Hogere looneisen bij de sterkere bedrijven Schiphol wil Engelsen lokken Werkgevers reageren verdeeld op innovatienota van kabinet B23 DIENSTENBOND WIL EXTRA GELD GEBRUIKEN VOOR MEER WERIC Autoverkoop gedaald Philips komt met zuinige lamp WOENSDAG 24 OKTOBER 1979 DEN HAAG (GPD) - Onder het mot to ,£ave time and temper; use Schiphol'' oftewel ,$paaruw tijd en uw humeurmaak gebruik van Schipholbestookt onze nationale luchthaven de Engelse markt in een poging de Engelse luchtreizi gers hun internationale vluchten via Schiphol te laten lopen. In de onderlinge strijd die de luchtha vens van Europa de laatste tijd met elkaar voerenprobeert Schiphol de vijfdemaai liever nog de vierde plaats te veroveren in het rijtje intercontinentale luchthavens in Europa. Frank furt, Londen en Parijs staan op de eerste drie plaatsen; Rome, Kopenhagen en Schiphol vechten om de plaatsen daarna. Ruim 188.000 vliegtuigbewegingen telt onze luchthaven jaarlijks, waarbij nu al ruim tien miljoen mensen worden vervoerd, met 270 miljoen kilo vracht en 15$ mil joen kilo post. Schiphol is onbe twist de zesde luchthaven van Eu ropa en heeft met zijn 63 lucht vaartmaatschappijen verbin dingen met 84 landen en 172 ste den. De overstap-(transferjmarkt is voor Schiphol uiterst belangrijk. Het aantal overstappers was bij voorbeeld vorig jaar 1.750.000 passagiers, een kwart van het vervoersaanbod van alle lijn diensten. Ongeiler 65 procent van deze overstap-passagiers komt van binnen Europa, 35 pro cent komt van intercontinentale bestemmingen. De meeste over stappers zijn zakenlieden. Juist de overstapmarkt is voor Schiphol een onmisbare voeding en een stevige financiële bijdra ge, bijvoorbeeld door haar in breng van landingsgelden en de uitgaven in de belastingvrije winkels. De NV Luchthaven Schiphol poogt nu haar thuismarkt te vergroten in de hoop meer overstappers naar haar terrein te lokken. En geland is als eerste gebied geko zen, omdat dit land onder andere de grootste deelmarkt van het Eu ropese lijnvervoer (34 procent) voor zijn rekening neemt. Vooral het regioverkeer groeit er erg snel. Rondom Engelands belangrijkste luchthavens Heathrow en Gat- wick zijn er nog zeventien kleine vliegvelden, die het grootste deel van hun passagiersaanbod lozen op beide luchthavens. Probleem is echter, dat noch Heathrow noch Gatwick het passagiersaanbod op redelijke wijze kan verwerken Juist in deze situatie poogt Schiphol vriendelijk, maar na drukkelijk binnen te dringen en presenteert zich als Londens der de luchthaven. Leeds' luchthaven Bradford is als eerste gebied „aangeboord"; de zestien overige kleine vliegvelden met hun achterland zullen binnen enkele jaren volgen. Het totale Engelse potentieel aan transfer passagiers bedraagt bij de huidi ge stand van zaken ruim een half miljoen. AMSTERDAM (ANP) - In de eerste negen maanden van dit jaar zijn er in ons land 464.495 nieuwe personen- en combi natiewagens verkocht tegen 476.035 in dezelfde periode van vorig jaar. Daarmee is de autoverkoop tot oktober 2.4 procent lager geweest dan in de eerste negen maanden van 1978. In het eerste halfjaar van 1979 was nog sprake van een stijging van 0.5 procent ten opzichte van het eerste half jaar van 1978, zo heeft de RAI in Amsterdam meegedeeld. Voorspellingen voor het gehele jaar 1979 durft de RAI in Am sterdam nog niet te geven. Maar in verband met de aan gekondigde verhoging van de bijzondere verbruiksbelas ting (BVB) op automobielen per 1 januari is toch nog een kleine "koopgolf' in de ko mende maanden mogelijk. Begin deze maand is volgens de laatste gegevens de ver koop weer toegenomen. Generals Motors, Renault, Volkswagen. Datsun, Volvo en Mutsubishi zagen hun verkopen stijgen, maar vooral Citroen, Fiat. Toyota. Talbot (vroegerChrysler)en Leyland verkochten minder. UTRECHT (ANP) - De Dienstenbonden FNV gaan bij de sterke bedrijfstakken en ondernemingen in hun sector extra loonruimte opeisen ten behoeve van de instand houding en verbetering van de werkgelegenheid. Daartoe gaan de Dienstenbonden bij de voor 1980 bij de "sterke broeders" forse extra "loonei sen" stellen. Dat extra opgeëiste loon komt echter niet in het loon zakje van de werknemers terecht maar moet rechtstreeks in de fi nanciering van werkgelegen- heidsmaatregelen worden gesto ken, aldus desgevraagd voorzit ter Jan Brouwer van de Dien stenbonden FNV. Als de werkgevèrs niet bereid zijn de extra loonruimte in werkgele genheid te steken maar de werk- gelegenheidseisen proberen af te kopen met loonsverhogingen dan zijn de bonden niet van plan daarop in te gaan. "Dan zullen we ons met onze leden moeten bera den op acties om alsnog onze werkgelegenheidsverlangens te realiseren", zo zei Brouwer. "De werkgevers hoeven niet te probe ren ons lekker te maken met poen. Werkgelegenheid staat voorop bij onze leden. Pas in al lerlaatste instantie vinden we dat die extra loonruimte toch in het loonzakje moet terecht komen' De extra loonruimte zal worden opgeëist bij de goed florerende WEERRAPPORTEN 1 van hedenmorgen 7 uur Amsterdam geheel bew. De Bilt zwaar bew. Deelen zwaar bew. Eelde onbew. Eindhoven geheel bew. Den Helder half bew. Rotterdam zwaar bew. Twente licht bew. Vlissingen geheel bew. Zd. Limburg zwaar bew. half bew. licht bew. onbew. geheel bew. Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève regen Helsinki onbew. Innsbruck mist Klagenfurt mist Kopenhagen licht bew. Lissabon onbew. Locarno geheel bew. Londen geheel bew. Luxemburg geheel bew. Madrid zwaar bew. Malaga onbew. licht bew. zwaar bew. onbew. half bew. licht bew. onbew. Mallorca München Oslo Parijs Stockholm Zürich Casa Blancaz Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis half bew. licht bew. licht bew. half bew. 21 16 0 15 12 0.1 22 19 0 23 17 40 banken, het verzekeringsbedrijf, de sterke sectoren in de groot handel en bijvoorbeeld winkel-* reuzen V en D, Ahold en KBB (Bijenkorf). Bij deze bedrijven werken in totaal ongeveer 400.000 man personeel. Hoe die eis voor extra loonruimte in Voorzitter vakbond niet verrast door motie van wantrouwen UTRECHT (ANP) - „Leuk is an ders, maar die motie van wan trouwen is voor ons geen verras sing. We weten uit welke hoek die komt. Op de ledenvergaderingen in Rotterdam voerden de heren Schultz en Van der Horst van het stakingscomité de boventoon. Bovendien hoort dit soort on prettige zaken nu eenmaal bij het vak van vakbondsbestuurder" Vrij laconiek reageerde voorzitter Jan Schröer van de Vervoers- bonden FNV gisteren op de mo tie van wantrouwen die tegen hem en haven-cao-onderhande laar Jan van Eldik daags tevoren op een tumultueuze ledenverga dering in Rotterdam een motie van wantrouwen werd inge- De grotendeels uit havenwerkers bestaande Rotterdamse achter ban verwees toen ook de cao plannen van de FNV als te mager tjes naar de prullenbak. Loonei sen was het parool. En Schröer en Van Eldik moeten maar opstap pen omdat ze bij de recente ha venstakingen weigerden de sta kingskassen te openen. „Klasse- verraad van de bovenste plank" wordt Schröer en Van Eldik ver weten. Schröer zei dat de motie van wan trouwen naar zijn mening elke grond mist. „Men verwijt ons klasseverraad omdat we niet on middellijk achter het stakings comité zijn aangehold. Maar we zwichten niet voor de druk van mensen die alleen maar hun ei gen portemonnee in de gaten houden en de zwakken in de sa menleving maar laten barsten" "Als je het nu hebt over klassever raad dan is dat puur klassever raad. De heren draaien de zaken voor de zoveelste keer om en dat weten ze zelf maar al te goed", aldus de voorzitter van de Ver- voersbonden. de praktijk precies zal uitvallen, kon Brouwer nog niet zeggen. De hoogte van de eis zal afhangen van de winstpositie van de be trokken bedrijfstak of onderne ming. De dienstenbonden bekij ken momenteel met deskundi gen als bijvoorbeeld accountants hoe die "looneis" precies moet worden berekend. Dat is geen eenvoudige zaak, gaf Brouwer toe. Probleem is dat de jaarver slagen van veel ondernemingen en ander cij fermateriaal op grond waarvan de extra loonruimte moet worden vastgesteld vaak niet uitmunten in duidelijkheid. Brouwer: "uit de raadpleging van de achterban is tot nu toe duide lijk naar voren gekomen dat de mensen matigen zonder dat dat zoden aan de dijk zet voor de werkgelegenheid meer dan zat zijn. Waar winst zit moet die niet blijven zitten maar worden afge roomd, dat is ook de teneur van de FNV discussienota voor het arbeidsvoorwaardenbeleid voor volgens jaar. Wij gaan dal uit gangspunt - het omzetten van winst in werk - in onze sector in de praktijk brengen. En als de werkgevers denken dat ze ons aan de onderhandelingstafel binnen de kortste keren op ande re gedachten kunnen brengen door net loonsverhogingen te gaan zwaaien dan hebben ze mis- gerekend" De extra loonruimte die bij de cao onderhandelingen bij een be paalde onderneming of bedrijfs tak in de dienstensector wordt "binnengehaald" zal naar zijn mening ook onmiddellijk in die onderneming of bedrijfstak moe ten worden omgezet in extra werkgelegenheid. Dat kan bij voorbeeld gebeuren in de vorm van extra vrije dagen of naar zijn mening extra uitbreiding van de regeling voor vervroegd uittre den (VUT). De loonruimte bij bijvoorbeeld V en D moet uitsluitend worden bestemd voor de werkgelegen heid bij V en D en niet voor die bij Albert Heyn. Het is ook niet de bedoeling dat de vrijgekomen loonruimte wordt opgepot in een speciaal fonds. Het vrijkomende geld moet onmiddellijk worden omgezet in extra werkgelegen heid. Voor de "zwakke broeders" in de dienstensector willen de Dien stenbonden het minimumpakket hanteren dat geformuleerd staat in de discussienota van de FNV. handhaving koopkracht, opvul ling van dankzij vervroegde perw sionering de vrijkomende ar beidsplaatsen, extra compensa tie voor zwaar en onaangenaam werk en een extra vakantiedag zijn enkele van de belangrijkste punten van het eisenpakket waar werkgelegenheid en koopkracht bovenaan staan. AMSTERDAM - Het personeel van de sigarettenfabriek Batco heeft gisteren het werk voor een dag neergelegd uit protest tegen de voorgenomen sluiting van de fabriek. De directie wil de produktie overbrengen naar Belgic. DEN HAAG (ANP) - Het VNO vindt dat de innovatienota, de nota die handelt over vernieu wing van produkten en produk- tietechnieken, te hoge doelen met te weinig middelen worden nagestreefd. Volgens de grootste werkgeversorganisatie van het land staat de financiële bijdrage van de overheid niet in verhou ding tot het bedrag dat de ons omringende landen uittrekken voor onderzoek en ontwikke ling. Bevordering van technologische vernieuwing kan niet slagen als ze haar uitgangspunt niet vindt in een goed industrieklimaat, waarin bedrijven op eigen kracht op de vernieuwing kunnen in spelen, aldus het VNO concrete mogelijkheden worden gegeven om bestaande industrie takken in hun ontwikkeling te stimuleren. Tevreden Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW) is daaren tegen tevreden met de regerings nota. De nota komt op een goed moment en met de keuze van de instrumenten ter bevordering van de innovatie zijn wij het van harte eens, aldus het NCW in een reactie. "Kenmerkend voor de nieuwe aan pak van de overheid is het geza menlijk optrekken van industrie en wetenschap om de problemen van morgen aan te pakken. Dat is een grote stap vooruit", aldus de werkgeversorganisatie. Het NCW is tevreden over de ver schuivingen in de Financiële sfeer en het extra geld dat beschikbaar wordt gesteld. Het beleid ten aanzien van het plaatsen van overheidsopdrachten die de technologische vernieuwing sti muleren. mag van de werkge versorganisatie echter wel wat duidelijker. "In de ons omrin gende landen ligt daar juist het zwaartepunt van het innovatie proces" Het NCW vindt het erg belangrijk dat het vernieuwingsbeleid is in gebed in een algemeen positief klimaat om de resultaten van on derzoek en ontwikkelingsprojec ten commercieel toe te passen. Te weinig De werkgevers in het midden en kleinbedrijf, verenigd in Het Ko ninklijk Nederlands Onderne- mersverbond (KNOV) vindt de tien miljoen gulden, die het kabi net in de innovatie-nota heeft uit getrokken om het midden- en kleinbedrijf te helpen bij het dra gen van risico's tijdens de invoe ring van nieuwe producten en diensten, te weinig. "Op zijn minst is hiervoor vijftig miljoen extra nodig", aldus de KNOV in een commentaar op de innova tienota. Knelpunt bij de technologische vernieuwing in kleinere bedrij ven is vaak dat de leiding de han den vol heeft met de lopende gang van zaken in het bedrijf, zo dat er geen tijd overblijft voor in novatie. Daarom is managemen- thulp, gesubsidieerd door de overheid, tijdens de invoering van nieuwe technieken dringend noodzakelijk, zegt de onderne mersorganisatie. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: andijvie 0,33-0,38, boerekool 0,57-0,61 snijbonen I 1,90, sperziebonen 1,80, groene kool 0,45-0,48, spitskool I/TI 0,46/0,33 per kg, waspeen AI 5,40-6,70. All 3.40-5.20, BI 12.-15,70, Bil 3.20, Cl 4,20-5,10, CII 2,80-2,90 per kist. Aanvoer 100.000, breekpeen BI/B1I 1,60/2,- per kist, prei A 0,66/067, All 0,45, schorsene ren A 1,73-1,87, B 0,70-0,79, C 0,13-0,15 per kg, selderij 0,28-0,33 per bos, krul pe terselie 0,33-0.36 per bos, specificatie bloemkool: sortering 6 p. bak I 0,70-0,79 6 II 0,38-0,57, 8 I 0,50-0,73, 8 II 0,21, 10 I 0,54/0,55,1210,52-0,55,7 II 0,35. Aanvoer 13.382. TERNEUZEN-EINDHOVEN (GPD) - Enkele hon derden werknemers van de Philips-vestiging in Ter- neuzen hebben vorige week „vertrouwelijk" een nieuwe lamp mee naar huis gekregen. De lamp die begin volgend jaar door Philips in produktie wordt genomen, moet de huidige gloeilamp gaan vervan gen. Philips-experts werken al bijna vier jaar aan de ontwikkeling van de nieuwe lamp, die stukken zui niger en sterker is dan de lamp zoals die dagelijks overal ter wereld wordt ontstoken. De vervanger van de gloeilamp, die begin volgend jaar door Philips op de markt wordt gebracht, is afgeleid van de gasopladingslamp (de TL-buis). Het gaat om een ongeveer 20 centimeter lange, cilindervormige lamp die in een normale fitting past. De nieuwe lamp heeft twee belangrijke voordelen. Hij kan zeker 5000 branduren mee (vijfmaal zolang als de bestaande gloeilamp) en hij gebruikt niet meer dan 20 procent van de energie die een gewone gloeilamp nu op slorpt. De lamp is dus uitermate zuinig in het ge bruik. De lamp wordt wel duurder. Vermoedelijk gaat een exemplaar iets meer dan 20 gulden kosten. Philips rekent er dan ook niet op dat de lamp direct in enor me hoeveelheden voor huis-, tuin- en keukengebruik over de toonbank zal gaan. Maar in een later stadium, op het moment dat de produktiekosten dalen, wordt wel gerekend op een algemeen gebruik van de ver vanger van de gloeilamp. De Philips-bednjfsleiding heeft de werknemers, die een lamp mee naar huis hebben genomen, op het hart gedrukt het nieuwe produkt niet aan derden te to nen. De Philips-persdienst in Eindhoven hield zich dinsdag op de vlakte. Een woordvoerder zei: „Deze hele zaak is in een vroeg stadium naar buiten geko men. Er is nog erg weinig over het nieuwe produkt bekend en zeker niet waar het in produktie wordt genomen". WOENSDAG 24 OKTOBER 1979 157.10 151.50 22,60 22.50 161,70 160.50 139.20 138.50 123.50 121.50 85,20 84,00 210,00 209,5( 82,50 80,80 5.95 5.90 95,00 119,7( 276,50 ,70 - ,50 - .00b 250,00b 3350,00 3750.00 213,00 05,60 95,50 139.00 139,00 2380,00 - 95,00b 95,00 1152,00 1165,00 1150,00 1160.00 595,00 593,01 327.00 319.00 34.50 34,00 975,00e 1050,00( 383.00 380.00 93,00 76,50 76.00 632,00 632,00 313,00 308.51 4070.00 3970.1 815.00 815,0 59,50 59,20 52,50 92,00 124,00 128,00 137,50 137.50 160.50 160.20 GOUD EN ZILVER AMSTERDAM (ANP) - De daling die zich gisteren op het Damrak aftekende heeft zich vandaag versneld voorgezet. Onder meer onder invloed van de steeds ver der terugvallende Amerikaanse markt en het in de Verenigde Sta ten steeds duurder wordende geld, deden zich bij de hervatting van de handel op de actieve markt over vrijwel de gehele linie dalingen voor. Het zwaarst te verduren hadden het Kon. Olie en Unilever. Het oliefonds bleek direct ruim 4 minder waard dan dinsdag op 151,50 en Unilever verloor 1,70 op 121,50. Ook de staatsfondsenmarkt was zwak gestemd en de eerste verlie zen waren een halve punt groot. De financiële fondsen moesten Ook het bier was niet best met een daling voor Heineken van f 1,30 op 77. De cultures lagen onver anderd in de markt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31