Sociaal-Democraten S$j| blijven meerdere Denemarken in Vernietigend rapport Harrisburg HOPELOZE SITUATIE VLUCHTELINGEN ZWARE STRAFFEN VOOR CHARTA LEDEN Rhodesië doet aanval op kampen in Zambia Ex - SS'ers staan terecht WOENSDAG 24 OKTOBER 197!) PRAAG/DEN HAAG (Reuter/ GPD) - In het dissidentenproces in Praag zijn de zes verdachten gisteren schuldig bevonden aan "ondermijning van de staat". De 39-jarige Peter Uhl, die 10 jaar geleden om politieke redenen werd ontslagen als docent aan een technische school, werd ver oordeeld tot vijfjaar gevangenis straf en de 43-jarige toneelschrij ver Vaclav Havel tot vier en een half jaar. Vaclav Benda, een 33-jarige filosoof en letterkundige die optrad als woordvoerder van de beweging "Charta 77", kreeg vier jaar. De 44-jarige Jiri Dienstbier, indertijd een populaire radio-omroeper en ook een woordvoerder van Char ta 77, werd tot drie jaar veroor deeld. Eenzelfde straf kreeg de 52-jarige televisiejournaliste Otta Bednarova. De andere vrouwe lijke verdachte, de 46-jarige psy chologe Dana Nemcova, moeder van zeven kinderen, werd ver oordeeld tot twee jaar voorwaar delijk, met een proeftijd van vijf jaar. Deze vonnissen werden meege deeld door mensen die het proces hebben bijgewoond. Westelijke diplomaten en journalisten wer den niet tot de rechtszaal toegela ten. Correspondenten uit het Westen werden voortdurend ge volgd door politiemannen in burger die probeerden te verhin deren dat zij contact opnamen met verwanten van de zes ver dachten. De Nederlandse regering zal op dit moment nog geen protest aante kenen bij de Tsjechoslowaakse regering tegen de gang van zaken rond het proces in Praag tegen zes ondertekenaars van Charta '77. Maandag weigerden de Tsje chische Autoriteiten een Neder landse diplomatieke waarnemer het proces bij te wonen met het argument dat de rechtszaal "vol" zou zijn. De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken zei dat een onmiddellijke Nederlandse reactie zou neerkomen op een protest tegen de grootte van de rechtszaal. Dat zou door de Tsje chische regering worden opge nomen als inmenging in de inter ne aangelegenheden van Tsje- choslowakije. Maandag werd één vrouw uit de rechtszaal verwij derd omdat zij aantekeningen maakte. Ook vertegenwoordigers van westerse nieuwsmedia heb ben geen mogelijkheid gekregen het proces bij te wonen. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Het energiebe drijf dat de kernreactor op Three Mile Island (bij Harrisburg) in gebruik had, beschikte niet over „toereikende kennis, deskun digheid en personeel om de reac tor te laten werken of toereikend te onderhouden". Tot deze ver nietigende conclusie, zo zegt de New York Times, is de presiden tiële commissie gekomen in een rapport over het grootste en ge vaarlijkste nucleaire ongeluk in de historie van de kernenergie, dat tot een onvoorstelbare ramp had kunnen leiden. De New York Times zegt te be schikken over een ontwerp van het rapport, dat nauwelijks af wijkt van het eindresultaat dat binnenkort aan president Carter zal worden overhandigd. Intussen is de maatschappij we derom in moeilijkheden geko men, omdat de enorme filters, die ten koste van vijf miljoen dollar zijn opgetrokken om bijna twee miljoen liter koelwater van 95 procent van zijn radioactiviteit te ontdoen, niet goed blijken te werken. Er is nog geen oplossing gevonden voor de reiniging van nog eens drie miljoen liter water in het reactorgebouw, noch voor de „ontsmetting" van de vaste in stallaties. Naar schatting gaat het hele project vier jaar duren en zal het maar liefst 400 miljoen dollar vergen. Het ongeluk vond plaats op 28 maart van dit jaar met een reactor op een eiland in de Susquehana- rivier, nabij Harrisburg in Penn sylvania, en vloeide voort uit het samenvallen van het falen van diverse soorten apparatuur en menselijke fouten. Dit alles resul teerde in de beschadiging of ver nieling van het merendeel van de uranium brandstofstaven in de reactorkern door het verloren gaan van koelwater. De onder zoekscommissie heeft een bud get van 3 miljoen dollar en ge bruikt een staf van 40 deskundi gen. Nog vijf andere organisaties werken aan een onderzoek naar de gebeurtenissen. De presidentiele commissie be schuldigt het regeringsbureau dat vergunning voor de bouw van reactoren moet afgeven, ervan zich meer te hebben bekommerd om de vergunningen zelf dan om de veiligheid van de reactoren, terwijl een systeem voor het af wegen en verbeteren van de vei ligheidsvoorschriften ont brak. Hoewel een meerderheid van de commissie „voor" stemde, was er geen absolute meerderheid om de nieuwbouw van reactoren voorlopig stil te leggen. Volgens een procedureregel die de com missie zelf had vervaardigd, zou den zeven van de twaalf stemmen daarvoor zijn vereist, terwijl de meerderheid bij zes stemmen bleef steken. De commissie is tot de slotsom ge komen dat de stralingshoeveel- heid die aan de reactor is ont snapt zo minimaal mag heten, dat als gevolge daarvan geen nieuwe kankergevallen zullen kunnen worden vastgesteld, noch afwij kingen in het milieu of aangebo ren gevaren voor de gezondheid. Maar de commissie heeft ook scherpe kritiek op de ontwerpers van de reactor. Burns en Roe, en op de uitvoerders Babcock en Wilcox. De commissie heeft, volgens de New York Times, aanbevolen dat de Nuclear Regulatory Commis sion (Nucleaire Beheerscommis sie). die onafhankelijk is van de regering, wordt afgeschaft en vervangen door een regeringsbu reau, met een directeur die door de president wordt benoemd met goedkeuring van de Senaat. Dit zou het nieuwe Nucleaire Be heersinstituut op dezelfde voet zetten als het bureau voor mi lieubescherming. Voorts zouden de vergunningen voor het in bedrijf hebben van een kernreactor op gezette tijden moeten worden vernieuwd, na hoorzittingen over de kwaliteit van het bedrijfsbeheer. Ook zou den de eisen die worden gesteld aan de kwalificaties voor technici die de reactor in bedrijf houden, moeten worden verscherpt. Volgens de commissie is het moge lijk dat ten minste een deel van de uraniumkern in de reactor aan dermate hoge temperaturen werd blootgesteld, dat mogelijk zelfs enkele tonnen uranium- brandstof vloeibaar zijn gewor den; de gevreesde „meltdown". Na het eigen onderzoek acht nu ook de Nucleaire Beheerscom missie dit mogelijk. (Van c z correspondent) KOPENHAGEN - De gisteren in Denemarken gehouden vervroegde parlementsverkiezingen hebben een onver wacht grote winst opgeleverd voor zowel de conservatie ven als de sociaal-democraten. Niettemin blijven de so ciaal-democraten met 69 zetels de grootste partij in het Deense parlement, dat slechts één kamer van afgevaar digden kent. Het was dan ook een verheugde premier Anker Jorgensen, de lei der van de sociaal-democratische partij, die gisteravond laat kon verklaren een nieuwe sociaal democratische minderheidsre gering als enige realistische uit komst van deze verkiezingen te zien. Over het blok van de vier niet-socialistische partijen, die zich de „klaver vier" noemden, kon hij spotten dat deze al aardig begon te verleppen. Toch komt dit blok na een winst van drie op een totaal van 55 zetels Catastrofe Voor de zogenaamde Vooruit gangspartij van de advocaat Gli- strup (de Deense versie van „Boer Koekoek"), in het vorige parlement de op een na grootste partij, werden deze verkiezingen een catastrofe. Hij verloor zes ze tels en daarmee het grootste ge deelte van de invloed die hij had in het parlement. Maar dat is iets ADVERTENTIE dat door geen van de andere elf partijen in het 179 zetels tellende Deense parlement wordt be treurd. De communisten, die dit keer slechts 1,9 procent van de stem men op zich wisten te verenigen, keren niet terug in de Deense volksvertegenwoordiging. Het ziet er overigens allesbehalve rooskleurig uit in Denemarken. Men heeft te kampen met toren hoge buitenlandse schulden, steeds toenemende werkloos heid (op dit moment 10 procent van de werknemers) en een hol lende inflatie. Menigeen vraagt zich dan ook af wat een zwakke sociaal-democratische regering hieraan kan doen in een versplin terd parlement. Tijdens de campagne voor deze verkiezingen heeft premier Jor gensen veel toespraken gehou den, maar eigenlijk weinig ge zegd over concrete oplossingen voor de economische chaos in het land. Het regeren zal wel weer uitdraaien op een koehandel met partijen op zowel de linker- als de rechtervleugel en een eindeloze rij van compromissen. Niets duidt er dan ook op dat deze min derheidsregering een lang leven beschoren zal zijn. Eindresultaten Sociaal-democraten: 38,3 procent (winst vier zetels) radicaal links: 5,4 procent (winst vier zetels) Conservatieve Volkspartij: 12,5 procent (winst zeven zetels) Deense Rechtsverbond: 2,6 pro cent (verlies één zetel) Socialistische Volkspartij: 5,9 pro cent (verlies drie zetels) Deense Communistische Partij: 1,9 procent (geen zetels) Centrum-Democraten: 3,2 procent (verlies vijf zetels) Christelijke Volkspartij: 2,6 pro cent (verlies één zetel) Arbeiderspartij KAB (Communis tische Arbeiderspartij): 0,4 pro cent (geen zetels) Deense Liberale Partij: 12,5 pro cent (winst één zetel) Links-Socialisten: 3,6 procent (winst één zetel) Vooruitgangspartij: 11,0 procent (verlies zes zetels) NEW YORK - Ex-keizerin Farah Dibah en haar schoonzuster j Ashraf verlaten hun huis in New York om de voormalige sjah van 1 het Cornell-ziekenhuis aldaar te bezoeken. De sjah is zeer ernstig z bronnen in Teheran vermeldden dat hij aan kanker zou lijden. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) Rhodesische commandotroepen, gesteund door de luchtmacht, hebben in Zambia de afgelopen dagen opnieuw kampen van de bevrijdingsbeweging voor Zim babwe aangevallen. Het hoofd kwartier in de Rhodesische hoofdstad Salisbury deelde mee dat de Rhodesische eenheden het zwaar beveiligde kamp Sia- maamba van het guerrillaleger van Joshua Nkomo, 40 kilometer van de Rhodesisch-Zambiaanse grens vernielden. Volgens Salis bury zouden bij de gevechten van maandag en gisteren 61 mensen om het leven gekomen zijn, onder wie 53 guerrillastrijders. Volgens ae Rhodesische lezing be gonnen de gevechten nadat guer rillastrijders van het Patriottisch Front Rhodesië waren binnen gedrongen. Eerder had president Kenneth Kaunda van Zambia meegedeeld dat ongeveer duizend militairen van Zuid-Afrika en Zimbabwe- Rhodesië de westelijke provin cies van zijn land waren binnen gevallen. Onder de eenheden, die Zambia vanuit Namibië binnen vielen, zouden zich 600 Zuidafri- kaanse militairen bevinden. Het hoofdkwartier in Pretoria ont kent ten stelligste dat Zuidafri- kaanse troepen iets met de aan vallen in Zambia hebben te ma ken. Wel werd toegegeven dat Zuidafrikaanse troepen soms guerrillastrijders van de bevrij dingsbeweging voor Namibië, SWAPO, tot in Zambia achter volgen. De Rhodesische invallers waren de eerste in Zambia sinds het begin van de Londense conferentie over de toekomst van Zimbabwe- Rhodesië, waaraan onder andere wordt deelgenomen door Joshua Nkomo, leider van de Zipra, die deel uitmaakt van het Patriot tisch Front, dat onder leiding staat van Nkomo en Robert Mu- I DANS THEATER 1 5 1 u m m 'Wm 71 SF TRANSLUCENT ÏT m TONES en Z ÊF GREETINGS IT g v.n NILS CHRISTE N B RETURN TO THE •y% Jf STRANGE LAND 7 en NUAGES ST00LGAME DO 25. VR 26, ZA 27 okt 20 15UUR Gebrek aan artsen in Thailand en Cambodja Voor dit Cambodjaanse kind in een openlucht-hospitaal in Thailand is nauwelijks meer hoop. Gebrek aan artsen en medicijnen maken de toe stand onder de vluchtelingen hopeloos. BANGKOK (DPA) - Te weinig artsen leveren dag en nacht een gevecht te gen de dood temidden van de 100.000 Cambodjaanse vluchtelingen die zich in het grensgebied met Thailand bevinden. "Waar we nu het meest be hoefte aan hebben, zijn meer artsen en verpleeg sters", zo zeggen de uit alle delen van de wereld af komstige, vaak door men selijk leed overweldigde helpers van het interna tionale Rode Kruis, het VN-kinderfonds, de Britse hulporganisatie Oxfam en andere particuliere hulp organisaties. "Het is een catastrofe", zegt een arts van een Amerikaanse hulporga nisatie. "De mensen sterven overal. Ze liggen vaak kreunend en steunend van de koorts ergens onverzorgd in het kreupelhout". Niemand weet hoeveel mensen de tocht naar de grens hebben vol bracht. Volgens de artsen moeten velen onderweg al zijn bezweken. Malaria, Dysenterie, Beri-Beri en acute longontsteking zijn, naast algemene uitputtingsverschijn selen, de meest voorkomende ziekten. Rijst kan de eerste hon ger nog wel stillen, maar gebrek aan eiwitten en andere hoog waardige voedingsstoffen heb ben vooral bij de kinderen en be jaarden ernstige aftakelingsver- schijnselen veroorzaakt. Op de "spreekuren" op het bospad halen de artsen de ergste gevallen er uit. Wie nog lopen kan, krijgt het recept op zijn hand geschre ven en wankelt dan naar achter om het medicijn af te halen. De ernstigste gevallen worden ge bracht naar haastig opgetrokken noodhospitalen, vaak niet meer dan een stuk grond met een dak van golfplaat en wat matten op de vloer. Dicht opeen liggen ze daar, gevoed door een infuus en nau welijks beschermd tegen de neerkletterende moessonregen, 's Nachts zijn ze aan hun lot over gelaten, er is geen personeel, laat staan een "nachtzuster". Voor velen komt de medische hulp te laat. De tot skeletten verma gerde lijken en de kinderen met hun opgezette buikjes worden onmiddellijk begraven. Thailandse militairen zijn gisteren begonnen de vluchtelingen die nog in staat zijn te lopen, naar het achterland te brengen, waar ze beter verzorgd kunnen worden en ook minder zijn blootgesteld aan de oorlogsgevaren, want Vietnamese granaten hebben De ministers voor ontwikkelings samenwerking van de negen EG- landen hebben gisteren in Luxemburg in principe overeen stemming bereikt over een EG- hulp aan de bevolking van Cam bodja en aan Cambodjaanse vluchtelingen in Thailand. Dat was mogelijk nu Unicef en het in ternationale Rode Kruis in be ginsel toegang tot het land heb ben verkregen, aldus Jan de Ko ning, Nederland Nederlands mi nister ontwikkelingssamenwer king gisteren in Luxemburg. Hoe groot de Europese hulpverle ning zal zijn, wordt vrijdag uit gemaakt in Dublin op een spe ciale bijeenkomst van deskundi gen van de EG-landen. Dat be sluit moet dan de volgende week worden bekrachtigd op de bij eenkomst van ministers van bui tenlandse zaken van de EG in Luxemburg. In de komende zes maanden zal ongeveer 111 miljoen dollar no dig zijn voor hulp. Dat is een voorzichtige raming van de Ver enigde Naties en van verschil lende humanitaire organisaties. Het gaat om een totaal van 2,5 miljoen mensen die door hulpor ganisaties bereikt kunnen wor den, namelijk 2,2 miljoen vanuit Phnom Penh en 300.000 vanuit Thailand. CIRCUSTHEATER SCHEVENINGEN KASSA 558800 Junta heft staat van beleg op SAN SALVADOR (AFP/Reu- ter) - De uit burgers en mili tairen bestaande Salvado- riaanse junta heeft gisteren de staat van beleg en de avond klok opgeheven, die waren ingesteld na de staatsgreep van 15 oktober en de golf van links geweld die daarna was losgekomen. De opheffing vond plaats een dag na de benoeming van een uit 12 leden bestaand kabinet, dat democratisenngsmaatre- gelen moet gaan doorvoeren. De VS hebben gisteravond de regering van de junta in El Salvador erkend. De Ameri kaanse ambassadeur in El Salvador, Frank Dcvine, heeft de junta gisteren laten weten dat de Amerikaanse regering vriendschappelijke banden wil blijven onder houden met de nieuwe rege ring van het land. ADVERTENTIE (Van c correspondent) KEULEN - „Lischka, moordenaar! Hagen, moordenaar! Heinrich- sohn, moordenaar! - Sobibor, Treblinka!". Spreekkoren voor het gerechtsgebouw aan de Ap- pelhofplatz in Keulen, waar gis teren het proces begon tegen de vroegere SS'ers Kurt Lischka (70), Herbert Hagen (66) en Ernst Heinrichsohn (59), die ervan worden beschuldigd dat zij de deportatie van minstens 73.000 Franse joden naar Auschwitz hebben voorbereid en uitge voerd. Een oudere dame draagt een schild met de tekst „Slechts 3000 kwa men terug". Inderdaad, in de pe riode maart 1942 tot mei 1944 zijn ongeveer 70.000 uit Frankrijk ge deporteerde joden in de gaska mers van het Derde Rijk omge komen. De drie SS'ers worden daarvoor verantwoordelijk geacht. Dat dit proces, 35 jaar na de mas samoord, uiteindelijk toch plaatsvindt, is voor een niet ge ring deel te danken aan de Franse advocaat Serge Klarsfeld, die samen met zijn vrouw Beate, tal loze documenten heeft verza meld, die het bewijs leveren dat Lischka, Hagen en Heinrichsohn wel degelijk wisten wat er met de gedeporteerde joden in het nazi- rijk zou gebeuren. In de zaal. die veel te klein is voor alle belangstellenden (er was geen grotere beschikbaar), staat bijna iedereen op banken en ta fels. De verdachten zijn er nog al tijd niet. De Fransen in de zaal zingen het bedrukkende 'Moren- lied', wat stamt uit een van de eerste concentratiekampen in Noord-Duitsland. Een vrouw roept „Wij willen een grotere zaal. Onze ouders zijn vermoord. Wij zijn de slachtoffers". Om kwart voor tien - het proces had om negen uur moeten beginnen - legt een rechter uit dat het nog enige tijd zal duren voor de zaak begint. Hij zegt dat hij niet kan zeggen waarom. Gemompeld wordt dat Kurt Lischka er nog niet is. Alle verdachten bevinden zich nog op vrije voeten, hoewel ervan kan worden uitgegaan dat zij hoge straffen te verwachten hebben en vluchtgevaar dus niet denkbeeldig is. Uiteindelijk, tegen kwart voor elf, betreden de drie verdachten de zaal. Zij wenden zich af als de tv- camera's en de talloze fotografen in actie komen. Hun verdedigers vormen een soort menselijke De voorzittende rechter Fassben- der neemt het woord. Hij zegt dat het de opgave van de rechtbank is zakelijk te handelen. „Wij willen weten wat er gebeurd is, en dat is 35 jaar na dato al moeilijk genoeg. Wij zullen ons niet laten beïn vloeden door een oordeel dat al op straat is uitgesproken". De aanklacht wordt voorgelezen. Daarna vraagt de rechter of de verdachten iets willen zeggen over hun persoonlijke levens loop. De zakelijke aspecten ko men pas later aan de orde. Kurt Lischka, bruin verbrand, ge kleed in een donkerblauw pak, laat zijn advocaat zeggen dat zijn gezondheid hem niet toelaat nu uitspraken te doen. Herbert Ha gen schildert zijn leven als een biografie die niet afwijkt van die van de meeste andere mensen. Ernst Heinrichsohn, nog steeds CSU-burgemeester van het Beierse Burgstadt. beweert dat hij bij het „Judenreferat" in Pa rijs kwam omdat hij zo'n joodse naam heeft. Vervolgens het vertrouwde begin van nazi-processen in de Bonds republiek. De verdediging van Lischka wraakt de voorzittende rechter omdat hij om allerlei re denen (hij zou geen bezwaar heb ben gehad dit proces te leiden, bijvoorbeeld) niet onbevangen zou zijn. Die procedure duurt, relatief gezien, zeer lang. In de zaal stijgt de spanning. Aankla ger Serge Klarsfeld roept dat „dit theater uit moet zijn", dat het gaat om de berechting van massa moordenaars, dat de voorzitter niet zo geduldig mag zijn met de advocaten van nazi-moorde- De rechtbank trekt zich voor de tweede keer terug en besluit dat de voorzitter geenszins bevoor oordeeld is. Dan is de eerste dag van het proces tegen Lischka en anderen ten einde. Morgen wordt het voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9