'Economie vraagt erom op zaterdag te gaan spelen' Arbiter Siera: 'Zondag voet bal is ziek. -- ATERDAG 27 OKTOBER 1979 PAGINA 27 LEIDEN - Het zondagvoetbal is ziek. Althans dat consta teert Dick Siera, scheids rechter in de hoogste zater dagafdeling. De 40-jarige Leidenaar, die vanwege zijn leeftijd vorig jaar van een plaats op de overgangslijst voor het betaalde voetbal af zag, wil graag de waarschu wende vinger in de lucht steken. "Als het zo door gaat", meent hij "wordt er over tien jaar niet meer op de zondag gevoetbald, want de economie vraagt er om op za terdag te gaan spelen". Voor lopig lijkt Siera nog een een zame roepende in de woes tijn, maar zijn visie op het zaterdagvoetbal, waar hij iedere week mee wordt ge confronteerd en zijn onge zouten kritiek op het voetbal in Leiden dat zich voorname lijk op de zondag afspeelt, is wel goed voor een moment van bezinning. Want het staat onomstotelijk vast dat de publieke belangstelling voor het Leidse voetbalge- beuren, uitgezonderd dat van Lugdunum, de afgelopen jaren verontrustend is afge nomen. Siera, die zelf intens de succes sen van LFC in zijn glorietijd heeft meegemaakt, is wel zo reëel om te zeggen dat door de maatschappelijke ont wikkelingen (De vrouw pikt het niet meer als de man ook op de zondag naar een voet balwedstrijd gaat kijken) de interesse voor het voetbal in maar voegt er direct aan toe oplossing is om de negatieve zijn totaliteit is verminderd, dat spelen op de zaterdag dé curve van de toeschouwers aantallen om te zetten in een positieve lijn. "Als ik 's maandags de krant opensla en naar de toeschouwers aantallen kijk dan zie ik dat vrijwel alle amateurduels op zaterdag door duizend of meer toeschouwers zijn be zocht en dat de wedstrijden in de hoofdklasse de duizend vaak niet eens halen. In Lei den is het helemaal bedroe vend. Zelfs de derbies spre ken niet meer aan. Op z'n Hollands gezegd:"Je ziet geen hond meer". Vorig sei zoen ben ik nog naar LFC- LDWS geweest. De tranen sprongen bijna in mijn ogen toen ik het aantal toeschou wers zag. Ik ben maar eerder weggegaan. Koos van der Leek (ook een Leidenaar), fluit iedere week in de hoofdklasse voor een paar honderd man. Ik moet me steeds goed voorbereiden, omdat ik het niet kan maken voor zoveel publiek af te gaan, want clubs als DOS Kampen en IJsselmeervo- gels trekken gemiddeld zo'n 1600 toeschouwers. En ik voorspel je dat een wedstrijd als Quick Boys - Ri jnsburgse Boys zeker 3000 mensen trekt. Die gemiddelden kom je toch bijna niet meer tegen bij de zondagverenigingen? Alleen, de clubs die op zon dag spelen willen niet zien dat ze geen stap vooruit doen en dat ze op de hielen worden gezeten door de zaterdag". Roodenburg, de club van weleer. De Leiaenaars spelen nu in de tweede klasse voor een handjevol publiek Siera haalt om die bewe ring kracht bij te zetten als voorbeelden aan: het Zilveren Molen- toernooi en de duels om het algemeen kam pioenschap van ama teurs van Nederland, die de laatste jaren ("Het afgelopen seizoen vormde de uitzonde ring die de regel beves tigde") steeds door za terdagverenigingen werd bepaald. De met een spraakwaterval ver rijkte scheidsrechter legt uit "Dat komt omdat de men taliteit bij de zaterdagvoet ballers veel beter is. Bij LFC- LDWS zag ik broekies van achttien en negentien jaar rondlopen. Ze liepen er als slampampers bij en dat doet me toch wel wat als LFC'er in hart en nieren. In het zater dagvoetbal wordt geknokt. Een paar jaar geleden sprak ik met de toenmalige trainer van Rijnsburgse Boys, Van der Zeeuw. Hij vertelde me dat sommige spelers pas om 13.00 bij de veiling werden opge haald om ze zo op tijd binnen de lijnen te krijgen. Die gas ten hebben er toch veel meer voor over? Daardoor zijn zij ook omhoog geschoten. Maar ik verzeker je, de mensen krijgen het door dat het zater dagvoetbal veel spectaculair der is, omdat er veel meer ka- rakteijongens rondlopen". En dan even reëel: "Ik stel niet dat er op de zaterdag be ter wordt gevoetbald dan op de zondag, maar het is wél aantrekkelijker. Er wordt vaak geschamperd dat het boerenkoolvoetbal is, maar de mensen willen toch sensa tie? Op zondag wordt coun tervoetbal gespeeld. Nou, dat is volgens mij puur verdedi gen. Zoiets van "Laat maar komen en er af en toe uitko- Dat zie je bij zaterdagclubs veel minder. Daar zijn ze niet bang om een nederlaag te lijden. Die kerels zouden het niet eens accepteren als hun trainer ze met een andere speelwijze het veld in zou sturen. Pak een jongen als Bröring van Noord wijk. Die neemt het toch niet als Eelman zegt dat hij gaat verdedi gen?" Jaap Schinkel, voorzitter van de zaterdag vierdeklasser De Sleutels roert zich in het gesprek dat plaatsvindt in zijn bestuurs kamer. "De agressievere spelopvatting van de zaterdagvoetballers is volgens mij wel te verklaren. Zaterdagvoetbal speelt zich voornamelijk in de dorpen af en daar leven ze nog voor de sport. Daar kijken ze naar de wedstrijden uit. Als een club als Kozakken Boys thuis speelt dan rukt het hele dorp uit. Gewoon omdat in een plaatsje als Werken dam veel minder recreatiemogelijkheden zijn dan hier". Hoewel Schinkel met zijn vereniging in Leiden is gehuisvest ziet hij óok voor stadclubs die op de zondag spelen grote mogelijkheden weggelegd op de za terdag. "De zaterdag wordt steeds meer be schouwd als een boodschappendag, waar bij pa naar het voetbal gaat en moe inkopen gaat doen, terwijl de zondag vaak als een familiedag wordt gezien. Diverse goede, jonge voetballers uit deze stad zijn al eens bij mij langs geweest om te vertellen dat ze zich graag bij De Sleutels willen aanmel den, zodat ze dan in het vervolg op de zater dagavond met hun meisje uit kunnen gaan. De handicap van De Sleutels is alleen: De club kan ze niets bieden. Wij hebben maar één terrein. Ik ben er echter heilig van over tuigd dat er in Leiden een gat in de markt zit voor een zaterdag eersteklasser. De eerste club die dat aandurft zit voor de eerste tien jaar goed. W Leiden zou in principe die vereniging kunnnen worden, maar als ze op deze voet doorgaan dan redden ze het nooit. En ook als De Sleutels er een veld bij zou krijgen dan zou dat nog niet de waarborg zijn voor succes, want er komt meer bij kij ken. Je leiding en trainersstaf bijvoorbeeld. Wil je zoiets goed opzetten dan kost je dat tonnen. Ik mag al blij zijn dat ik een trainer als Thijs Balkenhoven kan betalen. Maar in mijn ogen is het onbegrijpelijk dat een club als UVS een jaar of negen geleden de zater- dagtak heeft afgestoten. Als Piet Kruit toen al voorzitter van UVS was geweest dan zou zoiets, denk ik, nooit zijn gebeurd. Hij heeft het wel door dat er een grote toekomst is weggelegd voor het zaterdagvoetbal. Veldenprobleem De UVS-voorzitter blijkt er bij navraag toch een andere mening op na te houden. Kruit over de reden waarom indertijd die tak werd afgestoten: "We liepen toen vast op het veldenprobleem door de zaterdagafdeling. We hadden toen slechts de beschikking over tweeënhalf veld. Omdat de jeugd daardoor in het gedrang kwam, besloten we de zaterdagtak af te stoten. Daar hebben we geen moment spijt van gehad, want de jeugd is bij ons de kweekvijver voor succes. Zij krijgen bij ons drie keer voorrang, want zij kunnen het peil van de club vasthouden. Bij ons melden zich geen oud-profs aan. Het is bovendien ook minstens zo belang rijk dat de jeugd zaterdags belangstelling krijgt, want als je eerste team op die dag speelt dan gaan de vaders daar naar kijken en wordt de zoon vergeten". Kruit over weegt dan ook niet om een zaterdagafdeling op te richten. "Die vraagstelling is bij JJVS niet opportuun. En als een meneer Siera zegt dat steeds meer mensen die op zondag voetballen overschrijving vragen naar een zaterdagvereniging dan ben ik het daar niet mee eens. Onze club groeit nog steeds en met onze duizend leden hebben wij nog steeds een velden tekort". Ook Peter Oomes, jurist en secretaris van de contactcommissie Leidse voetbalvereni gingen (C.C.L.V.), betwijfelt of een zaterdag eersteklasser in Leiden een schot in de roos zal zijn. Een knellend probleem is volgens hem dat er teveel clubs in Leiden zijn. De voormalige voorzitter van Unitas Leiden vindt dat in het verleden de interesse voor de voetbalsport wat overschat is, "want de aanwas van nieuwe leden die men zich had voorgesteld is niet gekomen en dat heeft ook zijn uitwerking op het kader". Oomes: "Ik durf daarom rustig de stelling te pone ren dat je er zonder een goed kader ook nooit komt. Daarom zou het ook goed zijn als een aantal clubs aan de Boshuizerkade zouden fuseren. In mijn voorzitterstijd zijn het LFC- en Unitas-bestuur weieens bij el kaar geweest om in de informele sfeer daar over te praten. Als beide verenigingen zou den fuseren dan kun je je kader verbreden en dat is hard nodig, want tegenwoordig worden er veel meer eisen aan een bestuur der gesteld en kun je bijna geen leiders meer vinden voor de lagere teams. Het voorstel is uiteindelijk in de doofpot beland omdat bij het polsen bij de leden bleek dat zij er geen voorstander van waren. Twijfels Oomes heeft evenals UVS-praeses Kruit ook zo zijn twijfels of de de clubs die nu op de zondag spelen een zaterdagafdeling op moeten richten. "Een vereniging met een zondag- en zaterdagafdeling dat blijkt in de praktijk niet mogelijk. De praktijk heeft inmiddels wel uitgewezen dat de zaterdag nooit dezelfde rechten krijgt. Kijk maar naar clubs als Randstad Sport of VNA, maar ook bij Unitas is de zaterdagafdeling niet van de grond gekomen. Het aantal za terdagteams is zelfs van acht naar vier te ruggelopen". Toch neemt ook Oomes een terugloop van de zondag waar. "De sport- voorkeur verandert sterk. Een sport als tennis is tegenwoordig toch voor iedereen weggelegd en door de media lezen de men sen alles de volgende dag uitvoerig in de krant". Vervolgt hij: "De passieve recreatie heeft ook een enorme vlucht genomen, want vele vaders die vroeger langs de kant stonden gaan nu met het hele gezin op zon dag naar hun tweede huisje of naar strand En waarschuwend voegt de secretaris van de CCLV er aan toe, dat in de nabije toe komst de toeschouwersaantallen nog meer zullen dalen door de geboortedaling. "Want bij de jeugd zitten je toekomstige spelers en toeschouwers". Op de vraag hoe je dit probleem kunt opvangen kan ook hij geen absoluut antwoord geven. "Je praat over dit onderwerp altijd vanuit gevoelens, maar er zijn natuurlijk altijd wel een aantal punten aan te stippen zoals: - Aantrekkelijkere speelwijze. - Fusies, zodat je minder clubs en wedstrijden krijgt en dus ook minder concurrentie. - Voorbeschouwingen in kranten, want dat heeft een uitwerking op de publieke be langstellingen. - Commercieel aanpakken zoals Ajax dat te genwoordig doet met ludieke advertenties als "Willem (van Hanegem) wordt ingepakt door Simon". - Het aantrekkelijk houden van contributies - Het vergroten van de clubbinding. - En misschien wel het allerbelangrijkste: een goede jeugdopvang, want er zijn tegen woordig zoveel andere sporten dat de jon geren anders voor een andere sport kiezen. Maar nogmaals een zaligmakend antwoord is niet te vinden, want een club als UVS heeft een uitstekend kader en trekt toch niet veel publiek, terwijl Lugdunum. dat ook een goed kader heeft, ook in mindere tijden veel publiek langs de kant heeft staan" Merkwaardig "Tja". Het woordie wordt verscheidene keren uitgesproken door Lugdunum-secretaris Doove en voorzitter Van Straaten als ze worden geconfronteerd met de vraag waar om hun club in tegenstelling tot andere Leidse verenigingen niet alleen voor een paar hondstrouwe leden speelt. "Want het merkwaardige", aldus Doove "is dat Lug dunum ook in mindere tijden toch zo n zes a zevenhonderd mensen trekt. De voornaam ste reden is, denk ik. dat Lugdunum de laat ste jaren het redelijk succesvol doet, terwijl het al een lange tijd is geleden dat een Leid se vereniging tegen de top aanzit, want uit gezonderd LFC dat een aantal jaren geleden is gepromoveerd is het voorde rest kommer en kwel. En publiek is toch op sensatie be lust". Clubbinding. Het moet ergens aan de muur van de Lugdunum-kantine hangen, want het schijnt de lijfspreuk van de vereniging te zijn. Van Straaten: "Met onze duizend le den hebben we natuurlijk een grote achter ban. maar belangrijker is wel de clubdisci pline. Onze leden willen de club dragen en dat wordt ook gestimuleerd. We hebben bijvoorbeeld een wachtlijst van mensen die achter de bar willen staan en je moet voor de aardigheid 's maandags eens naar de kanti ne komen. Dan zijn de ouden van dagen het clubhuis aan het schoonmaken. We hebben meer dan honderd commissieleden, die al lemaal zijn uitgezocht. We laten aspirant- bestuursleden daarom eerst stage lopen en daarna kijken we of hij of zij geschikt is voor een bepaalde functie. Noem het een kader bewaking, maar daardoor krijg je uiteraard commissies die geschikt zijn voor hun taak en dat bevordert weer de stabiliteit". De Lugdunum-voorzitter heeft natuurlijk makkelijk praten dat hij zijn bestuursleden van tevoren eerst test. De meeste vereni gingen zijn al blij als ze iemand kunnen vinden voor een functie. "Dat komt omdat we een grote vereniging zijn en mensen die niet kunnen voetballen altijd wel vragen voor een andere functie en nogmaals wij hebben een grote achterban. Alhoewel het mij wel verbaast dat clubs als LFC en Roo denburg die midden in een woonwijk zitten die niet hebben. Waarom wij dan wel? Tja. onze vereniging is niet aan het vergrijzen. Wij hebben een jonge opbouw en de door stroming van commissieleden zorgt er voor dat het hoofdbestuur ook jong blijft. En we hebben natuurlijk ook een prima accom modatie. Je hoeft bij ons niet een eind om te rijden om te kunnen parkeren. Maar het belangrijkste is wel dat je je vereniging le vend moet houden. Momenteel zijn we be zig met de afbouw van de tribune en daarna willen we onze bestuurskamer gaan ver bouwen". Schril contrast In schril contrast met Leiden trekken de clubs in Rijnsburg en Katwijk wel elke week honderden mensen. Gemeenten waar de plaatselijke bevolking weinig vertier mogelijkheden heeft. Rijnsburgse Boys bestuurslid Gerard van Zuylen:"In Rijns- burg werd vroeger erg hard gewerkt. Vaak van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. Voor de meeste mensen was dan Rijns burgse Boys de enige ontspanning, omdat de zondag voor velen een rustdag was. Nu is daar wat verandering in gekomen. Onder meer door de vrije zaterdagmiddag, maar wij merken dat niet in de publieke belang stelling, omdat voorheen iedereen direct van de veiling naar het voetbalveld ver trok". Opvallend bij de debuterende zaterdag eer steklasser is altijd de grote supportersscha- re die met de club meereist naar de uitwed strijden. Van Zuylen verklaart"De clubge bondenheid is bij ons erg groot. Op de vei ling kan ik geen voet verzetten of de men sen klampen mij aan om te praten over de afgelopen wedstrijd. Het ligt volgens mij aan de aard van de Rijnsburgers, dat ze bij iedere uitwedstrijd massaal aanwezig zijn. Voor een Rijnsburger maakt het niet uit waarheen hij moet gaan. Hij stapt gewoon in de auto en hij ziet wel. Alleen je moet kwaliteit leveren, want anders blij Ft—ie weg". Kwaliteit of geen kwaliteit bij Quick Boys is het altijd druk. Quick-Boysbe- stuurslid Sip over de vele toeschouwers die zijn vereniging wekelijks trekt "Het is vol gens mij een complex van factoren dat daar de oorzaak van is. In de eerste plaats is Quick Boys een grote vereniging en als al leen de helft van de 1100 leden komt dan loopt het hier natuurlijk al aardig vol. Ver der is Katwijk nog steeds een hechte ge meenschap, waarbij velen om principiële redenen nooit op zondag naar een voetbal wedstrijd zullen gaan. Maar als Katwijk ook een soort stad wordt dan zullen de ver vreemding en de vervlakking ook een rol gaan spelen. De Quick- Boysspelers kun nen nu nog altijd een potje breken bij de supporters. Per slot van rekening zijn het eigen jongens en nemen ze vaak de hele familie mee naar het voetbalveld. Spelers van buitenaf hebben veel minder krediet. Die laten ze veel vlugger vallen Sip, een wandelend clubarchief wordt hij weieens genoemd, voegt er voorts aan toe:"Quick Boys heeft in vergelijking met W Katwijk, ook een rijke historie. In de zestig jaar dat we nu al bestaan hebben wij altijd aan de top meegedraaid. Iedereen hoopt dan ook vurig dat we weer eens kampioen worden en ondanks het gemopper blijven de men sen toch steeds komen. Zelfs in de diepste dalen hebben we toch nog zo'n duizend toe schouwers op ons sportpark. Ook in uit wedstrijden blijkt dat de naam Quick Boys alleen al veel mensen trekt. In ieder pro grammablad worden onze successen ge noemd en worden we een toonaangevende amateurvereniging genoemdZegt secre taris Ouwehand: "In het zaterdagvoetbal is de top ook veel smaller dan in het zondag voetbal. Clubs als Texas en TOGB zijn uit de diepte voort gekomen en spreken daar door vaak niet tot de verbeelding van de mensen". Terugval Bij Noordwyk, ook een vereniging met een rijk verleden, zijn ze het niet helemaal eens met de mening van de Katwijkers. "Het gemiddelde loopt bij ons ook terug", zegt een bestuurslid. "Het zal wel liggen aan de aard van de bevolking, dat wij niet meer zoveel toeschouwers trekken. Hier is het maar een lauw dorp en lopen ze niet direct warm". Een constatering die wel is te ver klaren, want Noordwijk is in vergelijking met Katwijk meer afhankelijk van het toe risme en ondervindt derhalve meer invloe den van buitenaf. Iets wat de betrokken heid met de club over het algemeen niet vergroot. En dat laatste, dat blijkt wel uit dit verhaal, is één van de voornaamste ziektesymptomen (lees "de afnemende publieke belangstelling"), die het amateur voetbal vertoont. HERMAN POOS

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27