AZC plaatst zich eenvoudig voor halve finale Europa Cup V redesonderwij s tegen bewapeningswedloop' JUISTE 'SPIRIT'WEER AANWEZIG BU DIOK Overwinningen op Turkse en Oostenrijkse kampioenen Miljoenen schade door brand NDAG 29 OKTOBER 1979 WATERINGEN - De Leidse rug byclub DIOK liet gisteren in het duel tegen KMD in Wateringen duidelijk merken dat het nog mogelijkheden bezit. De afgelo- npen weken waren de behaalde re sultaten uitermate bedroevend, maar tegen de Westlanders was er onmiskenbaar weer wat van het oude strijdvuur bij de Leidenaars :eltver- aanwezig. Er dient bij rugby nu rangen eenmaal keihard gewerkt te wor- an. De den en wje dit njet Qp kan bren- °°r| gen valt af. Trainer William Mel- let had dan ook een drietal oudere NaJ spelers vervangen door jeugdige u °P tenten waarover DIOK geluk- schrif- ^jg nog beschikt. voor-Het eerste kwartier was het dan ook ansen nog even wennen voor de ploeg uit Leiden voordat iedereen zijn Chi- draai had gevonden. Maar in die Jaar tijd kwam KMD wel op een 4-0 jpisch voorsprong te staan door een uit- 1 la'- stekende try van Ted Taffijn die m het handig uit een scrummage langs 'Uden, de blinde zijde wegdraaide en scoorde. Het verjongde DIOK wilde echter aarde slagen en de driekwartlijn ging in de aanval steeds beter spelen. De ir. scrum en maul gewonnen bal werd keer op keer snel in de lijn uitgepasst, doch winger Gideon van der Born werd door een zich heftig verzettend KMD constant fel op de huid gezeten en kreeg daardoor geen scoringskansen. Totdat in de zestigste minuut fly- half Onno Brandt met een snelle miss-out (pass over de breedte di rect naar de vleugel) winger Mel- let de bal in handen speelde die met een korte rush de partijen op gelijke hoogte bracht: 4-4. werd gemist. De Kikkerpolderploeg had nu de juiste spirit te pakken en de stij gende prestatieiijn weer "hervon den. Constant bleven de Leide naars de Westlanders belagen en onder grote druk houden maar het kwam niet tot scoren. Totdat in de zeventigste minuut Kees Koemans een penalty-kick mocht nemen, gegeven wegens vasthouden van een Leidse aan valler. Koemans knalde raak: 4-7 waardoor DIOK tevens de zege binnenhaalde. En verdiende, want het DIOK van gisteren kan slagen. Kwaliteit is er, men moet die nu gaan ontwikkelen. LSRG Het Leidse Studenten Rugby Ge zelschap heeft de verleden week verloren pot tegen zijn Utrechtse collega's duidelijk als een ernsti ge terechtwijzing opgevat. Dat bleek gisteren zonder meer in de ontmoeting met het Groningse Be Quick. Op alle fronten was de grote inzet bij de Leidenaars merkbaar, vooral in het zoge naamde losse werk was LSRG stukken sterker dan zijn Noorde lijke opponent. De Leidse Stu denten wonnen dan ook overtui gend met 30-4. The Bassets in Delft ging gisteren Thor 2 met maar liefst 4-52 ten onder tegen de Sassenheimse Bassets. De over een betere conditie be schikkende Bollenstreekbewo ners behaalden met deze uitslag de grootste score van dit seizoen. Alleen de eerste tien minuten was er nog van een gelijk opgaande strijd sprake, daarna werd Thor geheel weggespeeld. Denemarken-Nederland. Ter voorbereiding van de Fira wed strijd volgende week zondag in Hilversum tegen poule-genoot Zweden speelde het Nederlandse rugbyteam in Kopenhagen een oefenwedstrijd tegen Denemar ken. De Nederlanders versloegen in een aantrekkelijke wedstrijd de De nen met 3-12 dankzij Tries van Zwitser, Overakker en Michels. De nationale selectie won prac- tisch alle scrums en line-outs doch het sterke verdedigen van de Denen hield Holland van een hoge score af. Verrassend begin van Russische schaatsseizoen SVERDLOWSK - In Sverdlovsk is het Russische schaatsseizoen in gezet met een nederlaag voor de ex-wereldkampioene Sadsjikova op de 500 meter. Zij werd daarop verslagen door de 22-jarige Tatjana Tarassova, ie 43.80 se conden liet afdrukken tegen Sadsjikova 43.85. Op de mijl triomfeerde echter Sadsjikova Zwemmen - Tijdens de Oostduitse zwemkampioenschappen in Ros tock heeft Petra Schneider voor de beste seizoenprestatie op de 400 meter wisselslag gezorgd. Zij maakte een tijd van 4 minuten 38.22 seconden. met een tijd van 2.20,20 Bij de heren werd Anatoli Mennikov de eerste winnaar op de 500 meter met 39,84 seconden, op de 1500 meter trok Vladimir Lobanov de overwinninv naar zich toe in 2.20,98. Atletiek - Joke van Gerwen (Spar taan) heeft in Dwingelo de AVD- cross gewonnen. Bij de heren ze gevierde Gerard Mentink. Boksen - De Portoricaan Gomez heeft zijn wereldtitel in het licht- veder behouden. In New York versloeg Gomez uitdager Nicolas Perez (Mexico) door KO in de vijfde ronde. ;tzelf- af«e Wielerronde >PHdevan Florida Hij de h be- reke voor prois ^en amateurs HC 2 rustPARIJS (ANP) - Op de wielerka- lender van 1980 komt de ronde van Florida te staan. Deze wed- 127-9, strijd, waaraan zowel profs als amateurs mogen deelnemen, wordt georganiseerd door oud- wielrenner Louison Bobet, die driemaal de Ronde van Frank rijk won, en Tour de France-baas Felix Lévitan. Tijdens het con- 7_ 6 gres van de internationale wiel- 7_ 4 renbond, eind november in Genè- 73 ve, valt de definitieve beslissing. 7_ 3 Lévitan heeft al jaren belangstel ling voor de Verenigde Saten. Zijn plan om een etappe van de 7- s Ronde van Frankrijk in Amerika 6-5 te laten verrijden kreeg hij nim- 7- 4 mer van de grond. Louison Bobet, 7- 3 eigenaar van een duur schoon heidsinstituut, wil een depen dance vestigen in Florida. Bo vendien willen de Franse autofa- brieken, die wielerploegen spon soren, een deel van de Ameri kaanse markt veroveren. De commerciële belangen zijn groot, het is aan de wielrenners om via sportieve prestaties de Amerika nen te interesseren. De deelne ming van Bernard Hinault aan de eerste ronde van Florida staat dan ook vrijwel vast. 8 3 Gunstige loting voor AZC KLAGENFURT - AZC komt voor de halve finale van de Europa Cup 1 uit in een poule met de kampioen van Joego slavië (Partizan Belgrado), Duitsland (Spandau 04) en Denemarken (Odense). De Alphenaren spelen op 16, 17 en 18 november in de Joego slavische plaats Belgrado. De loting is gisteravond in Zü- rich verricht. De andere pou le, met als vermoedelijke speelplaats de Tsjechische hoofdstad Praag, wordt ge vormd door Etnikos (Grie kenland), Vasas Budapest (Hongarije) en Montjuic (Spanje) en Koscice (Tsjecho- slowakije). De meningen over de loting zijn in het Alphense kamp ver deeld, maar in het algemeen wordt er gesproken van een gunstige loting. 'Spandau, de ploeg waar we hier tegen ge speeld hebben, wordt de sleu telwedstrijd, en dan maakt het niet uit of je wint of ver liest van de Joegoslaven' meent Hans 't Hart, die Parti zan als de mogelijke poule winnaar tipt. 'Onze poule is met Odense erbij iets zwak ker dan die andere halve fi nale' meent Gijze Stroboer. 'Ik vindt het wel een leuke lo ting. We hebben een goede kans, want we spelen op het ogenblik vrij sterk.' 5- 3 2 Geen succes jRuud v. Ooyen SINDEFINGEN (ANP) - Sjef Vos, nota bene invaller in het Neder landse team, is in Smdelfinger I wereldkampioen taekwondo in de zwaarste klasse (boven 86 kg) geworden. De Bossenaar ver sloeg achtereenvolgens de Zuid- koreaan Choong Euijin, de West duitser Dirk Jung en de Ameri kaan Thomas Saaborne. Derde plaatsen waren er voor de Tilburger Henk Horsten (catego rie tot 64 kg) en de Bossenaar Hans Brugman (categorie tot 73 kg). Leidenaar Ruud van Ooyen werd in de voorronden de voet dwars gezet. Nederland is in de landenrang schikking van het toernooi om de wereldkampioenschappen tae kwondo vierde geworden. Zuid- Korea was het succesvolste land. Aan de wereldkampioenschap pen namen 48 landen deel. De landenrangschikking is 1. Zuid Korea, 2. Mexico, 3. West-Duits- land, 4. Nederland, 5. Verenigde Staten. KLAGENFURT - AZC heeft zich het afgelopen weekeinde op een voudige wijze voor de tweede keer weten te plaatsen voor de halve finale van het Europa Cup toernooi. De Nederlandse water- polokampioen zegevierde in de laatste twee wedstrijden met royaal verschil over SV Wörter- see (14-2) en Yüzme Inhtisas Ku- lübü (17-5). AZC eindigde dank zij die resultaten op de tweede plaats in de Oostenrijkse poule en gaat daardoor samen over met de Duitse titelverdediger Spandau 04. De Duiters, die eerder met 6-4 hadden gewonnen van de drie voudige nationale kampioen, bleven in de resterende duels te gen Yüzme (13-3) en Wörthersee (11-6) eveneens ongeslagen. In Klagenfurt voldeed AZC ge woon aan de verwachtingen. Zo als bekend stonden keepersfou- ten en tactische onvolkomenhe den een eerste plaats, die er ge zien het vormrijke optreden ze ker ingezeten heeft, in de weg door het onnodige verlies tegen Spandau. Dat de zwakke verte genwoordigers van Oostenrijk en Turkije (beide naties spelen op internationaal pologebied een zeer bescheiden rol) er niet aan te pas zouden komen, stond bij voorbaat vast. Ter illustratie: de ploeg van de Oostenrijkse gast heer Wörthersee bestond uit lou ter studenten die pas vlak voor deze EC-ronde uit verschillende delen van het land waren opge trommeld. In de nationale com petitie is het ook de gewoonste zaak van de wereld dat de (jeug dige) spelers elkaar slechts dan ontmoeten wanneer er een wed strijd op het programma staat. Hoewel er dus van een gedegen voorbereiding nauwelijks sprake geweest kan zijn, heeft Wörther see er toch veel aan gedaan om in het (eerste) Europese bekeravon- tuur een goed figuur te slaan. Speler-trainer Karl-Heinz Bürger charterde Richard Tandl, leider van het nationale jeugdteam, als coach en international Martin Czeiner werd speciaal voor dit gebeuren geleend van US Möd- ling. Het mocht allemaal niet ba ten. Tegen AZC nam Wörthersee vanuit een man meer situatie weliswaar verrassend de leiding (0-1), toen de Alphense trucen doos eenmaal open ging was de formatie van gelegenheidscoach Tandl verschrikkelijk kansloos. Pas bij 13-5 kon Czeiner zijn "waarde" bewijzen door het tweede Oostenrijkse doelpunt voor zijn rekening te nemen. De wedstrijd was toen nagenoeg ten einde en AZC-coach George Geurtsen had allang daarvoor be sloten tot het inzetten van al zijn wisselspelers. In de basisopstel ling, die door het vertrek van Wim Keman naar Curagao toch zeer krap is geworden, kende AZC geen problemen. Hoewel aanvoerder Ton Buunk een zeer vermoeide indruk maakte en daarbij door de Wörthersee-de- fensie ook nog eens stevig aange pakt werd, en dus niet optimaal functioneerde, bleef het klasse overschot zeer groot. Met name Gijze Stroboer (vier doelpunten) en Frank van den Akker (drie maal) stuurden AZC in de eerste periode in de goede richting. Door treffers van Ed van Es (2x), Ton Buunk (2x), Erik Noorde- graaf (2x) en Ron de Vogel maak ten de Alphenaren het karwei simpel en doeltreffend af: 14-2. Het betekende zaterdagavond de vroegtijdige beslissing in Kla genfurt, aangezien Spandau eveneens met royale marge won I van de Turkse kampioen Yüzme: 13-3. Het heette vanzelfsprekend dat AZC de Turken gisteren ook zou afslachten. Dat gebeurde *s morgens vroeg dan ook. Yüzme j uit Istanboel, dat eigenlijk maar over één volwaardige speler op Europees niveau beschikte. Ga- lip Gürel, raakte met 7-0 achter, aleer het tegen kon scoren. Hal verwege de tweede periode zorg de Gürel (man meer situatie) voor 7-1, waarna Vefa een Alphense concentratieverslapping (winst was zeker, de- marge onbelang rijk) nog eens afstrafte: 7-2. Zo kon het gebeuren dat AZC dat tweede part met minimale cijfers (2-2) moest afsluiten. Maar ook al stuurde coach Geurtsen op dat moment z'n bankspelers al het water in, de Turken zou een forse nederlaag niet bespaard blijven. Met Ton Buunk en toernooi-top- scorer Gijze Stroboer (ieder vijf maal) in de voornaamste schut- tersrollen werd Yüzme met 17-5 opgerold. De resterende AZC- doelpunten in dit duel kwamen voor rekening van Erik Noorde- graaf (3x), Frank van de Akker (3x) en Rudy de Hey. Uitslagen: Spandau-Yüzme 13-3 (4-0, 3-1, 2-1, 4-1), AZC-Wörther- see 14-2 (3-15-0, 3-0,3-1), Yüzme- AZC 5-17 (0-5, 2-2, 1-5. 2-5). Wör- AZC-speler Gijze Stroboer thersee-Spandau 6-11 (2-2, 1-3, 1-4, 2-1). Eindstand: 1. Spandau 3-6 30-14, 2. AZC 3-4 36-13, 3. Wörthersee 3-2 13-29, 4. Yuzme 3-0 12-35. WIM VAN WAN ROOI J DEN HAAG (ANP) - „Juist in deze ontwapeningsweek van de Verenigde Naties, op deze manifestatie waarin de vor ming van vrede centraal staat, moeten wij ons bewust zijn van de gevaren die de wereld bedreigen". Dat zei N. Schouten, secretaris samenwerkingsverbond „Stop de neutronenbom, stop de kernwapenloop", zaterdag tij dens een openingsrede op de manifestatie „Vorming voor vrede - onderwijs tegen de neutronenbom" in Den Haag. Demonstratie in Utrechtse schouwburg UTRECHT - Een gedeelte van de Utrechtse Stadsshouwburg is za terdagavond enkele uren bezet geweest door ongeveer tweehon derd demonstranten, die met hun actie dè eis voor meer zaalruimte voor culturele manifestaties in Utrecht kracht wilden bijzetten. In de hal van de schouwburg kwam het tot schermutselingen, toen de politie twintig demonstranten verwijderde. Daarbij sneuvelden enkele ruiten. Tot de bezetting van de Utrechtse Stadsschouwburg werd besloten toen begin deze week bleek, dat de gemeente voorlopig niet over de gesignaleerde zalennood in Utrecht wil praten. Ruim 2.000 mensen, onder wie le den van de Internationale Vre desbeweging uit onder meer Ja pan, Polen en de Bondsre publiek, woonden deze manifes tatie bij. Na de openingsrede van Schouten vertrok deze samen met drie an dere leden van de Internationale Vredesbeweging naar New York. Daar zullen aan secretaris-gene raal Kurt Waldheim van de Ver enigde Naties vier wereldbollen worden overhandigd. Deze we reldbollen die de wereldomvat tende actie tegen de neutronen bom symboliseren, zijn door middel van een estafette door de landen gegaan die het Helsinki- rapport hebben ondertekend. De manifestatie in het Congresge bouw omvatte behalve een sym posium verder onder meer een internationale vredestentoon- stelling. Dans- en zanggroepen zorgden voor een feestelijke om lijsting van het geheel. Een van de sprekers op de manifes tatie „Onderwijs tegen de neu tronenbom" was drs. Ruud van der Velde, de voormalige wet houder van onderwijs van Am sterdam. Hij ging in op de rol van de massamedia inzake „vredes- vorming". Volgens Van der Vel de onttrekken de massamedia zich aan de dialoog over de ver nietigingswapens. Hij stelde vast dat alleen concrete technische gegevens over de vernietigings wapens het nieuws bereiken, maar dat maatschappelijke overwegingen achterwege blij ven. Volgens Van der Velde is ook het onderwijs een massame dium, dat evenals de andere me dia betrokken zou moeten wor den bij de vorming van zeden. Andere sprekers gingen in op de vraag hoe „vredesvorming" bin nen het huidig onderwijs is te verwezenlijken. Drs. W. Lange- veld, wetenschappelijk mede werker aan de Universiteit van Amsterdam, zei hierover onder meen „Het invoeren van het nieuwe vak (vredesvorming) zal vergelijkbare problemen opleve ren als die we nu sinds jaren bij het vak maatschappijleer aan treffen". Volgens Langeveld is het beter te streven naar behandeling van de aspecten van de vredesproble- matiek binnen de bestaande vakken als aardrijkskunde, ge schiedenis en economie. Dat één en ander volgens Langeveld niet zal lukken zonder politieke strijd bleek uit zijn slotopmerking „wie vredesonderwijs wil, die bereide zich voor op de strijd". Bestuur van bezet tehuis stelt ultimatum MONTFOORT (ANP) - Het stich tingsbestuur van het bejaarden tehuis Sint-Antonius in Mont- foort heeft het personeel, dat sinds vrijdagavond het tehuis be zet houdt, gesommeerd de actie voor acht uur vanochtend te beëindigen. Wanneer het tehuis dan niet ontruimd zou zijn, zou het stichtingsbestuur een kort geding tegen de bezetters aan spannen. Het bestuur heeft dit het personeel gisteravond per brief laten weten, aldus een woordvoerder van het personeel. De actiegroep weigert elk gesprek met het stichtingsbestuur en houdt onverkort vast aan de ei sen: de directrice van Sint-Anto- nius moet in haar functie worden hersteld en de leden van het stichtingsbestuur moeten hun functies overdragen aan een door het actiecomité aan te wijzen in- terimbestuur. Geeft het bestuur geen gehoor aan de eisen, dan gaat de bezetting door, aldus het actiecomité. De geestelijke verzorgers, de huis artsen en het overgrote deel van de bewoners van Sint-Antonius steunen de actie. De 95 bejaarden van het tehuis is gegarandeerd dan hun verzorging normaal doorgaat. Een beeld van de brand die zaterdag de fabriek van Egger in Almelo in de as legde. ALMELO (GPD) - Een spectaculaire vuurzee heeft za terdagmiddag in Almelo het fabriekscomplex van de borduurindustrie Egger in de as gelegd. Directeur H. Boer schat de schade aan gebouwen, machines en voorraden op 25 a 30 miljoen gulden. Het bluswerk is tot gisteravond doorgegaan. De midden in een woonwijk gelegen fabriek, 52 jaar geleden gesticht door de nog in Almelo wonende Zwitser F. A. Egger (93), stond binnen enkele minu ten na de alarmering al in lichterlaaie. Door de straffe zuidoosten wind joegen de vlammen door de grote hallen, waar geen van de brandweerlieden zich in waagde. Het dak stortte al gauw in, muren vielen op straat en de rookontwikkeling was buiten alle pro porties. De brandweer slaagde erin het kantoor met inventaris en de huizen rond de fabriek te sparen. Zij kreeg ongevraagd hulp van twintig jonge Almeloërs, leden van de jeugdbrandweer, die voor het eerst bij een echte brand in actie kwamen. De brand is waar schijnlijk veroorzaakt door een monteur van het be drijf die op het dak aan het lassen was. Van de 150 medewerkers van Egger is er vandaag al- leen nog werk voor de leden van de administratie en de technische dienst. Voor de produktiemedewer- kers is voorlopig niets te doen. Egger produceerde hoogmodische vitrages in een borduurderij, een breienj en een confectieatelier Het bedrijf had de gewoonte rechtstreeks aan 1800 winkeliers in Ne derland te leveren, ook de export was zeer groot. De brand komt uiterst ongelegen gezien het feit dat het bedrijf na een aantal zorgelijke jaren met veel verlie zen, ontslagen en rijkssteun uit de rode cijfers leek te zullen komen. Het bedrijf heeft nu nog een markt aandeel van 26 procent. Herbouw van de fabriek en het op gang komen van de produktie kunnen echter zo lang op zich laten wachten - met name de levertijd van de exclusieve borduurmachines is zeer lang dat de afnemers voor concurrerende produkten kk een Directeur Boer wil proberen voor de breierij en de confectieafdeling een beroep op collega's te doen. „Egger komt terug", aldus Boer.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21