mjTO Amerikaanse Fords: DE samengesteld door Koos Post Delta: een belangrijk wagentje voor Lancia kleiner, lichter maar vooral.zuiniger arm VV\ lUfcPPEfMXXtf ZATERDAG 27 OKTOBER 1979 Lancia komt over een dikke maand met een voor dit merk uiterst belangrijk autootje op de markt: de Delta. Klein maar fijn. Niet goedkoop. Naar schatting zo tussen de negentien en twintig mille. Maar het behoeft niet echt goedkoop te zijn. Lancia behoort tot de Fiat-groep en in die groep worden genoeg voordelige wa gentjes gemaakt. Lancia moet het elitemerk worden. Om in die opzet te slagen heeft men honderden miljoenen guldens voor de komende jaren uitgetrokken. Een belangrijk wapen in de strijd om de gunst van het publiek in een bijna overbevolkt segment van de automarkt moet de Delta worden. Bij hetontweroen is nauw samengewerkt met grote broer Fiat. Veel van wat in de Ritmo is te vinden kan men ook in de Delta tegenkomen. De Delta is geen auto die verbijstert door nieuwe technieken en verrassende vormgeving, maar hei is wel een voortreffelijk afge werkt produkt geheel in het kader van de normen die vandaag de dag voor een auto gelden. Niet alleen Fiat heeft in de vier jaren die nodig waren om de Delta te ontwikkelen een helpende hand uitgestoken, ook Saab - waarmee Lancia een samenwerkingsverband heeft aangegaan - heeft steun gegeven. Zo hebben de Zweden bijvoorbeeld geadviseerd bij de anti-roestbehandeling en de ontwikkeling van het verwar- mings- en ventilatiesysteem. Het heeft vruchten afgeworpen, de Delta komt bij een eerste kennis making als een kostelijk karretje over. Maar dat moet ook wel, want het wagentje krijgt het zwaar. Het moet zorgen dat een produktievergroting van maar liefst veertig procent bij Lancia rendabel wordt. En daarvoor moet het opboksen tegen vele geves tigde krachten op dit deel van de automarkt. De Delta komt in drie versies met eenl£ofl£ motor, afgeleid van de Ritmo-krachtbronnen. De 13 versie kan men nog krijgen met een vier-versnelltngsbak, de 1$ heeft in elk geval vijf versnellingen De fabrieksopgave van het benzineverbruik is erg mooi: tussen 6.4 en 6$ liter per 100 kilometer. De prestaties liegen er niet om: 155 tot 160 kilometer per uur. En dat vooreen wagentje van 3,88 meter lang (net als de Golf), 1,62 meter breed en 138 meter hoog en een gewicht van ongeveer 950 kilogram. Het is een voorwielaandrij ver met dwarsgeplaatste motor en vier onafhankelijk opgehan gen wielen. Het biedt goed uitzicht achter een verstelbaar stuur, een goede zit, alles is gemakkelijk te bedienen en de wagen is prima in de hand te houden. Bij herhaling heeft men het kunnen horen en lezen: zui nigheid staat vandaag de dag heel hoog geschreven in het vaandel van de autofabrikan ten. Waar vroeger de topsnel heid met vette letters in de advertenties stond vermeld staat nu onderstreept hoe zuinig een wagen wel is. De regeringen van verscheide ne Europese landen hebben al van de industrie de belofte gekregen dat zij in de naaste toekomst zuiniger auto's zul len gaan bouwen, tien tot vijf tien procent minder benzine verbruik wordt gegaran deerd. Bij Hessing in De Bilt vinden ze dat een beetje gefriemel in de marge. Zoals men zich wel licht zal kunnen herinneren heeft deze firma in het verle den de weg ontdekt om bui ten de officiële importeurs om toch grote Amerikanen naar ons land te krijgen. In dat marktsegment werd Hes sing een geduchte concurrent voor vooral General Motors en Ford. Het laatste merk heeft enkele jaren geleden'van die nood een deugd gemaakt Hessing werd de officiële importeur van de grote Amerikaanse Fords. Sinds dat moment is Hessing een stem van ge wicht als er over "Amerika nen" wordt gesproken. En in De Bilt werd dezer gezegd dat die tien procent bezuini ging van de Europese autoin dustrie toch eigenlijk niets voorstelt. Toegegeven, de Amerikanen van weleer wa ren verschrikkelijke drinke broers. Enorme zuiplappen die niet opzij gingen voor een liter benzine op enkele kilo meters. Maar vergeet niet dat in die dagen van bezuiniging op dit gebied nog nooit 1 gehoord e benzine e te. ji Amenka de ri habbekrats kost- Sindsdien zijn de figuren wel heel anders komen te liggen. Hoewel in vergelijking met Europa de benzine in Ameri ka nog wel aan de goedkope kant is gaan die "dorstige" wagens toch wel voor gaten in het budget zorgen en met pre sident Carter voorop schreeuwt iedereen in Ame rika nu ook zuinigheid. Maar in Amerika is het niet vrijblijvend gebleven. Daar heeft men de autoindustrie gewoon op vaste cijfers vast gepind. Volgend jaar mogen alle auto's die een fabriek verlaten gemiddeld niet meer dan één op 8,5 rijden. En vjjf jaar later moet dat verbruik al zijn teruggebracht tot één op 11.7.. "Dat is een verlaging van liefst 38 procent", riep Piet Hessing dezer dagen triomfantelijk uit in De Bilt, waar de nieuwe generatie Amerikaanse Fords werd getoond. En hij wees er op dat met het huidige ver bruik de grote Amerikanen al beduidend zuiniger zijn dan hun Europese klassegenoten. De "grote" Europeanen kun- 5 ook wat van. In de modellen '80 heeft Ford diverse nieuwtjes ontwikkeld die stuk voor stuk bijdragen tot lager benzineverbruik. Niet al die zaken kan men in alle Fords tegenkomen. Wat in het ene model standaard zit moet in het andere extra wor den aangekocht of is soms helemaal nog niet verkrijg baar. Het zijn echter zaken die een zekere ontwikkeling aan geven. Maar wel zijn nagenoeg alle modellen wat kleiner dan hun voorgangers, ze zijn wat meer gestroomlijnd en ze wegen minder. Dat alles draagt bij tot een lager brandstofver bruik. Ook hebben ze kleine re motoren gekregen. Letwel. MERCURY CAPRI dat alles is vergeleken bij de gangbare Europese modellen nog altijd aan de grote, zware en sterke kant. Motoren van meer dan 3 liter inhoud treft men niet zo veel aan in de Eu ropese autoindustrie, in Ame rika zijn ze heel gewoon. En die blijven ook gewoon. Wat men niet erg kan vinden. Als ze maar niet teveel drinken. Op sommige modellen is ook een zogenaamde "EEC III computer" te vinden. Het past geheel in de toenemende mate waarop elektronica in de autowereld wordt ge bruikt. Onlangs hebben wij nog op die ontwikkeling ge wezen. Ford heeft nu een computer ontwikkeld die toevoer van brandstof en lucht regelt en dus altijd voor het voor dat moment en de dan heersende omstandighe den ideale mengsel zorgt. Na tuurlijk werkt zo'n inge bouwde automaat besparend. Dat is ook het geval met de au tomaat met overdrive. De au tomaat is in Amerika veel be ter ingeburgerd dan hier in Europa. Diverse malen is het hier gepoogd de automaat ook populairder te maken, het is nooit gelukt het niveau van de Verenigde Staten te halen, waar zo'n negentig procent m een wagen met au tomaat rondreed. Maar een automaat is meestal iets duurder in het verbruik. Ford heeft nu een automaat ontwikkeld met vier over brengingen vooruit. In de derde en vierde versnelling wordt het rendement van de transmissie ten zeerste verbe terd doordat de slipverhezen in de koppelomvormer ge deeltelijk respectievelijk ge heel worden uitgeschakeld. Wat eenvoudiger gezegd: het is een automaat die in de hoogste versnellingen met minder toeren genoegen neemt waardoor men met minder brandstof toe kan. Trouwens ook stationair draaiend maakt de motor minder toeren. Allemaal winst dus. Maar men kan deze automaat nog niet op alle Fords krijgen. Bijvoorbeeld niet op Mercury Capri, het nieuwe luxueuze broertje van de Mustang. Overigens: Nederland is het enige land in Europa waar de ze Mercury Capri (3,3 of 4,2 li ter motor) nu al te koop is. Zelfs voor Europese begrip pen geen grote wagen: net vierenhalve meter lang. Te koop vanaf 25 mille, terwijl voor 23.500 gulden al een Ford Mustang te krijgen is. Inclusief btw natuurlijk. De duurste Amerikaanse Ford gaat boven de zestig mille uit. En daartussenin ligt een zee van mogelijkheden. De luxe wordt in De Bilt desgewenst op maat gesneden. Als men maar wil betalen. Sarah Dinwiddy (6 jaar) A. van Osladelaan 1, Oegstgeest Marian de Vreugd (8 jaar) Pallas 56, Katwijk |—\||l{ Er was eens een man die rijk was. J Die was ook arm en ook rijk. Hoe kan dat nou? Omdat zc vrouw arm was. En de man was rijk Q M De man kogt steeds een ring of een ketting. En nog veel meer. Ik vin het erg jammer dat dit verhaaltje is afgelopen hor. Eline Droog (7 jaar) Pioenhof 11, Katwijk. V <7? y^ne Hcrpr Remco de Vreugd 6 jaar Reigersberglaan 54 Katwijk. AU Redactie: Anneloes Bronsgeest en Henk .de Kat

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 35