Leiden wil toewijzing huizen grondig omgooien Behandelen van patiënt zonder toestemming kan misdrijf zijn Speciale bejaardenbus Bejaardenzieken en buitenlanders wachten te lang Nicaragua Vandaag organiseert het Nica ragua Komité leiden in sa menwerking met de jonge renvereniging "Augustinus" een informatie- en discussie avond over de Nicaraguaan se vrijheidsstrijd, de sociale oorzaak en de recente ontwik kelingen aldaar. Tijdens de avond worden dia's vertoond en krijgen de aanwezigen muziek en gedichten uit Nica ragua te horen. De bijeen komst begint om acht uur Sprookjes De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Lei- den-Oegstgeest organiseert vanavond een bijeenkomst waarop de sprookjes centraal zullen staan. Na een inleiding zal er gelegenheid zijn voor discussie en het stellen van vragenDe bijeenkomst wordt gehouden aan de Lange Voort 46 in Oegstgeest en begint om half negen The seven samoerai In het kader van de cyclus Ja panse films in het Leids Vrije tijdscentrum aan de Bree- straat 66 wordt morgenavond de film The seven samoerai van de Japanse cineast Kuro sawa vertoond. In deze film uit 1954 vechten rijstboeren en samoeraistrijders samen te gen plunderende bandieten. De voorstelling begint om acht uur en de toegangsprijs be draagt in verband met de gro te lengte van de film zes gul den. Tafelvoetbaltoer nooi Op donderdag 25 oktober or ganiseert het sportcafé van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 een ta felvoetbaltoernooi. Er staan vier bakken opgesteld, waar men een gooi kan doen naar de hoofdprijs van het toer nooi, de Kick Wilstra Trofee. Deelname staat open voor ie dereen tegen een inschrijfgeld van f 1.50 per persoon. De avond begint om acht uur. In schrijven kan men behalve bij het LVC ook telefonisch via nummer 071 - 146449 Mythologie ln de Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat 9 wordt morgenavond een cur sus Noorse mythologie gege ven door G. Reyngoud en D. ten Hooven. De bijeenkomst begint om kwart over acht Kaalslag en renovatie Onder de titel "Kaalslag en re novatiewordt morgenavond in 't Parlement aan de Nieu we Rijn 52 begonnen met een politieke cursus van de PvdA De eerste lezing in de cursus wordt gegeven door Hugo Priemus. De bijeenkomst be gint om acht uur Ontwapening Deze week is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot ont- wapeningsweek. Als afslui ting daarvan organiseert het samen werkingsverband "Stop de neutronenbom IStop de kernwapenwedloop" za terdag een manifestatie in het Congresgebouw in Den Haag. Er spreekt een internationaal forum (waarin ook rector Scheffers van de Leidse Loui se de Coligny-scholengemeen- schap zitting heeft), er zijn culturele activiteiten en er is een forum. Kaarten zijn ver krijgbaar op Oranjegracht 71 (tel. 124313) en in Oegstgeest, Floralaan 25 (tel. 154428). Kinderboeken De Petrus-basisschool en de Ja- cintha-kleuterschool aan de Lorentzkade organiseren vanavond een kinderboeken tentoonstelling. De expositie is geopend vanaf 20.45 uur. Japans bloemschikken ln het rijksmuseum voor Vol kenkunde zal op zondagmid dag 28 oktober een demon stratie Japans bloemschikken worden gegeven. Van 2 tot 3 en van half vier tot half vijf geeft mevrouw D. Diels-Krafft staaltjes van haar bloem schikkunst weg. Haar werk was ook al te zien op de Ka- ratsu-tentoonstelling porce- lein) die onlangs in het mu seum werd gehouden WOENSDAG 24 OKTOBER 1979 Initiatief in Leiden LEIDEN - Wanneer alles volgens plan verloopt zal in december van dit jaar in Leiden een speciaal busje gaan rijden voor het ver voer van bejaarden en minder validen die niet van het normale openbaar vervoer gebruik kun nen maken. Dit zogenaamde "Sterbus-project" is een initiatief van de Junior Kamer Leiden in overleg met het Dienstencen trum van de gemeente Leiden. De bus die inmiddels is aange schaft zal worden betaald met geld dat het Dienstencentrum uit een eerder voor dit doel gehou den actie beschikbaar heeft. Om dat dat bedrag niet voldoende is zal het aangevuld moeten worden met de opbrengst van een boek dat binnen afzienbare tijd zal ver schijnen. Het is getiteld "Leiden door Leiden". Het boek, met een voorwoord van burgemeester Vis, wordt door Het "Sterbusje" dat op het ogenblik bij het carrosseriebedrijf M. Snoeks en Zonen in Zwaams- hoek wordt aangepast voor het vervoer van bejaarden en minder- validen. Hans van Oosterom in samen werking met leden van de Junior Kamer samengesteld. Geïllu streerd met vele foto's is het boek een rondgang door de stad en omgeving, waarbij heden en verleden met elkaar worden ge confronteerd. Verder geeft het boek informatie over theaters, restaurants, uitstapjes en voor zieningen als zwembaden e.d. Het boek zal half november in de Leidse boekhandels te koop zijn. Voor het exploiteren van de "Ster bus" is een speciale stichting op gericht. In deze stichting zullen vertegenwoordigers van de kruisverenigingen, huisartsen, gemeente Leiden, en Diensten centrum zitting nemen. Bij de exploitatie zal eventueel een be roep op de gemeente worden ge daan. De Junior Kamer heeft op zich ge nomen om een complete organi satie voor dit aangepaste vervoer op poten te zetten. Zo zal er vrij wel zeker gereden worden via een systeem van ongeveer dertig vas te halteplaatsen. Bij hoge uitzon dering kan men voor de deur worden opgehaald. In principe zal er gereden worden op werkdagen van 9 tot 17 uur. Het vervoer is geheel kosteloos, al zal van de deelnemers een ge ringe bijdrage per kwartaal wor den gevraagd. De bus zal onder meer plaats kunnen bieden aan twee rolstoelen. Om dat mogelijk te maken wordt het busje op het ogenblik omgebouwd bij een be drijf in Zwaanshoek. De leveran cier van het busje heeft zich be reid verklaard gedurende twee jaar de kosten van onderhoud en reparatie voor zijn rekening te nemen. Met het Sterbus-project beoogt de Leidse Junior Kamer een groep mensen uit hun isolement te ha len. De bus zal de mogelijkheid bieden om bezoeken te brengen aan bijvoorbeeld familie, bejaar denbijeenkomsten, dienstencen tra, huisarts, winkelcentrum, en bibliotheek. LEIDEN - De gemeente overweegt om een nieuw systeem in te voeren voor de inschrijving van woningzoekenden. In die nieuwe regeling voor de verdeling van woon ruimten zou behalve met de inschrijvingsduur, ook re kening gehouden moeten worden met medische en so ciale indicaties en met de bestaande huisvestingssitua tie van Leidse woningzoekenden. De opzet van een der gelijk urgentiesysteem is om een aantal belemmeringen voor de inschrijving van woningzoekenden weg te ne men. Eén en ander blijkt uit een nota van het gemeentelijk Bureau Huis vesting, waarin een aantal uit gangspunten worden gegeven voor een nieuwe regeling die op 1 juli volgend jaar van kracht zou moeten worden. In de nota wor den de oplopende wachttijden voor woningen voor bejaarden, zieken en buitenlandse werkne mers verontrustend genoemd. Voorts blijkt uit het stuk dat de gemeente zal proberen meer grip te krijgen op de particuliere wo ningmarkt (makelaars en be heerders). Uitsluiting, van het recht op registratie als woning zoekenden, blijft voor studenten gehandhaafd. Het bestaande on derscheid tussen "duurzaam sa menwonenden" en echtparen wordt niet geheel opgeheven. Leefgemeenschappen komen (nog) niet in aanmerking voor re gistratie en toewijzing van woon ruimte. Dit zijn enkele van de belangrijkste uitgangspunten die in de nota naar voren worden gebracht. Centraal in het stuk staat echter de invoering van een nieuw ur gentiesysteem. In het huidige systeem is het zo dat de inschrij vingsduur van de woningzoe kenden bepalend is voor de ur gentie. Woningzoekenden die het langst staan ingeschreven wor den in principe het eerst gehol pen. In de huidige regeling zijn verder vele beperkingen inge bouwd om de groep ingeschre venen zo klein mogelijk te hou den. Uit de reacties op een eerder ver schenen ambtelijke nota kan de conclusie worden getrokken dat in meerderheid wordt gepleit voor een ander systeem waarin de urgentie van woningzoeken den meetelt. Indien als uitgangs punt voor een nieuwe woonruim teregeling gekozen wordt voor een urgentiesysteem dan zal voortaan rekening worden ge houden met medische en sociale indicaties bijvoorbeeld zeer dringende verhuisredenen, de af stand tussen de woning en het werk, de benardheid of onge schiktheid van de huidige wo ning, het inwonend zijn en der gelijke. Een belangrijk nadeel van het laat ste systeem wordt genoemd dat veel meer gegevens dan tot nu toe bij de urgentiebepaling een rol zullen spelen, hetgeen extra mankracht vergt. Enkele belang rijke voordelen van het nieuwe systeem zouden zijn dat veel meer verschil in de mate van ur gentie kan worden aangebracht, een aanzienlijke verruiming van het aantal ingeschrevenen plaats vindt en een gerichter toewij zingsbeleid tot stand kan worden gebracht. Daarnaast kan de wer kelijke woningbehoefte beter worden gepeild hetgeen van be lang is voor het te voeren volks huisvestingsbeleid. Het huidige systeem heeft door zijn eenvoud en starheid het voordeel dat het naar de mensen toe erg gemakkelijk is te verklaren en uit te leggen. De publicaties, in de gemeentelijke advertenties, over de wachttijden zijn voor iedereen duidelijk. Het nieuwe urgentie systeem heeft weliswaar het voordeel dat de meest urgente hét eerst wordt geholpen maar dat zal veel moeilijker aan het publiek zijn te "verkopen", aldus de gemeentelijke nota. De eis van economische gebon denheid, langdurig in Leiden wonen en de bezettingsnormen voor goedkope huurwoningen zullen ook in de nieuwe regeling gehandhaafd blijven. Beneden woningen, liftwoningen en een gezinshuizen zullen zoveel mo gelijk "bij voorkeur bestemd" blijven voor medische gevallen en bejaarden. De Federatie van Woningbouwverenigingen vindt het onaanvaardbaar deze wonin gen uitsluitend te bestemmen voor genoemde groepen. Voordat de plannen voor het nieu we urgentiesysteem verder wor den uitgewerkt zal de gemeente raad eerst moeten uitmaken of een dergelijke regeling het uit gangspunt moet worden voor een andere woonruimteverdeling. In feite moet dan een keuze worden gemaakt tussen handhaving van het bestaande systeem, eventueel met de nodige aanpassingen, en het nieuwe urgentiesysteem. De gemeente streeft er naar om een nieuwe regeling 1 juli 1980 in werking te laten treden. Invoe ring van het nieuwe urgentiesys teem wordt echter niet op korte termijn mogelijk geacht. LEIDEN - Zevenentwintig voor oorlogse woningen aan de Ooster straat en de Munnikenstraat (in de Zeeheldenbuurt) worden gere noveerd. Vorige maand is al een begin gemaakt met de opknap beurt. De eerste zeven woningen zijn op dit moment onder handen De 27 kleine huizen krijgen een aanzienlijke opknapbeurt. Ach ter elke woning komt een uitge bouwde keuken en aan de achter zijde wordt over de gehele lengte van de woningen een dakkapel gebouwd waardoor aanzienlijk meer ruimte onstaat. Verder krijgt elke woning een centrale verwarming en een douche, de in stallaties voor gas, water en licht worden vernieuwd, de raamko zijnen worden verbeterd en alle woningen krijgen een buitenber ging. Als alles volgens plan ver loopt zullen de renovatiewerk zaamheden in maart volgend jaar zijn voltooid. De te renoveren woningen maken deel uit van het complex wonin gen van woningbouwvereniging "Eensgezindheid" Het plan wordt uitgevoerd door het aan nemersbedrijf Arbouw. Architect is Geoproject B.V. te Nieuw Ven nep. Met de bewoners is overeen stemming bereikt over de huur na renovatie die gemiddeld 240 gul den per maand zal gaan bedra gen. De bewoners zijn verder uit voerig geïnformeerd over het ver krijgen van huursubsidies, huur- gewenningsbijdragen en over de zogenaamde renovatiepremie van 3000 gulden LEIDEN - Twee bedrijven die tot dusver onderdak hadden in het slachthuis aan de Pasteurstraat zijn naar een nieuwe vestiging in Leiderdorp vertrokken. Dat zijn de groothandel in slachtproduk- ten A. H. W. Wolvers en de groot handel in vlees A. H. Visser. - Aan het Kort Rapenburg 13 is in plaats van de sieradenwinkel "Sieralex BV" de antiekhandel Fa. Deykers en Van der Plas ge vestigd. - Aan de Hoge Rijndijk 163a is, als voorlopig onderkomen, de Gale rie Delfos gevestigd. Er worden Italiaanse stijlmeubelen en Per zische tapijten verkocht. - Aan de Overrijn 18 is in de voor malige bedrijfsruimte van het rioleringsbedrijf H. van Leeuwen de plaatwerkerij en handel in au to-onderdelen Opdam BV geves tigd. - Aan de Apothekersdijk 7-8 is een kantoor van de Haagsche Cou rant gevestigd. -Aan de Haarlemmerstraat 150-154 is in de vroegere meubelzaak van Leski, de schoenenwinkel "Dis count Best" gevestigd. - Van de Hogewoerd 10 is de verf- en vernisfabriek Herfst en Helder BV vertrokken. - Aan de Haven 52 is in een voor malige sexboetiek het koffiehuis "Fortuna" gevestigd. - Aan de Willem Barentszstraat 41 is in een bedrijfshal de timmerfa briek van H. J. Amersfoort geves tigd. Het bedrijf was eerder aan de Utrechtse Veer 26 gehuisvest. - Aan de Driftstraat 42 is in plaats van de voormalige autorijschool Van Rooden nu de autorijschool "Haaswijk" gevestigd. - Aan het Vijf Meiplein 34 wordt de herenmodezaak van De Wit voortgezet door Mentink Mode. - Aan de Breestraat 36 werd gister middag de geheel vernieuwde ruimte van het reisbureau Lisso- ne Lindeman in gebruik geno men. 99 99 Tijdelijke afsluiting spoorwegovergang Telderskade LEIDEN - Morgenavond om half twaalf wordt gedurende enkele uren de spoorweg overgang bij de Telderskade afgesloten. De werkzaamhe den aan de spoorrails zullen duren tot 6 uur in de ochtend van vrijdag 26 oktober. Ter plaatse zal met borden een omleidingsroute worden aangegeven. LEIDEN - Een medische behande ling die wordt verricht zonder op voldoende informatie gebaseerde toestemming van de patiënt (be halve in acute gevallen) is niet toegestaan. Bijvoorbeeld: een vrouw wordt in een ziekenhuis opgenomen voor een borstonder zoek. Om dit onderzoek te kunnen verrichten moet ze onder narcose worden gebracht. Als ze daaruit bijkomt blijkt dat één van haar borsten is geamputeerd. "Dit is regelrecht een misdrijf", zegt mr. A. F. M. Dekkers, die volgende week aan de Leidse universiteit promoveert tot doc tor in de geneeskunde. "Er be staat m Nederland een groot va cuum op dit gebied. Er moeten dan ook bepalingen komen die dit soort zaken wettelijk rege len". Mr. Dekkers pleit er tevens voor dat de patient in zo'n geval genoeg doening kan eisen. Informatie naar de patiënt van de artsen uit mag dan ook niet lan ger vrijblijvend zijn. Het wordt weliswaar door talrijke artsen se rieus genomen, maar door ande ren geheel wordt genegeerd zon der dat de benadeelden daar iets tegen kunnen beginnen. Mr. Dekkers Of hier in Nederland een patiënt goede informatie krijgt hangt erg af van de arts die de patiënt toe vallig treft en van het ziekenhuis waarin hij terecht komt. Over het algemeen is mr. Dekkers niet erg tevreden met de Nederlandse si tuatie. "Het Academisch Ziekenhuis Lei den loopt wat dit betreft zeker niet voorop". Hoewel het van ge val tot geval verschillend is en vaak de individuele arts een be langrijke rol bij de voorlichting speelt, wordt bij de ziekenhuizen in Groningen en Maastricht veel aandacht besteed aan de voor lichting naar de patiënt. Mr. Dek kers zou het overigens geen vreemde zaak vinden als de arts voor zijn voorlichtingsactivitei ten zou worden betaald. Over het algemeen kan worden ge steld dat de mondigheid van de Nederlandse patiënt ophoudt in de spreekkamer van de huisarts. Het gebeurt nog geregeld dat pa tiënten, als ze door de huisarts naar een specialist worden ver wezen, een brief meekrijgen. Zo'n brief is meestal dichtge plakt. Als een soort veredelde postbode loopt de patient met zijn eigen (dikwijls onbekende) informatie naar de specialist. Wat over over de verwijsbrief wordt gezegd geldt in nog sterkere mate voor de dossiers. Volgens mr. Dekkers kan het merendeel van de dossiers zonder nadeel door de patient worden ingezien als arts en patiënt een open relatie ten opzichte van elkaar onderhou den. Moeilijker wordt het echter als er informatie moet worden gegeven over de naderende dood. De grote vraag "Wil de patiënt het weten?" is natuurlijk niet in algemene zin te beantwoorden. Weinig vragen zijn zo persoonlijk als deze. Aan tweehonderd willekeurige pa tiënten werd vier jaar geleden tij dens een onderzoek gevraagd of zij volledig geïnformeerd zouden willen worden als bij hen een fa tale ziekte zou worden ontdekt. Drie procent zei daar geen prijs op te stellen. Ruim zestig procent wilde de "volledige waarheid" horen en de rest wil wel horen dat ze ernstig ziek zijn, maar wil nog wat hoop op herstel kunnen en blijven koesteren. Mr. Dekkers komt tot de conclusie dat de hoop op genezing niet de grond mag worden ingeboord. Er moet altijd een zekere opening zijn voor hoop, hoe subtiel ook, zelfs als de zaak volkomen red deloos is. "De psychologische waarde van een dergelijke on juistheid of onvolledigheid in de informatie lijkt zo hoog, dat het recht op zo volledig mogelijke in formatie daar niet tegenop kan wegen", stelt de promovendus. THIJS JANSEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4