den voor de komende vijf jaar. De duizenden Afrikaanse zangers en dansers waren al uren bezig toen de plechtige ondertekening in het fraaie Huis van de Togolese Eenheidspartij kon beginnen - dik twee uur te laat volgens het schema omdat de Europese Ne gen en de ACP-landen het niet eens konden worden over een af spraak omtrent bescherming van Europese investeringen in de ACP-landen. De Togolese president Gnassingbe Eyadema kwam met de reddende compromisformule nadat onder handelingen tussen EG en ACP die al in de vroege ochtenduren waren hervat, op een dood spoor waren geraakt. De ACP gingen akkoord met het principe van non-discriminatie tussen inves teringen uit de Negen en andere investeringen in hun landen, zo als de EG vooral onder aandrang Waar gaan we naar toe Hoewel het niet onze gewoonte is om via de krant ons protest te la ten horen, hebben wé echter nu gemeend dit wel te moeten doen. "Ik eruit? Dan jij ook", in het L.D. van maandag j.l. Tijdens de wed strijd Unitas Leiden 3 - Alphense Boys 7 was Emiel Slagwijn zo flink om scheidsrechter Van Beelen een paar rake klappen te geven omdat Slagwijn uit het veld werd gestuurd. Op zich is het al een schandalige zaak dat een speler meent om op deze wijze zijn ongenoegen te moeten uiten, dan vragen wij ons af "waar gaan we naar toe". Maar wat ons nog het meest verbaasd is de houding van Unitas-voorzitter Van der Weijden. Deze zegt dat de slechte leiding de oorzaak was van het incident; "er stonden een paar rapporteurs langs de kant. Waar schijnlijk was de scheidsrechter daar van onder de indruk", aldus Van der Weijden. Er was geen rapporteur aangesteld en al zou er een rapporteur aanwezig zijn geweest, dan nog had Van Beelen hem niet gekend. Wij vinden dit een onsmakelijke grap van de Unitas-voorzitter. De centrale or ganisatie van voetbalscheids rechters van Leiden e.o. protes- ADVERTENTIE föb teert dan ook met klem tegen de o.i. ongepaste opmerkingen van de Unitas-voorzitter. Ook al zou de scheidsrechter een slechte dag hebben gehad, dan verdient deze KNVB-official nog geen pak slaag. Volgens ons had Van der Weijden er beter aan gedaan om de krant mede te delen dat het bestuur van Unitas gepaste maat regelen zal nemen tegen Slag wijn, i.p.v. te suggereren dat het de scheidsrechter zijn eigen schuld zou zijn geweest dat hij klappen kreeg. De afd. Leiden zit al slecht in haar scheidsrechters, zulke incidenten zullen zeker geen stimulans zijn om je aan te melden als scheidsrechter. Laten we hopen dat het een slip van de pen is geweest van de Unitas- voorzitter en dat dit incident u niet zult weerhouden om u aan te melden als scheidsrechter. Namens het bestuur van de COVS- Leiden e.o Chiel Slierings, secretaris, Verdistr. 38 - Leiden. van Denemarken en België had gevraagd. Aan de andere kant zullen de Ne gen in een brief aan hun partners nog eens uitvoerig hun „goede bedoelingen" uiteenzetten. Op grond hiervan zal tussen de Ge meenschap en de ACP-landen nader worden overlegd over praktische maatregelen om de af spraken toepasbaar te maken. De ACP zien de EG-wens over inves teringsbescherming tot nu toe als een aanslag op hun soevereiniteit en als een neo-kolonialistische manoeuvre. Het geschil over een betere be scherming van Europese investe ringen dan was geregeld in het eerste Lomé-akkoord was het laatste beletsel dat de onderteke ning van de Lomé II-overeen- komst in de weg stond. De on derhandelingen tussen de EG - vertegenwoordigd door de Ierse minister Michael O'Kennedy en WORMER (GPD) - Bij Van Gelder Papier te Wormer wordt - als ie dereen aan de oproep van de vakbonden gehoor geeft - mor genochtend niet gewerkt. In het kader van een actie om de werk gelegenheid bij het papiercon cern te behouden wordt een de monstratieve tocht naar het hoofdkantoor te Amsterdam ge maakt. De 550 werknemers van het bedrijf te Wormer zijn door de bonden opgeroepen het werk morgen te onderbreken en mee te gaan naar Amsterdam. Om kwart oVer acht vertrekken de betogers naar ge bouw De Hoeksteen (voorheen Marcanti). Daarheen komen ook de delegaties van andere Van Gelder-vestigingen. Vertegenwoordigers van de ver schillende bonden houden daar een toespraak, waarna men zich naar het hoofdkantoor van Van Gelder begeeft. Eind van de tocht is de aanbieding van een petitie aan de Raad van Bestuur, waarin het personeel oproept de werkgelegenheid de hoogste prioriteit te geven en op die basis de besprekingen met de vakbonden te hervatten. Twee weken geleden Werden deze af gebroken door de bonden toen de Van Gelder-top uitsprak bij de voorgestelde reorganisatie van het concern winstherstel op korte termijn voorop te stellen. In die reorganisatie zal de werkge legenheid voor 140 man te Wor mer in elk geval wegvallen. de Europese commissaris Claude Cheysson - en anderzijds de ACP, geleid door vice-premier St. John van Barbados, hebben in to taal een jaar geduurd. De tweede conventie van Lomé, genoemd naar de witte hoofdstad van dit Westafrikaans landje, voorziet in Europese financiële hulp aan de ACP-landen van bij na 7,5 miljard dollar voor vijfjaar. Ondanks de geestdrift van de Afrikaanse jeugd, die al vroeg bij duizenden was toegestroomd, klonken vooral sombere tonen door in de officiële toespraken. De Ierse EG-voorzitter O'Kenne dy wees met nadruk op het „steeds slechter wordende eco nomische klimaat". Over de mensenrechten herhaal den de partijen hun bekende standpunten. Minister St. John: „Onze bezorgdheid over handha ving van de mensenrechten is even groot als de uwe". De ACP- woordvoerder verheelde niet dat de ACP-landen teleurgesteld zijn dat er tijdens de onderhandelin gen niet méér voor hen in zat. Per hoofd van de bevolking is de fi nanciële hulp van de Gemeen schap onder Lomé II kleiner dan onder de eerste Lomé-overeen- komst, aldus vice-premier St. ALBINOLEEUWTJE Mevrouw Galiari speelt met een albino-leeuwtje dat in een Noordi taliaans safaripark werd geboren. Mevrouw Galiari heeft daar de zorg voor de leeuwen en was getuige van de unieke geboorte van het leeuwtje, dat toepasselijkerwijze "Sneeuw" werd genoemd. MINDER GELEUTER De leden van het Britse Lagerhuis hebben gisteravond gestemd voor wat minder eigen geleuter. Met 225 tegen 98 stemmen besloten ze de voorzitter te machtigen om in grote avondlijke debatten over wetsvoorstellen, sprekers die al langer dan tien minuten aan het woord zijn, op te dragen te gaan zitten. Voorzitter Norman St. John Stevas weigerde in een toespraak van veertig minuten de ministers evenzo de mond te snoeren. Ministers, zei hij, mag niet worden toegestaan dat zij zich ver schuilen achter een tijdslimiet en zo ontkomen aan het verant woorden van hun handelingen. Enoch Powell - wie anders - verzette zich in een toespraak van twaalf minuten tegen het besluit. "Het behoort tot de vrijheden van de leden van het huis om dit, als het hun juist en nodig lijkt, langdurig te onderhouden", zei hij. VERMOORD OM EEN BON Een 76-jarige kruidenier in Brownsville in Texas is gearresteerd op verdenking van moord op een parkeerwacht die hem een bon netje van een dollar had gegeven. De 46-jarige Robert Henry Hebert kreeg gisteren een kogl door zijn hart toen hij het bonnetje onder de ruitenwisser van kruidenier James GloVers auto stak. Glover had al meer dan eens woorden gehad met parkeerwachters omdat hij zijn wagen in de buurt van zijn winkel had gezet waar het niet mag. OUDE FOTO Een foto van de hand van Ansel Adams uit 1941 is gisteren bij Christie in New York voor 15.000 dollar van de hand gegaan. Het is een bedrag dat nooit eerder voor een foto als veilingstuk is betaald. De foto heet "maanlicht boven Hernandez, Nieuw Mexico" en meet 40 bij 35. Een anoniem verzamelaar is eigenaar geworden. De nu 77-jarige Adams is de fotograaf bij uitstek van het Ameri kaanse westen geweest. ADVERTENTIE zegt de houtbewerker van DEM Daarom doe ik de inkoop van het Europees eikehout zelf. En als ik dan hoor dat onze klanten trots zijn op hun bankstel, dan geeft mij dat een voldaan gevoel", zegt de heer B. Kilian. DEM Meubelfabriek. Daar maken zij solide bankstellen. Klassieke, moderne en massief Europees eiken modellen, doordacht tot in alle details. Speciale wensen? DEM kan er rekening mee houden. Kom daar mee maar eens ergens anders. 12 1348 ingen: 03450-74 84. 5 jaar schriftelijke garantie op constructie en binnenwerk MEUBELFABRIEK Demonstratie tegen invoeren eigen risico DEN HAAG (GPD) - De initiatief groep "Stop het eigen risico" houdt dinsdög 6 november een demonstratie ter gelegenheid van het Tweede-Kamerdebat over de begroting van volksgezondheid. Men gaat in optocht naar het Binnenhof, waar een -delegatie een verklaring zal overhandigen aan mevrouw Haas-Berger (PvdA), voorzitter van de vaste kamercommissie voor volksge zondheid. Hier en daar zal in Den Haag wor den gedemonstreerd voor zie kenhuizen e.d. De stoet wordt voorafgegaan door enkele tien tallen taxi's en een ambulance om vooral de bezwaren tegen de aangekondigde eigen bijdrage bij taxivervoer naar voren te bren gen. De briefkaartenactie die de groep voert, wordt volgens woordvoer ders een groot succes. Er zijn er nu al 75.000 door het land ver spreid, via acties op markten, via instellingen van gezondheids zorg en bejaardenwerk. TF-H -1' tI iiilliiiil ITT°°sol: Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel.: 071 - 124108 Protesterende theologen. Als woordvoerder van een aantal ge- beds- en credogroepen in Venlo en omgeving heeft pater Hugo Bekkers, capucijn, protest aange tekend tegen de talrijke verga ringen, vooral van theologen, in de kwestie-Schillebeeckx, de Nijmeegse hoogleraar die zich in Rome moet verantwoorden voor zijn boek "Jezus, het verhaal van een levende". Bekkers verwijt hun dat zij de massa bespelen en een rad voor de ogen draaien. Rome is, volgens hem, wel ver plicht de geschriften van Schille- beeckx te onderzoeken, omdat daar de hoogste instantie is die heeft te waken over de rechtzin nigheid van de leer. Als de con gregatie tot de conclusie komt dat Schillebeeckx tegen bepaal de leerstellingen ingaat, dan is de Nijmeegse hoogleraar verplicht voor de massa der gelovigen de verkondiging van zijn opvatting stop te zetten, aldus Bekkers. Het godsvolk heeft er recht op, van zich katholiek noemdende ver kondigers de echte katholieke leer - door het onfeilbare leerge- ig van de kerk vastgelegd - te Willebrands. Deelneming van een niet-rooms-katholiek aan een eucharistieviering in een rooms- katholieke dienst is "werkelijk een bijzondere uitzondering", die zou kunnen voorkomen als ie mand echt in geestelijke nood is. Dat zei kardinaal Willebrands gisteravond voor de NCRV-mi- crofoon in het kader van de jaar lijkse "Hervormingsdag" (31 ok tober). De kardinaal distantieerde zich op nieuw van gezamenlijke avond maalvieringen. Hij zei dat een ka tholiek niet kan deelnemen aan het avondmaal in de kerken van de Hervorming omdat er te veel verschil van inzicht is over de oorsprong en het wezen van het priesterambt. Op de opmerking dat veel christenen het met deze opstelling maar moeilijk hebben zei Willebrands: "Als je over deze dingen gemakkelijk denkt kom je tot een christendom van de grootste gemene deler, en dat is een zeer vermagerd christendom. We moeten het maximale zien te bereiken". Hervormde Kerk: beroepen te Leeuwarden L. Gulmans Bui tenpost, te Ommen W. Tij ink Kolderveen; aangenomen naar Burgh (Zeeland) A.J. baas Arns- berg (West-Duitsland), naar Sur- huizum (Fr.) kandidaat A.B. Sloof Papendrecht; bedankt voor Hemelum (Fr.) J.E.A. Molenaar Hekelingen-Simonshaven. Gereformeerde Kerken: beroepen te Boksum-Hijlaard (Fr.) G. To renbeek Gramsbergen. Geref. Kerken Vrijgemaakt: be roepen te Delfzijl H.A. Strating, laatstelijk predikant van de Ned. G.'ivf K-.'rk I,. I..-,nwral, Vriendin vrijgesproken DEN BOSCH (GPD) - Het ge rechtshof in 's-Hertogenbosch heeft de 25-jarige Jeffrey B., ge boren in Jakarta maar woonach tig in Tilburg, veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf van zestien jaar met aftrek van voorarrest. Een en ander om dat de jongeman op 17 november vorig jaar zijn echtgenote met een geweerschot in haar slaap om het leven bracht. Hij wilde op die manier proberen de weg naar een tweede huwelijk vrij te maken, een huwelijk dat hij aan wilde gaan met Anna Louisa F., 23 jaar, die wegens medeplichtigheid eveneens voor de rechtbank heeft gestaan. De verdachte was door de recht bank in Breda op 21 mei van dit rdftdd tot twa.,11 I.4.IT gevangenisstraf onvoorwaarde lijk met aftrek van voorarrest maar tegelijkertijd met ter be schikking stelling van de rege ring. Zijn vriendin werd toen we gens medeplichtigheid aan moord veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf onvoorv aarde lijk met aftrek van voorar rest Uit het onderzoek in hoger beroep meent het gerechtshof dat de volledige daad toegerekend moet worden aan Jeffrey B. Men vond dat hij een veel zwaardere straf verdiende en veroordeelde hem dan ook tot zestien jaar onvoor waardelijk, terwijl zijn vriendin van de aan haar ten laste gelegde daad, medeplichtigheid, werd vrijgesproken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15