b So wi et-Unie direct paraat bij andere opzet kernwapens Onderzoek Y.N. naar atoomproef Z.-Afrika Pleidooi voor beheerst optreden bij hulp aan Cambodja Wereld kent thans geen pokken meer Emigratie ramp voor Suriname Dreigende taal Hongaarse minister Kennedy nu officieel kandidaat it ILLE SATERDAG 27 OKTOBER 1979 BUITENLAND GENÈVE (ANP) - Volgens de Wereld Gezondheidsorgani satie (WHO) in Genève is Ne derland één van 48 landen waar pokkenvaccinatie van de bevmlking volledig over bodig is. Het risico van de vaccinatie - één overlijdens- geval op een miljoen - is gro ter dan het gevaar om pokken te krijgen. De WHO heeft vandaag officieel verklaard dat de aloude, gevreesde pokkenziekte wereldwijd uitgeroeid is. De WHO heeft precies twee jaar na het uitbreken van het laat ste geval van pokken - 26 ok tober 1977 in Somalië - ge wacht met het proclameren van de volledige uitroeiing. Nu achten de experts het uit gesloten dat er nog gevallen zullen voorkomen, zelfs in de meest verlaten streken. Een speciale commissie zal in de cember de ziekte formeel uit geroeid verklaren, waarna dit door de 152 ledenlanden van de WHO in mei volgend jaar zal moeten worden bekrach tigd. De campagne die in 1967 startte, had al gauw spectaculaire re sultaten. Terwijl in 1974 nog 35.000 gevallen in de Indiase staat Bihar werden gemeld, kwam de ziekte een jaar later in India niet meer voor. In 1976 doken nog een paar ge vallen op in de Hoorn van Afrika, waar ook het allerlaat ste pokkenslachtoffer viel. Ondanks al deze bemoedigende berichten hebben nog veel landen moeite met het blijde nieuws. SLechts 48 regerin gen hebben de vaccinatie plicht opgeheven en 37 lan den eisen nog pokkenbriefjes van buitenlandse bezoekers. Desgevraagd constateerde een woordvoerder van het Ne derlandse ministerie van volkgezondheid dah er te recht vreugde mag zijn dat een nare ziekte als pokken dank zij veel inspanningen van de aarde lijkt te zijn ver dwenen. Voor de Nederland se situatie verandert hierdoor echter niets. Inenting tegen pokken is al jarenlang niet meer verplicht. Wel blijft het mogelijk desgewenst zo'n vaccinatie te krijgen; er is entstof in voorraad. Inenten tegen pokken is voor zuigelingen nooit verplicht geweest, zo wordt hieraan volledigheidshalve toege voegd. Wel bestond er een verschijningsplicht, waarbij men dan te kennen kon geven tegen te zijn. Nog lang heeft er wel een verplichting bestaan om een vaccinatiecertificaat te tonen als men uit een land kwam waar pokken heerste. Maar ook die bepaling bestaat niet meer. PARAMARIBO (ANP) - In kringen van het bedrijfsleven in Suriname maakt men zich erstige zorgen over de grote trek van Surinamers naar Nederland. In alle economi sche sectoren ziet men de toekomst zeer somber tege moet. Ook de voorzitter van de Ver eniging Surinaams Bedrijfs leven, de heer F. Barend heeft zich in deze zin uitgelaten. Vooral de emigratie van grote groepen geschoolde arbei ders noemde hij verontrus: tend. "Het is tijd dat de over heid daar wat aan gaat doen, want de gevolgen van de emi gratie zijn overal merkbaar", zo zei hij. Als voorbeeld noemde hij het bedrijfSuralco, waar momen teel 4500 mensen werken. Wekelijks nemen daar tussen de veertig en vijftig geschool de arbeiders ontslag - vaak na een dienstverband van niet minder dan vijftien tot twin tigjaar. Deze mensen pakken vervolgens hun koffers en vertrekken naar Nederland. "Dit zijn mensen met een maandsalaris van duizend gulden en meer, dus men kan it eerst O coning! .mie?' J BOEDAPEST (GPD) - De Hongaarse minister van buitenlandse zaken Puja heeft gister avond aangekondigd dat de Sowjet-Unie onmiddellijk zal reageren wanneer de NAVO in december besluit de kernwapens in West-Europa te moderniseren. Ook wanneer alleen het principebesluit wordt genomen maar de wapens zelf pas over drie, vier jaar worden gestationeerd, zal dat het geval zijn, aldus Puja. Hij noemde dit, in Nederland bij de PvdA en een deel van het CDA levende standpunt, pure machtspolitiek. "Als het principebesluit wordt ge nomen, vindt de produktie van dit nieuwe wapensysteem plaats De Sowjet-Unie kan dit niet on beantwoord laten, omdat Mos kou niet wil onderhandelen on der de druk van het stationeren van de Pershing-II en Cruise-ra ketten", aldus Puja. Hij deed de mededeling op een in gelaste persconferentie tijdens een receptie op de Nederlandse ambassade. Puja benadrukte dat wanneer de NAVO ja zegt tegen de nieuwe kernwapens, Brezjn- jevs voorstel tot vermindering van kernraketten geen punt van onderhandelingen meer kan zijn tussen Oost en West. Hij schatte in dat geval ook, net als zijn Oost- duitse collega Fischer begin sep tember tegenover Van der Klaauw in Berlijn, de kansen op het slagen van de conferentie van vrede, veiligheid en samenwer king in Europa die volgend jaar in Madrid plaatsvindt, zeer laag is Alle wapens Puja gaf geen direct antwoord op de vraag of Brezjnjevs voorstel ook de nieuwe SS-20-raketten gold. Hij zei alleen dat onderhan delingen over vermindering van kernwapens binnen het kader van Salt-III voor alle wapens gel den, ook de SS-20. Er moet hier onderscheid gemaakt worden tussen onderhandelen over het voorstel dat Brezjnjev begin deze maand in Oost-Berlijn deed, en onderhandelen over kernwapens in het algemeen. Met dat laatste wil het Oostblok niet stoppen, daar had Van der Klaauw ook al op gewezen eerder op de dag. Maar over het voorstel van Brezjnjev valt niet meer te praten, als de NAVO in december besluit tot de invoering van Pers- hing-2 en de Tomohawk Cruise raket. Volgens Van der Klaauw weiger den de Hongaren te praten over de SS-20 als een kwalitatieve verbetering van het Russische kernwapenarsenaal. Hij noemde dat een "teleurstelling", omdat er zo geen openingen komen in een discussie die "wij op een serieuze manier op gang willen brengen" De SS-20 is een met drie atoom koppen uitgeruste raket voor de middellange afstand, die wordt afgevuurd vanaf een mobiele lanceerinstallatie. Westerse schattingen spraken van 120 ten westen van de Oeral opgestelde SS-20-raketten. Deze raketten zijn gericht op doelen in West- Europa, dat door de actieradius van 3000 kilometer vanuit het westen van de Sowjet-Unie met gemak in zijn geheel bestreken kan worden. De minister zei dat de NAVO-lan- den hard werken aan een ant woord op Brezjnjevs brief aan de vijftien NAVO-landen. Deze lan den zullen een gezamenlijk ant woord aan het Kremlin verstu ren. "Waarschijnlijk wordt die brief nog vóór de vergadering van NAVO-ministers in december gestuurd", aldus Van der Klaauw Jp een vergadering van de NAVO- assemblee in de Canadese hoofd stad Ottawa is gebleken dat de opvatting van de meerderheid van het Nederlandse parlement, dat een beslissing over moderni sering van de kernwapens moet worden uitgesteld, door de par lementariërs uit de meeste ande re NAVO-landen niet wordt ge deeld. Een rapport van de Nederlander mr. Klaas de Vriend (PvdA) voor zitter van de Tweede-Kamer commissie voor defensie, waarin die aanbeveling stond, is door de NEW YORK/JOHANNESBURG (UPI, AFP) - De Algemene Ver gadering van de Verenigde Na ties heeft secretaris-generaal Waldheim opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de berichten dat Zuid-Afrika vorige maand een kernproef heeft ge nomen. Het besluit van de Alge mene Vergadering was unaniem. De Tanzaniaanse voorzitter Sa- lim verklaarde dat het, als de in formatie juist blijkt te zijn, gaat om "een ernstige bedreiging van de vrede en de internationale veiligheid". Aan het besluit van de Algemene Vergadering was een oproep voorafgegaan van de voorzitter van de VN-commissie tegen de apartheid, de Nigeriaan Clark, die sprak van "een duistere dag voor Afrika". Clark stelde met name de westelijke landen aan de kaak, "en zeer recent ook Israël", die naar zijn zeggen Zuid-Afrika materiële, technische en weten schappelijke hulp hebben ver strekt waardoor het land nu in staat zou zijn een kernbom te produceren. Zuid-Afrika heeft de berichtge ving, afkomstig uit Washington, tegengesproken. Nadat minister van buitenlandse zaken Roelof Botha in eerste instantie simpel verklaarde "van niets te weten" had hij later in Johannesburg een onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur William Edmund- son. Tijdens dat onderhoud maakte Botha bezwaar tegen de suggestie van Amerikaanse zijde dat Zuid-Afrika ergens in de In dische Oceaan of in het zuiden van de Atlantische oceaan een kernproef zou hebben uitge voerd. Na afloop was geen van de partijen bereid commentaar te geven op wat was besproken. Een functionaris van het Pentagon heeft nader onthuld dat de V.S. bewijzen hebben van een ge heimzinnige gebeurtenis, die zich op 22 september op het zui delijke halfrond voordeed. De gebeurtenis zou een zwakke kernproef kunnen zijn geweest, maar ook een combinatie van na tuurverschijnselen, zoals blik semschichten. Het bewijs was volgens de functionaris geregi streerd door de Amerikaanse Vela-satelliet. Het fenomeen leek op de vuurbal van een kernproef - twee achtereenvolgende bel oplichtende flitsen, die zich bin nen een seconde voordeden. Maar na een maand van zoeken, aldus de functionaris, waren de Verenigde Staten er niet in ge slaagd nieuw bewijsmateriaal te vinden voor een kernexplosie. 'Mogelijk was het een kernexplo sie, maar daarvan kunnen we niet zeker zijn", zo zei de functionaris van het Pentagon. De meeste kenners twijfelen er niet meer aan dat Zuid-Afrika tech nisch in staat moet worden geacht een kernbom te ontwik kelen. Het belangrijkste is hierbij de verrijking van uranium, een techniek die Pretoria met een ei gen methode onder de knie heeft. Ook heeft het land nooit zijn handtekening gezet onder het non-proliferatieverdrag, dat ver spreiding van kernwapens moet tegengaan. Verder heeft het als derde producent ter wereld van uranium een sterke positie op kerngebied. Al vaker is er gespeculeerd over mogelijk bezit van kernwapens door Zuid-Afrika, maar nog nooit ging dat om een geslaagde proef neming. Tot nog toe betrof het dan aanwijzingen voor geplande proefexplosies. Dat gebeurde onder andere in 1977, toen be kend werd dat Pretoria op het punt stond een atoombom te la ten exploderen in de Kalahari- woestijn. Onder grote druk van Washington en andere Westeu- ropese hoofdsteden kon Zuid- Afrika van dit voornemen afge houden worden. BILBAO - Een advocate van één der beklaagden in het ge- mchtmakende abortus-proces in de Spaanse stad Bilbao komt hier danig in de ver drukking tijdens de demon stratie die vele honderden vrouwen bij het gerechtsge bouw hielden. De rechter heeft het proces tegen de elf vrouwen die beschul digd worden van het laten uitvoeren van abortus overi gens voor onbepaalde tijd uitgesteld. Als reden gaf hij op dat twee verdachten niet wa ren verschenen en dat hij der- hale de zaak niet volledig kon behandelen Cambodja verwerpt hulpplan van VS BANGKOK - Cambodja heeft van daag een voorstel van de V.S. om op grote schaal hulp te bieden van de hand gewezen. Het Cam bodjaanse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde dat het het voorstel van de V.S. om hulp te bieden aan alle partijen met kracht van de hand wijst. Er werd geen specifieke reden ge geven voor de afwijzing. Het voorstel om vanuit Thailand over land per dag 1.000 ton goe deren (voedsel en medicijnen) aan te voeren, bestemd voor alle Cambodjanen, ongeacht aan wiens kant ze staan in het conflict, werd afgelopen woens dag door drie Amerikaanse sena toren in Phnom Penh voorgelegd aan de Cambodjaanse minister van buitenlandse zaken. Hung Sen. zich afvragen waarom ze dan nog naar Nederland vertrek ken", aldus de heer Barend. Hij wees er op dat als deze ten dens doorzet Suralco over enkele jaren kapot is, omdat de openvallende plaatsen niet zonder meer door anderen kunnen worden opgevuld. De nieuwkomers missen in veel gevallen de benodigde erva ring. Het gevolg van een en ander is, dat de produktie achteruit gaat. "Terwijl Suriname het moet hebben van produktie en export, zien we dat juist in de produktieve sector een leegloop te constateren is. Dat is funest voor Suriname" al dus de heer Barend, die er bo vendien op wees dat ook an dere economische sectoren de gevolgen van de emigratie steeds meer gaan voelen. WASHINGTON (GPD) - Senator Edward M. Kennedy is volgens de Amerikaanse wet thans offi cieel kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap. Kennedy heeft tijdens een bijeenkomst in New York toezeggingen aan vaard voor meer dan 75.000 dollar in verkiezingsbijdragen en dat kwalificeert hem volgens de wet als kandidaat, ook al heeft hij de formele aankondiging nog niet gedaan. Kennedy heeft zich inmiddels ver zekerd van de diensten van Mor ris Dees, die in 1975-1976 voor Carter zeer belangrijke fondsen bijeen wist te brengen en boven dien een specialist is op het ge bied van campagnes per post. Voor het Witte Huis is dit als een niet geringe klap gekomen. Carters campagne-leiders hebben zich inmiddels begeven in een le gaal dispuut met Kennedy, om dat zij beweren dat de bijdragen die zijn ingezameld door de pro- Kennedy-groeperingen, (die door de aanstaande kandidaat niet of ficieel werden erkend), moeten worden meegeteld in het totaal van de maximaal toelaatbare bij dragen. Volgens Carters politieke voetvolk probeert Kennedy uit twee beurzen tegelijk te put ten. Vele Russen gedood bij ongeluk met bacteriën? LONDEN (AFP) - Een ongeluk in een fabriek voor bacteriologische wapens in de Russische stad No vosibirsk, in Siberië, zou afgelo pen zomer aan honderden Rus sen het leven hebben gekost, en kele duizenden zouden zijn ge wond. Dat staat deze week te le zen in het Britse weekblad "Now". Het ongeluk zou in juni van dit jaar zijn gebeurd. Het weekblad citeert hierbij de getui genissen van een reiziger, die op het moment van het ongeluk in Novosibirsk was. Volgens de getuige lagen de zie kenhuizen vol met patiënten, die aan een mysterieuze ziekte leden. Velen van hen zouden zijn over leden. Aan familieleden zou toe stemming zijn geweigerd de stof felijke overschotten van de overledenen, die met bruine vlekken waren bedekt, te zien. UTRECHT (GPD) - Tien maanden na de Vietnamese invasie in Cambodja staat de, nu overigens afnemende, stroom Vietnamese bootvluchtelingen niet meer exclusief in het schijnwerper- licht van de internationale hulp organisaties. De aandacht wordt meer en meer gericht op het tries te lot van het Cambodjaanse volk, dat met ernstige voedseltekorten heeft te kampen. Rode Kruis, Unicef, en tientallen andere hulporganisaties in verschillende landen hebben omvangrijke hulpprogramma's op touw gezet, waarvoor honderden miljoenen dollars worden uitgetrokken. Dramatische oproepen, van onder meer VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim, resulteerden in een VN-hulpfonds dat de ko mende zes maanden ruim 200 miljoen gulden uittrekt voor via Unicef en Rode Kruis te ver strekken voedsel, medicamenten en andere goederen. De EG-lan- den zullen daarvan ruim 50 mil joen voor hun rekening nemen. Daarnaast zijn door landen af zonderlijk hulpbedragen in het vooruitzicht gesteld. Op het bureau van de stichting Oe cumenische Hulp in Utrecht wordt die gang van zaken met enige aarzeling bekeken. Alge meen secretaris drs. P. P. van Lelyveld, hervormd predikant, maar volledig in dienst van de Stichting, schat de situatie in Cambodja zeker niet zo drama tisch in als vertegenwoordigers van de in Phnom Penh werkzame Britse particuliere hulporganisa tie Oxfam. Van Lelyveld, die in augustus Phnom Penh en omlig gende gebieden bezocht, en ver der afgaat op rapportage van een net uit Cambodja teruggekeerde delegatie van de Wereldraad van Kerken, spreekt van „hongers nood maar een nog niet catastro fale situatie". Hulp moet worden geboden, geld ingezameld, maar Van Lelyveld plaatst wel vraagtekens bij ver halen over massale sterfte en grootscheepse hulpacties. Hij vreest dat die een combinatie vormen van politieke motieven en een onjuiste beoordeling van de mogelijkheden tot effectieve hulpverlening in Cambodja zelf. „Cambodja is een voetbal van de supermachten geworden. De hulpverlening is daardoor ook in politiek vaarwater gekomen". En hij voegt eraan toe: „Massale hulpzendingen zijn nodig, maar zijn ze ook mogelijk? In Cam bodja zelf zijn nauwelijks trans portmogelijkheden en organisa tie ter plekke ontbreekt vrijwel volledig door een schreeuwend tekort aan Cambodjaanse kgder dat met de internationale hulp verleners kan samenwer ken". Pogingen van het PvdA-Tweede- Kamerlid Harry van den Berg om in Nederland een hulpverle ningscampagne op grole schaal te beginne, hebben ook hier voorlopig niet tot een zogeheten brede actie geleid. Zonder twijfel spelen de door Van Lelyveld aangestipte politieke tegenstel lingen rond Cambodja daar een rol in. Het geld dat binnekomt op het speciale gironummer van het Rode Kruis, is merendeels be stemd voor hulp aan de vluchte lingen in de Thaise kampen. In Cambodja zelf komen relatief nog maar weinig hulpzendingen aan. Hulpverleners van onder meer Oxfam hebben het Westen er al van beschuldigd hulpacties via het door Vietnam in het zadel gezette bewind van Heng Samrin in Phnom Penh te saboteren door vast te houden aan de voorwaar de dat die hulp aan beide kam pen, dus ook via de Rode Khmer guerrilla's van de verdreven rege- Hanoi en Phnom Penh hebben na hun aanvankelijke weigering nu medewerking aan Unicef en Ro de Kruis toegezegd. Of dat gaat betekenen dat ook de ongeveer een miljoen mensen die in de guerrilla-gebieden verblijven hulp zullen krijgen is nog ondui delijk. De eerdere onwil van Ha noi en Phnom Penh kwam voort uit hun uitgangspunt dat via Thailand verleende humanitaire hulp aan de guerrilla-gebieden, tegelijk (wapen)hulp aan de Pol Pot-strijders betekent. „Zij kleu ren alles, en zien achter Unicef en Rode Kruis de VS en China". Volgens Van Lelyveld ligt daar ook de oorzaak van de publiciteit, die Unicef en Rode Kruis aan de Cambodjaanse situatie geven. Hij wijst op de „onzinnige verhalen" over het volledig ontbreken van kinderen onder de vijf jaar in Cambodja. „Unicef, met zijn be houdende leiding en financiële afhankelijkheid van de VN-lan- den, roert op deze manier de trom om in Phnom Penh voet aan de grond te krijgen. Want een meer derheid van de VN-landen blijft weigeren het bewind-Samnn di plomatiek te erkennen, en Unicef en Rode Kruis moeten dan ook strak vasthouden aan hun man daat om hulp via beide partijen te land. dat een beslissende rol speelt in het aanbod van Was hington de hulp grootscheeps aan te pakken. Thailand op zijn beurt gebruikt het vluchtelin- genpro bleem om de wereldopi nie op, zoals in Bangkok wordt gevoeld, een mogelijke Vietna mese inval in het grensgebied met Thailand te richten. Zo heeft iedere partij zijn redenen om de zeker ernstige voedselsi tuatie in Cambodja zelf tot ramp zalige proporties op. te blazen. Van Lelyveld: „Vandaar dat de Wereldraad naar andere, minder de aandacht trekkende hulpver lening heeft gezocht. De situatie in het land zelf vraagt niet om zomaar hulp, maar om een gelei delijke aanpak, die de Cambod janen zelf aan kunnen. Ik betreur dan ook verhalen zoals dat van» Oxfam-directeur Walker, die Cambodja onlangs een land van „levende geraamtes" noem de. Hongersnood op grote schaal is er nog niet. Wel zijn er voedselte korten, veroorzaakt door de Vietnamese invasie tijdens de oogsttijd en de onmogelijkheid om het land te bewerken als ge volg van de oorlog tegen de Pol Pot-guerrilla's. Bovendien heeft de bevolking te lijden van lang durige ondervoeding, voorna melijk veroorzaakt door de ach tereenvolgende volksverhuizing en Eerst in 1970, toen Lon Nul via een CIA-putsch aan de macht kwam en de bevolking van het platgebombardeerde land naar de steden trok. Toen in 1975, na de intocht van de Rode Khmer in Phnom Penh, de snelle, gedwon gen terugkeer naar het platte land. En nu als direct gevolg van de oorlog tussen Samnn-Hanoi- troepen en de guerrilla's opnieuw een terugkeer naar de steden en vlucht naar de grens met Thai land". Van Lelyveld claimt dat er m de zomermaanden nog een voorraad voedsel was, zowel ryst als na tuurlijke produkten - bananen, cassaves - maar dat de situatie zal verslechteren omdat er volgend jaar niet geoogst kan worden. Hij pleit daarom, nu er nog ruimte voor is, voor kleine hulpzendin gen, die langzaamaan worden opgevoerd. Vooral ook via het Sumrin-bewind m Phnom Penh, dat naar zijn mening in staat moet worden gesteld van de hulpver leners te leren en een eigen dis- tributie-orga nisatie op te zet- Zou dat niet tegelijkertijd een er kenning van het Samrin-bewind inhouden en precies passen in de politiek van Hanoi0 Van Lely veld: „Er is geen alternatief. De mensen die naar de gebieden rond de steden zijn getrokken (naar schatting 2.5 miljoen) moe ten geholpen worden. Maar ik be trek daar ook bij, dat de Samrin- mensen naar mijn mening in de eerste plaats nationale commu nisten zijn, dat de tegenstellingen met de Vietnamezen vaak zeer duidelijk aan het licht komen Hulp via Phnom Penh geeft de regering daar dan ook wat meer danig ooi bgdrage

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9