Kamer wil meldingsplicht cot Eenmandie denkt dat hij altijd gelijk heeft' Justitie laat Grijze Wolven hun gang gaan Prinses Irene bezoekt regiment jg q ll0 5Stop met drijfjacht op Veluwe Minister wil minder overlast van geluid Peuter dood door mishandeling WOENSDAG 24 OKTOBER 1979 Gearresteerde voorzitter van Leprafonds UTRECHT (GPD) - „Laat de anderen maar eens met bewijzen komen dat er iets fout zit. Ik heb alle accountantsverklaringen. Het Centraal Archief heeft die nu en die komen wel tot de ontdekking dat ons geen blaam treft". Deze ferme woorden sprak de gisteren gearresteerde George Zeegers ex-voorzitter van het Nederlands Lepra fonds, op 11 april 1978. Nu-anderhalfjaar later - huist Zeegers op het hoofdbureau van politie in Den Haag. Het heeft er nu alle schijn van dat de „anderen" inder daad met bewijzen zijn gekomen dat er iets fout zit en goed ook. De handel en wandel van het Nederlands Leprafonds en zijn voorzitter, George Zeegers - eens de ongekroonde koning van het katholieke liefdadigheidswezen - kwam vorig jaar in de publiciteit door een uitzending over het Columbiaanse lepro- zendorp Agua de Dios. In 1975 was ervoor dit dorp twee miljoen gulden opgehaald: het resultaat van een actie van het Neder lands Leprafonds en ondersteund op de televisie door de TROS. Drie jaar later was er van dit bedrag pas zeven ton in Colom bia terecht gekomen. „Waar zijn de mil joenen van Agua de Dios" heette het in de stroom van publikaties die volgde, nadat de TROS het zich op een zaterdagavond in april 1978 ook had afgevraagd. Ex-bestuursleden van het NLF gaven het antwoord op deze vraag: in de zakken van George Zeegers. Het naar buiten treden van mensen die zich jarenlang onder voorzitterschap van George Zeegers had den ingezet voor de leprabestrijding, maar met het NLP gekapt hadden met dave rende ruzie en vanwege het „ondoorzich tige financiële beleid van de voorzitter", gaf het publiek, al die mensen die voor de lepra geld hadden afgestaan, eindelijk in zicht in wat zich nu allemaal bij het Lepra- fonds had afgespeeld. Al jaren lang, eigenlijk al vanaf de oprich ting van het Leprafonds in 1968, was de naam van het NLF verbonden met een onafzienbare reeks geruchten, ruzies, roddels en conflicten. Eén rode draad liep er door de geschiedenis van het Neder lands Leprafonds, dat was de ruzie met de bonafide Nederlandse Leprastichting, die in Amsterdam zetelt. De Stichting, die vijf jaar ouder is dan het Fonds, heeft vanaf het begin grote bezwa ren gehad tegen de werkwijze van de uit Wassenaar afkomstige Zeegers. Het NLF zou liefdadigheid van de oude stempel bedrijven, zich veel te weinig toeleggen op de medische aspecten van de leprabe strijding en volstrekt ten onrechte lepro zerieën als Agua de Dios in stand houden. „Amsterdam" en „Wassenaar" zoals ze gemakshalve worden genoemd krijgen ook telkens ruzie over wie nu de collecte mocht organiseren op Wereldlepradag. Hoewel in 1970 de strijdbijl werd begra ven was het in 1972 al weer mis en tot nu toe is de ruzie nooit echt bijgelegd. Men sen in kringen rond George Zeegers wij ten het oplaaien van de ruzie aan zijn per soon: „Een man die denkt dat hij altijd gelijk heeft en wie niet voor hem is, is tegen hem" zo wordt hij gekarakteri seerd. De Leprastichting Amsterdam dus, ont houdt zich al enige jaren van commentaar op de handel en wandel van Wassenaar, maar van alle negatieve publiciteit rond het fonds plukt zij wel de wrange vruch ten. De leprabestrijding heeft de klappen geïncasseerd van het ondoorzichtige op treden van Zeegers, terwijl dat werk ge woon moet doorgaan. De Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding doet dat ook en is volkomen te vertrouwen. Maar twee jaar lang nu al belemmert de nega tieve publiciteit alle - ook bonafide - werk. Al direct na de eerste publikaties stelden het Centraal Archief voor het Inzamelings we zen en de rijksrecherche een onderzoek in naar de handel en wandel van Zeegers. Dat het zo lang geduurd heeft voordat er enig schot in de zaak kwam is te wijten aan de volstrekt ondoorzichtige organisatie structuur van het NLF en zijn moeder stichting Carosi en het feit dat justitie moest balanceren „op het scherp van de snede". Officier van justitie mr. Holthuis: „Doorlopend hebben wij ons bij het on derzoek moeten afvragen: gaat het hier om strafbare handelingen of om misma nagement van het bestuur". Voor Holthuis staat het vast dat het om strafbare handelingen gaat. DEN HAAG (GPD) - In de Tweede Kamer tekent zich een meerderheid af voor een meldingsplicht voor bedrijven, die worden geconfronteerd met de Arabische boycot van Israël. SENNELAGER- Prinses Irene heeft gisteren een bezoek gebracht aa Fuseliers, gelegerd in het Duitse Sennelager Op de foto de prinses i oefening. i het naar haar genoemde Regiment Garde t gesprek met enige militairen tijdens de DEN HAAG (GPD) - De Stich ting Kritisch Faunabeheer heeft een klemmend verzoek gericht tot de directie van het Nationaal Park De Hoge Ve luwe om geen drijfjachten meer te houden in dat gebied. De stichting meent, dat het niet juist is dat in een natio- paal park een select groepje goed betalende jagers hun wrede hobby mag blijven beoefenen tot schade van de dieren en tot nadeel van de natuurliefhebbers. De drijfjachten op wilde zwij nen die de Hoge Veluwe tij dens de afgelopen strenge winter heeft georganiseerd, riepen ook toen al heftige pro testen op van natuur- en die renbeschermers. De directie ontkende daarop dat er drijf jachten hadden plaatsgevon den en sprak van „drukjach- ten". De jachtwet kent overigens, volgens Kritisch Faunabe heer, de term drukjacht niet; drijf- en drukjachten komen overigens op hetzelfde neer. Het resulaat is in beide ge vallen dat de dieren in dolle paniek aan het rennen slaan. Van enig selectief afschot, zo dit al noodzakelijk zou zijn, is dan ook geen sprake meer. Tijdens de drijfjachten lopen de dieren een grote kans niet onmiddellijk gedood, maar aangeschoten te worden. Het gebruik van zg. dum-dum- kogels maakt de aard van de verwondingen alleen maar ernstiger. De Hoge Veluwe maakte on langs bekend te gaan onder zoeken hoe men het publiek meer wild kan laten zien. Drijfjachten veroorzaken echter dat de dieren schuwer worden en zich overdag nau welijks meer durven te verto nen. Ook voor de edelherten geldt dat deze van hun oor spronkelijke levenswijze zijn afgestapt en grotendeels nachtdieren zijn geworden. Als men het publiek meer wil laten genieten van herten en zwijnen, dienen de drijfjach ten dus gestopt te wor den. DEN HAAG (ANP/GPD)- Minister Ginjaar (volksgezondheid) wil de handel in "sport-uitlaten" ver bieden. Ook wil hij het gebruik van lawaaiige grasmaaiers be perken, althans op bepaalde tijd stippen. Hij denkt aan een ge- bruiksverbod voor deze gras maaiers in de avond- en nachte lijke uren (van 19.00 uur des avonds tot 07.00 uur 's morgens) en op zon- en feestdagen. Ook meent de minister dat het ge bruik van hovercrafts, het lucht kussenvaartuig, in ons land moet worden verboden. "Slechts op deze wijze kan worden voorko men dat er onnodig een nieuw geluidshinderprobleem ont staat", aldus de bewindsman in het gisteren aan de Tweede Ka mer aangeboden Meerjarenpro gramma Geluid, dat geldt tot en met 1984. Uit dat programma blijkt verder, dat de minister ook beperkingen wil opleggen aan wat hij noemt een "uitzonderlij ke" vorm van luchtvaartlawaai, veroorzaakt door het vliegen met modelvliegtuigen (met een ge wicht van meer dan vijf kilo gram). Hiervoor moeten - zo stelt hij - bepaalde terreinen worden aangewezen, waar de gemeenten voorschriften kunnen geven over gebruiksduur en tijdstip van het gebruik. Het wegverkeer is de voornaamste lawaaibron in ons land. Vooral de bromfiets en de vrachtauto zijn grote hinder-veroorzakers; luchtverkeer zal in de nabije toe komst nog eens een extra stukje OLIEBOYCOT DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil dat de regering haar standpunt bekendmaakt met be trekking tot een olieboycot van Zuid-Afrika. Dit moet gebeuren in een brief van minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken), die zo mogelijk volgende maand al behandeld moet worden. De Kamer stemde hiermee in met een verzoek van de GPV'er Ver- brugh. Deze reageerde op uitlatingen van PvdA-leider Den Uyl en het CDA-kamerlid H. de Boer, die het afgelopen weekeinde op een der gelijke boycot hebben aange drongen. herrie met zich meebrengen. De1 ontwikkelingen, met name voor de omgeving van Schiphol, noemde de minister evenwel „niet ongunstig". In zijn nota komt de minister tot de conclusie, dat het ook in ons land mogelijk moet zijn tot het ge bruik van stillere compressoren. Binnenkort komt Ginjaar met een voorstel tot wijziging vna de luchtvaartwet. Deze wijziging is van betekenis voor het beleid dat de regering voor het toelaten van luchtver keer boven stilte- en natuurge bieden kan voeren. Het aanwij zen van de eerte zones rond de luchtvaarttereinen zal gebeuren in 1982. Heffingen op het lucht verkeer ter financiering van deze operatie zullen nog voor het ein de van dit jaar in werking treden. Ginjaar kondigt in de nota een hef fing aan, die nodig is om de in voering van de Wet Geluidshin der financieel mogelijk te maken. Deze heffing krijgt de vorm van een toeslag op de brandstofprijs en de opbrengst ervan wordt ge raamd op een bedrag van 40 mil joen gulden per jaar. Deze brand stofontheffing is bedoeld ter fi- nancering van een gedeelte van de kosten voor de bestrijding van verkeerslawaai. Deze vorm biedt het voordeel dat Nederlandse motorvoertuigen geen heffing verschuldigd zijn als zij in het buitenland rijden en daar brandstof tanken. nen het er in grote lijnen pver eens dat paal en perk moet worden gesteld aan de legalisatie van handtekeningen onder zoge naamde Negatieve Goederen verklaringen door het ministerie van buitenlandse zaken. Una niem is de Kamer in de onverho len afkeer van het afgeven van niet-joodverklaringen in het handelsverkeer met de Arabi sche landen. De oppositie en het CDA verwijten de regering in eerste instantie een lakse houding te hebben aange nomen, toen duidelijk werd dat het Nederlandse bedrijfsleven in brede kring gehoor gaf aan het verlangen van de Arabische lan den Israël economisch te boycot ten. Uiteindelijk heeft een bij zondere kamercommissie, onder voorzitterschap van Harry van den Bergh (PvdA) de omvang van de boycot aan het licht moeten brengen en heeft de regering in een brief aan de commissie slechts toegezegd een einde te zullen maken aan de praktijk van het afgeven van niet-joodverkla- ringen. Van een verbod op Negatieve Goe derenverklaringen schreef de re gering destijds niets te willen we ten. Ook wilde de regering geen eind maken aan de legalisatie van handtekeningen. Vooral de PvdA viel daar gisteren, tijdens het de bat over de Arabische boycot, PvdA-woordvoerder Van den Bergh vroeg om een volledig ver bod van Negatieve Goederen verklaringen „omdat deze in de eerste, plaats bedoeld zijn om po litieke doeleinden te dienen" Ook het legaliseren van handte keningen onder dergelijke do cumenten acht hij verwerpelijk en „volstrekt in strijd met de wet". Kamers van Koophandel, zo was Van den Bergh gebleken, geven soms zelfs blanco verkla ringen af. De PvdA wil de con trole op de meldingsplicht on derbrengen bij de Economische Controledienst en sancties stel len op niet naleving van deze meldingsplicht. VVD'er Bolkestein verzette zich fel tegen alle aspecten van de Arabi sche boycot. In tegenstelling tot Van den Bergh vond hij echter dat het bedrijfsleven vrij moet zijn te verklaren waar en hoe zij hun produkten hebben vervaar digd. Eenzijdige stappen van Ne derland zouden onze exportposi- hij. i gevaar brengen, zo meent ADVERTENTIE LET OP DATSUN-DEALER |ll^?frl Nog enkele dagen feest in onze showroom te ROELOFARENDSVEEN Alkemadelaan 1, 01713-2866-2073 Leiden, 071-133861-120987 Profiteer van onze feestelijke aanbiedingen en verrassingen. Showdagen 24-25-26-27 okt. van 9 tot 22 uur. De VVD vindt dat particulieren vrij moeten zijn verklaringen om trent hun religie af te leggen. Werkgevers mogen zich echter op geen enkele wijze uitlaten over de godsdienst van hun werknemers. In dit verband pleitte Bolkestein voor overname van de op dit punt stringente wetgeving in de Verenigde Sta ten. De legalisatie van handteke ningen onder Negatieve Goede renverklaringen door de regering moet worden stopgezet, omdat de Nederlandse overheid er niet aan moet meewerken dat de be langen van Israël worden ge schaad. In tegenstelling tot PvdA en WD hield het CDA zich duidelijk op de vlakte. CDA-woordvoerder Van Dijk wenst voor alles duide lijkheid over het werkelijke ef fect van de boycot. Hij vroeg de regering inzicht te verschaffen in „wat achter de papieren facade aan schade was aangericht". Pas als die er is, wil het CDA een defi nitief oordeel vormen. Tot dan dient de regering zich te onthou den van „alle handelingen, die kunnen wijzen op instemming of medewerking aan de Arabische boycot, hoe klein ook". Van Dijk maakte duidelijk dat ook de le galisering van handtekeningen daaronder valt. Engwirda (D'66) eiste afschaffing van de legalisatie van handteke ningen en zei dat de Nederlandse regering in zijn export-krediet- beleid geen rekening mag hou den met de Arabische boycot. Dat wil zeggen dat de Nederland se Credietverzekerings Maat schappij (een overheidsbedrijf) niet langer zal mogen weigeren schade uit te betalen, die het ge volg is van niet-naleving van de Arabische boycotbepalingen. Op beide punten kondigde hij een motie aan. Ombuigingen DEN HAAG (ANP) - Het PvdA- kamerlid Kombrink wil van premier Van Agt opheldering over de eventuele uitvoering van de door de VVD gevraagde aan vullende ombuigingen tot een bedrag van 500 a 800 miljoen gul den. Kombrink noemt het - in schrifte lijke vragen - ongewenst nog lan ger onduidelijkheid te laten be staan over de vraag, of het kabi net-Van Agt extra ombuigingen zal voorstellen alsmede over het bedrag dat daarbij in het geding 99 Getuige in Turks moorclproces: UTRECHT (GPD) - Sexfilms waren voor de Turkse fascistische organisatie Grijze Wolven het lokkertje om in Nederland wonen de Turkse jongens van twaalf en dertien jaar te indoctrineren met hun ultra-rechtse idealen. Dat onthulden gisteren verscheidene getuigen in het zgn. Turkenproces voor de Utrechtse rechtbank. Op de eerste procesdag tegen de Turk Ramazan G. (19), die op 18 maart van dit jaar in het Utrechtse Noordse Park zijn landgenoot Muzaffer C. doodschoot, slaagde president K. S. Bieger erin de politieke motieven van de moordaanslag en de werkwijze en organisatiegraad van de Grijze Wolven boven tafel te krijgen. De rechtbank moest vaak putten uit talrijke geruchten rond deze zaak, maar zag een aantal geruchtmakingen bevestigd door ge tuigen en een deskundige, de cultuur-antropoloog (iemand die zich bezighoudt met het gedrag van mensen en andere culturen) Penninx. De beschuldigende verklaringen richtten zich niet alleen tegen de verdachte, ook het ministerie van justitie en andere Nederlandse overheden kregen veel kritiek toegemeten. Met name getuige Serralvi C., lid van een anti-fascistische groep binnen de Turkse gemeenschap, verweet justitie en de Nederlandse regering dat zij de Grijze Wolven ongestoord hun gang hebben laten gaan. Ver scheidene keren schreef de groep brieven naar de Utrechtse hoofdofficier van justitie, B en W van Utrecht, de Utrechtse poli tie en de minister van CRM, met de waarschuwing dat de Grijze Wolven, het militante verlengstuk van de officiële Turkse ultra rechtse politieke partij MHP, in cultuur- en sportclubs van Tur ken infiltreerden. „Ramazan zit in de gevangenis", zei Serralvi, „maar de kopstukken van de in Nederland opererende Turkse fascisten laat u onge moeid. Zij horen achter de tralies te zitten, maar justitie gaf som migen de kans naar Turkije te vluchten". De anti-fascist doelde daarmee op Eskici en een zekere Uhru die in Utrecht actief waren. Want uit de verklaringen van Ramazan blijkt dat Eskici, die in mei van dit jaar bij een wraakactie van de familie van Muzaffer door huurmoordenaars overhoop werd ge schoten, maar de aanslag wel overleefde, Ramazan ophitste zich te wapenen omdat zijn broer voor een moordaanslag „uit linkse kringen" aan de beurt was. Hoewel de verdachte naar zijn zeggen niets met de Grijze Wolven van doen wilde hebben, voelt hij zich achteraf misbruikt door Eskici en zijn broer Mustafa. Volgens broers van het slachtoffer liet Eskici opzettelijk een politieke discussie na afoop van het voetbalpartijtje tussen Muzaffer, de verdachte en diens broer Mustafa escaleren. Er ontstond een vechtpartij. Ramazan legde dat uit als een gevaarlijke bedreiging voor zijn broer en vuurde eerst een gericht schot af op het hoofd van Muzaffer en loste later nog drie schoten op Mesut C.. de broer van het slachtoffer Maar Mesut liet zich volgens zijn verklaring tijdig op de grond vallen en werd niet geraakt, hoewel een kogel vlak voor hem in de grond sloeg. De rechtszaal stond gisteren bol van politiek, aangesneden door zowel de verdediger van Ramazan mr. A. Schellart, als door de officier van justitie mr. A. Herstel en de rechtbankpresident Tenslotte had Ramazan al toegegeven Muzaffer te willen doden, en kon alle aandacht worden besteed aan de achtergronden van dit drama. Getuige Mesut C. deed uit de doeken hoe in een kara- teschool aan de Biltstraat in Utrecht jeugdige Turken door de Grijze Wolven werden ingepakt. De fascisten vertoonden eerst harde-pornofilms die werden gevolgd door fascistisch propa- ganda-filmmateriaal. De school die inmiddels al is opgeheven, was eigendom van een Nederlander die weer banden zou hebben met de Nederlandse Volks-Unie van de racist Glimmerveen, zo verklaarde een lid van de Turkse anti-fascistengroep na afloop van de zitting. Aan het einde van de eerste procesdag hoorde president Bieger de getuige-deskundige Penninx. De cultuur-antropoloog legde op verzoek van de rechtbank uit hoe de politieke verhoudingen in Turkije liggen. Tevens gaf hij een toelichting op de algemene Turkse opvattingen. Over de Grijze Wolven zei Penninx dat het juist is dat deze gewelddadige groep infiltreert in cultuur- en sportclubs, informatie verzamelt en sexvermaak gebruikt als ali bi om politieke propaganda te bedrijven. Volgens de antropoloog zijn er in Nederland tal van Grijze-Wolvengroepjes die werken op de manier zoals Eskici c.s. dat in Utrecht deed. Het proces wordt morgen voortgezet. 99 ADVERTENTIE Eén keer een complete lijst maken met de adressen van alle familie, vrienden en kennissen. Mét postcodes. Voorkomt véle keren zoeken. Gebruik'm goed. pttpost Partijen in geweer tegen de Volks-Unie DEN HAAG (ANP) - Alle politieke partijen in de Tweede Kamer hebben scherp protest aangete kend tegen drie pamfletten van de Nederlandse Volksunie van Joop Glimmerveen en van de bijbehorende jeugdorganisatie het "Nationaal Jeugd Front". Een afschrift van die pamfletten heb ben de fracties gestuurd aan mi nister De Ruiter van justitie, die moet bekijken of een strafrech telijke vervolging geboden is. Er lijkt sprake van belediging en op ruiing, menen de fracties. "De inhoud van deze geschriften ademt een sfeer van haat, racis me. anti-democratische gezind heid en verheerlijking van hen die in één van de meest ver schrikkelijke perioden van onze geschiedenis, de jaren '40-'45, tot de vijanden van onze samenle ving moesten worden gerekend", aldus een gezamenlijke verkla ring van de fracties. De pamfletten richten zich tegen "gluiperige linkse broodschrij vers, hun gelijkdenkende vriendjes in de Tweede Kamer, de zionistische opportunisten, die door misbruik te maken van de leugen van de eeuw (de legen de van de zes miljoen vermoorde joden) proberen ons volk een collectief schuldgevoel te ge ven". Geharde en van het volks- nationalisme overtuigde jonge ren zullen binnenkort uit het de fensief treden en de Nederlandse straten zuiveren van "volksvij andig ongedierte". ARNHEM (GPD) - Omdat zij niet ernstig hersenletsel ontstond. weten dat het kindje volge wilde eten, werd een 2-jarige peu ter dermate door de vriend van haar moeder mishandeld, dat het meisje aan de gevolgen daarvan is overleden. Het drama speelde zich maandag in Arnhem af. De in woede ontstoken man gaf het kind eerst een ferm pak slaag, waarna hij het meisje in haar bedje gooide. De peuter kwam daarbij met haar hoofdje tegen het hoofeinde terecht, waardoor kindje vöTgens hem geen natuurlijke dood was ge storven. De de zijn intussen grendel gezet. Bei- Het door mishandeling overleden mishandeling, meisje was een kind uit een eer der huwelijk van de 24-jarige Arnhemse vrouw. Zowel de vrouw als haar vriend hebben verklaard dat zij het meisje re gelmatig sloegen, omdat zij niet wilde eten. achter slot den wordt de dood tot gevolg hebbend, ten laste gelegd. Het drama kwam aan het licht toen maandagavond de arts van de GG en GD-Arnhem, gealarmeerd door de huisarts, de politie liet

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7