"Ze bedoelen het goed maar doen het verkeerd" eidse agenda Eerste paal voor Gemivabouw \eel publiek maar weinig aftrek op Pasar Gambir Massadasterker geworden Interessante kijk op moderne dam Onhoudbare situatie in Vöorschotens dierenboerderij Jungle-brug kinderen "De Horst" Indringend document over geestelijk gestoorde medemens STAD EN RAND ZATERDAG 2QKT0BER 1979 'Lopen' bij Stichting Dansprodiktie Een paar honden die zijn weggehaald uit de Voorschotense boerderij verblijven nu in het Wassenaarse dierenasiel VOORSCHOTEN - "Het was een onhoudbare situatie in de boer derij", vertelt de heer Boersma van het dierenopvangcentrum in Wassenaar. "Er waren maarliefst 80 katten ondergebracht. De wo ning was enorm vervuild. Men sen kunnen vrij kiezen als ze in zo'n huis willen wonen, maar die ren niet. Er was dus sprake van een zachte vorm van dierenmis handeling". Op grond van deze slechte verzor ging zijn donderdag 20 katten en 11 honden uit een Voorschotense boerderij afgevoerd naar twee asiels in Wassenaar en Den Haag (zie de krant van gisteren). De dieren, waarvan de meeste huidklachten hadden, zoals vlooien, luizen en lintwormen zijn apart in quarantaine onder gebracht. De beesten zijn nog in observatie en staan onder behan deling van de dierenartsen P. LEIDEN - Met de overhandiging van een cheque van 8000 gulden, bestemd voor een door de Leidse kunstenaar Harry van de Wijn gaard ontworpen "jungle-brug" op het schoolplein heeft me vrouw Vis (echtgenote van de burgemeester) gisteren het nieuwe schoolgebouw van "De Horst" aan den Beijerincklaan of- ficieel geopend. De 8000 gulden zijn bijeen gebracht door de Leidse Vrouwenraad. Voorzitter W. de Rooij van het schoolbestuur nam het geld in ontvangst. De Horst, een school voor moeilijk lerende kinderen, zit al een paar maanden in het nieuwe gebouw. Zoals bekend brandde het oude gebouw van de school begin van dit jaar, ver moedelijk door brandstichting af. De school vond daarna tijde lijk onderdak in een gebouw aan de Caeciliastraat en daarna kon het vernieuwde gebouw (een voormalige katholieke lagere school) aan de Beijerincklaan (Professorenbuurt) betrokken worden. Van de aannemers die het gebouw verbouwden kreeg de school een klok. Op het schoolplein zullen ook nog een aantal speelobjecten verrijzen, die net als de rest van het schoolplein ook zijn ontwor pen door Van de Wijngaard. Deze stelde de helft 2500) van zijn honorarium voor De Horst be schikbaar. Wiel brak af: drie gewonden ZOETERWOUDE - Drie inzitten den van een personenbusje zijn gisteren rond 14.00 uur gewond geraakt toen op de Stompwijk- seweg in Zoeterwoude het ach terwiel van de wagen afbrak. De bestuurder verloor de macht over het stuur, waardoor het busje over de kop sloeg en in de naast de weg gelegen sloot te recht kwam. De drie inzittenden zijn overge bracht naar het Elisabeth zie kenhuis in Leiderdorp. LEIDEN - Een aardige tegenstel ling. Op de Pasar Gambir in de Groenoordhal was het gister avond razend druk. Desalniette min weinig vrolijke gezichten bij de standhouders, want noch de exotische kleding, noch de veel vuldig aangeprezen saté had, in verhouding met de pakweg vier duizend aanwezigen, veel aftrek. De enige stand die zich mocht verheugen op interesse en aan dacht van het publiek was het hoofdpodium. En niet ten on rechte. Want Massada speelde en dat op zich was al een uniek ge beuren. Hoezo uniek? Tenslotte speelt deze van origine Molukse groep al sinds een jaar of wat het hele Ne derlandse zalencircuit met de re gelmaat van een uurwerk plat. Maar toch was er gisteren sprake van een opmerkelijk gebeuren, want deze Latin-rock-achtige band had al zeker drie weken niet opgetreden. Kraayenhagen en mevrouw D. J. Vervoorn. Eén kat is inmiddels afgemaakt. "Dit arme dier was niet meer te genezen", vertelt Boersma. "Hij had een ernstige ziekte, zijn huid was door schimmelplekken he lemaal uitgedroogd". De boerde rij werd bewoond door vier da mes. Eén van die dames werd voor de actie van de politie en de dierenbescherming op de hoogte gebracht van de situatie. Vóór de afvoering van de zieke dieren, wist zij nog 45 katten naar een woonboot te brengen. "Maar het probleem is nog lang niet opge lost", gaat Boersma verder. "Er lopen nog veel zwerfkatten rond, die waarschijnlijk ook besmet zijn". Volgens de heer Boersma was het een enorme vieze bende in de boerderij. "Door het hele huis stonden bakjes met voedsel. De uitwerpselen van de poezen la- Wind van voren Vakantie noch ziekte was daar de bet aan, onderlinge narigheid wel. Gitarist Chris Latul, één van de steunpilaren waar Massada op bouwde, had voor die problemen gezorgd. Vond dat zijn naam te gémakkelijk werd weggestopt in het collectief dat Massada nu eenmaal wil zijn en kreeg aldus de wind van voren. Opstappen dus maar en met hem gingen an deren. Vervangers evenwel ston den klaar in de personen van Ru- di de Queljoe (ex-Q'65, ex-Vites- se), basgitarist. "Zeven dagen hebben we kunnen repeteren", verontschuldigde zanger/percussionist John Ma- nuhutu x«s£/-zich min of meer gen overal verspreid" "Er wordt natuurlijk erg veel aan dacht aan de dieren besteed. Want er kwamen maar liefst drie ambulances, de hulp van twee dierenartsen werd ingeroepen en de dieren zitten nu allemaal pri ma verzorgd in een opvangcen trum. Maar persoonlijk maak ik me drukker over die vrouwtjes dan over die dieren. Waarom grijpt de sociale dienst niet in"?, aldus Boersma. "De dieren kunnen 10 jaar in het asiel blijven zitten, doet Boersma uit de doeken. "Want zij zijn in beslag genomen door het minis terie van Justitie, die ook de on derhoudskosten betaalt. Als de inbeslagneming eindigt, kunnen de dieren pas weg. Waarheen? Dat weer ik niet". De heer Van Oostrom, inspecteur van de landelijke inspectiedienst van de Dierenbescherming zegt "Je kunt natuurlijk niemand verbieden om katten of honden te voor het publiek. Een apologie die zeker achterwege had kunnen blijven. Want Massada is, deson danks, of misschien dankzij, dat weekje gewoon sterker gewor den. Groter gegroeid. Op alle fronten. Het Leidse publiek voelde dat overigens nauwelijks aan. Merkwaardig ook dat, want tenslotte was men hoe dan ook voor Massada samengestroomd. Maar of het nou lag aan de Groenoordhal (die overigens best gezellig toonde met die mini-qin- keltjes en een ongelooflijke rook verbreidende barbecues) of aan het volk zelf zal wel altijd een raadsel blijven. Pas bij het aller laatste Massada-nummer ging men op de banken. Een kans ge mist voor open doel. Want Mas- houden, maar ze moeten wel goed verzorgd worden. Die vrouwtjes bedoelen het natuur- nuisjes voor elk zes pupillen ge realiseerd worden. Daarvóór zullen al centrale voor zieningen zoals keuken, restau rant, wasserij, gebouw voor tech nische dienst, bewegingsthera pie. dagactiviteitencentrum en het hoofdgebouw voor ernstig gehandicapten verrijzen. De laat ste bouwfase bestaat uit de bouw van twee buitenpaviljoens, be staande uit acht bungalows voor elk acht bewoners. Tenslotte zal er naar gestreefd wor den in het dorp twee woonhuizen te bestemmen als fase-tehuizen voor nogmaals elk zes bewoners. De bouwkosten van de totale in richting zijn geraamd op 47 mil joen gulden, de bouwkosten van de twee sterpaviljoens op zich zijn ruim 11 miljoen gulden. De inrichting zal opgezet worden volgens de huidige inzichten op sada speelde, in de nieuwe forma tie wel degelijk scheuren in het massieve beton van de Groenoordhal. Moeiteloos "Over een maand komen we terug. Als een echt geoliede machine", beloofde de al eerder gememo reerde Manuhutu Benieuwd wat er dan te zien valt. want de exact één uur durende act van de boys was nu al zéér de moeite waard. Rudi de Queljoe, een begenadigd gitarist, had zich moeiteloos aan gepast, speelde zonder veel ophef te maken minstens zo goed als de veelgeprezen Latul. Heeft, bin nen het collectief van de negen man sterke band ook alle ver- lijk goed, maar ze doen het ver keerd. Ze hebben geen verstand van dieren". RECEPTIE het gebied van behandeling en onderzoek van de zwakzinnigen zorg. Uitgangspunt is om de in richting zo open mogelijk te laten geschieden. Ook Zoeterwoudse ingezetenen zullen in de toe komst zoveel mogelijk kunnen beschikken over de voorzienin gen waarover het instituut gaat beschikken. Naast diverse onderzoek- en be handelruimten zal er een zwem bad gerealiseerd worden, een oe- fenbad, een gymnastiekzaal, de noodzakelijke ruimten voor fy siotherapie, een dagactiviteiten centrum waarbinnen alle moge lijke aktiviteiten aangeboden kunnen gaan worden, alsmede een kinderboerderij, een ver- keersoefencircuit, kindertuin tjes. speelweide, manege enzo voorts. Zo veel mogelijk groen stroken zullen de 16 ha. waarop het complex verrijst, "af maken. trouwen gezien de opening van het concert. Inderdaad een nummer van de "coming-man himself. Zeker zo op de voorgrond treden deed bassist Turu Leerdah. Hij zorgde voor het nodige vuurwerk door zijn begeleidend instrument veelvuldig in te zetten als solo en deed dat met verve. De show kwam van hem. Nodig ook, want Massada liet (en laat toch ook wel) de hoofdschijnwerper veelal uit. In het midden van het po dium staat dus niemand. Als die fraaigerokte bassist er niet is Minder opvallend, maar desalniet temin duidelijk aanwezig zijn de, eveneens nieuwe jongens op de achtergrond. Zij. Jan Staman, Walther Sell, heipen mede het LEIDEN - Zonder experimen ten heeft de kunst geen toe komst. Dat geldt voor alle theaterkunsten, dat geldt dus ook voor de danskunst. Met experimenteren houdt de twee jaar geleden opgerichte Stichting Dansproduktie zich druk bezig. Een aantal pro gramma's zowel onder indi viduele als collectieve ver antwoordelijkheid is sinds dien tot stand gekomen. Een collectief stuk is bijvoorbeeld 'Lopen', dat op 22 november in Rotterdam in première gaat. Een, niet als zodanig aange kondigde, proefvoorstelling gisteravond in het LAK-thea- ter wordt daar vanavond her haald. Is het de moeite waard om deze produktie, waaraan kennelijk dus nog wat gedok- geluid van Massada een comple ter geluid te geven. Het zaakje swingt. Ondanks de genoemde onwennigheid beter dan ooit te Rest een kritische noot. Massada speelt uitstekend in het gehoor liggende muziek, brengt het met veel enthousiasme en llair. Maar is, ondanks het aantrekken van de (rock)banden beperkt in z'n repertoire. Latin-rock is en blijft aardig, maar als de perfectie - en Massada is bijna zover - bereikt is, is het verrassingselement weg. Met de nieuwe samenstelling toonde Massada aan over meer mogelijkheden te beschikken. Dc wegen liggen open. Maar die moeten wél bewandeld worden. Méér vocale nummers, méér rock graag. Massada kan het. Dus waarom nog geaarzeld. Massada is toch beter dan Santana. Die groep ging aan zijn beperktheid ten onder, jammer maar waar. AD VAN KAAM en JAAP VISSER terd wordt, te aanshouwen? Voor wie de danskmst in de ruimste zin van het \oord lief is, is zij in elk geva.interes sant te noemen. GeJunenlij- ke, urenlange looperMringen in verschillende omgvingen en onder verschillens om standigheden zijn volg-ns de programmatoelichting uit gangspunt geweest vo«r de voorstelling. U ithoudingsvermo- gen Begrippen als binnen en buitm, continuïteit en uithoudings vermogen zouden dit theater stuk moeten karakteriseren. En dat klopt wel met de fe^ ten, want voordat de vijf dan theater binnenkomen hebben LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 J aarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Mevrouw Vis en voorzitter De Rooy van het schoolbestuur samen met kinderenj opening van dit schoolgebouw i Horst bij de officiële VOLKSHUIS LEIDEN - Voorzitter H. Madern heeft gistermiddag tijdens de re ceptie van het 80-jarige Volks huis de problemen geschetst waar de clubhuiswerkers zich voor zien gesteld. Zo vormt wat het jeugd- en jongerenwerk be treft de 'tweede generatie gastar beiders' een belangrijke doel groep. Door het opereren in groepen met Nederlandse jonge ren krijgen zij een mogelijkheid zich hier meer thuis te voelen, zo stelde de voorzitter. Bij het buur topbouwwerk hangen de problemen samen met d'e aard van het gebouw. Het is minder geschikt om als buurthuis te fun geren door de excentrische lig ging en het gemis aan een eigen 'voordeur'. Het volwassen werk (met name het aantal cursussen) maakt een bloeiperiode door. Madern zei te vermoeden dat de clubhuizen in Leiden door de de centralisatie van het subsidiebe leid (per 1 januari 1979) meer dan voorheen met elkaar zouden moeten samenwerken om tot een goede afstemming van activitei ten te komen. "Alleen dan" aldus de voorzitter "zal het mogelijk zijn de gemeentelijke instanties bij het ontwikkelen van het wel zijnsbeleid op goede wijze tegen spel te geven". Groot complex voor geestelijk minder validen in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De eerste paal voor een nieuw complex van de stichting Gemiva is gisteren de grond in gegaan. In vereende sa menwerking namen zowel bur gemeester Detmers, de heer Ri- ma hoofd bouwcommissie en drs. G. Arts, directeur van de stich ting, enkele klappen voor hun re kening. Vuurwerk en het oplaten van bal lonnen door bewoners van "de Weipoort" en "De IJssel", bege leidden de laatste dreunen die de eerste paal in de grond deed ver dwijnen. Buiten deze bewoners waren overigens veel ouders, kinderen van de 5e en 6e klas van de Aloysiusschool en andere Zoeterwoudenaren aanwezig. Het nieuwe internaat, naar een naam wordt door middel van een prijsvraag gezocht, zal plaats bie den aan 315 geestelijk minder va liden. De reeds bestaande inter naten huize "De IJssel" in Moor drecht en Huize "De Weipoort" in Leiden zullen naar het nieuwe complex in de Zwetpolder ver huizen. Verder zal de toekomsti ge bevolking bestaan uit 80 be woners van "Voorgeest" in Lei den en een aantal geestelijk ge handicapten die nu op de Cen trale Wachtlijst Zuid-Holland staan. De bouw zal gefaseerd gebeuren. Thans wordt begonnen met de bouw van twee sterpaviljoens voor elk 72 pupillen, waarbij de bewoners gehuisvest zullen wor den in eenheden van 12 met eigen woonkamer, éénpersoons- c.q. tweepersoonsslaapkamers, de nodige sanitaire voorzieningen en diverse staf- en behandelruim ten. In fase twee zullen drie bui tenpaviljoens van elk vier woon- LEIDEN - David Storey, de in 1933 geboren derde zoon van een mijnwerker schreef, be halve 'Home' dat gister avond door het 'English Speaking Theatre Amster dam' (ESTA) werd opgevoerd in een zeer redelijk bezette Leidse Schouwburg o.m. de stukken 'This Sporting Life', 'In Celebration' en 'The Con tractor'. Wanneer de overige stukken van hetzelfde artistieke ni veau zijn als 'Home', dat de situatie behandelt van geestelijk gestoorden in een (min of meer open) inrichting, waardoor het qua themastel ling veel lijkt op de film met Jack Nicholson 'One Flew Over The Cuckoo's Nest', zal Storey nog uitgroeien tot de allure van Neil Simon, Alan Ayckbourn, Edward Albee of Oscar Wilde. Want 'Home' liet er gisteravond, tenminste in de ESTA-interpretatie, geen enkele twijfel over bestaan, dat Storey donders goed weet waarmee hij bezig is. Het is een uiterst indringend document geworden van de tragiek van de geestelijk ge stoorde medemens, die zich pas na het Duitsland van Hit- Ier heeft op kunnen werken tot het thema van een toneel stuk. Tot dat ogenblik, zeker vóór de Tweede Wereldoor log, heeft de mensheid nooit goed geweten wat met deze mensen te doen. Hun a-synchronische bewegin gen, een frequent optredend nevenverschijnsel, is evenals de geestelijk onaangepast heid voor sommigen een 'lachwekkend verschijnsel'. Ian Bruce (Harry), Alister Maclean (Jack, Vera Roos (Kathleen), Jill Shand (Majo- rie) en Neville Powis (Alfred) hebben gisteravond met deze onduldbare benadering, hierin geleid door het verbaal gegeven van David Storey, voor immer afgerekend. Door hun deels impulsieve en deels ontroerende spel heb ben zij de toegankelijkheid tot deze met tragiek over spoelde bevolkingsgroep, ze ker in emotioneel opzicht, vergroot. Het noodlot de ver tedering, de botheid en het onbegrip liggen zo opvallend frequent in eikaars verlengde, dat het uiterst boeiend wordt 'Home' te aanschouwen. Een impulsief staand applaudise- rend publiek bracht daarom na afloop op de enig juiste manier haar bewondering voor acteurs, actrices en to neelauteur tot uitdrukking. Dat nog geen veertig jaar ge leden deze mensen eenvou dig 'abgespritst' werden, stemt, als we de met zoveel gevoel gespeelde rollen van Harry, Jack, Kathleen, Marjo- rie en Alfred aanschouwen, uiterst droevig. ESTA toonde ons gisteravond een spiegel, waarin we zelf nauwelijks durven kijken. BERT KOEKEBAKKER. zij er al ongeveer anderhalf uur lopen opzitten. Dit lopen door vijf verschillende, in grijze kledij gestoken, indivi duen en dus ook op vijf ver schillende manieren zet zich op een groot wit vlak in de theaterruimte voort. De individuen, dat zijn Truus Bronkhorst, Pauline Daniëls, Bianca van Dillen, Patrice Kennedy en Margie Smit. Ze scheppen door middel van rijkgeschakeerde looppatro nen met de daaraan verbon den tempowisselingen een boeiend toneelbeeld. En net op het moment dat het heen en weer geloop, zowel in rech te lijnen als in diagonalen en ruim getrokken cirkels, min der boeiend dreigt te worden gaat zowel het felle spotlicht als het grijs van de danseres sen uit. Gefilmde Tegen de achtergrond van hun eigen, gefilmde en op een groot wit doek geprojecteer de bewegingen brengen de vijf vrouwen dan opeens wat meer lyriek in hun fraaie be wegingsplastiek. Niet naakt zoals op. de film maar in kleu rige maillotpakjes, waardoor het toneelbeeld ook een wat vrolijker karakter krijgt dan in het enigszins grauw aan doende eerste deel. De danseressen dragen nu zorg voor vloeiende lijnen en tede re, maar nergens al te na drukkelijke bewegingscom posities. De spanning van het geheel wordt in belangrijke mate versterkt door de obse derende pianomuziek en de knappe geluidscollages van Henk van der Meulen, die dus een belangrijk aandeel in de ze interessante produktie heeft. PIETER C. ROSIER ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van saterdag 10 vm tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk 1 (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwari- ter, en Groenoord), J. Reinders G. Brandtstraat 29, tel: 760947, Wijk 2 (Kooi en Merenwijk) P. Dersjant, Hooigracht 61 tel: 123752. Wijk 3 (Waard, Professo- renwijk, Tumstadwijk en zuid-binnen stad), J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28. tel 122538. Wijk 4 (Zuid-West. Haag- wegkwartier), tot zon. 8 uur, vm, W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel: 764035, zo vanaf 8 vm. A. van Rijn, Melis- setuin 5, teL 210797. Leiderdorp - za 27 okt. J. van de Leden, Hoofdstraat 8, tel: 894539, zo 28 okt. S. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel: 891037. Oegstgcest - H.' Reterink, Terweeweg, teL 150394. Voorschoten - Za 27 okt. F.M. Platteel- de Jongh, tel 5417, zo 18 okt B. Schota nus. tel: 071-766462. Warmond-L. Lempers, tel: 02522-10140. APOTHEKEN De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 26 okt. - 2 nov door apotheek Leiden Zuid-West teL 763134, apotheek Beker, Lijtweg 4 Oegstgeest, teL 155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men voor spoedgevallen van een taxi, tel: 122444, gebruik maken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2