Mohammedaanse opleving voorlopig nog geen gevaar voor Moskou ATERDAG 27 OKTOBER 1979 TASJKENT-OEZBEKISTAN - „Salaam aleikhem", zo worden we vriendelijk be groet door onze breedla- chende gastheren op het vliegveld van Tasjkent. We zijn in het hartje van Oezbe kistan, de grootste van de Centraal-Aziatische Sowjet- republieken De bevolking is van Turkse afstamming, maar door de verspreiding van het mohammedaanse geloof heeft de taal een ster ke invloed ondergaan van het Arabisch. De welkomst groet deed dat al vermoeden. De bevolking van Oezbekis tan bestaat voor ongeveer twee derde uit Oezbeken en verder uit een mengeling van tientallen nationalitei ten. En dat kan eigenlijk nauwelijks verwonderen, want men bevindt zich in een gebied dat vroeger een knooppunt vormde van ka ravaanwegen. Vanneer men over dit land vliegt, raakt men onwillekeurig onder de indruk van de uitgestrekthe den, grotendeels kaal, sporadisch afgewisseld met oase-nederzet- tingen. Oezbekistan is een re- publiek die in het zuiden aan Af- v ghanistan en Pakistan grenst. v| Maar ofschoon het een randge- bied is, is het toch voor de Sowjet- v economie van betekenis met bij- :-j voorbeeld belangrijke schatten in de bodem, waar men vooral j: aardgas vindt. Vat de mens van boven de Oez- beekse bodem wil oogsten, moet vrijwel zonder uitzondering met grote zorg via ingewikkelde en ingenieuze irrigatiesystemen worden verzorgd. Dat is altijd al zo geweest en dat is al heel lang in een land waar men resten van georganiseerd menselijk sa menleven heeft gevonden van 100.000 jaar geleden. sporen van stadsleven dateren uit de periode van 3000-2000 v.Chr. De stad Tasjkent werd in de tweede eeuw voor onze jaartel ling al genoemd in Chinese kro nieken. Toen bij ons de Batavie ren nog door de bossen trokken, was de huidige hoofdstad van Oezbekistan al een nederzetting op het kruispunt van handelsrou tes. Daarvan is weinig meer te be speuren vandaag de dag. Dat is voor een niet onbelangrijk deel het gevolg van aardbevingen, die regelmatig voorkomen in dit ge bied en waartegen tenslotte geen enkel menselijk bouwwerk be stand blijft. De laatste aardbeving, die Tasjkent voor 35 procent verwoestte, vond in 1966 plaats. Aanleiding voor een grootscheeps modern her- bouwprogramma, dat de stad helaas grotendeels heeft beroofd van haar schilderachtige Cen traal-Aziatische karakter. ■Onze officiële begeleiders twijfelen er niet aan, dat dit optische na deel geheel opweegt tegen het feit dat de bevolking nu in mo derne appartementen kan leven, waarvan de bouwers beweren dat die zijn opgewassen tegen aard schokken tot een sterkte van 7 a 8 op de schaal van Richter. Ook de metro (ondergronds) is „aardschok-proof". Dat werd volgens de constructeurs bewe zen tijdens de overigens beschei den aardbeving van december 1977. De passagiers die tijdens de aardbeving in de metro hadden gezeten, bleken achteraf bij na vraag niets van het gebeuren te hebben gemerkt. Vermetele ar chitecten ontwerpen in dit deel van de Sowjet-Unie dat veel van aardbevingen heeft te lijden in middels al gebouwen die tot de negende en sommige zelfs tot de 12e verdieping bestand zouden zijn tegen aardschokken. Oezbekistan bestaat voor 60 pro cent uit ongastvrije woestijn. Dat feit heeft echter niet kunnen ver hinderen dat het land zich het verst heeft ontwikkeld van de Centraal-Aziatische Sowj et-re publieken. Het belangrijkste produkt is katoen, dat ruim een eeuw geleden uit Amerika werd geïntroduceerd, 70 procent van de totale opbrengst van de Sow jet-Unie komt uit Oezbekis tan. Verder verbouwt men er rijst, lu zerne (voor veevoeder), natuur zijde en ook het persianer bont komt uit deze republiek. Daar naast zitten er rijke voorraden van kostbare grondstoffen in de bodem, waarvan de exploitatie nog maar pas is begonnen. De ri vieren - waarvan de Amoe Darja en de Syr Daija de grootste zijn - worden uitgebreid gebruikt voor krachtwinning en vooral voor ir rigatie. Sommige deskundigen betwijfelen of er ook in de komende jaren ge noeg water zal zijn en men is be zig aan het opstellen van stout moedige plannen om water van Siberische rivieren naar de Cen traal-Aziatische republieken te leiden. Een van de redenen waar om men zich er zorgen over maakt of er in de toekomst wel genoeg water zal zijn, is het feit dat de bevolkingen in dit zuide lijke deel van de Sowjet-Unie in snel tempo groeien. Terwijl in Moskou bijvoorbeeld een gezin met een kind eerder regel dan uitzondering is, komt het in Oezbekistan en de omringende republieken regelmatig voor dat vader en moeder aan het hoofd staan van een gezin van acht tot tien kinderen. Aziatisch Met een oppervlakte van bijna 450.000 km2 is Oezbekistan de uitgestrekste van de Centraal- Aziatische republieken. Tasjkent is na Moskou en Leningrad met 1,7 miljoen inwoners de derde stad van de Sowjet-Unie. De oude hoofdstad Samarkand is voor Russische begrippen maar klein, maar met haar 300.000 bewoners voor een Nederlandse bezoeker toch een grote stad. Vooral het oude gedeelte van deze stad is zeer charmant, Aziatisch, met nauwe straatjes die niet be paald geschikt zijn voor de mo-1 derne verkeersmiddelen, en niet Dat was bijvoorbeeld ook de oor zaak voor de wat zonderlinge ver slaggeving kort geleden van het internationale mohammedaanse congres in Djoesjanbe ter gele genheid van het feit dat binnen-' kort de 15e eeuw begint voor de mohammedanen. De landelijke pers in de Sowjet-Unie schreef niet of nauwelijks over dit con gres, terwijl de lokale pers er al leen aandacht aan wijdde op bin- nenpagina's. Niettemin waren verslaggevers van Radio-Moskou zeer actief bezig met het maken van talrijke vraaggesprekken. Niettemin meent men zowel privé als officieel, dat de gebeurtenis sen zoals bijvoorbeeld in Perzie geen directe invloed zullen heb ben op de mohammedaanse ge meenschap in de Sowjet-Unie. Men wijst daarbij op de economi sche vooruitgang die deze zuide lijke republieken hebben bericht onder het communistische regi me. Dat heeft de bevolking een levensstandaard bezorgd die ho ger is dan in bijvoorbeeld Afgha nistan, Pakistan, of verderop in Perzié of in sommige delen van Turkne. Dat zou kunnen betekenen, dat het voor Moskou in de toekomst las tiger wordt om zich de fanatieke geloofsmenners van het lijf te houden, dan bijvoorbeeld de ka pitalisten met wie tenslotte altijd te praten is, zolang er maar geld verdiend kan worden. De reli gieuze mohammedaanse fanatici willen geen geld verdienen, maar zielen winnen. En dat is voor het Kremlin potentieel een veel do delijker gevaar, in aanmerking genomen dat de islamitische op leving zich in de komende jaren zal voortzetten. Tajskent. de derde stad van de Sowjet-Unie. Men heeft toen ook het graf van Timoer Lenk geopend. Daarbij kwam vast te staan, dat zijn bij naam „de kreupele" klopte, want een van zijn benen was langer dan het andere. Toen het bekend werd, dat men van plan was om het graf van Timoer te openen, werd daar krachtig tegen gepro testeerd door vele mohamme daanse gelovigen. Volgens de overlevering zou de geest van de bloeddorstige en wrede verover aar dan namelijk kunnen ont snappen en zich weer in de we reld kunnen manifesteren. Van officiële zijde werden deze argu menten terzijde geschoven en het graf van Timoer Lenk werd ge opend. Drie dagen later vielen de Duitse horden de Sowjet- Unie binnen... „Nooit bewezen" „Ik geloof niet, dat het een iets met het ander heeft te maken. Dat is tenminste nooit bewezen". Aldus onze charmante gids op de vraag of deze legende haar bekend is en wat zij daar wel van vindt. „Dat zijn bijgelovige verhalen van de moslims", zo wimpelt ze lachend af. Het bijgeloof van de religieu zen tegenover de zekerheden van het marxisme-leninisme. Een voortdurende confrontatie die volgens alle handboeken van de communistische partij onver biddelijk beslecht zal worden in het voordeel van de oficiële staatsleer die anti-religieus is. Naar binnen wordt er zeer duide lijk een anti-religieuze politiek gevoerd door de Sowjet-mach- thebbers, maar tegenover de bui tenwereld moet de mythe van de „geloofsvrijheid" in stand wor den gehouden. Dat leidt tot een tweeslachtig be staan voor religieuze groeperin gen. Naar buiten vormt elke groepering een demonstratie- object, dat in de praktijk ge plaagd wordt door een bewe gingsvrijheid die door de com- munistischen partij en de gehei me politie tot een minimum wordt beperkt. Die interviews waren bestemd voor uitzendingen in de Arabische taal en zij moeten bij de mohamme daanse zuiderburen de indruk wekken van een bloeiend islami tisch geloofsleven in de Sowjet- Unie. Repressie naar binnen dus en propaganda naar buiten. Daar tussenin zitten de officiële verte genwoordigers van de betreffen de religieuze groeperingen die onveranderlijk - en onafhanke lijk van het feit tot welke religie zij behoren - te kennen geven, dat het hen niet bekend is hoeveel gelovigen er (nog) zijn, „omdat men dat niet aan de mensen vraagt, want wij kennen hier in de Sowjet-Unie vrijheid van gods dienst". Datzelfde antwoord geeft moefti Zijautdin Babachan in zijn residentie in Samar kand. Hij vertelfook, dat er jaarlijks on geveer 30 pelgrims naar Mekka gaan. „Waarom zo weinig?" Dat komt volgens de moefti, omdat er geen diplomatieke betrekkingen bestaan tussen de Sowjet-Unie en Saoedi-Arabië. Dit is natuur lijk geen redelijk argument. In werkelijkheid willen de Sowjet- machthebbers, dat hun landge noten zo weinig mogelijk buiten de grenzen kijken om te voorko men dat er vergelijkingen kun nen worden getrokken die voor het Sowjet-systeem nadelig zou den kunnen uitvallen. In de tweede plaats kosten dergelijke reizen kostbare harde valuta, die het Kremlin graag aan andere uitgaven besteedt. Reisbeperkingen voor pelgrims maken deel uit van de repressie ve politiek van de machthebbers. Verder hoeft men maar te kijken naar het aantal moskeeën dat van 27.000 is geschrompeld tot enkele honderden „werkende" mos keeën. Van de honderden madra- sa's, ofte wel religieuze scholen waar priesters worden opgeleid, is nu nog alleen die in Boechara over met 65 leerlingen. Wel is er in Tasjkent kort geleden een nieuw mohammedaans insti tuut geopend. Hoe staan de Rus sische mohammedanen tegen over de religieuze opleving in bij voorbeeld Perziö? Zij worden hierover deels voorgelicht door de officiële Sowjet-media en ver der door bezoekers. Geen invloed Langs de grens die de zuidelijke re publieken van de Sowjet-Unie delen met hun buurlanden leven bijvoorbeeld Armeniërs, Geor- giërs en ook Oezbeken die ver wanten hebben aan de andere - niet-Russische - kant. De Sowjet- burgers mogen de Sowjet-Unie gewoonlijk niet verlaten, maar die anderen mogen er wel in. Zo bestaat er bijvoorbeeld een ta melijk regelmatig verkeer van Oezbeken die niet in Oezbekistan leven, maar bijvoorbeeld in Af ghanistan of Pakistan en die naar hun verwanten in de Sowjet-Unie komen. Via dergelijke contacten zijn de bewoners van de zuidelijke Sowjet-republieken tamelijk nauwkeurig op de hoogte van datgene wat zich aan de andere kant van de grens afspeelt, het geen nogal eens verschilt van dat wat daarover wordt bericht door de Sowjet-media. In zo'n situatie verliest het religieu ze fanatisme al gauw veel van zijn aantrekkingskracht. Een „over slag" van Chomeini's religieuze beweging naar de zuidelijke Sowjet-republieken wordt dan ook door burgers, officials en trouwens ook door de meeste buitenlandse politieke waarne mers voorlopig als een zeer on waarschijnlijke ontwikkeling be schouwd. De kwestie-Afghanistan ligt mis schien iets gecompliceerder. Moskou houdt tenslotte in Ka boel een regime in stand, dat in de meeste Afghaanse provincies een heftige strijd levert tegen op standige mohammedaanse stammen. Deze mohammedanen die met Sowjet-wapens bestre den worden, hebben verwanten aan de Russische kant van de grens. Daar worden de opstande lingen in Afghanisten weliswaar „vijandige elementen" genoemd die zijn „misleid" door de „impe rialistische propaganda", maar het is de vraag of de mohamme danen aan in de zuidelijke Sow jet-republieken dergelijke ver halen zonder meer voor zoete koek slikken. Hier ligt een potentieel punt van wrijving tussen de door Moskou - en dus door de Russen - voor geschreven staatspolitiek en de sympathie van de lokale bevol king waar men weliswaar Sowj et- burger is, maar niet noodzakelij kerwijs alle inzichten van Russen hoeft te delen. Vanuit Perzié zijn al oproepen ge daan om de onderdrukte mos lims in Afghanisten te hulp te komen. Ja, er zijn zelfs al be schuldigingen geuit tegen Mos kou dat mohammedanen in de zuidelijke republieken worden gediscrimineerd. Van Sowjet- kant heeft men daarop voorlopig gereageerd met een versterkte propaganda in de richting van de Arabische buurstaten. Boendien zou volgens sommige bronnen de „begeleiding" van de moham medaanse gemeenschappen de laatste tijd ideologisch zijn ver sterkt om elke vorm van opko mend fanatisme direct te kunnen lokaliseren en onmiddellijk te kunnen smoren. Moskou verklaart de Sowjet-in- menging in andere landen altijd zo graag met „internationalisti sche samenwerking of solidari teit. Nu wordt het Kremlim met een mohammedaans „interna tionalisme' geconfronteerd, dat in de toekomst misschien een duidelijker antwoord vereist, dan alleen maar het opvoeren van de propaganda. Maar voorlopig ziet het er niet naar uit. dat de Kremlin-machtheb- bers in het Zuiden in ernstige moeilijkheden komen. Niettemin is er nog een punt van belang. Het gaat nu namelijk niet om een an dere politieke ideologie die bui ten de Sowjet-staat wordt bele den en die daarom een externe uitdaging vertegenwoordigt, maar het gaat hier om op het op leven van een religie die actief beleden wordt door vele miljoe nen in de Sowjet-Unie zelf. te vergeten de overvolle markten, waar men voor een weelde aan groenten en fruit ongeveer een tiende deel betaalt van de prijzen die daarvoor in Moskou worden gevraagd. Vriendelijk lachend met hun gebitten vol gouden tanden prijst men de waren aan. De mannen vaak getooid met een tulband of met het traditionele vierkante hoofddeksel, de tjoebe- teika. Men is in steden, zoals bijvoorbeeld Samarkand en Boechara druk bezig om de vele unieke histori sche monumenten die men daar rijk is op tijd gerestaureerd te hebben voordat volgend jaar de Olympische Spelen beginnen en zich waarschijnlijk een extra gro te stroom toeristen over de Sow jet-Unie zal verspreiden. Wie be sluit om een verre - en niet goed kope - reis naar dit zeer interes sante gebied te maken, wordt hier al gauw gefascineerd door de entourage die af en toe ineens zeer Hollands aandoet, wanneer er iemand op de fiets voorbij komt... Het gebied heeft ook een rijke en spannende geschiedenis. Wie de ze geschiedenis bestudeert, komt er al gauw achter dat de Oezbe ken en hun voorvaderen maar be trekkelijk weinig hebben kunnen genieten van hun onafhankelijk heid. Al in vroege eeuwen werden zij on der de voet gelopen en afwisse lend geregeerd door de Perzen, de Macedoniërs, de Chinezen, de Mongolen, de Turken, de Arabie ren en ten slotte door de Russen die het gebied ongeveer een eeuw geleden onder het bewind van de tsaren annexeerden. Kort na de communistische machtswisse ling werden er door Moskou plechtige beloften gedaan over het recht op afscheiding en zelf standigheid, maar dat bleken al leen maar listige trucs om de be volking van deze gebieden tot rust te manen. Van zelfstandigheid kwam niets. Toen dat duidelijk werd, braken er ongeregeldheden uit. Pas in 1924 kon men het bestaan proclameren van de Oezbeekse Sowjet-republiek in haar huidige vorm. In datzelfde jaar werd Tasjkent tot hoofdstad van Oezbekistan ver klaard in plaats van Samarkand. Sindsdien zijn beide steden con currenten van elkaar gebleven. Samarkand heeft een veelbewo gen geschiedenis achter zich. De stad beleefde heaar grootste bloeiperiode aan het eind van de 14e en begin van de 15e eeuw tij dens het bewind van Timoer Lenk (ook Tamarlan of Tamarle- ne). .Timoer de kreupele", zoals hij werd genoemd, was een wreed en bloeddorstig veroveraar, die zijn krijgshonger in alle windrichtin gen botvierde en daarbij over wonnenen zelden spaarde. Moordpartijen en plunderingen maakten hem een gevreesde te genstander, maar in zijn eigen rijk - Transoxanië - had hij de naam een streng, maar rechtvaardig heerser te zijn. Overvolle markten met een overvloed aan groenten en fruit Onder Timoers bewind werd Sa- markand een centrum met talrij ke moskeeën, madrasa's (scho len), paleizen, parken en tuinen. Timoers kleinzoon Oeloeg Beg was een bekend geleerde, die Samarkand ook nog tot weten schapscentrum maakte. Hij liet een observatorium bouwen, waarvan nog (gerestaureerde) restanten te bewonderen zijn. Met de primitieve middelen van zijn tijd berekende hij de duur van het jaar en vergiste zich daar bij slechts 58 seconden. Fami lietwisten maakten een eind aan zijn leven. Hij werd in opdracht van een van zijn zoons overvallen en vermoord. In het begin van de jaren '40 heeft men een aantal op gravingen verricht in Samarkand en daarbij vastgesteld dat Oeloeg Beg moet zijn onthoofd. Moefti Zijautin Babachan Het graf van Timoer Lenk (de kreupele) in Samarkand

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29